7 Zebra tegenover uitrit wekt verbazing WD wil meer aandacht voor landbouw en visserij Pizza Mondo: van 20 laar 80 pizza's per uur nLinks: Gemakzucht de burgerij neemt toe iü Ipatienten >howroom kroon op nieuwbouw van De Wit @1-1-2 Giro 55055 Geknipt in hun luchtgevecht Bedrijvig heid Astma Fonds TEXELSE-^COURANT Adverteren? .TEXELSE COURANT Hoofdletsel Texel als multinational Hondenpoep nisaties rdelijken Hans Kuipers demonstreert hoe hij met de auto vanaf z'n oprit op de zebra aan de Beatrixlaan rijdt. ✓e 2 fundamental strengths internationally manufacturing base -modern plants- in Europe, in the I nued I and in Latin America commercial competence and local knowledge of Rhóne-Poulenc tnics in 140 countries wherever our customers are to be found l be present and offer products specifically adapted to local needs. NY POSSIBILITIES WITH TEXEL D RHONE-POULENC he Research capability of Rhóne-Poulenc. its biotechnological k competence in genetic technology and environmental protec- I tow-how. TEXEL is expanding its interface with the worldwide for food and agricultural products. It makes available a leading I >f products and technologies tffmTjgiméé hért. Langeveld en de Rooy Spfnbaen 6, tel. 35 26 00, fa* 31 41 11. Geopend tijdens kantooruren. DINSDAG 16 MEI 2000 de onthulling van een steen op evel van de nieuwe showroom ,en Lotte en grootvader Piet /Vit vrijdagmiddag de nieuw- van De Wit Installatie- iniek in Den Hoorn in gebruik omen. Het bedrijf van Jan en de Wit beschikt hiermee over toonzaal van tweehonderd ante meter waarin de collec- ad en sanitair wordt geshowd, achter verrees een nieuw azijn, waar medewerkers en ten hun spullen kunnen afha- 0ok de kantoren van De Wit vernieuwd. nog in de veronderstelling ver- dat het nemen van een bad of the een routinehandeling is voor [tussendoor, wordt in de show van De Wit snel uit de droom geholpen. Een badkamer is anno 2000 een plek waar men tijdens een rustgevend bad of een verkwikkende douche hoort te ontspannen en waarin menig uurt/e wordt doorge bracht. Wat bijvoorbeeld te denken van een whisperpool, een geruisloos luchtbelletjesbad, waarin men onge stoord kan wegdromen. In de toon zaal op Diek lijkt het inrichten van een badkamer tot kunst te zijn verrezen. De nieuwste modellen van verschil lende topmerken pronken in een doordacht vormgegeven omgeving. 'Als we klanten voorheen iets wilden laten zien, stuurde ik ze naar de groothandel. Nu kan dat binnen ons eigen bedrijf. Hier kunnen mensen die nog niet precies weten wat ze willen een Idee opdoen. De collectie sani tair die hier staat is niet de duurste, maar vertegenwoordigt het brede middensegment.' Omdat sanitair en tegelwerk hand-m-hand gaan, heb ben De Wit en tegelzetbedrijf Piet Kooger voor dit onderdeel een sa menwerkingsverband afgesloten. De klanten die binnenkomen worden te woord gestaan aan een balie, het verlengstuk van de nieuwe kantoor afdeling bij De Wit Die bestaat onder meer uit een archief en een spreek kamer. Het kantoor staat in verbin ding met de nieuwe magazijnruimte, aan de achterkant van het bedrijf. Bestellingen en spullen die nodig zijn voor klussen kunnen hier op efficiënte wijze worden gesorteerd en op maat gemaakt om te worden opgehaald of meegenomen. Om te laten zien dat De Wit een vooruitstrevende onder neming is, wordt het bedrijf op tem peratuur gebracht met warmte uit moeder aarde Door de buizen van de vloerverwarming stroomt water dat van dertig meter diep is opgepompt. De warmtepomp, die overigens ook als koeling kan fungeren, levert vol gens De Wit een rendement van 400 procent. Vernuftig is ook de draadloze bedie ning van verschillende lichtpunten die in zoveel mogelijk afdelingen van het bedrijf zijn gemonteerd. Dat is niet alleen gedaan om de klanten te laten zien wat er op dat gebied allemaal mogelijk is, maar ook om energie te besparen 'Want ook hier was het gewoonte dat er nogal wat lichten bleven branden, terwijl dat eigenlijk helemaal met nodig was', constateert Piet de Wit, die tijdens de receptie nog herinnerde aan zijn jeugd, toen er alleen in de huiskamer één licht werd ontstoken In het bedrijf dat op de fundamenten van de oude smederij is gebouwd reageren de lichten in sommige afdelingen nu op bewegingen en schakelen ook auto matisch uit. Met name oudere men sen kunnen baat hebben bij draad loze schakelaars, die bijvoorbeeld 's nachts alleen de lichten op de route naar het toilet inschakelen. Bij De Wit werken momenteel zeven mensen en als het in de installatie branche niet zo moeilijk was om goede monteurs aan te trekken, zou den dat er gezien het grote werk aanbod best een paar meer kunnen zijn. Een goed excuus voor De Wit sr., die feitelijk geen aandeel meer heeft in het bedrijf, zijn steentje te blijven bijdragen, al doet hij dat nu op aan gepaste tijden. 'Maar voor onderhoudsklusjes, zoals het schoonmaken van een geiser, sturen de jongens me nog graag op pad.' Aan de nieuwbouw werkten mee: ar chitect Louis Uriot (ontwerp), bouw bedrijf Daalder (bouw), Peter Hm (timmerwerk), Willem Bakker (grond werk), Stef Klem (schilderen binnen). Verenigde Schilders (buiten), Piet Kooger (tegelzetten), Oosterhof (stof fering), Ron Geus (automatisering), Dick Oudendag (stukadoorswerk) en Hans Boom (constructies). Het instal latie- en dakdekkerswerk gebeurde in eigen beheer. 'Héél merkwaardig.' Aldus omschrijft Jan Brouwer, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Texel, de locatie van het zebrapad die de ge meente op de Beatrixlaan heeft aan gelegd, tegenover de Jozefschool. De oversteekplaats ligt namelijk in het verlengde van de uitrit van Hans en Ineke Kuipers. 'Als ik met m'n auto het erf verlaat, rij ik zo de zebra op. Daar wordt de oversteek met veiliger van', demonstreert de heer des hui zes. Maar volgens een woordvoerder van de afdeling civiele techniek van de gemeente, is er goed over de plek van de zebra nagedacht. 'Veel ouders die hun kinderen naar de Jozefschool brengen, parkeren hun auto aan de Hollewal en steken over. Eén van de aanbevelingen in een onderzoek naar de verkeersbewegingen rond de school, is de aanleg van een ver hoogde zebra. Die mag met te dicht op de kruising liggen, want dan heb ben automobilisten die afslaan geen goed overzicht en worden de over stekende voetgangers afgesneden. Deze plek, waar dankzij de uitrit al een doorbraak in het plantsoen was én waar al een schuin opritje was, was precies de juiste Deze locatie is ook gekozen om kosten te besparen. Natuurlijk moeten mensen die van de uitrit gebruik maken even opletten, maar dat hoort bij het normale verkeersgedrag.' Veilig Verkeer Nederland heeft be denkingen en besprak de zebra gis teravond tijdens het overleg en zal de kwestie op 19 juni, tijdens het drie maandelijkse overleg met de ge meente, aan de wethouder voorleg gen. inorme Italiaanse gasoven is het ikstuk in de nieuwe zaak, waar rtteen bloemist Kortenhoeven gevestigd. Twee lopende ban palen de pizza's onder het vuur "en zorgen voor constante kwa- Het is wel opletten geblazen, it anders vallen de pizza's zo van olband op de grond. Dijker: 'We en de tijd in op zeven minuten per ta Het kan wel korter, maar dan et de temperatuur hoger en wordt twaliteit minder.' wachttijd werd rond etenstijd te I Tijdens de piekuren moest de |t van een half tot een heel uur Wen op zijn eten. 'Dat was met "aanvaardbaar. Daarom zijn we Winder gaan adverteren: we kon- devraag gewoon niet aan.' Eerst e oplossing te liggen in een t restaurant in het park achter het leantehuis, maar wethouder "Schilling kreeg daarvoor in het tuur en het leggen van de tegels heeft het duo het pand zelf verbouwd. Het voordeel van de vaste stek is behalve een einde aan het gesleep met de kar en het prettiger werken in een goede keuken, dat Pizza Mondo alle dagen én langer open kan. Op de Groeneplaats ging dat niet. Van Bent- hum: 'Tijdens de wintermaanden stonden we er alleen in het weekend en gedurende het hele jaar mochten we er niet tijdens de markt staan.' Voor pizzaliefhebbers in de buiten dorpen heeft hij goed nieuws: 'We gaan overal bezorgen, behalve in De DAAR RED JE LEVENS MEE Een 55-jarige Texelse vrouw raakte zaterdagmiddag aan het hoofd ge wond, toen ze op het fietspad langs de Waalderstraat bij het oversteken van de Spinbaan geen voorrang Terwijl het slachtoffer in de ambulance wordt geholpen, ontfermen politieagenten zich over haar fiets. kreeg van een 51-jarige automo- biliste, eveneens een Texelse. De vrouw werd met fiets en al geschept en kwam daarbij hard ten val Marcel van Benthum en Hans Dijker bij de speciaal voor afhaal- en bezorg-pizzena 's ontworpen gasoven. (Foto Gerard Timmerman) bepaalde plaatsen verboden moet worden. 'Indien handhaving een pro bleem wordt, moet er maar een ge meentelijke controleur worden aan gesteld.' GroenLinks wil verder dat de tevre denheid onder het ambtelijke appa raat regelmatig (anoniem) wordt on derzocht. 'Goed en gemotiveerd personeel komt op Texel met zomaar aanwaaien en wegwaaien kan het veel gemakkelijker.' Verder keert de partij zich tegen het vliegen boven het Nationaal Park en de dorpen. 'Vooral offshore-helikopters en militaire transportvliegtuigen moeten worden omgeleid over zee.Opmerkelijk is de suggestie om Texel in de Japanse toeristische markt te zetten, met het VOC-verhaal als ingang 'Er zullen aanmerkelijk minder Japanners ko men dan Duitsers, maar die kwamen in de beginjaren ook niet zo massaal als nu...' De WD vindt dat de recreatie sector teveel aandacht krijgt als motor van de Texelse economie. De landbouw en visserij zijn samen goed voor een vergelijkbare omzet als het toerisme en moeten vol gens de Texelse liberalen dan ook meer steun van de gemeente krij gen in de vorm van 'voorwaarden scheppend beleid'. 'Wij moeten ervoor waken dat we van Texel in woord en werk geen monocultuur maken', aldus de algemene be schouwingen van de WD-fractie. De visserii en de landbouw moeten kunnen rekenen op de steun van de gemeente omdat zij naast hun eco nomische betekenis 'behouders van de uitstraling van landschap en ha ven' zijn. Goede communicatie met deze sectoren en andere overheden blijft volgens de WD daarom van groot belang. De partij komt de agrariërs ook met een concrete hand reiking te hulp. Naar aanleiding van het gesubsidieerde waterkundig on derzoek dat bij Sint Donatus wordt uitgevoerd, schrijft de WD dat een vergelijkbaar project in de Eierlandse polder moet worden gestart indien agrariërs daarom verzoeken. 'Het grootste verdrogingsgevoelige ge bied is in de Eierlandse polder.' Fietsenparkeerplan Behalve de herziening van het Cocksdorp en de Eierlandse polder.' Het is de bedoeling dat het assorti ment stapsgewijs wordt uitgebreid met pasta's, salades, ijs en dranken. De twee Italiaanse restaurants van Den Burg zijn vast niet blij met de capaciteitsuitbreiding, maar volgens Van Benthum valt dat reuze mee. 'Het is een andere markt. Uit eten gaan is iets heel anders dan bestellen. Het scheelt ze hooguit een paar afhalers.' Pizza Mondo houdt vrijdag van 15.00 tot 20.00 uur open huis en gaat een dag later op Schilderend 11 aan de slag. Tel. 31 59 90. Er is behoefte aan nieuwe bezorgers. fietspadenplan wil de WD vanwege de groei van het fietsverkeer een fietsenparkeerplan. Als voorbeeld van het parkeerprobleem voor twee- wielers haalt de WD de klachten uit 1999 van bewoners van de Kogerstraat aan dat toeristen hun fiets massaal in de plantsoenen bij De Zes neerzetten. 'Door het opheffen van de fietsenstalling verlegt het pro bleem zich nu meer richting centrum. Is er een kaartje met verwijzingen naar fietsparkeerplaatsen? Op welke wijze wordt een alternatief geboden? Het geld dat is gereserveerd voor de reconstructie van de kruising Aken- buurt-Kogerweg kan volgens de WD beter aan een fietspad langs de Westerweg worden besteed. 'Er mankeert mets aan deze kruising.' De fractie wil de herinrichting van de Dorpsstraat naar voren halen en al in 2001 uitvoeren. Voor de badplaats moet een 'beeldkwaliteitsplan' wor den gemaakt vooreen betere uitstra ling. 'Door te beginnen vanaf de rand van het bos De Koog een meer dorps aanzien te geven, komt dat zeker ook tegemoet aan leefbaarheid en veilig heid, maar vooral aan kwaliteit', schrijft fractievoorzitter Maria van der Spek-Trap. De veiligheid in het uitgaansleven zou kunnen worden verbeterd door bij de ingang van discotheken een de tectiepoortje te plaatsen dat vuurwa pens en messen signaleert. Volgens de WD maken jongeren zich zorgen over de veiligheid. Opmerkelijke punten in de WD-be- schouwingen zijn de twijfel aan de samenwerking met andere eilanden in het OOW ('onvoldoende uitwisse ling, van Texel uit meer een geef-po- sitie'), het hameren op een gelijkwaar diger verdeling van subsidies over de verschillende sportverenigingen en de weigering mee te betalen aan een onderzoek naar een reinigingsheffing, die gekoppeld is aan de hoeveelheid aangeboden huisvuil ('Diftar'). 'Met de fusie van Eurozyme, Lacto Labo en Marschall tot één bedrijf - Texel - heeft Rhone Poulenc een be drijf gecreéerd dat stevig staat in de wereld van agriculturele en voedsel- applicaties Deze ontwikkeling vloeit voort uit de noodzaak om op de hoogte te blijven van de ingewikkelde technologieën in een snel-groeiende markt en de noodzaak om genoeg financieel draagvlak te hebben om wereldwijd te kunnen opereren. Texel - een geheel zelfstandige dochter van Rhóne-Poulenc - profiteert van de kennis en mogelijkheden van de moedermaatschappij en is gericht op milieubescherming en veiligheid.' Met deze inleiding opent een uitge breide kleurenfolder die een dezer dagen op de redactie binnenkwam. Het nieuwe bedrijf - Texel - levert producten (voornamelijk bactene- culturen) voor de melk-, wijn- en dier voedingsindustrie en doet biochemisch en biotechnologisch onderzoek op dit gebied Volgens een bijgeleverd kaartje heeft het be drijf inmiddels dertien vestigingen in vijf Europese landen en Noord-, Mid den- en Zuid-Amerika. De folder eindigt met de mededeling dat 'voeding, gezondheid, veiligheid, hygiëne en respect voor de leef omgeving' termen zijn die nauw ver weven zijn met de begrippen Texel en Rhóne-Poulenc. 'Met het combine ren van onze intellectuele, fysieke, technische en financiële mogelijkhe den over de hele wereld stellen wij ons ten doel om het welzijn van de mens te beschermen en te komen tot een betere toekomst.' voor ae vrijdag in gebruik genomen nieuwe showroom. heeft een voorwaar- taak: burgers en de eindverant- voor de inrichting van Maar daar ont- p een soort gemakzucht. Dit GroenLinks (GL) in haar alge beschouwingen. 'Soms 't frt hardop gezegd: "Laat de po- napP het maar oplossen alsof die erantwoordelijke is voor het !rf en zeilen', schrijft de GL- tie. actie geeft met enkele voorbeel- s gaan hoe het niet moet. In Oude- 0p ld heeft het college op aandrin- gg van de dorpscommissie een t ve eerplaats voorgesteld en vervol- )ur beklagen de omwonenden zich te verwachten verkeersstromen Ier zelf met een alternatief te ko- 'Ontstellend goedkoop', betitelt deze houding van achterover- ten tot de politiek een oplossing iraagt en die vervolgens bekriti seren. Dit zelfde verwijt geldt volgens GroenLinks het Luchtvaartmuseum, dat zich erover beklaagt dat de ge meente geen subsidie wil verstrek ken. 'We zaten er allemaal bij toen het museum na een eenmalige bijdrage verklaarde zelf de broek te kunnen ophouden.' Volgens de fractie moe ten burgers en organisaties eerst zelf naar (financiële) mogelijkheden zoe ken en alleen in het uiterste geval bij de gemeente aankloppen. 'Steeds meer mensen leggen de verantwoor delijkheid voor hun omgeving bij an deren op het bord om daarna als blijk van "mondigheid" kritiek uit te oefe nen als het met uitpakt zoals men heeft verwacht. Dat is met fair' GroenLinks verwijt ook de honden bezitters die hun dier uitlaten op speelvelden luiheid. Mede naar aan leiding van klachten van scholen be pleit GL een gemeentelijke regeling voor het uitlaten van honden, dat op is Dijker en Marcel van Bent- i openen vrijdagmiddag de 'ren van Pizza Mondo aan het ilderend. De grootste verande- ten opzichte van de wagen van "uit zij hun pizza's bezorgden, Ie capaciteit van de gasoven: uur kunnen zij nu 50 grote of 80 "e pizza's bakken. Met de inovens waren dat er hooguit We kunnen de pieken nu beter waardoor de wachttijd dras- Ti afneemt', zegt Dijker. college en de raad geen steun. Het werd een keuken in het pand van de familie Kortenhoeven, die nu aan de Pontweg een huis gaat bouwen. Er mogen geen pizza's geconsumeerd worden, want er rust geen horecabestemming op. 'Dat geeft niet. Deze locatie is voor een restau rant toch niet geschikt', zegt Dijker. Behalve de installatie van de appara-

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7