OD Cf roen '2warL-Jexels 'm het harL, Ongeveer 300 bomen op beschermde lijst Hoornder Donderdag toch niet naar Klif ërzilting serieuze reiging PH-polder ?n Het Noorden' Jeugd Bruinvisschool eist voorrang op straatspeeldag -v; :-üh T texelse^colirant' GECOMBINEERDE KRANT I.V.M. HEMELVAART Weerman Timoffeef gelooft niet in grote zeespiegelstijging A'Capabel maakt ronde over Texel TEX ELSE^COLIRANT WINNUBST OPTIEK UUim jTlets drogisterij. Gemeente weigert vergunning kalkoengier espiegel hoger en zomers droger Enschede feearend was Onder de pomp Dameshuis Menties/abonnementen/bezorging: [aan 6 tlC Den Burg In 0222 - 36 26 00 10222 - 31 41 11 hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. (jrtu Z»/rL Tilth it bti lurL. In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 1 juni zal er op woensdag 31 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 29 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy 'Het verhaal van die grote zeespiegelstijging in de toe komst, daar geloof ik niet in. Er zijn net zoveel argumenten op basis waarvan het in de toekomst warmer zou moeten worden, als dat er een nieuwe ijstijd aan breekt. Waar dat aan ligt? Dat is een heel technisch en gecompli ceerd verhaal.' Aan het woord is meteoroloog Peter Timoffeef. weerman bij RTL-5 en fervent Texelganger. Hij zet ook vraagte kens bij de in het Groot Geohydrologisch Onderzoek geuite verwachting dat de win ters natter en de zomers droger zullen worden. Zelfs metingen van amateur-meteoroloog Ed de Bruijn van Vliegveld Texel, die uitwijzen dat de afgelopen twee jaar veel meer dan het gemid delde van 670 millimeter is geval len (in 1999 viel er 1000 mm. en vorig jaar zelfs 1200 mm, en ook in 2000 zijn er al flinke hoeveel heden gevallen.), zijn volgens hem geen bewijs voor een op handen zijnde klimaatswijziging. 'Is de gemiddelde windrichting ook gedraaid? Want juist daar hangt de hoeveelheid neerslag mee samen. Dat lijkt niet het ge val. Pas als ik harde bewijzen zie, ga ik erin geloven Het is me nu nog te wisselend. Ik denk dat het weer in een soort tussenfase zit. Voor een klimaatsverandering is meer nodig.' 'Kinderen voorrang' was het thema van de woensdag gehouden straat speeldag. Om de jeugd de ruimte te geven waren in Oudeschild de stra ten rond de Bruinvissschool afgezet. Kinderen schilderden tegenover de ingang een zebra op straat, waarmee ze uiting gaven aan hun behoefte aan een echte oversteekplaats. Een actie waarvoor Bernadette Nouwen, chef van de sectie Welzijn van de ge meente, en Bert Dennenberg van de afdeling Civiele Techniek, het start sein gaven. Toezeggingen konden ze over de zebra nog niet doen, maar ze hadden wel ander goed nieuws in petto. Onderdeel van het verkeers- veiligheidsplan is namelijk het voorne men om voor de straten rond de school een dertig kilometerzone in te voeren. Reden voor de schooljeugd om enthousiast aan de straat spelletjes te beginnen en ballonnen op te laten. Ook aan de Hoefslag in Den Burg werden straatspelletjes gespeeld. (Foto Gerxrd Timmerman) Net als voor monumentale gebou wen komt er ook een lijst voor bo men met een bijzondere waarde. B en W hebben besloten om enkele honderden in aanmerking ko mende bomen door deskundigen van elders te laten inspecteren. Als ze aan bepaalde criteria voldoen komen ze op de lijst, wat bescher ming inhoudt. Voor zulke bomen zal alleen in bijzondere gevallen nog een kapvergunning worden af gegeven, maar er komt misschien ook een regeling om de eigenaars financieel te ondersteunen bij het onderhoud. Mensen van de gemeentelijke plant soenendienst verwachten dat om streeks 300 bomen, verspreid over 60 a 70 projecten, op de lijst zullen ko men Voor een objectieve beoordeling is het belangrijk dat de inspecteurs de eigenaars van de bomen met kennen. Mede daarom wordt de inspectie uit gevoerd door een extern bureau, waarschijnlijk Arcadis Heidemij. Bij de keuring wordt gewerkt met vaste en variabele criteria. Om als 'waardevol' te worden aangemerkt moet een boom tenminste 40 jaar oud zijn en een verwachte levensduur hebben van ongeveer 100 jaar. Snel groeiende bomen die doorgaans niet oud worden (zoals wilg, populair, den of spar) komen dus met in aanmer king. Verder moeten de bomen ge zond zijn, althans niet hopeloos ziek. Ook moeten ze een karakteristieke vorm hebben maar als een afwijking daarvan kennelijk wordt veroorzaakt door natuurlijke omstandigheden, zoals de zeewind, is dat geen pro bleem. Ook wordt erop gelet of de bpmen 'onvervangbaar en beeld bepalend' zijn en in hoever ze zijn verweven met de geschiedenis van de (gebouwde) omgeving. Voorbeeld: een paar iepen kunnen op de lijst komen omdat ze met de boerderij waar ze voor staan een fraai geheel vormen. Tenslotte wordt gewicht in de schaal gelegd als de betreffende boom erg mooi of qua soort zeld zaam is. De eigenaars van de bomen die voor de kwaliteitscontrole van Arcadis Heidemij in aanmerking komen, krij gen daarover binnen enkele weken bericht. Hoe met de lijst van waardevolle bo men zal worden omgegaan, staat nog met helemaal vast. Het is daarom onzeker in hoeverre er nog bescher ming zal zijn voor bomen die met op de lijst staan. Het is denkbaar dat daarvoor straks geen kapvergunning meer hoeft te worden aangevraagd en dat eventueel kan worden vol staan met een melding. Omdat ze vonden dat de Landelijke Muziekdag op Texel niet onopge merkt voorbij mocht gaan, hebben de dertien leden van vocaal ensemble A'Capabel besloten morgen een aan tal korte optredens te verzorgen. Ze zingen steeds een half uurtje, doen daarbij een 'willekeurige greep' uit het Barbershop-repertoire en reizen dan naar de volgende locatie. Ze begin nen om 11.00 uur in de NH kerk van De Waal, zijn vanaf 12.15 uur in de NH kerk van De Waal en stappen om 14 05 uur op de Texelse boot om naar Den Helder en terug te varen. De tour nee wordt vanaf 15.30 uur besloten op het terras van De Lindeboom (of bij slecht weer binnen). De toegang is gratis. (Advertentie) Dirk Haker uit Den Burg is deze week geslaagd voor het molenaars diploma. Daarmee mag hij zich net als de broers Willem en André Keijzer officieel molenaar noemen. Pagina 5 Nilsson en Queen Het gaat goed met Nilsson. De Texelse band oogst lovende kritieken met de nieuwe CD, die werd opgeno men in de studio van Queen-drum- mer Roger Taylor. Vorige maand werd poptempel Paradiso plat gespeeld tijdens een optreden met louter num mers van Freddie Mercury en de zij nen. 'We deden het in ons broek, bang dat helemaal mis zou gaan, maar het werd echt te gek.' Pagina 6 Zestien jaar oud en nog gekleed in een korte broek studeerde Frits de Jong in 1923 aan de Zeevaartschool in Den Burg. De twee voor hem zeer prettige jaren vormden de basis van zijn grote liefde voor het eiland. Zevenenzeventig jaar later kijkt hij in de rubriek Aangespoeld terug op een turbulent leven. Pagina 7 (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 12 Cf nu -'mirt Jirth n bd hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Plannen om de Hoornder Donder dag van de Herenstraat naar Klif te verhuizen zijn van de baan nu de gemeente hiervoor geen vergun ning geeft. Reden is dat de verkeersveiligheid en de bereik baarheid van Klif niet kunnen wor den gegarandeerd en dat het bloembollenbedrijf van Arie Lap op donderdagavond niet goed zou zijn te bereiken. De traditionele kra ntenmarkt blijft daardoor in de Herenstraat. De organisatie rea geert teleurgesteld. Het niet doorgaan van de plannen is een flinke domper voor de Stichting Hoornder Donderdagen en Cor van Heerwaarden, de initiatiefnemer van de verplaatsing, die inzag dat de feestmarkt en zijn theater-restaurant elkaar kunnen aanvullen. De onder nemer had zijn theaterprogramma ervoor aangepast. Activiteiten als straattheater en muziek zouden het zomerse evenement verder kunnen versterken. Verder werd gedacht aan fiets- en wandeltochten, waarbij belangstellenden langs historische of andere interessante locaties worden geleid. Door als sponsor op te treden zou Van Heerwaarden het evenement bovendien een financieel steuntje in de rug geven. De nieuwe impulsen vielen in goede aarde bij de organisatie van de Hoornder Donderdagen, temeer om dat deze goed passen in het streven om het evenement blijvend aantrek kelijk te houden en het Hoornder ka rakter er optimaal in tot uiting te la ten komen. Een minder afwisselende markt zou op den duur ten nadele van de animo voor het evenement wer ken, zo wordt gevreesd. Bijval Toen de plannen eind januari werden gepresenteerd, oogstten die bijval van onder andere muziekvereniging DEK, de feestcommissie. ZDH en de dorpscommissie, die in meer of min dere mate betrokken zijn bij het eve nement. Afgesproken werd dat de bezoekers hun auto op een stuk land aan de Kleiweg zouden parkeren, zodat Klif en de Witteweg niet ver stopt raken en bollentelers in deze drukke tijd hun werk kunnen blijven doen. Knelpunt was echter de aan- en af voer van bloembollen van het bedrijf van Arie Lap. Hoewel de kramen niet tot voorbii zijn bedrijf aan Klif worden opgesteld, vormt de aanwezigheid van veel bezoekers en het in en uit- Lees verder pagina 5 (Advertentie) (Advertentie) druk wordt groter naarmate de zee dieper is. Gevolgen Gevolg van de verziltmg en de verdroging is dat de landbouw gewassen en de natuur in de zomer nog minder water tot hun beschik king krijgen, terwijl de overmaat aan water in de winter verder zal toene men. Wrange constatering is dat het zoete water dat door de gemalen in de Waddenzee stroomt, bij benade- Lees verder pagina 5 jgel die vrijdagochtend boven l'Hbaan werd gesignaleerd was Izeearend, zoals ooggetuigen leiden, maar een kalkoengier. r dieren zijn erg groot en don- jus als je niet zoveel verstand ■gels hebt, haal je ze snel door meldt vogelkenner Arend Ink, die aangeeft dat het een lapt exemplaar betreft, want in Istreken komt de kalkoengier [Jature niet voor. Het dier is op pere locaties gesignaleerd. «Til ilder, mten Texel >arats Kal» srkroi t, Wu Tutid Ina kfke, 3e, 1 polder Eierland, maar de- na, n 1 de Prins Hendrikpolder en lere mate Het Noorden zul- etoekomst met schadelijke ng te kampen krijgen. Deze liggen namelijk lager dan id en dichter aan zee en on- ien daardoor sneller de ge- van de zeespiegel, die over I jaar naar verwachting gl zijn gestegen. Dit in com- met de verwachte drogere maakt deze polders tot itige zorgenkindjes. Deze ingen staan in het Groot Idrologisch Onderzoek, dat juli openbaar wordt. in het gedrag van bodem- en ilaktewater, de kwaliteit, de ig en het peil en de toekom- jntwikkeling daarvan is een lie al lang leeft. Op een eiland les dat groeit en bloeit afhan- 5 van het water dat de natuur iskennis van groot belang. Dat ook Waterschap Hollands het Hoogheemraadschap van |erende Sluizen, de gemeente rovincie, die opdracht gaven onderzoek, waarvan de resul- mnenkort worden gepresen- (apport is rekening gehouden 1 denkbare factoren. Gege erde verwachte zeespiegels- lafkomstig van Rijkswater- siischat dat het zeewater in feentimeter zal zijn gestegen. 1 daalt, terwijl ook sprake is kantelend effect. Terwijl de Jeskant zakt, stijgt het zuid- jk deel van Nederland. De on- jkers raadpleegden het KNMI jde toekomstige neerslag- chting. De klimaatsdes- jen uit De Bildt zijn het erover lat de zomers hier droger zul- fden en dat in de herfst en win- er neerslag zal vallen. Van in- |is ook de afstand van de >tot de zee. De dieper gelegen tan de PH-polder en Het Noor- Jgen aan zee en ondervinden (invloed van het zeewater. De fema Texel wordt vrijdag, zater- fi zondag door het Rode Kruis (ecteerd voor de slachtoffers 8 vuurwerkramp in Enschede, ■aast draagt de bioscoop van rerkocht kaartje een gulden af Jet goede doel. Het gaat om een ji|ke actie. Kauwend luisteren Zelf konden ze niets eten, want voor lezen met een volle mond, dat gaat niet. Maar de kinderen in de klas mochten zich te goed doen aan een smakelijk ontbijt, terwijl zij luisterden naar de verhalen. In het kader van de Nationale Voorleesdag werd op ver schillende Texelse basisscholen een voorleesontbijt georganiseerd. Pagina 2 v gemeente is op zoek naar Monumentale bomen, übber ze al in het telefoon- "tëk van Oudeschild geke- ren? famm. De kastanje voor de R.K. pastorie aan de Molenstraat is groot, gezond, mooi van vorm en zou best 100 kunnen worden. Bovendien vormt hij een fraai geheel met de omge ving, dus zal hij vrijwel zeker op de lijst van waardevolle Texelse bomen komen. (Foto Harry do Graaf) m Japans jutten Ook in Japan wordt gejut De Neder landse lllona Richardson zocht en kele jaren geleden zelfs de meest af gelegen stranden af met maar één doel: glazen bollen vinden die de vis sers als drijvers aan hun netten ge bruikten. Ze liggen nu in Oudeschild. Pagina 2 Harry dwaalde rond in'het huis van wijlen de Dames Dijt. Over de herin neringen die dat opriep, leest u in zijn column 'Gelde meiden'. Pagina 3 u Molenaar

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1