Kom naar Sail 2000 Noord-Holland kort Noord-Hjol/and L Openbaar vervoer van deur tot deur STERHALTE Colofon "Het gaat wèl goed met onze jeugd" Cultuurhistorie van Nood Holland in kaart gebrachl Feiten over Noord-Holland WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER Als gast van de provincie INFORMEERT DEZE PAGINA U. WAT DO TEXELSE g couraNT Lid van provinciale staten M.D. Koning-Zijp (VVD WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER INFORMEERT DEZE PAGINA i DINSDAG 16 MEI 2000 Sail Amsterdam. Een schilderachtig spek takel. Tienduizenden liefhebbers kijken ernaar uit Nog even en het is weer zo ver. Op donderdagochtend 24 augustus zal een lange stoet van schoeners, clippers, barken, botters, brikken en vele andere schepen uit alle delen van de wereld de sluizen van IJmuiden passeren. Door het Noordzee kanaal varen deze schepen in optocht naar Amsterdam. Net als andere jaren zal de 'Parade of Sail' vanaf de oevers van het Noordzeekanaal een indrukwekkend en onvergetelijk schouwspel bieden. Wilt u dit schouwspel zelf komen bekijken dit jaar? Dat kan! Op 24 augustus biedt de provincie u een aantrekkelijk programma op het terrein van de NV Afvalzorg langs het Noordzeekanaal, vlak bij Nauema. Hiervandaan hebt u een magnifiek zicht op de voorbijvarende schepen, waaronder ook de clipper Nieuw Amsterdam. Aan boord van dit schip bevindt zich de commissaris van de Koningin, de heer J. van Kemenade. Ter hoogte van Nauema zal hij met een sloep van boord worden gehaald. Bijgestaan door leden van provinciale staten is hij uw gastheer bij dit evenement. Hoe komt u aan een toegangs bewijs? Stuur ons een briefkaartje met daarop uw naam en adres en de vermelding: 'Parade of Sail', ter attentie van mevrouw l Weterman. U krijgt dan van ons een toegangsbewijs, geldig voor twee personen. Ons adres is: Provincie Noord-Holland, bureau Communicatie, postbus 123, 2000 MD Haarlem. Rond half juli krijgt u het toegangsbewijs in de bus. Bij een teveel aan aanmeldingen - er zijn 180 plaatsen beschikbaar - zal loting beslissen. 'Parade of Sail' (1995): het Noordzeekanaal als decor voor honderden jaren scheepvaartgeschiedenis. Foto Studio Honing Provincie geeft subsidie voor inbouw vuilwatertank Nog steeds lozen pleziervaartuigen hun afvalwater vaak rechtstreeks op open water. Deze lozingen veroorzaken in het vaarseizoen een forse vervuiling. Terwijl juist de watersport gebaat is bij schoon oppervlaktewater! De waterbeheerders in Noord-Holland willen wat doen aan deze vervuiling. Zij geven een subsidie van 300 gulden voor de inbouw van een vuilwatertank aan boord. Een groeiend aantal havens beschikt inmiddels over voorzieningen voor het legen van tanks. Zo kan vervuiling voorkomen worden. Voor meer informatie en een aanmeldings formulier kunt u bellen met het secretariaat van bureau Water van de provincie Noord- Holland, tel. (023) 514 32 21 Milieuvriendelijke aanpak van aangroei op boten Een milieuvriendelijk èn afdoend middel tegen de (groene) aangroei op het onder watergedeelte van een schip. Welke botenbezitter zou daar niet voor tekenen? Tot nu toe wordt bij de jaarlijkse onder houdsbeurt vaak standaard een laagje zogeheten antifouling aangebracht. De chemische stoffen in dit laagje doden algen en wier die zich anders in zoet water op de scheepshuid zouden vastzetten. Maar helaas komen deze chemische, giftige stoffen ook in het water en de bodem terecht, met alle schadelijke gevolgen van dien. De verfindustrie is druk bezig met het ontwikkelen van een afdeklaag die schadelijke aangroei voorkomt en het milieu spaart. Maar dat is nog toekomst muziek. Toch zijn er andere mogelijk heden. In Uitgeest bijvoorbeeld is een borstelbaan gebouwd waar kleine en niet al te diep stekende boten voor een schoonmaakbeurt terecht kunnen Ook zijn er al harde en krasvaste coatings in de handel die de ergste aangroei tegen houden. Voor meer informatie kunt u bellen met Marja van Hezewijk, bureau Water, tel. (023)514 36 35 Zwemwaterkwaliteit in Noord-Holland Zwemmen in opén water kan in de pro vincie Noord-Holland gelukkig op veel plaatsen Maar niet overal en niet altijd Ter informatie brengt de provincie jaarlijks een folder uit, Veilig zwemmen geheten. Deze folder, die ook in het Duits verkrijg baar is, vindt u bij WV's, gemeentehuizen, bibliotheken en op het provinciehuis. De kwaliteit van het open water wordt ieder jaar (tijdens het zwemseizoen) op zo'n 70 plaatsen gecontroleerd. Het zwemseizoen duurt van mei tot oktober. Voor de meest actuele informatie is er de zwemwatertelefoon (023) 514 37 01 Hier kunt u op werkdagen van 9.00 - 16.00 uur met uw vragen terecht. Zwemwaterinformatie staat ook op internet (www.noord-holland.nl) en NOS-teletekst (pag. 725). Recreatiegebieden op tv In de maand mei start TV Noord-Holland een natuurserie waarin onder andere aandacht wordt besteed aan de natuur in de omgeving van Amsterdam. Natuur- en recreatiegebieden waaraan de provincie veel zorg besteedt, zoals Twiske, Amstel- land, Spaarnwoude en Waterland, zullen uitvoerig in beeld komen. Ook is er aan dacht voor groenprojecten waarbij de provincie is betrokken zoals de Groene As tussen Amstelland en Spaarnwoude. De serie wordt in de maanden mei tot en met augustus op donderdag-, zaterdag- en zondagavond uitgezonden. Meer informatieIrrogrammagegevens Radio/TV Noord-Holland, tel. (020) 850 50 50 7' editie Pagina Noord-Ho Op 1 juni a.s. gaat de openbaar-vervoertaxi Noord-Holland van start. Deze taxi gaat rijden in Noord-Kennemerland, West-Friesland en de Kop van Noord-Holland. Om precies te zijn: in alle gemeenten op de (denkbeeldige) lijn Castricum-Limmen- Akersloot-Graft de Rijp-Schermer-Westerkoggeland-Hoorn-Venhuizen-Enkhuizen en in alle gemeenten hierboven, met uitzondering van Texel (dus niet op Texel, niet naar Texel toe en niet vanuit Texel elders heen). Gemak dient de mens De openbaar-vervoertaxi Noord-Holland is een nieuwe en wel heel gemakkelijke vorm van openbaar vervoer, ledereen kan er gebruik van maken. De taxi haalt zijn passagiers op en brengt ze naar hun be stemming: van huis naar halte, van halte naar huis, van huis tot huis, zeven dagen per week, van 's ochtends zes tot 's avonds twaalf uur. Zolang de plaats van vertrek en de plaats van bestemming maar binnen de bovengenoemde gemeenten liggen. Hoe werkt zo'n taxi? U belt minimaal één uur tevoren het reser veringsnummer 0900-8878. Telefonisch laat u weten met hoeveel personen u waar en op welk tijdstip wilt worden opgehaald en waar u heen wilt. De rit terug kunt u ook meteen regelen. Het kan soms gebeuren dat de openbaar-vervoertaxi Noord-Hol land een kwartiertje eerder of later voor rijdt dan u had afgesproken. Of dat u niet via de kortste weg naar uw bestemming wordt gebracht. Dat komt doordat deze taxi meerdere passagiers tegelijk vervoert en deze op verschillende plaatsen moet ophalen en afzetten. Maar als u uw tele foonnummer opgeeft, krijgt u bericht dat hij eraan komt. U bent dan op de hoogte en kunt zich klaarmaken voor vertrek. En als uw bestemming een station of bushalte is, zorgt de openbaar-vervoertaxi Noord- Holland dat u op tijd bent. Voor vragen of opmerkingen (en t.z.t. ook voor klachten) kunt u bellen naar 0900- 104 01 04- Wat kost zo'n taxi? Voor de openbaar-vervoertaxi Noord-Hol land gelden de volgende tarieven: Zones Vol tarief reductietarief* 1-2 5,- 3,- 3 10,- 7,- 4 15,- 11,- 5 20,- 15,- 6 25,- 19,- per extra zone 10,- 10,- Het reductietarief geldt voor kinderen van 4 t/ml 1 jaar, voor 65-plussers op ver toon van een identiteitsbewijs en voor houders van een OV-jaarkaart. Vervoer van deur tot deur. F oio .Connexion Vanaf 31 mei beschikt het openbaar vervoer in Nood-Holland over een aantal sterhalten, waar passagiers geen last hebben van regen, wind of kou. Het is een ruime en comfortabele wachtvoorziening op een centraal (overstap)punt in de directe nabijheid van een standplaats van de openbaar-vervoertaxi (zie boven). Vanuit de sterhalte kan de openbaar-vervoertaxi opgeroepen worden. Met deze voorziening hoopt de provincie het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. De sterhalten in Limmen, Egmond, Tuitjehom en Wervershoof zijn koplopers. Comfortabel wachten op de bus tiaar Hoorn en Medemblik Foto: /irovincie Noord-Holbnd De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Hol land, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: paginanh@mx)rd-holland.nl "Jeugdzorg, daar houd ik mij al jaren mee bezig. En wat ik zie stemt mij beslist niet somber. Als je de kranten en tv moet geloven gaat het slecht met onze jeugd Vandalisme in het openbaar vervoer en op sportterreinen, bruut geweld om een Pokémonkaartje, falende ouders of verzor gers. Ik kan niet ontkennen dat zulke verschijnselen zich voordoen. Maar om te beweren dat er dus van alles mis is, dat gaat mij te ver. Wel ben ik ervan overtuigd dat kinderen meer zorg, aandacht en begeleiding nodig hebben dan vroeger. We leven in een gecompliceerde maat schappij, die hoge eisen stelt. Dit betekent dat professionele hulp geboden is in situaties waar het gezin in gebreke blijft. Geen hulp die van bovenaf is geregeld, maar een die zorgvuldig op de behoeften is afgestemd En als het even kan ook zonder wachtlijsten. Als statenlid zal ik er alles aan doen om dit mogelijk te maken." M.D Koning-Zijp, Konmgslaan 47, 1405 GK Bussum, tel. (035) 693 17 77, fax (035) 693 28 68 De provincie Noord-Holland heeft een rijk verleden. Zowel boven als onder de grond heeft dit verleden zijn sporen nagelaten Historische stadskernen, oude dorpen, forten en scheepshellingen, trek vaarten, kerkenpaden en grafheuvels verwijzen stuk voor stuk naar een voorbije tijd en andere gewoonten. Maar hoezeer we dit verleden ook koesteren, hier en daar wordt er soms flink aan geknabbeld. De bouw van woningen of de aanleg van wegen kan veel overhoop halen, en kost bare cultuurhistorische elementen kunnen uit pure onwetendheid verloren gaan. Want lang niet iedereen is geschiedkundig op de hoogte. Om dit probleem op te los sen, heeft het provinciaal bestuur van Noord-Holland, samen met o.a. een aantal gemeenten en met de rijksdiensten voor Monumentenzorg en Oudheidkundig Bodemonderzoek, een initiatief ontwik keld. Er komen cultuurhistorische waardenkaarten, onderverdeeld per regio. Zes regio's worden geïnventariseerd, zijn Gooi en Vechtstreek, Kennemei de Meerlanden (inclusief Amsterdai Zaanstreek/Waterland, Westfrieslandl de Noordkop plus Texel. De eerste res kaart, Gooi en Vechtstreek, is binnei gereed. De Stichting Omgevingsedui Gooi en Vecht gaat de kaart gebruike in een lespakket voor scholen voor vt gezet onderwijs Bij elke regiokaart hi een publieksboek waarin de geschiedt van de regio beschreven staat. De kaa zullen in de nabije toekomst ook viat net beschikbaar zijn. Op deze manier hoopt het provinciaal bestuur het rijk es verleden van Noord-Holland voor de toekomst veilig te stellen. Gedeputeerde Enno Neef heeft cultuur zijn portefeuille; tel. (023)514 41 47, e-mail neefe@noord-holland.nl In april luidde de vraag van Pagina Noord-Holland: hoeveel procent van het totale oppervlak van Noord-Holland bestaat uit water? Wel 9,5%, dachten de meeste inzenders. Zij vergisten zich. Het juiste antwoord is 6.5%. Uit de goede inzenders zijn er weer drie geloot: - M. Buijs uit Amsterdam - O. Tamis uit Heerhugowaard - J. Jansen uit Heemstede Hun prijs, een boekje en een speld van de provincie, is inmiddels naar hen onderweg. Op deze Pagina Noord-Holland vindt u o.a. een uitnodiging voor de 'Parade of Sail', de spectaculaire show op het Noordzeekanaal en het IJ, waarbij u alle deelnemers van Sail Amsterdam aan u ziet voorbijtrekken. De vjraag van deze maand heeft betrekking op het verkeer dat dage lijks onder deze waterwegen doorrijdt: auto's, bussen, vrachtauto's en motorfu richtingen, de Velsertunnel, Wijketni nel, Coentunnel, ljtunnel en Zeeburgl tunnel samenZijn dat er: a. 300.000-325.000 b. 325.000-350.000 c. 350.000-375.000 Uw antwoord kunt u weer sturen naar Redactie Pagina Noord-Holland Postbus 123, 2000 MD Haarlem Fax: (023) 514 41 55 E- ma11pag inanhnoord-ho 11 a ndnl? Onder de inzenders van het goede antwoord verloten wij weer drie hoekjl en drie spelden van de provincie Noord-Flolland. Kofo: nu'numi M.D Archeologisch onderzoek levert nieuwe gegevens voor de cultuurhistorische waardenkaurt. Foto: provincie Noen

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8