College: Voldoende geld begroot voor welzijnssector Extra bedenkingen tegen schietkamp m - 'Discussie schoolbestuur was wel degelijk open' 5 HET tNOORDEN .TEXELSE J"COURANT' Budgetsubsidie vervangt raamsubsidie >e visserijdag Badminton Texelaar overlijdt achter het stuur la 1-1-2 Graskeien in bermen Schorrenweg 10 en RAB Wat ik zeggen wou. Tuusrondje CKZ OV Trap Robbert Boerse wint weer tijdrit De auto belandde zacht in de sloot assig DINSDAG 6 JUNI 2000 van de 'Alcmana Links staatssecretaris Geke Faber met burgemeester van Den Helder. Daarnaast de Texelse organisatoren Jan van der Vis en Ben De wijze van subsidiëring van de bibliotheek, Muziek- Dansschool en stichting Welzijn Texel zal drastisch veran deren. In plaats van raamsubsidies zullen budgetsubsidies worden toegekend, die zijn gebaseerd op een pro ductbegroting. Deze nieuwe systematiek moet de financiële problemen van de welzijnstellingen door tekortschietende raamsubsidies in de toekomst voorkomen. Het college ziet geen noodzaak om hierop vooruit te lopen door in de be groting voor 2001 extra geld vrij te maken waarmee de acute financiële problemen kunnen worden opgelost. PvdA en D66 hadden daar in hun algemene beschouwingen om gevraagd, maar volgens b en w moet het reeds gereser veerde geld voldoende zijn. IU1\ ERVOLG VAN PAGINA 1 jL ird- als stuurboordzijde beke- K .den worden. zegd kan worden dat de vis- gemiddeld erg veel werk van i gemaakt. De meeste deelne- adden alleen maar vlaggetjes asten gehesen en verder geen ere voorstelling in elkaar»ge- it uitvaren leverde echter een ïeld op, maar verder was er ewal weinig van te zien, mede lolg van het niet erg heldere let meest werd genoten aan ian de deelnemende schepen elk schip bevonden zich tien- jasten, zodat minstens dui- iiensen nauw betrokken zijn it bij het spektakel. 61 jank zij het zonnige weer ver- jok de andere onderdelen van enjdag naar wens en kwam er ibliek op af. In de tent achter fslag in Den Helder werden de jden verwelkomd door DETV- ter Ben Daalder en werd het woord gevoerd door drs D. Lang straat, voorzitter van het Productschap Vis. Deze organisatie had prijzen uitgeloofd voor de visserijbedrijven die de beste kwali teit vis hebben aangevoerd In de categorie grote kotters ging deze productschapsprijs naar de TX 9 'Deo Juvante' van schipper-eigenaar Jan Drijver. De opvarenden namen vervolgens de aan de prijs verbonden trofee in ontvangst. In de categorie kleinere schepen ging de prijs naar de UK 22 en bij de garnalenvissers naar de KG 9. Op het terrein rond de afslag was verder het nodige vertier te beleven. Het muzikale aandeel daarvan werd verzorgd door onder meer het Oude schilder Visserskoor. De Badmintonvereniging heeft giste ren de laatste tramingsavond gehad. Het nieuwe seizoen gaat in septem ber van start. Alle partijen behalve de WD hebben in hun algemene beschouwingen op de begroting voor volgend jaar uitge breid aandacht besteed aan het in strument van de raamsubsidie, dat volgens hen om verschillende rede nen met goed functioneert. De kritiek van GroenLinks, PvdA en D66 richtte zich op de financiële problemen waarin de welzijnsinstellingen al jaren mee kampen doordat de raam subsidie onvoldoende mogelijkheden biedt om kostenstijgingen op te van gen, waarop de instellingen geen in vloed hebben, k Te denken is aan personeelslasten en boekenprijzen. Mede door deze toenemende kosten heeft de bibliotheek besloten om de bibliobus van de weg te halen, tenzij haar financiële positie verbetert. Van PvdA en D66 - en in iets mildere bewoordingen van Gro.enLmks- kreeg wethouder Nel Eelman (CDA) de wind van voren omdat zij veel te lang wacht met het bieden van een oplossing voor de geldproblemen van de welzijnsinstellingen. De PvdA overwoog in haar algemene be schouwingen samen met andere par tijen 'een oplossing te forceren'. D66 vond het 'onthutsend' dat er in de begroting met geen woord wordt gerept over de aanpassing van de raamsubsidies en verzocht het col lege om vooruitlopend op 'funda mentele maatregelen' 30.000,- vrij te maken voor de bibliotheek, zodat de bibliobus kan blijven rijden. Volgens het college is en wordt al voldoende gedaan om de problemen op korte termijn het hoofd te bieden. 'Er is met ingang van 1999 structu reel een bedrag van ƒ100.000,- in de begroting opgenomen voor het op lossen van problemen ten aanzien van de raamsubsidies van een aan tal instellingen', schrijft het college in zijn reactie op de beschouwingen van de partijen. De besteding van deze gelden is sinds oktober vorig jaar thema van gesprek tussen de instel lingen en wethouder Eelman, en het college zal hierover binnenkort aan de hand van een ambtelijk advies een besluit nemen. Daarna komt het be sluit in de commissie- en raads vergadering aan de orde, zeggen b en w. Het is volgens het college met nodig om daar bovenop nog eens fi nanciële maatregelen te treffen zoals D66 ten aanzien van de bibliotheek voorstelt. Controle Texels Belang en CDA zien in het aangekondigde systeem van budget subsidies een welkom controle-in strument om grip te krijgen op de besteding van het geld, iets wat met de raamsubsidie nauwelijks mogelijk is. Bij budgetsubsidies moeten de instellingen een begroting maken met de 'producten' die zij kunnen leveren en aangeven welk prijskaartje daar aan hangt. Daaruit zal de gemeente een keuze maken en met de instellin gen meerjarige contracten afsluiten waarin wordt bepaald welke producten de gemeente tegen welke prijs - de subsidie - zal afnemen. Om de overgang van het ene naar het andere systeem te regelen zal een wijziging van de subsidieverordening nodig zijn. Het CDA wil daarmee de controle op het management van de gesubsidieerde instelling vergroten, maar het college schrijft dat de aan passing zich 'niet specifiek zal rich ten op het management of het nale ven van voorgeschreven regels'. De omvorming van raamsubsidies tot budgetsubsidies heeft voor het col lege een hoge prioriteit, maar die ver eist volgens b en w intensief overleg en is daarom een tijdrovend proces. De 72-jarige Koos de Ridder uit De Cocksdorp is woensdag al rijdend in zijn auto op de Oorsprongweg over leden. Spelende kinderen zagen de auto ter hoogte van hoeve 'Wage- ningen' langzaam naderen en met een flauwe bocht in de sloot belan den. Zij waarschuwden hun moeder, die ter plaatse ging kijken en consta teerde dat de bestuurder was over leden Via 1-1-2 schakelde zij de hulpdiensten in DAAR RED JE LEVENS MEE og van een lexelse kokkelaar volgen andere deelnemers van de vloot- lFoto Sart Bosch ERVOLG VAN PAGINA 1 j aan mijn medewerkers. Ik •an overtuigd dat er door die p hen meer zekerheid ont- Nieuw product laat nu al zijn energie steken ednjf 'Thermoseal' dat vijfjaar lal werd opgericht als TWO- er P r maar nog met met feitelijke tie is begonnen. Op het deel bedrijfsterrein dat het dichtst rmalige PEN-centrale ligt is peciaal gebouw voor neerge- I een oppervlakte van 1500 rzullen met deels nieuw aan- fle machines uit diverse soor ten vezels isolatiematerialen worden gemaakt volgens een zelf ontwikkeld procédé, dat inmiddels door twee patenten is beschermd. Voorlopig zijn hierbij met meer dan drie werknemers actief. 'Thermoseal' zal zich nadrukkelijk profileren als milieuvriendelijk bedrijf. Gisteren werden op het dak van het gebouw panelen met totaal 100 vier kante meter zonnecellen geplaatst. De daarmee opgewekte energie zal aan het NUON worden terug geleverd Graaf heeft inmiddels bij de gemeente ook een aanvraag inge diend voor een zeer grote windmolen op zijn terrein, in plaats van de twee kleinere die hij aanvankelijk wou plaatsen. Hij wil dat doen in samen hang met het plan van het NUON om de bestaande vier windturbines op de dijk bij het inlaatbassin te vervangen door twee veel grotere. Het college gaat een tweetal aan vullende bedenkingen indienen te gen de milieuvergunning die het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) aan Defensie wil verlenen voor het cavalerieschietkamp op de Vliehors. Aanleiding voor de extra bezwaren is de hoorzitting die op 17 mei voor de tweede keer plaatsvond in Het Eierlandsche Huis. De hoorzitting moest formeel op her haling omdat de gemeente per abuis de verkeerde ontwerp-vergunning ter inzage had gelegd. De bijeenkomst bracht dan ook weinig nieuws aan het licht. Opmerkelijk was wel dat be halve een ambtenaar van VROM ook vertegenwoordigers van de land macht de bewoners van de Texelse noordkop en vertegenwoordigers van belangengroepen en de gemeente te woord wilden staan. In tegenstelling tot de luchtmacht toonde de land macht zich tot dusver stoïcijns onder de Texelse behoefte aan communica tie. Eén van de nieuwe bedenkingen, die wordt gevoegd bij de bezwaren die het college eerder in maart schrifte lijk bij VROM heeft ingediend, betreft de hoeveelheid munitie die de land macht jaarlijks tijdens de oefeningen denkt te gebruiken. Defensie heeft aangegeven overdag 4000 en 's avonds 2000 schoten met hand vuurwapens te zullenlossen. Het gaat om 5.56 millimeter-Diemaco- patronen en Glock-patronen van 9 millimeter Het college heeft gecon cludeerd dat deze opgave klakkeloos door VROM is geaccepteerd zonder dat er een onderzoek heeft plaatsge vonden. 'Tijdens de hoorzitting werd door de vertegenwoordiger van uw ministerie aangegeven dat hij geen aanleiding had gezien om de logboe ken van defensie te raadplegen, ten einde zich ervan te vergewissen of het aangegeven verbruik enige realiteitswaarde had', schrijft het col lege. 'Nu door defensie een vergun ning wordt gevraagd voor een zeer omstreden schietkamp in een gebied met internationaal erkende natuur lijke waarden, nabij uitgestrekte stilte- gebieden en recreatie- en woonge bieden, zou het naar onze mening voor de hand hebben gelegen hier nog eens kritisch naar te kijken.' Handhaving Het handhaven van de maximaal ver gunde geluidsniveaus zal volgens het college een groot probleem worden. Bovendien zal bij de controle de daadwerkelijk ondervonden hinder buiten beeld blijven. B en w verwijzen naar de grote verschillen in de geluidsmetingen van TNO, dat daar voor geen aanwijsbare oorzaak kon aangeven. 'Dit strookt met de erva ringen van met name de inwoners van De Cocksdorp, die bij bepaalde meteorologische omstandigheden (lage luchtdruk, weinig of geen wind, oostelijke of noordoostelijke wind richting) extreem veel hinder onder vinden van de schietoefeningen.' De vergunning zou met deze omstandig heden rekening moeten houden, vin den b en w. Oorspronkelijk zou de minister van VROM voor 1 juni 2000 een vergun ning afgeven. Door de hernieuwde terinzageleggmg en ingediende be denkingen heeft de afgifte enige we ken vertraging opgelopen Tegen de definitieve beschikking kunnen be langhebbenden bij de Raad van State procederen. Het college heeft al aan gekondigd dit te zullen doen indien onvoldoende met de bedenkingen rekening wordt gehouden. Medewerkers van De Vries en van de Wiel voorzien beide bermen van de Schorrenweg in polder Het Noorden van grasbetonkeien De verharding van het traject tussen de Zaandammerdijk en Genteweg is nodig om te voorkomen dat er langs de weg gevaarlijke kuilen ontstaan, zoals in het verleden het geval was. De graskeien worden machinaal ge legd en sluiten naadloos aan op een nieuwe laag asfalt, die onder aannemer Daalder onlangs heeft aangebracht. Het werk wordt uitge voerd in opdracht van de gemeente, nadat de raad heeft aangedrongen op herstel van de gevaarlijke wegber men. Dat is ook het geval aan de Laagwaalderweg. Daarvan wordt het gedeelte tussen de Veenselangweg en Kadijksweg volgende week van grasbetonkeien voorzien Net als de Schorrenweg nu zal dit traject van de Laagwaalderweg tijdelijk worden af gesloten. (Foto Gerard Timmerman) huip Vfe hebben nn een kraan werden gisteren de panelen met zonnecellen op het dak van de 'Thermosear-labriek gezet Rechts Dick (Toto 's I lorry de Graaf) een milieuvriendelijke uitstraling nodig'. De discussie over de verantwoor delijkheid voor het bestuur van het Texelse openbaar onderwijs is wel degelijk 'open' geweest. De ouders zijn geraadpleegd en leerkrachten hebben hun zegje gedaan. Het is dan ook niet juist dat de PvdA zegt dat het college een open discussie heeft gebruuskeerd, aldus b en w. Het college vormt net als voorheen het bestuur van het openbaar on derwijs. De PvdA verweet het college dom heid in de aanpak van de discussie over het bestuur van het Texelse openbaar onderwijs. Wethouder Nel Eelman heeft een debat 'in feite on mogelijk gemaakt door uitdrukkelijk het mandaat te claimen dat het col lege heeft met betrekking tot het be sturen van het openbaar onderwijs', aldus de PvdA in haar algemene be schouwingen. Het college is tevens het bestuur van het lokale openbaar onderwijs, tenzij de raad anders beslist, zo luidt de wet. Met die simpele verklaring werd onlangs de 'discussie' gesloten in de commissievergadering Welzijn en Onderwijs. Het punt zou met in de voltallige gemeenteraad worden be handeld, besloot portefeuillehouder Nel Eelman, en dit is de PvdA-fractie in het verkeerde keelgat geschoten. 'Wij vinden het een domme aanpak om tegen de achtergrond van het willen bereiken van een grotere be trokkenheid van ouders en personeel bij het opstellen van algemeen beleid een discussie op deze wijze te bruuskeren.' Het college vindt dit een 'uiting van teleurstelling' van een partij die het met eens was met het besluit om het college met het schoolbestuur te belasten 'Het besluit wordt gesteund door de meerderheid van de ouders en de personeelsgeleding in de Ge meenschappelijke Medezeggen schapsraad Die zijn, nadat een werkgroep een rapport had uitge bracht, nauw betrokken geweest bij de discussie, zegt het college Het besturen van de scholen voor openbaar onderwijs blijft een taak van b en w, die daarvoor aparte ver gaderingen houdt, los van de gewone collegevergaderingen. Het lokale (in houdelijke) onderwijsbe/e/d zal een bevoegdheid van de gemeenteraad blijven, die daartoe overlegt met de besturen van zowel het bijzonder als het openbaar onderwijs Het college geeft toe dat dit niet juist in de beleidsbegroting stond weergege- Een dikke mist zorgde ervoor dat het Tuusrond/e. een toertocht van de Cocksdorper Kustzeilveremging. zondag moest worden afgelast. De tocht is nu opnieuw vastgesteld voor zöndag aanstaande De briefing be gint om 10.00 uur. Gaarne wil ik nog even reageren op de ingezonden brief van de heer Jaap Trap in de Texelse Courant van woensdag 31 mei over het openbaar busvervoer op Texel. Ik ben geen autoriteit op het gebied van openbaar vervoer, zoals de heer Trap sugge reert. Maar men behoeft ook geen autoriteit te zijn om te kunnen consta teren dat die grote Connexxion- bussen dagelijks vrijwel leeg hun rondjes over ons eiland rijden En nu zou mij dit een zorg zijn, ware het met dat ik als particulier automobilist mijn steentje moet bijdragen om de tekor ten van een dergelijk inefficiënt vervoerssysteem aan te vullen. En daarom heb ik mijzelf de vraag ge steld of dit wellicht ook anders zou kunnen. Daarbij had ik graag gebruik gemaakt van de deskundigheid die de heer Trap op dit punt meent te bezitten. Echter, op mijn uitgebreide brief van 16 september 1999, waarin ik hem mijn gedachte over een andere vorm van openbaar vervoer uiteen zet, heeft hij nooit gereagaard Terwijl hij toch mijn adres heeft en mijn tele foonnummer kent. Ook op mijn tweede brief van 13 mei jongstleden heb ik nooit een reactie ontvangen omdat hem die, zoals hij het uitdrukt, technisch niet haalbaar leek. Inmiddels heb ik mijn visie op het openbaar verover op Texel ook voor gelegd aan de afdeling Vervoers- ontwikkelingen van Connexxion Dit betekent dat de discussie zich nu op een ander niveau beweegt en de heer Trap voor mij in feite een gepasseerde halte is. Want volgens de heer Trap heb ik geen verstand van openbaar vervoer, en dat is ook zo Maar de heer Smaal, hoofd Vervoersontwikkeling bij Connexxion, heeft dit naar ik aanneem wel. Hij heeft er voor doorgeleerd en in zijn antwoord van 11 april jl. zegt hij naar aanleiding van mijn bevinding over het geringe passagiersaanbod (en ik citeer nu letterlijk): 'Een bevinding die ik kan onderschrijven'. Zo verneemt de heer Trap het ook nog eens van een ander En in antwoord op mijn visie over een ander openbaar vervoerssysteem zegt de heer Smal: 'Bij het collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW). dat ingaande 1 juni a.s. in de gehele Kop van Noord-Holland in werking treedt, worden de ritten centraal aangemeld en is een computer met plannings programma aanwezig om het vervoer zo efficiënt mogelijk te laten njden.' En ik citeer de heer Smaal nu weer letterlijk: 'Precies volgens de gouden regels die u in uw bnef heeft aange geven.' Kijk, mijnheer Trap, ik mag dan geen verstand hebben van openbaar ver voer. maar ik heb ze nog wel op een rijtje staan. En in dit verband is het mij met geheel duidelijk waarom de ge meente Texel heeft besloten niet te participeren in het CW-systeem. Van het college heb ik hierop des gevraagd nog geen antwoord ont vangen en van alle gemeenteraads leden. die ik dezelfde vraag heb gesteld, heeft tot nu toe alleen D66 gereageerd met de mededeling dat zij mijn brief nooit onder ogen heeft gehad. Als dit met de overige raads fracties ook het geval is, verklaart dit wel hun stoïcijns zwijgen, maar geeft dit tevens te denken over de commu nicatie ten gemeentehuize. Jan A. Does, Oosterend. Robbert Boerse heeft ook vrijdag de door Wielervereniging Texel georga niseerde tijdrit gewonnen. Hij raffelde het parcours, dat een lengte van 24 kilometer had, af in de snelle tijd van 35.11 minuten en reed daarmee ge middeld meer dan 40 kilometer per uur De winnaar werd op 38 secon den gevolgd door Theo Boom. Gast- renner Kees van Manen werd in een tijd van 36.14 derde. Door deze over winning verstevigde Boerse zijn lei dende positie in het algemeen klassement. Bij de dames realiseerde Natascha van der Vis een tijd van 38.51, Marijke Stark deed precies drie kwartier over haar rit

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5