i/Vageningen' onderzoekt leefbaarheid op Texel Raad schrikt terug voor executie Flora Cjroen 'TjmrL-Jexehhet harL, lienstwoning Dros ider loep genomen Paniek door onbekend lot kraanchauffeur Schilling zal overtreders voortaan wél aanpakken Actie voor Enschede TEX ELSE^COllRANT EUROMASTER [Onder de pomp /eroordeelde vangt bot >ij Hoge Raad Perceel Ferrever Justitie buigt zich over slopen schapenboet Oorlogsportretten Het Posthuys Strijbosschool m Chocoladefabriek RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11481 VRIJDAG 19 MEI 2000 EXELSE™COURANT Irtenties/abonnementen/bezorging: laan 6 |MC Den Burg on 0222 - 36 26 00 x 0222 -31 41 11 :hijnt dinsdag en vrijdagUitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. (frrti ^mtrL jixrli It 1st kjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: DE EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Ming gaat de regels handha- flke regels? P regelt Schilling wel. Met de hete adem van de jutters in de nek vergaderden de commissieleden in de kantine van Texel '94. zomer zal op Texel een v'a< aarheidsonderzoek' worden nier iden. Daarbij zal worden 't rijt esteld welke effecten het toe- orde heeft op het welzijn van de rij, zowel in positieve als ne- re zin. De resultaten van het zoek zullen aan het gemeen- tuur worden aangeboden Ie bedoeling dat ze worden ikt om bij te dragen aan richt bij de verdere toeris- planning. Iderzoek zal worden uitgevoerd Ie leerstoelgroep Sociaal Ruim- I Analyse van Landgebruik met biizondere aandacht voor recreatie en toerisme en door de leerstoel groep Landsgebruikplanning van de Landbouwuniversiteit Wagenmgen. Opdrachtgever is de Vereniging Tien voor Texel. 'Aanjager' is huisarts Willem Vos uit Den Burg die er de laatste tijd intensief mee bezig is ge weest. Het lukte het benodigde geld op tafel te krijgen: de Heide maatschappij draagt ƒ60.000,- bij en de gemeente Texel ƒ10.000,-. De voorbereiding van het onderzoek bevindt zich in het laatste stadium. Zojuist is socioloog Koen van der Velde bereid gevonden er leiding aan te geven. Even leek het erop of het raadslid de handdoek in de ring zou gooien, maar zover kwam het met. Het handhavingsbeleid noemde Ooster- baan 'slecht' en hij betwijfelde of in het college wel de politieke wil be staat om op te treden tegen illegale situaties. 'Het ziet eruit als willekeur. Dat leidt bij de burgers tot een gevoel (Toto Haey da Gnan van machteloosheidonrechtvaardig heid en de verkeerde soort van vrijbuiterij.Andere negatieve gevol gen van het gebrek aan handhaving zijn volgens het raadslid een slechte sfeer onder de gemeenteambtenaren en een 'verrommeld' landschap. 'Als ik loyaal zou blijven toezien als lid van een collegepartii zou ik mijn achter ban niet meer recht in de ogen kun- Lees verder pagina 7 Bij het onderzoek zal onder meer een vergelijking worden gemaakt met een toeristisch eiland in het Caribisch ge bied. Ook zal op Texel een interview programma worden afgewerkt waar bij mensen die een mening zouden kunnen hebben over het toerisme en de ermee samenhangende verschijn selen, worden ondervraagd. Er waait een nieuwe wind door het gemeentehuis. Overtreders van be stemmingsplannen, verordeningen en vergunningen worden voortaan consequent aangepakt. Dit verzekerde wethouder Daan Schilling (Texels Belang) de leden van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie dinsdagavond. Schilling deed zijn toezegging naar aanleiding van een emotionele en principiële verklaring van raadslid Arthur Oosterbaan (GroenLinks). Oosterbaan zei dat hij wat de handhaving van regels be treft niet meer achter het college kan staan, ook niet achter zijn partij genoot wethouder Peter Bakker. maangename verrassing riep lige vragen op bij sectorhoofd Roux van Ruimte, Wonen en mie (RWE). In overleg met wet- Daan Schilling is op 4 mei is het college een brief de deur aan naar het echtpaar Dros f verzoek om uitleg te geven. zi| er nie) in slagen hun betrok- d bij het bedrijf en de nood- )t toezicht aan te tonen, krijgen n Glorie een aanschrijving in de aa'rin zij worden gemaand het en van het pand te beëindigen, ivoordden Schilling en Le Roux sgen die hun dinsdagavond l Dros en zijn vrouw Mariëlle I kunnen er nog niet gerust op ]at zij mogen wonen in hun e huis achter de oude melk- taan het Skillepaadje. Glo- letaantonen dat zij werkelijk liken is bij de bedrijfsvoering ]JD Bouw en dat toezicht op drijf vanuit de dienstwoning jakelijk is. leente voelt zich enigszins door de gang van zaken, iros van D&D Bouw diende bij leente de aanvraag in voor de van een dienstwoning bij het iopgelegen bedrijfPas nadat iwaag was gehonoreerd kwam leente erachter dat niet Dros aar zijn zoon Jacco - die een baan bij de WV heeft - er n vrouw ging wonen. ie Raad heeft een verzoek tot Ah he verworpen dat was inge- u door een Texelaar die zich in heeft schuldig gemaakt aan 'oudige verkrachting. In juli iprak de rechtbank in Alkmaar in 20-jarige man echter vrij. De in Alkmaar ging in hoger be ul het gerechtshof in Amster- die de Texelaar in november veroordeelde tot een voorwaar- gevangenisstraf van vier den met een proeftijd van drie erder moest de verdachte 180 fbetaalde arbeid verrichten. De iaat van de verdachte was het !ns met de veroordeling en ging isatie bij de Hoge Raad in Den Die stelde het gerechtshof in iülk, zodat de Texelaar alsnog af moet ondergaan. door de leden van de raads commissie RWE werden gesteld. Het echtpaar heeft zich verdedigd door te stellen dat Glorie vennoot van D&D Bouw is en als zodanig staat geregistreerd. Volgens Le Roux is dit enkele feit echter niet voldoende om de bewoning te rechtvaardigen. Jacco Dros begrijpt niet dat Schilling en Le Roux de indruk wekken alsof de gemeente niet wist dat hij er met zijn vrouw ging wonen: 'Het hele plan is met ambtenaren en de wethouder doorgesproken, ook dat wij het pand zouden betrekken.' Het college besluit binnenkort over de bestemming van het perceel aan de Emmalaan waar sportzaal De Ferrever heeft gestaan. Even was er sprake van dat Sportschool Texel uit Oudeschild naar deze locatie zou verhuizen, maar dat gaat met door, zo liet wethouder Schilling dinsdag in de raadscommissie RWE weten. De raadscommissies hebben woensdag verdeeld gerea geerd op het voorstel van b en w om Flora geen museum bestemming te geven en over te gaan tot sluiting. Nogal wat leden wilden de jutters hun zin geven, al of niet na het bij stellen van de gemeentelijke museumnota die thans feite lijk geen mogelijkheden biedt voor uitbreiding van het hui dige museumaanbod op Texel. Voorzitter wethouder Nel Eelman van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs meent echter dat het college thans tot sluiting kan over gaan, maar na afloop van de vergadering waren ook andere geluiden te beluisteren. De jutters hebben in elk geval weer hoop. Voor Eelman was het verloop van de discussie teleurstellend. Bij contacten die aan de vergadering vooraf waren gegaan had zij name lijk de stellige indruk gekregen dat een ruime meerderheid van de commissie het collegevoorstel zou volgen. 'Maar ze hebben met de hete adem van de jutters de knoop niet durven doorhakken. Door te pleiten voor bijstelling van de museumnota hebben ze zich ont trokken aan een duidelijke beslis sing, wat niet getuigt van bestuur lijke moed. Voor mij persoonlijk is het geen reden om van opstelling te veranderen. De museumnota mag van mij best ter discussie worden gesteld, zodat er straks nieuwe museale activiteiten moge lijk worden gemaakt, maar dat moet geen reden zijn om af te zien van sluiting van Flora'. Slechts enkele commissieleden lieten een duidelijk ia of nee horen. Voorzit ter Jan Uitgeest is in elk geval niet van plan om vrijwillig met het museum te stoppen, wat er ook gebeurt. Ook van terugkeer van de jutters naar het Maritiem en Juttersmuseum in Oude schild zal geen sprake zijn, zo liet hij geëmotioneerd weten toen hij de gelegenheid kreeg de commissie leden toe te spreken. Als er maar Lees verder pagina 7 bezig met het opruimen van de meierblis toen hij de controle over de Liebherr-kraan verloor, die angstig dicht bij de slootkant kwam. 'Ik dacht: dit gaat fout. Als ik kies voor de kraan overleef ik het niet. Ik ben uit het raam in de sloot gesprongen en wist dat ik zo snel mogelijk moest wegwezen, omdat de kantelende kraan erachter aan zou komen. Ik heb nog nooit zo hard gezwommen', zegt Westerlaken. 'Gelukkig wist ik door mijn ervaring dat ik naar links moest springen en zwemmen, anders had ik het niet overleefd. Die draaiende bak was er namelijk ook nog.Zwart van de mod- Het bestuur van Tien voor Texel had aanvankelijk twijfel over het nut van een dergelijk onderzoek. 'We meen den dat het begrip leefbaarheid wat te vaag was, te zeer afhankelijk van iemands persoonlijke instelling om meetbare en bruikbare resultaten te kunnen verwachten. Maar na bezoe ken aan Wagenmgen en door de niet aflatende activiteiten van Willem Vos om er op Texel een breed draagvlak voor te krijgen, zijn we overtuigd ge raakt van het belang', aldus Tien voor Texel-bestuurder Fridt Blanken. Het onderzoek past in elk geval bij de doelstellingen van Tien voor Texel, die strijdt tegen negatieve aspecten van het toerisme en aantasting van het karakteristieke van Texel. Het lijkt ook het goede moment. Dit jaar be slist de gemeenteraad over het toe ristisch beleid voor de toekomst en de resultaten van het onderzoek van 'Wageningen' kunnen dan mooi wor den meegenomen. De schapenboet naast het nieuwe bedrijf van De Wit Speciality Oils aan de Laagwaalderweg is gesloopt zon der de vergunning die krachtens ar tikel 8 lid 1 van de Bouwverordening nodig is. Omdat dit een strafbaar feit is heeft het gemeentebestuur aan gifte gedaan bij justitie. Terwiil hij al lang en breed thuis on der de douche stond, zochten brand weerlieden in paniek in de cabine en in de moddersloot naar de ongeluk kige chauffeur die dinsdag aan de Redoute met zijn kraan in het water was terechtgekomen Omdat het zicht in de cabine nihil was, moest op de tast worden nagegaan of de chauffeur zich al dan niet op tijd had weten te redden. Dat Hans Wester- laken het ongeluk inderdaad had overleefd, werd even later definitief zeker toen zijn broer Dirk de goede afloop ter plaatse kwam vertellen. Aannemer Hans Westerlaken was der en verstoken van ieder commu nicatiemiddel dacht Westerlaken: 'Wat moetik hier nog?' Hij kreeg een lift naar Den Burg. Intussen hadden Teso-medewerkers die van hun werk terugkeerden de kraan zien liggen en 1-1-2 gebeld. 'Pas toen ik onder de douche stond realiseerde ik me dat voorbijgangers wel eens alarm konden slaan. Mis schien een beetje onachtzaam van me, maar ik was al lang blij dat ik het vege lijf had gered. Mijn vrouw heeft gauw mijn broer gebeld, die er met een heen ging. Toen ik kort daarop de brandweersirenes hoorde, dacht ik nog: da's vast voor mij. De brandweer heeft met twee lieren en een bouwkraan tevergeefs gepro beerd het 14 ton wegende gevaarte te bergen. Aannemer Werner Dros lukt het na anderhalf uur takelen en trekken met zwaarder mateneel wél om de kraan rechtop te zetten en op een oplegger te plaatsen. Nadat de kraan de volgende dag was schoon- gespoten bleek hij motorisch noch hydraulisch iets te mankeren. (Foto Ban Bosch) Als 15-jarige jongen maakte Sjoerd Hannema in de winter van 1944-1945 tekeningen van Texelaars die door de Duitsers naar Assen waren gestuurd om dwangarbeid te verrichten. Hij verkocht de portretten voor een rijks daalder aan de Texelaars, die het een leuk 'souvenir' vonden en opstuurden naar hun familie. Pagina 2 Aquarellen, olieverfschilderijen, kera miek en bronssculpturen vormen sa men de nieuwe expositie van Art Gallery Het Posthuys in De Koog, die zondag om 15.00 uur feestelijk wordt geopend en tot en met 14 juli is te be zichtigen. Pagina 2 Het ziet er goed uit voor de Strijbosschool in Midden-Eierland. Het aantal leerlingen blijft ruim boven de opheffingsnorm en de ouders wil len dat de school blijft, sterk nog: wordt gemoderniseerd. Ze vinden wethouder Nel Eelman aan hun zijde. Pagina 5 Van schilder tot chocolatier. Het is geen alledaagse stap, zeker niet voor Arnold Looyer die zijn vak al veertig jaar uitoefent en afkomstig is uit een familie die bijna tweehonderd jaar hetzelfde doet. Pagina 5 'Het moet voor die mensen hartverwarmend zijn als ze merken dat het eiland Texel aan hen heeft gedacht'. Johan Witte, gehandicapt bewoner van De Gollards, vindt dat de Texelaars flink over de brug moeten komen om de slacht offers van de vuuwerkramp in Enschede te helpen. Ze kun nen dat doen door geld over te maken naar het Nationaal Rampenfonds, maar volgens Witte is meer respons te ver wachten als Texel voor deze gelegenheid een eigen 'her kenbare' actie voert. Achteraf kan dan ook worden vastge steld hoeveel het eiland heeft bijgedragen. Toen dat idee in zijn eigen omge ving bleek aan te slaan riep hij het fonds Texel helpt Enschede' met een bankrekening in het leven. Dat gebeurde in overleg met de gemeente maar het sluit niet uit dat de gemeente zelf ook met een gift komt, bijvoorbeeld een gulden per inwoner wat gebrui kelijk is bij dergelijke rampen Johan Witte Witte: 'Het zcu mooi zijn als par ticuliere Texelaars daarnaast ook wat zouden doen, zodat een in drukwekkend bedrag bij elkaar komt. 'Hoeveel iemand wil over maakt moet hij of zij natuurlijk helemaal zelf weten, maar ik vind dat volwassenen tot 70 jaar mi nimaal vijftien gulden per per soon zouden moeten geven. Kin deren van 5-19 jaar zouden met een tientje kunnen volstaan en ouderen en kinderen van nul tot vier jaar met vijf gulden. En hoop natuurlijk ook dat de Texelse be drijven zich ook niet onbetuigd zullen laten Bedragen kunnen Ingaand heden worden overgemaakt op Rabo- rekemng 3625.22.774 ten name van 'Texel helpt Enschede' met vermelding 'Hulp vuurwerk ramp'.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1