Relativerende dominee had de wijsheid niet in pacfi Opmerkelijke plaat van muzikaal gezin 'Fijn als mensei lachen in de ker GIRO 2737 Straatnaam voor legendarische rede Geef om kinderen met een spijs verteringsziekte COURANT' MAAG LEVER DARM STICHTING Postbus 430, 3430 AK Nieusvegem DINSDAG 6 JUNI 2000 TEXELSE Een 'anti-moralist' noemt hij zichzelf en hoewel hij in de bijbel 'kennelijk' antwoorden heeft gevonden op sommige prangende vragen, is hij 'de eerste om die ook weer te relativeren'. Jan ter Haar (64), die vorige week na vijftien jaar afscheid nam als pre dikant van de Hervormde gemeente van Den Burg, is allerminst het prototype van de dominee die weet wat goed is voor zijn volgelingen. 'Een docent filosofie zei tijdens mijn studie eens: Kijk eens rustig naar een boom en bedenk hoe die groeit. Dan realiseer je je dat we heel veel weten, maar tegelijkertijd ook helemaal mets. Thuisgekomen ben ik bij een boom gaan zitten en heb ik een paar uur lang alleen maar gekeken. Ik heb een ontzettende hang naar de werkelijkheid erachter.' Met het vertrek van Jan ter Haar ver- liest de Hervormde gemeente van Den Burg een geliefd predikant. Dat bleek zowel uit de massale belang stelling tijdens zijn afscheidsdienst als uit de de cadeaus en de warme woorden die er werden gesproken door maar liefst twintig collega's, ge meenteleden en andere betrokkenen. Pastor Ed Moltzer vroeg aandacht voor Ter Haars voortrekkersrol in het Texels Theologen Convent en de groeiende samenwerking tussen de kerken. Maar het meest benadrukte hij de liefde die zijn Hervormde ambt genoot voelde voor zijn gemeente en voor Texel en de Texelaars in het al gemeen. 'Wat zult u hem missen', verzuchtte Moltzer en gezien de in stemmende reacties waren velen het met hem eens. Dat de kerk zo vol zat was overigens veelzeggend, want wegens zijn aversie tegen 'burgerlijke conventies' en uit angst dat mensen zich verplicht zouden voelen te ko men gingen er geen officiële uitnodi gingen de deur uit voor Ter Haars laatste dienst. Jan ter Haar werd 64 jaar geleden als boerenzoon geboren in de buurt van Meppel. Ook al was hij de enige jon gen, al vrij snel wist hij dat hij niet zijn vader wilde opvolgen. 'Gelukkig kreeg ik alle ruimte om te studeren', blikt hij terug aan de keukentafel van zijn nieuwe woning in De Koog. Tij dens zijn jaren op het lyceum ont dekte hij dat hij het leuk vond om 'iets met mensen te doen' en rijpte het idee om een studie psychologie te gaan volgen. Hij zakte echter voor zijn eindexamen en raakte toen betrok ken bij het jeugdwerk van de VCJC, de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Cen trale. Het werk stond hem direct aan en nog voordat hij in tweede instan tie wél slaagde voor zijn examen, had hij besloten om theologie te studeren. Dat gebeurde niet omdat hij zo enorm kerkelijk was. 'Ik ben vrijzinnig-her vormd opgevoed. Ja, dat wil ik ge zegd hebben, ik weet niet waarom. Ik ben altijd vrijgelaten om wél of niet naar de kerk te gaan. Mijn keuze voor theologie was vooral een erfenisje van mijn moeder, denk ik. Ze hield met van vaststaande beelden, net zomin als ik. Ik noem mezelf anti- moralist.' Gnjnzend, in de nchting van zijn meeluisterende en -pratende echtgenote Klaasje: 'Nee. met a-mo- reel Hoewel ik dat misschien ook wel ben. Het gaat me er vooral om dat ik niet zou weten waarom iemand de wijsheid in pacht heeft. Ik zou bijna zeggen dat een dominee ook maar een mens is. Maar dat is niet origi neel...' Hij denkt even na en vervolgt: 'Een docent filosofie zei tijdens mijn stu die eens: Kijk eens rustig naar een boom en bedenk hoe die groeit. Dan realiseer je je dat we heel veel weten, maar tegelijkertijd ook helemaal mets. Thuisgekomen ben ik bij een boom gaan zitten en heb ik een paar uur lang alleen maar gekeken.Ik heb een ontzettende hang naar de werkelijk heid erachter. Daarnaast ben ik nieuwsgieng naar mensen. Wat doen ze? En waarom doen ze zoals ze doen? In de bijbel heb ik kennelijk toch iets gevonden. Bepaalde ant woorden. Al ben ik de eerste om die ook weer te relativeren.' Nadat hij was afgestudeerd, werd Ter Haar buurtwerker in Groningen, om na anderhalf jaar in het Noord hollandse Oudorp zijn eerste stand plaats als predikant te vinden. Daarna In de vijftien jaren die volgden, raak ten predikant en gemeente met op elkaar uitgekeken. Ter Haar verraste met zijn originele wi|ze van preken, die collega Moltzer 'mooi, speels, prozaïsch en poëtisch' tegelijk noemde, 'Ik ben gek op poëzie en cabaret', zegt hij er zelf over. 'Ik heb nog eens een cursus cabaret ge volgd. via Klif 12. Ik had wel cabare tier willen worden, zoals mijn vader liever toneelspeler was geworden. Sommigen hebben me wel eens ver geleken met Freek de Jonge, om zijn manier van praten Hij glimlacht: 'Ik vind het fijn als mensen lachen in de een kwartier was een deel voor de ken. Dat vond ik mooi ToenN kinderen, vóór ze daarna naar de pad was overleden, vertelde zondagsschool gingen Ik haalde de Wiersma. de koster, dat ik hei kinderen naar voren, nam voorwer- preek over hem zou hebben e pen mee en praatte daar met ze over. Ze corrigeren als ze eens een keer vloekten, deed ik met. Ik weet ook nog dat ik een keer verbaasd rea geerde omdat een kind een beetje afgedwaald was van ons groepje en toen door een behulpzaam iemand weer werd teruggeduwd. Pot verdorie, als ze met willen, dan moet je ze niet dwingen, heb ik gezegd.' Faam verwierf Ter Haar door de ver halen van de schrijver Lobel voor te lezen, waarin de hoofdrolspelers - een kikker en een pad - de wereld om hen heen ontdekken. 'Prachtige ver halen, over het zoeken naar dingen, kameraadschap en verwondering. Mooi is dat ze sommige zaken heel letterlijk nemen. Over de lente die voor de deur staat, bijvoorbeeld. Als ze merken dat die er helemaal niet is, gaan ze verder zoeken. Het was leuk om die verhalen voor te lezen, met veel stemmetjes.' Ook dat gevoel bleek wederzijds. Bij zijn afscheid droeg de jeugdige tweeling Marianne en Kristianne Noordzij op vergelijk bare wijze voor uit De mol die wilde weten wie er op zi/n kop gepoept heeft. Ter Haar roemt de relatie met zijn gemeenteleden, die hij 'warm maar met klef' noemt. 'Ik heb ze wel eens vergeleken met kikkers in een bak. Enthousiast en allemaal in een andere richting springend. Natuurlijk waren er ook wel eens botsingen, maar er kon veel en er was een goede uitwis seling van ideeën. Wederkerigheid, noem je dat. Tom Naastenpad, een door mij bewonderde dichter-theo- loog, heeft eens gezegd: Wij zijn al tijd bezig geweest om van mensen Christenen te maken, het wordt tijd dat we van Christenen mensen ma niet leuk zou zijn als de klok d voor hem zou luiden. Dat c gewoon, zonder probleerri vond ik nou zo mooi op Texe r Ti -aa 8 Het afscheid van zijn gemee tekende voor het echtpaar T na vijftien jaar ook het afscl de pastorie aan de Wilheli Afgelopen week verhuisden een huis aan de Kamerstrai Koog. 'We zijn al beklaagd, da uitgerekend naar De Koog mi Maar we zitten hier goed, in tig gedeelte van het dorp, m mooie afgesloten tuin aan de kant. Vlakbij bos en duinen, grote keuken is geweldig, zek twee mensen die allebei van b afkomst zijn.' Grote plannen hebben ze nis vooruit zien hebben we not daan', vertelt Klaasje, die als vu ster nauw betrokken is Oudheidkamer en dat wil doen. Voor haar man ligt alle open. 'We krijgen nu meert onze kinderen te bezoeken, fe 35, Gerben 31Ze wonen alt Groningen. Door mijn werk vu niet altijd even eenvoudig om af te spreken. De zondag viel geval af. En ik vind het leuk» halen te schrijven. Daar wil schien wat mee gaan doet houd ik van langeafstandswan Til h ce nc K lo Dat brengt je dicht bij de p behoeften in je leven. Nee, er. tiek ben ik ook daar niet wandelt, neem je de dingen recter waar. Maar dat doe jei het Pieterpad. Daarvoor h naar de Schotse Hooglandi hoor. De koffie wacht wel.Annemiek: 'Hazes doen we niet meer.' En met een knipoog: 'Maar ja, nu moeten we weer Spice Girls spelen.' Het ant woord van Roxi laat met lang op zich wachten: 'Maaaam!' De Jaspers voelen zich helemaal thuis in hun nieuwe bestaan, waarin ze weliswaar hard moeten werken maar dat ook veel ontspanning brengt: Stephan: 'Je moet alles een beetje op elkaar afstemmen, maar dan kan er veel. Annemiek geeft pia noles aan een paar leerlingen en zelf knip ik weer. Gasten ja, dat is hart stikke leuk. Ze geven het aan elkaar door. Soms heb ik een paar klanten op een dag.' Dat er veel mogelijk is, blijkt ook uit de muzikale schnabbels buiten de eigen deur. 'Als we ergens moeten optreden, dan zeggen we tegen de gasten dat er bij ons geen muziek is. Met de kerst zijn ze allemaal meege gaan naar De Krim. Ja, we hadden onze muzikale activiteiten eigenlijk wat willen afbouwen, maar het is nog steeds hartstikke leuk, zeker nu die kleine ook af en toe meedoet.' Dat enthousiasme klinkt ook door op 'Hotel Brinkzicht', dat een vervolg is op de CD 'Groeten van Texel', die een paar geleden werd opgenomen in de Pianobar en die binnen een mum van tijd was uitverkocht. 'Natuurlijk, het is reclame voor ons hotel, maar de CD is vooral bedoeld om te laten horen wat we met z'n drieèn kunnen.' Ze zijn trots op het resultaat, dat in een overkantse studio in één dag werd opgenomen. Stephan: 'Toen ik belde voor een afspraak en uitlegde wat de bedoeling was, hoorde ik die man aan de andere kant denken: Oh nee, niet weerzo'n stelletje Maar toen we eenmaal aan de gang waren en Roxi na twee nummers geen enkel foutje had gemaakt, zei hij: Zo redden we het wel in een ochtend. Dat was hij niet gewend.' Of het 'Schipper Boonstraat', 'M. Boon Mzn.-straat' of een variant wordt, valt nog te bezien, maarze ker is dat de naam van de legen darische schipper van de redding boot ook als straat zal voortleven. De in 1868 geboren en in 1934 ge storven Maarten Boon Mzn., in De Cocksdorp beter bekend als 'de lange', wordt de 'naamgever' van een straat tussen de bejaarden woningen en het dorpshuis, die loopt vanaf de Klimpstraat en die een nog te bebouwen gedeelte moet ontsluiten. Maarten Boon Mzn. moet een opmer kelijke figuur in het dorp geweest zijn. Hij was boomlang en straalde veel gezag uit, zo blijkt ook uit het verslag van de begrafenisplechtigheid die verscheen in de Texelsche Courant van zaterdag 3 februari 1934. Daarin wordt naast onder anderen burge meester Oort een meneer Bos opge voerd, vertegenwoordiger van sleep- maatschappij Wijsmuller, waarvoor Boon tot aan zijn dood actief was als agent. 'Spreker kenschetste de over ledene als een man met groote wils kracht, als een man, van wie iets uit ging, als een man, waarop viel te rekenen.' Ook in het in memoriam, dat een krant eerder verscheen, werd hoog van hem opgegeven. 'Menige zware tocht is onder zijn bekwame leiding met succes volbracht. Vooral de red ding van de bemanning van de op 23 October 1921 gestrande Duitsche schoener „Liesbeth" ging met bui tengewone moeilijkheden gepaard. Na schier bovenmenselijke inspan ning gelukte het, na een urenlange worsteling door de hevige branding de in levensgevaar verkeerende be manning van de Duitsche schoener van een wisse dood te redden.' De reddintj vond plaats in een brul lende zee boven de Eierlandsche Gronden en duurde maar liefst zes uur, zo valt te lezen in J.A. van der Vlis' tLant van Texsel. Tijdens de zelfde operatie sloeg de reddingboot Brandaris van Terschelling om en kwamen alle opvarenden om het le ven. Cocksdorper Rene Boon. een nazaat van de zeeheld, weet uit over levering te melden dat de twaalf Texelse roeiers tijdens de tocht doodsangsten uitstonden, maar dat ze nog het bangst waren van hun ei gen schipper, die hen onophoudelijk toebrulde dat ze moesten doorroeien. Uit dank werden ze allen onderschei den met diverse medailles. Boon werd door de koningin beloond met de 'gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en loffe lijk getuigschrift'. De penning werd Boon op Texel overhandigd door volgden Franeker. Oosterhesselen en Leek. In laatstgenoemde - grote - kerkelijke gemeente raakte hij ver zeild in een diepgravend conflict met de collega met wie hij het predikant schap deelde Ik was vooraf gewaar schuwd. Maar ik vond dat ik het zelf moest ondervinden.' Ter Haar heeft nog steeds moeite om erover te pra ten. 'Het vrat van m'n energie, slokte een groot deel van het gezinsleven op. Normaal ben je tenminste vier jaar predikant in één gemeente. Maar na tweeënhalf jaar heb ik dispensatie gevraagd. Ik kon er met langer te genop.' dat ie best nog eens terug zou willen naar Noord-Holland.' Ter Haar knikt: 'Alles overziend heb ik het werk aan deze kant van het IJsselmeer plezie riger gevonden. Er is hier een vrijere manier van leven. Er wordt minder op elkaar gelet, mensen gaan minder van vooronderstellingen uit. We voe len ons hier gewoon lekker.' Dat ge voel ontstond al gauw. 'Na mijn solli citatie kwam er een beroepings commissie naar Leek om een dienst van mij bij te wonen. Toen ze binnen kwamen was het er meteen, een heel direct gevoel.' Klaasje: 'Toen we een paar maanden later met de verhuis- Jan ter Haar vergeleek zijn Texelse gemeenteleden eens met kikkers in een bak: enthousiast en allemaal in een andere nchting springend. To'o joop eomimtsi Vlak erna las hij dat er in Den Burg een vacature was. 'Ik heb met een bezwaard gemoed gesolliciteerd. Zulke conflicten blijven nou eenmaal met binnenskamers Maar ik wilde echt graag.' Klaasje vult aan: 'Na je afscheid in Oudorp zei je meteen al wagen in de Wilhelminalaan aankwa men, stonden er vier mensen van de beroepingscommissie op ons te wachten bij de bijkeukendeur en kre gen we van allemaal een dikke zoen. Dat maak je ergens anders niet zo maar mee. Dat is echt bijzonder.' kerk. Het hoeft niet allemaal zo zwaarwichtig.' Van belang vond Ter Haar het ook om de jeugd erbij te betrekken. 'Ik heb dat altijd mét de kinderen willen doen en met over hun ruggen heen. En ook gewoon in de dienst. Na ongeveer De 11-jarige Roxi Jasper deed met haar pro Ofschoon voor de betrokkenen een belevenis, is het uitbrengen van een eigen CD tegenwoordig niet echt bijzonder meer. Met het vorige week verschenen schijfje 'Hotel Brinkzicht' is evenwel iets opmerkelijks aan de hand. Het is voor een groot deel het product van de 11-jarige Roxi Jasper, die op negen van de dertien nummers de solozang voor haar rekening neemt en bovendien trompet speelt. Instrumentaal (en soms vocaal) krijgt ze ondersteuning van haar vader en moeder, Stephan en Annemiek Jasper. Het is een vrolijke CD geworden, met naast enkele klassiekers van Eric Clapton, The Beegees en The Carpenters vooral veel muziek die Roxi zelf leuk vindt, onder andere van The Spice Girls. Ze valt op met een stemgeluid dat weliswaar nog heel kinderlijk klinkt, maar ook erg zuiver is. Roxi heeft haar talenten met van een vreemde. Haar uit Badhoevedorp af komstige ouders vormen al sinds |aar en dag een muzikaal duo, dat fees ten en partijen opluistert. Elf |aar ge leden werd de klassiek-geschoolde Annemiek (ze studeerde piano aan het conservatorium) al eens gevraagd een CD te maken met bekende klas sieke werken. Het werd een succes, dat enkele jaren later een vervolg kreeg met een CD met populaire the ma's en filmmuziek. De plaat werd over de hele wereld uitgebracht, tot >ssionaliteit de studiotechnicus versteld staa in Japan en Australië aan toe. 'Alleen al in Australië zijn er een paar hon derdduizend van verkocht. Ja, dat zijn geen kinderachtige aantallen hè?' Annemiek trad met regelmaat op in verre oorden, waarbij ze met veel egards werd behandeld. Maar erg leuk vond ze het toch met om steeds van man en kind afscheid te moeten nemen: 'Het was een eenzaam be staan. Als ik wilde kreeg ik elke dag kaviaar met champagne, maar ik moest het alleen opeten.' Na drie jaar maakte ze een einde aan deze ietwat uit de hand gelopen car rière en legde ze zich weer toe op haar eigen muziekschooltje en haar optredens met Stephan, die overdag een kapperszaak runde. In 1994 ver huisde het gezin naar Texel. Annemiek: 'We zijn er weggedenderd door Schiphol, letterlijk. Het werd steeds erger in de loop der jaren. Daarom wilden we weg. Veel mensen in de horeca op Texel zijn avonturiers, die de gok namen en hier naartoe kwamen. Wij niet. We waren bang om te verhuizen uit Badhoevedorp, echt waar. Maar het ging gewoon met lan ger.' 'We kwamen eigenlijk voor De Worsteltent die toen te koop stond', vult Stephan aan. 'Maar op jeugdige leeftijd was ik als muzikant vaak op Texel geweest om in De Koog te spe len. Ik móest er even kijken en toen ontdekten we dat de Pianobar te huur stond. Dat leek ons veel leuker dan een restaurant runnen. We durfden 1. (Foto Joop Rommels) het eerst niet eens tegen de makelaar te zeggen. Toon je je geïnteresseerd in een miljoenenbedrijf, vertel je plot seling dat je liever zo'n klein tentje huurt. Het werd dus De Koog. Maar op nieuw nam het leven een andere wendmq dan verwacht. 'We wilden eigenlijk een zaak waar we klassieke muziek zouden spelen, jazz, een beetje easy-listening.'Maar ja, wat doe je als een grote groep o/é, o/é zingend binnenkomt? Je wilt de tent wel vol houden. En dus gingen we ook Hazes en ander populair werk spelen Dat ging best goed in het begin, maar we waren toch met he lemaal geschikt voor dat werk. De Nieuwe Revue maakte eens een re portage over ons bedrijf. Daarin werd Annemiek een kruising genoemd tus sen Ria Valk en Rita Reys. Over mij stond er dat ik zo goed contrabas speelde, maar dat ik in mijn enthou siasme wel eens vergat de bestellin gen op te nemen. Dat was wel een beetje waar. We zijn nu eenmaal meer muzikanten dan horecamensen.' Toen het huurcontract was afgelopen en de kans zich voordeed om Hotel Brinkzicht over te nemen, was de keuze met moeilijk meer. Stephan: 'Dit is een echt familiehotelletje, met tien kamers. Als het even kan, spe len we 's avonds een uurtje voor de gasten. Maar het gaat hier veel ont- spannener. Als ze iets willen bestel len, dan zeggen ze er vaak bij Maar speel eerst nog maar even verder Prins Hendrik, de echtgenoot van Wilhelmina. Van de Duitse regering ontving de schipper een gouden hor loge met inscriptie. De redding van de bemanning van de met klei geladen Liesbeth was de laatste waarbij Boon als redder be trokken was. Begin 1923 moest hij vanwege zijn leeftijd afscheid nemen van de Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij, een vertrek waar mee hij veel moeite moet hebben gehad. Hoelang hij actief was op de reddingboot, is moeilijk te achterha len. In het in memoriam in de krant valt te lezen dat hij in 1887 opvarende was en in 1906 schipper werd. In de slotregel wordt gesteld dat in de '37 jaren dat Boon er met de reddingboot op uittrok hij 103 schipbreukelingen het leven redde'. Je hoeft echter met zo'n goede rekenaar te zijn om te concluderen dat het verschil tussen 1921 en 1887 34 is. Maar hoe het ook zij, dat zijn staat van dienst groot is, staat buiten kijf. En nog steeds is Boon niet vergeten, zeker niet in De Cocksdorp. waar zijn nazaten in som mige gevallen nog steeds worden aangeduid met de toevoeging 'van de lange'. Dat er ooit een straat naar hem zou worden vernoemd lag voor de hand, zeker in een dorp waar de meeste straten verwijzen naar mensen die zich hebben ingespannen voor het ontstaan (Langeveld) en de ontwikke ling van De Cocksdorp (Kikkert, dok ter Keidel, schoolmeester Kier In 1986 was het bijna zov« werd nipt gekozen voor Rogg: weg als naam. Wél sprak de' dat de eerstvolgende straal bebouwde kom van Texels n lijkste dorp Schipper Boonstra gaan heten. Onbekend rtx raadsbesluit van toen werd commissie Bestuur en Orga van afgelopen maand opniei voerig gesproken over de na ving, waarbij enkele voorstel! Gelein Jansen - die ook in hei den al vele malen suggestie: droeg - als leidraad dienden. Al waren de commissieleden hel eens dat Maarten Boon Mz moeten worden vernoemd, over de manier waarop bestor zomaar eensgezindheid. Uiter tekende zich een lichte voorkei 'M. Boon Mzn.-straat' af, mei onder, als subscript, de vero dat hij schipper van de reddir was geweest Bij de ambteli|! rees echter toch weer twijfel, I daar 'M. Boon Mzn.-straat me' 'bekt'. Helemaal zeker is het ra maar meest waarschijnlijk isi het college de raad zal voorstel de straatnaambordjes 'Sd Boonstraat' te zetten, met al schrift zijn geboorte- en sterf Het voorstel komt waarschijnlij» raadsvergadering van juli aa orde, zonder tussenkomst commissie. Maarten Boon Mzn.: 'een man met groote wilskracht<Foto archief

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6