Eigen internetcafé voor senioren 1-1-2 Agenda 'Ondersteboven van Texel' voorproefje nieuw EcoMare teso Wat ik zeggen wou... Reactie Maritiem Jutters Museum: Wat ik zeggen wou... Japanse bollen Programma zaalvoetbal COURANT .TEXELSE 2 DAAR RED JE LEVENS MEE Oosterend Online ontstaan in café Eenvoudige winst tennissers Deuce Man beledigt politieagenten Grote belangstelling voor Spinbaandagen ml Koffieconcert 'e in De Waal Erotisch beeld wi Bntir-n vun IczcrtBuilen vcrsniwncrtVlijkhtKl vin dc rcJj--tit De Japanse bollen zijn door ons ge leend en niet gekocht. Een deel van de zaal wordt ingericht met de bollen en aanverwant glaswerk om te laten zien dat jutten ook in Japan wordt gedaan. In onze folder (vervaardigd in 1998) staat een klein fotootje van het inte rieur van de jutterij-afdeling. Anno 2000 ziet onze jutterij er anders uit en over een jaar zal die er misschien weer anders uitzien. Een museum als het MJM is constant in beweging en dat geldt zeker voor de jutterij. Er komen constant voorwerpen bij die gejut worden door jutters in dienst van het museum, die al dan niet de achterliggende verhalen vertellen aan ons publiek. De discussie echte of niet-echte jutter ga ik niet aan. maar aan de reacties te horen hebben de meeste toeristen tijdens de juttersverhalen een goede tijd. De afgelopen maanden hebben we daar naast via anderen ongeveer 200 tot 300 jutjes binnengekregen. Kortom: het MJM blijft voor veel mensen dé plek om hun gejutte spullen te laten zien! Nogmaals: voor een goede samen werking heb je twee partijen nodig. De huidige tweedeling is slecht voor het MJM en voor Texel. Ik betreur dat, maar het heeft blijkbaar zo moeten zijn. En wat de proceskosten betreft: uiteindelijk is de SJM naar de recht bank gestapt om de boedelscheiding in gang te zetten; dat daar kosten aan zijn verbonden is een logisch gevolg. Wij vonden dat wij met zonder slag of stoot voorwerpen konden weggeven die door anderen in goed vertrouwen aan het MJM in bruikleen gegeven of geschonken waren. Jammer dat het zo gelopen is, maar het MJM gaat verder op zijn eigen koers. De molen is daarvan een goed voorbeeld, evenals de komende juttentoon- stelling. Benno van Tilburg, directeur Maritiem Jutters Museum, Oudeschild. De mini-catamaran die door oud wethouder Jook Nauta op de Ra zende Bol werd gevonden, werd door hem persoonlijk naar Flora gebracht. Het Maritiem Jutters Museum (MJM) in Oudeschild kocht 75 glazen bollen uit Japan. Deze moeten blijk baar de originele exemplaren vervan gen die nu op Flora hangen. Zo krijg je nep-strandgoederen Ze passen wel bij de folder die ze uitgeven. De strandgoederen die daarin te zien zijn, hangen al anderhalfjaar op Flora. Ook de beschrijving in de folder dat bezoekers worden rondgeleid door een jutter is zonder meer gelogen. De bezoekers betalen entreegeld en toeristenbelasting en worden bewust bedrogen. Daar kan de gemeente als subsidiegever een eind aan maken. Het ergste vind ik dat er op Texel een tweedeling is ontstaan. Ik ben beslist geen tegenstander van het Maritiem Jutters Museum. En kele jaren geleden bezorgde ik er enige complete antieke dakramen en glazen dakpannen voor de te bou wen vissershuisjes, en scheepspa pieren van een Texelse kotter. Ik zie voor dit museum passende mogelijk heden, die ik in een gesprek met de burgemeester naar voren heb ge bracht. Dagbladen, tv en radio hebben de perikelen verslaan. Texel was ruim schoots in de aandacht. Aan het einde van de rit zal wel blijken wie de beschermers waren van dé strand- goederenverzameling die in de hele wereld uniek is te noemen. Die kan ook op Texel nooit meer worden sa mengesteld De ƒ25.000,- die het Maritiem Jutters Museum aan proceskosten spendeerde, is node loos uitgegeven. Jan Zwan, Den Burg. Woensdag 24 mei Texel'94 E1 -De Krim E1 18.00 De Koog C2-Texel'94 C1 (om de supercup C-junioren) 18.45 Klif (dames)-De Klink 19.30 Rab 1-Klif 1 (om een plaats in de hoofdklasse) 20.20 Bewoonster mevrouw Truus Hin nam het Internetcafé m gebruik. Al ruim voor de officiële handeling zat ze te oefenen om de haar toegestuurde e-mailtjes te kunnen openen. (Foto's Joop Romnets) Midden in de samenleving, dat is volgens locatiedirecteur Peter Veld huis de plek waar de Stichting Zorg centrum Texel, de 108 bewoners van De Gollards en de ongeveer 100 medewerkers willen staan. Bij de in richting van de nieuwe vleugel van het verzorgingshuis, die zaterdag of ficieel werd geopend, is rekening ge houden met deze droom, zo ontdek ten de genodigden. In één van de ruimtes - met gevoel voor de mo derne tijd Internetcafé genoemd - staan behalve gemakkelijke stoelen, een koffiezetapparaat en een mag netron ook twee van modems voor ziene computers, waarmee de bewo ners het contact met de buitenwereld kunnen onderhouden. 'Zo kan ik e- mailen met mijn kleinkinderen', ver heugde bewoonster Truus Hin zich, die de eer te beurt viel de nieuwe voorziening in gebruik te nemen. Om zich daarna te bedenken: 'Hoewel, ze hebben nog geen e-mail thuis.' Mevrouw Hin. die jarenlang zieken- verzorgster was en zich sinds ander half jaar de goede zorgen van haar vroegere collega's laat welgevallen, toonde zich uitstekend bewust van de mogelijkheden die het internet biedt: 'Winkelen lijkt me wel leuk.' En tegen Veldhuis: 'Ik doe gelijk maar wat inkopen. De rekening is toch voor De Gollards.' Het Internetcafé is niet specifiek Texels, maar een project van Seniorenweb, dat verzorgings tehuizen in het hele land de kans geeft hun bewoners deze extra ser vice te bieden. De Stichting Zorg centrum Texel haakte echter graag op het initiatief in, aldus Veldhuis. 'Contacten met kinderen en kleinkin deren worden vergemakkelijkt, on danks eventuele lichamelijke beper kingen.' De computers plus een printer zijn gesponsord door Rabobank Texel. Geen toeval, want 'de senioren hebben er mede voor gezorgd dat onze bank zo groot is geworden', aldus vertegenwoordiger Hans van Heerwaarden Ook voor de bekostiging van de telefoontikken dienden zich geldschieters aan: IBS/ Oele/Schoo en CLB Electronics. Zij hebben allemaal eer van hun geste, want een flink aantal ouderen is al een tijdje bezig om onder leiding van een vrijwilliger wegwijs te worden op de computer. Dat gebeurt eens per week, maar gezien de grote belang stelling meldde Veldhuis dat nieuwe leraren van harte welkom zijn. Om dezelfde reden wordt ook onderzocht of de Stichting Welzijn Ouderen Texel een bijdrage kan leveren. De opening van het Internetcafé werd voorafgegaan door de opening van de nieuwe vleugel van De Gollards. Daar wonen al sinds oktober ook de voormalige bewoners van het geslo ten Sint Jan. Eén van de redenen om nu pas iets feestelijks te organiseren, was volgens Kees Boer - de voor ganger van Veldhuis - dat de verhui zing behalve grote verwachtingen ook verdriet met zich meebracht. In middels lijken de meeste bewoners echter in meer of mindere mate te zijn ingeburgerd. Veldhuis vroeg in zijn toespraak met alleen aandacht voor het gebouw, dat volgens hem voldoet aan alle mo derne eisen, maar ook voor de ver zorging. 'Wij willen moderne en goede zorg bieden, waar de bewo ners zélf om vragen. Niet meer en zeker niet minder.' Een rol daarin speelt ook de enkele jaren geleden opgerichte cliëntenraad, die de wen sen van de bewoners nog eens naar voren brengt bij de directie. Het was dan ook geen toeval dat het lint dat de nieuwe vleugel tijdens de opening nog afsloot van de rest van het ge bouw werd doorgeknipt door de voorzitter van de cliëntenraad, W. van Zeijlen. Nadat bewoonster mevrouw Verseput aan de voorkant van het gebouw nog enkele honderden bal lonnen had opgelaten, kon de be zichtiging van de nieuwbouw begin nen. TINSDAG 23 MEI 2000 i r, r- i s. i W. van Zeijlen, voorzitter van de cliëntenraad, knipte een lint door en opende daarmee officieel de nieuwe vleugel van De Gollards. Bewoners die niet zo goed ter been waren, konden vanuit de lrene(recreatie)zaal de gehele ceremonie op beeldscherm volgen. Onder het adres http:// www.oosterend.com heeft Ooster end sinds vorige week een eigen site op het internet. Oosterend Online bevat naast Nederlands- en Duitstalige informatie over be zienswaardigheden, de openings tijden van de winkels en informa tie over huisartsen, apotheek en kerken ook een agenda, een 'roddelforum' en een Oosterender adressenboek. De site is gemaakt door dorpsbewoner Nico Derks. Het idee is ontstaan aan de bar van het plaatselijke dranklokaal, 't Cafeetje, vertelt Derks. 'Je kunt je voorstellen hoe dat ging. Het gesprek kwam op internet en na een tijdje vond iedereen dat Oosterend een ei gen site moest hebben, ter promotie van het dorp. De vraag was hoe dat zou moeten en of het wel kon, maar ik heb geroepen: Jongens, let op mijn woorden. Volgende week staan we erop.' Derks, in het dagelijks leven brouw meester bij de Texelse bierbrouwerij en volgens eigen zeggen nogal inter- net-minded, liet het niet bij woorden en ging hard aan de slag. Een belang rijk deel van de site, die hij zelf sa menstelde, bestaat uit allerhande in formatie over Oosterend, geput uit het meest recente boekwerkje van de gezamenlijke ondernemers. Maar ook vertier wordt door Derks met geschuwd. Er staan spelletjes op en wie de nieuwste roddels uit het dorp wil lezen of doorgeven, kan terecht op een speciale pagina. Daarnaast kunnen Oosterenders een eigen emailadres via de site aanvragen en is het vanaf volgende week waar schijnlijk mogelijk een eigen home page te creëren. De maker heeft zijn best gedaan op de vormgeving. Zo wordt de bezoe ker welkom geheten met een lucht foto van Oosterend en gebeier van de kerkklokken van het dorp. De infor matie zit verstopt achter de voor Oosterend zo kenmerkende 'leitjes', die allemaal zijn voorzien van een ander trefwoord. De site ziet er daar door aantrekkelijk uit, maar nadeel is dat de bezoekers een 'snelle' com puter nodig hebben om deze draaiend te krijgen De bedoeling van Derks is om de pagina zo actueel mogelijk te hou den. Veel tijd kost hem dat met, ver wacht hij. 'Ik ben er tot nu toe twee weken mee bezig geweest. Voor gro tere veranderingen kruip ik nog eens een avondje achter de computer. En voor het bijwerken van de agenda heb ik niet meer dan drie minuten nodig.' De tennissers van Deuce 1 hebben zaterdag een gemakkelijke zege be haald op hekkensluiter Langedijk. Zowel Simon Brand als Hans Geus boekte een eenvoudige overwinning in het enkelspel. Beiden hoefden in de hele wedstrijd slechts enkele ga mes in te leveren. Emile Keyser en Albert Scholl speelden een driesetter. Keyser kwam stroef uit de start blokken, om de partij vervolgens met 6-2 en 6-0 naar zich toe te trekken. Albert Scholl won de eerste set met 6-2, en moest de tweede set aan de tegenstander laten. In de derde set maakte de routinier geen fouten meer en kon hij met 6-3 de felicitaties in ontvangst nemen. Ook in de beide dubbelspelen gingen de punten naar de Texelaars. Zowel Brand en Keyser als Scholl en Geus waren in twee sets te sterk voor de tegenstander. De eindstand werd daardoor 6-0. Zaterdag speelt Deuce 1 thuis tegen ZAP 1, aanvang 13.30 uur. De politie heeft in de nacht van zon dag op maandag een 23-jarige Oost erender aangehouden die in de Dorpsstraat in De Koog beledigende opmerkingen in de richting van surveillerende agenten had geroe pen. Die pikten dit niet en namen de man mee naar het bureau. Nadat hij was verhoord en een proces-verbaal had gepresenteerd gekregen, mocht de verdachte in de loop van de nacht weer naar huis. De nieuwste expositie van Eco Mare, Ondersteboven van Texel, geeft een voorproefje van hetgeen de bezoeker vanaf 2001 bij het cen trum voor wadden en Noordzee te wachten staat. Achter de scher men wordt hard gewerkt aan de drastische vernieuwing van een deel van het museum. De tijdelijke expositie licht alvast een tipje van de sluier op. De expositie is het werk van drie cur sisten van de Reinwardt Academie te Amsterdam, een HBO-opleiding voor museummedewerkers. Oud-Texelaar Jelte Nieuwland, Liset Stoffers en Lisette Zijp hopen op het project af te studeren. Nieuwland deed voor zijn diploma verder een literatuur onderzoek naar de historische Reede van Texel. 'Ondersteboven van Texel' is samen gesteld uit materiaal voor de nieuwe permanente tentoonstelling Leven op een eiland. De depots voor deze ex positie raken meer en meer gevuld, dus de samenstellers hadden keuze genoeg. Zij vervaardigden een reus achtige plattegrond van Texel en to nen op en onder de kaart voorwerpen en filmpjes die een beeld geven van waaraan achter de schermen wordt gewerkt. Thematiek van de exposi ties is de ontstaansgeschiedenis van het eiland. Daarnaast wordt ingegaan op actuele vraagstukken op het ge bied van natuur en milieu. 'Ondersteboven van Texel' wordt za terdag om 11.15 uur officieel geo pend en is tot en met de zomermaan den te zien. In het najaar start de nieuwbouw voor 'Leven op een ei land'. Coby Daalder, medewerkster van Langeveld de Rooy, geeft bezoe kers aan de open dagen van de Spin- baan tekst en uitleg over de ontwerp afdeling in het drukkerij- en uitgeversbedrijf. De ondernemingen aan de Spinbaan mochten zich vrij dag en zaterdag in een warme be langstelling verheugen. Het meren deel van de bezoekers toonde zich bijzonder geïnteresseerd in de activi teiten in de verschillende vestigingen op het bedrijventerrein dat het 25-ja- rig JUbileUm vierde. (Foto Gerard Timmerman! Hoogwater te Oudesct I038 Di. 23 12.lf; Wo. 24 0.00 en 12« Do. 25 0.20 en 13.(1 Vr. 26 0.57 en 13«] Za. 27 1.54 en 1«] Zo. 28 2.45 en 15.ïJ Ma. 29 4.47 en 17.il Di. 30 6.25 en Aan het strand is het ongeveer 1 der hoogwater De zon komt 31 r 5:24 uur en gaat onder om 21.49 utH laatste kwartier; 28 mei doodtij Het eerstvolgende koffieconcert NH kerk van De Waal wordt wf omstandigheden verplaatst van dag 4 juni naar 11 juni. Uitvoere het Trio Golacce, drie zangere die zich toeleggen op vilt Spaanse en Italiaanse muzie J Renaissance en Barok Daairf0"1 staat ertwintigste-eeuwse Hon se en Tsjechische muziek op hei gramma. Luitiste Ireen Thomas voor nóg meer afwisseling tijdei optreden, dat om 12.15 uur bet Houders van een passe-partoi '!rc als gevolg van de gewijzigde verhinderd zijn, kunnen restituti de toegangsprijs ontvangen ol ting op de serie van het volg seizoen. Voor informatie kan wc gebeld naar tel. 312 282 of 314 4,1 egt esp Het erotische kunstwerk dat enig boven de entree van disco De komst in De Koog stond, is ven a' nen Eigenaar Frits Langeveld het verwilderd nog voordat dl meente ertegen zou optreden Als hij het met had gedaan za waarschijnlijk een aanschrijvingl ben gehad omdat voor het plas van het beeld geen bouwvergw was gegeven en omdat burgen aanstootgevend vonden. Dinsdag 23 mei De afdeling dialect van de Histori sche Vereniging houdt een bijeen komst in de voormalige IJskaschool in De Waal. Aanvang 20.00 uur. De sectie Toerisme van het TVO vergadert vanaf 20.00 uur in Hotel Den Burg. Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een klaverjasavond. Deelnamekost ƒ3,- p.p. In Cinema Texel draaien Erin Brockovich (aanvang 20.00 uur) en Fucking Amël (20.30 uur). Woensdag 24 mei De FNV Horecabond houdt tussen 10.30 en 14.30 uur in De Linde boom een looncontrole voor werk nemers uit de horeca, contract catering en de recreatie op Texel. Om 13.00 uur vertrekt bij De Krim de excursie 'Bij de boer op visite', met trekker en aanhanger langs drie boerderijen Deelname kost ƒ7,50, opgave en inlichtingen bij De Krim, tel. 390111. Het jeugdorkest 'Kalinushka' uit Sint Petersburg verzorgt een op treden in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Op het programma, dat duurt van 13.30 tot 15.00 uur, staat Russische volksmuziek. De toegang (tevens tot de rest van het museum) be draagt ƒ8,- voor volwassenen en ƒ4,- voor kinderen. In de bibliotheek in Den Burg be gint om 14.00 uur een voorlees- middag. Tevens worden de prijzen uitgereikt van de verhalen- en gedichtenwedstrijd die voor de jeugd werd uitgeschreven in het kader van 'Meimaand Natuur- maand'. De toegang is gratis. Keramiste Ellen de Vries geeft een introductiecursus 'natuurlijke vor men in keramiek'. Kosten 50,-, aanmelden via de VW, tel. 314741. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen tussen 14.30 en 16.30 uur strandcreaties maken bij paal 28 Deelname is gratis, opgave in het paviljoen. Bij slecht weer is er een binnenprogramma. Vandaag is het Nationale Straat speeldag. Er wordt op straat ge speeld aan de Hoefslag in Den Burg en rond de Brumvisschool in Oudeschild. Om 17.00 vertrekt vanuit de haven van Oudeschild de TX10 Emmie, voor een tocht van drie uur. Aan boord serveert de Kokerij van Ruud Boom een vismaaltijd. Kos ten ƒ47,50. Opgave bij Ruud Boom, tel 313791 of bij de TX 10, tel. 313639. Vanaf 19 30 uur geeft dr. Hendrik van Aken in het NIOZ op 't Horntje een lezing over de oceanen. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Stuart Little (aanvang 14.30 uur), Pokémon (15.00 uur). Erin Brockovich (20.00 uur) en Fucking Amêl (20.30 uur). Donderdag 25 mei In Cinema Texel draaien Erin Brockovich (aanvang 18.45 en 21.45 uur) en American Beauty (19.00 en 21.30 uur). In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een recrea tieve bridgedrive. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Aanmelden via tel. 317 489. Vrijdag 26 mei Van 11.00 tot 14.00 uur wordt in De Kaapsnol in De Koog een workshop koken met (natuurlijke) Texelse producten gegeven. Deel name kost ƒ50,-, opgave en inlich tingen bij Ruud Boom Catering, tel. 313791 of 310982. Tussen 11.00 en 16.00 uur verzor gen RTL 5-weerman Peter Timoffeef en luchthavendirecteur Ed de Bruijn in vakantiepark De Krim een dag die in het teken staat van het wad en het weer. Deel name kost ƒ85,-. Basisschool De Fontein houdt op het schoolplein aan de Burdetstraat van 15.00 tot 19.00 uur een natuurmarkt. Op de wielerbaan in Den Bu: gint om 19.00 uur een cril voor wielrenners van 15 js ouder. Gastrenners die willen doen betalen ƒ5,-. In dorpshuis De Hof in De begint om 20.00 uur een b komst van de Baha'i-gen schap. Maarten Hurts, teaml uit Nieuwegein, houdt een met als onderwerp 'de vrije de mens' Ook andere bei ÏJ stellenden zijn welkom. Vanaf 20.15 uur geeft de voorlichting over het redi wezen. Locatie is het redding huis nabij De Cocksdorp. To® is gratis. In Cinema Texel draaien de N> lands gesproken kinderfilmsS Little (aanvang 14.30 uur Pokémon (15.00 uur), Brockovich (18.45 en 21.45 u American Beauty (19.00 en uur). Veerdienst Teso zet ki weekeinde gedurende een deel van de dag twee boten» de drukte de baas te kunnen, betekent dat dan ieder half uur boot vertrekt, zowel vanaf Texi uit Den Helder. Dat gebeurt op dag en zaterdag tussen 9.3! 16.05 uur en op zondag van 1i tot 20.05 uur. Desondanks» op vrijdag tussen 13.00 en 1( uur in Den Helder rekening vro ™a' gehouden met een half uur mi tijd; op Texel moet op die dag sen 10.00 en 12.00 uur mog een half uur worden gewacht dhe adv en org. afvaarten van 10.05 uur uitl Helder en 13.35 uur vanaf» tóa' zijn op vrijdag uitsluitend besl. voor het vervoer van gevaat :h0'( stoffen. rt.V Ml K mhi irec liklir m elde reiki

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2