Sp°rt i Noodzaak hoogwerker bijna onomstreden Duurzaamheid voor alle sectoren een kernbegrip TEXELSE couRANT Slecht weer kan motocrossers niet deren Kampeerboerderij De Stolp over in andere handen G-team in kleuren Heracles euce wint en wordt kampioen Dressuur Familie Maas voetbalt beste Greenkeeper wint maandbeker golfclub Veel animo voor opstapdag MAB Cees Commandeur kiest voor schapenfokkerij Laagwaalderweg twee weken dicht mengde jeugd tot en met 16 jaar werd ook kampioen. Staand: Arjen Gieze en Thijs urkend: Lisette Land en Annette van Hattem. zaterdag op de laatste speel- met 5-1 te winnen van nenhuizen zijn de tennissers het eerste herenteam van e kampioen geworden en ge- ioveerd naar de tweede e. Een knappe prestatie van loor Oosterhof Wonen gesp- irde Texelaars, te meer nog een team van Deuce het zo- leeft geschopt. lasten uit Warmenhuizen waren iszms van plan om op voorhand in een kampioensfeest mee te jen. Om niet te degraderen iten ze minimaal een aantal itrijden winnen. Er heerste een gespannen sfeer, die de >rs inspireerde om hun beste te spelen. Geus en Albert Scholl beten het at met twee enkelspelen. Bei- iren de eerste set. Scholl zag lens meer om de wedstrijd te en moest teleurgesteld het eer- (rtiespunt incasseren. Geus had waar, maar toonde veerkracht in de tweede set een match- weg te werken en vervolgens veede set te winnen. Daarna het hem om, net als in een aan- ïstraloorgaande wedstrijden, alsnog m ille winst te pakken. in Brand en Emile Keyser speel- 'rga beiden een sterke single. Brand nieu leerde het zelfs om zijn' sterke najnstander in de eerste set met 6- verslaan. Daarna bood deze weerwerk, maar hij kon niet komen dat Brand ook die set zij het dat hij ditmaal een eak nodig had. Keyser had ook etd slechts twee sets nodig om zich van zijn tegenstander te ontdoen. Daar mee kwam de tussenstand op 3-1 en kon met vertrouwen aan de dubbel spelen worden begonnen. Dat vertrouwen bleek niet onge grond. De koppels Scholl/Geus en Brand/Keyser blijken dit seizoen moeilijk te verslaan. De laatste twee kampioenschapspunten konden dan ook met enthousiasme van spelers en publiek worden begroet. Volgend jaar wacht de tennissers een zware taak. Dan moet namelijk opgebokst worden tegen tegenstan ders met de speelsterkte B1, twee klasses hoger dan die van de Texelaars. Andere titels Naast het vlaggenschip werden nog drie andere teams van Deuce kam pioen. De gemengde jeugd tot en met 16 jaar. bestaand uit Annette van Hattem, Lisette Land, Arjen Gieze en Thijs Bol bleef ongeslagen en promo veerde naar de eerste klasse. Een mixteam dat werd gevormd door Sven Amende, Ingrld Saai. Ilse Beerling en Dirk-Jan Saai won even eens alle wedstrijden en promo veerde naar de derde klasse. Het vierde herenteam moest één gelijk spel toestaan, maar dat was nog steeds ruim voldoende voor promo tie naar de vijfde klasse, waarin Deuce komend seizoen met drie teams zal zijn vertegenwoordigd. Dick Panneman, Hans Witte, Hein van Daalen, Fetze de Haan en Dirk Westerlaken maakten deel uit van de kampioensploeg. klassen - van B tot en met Z - rkebBn zondag vertegenwoordigd bij 'essuurwedstrijd die op het veld 3rn#l manege Akenburg werd ge ldleen. Na een wat sombere och- kwam de zon ook nog aardig maar ondanks de warmte wer- er goede prestaties neergezet, t na Ie B-paarden behaalde Petra isf met haar jonge paard Nikita winstpunten uit twee proeven. Zij bt twee eerste prijzen in ont- t al |st nemen. Ook in de L-dressuur terf 'en hoge scores behaald. Uit- eter bij de paarden was Hansje der Kooi die met haar Friese Lobke een eerste en een ede prijs behaalde. Zij promo den naar de M1-dressuur. In de se L voor pony's gingen Sylvia "an met Faranja en Layla Kuip Anna Marle er met de eerste prij- vandoor. IJamilievoetbaltoernooi, dat don- fa9 (Hemelvaartsdag) z'n ne- de editie kende, is verrassend Jonnen door de familie Maas. Na longekend spannend verloop van 'Ompetitie bracht de laatste wed- d de beslissing. De familie Van [Waarden had de beste papieren, «dolf door een penalty het onder- tegen de familie De Vries, de win 's van vorig jaar. Door deze uit- JJing de familie Maas, met drie 4 voetballende dames in haar Jn, met de eer strijken. Dat ge le met een puntentotaal van •J punten en een doelsaldo van ■^Doordat de familie Terpstra we- familieomstandigheden niet teed, waren er slechts zes deel- fers en speelde ieder team vijf s»ijden. Deze stonden onder 'a) leiding van de scheidsrech- piot Beuvmg, Hans Broess, K de Grave en Ruud Meeden- De volgende dressuurwedstrijd wordt verreden op 16 juni. Uitslagen: Z1 -paarden. 1 e en 2e proef. 1 Ria Bakker Elko Z 174 en 177 punten. M2-paarden 1e proef: 1Thirza Weel, Jamos 147 pnt. 2e proef. 1Bea Dekker, Lehar 153 pnt M1-paarden 1e proef: 1 Immetje Duin, Juwelier STV 150. 2e proef: 1 Dorothé Koorn, Koro 165 M1-pony's 1e en 2e proef: 1Ellen Blom, Quirida 138 en 143. B- paarden 1e en 2e proef 1 Petra Dijker, Nikita 167 en 173. B-pony's D/E categorie 1e proef: 1 Layla Kuip, Anna Mane 158 2e proef 1. Maren Kuiper, Vareja 163. L-pony's AB/C ca tegorie. 1e en 2e proef 1 Souwtje Witte. Bimob 157 en 150. L-pony's D/E categorie- 1e proef. 1 Silve Schoorl, Rocky 161 2e proef 1 Charlotte Boon, Nadie 147. B-pony's AB/C categorie. 1e proef 1. Sylvia Eelman. Faranja 159 2e proef 1 Kim Keuning, Lennox 152. L- paarden. 1e proef 1Charlotte Boeyen. Lianos 167+; 2 Hansje van der Kooi, Lobke 167 3 Gea de Ridder, Nando 164. 2e proef 1 Hansje van der Kooi, Lobke 164; 2 Esther Koorn, Lajos 161. 3 Gea de Ridder. Nando 159. In dikke mist speelden zondag dertig gólfers van de Texelse golfclub in twee categorieën om de maand beker. Piet Beers bleek als green keeper de baan op zijn duimpje te kennen en had weinig moeite met de beker voor de handicap tot en met 26,4. Met 37 stablefordpunten over achttien holes mag hij deze maand de speciale parkeerplaats voor de winnaar gebruiken. Tweede werd Ferry van Houten met 35 punten, derde Jan Winnubst met 33 punten In de wedstrijd voor handicap 26,5 tot en met 45 won Patty van Houten met 42 stablefordpunten, waarmee zij haar handicap flink verlaagde. Ook Cees Boks, die tweede werd met 39 punten, speelt volgende keer met een lagere handicap. Derde werd Hans van Maldegem met 35 punten Longest drives waren er voor Ferry van Houten en Margreet de Graaff, de neary was bij de heren voor Cees Boks en bij de dames voor Margreet de Graaff. toeziend oog van Cees Commandeur deelt burgemeester Geldop speelgoedzeehondjes uit aan de leerlingen van basisschool De Schelp, die deze week voor het 25'" achtereenvolgend jaar in kampeerboerderij De Stolp bij Den Hoorn vertoeft. ,roioc,^.vd hn,m Na 35 jaar het werk op de kampeerboerderij te hebben ge combineerd met de schapenfok kerij, trekken Cees en Reintje Commandeur van De Stolp zich terug uit de verblijfssector. Ze gaan zich volledig toeleggen op de fokkerij. De gemeente heeft erin toegestemd dat ze naast hun hui dige boerderij aan de Stolpweg een nieuwe schuur met bedrijfs woning mogen bouwen. Zoon Chris zwaait voortaan de scepter in het recreatiebedrijf. 'Het runnen van een kampeer boerderij is met meer te combineren met het schapenfokbedrijf', verklaart Commandeur (54) de overdracht die voor zoon Chris (27) wat sneller kwam dan hij aanvankelijk dacht. 'Ik heb als booringenieur een goede baan in de olie-industrie. Maar in mijn achterhoofd was ik altijd al van plan het recreatiebedrijf van mijn ouders over te nemen. Ik ken dit bedrijf als mijn broekzak en wil graag eigen baas zijn. Het is nu of nooit, dus hoefde ik er niet lang over na te den ken.' Commandeur senior is bijzonder in genomen met de opvolging. 'De piekdrukte in het groepsverblijf en de fokkerij valt vaak samen. Als de logeeraccommodatie moet worden schoongemaakt staan vaak ook ko pers of kijkers voor schapen of ram men op de dam. Die twee mensen die je daar in het weiland ziet, komen bij voorbeeld uit Groot-Brittanmë. Toen ik nog drie kinderen thuis had, namen die ons een deel werk uit handen, maar nu die het huis uit zijn, draaien Veensta bleek onoverwinnelijk, want ook in de tweede race reed hij naar de eerste plaats. De Groot werd we derom tweede, gevolgd door Maickel Koorn. Joost de Winter, die vorige wedstrijd in de 125cc B-klasse verstek moest laten gaan omdat zijn motor vastge lopen was, was vastberaden veel punten te pakken en zo weer een stuk van zijn achterstand in te lopen. Maar het was John Boeijen die het snelst weg was, op zijn hielen gezeten door Arjan van Maldegem. Deze concur rent verloor in de diepe prut echter de macht over zijn motor en viel terug naar een zesde plaats. De opruk kende De Winter reed lange tijd ach ter Boeijen maar wist deze uiteinde lijk toch te passeren. Rob Schraag eindigde als derde. Nieuwkomer Yvo Witte reed zichzelf naar een uitste kende zesde plaats. In de tweede manche leidde Rob Schraag lange tijd, maar net na de helft kwam hij ten val. Hij werd gepasseerd door De Winter en Boeijen. De met zeventien rijders druk bezette liefhebbersklasse liet een ongekende strijd zien. Ed Stoop, Steady Eddy, reed zijn rondes ondanks de diepe sporen in hoog tempo en schreef de eerste manche op zijn naam. Hij werd gevolgd door Henri van Maldegem en Dick Pool, Ook in de tweede manche liet Stoop zien dat hij de enige prut koning was. In de Super A-klasse was het Arjan Schouten die na enkele ronden de leiding overnam van Youri Vos, later gevolgd door Richard van Baaren en Johan Kistemaker. Deze snelle man nen gaven hun posities niet meer uit handen. In de tweede manche stre den kemphanen Schouten en Van Baaren om de eerste plaats. In een bocht raakten ze elkaar, waardoor Schouten viel en zijn knie blesseerde. Van Baaren profiteerde en sloeg een enorm gat met de nummer twee, Kistemaker. Bonne Klein Woolthuis had zichzelf ondertussen weten op te werken naar de derde plaats. Ben Bakker finishte als vierde. Uitslagen 60 en 80 cc lage wielen 1 Niels Kistemaker, 2 Mathijs de Lugt; 3, José Duin 125cc C-klasse: 1 Pascal Veenstra; 2.Remco de Groot. 3.Jacco Boersen 125cc B-klasse 1 Joost de Winter; 2.John Boeijen; 3 Rob Schraag. Liefhebbers: 1 Ed Stoop, 2.Henri van Maldegem, 3 Dick Pool. Super A-klasse. 1.Richard van Baaren. 2 Johan Kistemaker; 3 Bonne Klem Woolthuis. Niet minder dan 44 jonge Texelaars maakten zondag van de gelegen heid gebruik om te voelen hoe het is om op een crossmotor te rijden. De opstapdag van de MAB op het circuit aan de Hoofdweg bood kin deren van vijf tot twaalf jaar een eerste kennismaking met de motorsport. Mathijs de Lugt profiteerde in de lichtste klasse van een val van concurrente Dieneke de Winter en reed zich naar een keurige tweede plaats. (Foto Bonna Kiem woont*!*) Na een korte instructie mochten de coureurs-in-spé zelf een rondje rijden en beoordelen of de sport iets voor ze is. 'Het is moeilijk om op een an dere manier met motorsport kennis te maken', aldus Rob Bakker van de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Toch is het verstandig om er goed over na te denken, want een pak, laarzen en motor vergen een fikse investering. 'Daarom organiseren we ook nog een trainingsmiddag voor de deelnemers aan de opstapdag. Dan kunnen ze een hele middag rijden en definitief beslissen om al dan niet te gaan cros sen.' Aan de trainingsmiddag zijn in tegenstelling tot de opstapdag kos ten verbonden. Gediplomeerd jeugd trainer Maarten HoogenjDosch en een vertegenwoordiger van de KNMV zullen de middag verzorgen. we er zelf voor op. Daar komt nog bij dat we toezicht moeten houden. Law en order, is mijn stelregel. Ik ben geen boeman, maar er moet wel orde zijn. Zo'n bedrijf betekent 24 uur per dag werk. Maar je kunt niet alles tegelijk. Het in stand houden van een stal met hoge genetische kwaliteit ('drie van de vier kampioenen op de fokveedag van afgelopen jaar kwamen bij mij vandaan'), vergt veelt tijd. Tijd die me eigenlijk ontbrak, waardoor ik mijn stal van 160 dieren naar 120 moest inkrimpen. Nu Chris de kampeer boerderij overneemt, kunnen we weer uitbreiden naar 160 schapen.' Otten laat zien hoe het moet. (Foio Bad Boich) Nieuw bedrijf Om het logiesbedrijf te scheiden van de fokkerij, gaat Commandeur aan de oostkant van De Stolp een nieuw bedrijf stichten. De bouwgrond is onderdeel van het vergrote bouwblok van De Stolp. Dat de gemeente aan de plannen wil meewerken, houdt volgens Commandeur ook verband met de bouw van huizen aan de an dere kant van de boerderij. 'Door de huidige schapenstal om te bouwen tot groepsverblijf. wordt de stolp die dichterbij de woningen staat ontlast, waardoor de kans op overlast mini maal wordt.' Door de extra verblijfs- ruimte kan Chris Commandeur beter inspelen op de vraag. 'De groeps grootte is iets afgenomen, evenals de gemiddelde verblijfsduur. In plaats van twee grote, kunnen we straks drie kleine groepen huisvesten De aanpassing betekent bovendien een aanzienlijke kwaliteitsverbetering. Op de fundamenten van de huidige schapenschuur zal een moderne ac commodatie worden gebouwd Kookster De overdracht van kampeerboerderij De Stolp viel naadloos samen met het jubileum van b&sisschoèl De Schelp uit Wervershoof. De Westfriese school verbleef voor het 25s" jaar achtereen in de recreatieboerderij in Den Hoorn Elk jaar kwamen er an dere leerlingen naar Texel, maar één persoon was er van het begin af aan bij: kookster Marth Koomen. 'Niks geen fricandellen en patat, maar elke dag verse groenten. Geen gesjoemel met vitaminen', prees burgemeester Joke Geldorp, die de jubilaris namens de gemeente een oorkonde overhan digde. Na haar mooie woorden zet ten de 27 leerlingen uit Wervershoof -gezamenlijk een feestelijk lied in. Onder een grijs wolkendek werd vorig week op het circuit in Eierland de vierde motocross om het Texels kampioenschap verre den. Ondanks de barre omstandig heden waren de races van uitste kend niveau en gaven de coureurs elkaar niets cadeau. De dag begon voor de kleinste klasse met erg veel regen en wind, maar hun strijdlust had daér niet onder te lijden. Niels Kistemaker nam vanaf het be gin de leiding gaf die niet meer uit handen. Hij werd op de voet gevolgd door Dieneke de Winter. Zij kwam echter vroeg in de wedstrijd ten val en kon haar 80cc-machme niet meer aan de praat krijgen, waardoor ze de strijd voortijdig moest opgeven. Mat hijs de Lugt profiteerde hiervan en schoof op naar de tweede plaats. Ook in de tweede manche ging de overwinning naar Kistemaker, De Lugt werd tweede .en Joost Broek man reed zich naar een derde plaats. In de 125cc C-klasse. waarin de snelle 80cc-jongens met beginnende 125cc-rijders streden, was het Pas cal Veenstra op een 80cc die al snel aan de leiding ging, gevolgd door Jacco Boersen. Zij finishten ook in deze volgorde. Nummer drie werd Remco de Groot uit Den Helder. DINSDAG 6 JUNI 2000 Elftalfoto van het G-team, dat zich voor de gelegenheid had gestoken in de shirts van Heracles, de oude club van ex-profvoetballer en coach Folkert Vetten (staand, derde van rechts). Het G-team heeft met Hemelvaart twee voetbaltoernooien afge werkt. In Staphorst eindigden de Texelaars donderdag als derde, en in Hilversum legde het team zater dag beslag op de vijfde plaats. Vooral het toernooi in Staphorst was een belevenis. De Texelaars hadden in oud-Heraclesspeler Folkert Velten een gelouterde coach. Hij voorzag zijn team van shirts met zijn oude clubkleuren. Velten was met de enige prominent die van de partij was. Oud internationals en scheidsrechters uit de eredivisie waren present. Anders dan het G-team gewend is. speelden de mannen ditmaal op een wedstrijd- veld en als elftal. Onwennigheid hier over stond dan ook aan de basis van een 2-1 nederlaag tegen Fortissimo. De tweede wedstrijd, tegen FC MEO, eindigde in een gelijkspel en Hellas Sport, dat werd gecoached door René Eijkelkamp, werd met 5-0 ver slagen. Bij een overwinning tegen Erica'76 zou het G-team kampioen worden. De Texelaars hadden echter veel pech en verloren met 1 -0, waardoor ze genoegen moesten nemen met de derde plaats. De feestvreugde leed er niet onder en was voor drie spelers aanleiding om, ten overstaan van een aantal dames, poedelnaakt het water in te springen. Na een tussenstop in Bunnik maakte het G-team zaterdag z'n opwachting in Hilversum. Er werd gewonnen van HOSV (2-0), gelijkgespeeld tegen Geinoord (1-1) en De Meer (0-0) en verloren van de Zebra's (3-2). Dank zij een 2-0 overwinning op ZCFC sleepte de Texelaars op een bloed heet voetbalveld de vijfde plaats uit het vuur. Topscorers waren Paul Bak ker, Ruud Heuving en Theo Franchimon. Het college is overtuigd van de noodzaak tot aanschaf van een hoogwerker voor de Texelse brandweer. Het CDA vraagt zich in zijn algemene beschouwingen of de dure investering wel nodig is, mede omdat er op Texel weinig hoge gebouwen staan, maar b en w zien de hoogwerker als een voor waarde voor de veiligheid van bur gers en brandweerlieden. De PvdA zegt in haar beschouwingen dat de aanschaf van de ladderwagen 'geen zaak meer is die zich leent voor een vrije discussie' en schaart zich daarmee achter het collegestand punt. Het redden van mensen en blussen op hoogte moet op het ei land nu nog provisorisch geschieden, hetgeen voor gevaarlijke situaties zorgt. Het college verwijst naar de vrij recente brand bij hoeve Bland en Berg aan de Postweg, toen brand weerlieden in een bollenkist met de heftruck werden opgetild om te blus sen, een werkwijze die krachtens de ARBO-wetgeving niet is toegestaan. Ook het bergen van een lichaam op het dak van een woning op De Brink in De Koog was vorige maand met zonder nsico. 'Het ontbreken van veel hoge gebouwen op Texel is in feite dan ook irrelevant', aldus b en w. Toch is de waarde van het red- voertuig volgens het college met name groot voor de hoge panden in het centrum van Den Burg en boer derijen in het buitengebied. De arbeidsinspectie heeft in het ka der van de risico-inventarisatie bij de brandweer bevestigd dat een red- voertuig alleen mag worden ingezet indien het daartoe is ingericht en gecertificeerd. Omdat de hoogwerker van Gemeentewerken dat niet is. wil het college de suggestie van de WD om dit voertuig in te zetten totdat het redvoertuig is gearriveerd, niet over nemen. Het begrip 'duurzaamheid'zal vol gens het college de komende de cennia een kernbegrip worden bij de ontwikkeling van beleid voor nagenoeg alle sectoren van onze samenleving. 'Derhalve zullen wij er niet aan ontkomen dit tot uiting te laten komen in onze taakom schrijvingen zo reageert het col lege op de opmerking van Texels Belang (TB) dat het ontwikkelen van duurzame vormen van toe risme 'geen kerntaak van de ge meente is'. Texels Belang vindt het veel meer een taak voor de recreatiesector om aan duurzaam toerisme invulling te ge ven. De gemeente zou zich moeten beperken tot een 'voorwaarden scheppende rol' en duurzaam toe risme niet tot een 'structurele beleid staak' moeten verheffen. Het college is het daarmee niet eens en wil van het 'actiepunt' duurzaam toerisme in ieder geval voor 2001 en 2002 een beheerstaak maken die onder het milieubeleid valt. Boven dien moet het begrip duurzaamheid breder worden gezien: die zal met al leen het toerisme betreffen maar alle delen van de Texelse samenleving. 'Gestreefd wordt naar het ontwikke len en vormgeven van een eiland waarop toekomstige generaties een goede boterham kunnen verdienen in een schone, gezonde en mooie om geving.' Vanwege dit bredere per spectief heeft de werkgroep Duur zaam Toerisme - waarin ook de gemeente is vertegenwoordigd - haar naam veranderd in Duurzaam Texel. 'Daarbij speelt mee dat ook de WLTO en TVO hebben toegezegd zit ting te willen nemen in de werkgroep, zodat het draagvlak voor de activitei ten nog aanzienlijk is verbreed.' Het college denkt dat de nieuwe beheerstaak circa 650 manuren per jaar zal kosten Harmoniebeginsel Texels Belang vindt dat de ruimte voor de mens In de natuur een onder geschoven kindje wordt. 'De regelge ving is te eenzijdig gericht op het behoud van landschap en natuur met ontkenning van de rol van de mens', schreef de partij in haar algemene beschouwingen. Daarom bepleit zij de invoering van een zogenaamd harmomebegmsel, dat de balans tus sen de verschillende belangen weer in evenwicht moet brengen. Het col lege vindt dat de essentie van dit beginsel in de praktijk inhoudelijk al bepleit wordt door de gemeente. Om dit 'streven naar een harmonische ontwikkeling van landschap, natuur en zijn bewoners' uit te drukken, wil het college de term 'harmonie beginsel' overnemen De eerste ge legenheid waarop het begrip ingang kan vinden is bij de bespreking van het natuur- en landschaps- beleidsplan, dat voor de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie van volgende maand op de agenda staat De Laagwaalderweg zal vanaf don derdag gesloten zijn voor doorgaand verkeer. Er worden graskeien in de bermen gelegd. De werkzaamheden - de laatste in de serie onderhouds werkzaamheden die vorige maand op heel Texel van start gingen - du ren naar verwachting tot 20 of 21 juni

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7