2 Dames huiskamerfestival Klif op de versiertoer [Wat zeggen wou... i 9 teso Muzikale reis door Sommeltjeslan Keramiek met diepgang in atelier Oriëns Agenda .TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... De Woerdense Kievits Texels drankje? Bezorgers van warme maaltijden Kievits Flora Filmkanaal op kabel Luilak in Molenkoog NCRV filmde voor dramaserie 'Wings' Zomerprogramma voor senioren Jazzconcert Bromfietssterl ernstig gew( Quilt in Beth Onderzoek naar scheepswrakken Voorspeeluur in muziekschool Collecte ANGO Pupillenvoetbal DINSDAG 6 JUNI 2000 Bezoekers van Broadway Wiesje 2000, het huiskamertheaterfestival dat vrijdagavond in Den Hoorn van start gaat, maken kans op een ge heel verzorgde zesdaagse reis naar New York voor twee perso nen, met als hoogtepunt een voor stelling in het befaamde theater- centrum Broadway. Het is de hoofdprijs van de verloting ten bate van het zorgcentrum voor dementerende ouderen in Suri name. De verkoop van carrousel- kaarten voor vier voorstellingen voor het festival loopt naar tevre denheid. Aan de imposante rij van cabaretiers die vrijdag-, zaterdag- en zondag avond present zijn op het huiskamer festival is de naam van balladezanger Joop Visser toegevoegd Maar ook de gelegenheidsformatie Lotz, die bestaat uit een aantal muziek- vrienden die een hommage brengen aan de vorig jaar overleden Lot Kom brink. Ze spelen zaterdag en zondag muziek met Kombnnks karakteris tieke rocksound. Zeker is ook de komst van Fred Florisse (vroeger van Don Quichocking) en Pieter van Empelen, die hun voorstelling over honderd jaar Nederlands cabaret voor deze gelegenheid in vier delen opvoeren. 'We hebben ze mets ge vraagd, ze hebben hier nog nooit gespeeld en toch hebben ze zich spontaan aangemeld', meldt Charlotte Lorier, namens de organi satie die druk doende is met de voor bereidingen. Afgezien van de ruim 360 voorstellin gen die er verdeeld over drie avonden in de diverse huiskamers worden opgevoerd, kan op zaterdag- en zondagmiddag een bezoek worden gebracht aan de talkshows die om 15.30 uur beginnen, met als gasten Gerda Havertong een psychiater, geriater en maatschappelijk werkster Ze vertellen onder andere over de wantoestanden in Suriname. Hakim van Sesamstraat verzorgt zondag middag een kindervoorstelling. Dat de faam van het huiskamerfestival de Texelse grenzen zal overstijgen, staat bij voorbaat vast. Het televisiepro gramma 'Met andermans veren', be steedt er aandacht aan, evenals RTL 5 dat vrijdagavond in 'Vijf in het land' beelden uitzendt over de voorberei ding, die zijn gemaakt door John Smit. Kaarten voor het festival zijn dagelijks vanaf 10.30 uur te koop bij Klif 12 of in de tent op het terrein. Loten kosten een tientje. De prijzen zijn zoveel mogelijk gezocht in de wereld van het theater. De tweede prijs is een driedaagse reis naar het Londense theaterhart West End voor twee personen, inclusief een theater voorstelling. Winnaars van de derde prijs ontvangen een arrangement Carré. Gerda Havertong verricht de trekking zondagavond, tijdens de af sluiting van het festival. Er zijn in to taal tien pnjzen te winnen, waaronder ook een fiets die is beschikbaar ge steld door Ed Vermeulen. Als ik biskwietje op z'n Texels kan uit spreken. mag ik mij dan scharen on der de familie Kontje, Poepekak en Bloedworst? Ik heb mij bovenmatig gestoord aan het stukje van de Woerdense Kievits. Blijkbaar draagt een half leven in Woerden er niet aan bij dat een mens wijs wordt. Als alle overkanters spoorslags van Texel zouden vertrekken, dan zou de ge meenschap met een groot probleem zitten. Wat willen die Kievits nu eigen lijk? De gruwelijke armoede uit de tijd van de familie Luuze? De overkantse toeristen hebben grote welvaart op Texel gebracht, de meeste doktoren, leraren en andere hotemetoten heb ben er samen met de 'raszuivere' Texelaars voor gezorgd dat het on danks alles heel goed is op Texel. Zelf woon ik 27 |aar op Texel en de keren dat mij is verweten dat ik geen Texelaar ben kan ik met meer tellen. Toch ben ik in al die jaren nuttig ge weest en heb mijn steentje bijgedra gen. Ik wil de Kievits en al die andere zuivere Texelaars er op wijzen dat dat héél vervelend overkomt. Wat zou den de Kievits ervan denken als ze in Woerden zouden roepen: 'Alle Kievits eruit?' Of nog een stapje verder: 'Ei gen volk eerst?' Zoals jullie hebben ondervonden heeft deze overtuiging nu net die grote geluidsoverlast in '40-'45 veroorzaakt. Ik zou wensen dat er voor eens en al tijd met deze mentaliteit wordt afge rekend. Wij zijn allemaal mensen en we doen allemaal ons best om het op Texel goed te houden. Dus Kievits: wens overkanters niet achter de ho rizon, dat is dom en kwetsend. Vol gend jaar is Europa één, ik zou me doodschamen als ik zo dacht als de Kievits uit Woerden. Ik wens ze veel wijsheid en leer van mij één ding: een mens moet altijd naar de toekomst kijken en het verleden nooit terug- wensen. Greet Zonnenberg, Den Burg. Een nieuw Texels product? Je zou het wel zeggen, maar deze fles rum met de naam 'Texel' heeft mets met ons eiland te ma ken. Hij is afkomstig van het wat grotere eiland Madagascar en werd ontdekt door H.E. Lobato uit Den Burg, die daar 24 jaar geleden werkte en er onlangs voor vakantiebezoek terugkwam. Hij kocht de drank in een kleine winkel in het dorp Permet. Een verklaring voor de opmerkelijke merknaam kon niemand geven. (Fcto Harry de Graaf) De Warme Maaltijdvoorziening Texel, onderdeel van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), zoekt vrijwil ligers die maaltijden willen bezorgen op de route Den Hoorn. Mede dank zij hun inspanningen kunnen ouderen en gehandicapten langer zelfstandig blijven De vrijwilliger is één keer in de vier weken aan de beurt om een volle week te rijden. De bezorgtijd ligt per dag rond de drie kwartier. Het is vrij willigerswerk, maar er staat wel een reiskostenvergoeding tegenover: ƒ0,60 per kilometer, met een minimumbedrag van ƒ5,- per keer. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de SWOT, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg, tel. 312 696. t Vele handen maken licht werk. Vrijwillige dames met een warm hart voor het huiskamertheaterfestival voorzien Klif van fleurige versiering. Hun mannen draaien 's avonds op voor het constructiewerk, dat nodig is om vele tientallen huiskamers als theaterzaal in te richten. (Foto Gerard Timmarman) Nu de familie Kievits in het uitermate racistische en voor veel mensen diep beledigende ingezonden schrijfsel heeft uitgelegd wat nu eigenlijk een Texelaar is, ben ik er trots op géén Texelaar te zijn. Gernt Gerrits, Den Burg. Waarschijnlijk zou de Stichting Juttersmuseum Texel (SJM) nooit aan samenwerking met het Maritiem Jutters Museum (MJM) zijn begon nen als men had geweten waartoe dat zou leiden. Maar dat waren an dere tijden, een andere directeur... De directie van het MJM ziet niet in dat slechts een klein deel van de jutterscollectie in Oudeschild is ge weest. De rest hield men in privé- collecties op Flora. Ik hoop dat raadsleden en wethou ders die nog nooit op Flora zijn ge weest daar een bezoek brengen voordat ze een definitieve beslissing nemen. Men kan toch met oordelen over wat men niet gezien heeft! De collectie is van groot cultuurhisto risch belang - echte Texelse cultuur en historie, onvervangbaar, door de inzet van de Texelse jutters zelf. Het is een museum met een hart! En zijn er problemen met het bestem mingsplan? Dan moet dat maar ge wijzigd worden. Dat gebeurt wel meer en voor minder mooie doelen. Kortom: ga Flora zien - wie op Flora is geweest is er vóór! Irene Maas, Alkmaar. Jou ogen weerkaatsen de mijne. Jij weet wie jij ziet. Ik kijk diep in jouw ogen. En toch zie ik jouw niet. Diep zinnige woorden van Jasje Verberg, aangebracht op een door haar ge maakte keramische vaas met op de bodem een spiegel. Het kunstwerk is te zien in atelier Oriëns in Oost. Ver berg is één van de elf Texelse vrou wen die deelnamen aan een cursus keramische vormgeving door Ellen de Vries die de resultaten hiervan exposeren De eindopdracht die ze meekregen formuleerde De Vries bij zonder ruim. Vrijheid werd bijvoor beeld vertaald in een stel kippen, maar ook in balsende vogels. Andere thema's waren: geluk, bouwen, ont moeting, beschutting, geborgenheid en bestuur. Veelvuldig terugkerend is het beeld van een man. waarvoor Tom Maas twee dagen bereidwillig poseerde. De Vries toont zich onder de indruk van het eindresultaat. 'De één beschikt over meer vaardigheid dan de ander. Bij sommigen hadden de uit klei gemaakte poppetjes wat onnatuurlijke vormen. Maar met een laagje glazuur ziet het er toch heel mooi uit. Anderen weten er iets heel moois van te maken. Die hebben echt talent.' De tentoonstelling is alleen deze week, dagelijks tussen 14.00 en 17.00 uur, te bezichtigen. Vanaf deze maand kunnen abonnees van Mr. Zap van Kabeltex ook het filmkanaal CineNova ontvangen. Dit kanaal zendt 24 uur per dag - niet onderbroken door reclames - speel films uit van de grote Amerikaanse studio's. Promotie voor Mr. Zap is te zien op het kanaal dat tot voor kort in gebruik was bij TVTexel. Ook dit jaar is zwempark Molenkoog tijdens de luilaknacht geopend. In de nacht van vrijdag op zaterdag kan al vanaf 4.00 uur worden gezwommen. Het bad wordt voor de gelegenheid van sfeervolle verlichting voorzien, waardoor ook de glijbaan veilig ge bruikt kan worden. De toegang is gra tis, Radio Royaal zorgt voor de mu ziek. Vanaf 6.00 uur serveren vrijwilligers een luilakontbijt. Om 8.00 uur sluit het bad de deuren om vanaf de gewone tijd (12.00 uur) weer geo pend te kunnen zijn. In verband met Pinksteren is het zwembad ook maandag - Tweede Pinksterdag - pas vanaf 12.00 uur geopend. De NCRV heeft gisteren op diverse Texelse locaties televisieopnamen gemaakt voor een nieuwe drama serie. De filmploeg was actief in hotel Opduin, op het vliegveld en op de Krimweg bij De Cocksdorp. Daar was een bijrol weggelegd voor taxichauffeur Bart de Vries van Taxi 312000. De drie 'Texelse' scènes gaan over een oude rijke man die een jongere kennis wil imponeren. Hij vliegt met hem naar Texel voor onder meer een uitgebreid diner bij Opduin. De dramasene heeft als werktitel 'Wings' meegekregen en speelt zich hoofd zakelijk af ip Rotterdam. De achtdelige serie is opgebouwd uit zo op het oog losstaande verhaallijnen die later bij elkaar komen. 'Wings' komt niet eerder dan in het najaar van 2001 op de televisie. Keramische weergave van het thema vrij heid: twee balsende vogels. Deelnemers aan de cursus keramische vormgeving aan het werk. Links Selma de Ko ning, in het midden Wil Boot en rechts docente Ellen de Vries. Dinsdag 6 juni Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19 00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In Het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een klaverjasavond. Deelname kost ƒ3,- p p In Cinema Texel draait om 20.00 uur The Green Mile en om 20.30 uur Erin Brockovich. Woensdag 7 juni In Cinema Texel draait om 14 30 uur Stuart Little, om 15.00 uur Pokémon, om 20.00 uur The Green Mile en om 20.30 uur Erin Brockovich. Donderdag 8 juni In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een recrea tieve bridgedrive. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Aanmelden via tel. 317 489. In Cinema Texel draaien American Beauty (aanvang 19.00 uur), The Green Mile (20.30 uur) en Erin Brockovich (21.30 uur). Vrijdag 9 juni Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. Leerlingen van de muziekschool verzorgen vanaf 19.00 uur een voorspeeluur in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Op Klif in Den Hoorn wordt tot en met zondag het Huiskamer Thea ter Festival 'Broadway 2000 Wiesje' gehouden. De opening is om 18.45 uur, de eerste voorstel ling begint om 19.30 uur. In Cinema Texel draai» Little (aanvang 14 31 Pokémon (15.00 uur), Aj Beauty (19.00 uur), The Gi (20.30 uur) en Erin (21.30 uur). Veerdienst Teso zet in het P weekeinde gedurende g« deelten van de dag tweefc en verzorgt dan ieder half afvaart, zowel vanaf Texel; uit Den Helder. Dat gebeur van 8.35 tot 20.05 uur, z, van 8.35 tot 15.05 uur, ns van 9.35 tot 16.05 uur (enl dien nodig) en dinsdag v: tot 16.05 uur Op vrijdag afvaarten van 10.05 uur Helder en 13.35 vanaf Texel tend bestemd voor het verv j gevaarlijke stoffen. Op m; (Tweede Pinksterdag) vei eerste boot vanaf Texel o uur en vanuit Den Helder uur. De te verwachten drul wachttijden veroorzaken loopt vrijdag tussen 9.30 er uur op Texel mogeli|k eenl en tussen 12.00 en 21.00 Den Helder één uur. 2; moet in Den Helder tussen 11.00 uur mogelijk een worden gewacht. Maandag wachttijd op Texel tussen 1 21.00 uur zelfs oploi tweeëneenhalf uur. Hoogwater te Oudes Dl. 6 0.16 en Wo. 7 0.35 en Do. 8 1.15 en Vr. 9 2.15 en Za. 10 3.04 en Zo. 11 4.00 en Ma. 12 5.17 en Di. 13 6.37 en Aan het strand is het ongeveer der hoogwater. Dë zon komt 10|tri 5.18 uur en gaat onder om 21 564 eerste kwartier; 12 juni doodtij. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) heeft voor de maanden juni en juli een klein zomerprogramma gemaakt. De eerste activiteit is een bingomiddag, donderdag aan staande in De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Het spel start om 14.00 uur. Er worden vier rondes gespeeld. In de eerste ronde kost een bingokaart (plus een kop koffie) ƒ2,50, daarna ƒ1,25. Ook tijdens de erop volgende don derdagen (tot en met 20 juli) is er een en ander te beleven, met naast bingomiddagen ook een fiets- en een fietspuzzeltocht en een bos wandeling. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij de SWOT, Molenstraat 2, Den Burg, teL/312 696. Het Karei Adriaans Kwartet verzorgt zondag een Pinksterjazzconcert in de tuin van De Worsteltent in de Dennen. Het gezelschap brengt jazzhits uit de vijftiger, zestiger en zeventiger jaren en steekt daarnaast populaire num mers in een jazzy sausje. Het optre den begint om 15.00 uur en is gratis toegankelijk. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar het restaurant. Een 19-jarige vrouw I Cocksdorp is in de nacht! dag op zondag ernstig g^ raakt bij een val op de Ba De Koog. Ooggetuigen zaorl bij een aantal verkeersdre^ macht over het stuur kwijtra* helm verloor en met het hotfJ wegdek viel. Zij is met hers overgebracht naar het zieke Den Helder. Dertien Texelse vrouwen die een tweejarige cursus quilt den, laten met een tentoon? buurthuis Bethel in Zuid-Eied wat ze in die periode hebben Hun werk is van vrijdag 9 to' woensdag 14 juni dagelijks 11.00en16.00uurte bezicht entree bedraagt ƒ3,50. Deoj is bestemd voor Bethel. De mende kunstenaars zijn Buijsman, Janneke Boon, Duiven, Loes Geus, Els Hoo Anja Kikkert, Terry Noppert, Ridder, Elly Smit, LoesTimm de Wit, Jelly Zegers en Zijlstra. Het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologie heeft na een 'winterstop' het onder zoek op de Rede van Texel hervat. De aandacht gaat vooral uit naar het zogenoemde uitstroomgebied, waar diverse stromingen de laatste jaren een andere richting hebben gekre gen, waardoor veel scheepswrakken aan de oppervlakte van de zeebodem zijn gekomen. Voorbeelden hiervan zijn resten van de Rob en de Lelie, ooit varend voor de Vereemgde Oos- tindische Compagnie. Het gebied heeft monumentale status, vandaar dat momenteel wordt gepoogd om het 0(3 de 'werelderfgoedlijst' te krij gen. Vioolstuderende leerlingen van de Texelse muziekschool laten vrijdag 9 juni in de voorspeelruimte van dorps huis d'Ouwe Ulo horen welke vorde ringen ze hebben gemaakt. Het voorspeeluur begint om 19.00 uur en is gratis toegankelijk. Vrijwilligers van de ANGO (Algemene Nederlandse Gehandicapten Organi satie) gaan in de week van 11 tot en met 17 juni in heel Nederland de deu ren langs om geld op te halen. Dit komt ten goede aan mensen met een handicap en arbeidsongeschikten, die recht hebben op thuiszorg, woningaanpassingen, hulpmiddelen, vervoer, aangepast werk. een fat soenlijk inkomen, sociale zekerheid, belastingteruggave, goede gezond heidszorg en op trots en eigen waarde, maar die rechten lang met altijd cadeau krijgen. Met 'strijdbare i standpunten', persoonlijk advies, praktische hulp en individuele finan ciële hulpverlening helpt de ANGO deze mensen hun rechten te halen Eindstanden seizoen 1999-2000 (achtereenvolgens gespeeld, gewon nen, gelijk, verloren, aantal punten): F-pupillen: 1Texel F4B 14,10, 0,4, 30 (kampioen); 2. De Koog F1 14, 9. 2, 3, 29; 3. ZDH F1 14, 8, 2. 4, 26; 4. Texel F4C 13.5,3, 5,18; 5. Texel F4D 14, 5, 2, 7, 17; 6. SVO F2 14, 5, 1, 8, 16; 7 Texel F4A12,3,2,7.118. SVC F1 13. 2, 2, 9, 8 E/F-pupillen: 1SVC E1 12,10,1,1, 31; 2. SVO F1 11, 7,1, 3, 22; 3. SVO E2 10, 6, 3,1214. ZDH El 115. 4, 2, 19: 5. Texel E5 12, 3, 2, 7, 11. 6. Texel F2 12, 2,1, 9, 7; 7.Texel F3 12, 0, 1, 11.1. E-pupillen: 1. De Koog E2 14, 13, 0, 1, 39; 2. De Koog E1 14, 8, 2, 4, 26; 3. Texel F1 14, 7, 2, 5, 23; 4. SVO E1 15,7,0,8,21:5 Texel E4 13.3,1,9, 10; 6. Texel E3 14, 1, 1, 12, 4. D-pupillen: 1 ZDH D1 14, 13, 1, 1, 40; 2. SVO D1 14,110,3,33; 3. Texel E1 13,8, 1,4, 25; 4. SVC D1 15,6,0, 9. 18; 5. Texel D5 12, 1. 1, 10, 4; 6. Texel E1 12. 0, 1.11. 1. Enkele honderden avonturiers hebben zondagmiddag een 'muzi kale rondreis door Sommel- tjesland' gemaakt Op en rond het Sommelt/espad, nabij de Pelikaan- weg in de Dennen, verzorgden ne gen groepjes leerlingen van de muziekschool optredens, waarin ze muziek combineerden met theater. Eveneens verklede mede werkers van de school vormden de jury en beoordeelden de uitvoerin gen, waarbij ze vooral letten op de originaliteit. Het.vorige week van wege de regen uitgestelde evene ment werd een succes, vonden ook de toeschouwers, die niet al leen genoten van het gebodene, maar ook van het fraaie weer, de mooie omgeving en de gezellig heid die ze van elkaar ondervon den. De rondreis was georgani seerd in het kader van Mei Natuurmaand, maar krijgt jaar waarschijnlijk een vent organisatie heeft plannen een terugkerend feestje vani ken, dat in opzet wel ere doet denken aan de optreii leerlingen van de muziek rond de kerstdagen verax! de winkels van Den Burg (Foto J&'

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2