.uchtvaartmuseum kan itbreiding wel vergeten Klif warmt zich op voor tweede huiskamerfestival 5 'Nieuwbouw Sint Jan slechts boekhoudkundig probleem' Russisch bliksembezoek Nieuwe maaiboot maakt riet kopje kleiner .TEXELSE COURANT" yOllege gooit subsidiedeur definitief dicht Schuttevaerrace Epilepsiefonds Generatievoetbal orm vernielt clubhuis Kustzeilvereniging Paal 15 - in uitvoering Gedeputeerde Neef belooft snel duidelijkheid: 'Eagle' voor Piet Schuijl Deuce dichtbij kampioenschap Van Ed Vermeulen tot de burgemeester: ideli 06-5J ifsluit, 1 juni, eate, aartjes niet!! uw tl We; njs aleidir - less lesse )223-| -5110 WOENSDAG 31 MEI 2000 ollege heeft besloten Luchtvaart Museum Texel (LMT) subsidie te verlenen. Tot nu toe hield het college de op een kier door te zeggen dat het LMT eerst 'de boer loet' voor bijdragen van landelijke instellingen en over- m en als dat niets oplevert bij de gemeente kan aan- pen, maar de deur is nu keihard in het slot gegooid. 'Wij n geen subsidie aan het Luchtvaartmuseum verstrek- schrijft het college in reactie op de algemene beschou- en van GroenLinks en D66, die een lans braken voor ,MT. Zonder subsidie kan het museum zijn nieuwbouw- en niet realiseren. useum kreeg in 1996 van ge le en provincie een start- lie van ƒ75.000,- en verklaarde ize 'éénmalige bijdrage' met om subsidie te zullen vragen, lien zijn de omstandigheden zo veranderd dat de gemeente luseum met meer aan die toe- ig kan houden, zo vindt het istuur. 'Toen had niemand voorzien dat het museum zo zou aanslaan bij het publiek en jasje zou groeien', aldus voor- ees Klaassen van de stichting Zijn visie werd door D66 in de iene beschouwingen onder- ven: 'De kwalitatieve en kwan- _ve groei hebben het museum IH3 En toeristische trekpleister ge- Het moment is daar om ons mnen op het geven van perma- ondersteumng.' GroenLinks het LMT helpen bij de acquisitie nanciele steun en daarna bezien il de gemeente zou kunnen 'gen. M|d/ege geeft aan deze oproepen gehoor, ook al zei wethouder Iman onlangs nog in de Texelse lent dat het college het mrtmuseum wél wilde steunen, 'bben wel een bedrag in ons maar zeker geen twee ton lelman in de krant van 10 maart iHeden. Benw komen nu in hun op de algemene beschouwin- deen heel andere boodschap: te spoeling voor de musea niet te maken handhaven wij ons de vier bestaande musea te leunen en geen nieuwe voor- wn te subsidiëren.Het college tl dit standpunt aan de nota beleid. Overigens zien b en 'IMT niet als een museum maar recreatieve slecht-weer-voor- Dat was ook de reden dat de startsubsidie uit het fonds oeristische voorzieningen werd Klaassen reageert namens het erbitterd op het collegebesluit, n hij overigens met is gekend, adden ze ons een jaar geleden iunnen zeggen Wij wilden graag ïlijkheid, maar telkens kregen we ren dat het college "er nog met Het is wel typisch: we heb- van de gemeente altijd alle lof ons museum gekregen, en als er iverkantse delegatie op bezoek wisten ze ons wel te vinden, een jaarlijkse bijdrage kan er lijk met af, terwijl voor misstan- als in de kinderopvang zonder inde portemonnee wordt getrok- Klaassen vindt de motivering iet college ronduit zwak en ver- dt dat de perikelen rond het smuseum op Flora het LMT goed hebben gedaan. Het toe- en van subsidie voor het luchtvaartmuseum zou het argument van strikte handhaving van de Museumnota - waar het college zich in de kwestie Flora op beriep - heb ben verzwakt, zo denkt hij. 'Ik ben benieuwd hoe de raadsfracties hierop reageren Ik hoop dat de collegepartijen een eigen standpunt in durven te nemen.' Uitbreiding Het luchtvaartmuseum heeft het geld niet nodig voor een gezonde exploi tatie, want dankzij sponsors en de 18.000 bezoekers per jaar staat het museum stevig op eigen benen. De twee ton waar het LMT om vraagt is uitsluitend bedoeld voor realisatie van de nieuwbouwplannen. Het LMT wil naast het huidige gebouw een tweede loods neerzetten. Het mu seum kan zelf ruim drie ton van het benodigde half miljoen financieren. Het resterende bedrag zou van de gemeente moeten komen. Het LMT is niet van plan daarvoor 'de boer op te gaan' omdat het museum van wege de expositie over de Georgische opstand en de geschie denis van de Texelse luchtvaart een lokale functie vervult. De extra ruimte is nodig om de uit dijende collectie op een overzichte lijke manier te exposeren en klimato logische voorzieningen te treffen die de spullen tegen vocht en kou be schermen. Vooral de boeken, tijd schriften en historische documenten die in een houten bijgebouwtje zijn ondergebracht, hebben onder de weersinvloeden te lijden. Klaassen denkt dat er van het archief met veel overblijft als er met binnen enkele ja ren iets gebeurt. Het tochtige schuur tje dat ook als kantine en vergader ruimte dienst doet, zou volgens de nieuwbouwplannen tegen de vlakte gaan. Behalve het archief en de kan tine zou in de nieuwe loods ook een werkplaats worden ingericht. Door het niet doorgaan van de nieuwbouwplannen dreigt het luchtvaartmuseum de erkenning te verliezen die de provincie Noord- Holland het LMT vorig jaar heeft ver leend. De provinciale normering commissie nam het LMT voor een periode van drie jaren op in het Museumregister. Langer was volgens de commissie vooral vanwege de krakkemikkige huisvesting met ver antwoord. Sindsdien zijn de muren van de loods verpakt in een vocht werende buitenwand en is de afvoer van regenwater verbeterd. Volgens Klaassen bevindt het mu seum zich in een groeiproces naar definitieve erkenning, waarvan de catalogisering en beschrijving van de collectie en het plaatsen van vocht- registrerende instrumenten onder deel is. 'Je kunt wel zeggen: we la ten het museum zoals het is, maar dan weet je zeker dat je je registratie kwijtraakt.' Op het terrein van de Marina Sta voren wordt donderdag 15 juni het startsein gegeven voor de 18de edi tie van de Schuttevaerrace. De zes- Collectanten zamelen in de week van 5 tot en met 10 juni geld in voor de epilepsiebestrijding. Het motto van de campagne is 'Laat hen niet vallen', wat zowel letterlijk als figuurlijk kan worden opgevat. Epilepsiepatiënten worden dagelijks geconfronteerd met hun ziekte, evenals met de gevolgen die deze kan hebben voor onder meer het volgen van onderwijs, het vinden of uitoefenen van een baan, bij sport en spel en de rijvaardigheid. Drie jeugdteams van ZDH, de F'jes, E'tjes en de D'jes sluiten het seizoen zaterdag af met wedstrijden tegen ouders. De wedstrijden beginnen om 13.00,14.00 en 15.00 uur De winnaar krijgt een taart. De bas van het koor had een indrukwekkend diepe stem. Het jeugdorkest Kalinoesjka uit Sint Petersburg bracht woensdag een be zoek aan Texel. Het gezelschap is bezig met een tournee door het waddengebied om met optredens geld in te zamelen voor de slachtof fers van de kernramp in Tsjernobil. Al eilandhoppende besloot men ook Texel aan te doen, dat oorspronkelijk niet in de planning was opgenomen. In korte tijd werd op de binnenplaats van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild ƒ500,- bij elkaar ge speeld; geld dat door museum bezoekers in een vioolkist werd ge gooid. In het gezelschap bevond zich de conservator van het Staats- historisch Museum van Sint Peters burg, die het MJM een drie dimensionale collage aanbood. Het werk is getiteld 'Japan' en sluit mooi aan bij de nieuwe expositie van het museum. teilvereniging Paal 15 zit voorlo- londer accommodatie. De hou- ieet die de pleziervaarders drie tn geleden in elkaar timmerden door de storm zondagavond dig vernield. 'Onherstelbaar be- idigd', concludeerden clubleden Fischer en Fine Maaijer, toen ze dagochtend poolshoogte na- De restanten die ze aantroffen tover een grote oppervlakte ver spreid. Een speurtocht leverde onder meer een elektrische wekker op, die om 18.45 uur, het vermoedelijke tijd stip van de catastrofe, was blijven stilstaan. Huisraad en zeiluitrusting kunnen tijdelijk worden opgeslagen in de nabijgelegen container van de zeilschool van Westerslag. De schade wordt door de verzekering gedekt, maar daarmee is de kustzeil vereniging nog met uit de problemen. 'Want met het seizoen voor de deur zie ik nog niet hoe we zo snel een ander onderkomen vinden.' Wie wel een oplossing heeft, kan contact op nemen met Marianne Kamphuis uit Den Hoorn, tel. 319 634. Geluk bij een ongeluk was dat de catamarans die vlakbij het clubhuis op het strand la gen, geen schrammetje opliepen. tig deelnemende jachten aan deze gecombineerde loop-, wielren- en zeilrace vertrekken vandaar naar Oudeschild, waar de wielrennende bemanningsleden een individuele tijdrit van honderd kilometer wacht. Na Texel vervolgt dé race via Vlieland, Harlingen en West-Terschelling. Alles bij elkaar wordt ruim honderd mijl gezeild en - afhankelijk van het weer - worden de eerste boten vrijdag 16 juni in de loop van de middag in Hmdeloopen verwacht, maar dat kan ook tegen de avond of zelfs diep in de nacht worden. Een samenvatting van het evenement, dat als de zwaar ste zeilrace van Nederland wordt beschouwd, zal op televisie te zien zijn. Peter van der Gracht, medewerker van Waterschap Hollands Kroon, maakt met de fonkelnieuwe maai boot het riet in de sloot bij Oudeschild een kopje kleiner. Het werk is nodig om te zorgen dat het water kan blij ven stromen in de sloten, die in deze tijd van het jaar. snel dichtgroeien met riet. Om de drie a vier weken maakt Van der Gracht een rondje langs de grotere vaarten op het eiland, werk waarmee hij zich van april tot het najaar bezighoudt. Met de nieuwe maaiboot loopt het waterschap voor uit op de nieuwe keur die er aan zit te komen. Daarin is opgenomen dat de aanliggende grondeigenaren ver plicht zijn de droge taluds te maaien en het waterschap het onderwater gedeelte van de slootkant. Mede in verband hiermee zijn twee maaitrek- kers afgestoten. (Foto B*ft Konng) Op korte termijn kan worden be gonnen met de nieuwbouw van seniorenwoningen op de plek waar nu nog het lege verzorgingstehuis Sint Jan staat. Die belofte deed gedeputeerde Enno Neef tijdens het werkbezoek dat hij donderdag en vrijdag aan Texel bracht. De fi nanciële afhandeling kan wat hem betreft nog vóór de zomer rond zijn. 'Het is eigenlijk alleen een boekhoudkundig probleem.' De vertraging rond de sloop van Sint Jan was één van de belangrijkste onderwerpen tijdens de gesprekken tussen Neef (PvdA) en het Texelse college van b en w. Wethouder Nel Eelman vertelde de provinciale be stuurder dat er op het eiland veel er gernis is ontstaan, aangezien het door hekken omgeven voormalige verzorgingstehuis al ruim een halfjaar leeg staat, de vergunningen voor de nieuwbouw zijn afgegeven en offer tes voor de sloop zijn uitgebracht, terwijl de wachtlijsten in de ouderen zorg onverminderd lang blijven. Haar noodkreet was niet aan dove mansoren gericht, zo bleek tijdens het afsluitende praatje van Neef met de Texelse media. Hij legde uit dat de stagnatie een vervelend gevolg is van allerlei procedures die eerst moeten worden afgerond. Een complicerende factor is dat Sint Jan een relatief nieuw gebouw is dat boekhoudkundig nog niet was afge schreven en dat ook de overdracht van provincie naar de Stichting Wo nen Texel - die zowel de sloop als de nieuwbouw voor haar rekening gaat nemen - de situatie er niet duidelijker op maakt. 'Maar het is een mooi pro ject en het zou zonde zijn als het stagneert op bureaucratie.' Neef be loofde zich te zullen inspannen voor een snelle afwikkeling. 'In ieder geval Tijdens de kampioenschappen strokeplay voor dames en heren bo ven de 23 jaar, sloeg Piet Schuijl zijn golfbal in twee slagen in de hole over een afstand van 320 meter, een pres tatie die in de golfwereld een 'eagle' wordt genoemd. Dit gebeurde ook nog eens op de moeilijkste hole, waar de tweede slag over de duinen naar de vlag moest. Tijdens de wedstrijd was het zo stormachtig dat menig golfer tot het uiterste moest gaan om de 18 holes uit te spoelen. Het beste resultaat behaalde de ervaren speler Jan Pel grim, die zich weinig van de barre omstandigheden aantrok en de 18 holes in 92 slagen afmaakte. Hij ein digde daarmee voor Willem Speel man, die 93 slagen nodig had. Derde werd Jan Winnubst (die ook de longest drive sloeg) met 96 slagen. Bij de dames was het Reina Speel man die met 102 slagen de eerste plaats veroverde, gevolgd door Margreet de Graaft met 108 en Elly Boorsma met 118 slagen Het lukte geen van de aanwezige dames, maar bij de heren sloeg Menno Schuijl zijn bal in één slag door de storm op de green en had hiermee een neary vóór de zomer moet er duidelijkheid zijn.' Ontspannen bezoek De afspraken over Sint Jan waren tekenend voor het bezoek van Neef. dat vooral 'oriënterend' was, maar door alle betrokkenen 'ontspannen' en 'een succes' werd genoemd. In tegenstelling tot collega's in het re cente verleden had hij geen subsidies voor rotondes of fietspaden in petto en kwam hij ook met met andere grote cadeaus van de boot. Maar volgens de gemeentebestuurders nam hij uitgebreid de tijd om zich van alle problemen op Texel op de hoogte te stellen en dacht hij steeds hardop met hen mee, zonder met snelle be loften op de proppen te komen. Met wethouder Nel Eelman sprak hij ook over de wachttijden in de ouderenzorg. Ze kwamen tot de con clusie dat die geen Texels probleem vormen, maar op het eiland wel zwaarder wegen, aangezien het nogal eens gebeurt dat oudere Texelaars noodgedwongen hun le vensavond moeten doorbrengen in een verzorgingstehuis aan de over kant. Volgens beide bestuurders 'blijft veel geld op de plank liggen', een gevolg van de gebrekkige samenwer king tussen de gemeente, provincie, patiëntenorganisaties, aanbieders (Thuizorg, tehuizen, etc.) en de verze keraars. 'Het is een ingewikkeld ver haal, waarin je eigenlijk geen schul digen kunt aanwijzen. Bekend is het verhaal van de moeder die twee ge broken armen had en daarom haar baby met kon verzorgen. Volgens de regels had ze recht op drie uur hulp per dag. maar het was duidelijk dat dat met voldoende was. Maar meer hulp kreeg ze niet, want die was niet verzekerd. In zo'n geval moet iemand durven de regels te overtreden, an ders gebeurt er mets', betoogde Neef, die zei Eelman te hebben aan geraden het initiatief te nemen om op die manier de 'financieringsstroom op gang te helpen'. 'Ik ga de regie voeren', beaamde de wethouder Toch subsidie? Ook de plannen voor een gezamen lijke huisvesting van de welzijnsin- stellingen kregen de aandacht van Neef, die ondanks een verregend bezoek aan De Schans en Oude schild (op vrijdagavond) vond dat hij 'bijna koninklijk' was ontvangen. Hij noemde de mogelijke bundeling van instellingen in de scholengemeen schap 'geen directe zaak voor de provincie', maar dat hoefde volgens hem niet te betekenen dat de ge meente het dus ook maar zonder provinciaal geld moet zien te redden. 'Er zijn tal van specifieke projecten te bedenken waarvoor subsidie kan worden aangevraagd. Ook voor bij voorbeeld de bibliotheek. Die instel lingen zijn landelijk met voor mets uit geroepen tot kennisdistributiecentra van de toekomst. Het is een kwestie van projecten bedenken en die met goede argumenten weten te onder bouwen.' Door ZAP met 5-1 te kloppen heb ben de tennissers van Deuce 1 za terdag weer een flinke stap in de richting van het kampioenschap gezet. Met nog één wedstrijd voor de boeg - aanstaande zaterdag op het eigen complex - kan het bijna niet meer mis gaan. Tegenstander is dan het tegen degradatie vech tende Warmenhuizen. Alhoewel de uitslag anders doet ver moeden kwam de overwinning met gemakkelijk tot stand. Alleen Albert Scholl boekte een 'reguliere' overwin ning Zijn tegenstander werd met twee maal 6-3 aan de kant gezet. Simon Brand, Hans Geus en Emile Keyser speelden in hun finalepartij allen een driesetter Simon Brand trof een tegenstander die net als hijzelf vanaf de baseline opereerde. Uitein delijk bezweek deze met 6-3 in de beslissende set aan de voortdurende druk die Brand op hem uitoefende. Brand had wel zeven matchpoints nodig om de wedstrijd naar zich toe te trekken. Emile Keyser breidde de voorsprong uit. Ook in zijn wedstrijd kwam de zege niet zonder slag of stoot tot stand. Een 5-1 voorsprong in de eer ste set werd door Keyser onnodig uit handen gegeven. Uiteindelijk won de tegenstander deze set zelfs met 7-5. Daarna volgde een spannende wed strijd, waarin Keyser zich uiteindelijk net op tijd hervond en met 6-4 en 6- 4 aan het langste eind trok. De tegenstander van Hans Geus zorgde vervolgens voor het enige punt van de gasten uit Breezand. Toen de Texelaar de eerste set vrij snel won, zag het er naar uit dat hij de wedstrijd vrij eenvoudig zou win nen. Daarna werd het servicevolley spel van de tegenstander nauwkeu riger en beter Geus had moeite om onder de continue druk uit te komen en moest uiteindelijk zijn meerdere in hem erkennen. Samen met Albert Scholl revancheerde hij zich echter knap in het dubbelspel. Net als het dubbel Brand en Keyser lieten ze geen ste ken vallen. Daarmee bleef de ongeslagen status van de Texelaars in het dubbelspel gehandhaafd en werd de einduitslag 5-1Wordt er ook zaterdag gewonnen, dan is het kam pioenschap een feit. De voorbereidingen voor Broadway Wiesje 2000, het huiskamerfestival dat met Pinkste ren in Den Hoorn wordt gehouden, lopen gesmeerd. De organise rende Stichting Theater Activitei ten Texel heeft verspreid over drie dagen niet minder dan 360 voor stellingen in petto. En dat hadden er nog wel meer kunnen zijn, want steeds meer cabaretiers boden aan kosteloos een act op te voeren en ook Hoornders stelden hun huiskamer beschikbaar. 'Maar nog meer voorstellingen kunnen we or ganisatorisch niet aan', stelt Wil de Leeuw, namens de organisatie. Broadway beperkt zich met zoals twee jaar geleden tot Klif. Ook in de Herenstraat en aan de Naalrand wor den in een aantal huiskamers en za len (Ons Huis) mini-theaters ingericht. De voorstellingen beginnen elke avond om 19.30 uur en duren 25 mi nuten. Tussendoor zijn pauzes van een half uur ingelast. Echt grote na men uit de cabaretwereld komen niet, maar de gasten zijn wel aan elkaar gewaagd. Er komen opzienbarende gasten en opmerkelijke combinaties. Wat te denken van 'An en Jan', een gelegenheidssamenwerkmg tussen Jan Rot en Marjolein van de Berini's, de Broadway Ladybirds en Frank van Pamelen Mannen met Baarden. Tussen de imposante lijst van namen ook Johan Hoogeboom. Bert Schuiling en het jonge talent Sarah Kroos. Om het gezelschap te huis vesten stelden Hoornders niet alleen hun huiskamer, maar ook een slaap kamerter beschikking. Kaarten, goed voor vier verschillende voorstellingen, kosten 35,- per avond (waarvan een tientje voor het goede doel) en zijn te bestellen bij Klif 21, tel. 319 633. Ook overdag is er tijdens de Pinkster dagen volop vertier op Klif. Zaterdag en zondagmiddag worden vooraf gaand aan de voorstellingen twee talkshows gehouden, die worden gepresenteerd door Violet Falkenburg van Rondom Tien en Yvette Forster van Jules Unlimited en BV de Wereld. Centraal thema van de talkshow is het goede doel. de Stich ting Wiesje, die zich ten doel stelt geld in te zamelen voor een zorg centrum voor dementerende ouderen in Suriname Initiatiefneemster Gerda Havertong geeft 's middags acte de presence, net als een aantal bekende Texelaars. De middag wordt muzikaal onderbroken door een optreden van Denise Jannah, bekend van The Cotton Club. Zaterdagmiddag begint na afloop van de talkshow om 17 30 uur een optreden van de Brotherhoodband, een twintigpersoons Caraïbische forma tie. Terwijl hun ouders zich op de talk show vermaken, kunnen funderen zondagmiddag genieten van Hakim uit Sesamstraat, die de ieugd ver maakt in een tent achter de woning van Corvan Heerwaarden. De entree van vijf gulden gaat naar het goede doel. Het spreekt vanzelf dat tijdens een feest dat zó op Suriname is ge richt, de hapies ook volgens die keu ken worden bereid.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5