onument moet enheid blijven dames Dijt te koop bij inschrijving JT I X UDLLIZD CilUtx - addeneilanden Schaken Alternatieve route naar veerhaven Weerzien carrièremakers HBS klas '69 |n der Vis bestelt nieuwe TX 43 .TEXELSE COURANT Geacht vanuit de tuin op de achtergevel van het oudste deel van het gebouw. ittv*u,L -V'D n\rFt\ o Hornt|e |aa, ies Dijt als jonge meisjes in de jaren twintig. Van links naar rechts Willy, Emily en Grietje. erras Hijl nelft tWi dej Jize mstreeks 1,4 miljoen gulden te besteden heeft kan tot 19 en bod doen op een van Texels meest eerbiedwaardige igen: het huis van de dames Dijt aan de Weverstraat in Surg. De eigenaar zal echter gebonden zijn aan een reeks ingen die er op neer komen dat alles in de oude staat moet i Dat geldt niet alleen voor het woonhuis met bijgebouw erachter staande stolpschuur, maar ook voor het ijzeren 05 erk en de enorme rode beuk die precies 100 jaar geleden geplant. -.fMnient .Bmstic BÉ 202 Ukise i lp »and< in moeilijk anders want zo- bouwen, hek als boom staan 1997 op de gemeentelijke lentenlijst. Verder zal de istige eigenaar tot 31 au- 2025 alle gebouwen en het iis éénheid in stand moeten Gedurende die tijd mag enkel onderdeel in an- mden worden gegeven en nming en aard van de ge- n mogen niet worden veran- esplen verplichting die bij even- loorverkoop overgaat op de oon e eigenaar, pos Hijl et stellen van deze voorwaar- ft e sbben de erfgenamen zoveel pre ik willen handelen in de geest erflaatster, zegt makelaar Jan levan de drie erfgenamen op heeft gekregen het veelbe- in bij inschrijving te verkopen, «langstelling heeft hij niet te Toen begin dit jaar duidelijk werd dat het imposante pand te koop zou komen, hebben zich al tientallen gegadigden gemeld. Zij kregen eind vorige week als eerste het bericht dat ze een bod kunnen doen, rekening houdend met een 'richtprijs' van 1,4 miljoen gulden, kosten koper. Zater dag 27 mei van 10.00 tot 16.00 en woensdag 31 mei van 12.00 tot 16.00 j&StrrJWBW rim ;;iv,frr ji De eerste steen werd gelegd door Marius Dijt, broer van Kees Dijt. Hij had op Texel een aardappelselectiebedrijf en schreef veel later met zijn zoon Jacques het ge nealogisch boekwerk 'Texelse Geslach ten'. uur wordt gelegenheid geboden om het gebouw te bezichtigen. Kerk De laatste van de drie dames Dijt was Emily, die het afgelopen najaar op 86- jarige leeftijd overleed. Zij had in haar testament laten vastleggen dat het huis zo mogelijk moest gaan dienen voor het kerkelijk werk van de Doops gezinde Gemeente Texel. Om prak tische en financiële redenen maakte de kerk daar geen gebruik van. Vol gens kerkeraadsvoorzitter Frans Vis- man werd gevreesd dat het exploite ren van de gebouwen in de toekomst wel eens een forse last zou kunnen betekenen. Bovendien heeft de Doopsgezinde gemeente al vol doende accommodatie van goede kwaliteit. Besloten werd daarom Weverstraat 85 te verkopen. Naast de Doopsgezinde gemeente waren ook De Vereniging Natuurmonumenten en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels erfgenaam. De opbrengst van de hele erfenis, dus ook van de duizenden kavels roe rende goederen die in februari in Haarlem werden geveild, wordt gelij kelijk over deze drie verdeeld. Historie Het frontgedeelte van het huis dat nu van eigenaar gaat verwisselen, werd gebouwd in 1907. Eerder stond er een agrarische schuur met zeer lang belangstelling die niet tot Texel be perkt bleef en huldigden denkbeel den ten aanzien van natuur, agrari sche bedrijfsvoering en natuur die tegenwoordig weer bredere aanhang krijgen. Toen echter bracht het hen menigmaal In botsing met plannen makers. Vooral Emi en Wil waren geïnteresseerd in vogels en brachten veel tijd door in hun eendenkooi in Westergeest. Het gebouw aan de Weverstraat was het laatste vaste eigendom van de dames. In de loop van de voorgaande jaren verkochten ze het overige on roerend goed dat ze van hun vader hadden geërfd zoals landerijen bij de Bocksberg, De Hal en de Veenselangweg, de boerderij en eendenkooi met 38 ha grond in Westergeest, de boerderij 'Aurora' met 28 ha grond aan de Pontweg, 'Grietjeshoeve' bij De Waal en een pand m de Warmoesstraat. Niet bij voorbaat staat vast dat Weverstraat 85 eigendom wordt van de meestbiedende. De erfgenamen hebben namelijk het recht om zonder opgaaf van redenen met te gunnen of een ander dan de hoogste inschrijver de voorkeur te geven. Het lijkt een plaatje uit een oud archief, maar de foto werd gisteren gemaakt: gezicht vanuit de stenen berging op de rechterzijgevel waar zich de overgang tussen het oude en het nieuwere deel bevindt. (Foto's Harry do Graaf) ERVOLG VAN PAGINA 1 «plaats bestaat, die bij ziekte et blijft. Er is moeilijk aan vol- e ambtelijke kwaliteit te ko- vacatures worden moeizaam I 1, zo bleek onlangs ook op toen het aantrekken van een avingsambtenaar lang op zich wefehten. Individuele problemen on i op een eiland snel een poli lading, er is weinig tijd voor sontwikkeling, handhaving van is lastig en het kost moeite om heiemngen zoals de bibliotheek, wijs, politie, kinderopvang, etc. md te houden Ander nadeel is ■atisies met instellingen aan de ags val de eilandelijke invloed ver- Eén gemeente? lurlijke samenwerking in een paar Lichaam, waarbij zowel pli|k als bestuurlijk intensief be- j|lt intensief wordt samenge- Uien verschillende Kamerleden lis een eindvorm. Op langere in kan het zelfs een stap zijn op naar één Waddengemeente, al n de parlementariërs hierover s hun werkbezoek geen al te )a uitspraken. 'Bij een toekom- samenvoeging tot één ge- te zou een discussie passen provinciale herinrichting. Want "iet logisch dat twee provincie besturen besluiten moeten nemen over één Waddengemeente. Ik denk dan eerder aan Friesland, dan aan Noordholland. Maar op dit moment is dat niet aan de orde, want nu praten we over een lichte vorm van samen werking. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt wel dat die sa menwerking intensiever kan. Maar dat moet van onderaf gebeuren, want het werkt niet als je dat van bovenaf oplegt.' De vraag of Texel van Noord-Holland naar Friesland moet worden overge heveld, is wat betreft de gemeente niet aan de orde. 'Je kunt zaken die betrekking hebben op alle Wadden elanden op elkaar afstemmen en met coördineren. Maar dat is nog geen reden om Texel bij Friesland aan te sluiten', verwoordt burgemeester Geldorp het standpunt van Texel en het provinciebestuur in Haarlem. 'Ge zien onze korte lijnen met de Noord- kop is het toch logisch dat we bij Noordholland horen.' De Texelse schaakverenigingen hou den de komende maanden iedere maandag in café De Twaalf Balcken een schaakavond, waar Texelaar en toerist vrijblijvend een kijkje kunnen nemen of een partijtje meespelen. De avonden vinden plaats in de serre en beginnen om 20.00 uur. Een burgemeester (Klaas Baren- dregt), een hoofdcommissans van de spoorwegpolitie (Gert van Beek), twee hoogleraren (Peter Neijens en Henk Zijm), artsen (o.a. Bas van Loon en Marjan Hoogerheide) en nog tal van andere hoog opgeleide carrière makers. Oud-leerlingen van klas HBS A en B die in 1969 eindexamen de den, hebben het 31 jaar later, ver geschopt. Dat bleek tijdens de reü nie die dit weekend in Immetjeshoeve aan de Westerweg werd gehouden. 36 oud-klasgenoten, gemiddeld 48 of 49 jaar oud. haalden van vrijdag avond tot en met zondagmorgen her inneringen op en praatten elkaar bij over heden en verleden. De één over hun aanstaande grootouderschap, terwijl anderen over hun jonge kinde ren verhaalden. Behalve het borrel uurtje stonden er ook activiteiten op het programma. Onder leiding van klasgenoten Hans Witte en Piet Schrama maakte het gezelschap een natuurwandeling, er werd een fiets tocht gemaakt over het eiland, oud- HBS'er Gemt Gerrits gaf een rondlei ding over de Schans en samen met Ruud Boom kookte het gezelschap een maaltijd. Bijzondere reünie- ganger was Cees Derlage de oud docent Nederlands voor wie het de eerste eindexamenklas betrof en die trouwde met zijn leerlinge Nim Craanen. Over de alternatieve route van en naar de veerhaven, in verband met asfalteringswerkzaamheden aan de Pontweg, bestaat enige onduidelijkheid. Het is de bedoeling dat automobilisten vanaf Den Burg via de Hoornderweg, de Kleiweg, de Kerkstraat, de Stolpweg en de Watermolenweg naar de boot rijden. Bestuurders die de boot verlaten rij den via de Watermolenweg recht streeks naar de Hoornderweg. Naar verwachting is de boot vanaf vrijdag weer via de Pontweg te bereiken. Op de foto: 1. Jan Bosma, 2. Paula Breen, 3. Piet Schrama, 4. Piet Dros, 5. Klaas Barendregt, 6. Marjan Hoogerheide, Joost Schrama, 9 Pieter Witte, 10. Slbold de Boer, 11. Gerard Schrama, 12. André van de Vliet. 12 Gert van Beek. 14. Wim Giljamse. 15. Rineke Witte, 16. Cees Derlage. 17. Hans Witte, 18. Jan Timmerman, 19. Bert Jonker, 20 Henk Zijm, 21, Anita Boom, 22 Nelly Zijm. 23. Elze Goënga. 24. Leny van 't Noordende, 25. Nelie Kalis, 26 Carta Schrama, 27. Irene van Groenigen, 28, Annemahe Laan. 29 Nini Craanen, 30. Cor Blonk, 31. Peter Neijens. 32. Andrew Albers, 33. Loeki Timmer, 34 Henk Kuip, 35. Hanneke Schutte van de bakker), 36. Puk Be Van der Vis uit Oosterend askant Shipyards in Stellen- racht gegeven tot de bouw nieuwe TX 43 De opvolger dertien jaar oude Biem van der rdt twee meter langer en iets dan de huidige kotter. De e breedte van het schip com- de teruggang in vermogen, naar 2000 pk. De kotter van cordia-type wordt uitgerust zogenaamd Hodi-Superior- straalbuis, een speciale buis om de schroef waardoor het schip over meer trekkracht beschikt. Het nieuwe schip van Biem, Sijb en Biem van der Vis, dat wordt gebouwd voor de vangst op tong en schol, zal naar verwachting in december worden opgeleverd. De in 1987 gebouwde TX 43 is verkocht aan de familie Hak- voort uit Urk en zal in september worden omgedoopt tot UK 45 DINSDAG 23 MEI 2000 voorhuis dat doorliep tot vlakbij de Weverstraat. Nadat dit was afge brand werd medio 1870 het woon huis opnieuw opgetrokken op veel grotere afstand van de straat. De eveneens afgebrande agrarische schuur werd datzelfde jaar ook her bouwd op een wat andere plaats: achter op het erf aan het Achterom. In 1907 liet Kees Dijt, de vader van de dames, het woonhuis aan de voor kant verlengen in vergelijkbare bouw stijl, hoewel de overgang tussen het oude en nieuwere deel nog duidelijk is te zien. De vermaarde schapen fokker en handelsman Kees Dijt was kapitaalkrachtig, mede door zijn hu welijkmet Gerdien Brans De gebou wen die hij op Texel stichtte muntten uit door stijl en degelijkheid, wat dus ook geldt voor Weverstraat 85. Alles is zwaar en royaal uitgevoerd in dure materialen en ook qua omvang is het pand met zijn drie meter hoge, zeer ruime kamers indrukwekkend. Tij dens de beschieting door de Duitsers tijdens de 'Russenoorlog' liep het gebouw nauwelijks schade op, hoe wel de huizen in de directe omgeving merendeels werden verwoest of zwaar gehavend. Karakteristiek is ook de stenen berging met daarnaast een houten waterpomp die op de regenput is aangesloten. In dat gebouwtje staat nog een hydrofoor (waterleiding installatie). Bijzonder is de goed onderhouden tuin rond het huis met diverse sier- en vruchtbomen waar onder dus de monumentale beuk, waarschijnlijk de dikste boom van Texel. Tijd staat stil Het meest treffend voor elke bezoe ker is echter dat aan gebouwen en tuin (die totaal 1650 m2 beslaan) in de afgelopen bijna honderd jaar niets is veranderd, zodat het lijkt alsof de tijd er heeft stilgestaan. Dat geldt ook voor details, zoals lampen, gordijnen, fonteintjes, stopcontacten, kranen, aanrecht, kastjes en toiletpot Het enige moderne bestaat uit enkele wasbakken uit de jaren zeventig en een recentelijk aangelegde hoogren- dements CV-mstallatie Het hoofdge bouw bevindt zich in goede staat. Alleen de schuur aan het Achterom is ge kwalificeerd als 'matig' in verband met de staat van de fundering en het riet op het dak. Markant Het willen behouden van het oude, degelijke en karakteristieke was ken merkend voor de altijd ongetrouwd gebleven Grietje, Emily en Willy Dijt. Zij huldigden een sobere levensstijl en beheerden na de plotselinge dood van hun vader in 1939 op hun eigen wijze de uitgebreide bezittingen. Door velen werden ze excentriek en conservatief gevonden, maar ze wa ren ontwikkeld, hadden een brede

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5