nderzoek naar galiseren Flora 'Broadway Wiesje 2000' grandioos feest Cjroen %tmrL- Jexels in het harL Gemeentelijk archief naar Alkmaar of niet? v<z6a*ttievie>ie#ut *7exel Zes tweelingen op Texel binnen één jaar tijd TEXELS E^COU RANT MIDZOMER festival krant 3d besluit met acht tegen zeven: Dé bank Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties OWVl Nieuwe auto's voor gemeente roef: taxi's 's nachts in de Dorpsstraat Politie arresteert drugshandelaars Provincie pleit voor verhuizing Geen geld voor doden houtworm in juttersmuseum Waterschapshistorie Rondvlucht Geslaagden a Skeelergekte de pomp Qna Zgêttsjinh it bd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'' Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. blCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11487 DONDERDAG 15 JUNI 2000 henties/abonnementen/bezorging: laan 6 MC Den Burg |n 0222 - 36 26 00 T 0222 - 31 41 11 nijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Het bankje op de Zeven Pannekoe ken, de heuvel in het Bossie aan het Doolhof, is terug. Hans Boks van de Ezelvereniging bouwde een onver woestbaar exemplaar, dat dinsdag - op Bossiesdag - in gebruik werd ge- voor de vakantiekrant van 30 juni a s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 21 juni a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600, fax 314111. (Advertentie) (Advertentie) B en w zullen de gemeenteraad voorstellen ƒ65.000,- uit te trekken voor vervanging van de gemeente lijke servicewagen en ƒ40.000,- voor de vervanging van de opzichterauto. In beide gevallen dateert de te vervangen auto uit 1992 is daarom afgeschreven. De servicewagen is feitelijk een rij dende werkplaats die gebruikt wordt bij reparaties van lichtmasten, pomp- gemalen, parkeerautomaten en an dere objecten langs de weg. de opzichterauto wordt gebruikt bij de dagelijkse ronde van de opzichters door hun gebied en bij gladheid controle. De oude auto's zullen bij openbare inschrijving worden ver kocht. rs kunnen weer even opge- lemhalen. Na een tweeën- uur durend debat, dat al werd onderbroken voor lorsing en waarin moties makkelijk werden aange- Ize waren ingediend, heeft Jnst mogelijke meerderheid taad gisteravond besloten leen onafhankelijk, extern kek moet komen, waarin Inderzocht of er naast de kde musea ruimte is voor ler-voorzieningen' als Flora Luchtvaartmuseum. In de ijd worden de activiteiten utters 'gedoogd'. Wethou- V illing stemde met de oppo- le. er lange tijd somber uit voor rs van de Stichting Jutters i, die samen met hun sympa- n in groten getale naar de al waren gekomen om te luis- :ar het debat over hun voort- Op tafel lag een motie van Helang en een zogenoemd roorstel van de WD, waarin lewerd opgedragen binnen inden te zorgen voor een aan- van de museumnota die het iden van Flora mogelijk zou maken. Wat de WD betreft in ook een erkenning van het museum moeten worden en. Uit de eerste reacties weinig steun voor beide fen te bestaan. Alleen D66 zich direct voor, maar te en de PvdA waren falie- in en adviseerden het col- ;t te houden aan hun besluit dhaven' en dus op te treden r de jutters hun museum blij- loiteren. Jan Koolhof van het g evenmin veel reden om de inota aan te passen en zei n onafhankelijk onderzoek te aar de wenselijkheid. Gerard van Texels Belang liet binnen ij een afwijkende mening ho- el met het 's nachts toelaten :i's in de Dorpsstraat van De aat zaterdag van start en duurt Direct daarop zal aan de an de ervaringen worden uit- kt of ermee kan worden door- eventueel in gewijzigde Ie gemeenteraad onlangs met if instemde is met de betrok- irtijen overleg geweest, waar- volgende werd afgesproken: nogen tussen 2.00 en 4.00 uur sstraat inrijden uitsluitend om 'reet passagiers op te pikken, om te wachten. De taxi's inrijden ter hoogte van de n uitrijden ter hoogte van de ig Mocht blijken dat de open de en veiligheid erdoor in ge- rmt, dan kan de proef door de Heester onmiddellijk worden 'igd. ar aanleiding van de proef er- enof opmerkingen wil doorge- oet dat uiterlijk maandag 3 juli 00 uur doen. Dat kan schrifte er ook telefonisch: nummer 1 of 362247 ren en kondigde aan eveneens tegen te zullen stemmen. Na een eerste schorsing tekende zich een boeiend schouwspel af. waarbij de woordvoerders van de WD en Texels Belang één gezamenlijke mo tie indienden en vervolgens hun uiter ste best deden om de tegenstanders alsnog achter hun voorstel te krijgen. Zo werd Koolhof en de zijnen een extern onderzoek beloofd,terwijl ook nog eens nadrukkelijk werd vastge steld dat een eventuele erkenning van Flora met automatisch hoeft te betekenen dat de jutters ook aan spraak kunnen maken op subsidie. Koolhof toonde zich echter niet on der de indruk. Hij zei weinig te ver wachten van een extern onderzoek en twijfelde hardop aan de onafhan kelijkheid van de mensen die dit zou den moeten uitvoeren. Ook de te ver wachten kosten - 'zo'n onderzoek gaat gauw een ton kosten' - baarden hem zorgen. Daarna werd eerst opnieuw ge schorst en vervolgens wederom langdurig gediscussieerd, onder meer over de juridische gevolgen die verder uitstel van 'handhaven' met zich meebrengt. Diverse raadsleden zeiden te vrezen dat de gemeente Texel er niet geloofwaardiger door wordt wanneer straks besloten zou worden tóch op te treden tegen de jutters. Vervolgens werd een motie ingediend waarin de raad 'het college van bur gemeester en wethouders opdraagt een onafhankelijk onderzoek in te stellen, waarbij onderzocht zal wor den of er naast het beleid zoals ge formuleerd in de gemeentelijke museumnota, ruimte is voor het feno meen elk-weer-voorzieningen en het tentoonstellen van verzamelingen en/ Lees verder pagina 5 De politie heeft het afgelopen week end in De Koog vier Texelaars aange houden die handelden in verdovende middelen. Een 23-jarige Texelaar die zaterdagnacht in de Dorpsstraat in de kraag werd gevat was in bezit van elf zakjes weed. 2,5 gram cocaïne en een hoeveelheid XTC-pillen. Ook geld dat de handelaar in bezit had werd in beslag genomen De man is ingesloten. Maandag Tweede Pink sterdag arresteerde de politie drie Texelse handelaars, in de leeftijd van 2122 en 31 jaar. Ook zij waren in bezit van verdovende middelen. In totaal werden 50 XTC-pillen, 15 gram cocaine en 15 voor verkoop be stemde zakjes weed in beslag geno men. 'Broadway Wiesje 2000', het theater festival dat zich drie avonden lang in dertig huiskamers, garages en schu ren in Den Hoorn afspeelde, is een grandioos feest geworden. Toe schouwers. artiesten en organisato ren toonden zich buitengewoon en thousiast over het verloop De opbrengst voor het goede doel, een tehuis voor dementerende bejaarden in Suriname, wordt pas volgende week bekend, maar van de 3000 kaar ten werden er ondanks de concurren tie van het EK-voetbal zo 'n 2350 ver kocht. Het festijn kende vele hoogte punten. Eén ervan was het optreden van Hakim van Sesamstraat, die zondagmiddag al mimend, zingend en gekkebekkentrekkend een tent vol kinderen in zijn eentje vijf kwartier lang vermaakte. Een uitgebreid verslag staat verderop in deze krant. (foto Joop Ronvnets) De bewaring van de gemeentelijke archiefstukken staat ter discussie. Het souterrain waarin de stukken worden bewaard, voldoet niet meer aan de aangescherpte eisen. Bovendien zal de toegankelijkheid van het archief na vertrek van be heerder Karei van Empel medio augustus waarschijnlijk worden beperkt. Reden voor Provinciaal Inspecteur der Archieven mevrouw M.L. Loef aan te dringen op verhui zing naar het Regionaal Archief in Alkmaar. Maar b en w willen het archief het liefst op Texel houden. In het archief van het raadhuis wor den naast de gemeentelijk stukken ook het archief van de voormalige Texelse Elektriciteits Maatschappij (TEM), de Doopgezmde Gemeente en materiaal van enkele andere orga nisaties bewaard. Hoewel het klimaat in de kelder redelijk constant is, schommelen de temperatuur en de luchtvochtigheid toch. Het archief staat verder bloot aan teveel daglicht en de stukken zijn tegen wanden opgeslagen, wat met mag. Om het archief aan de eisen te laten voldoen, moet er een klimaatregeling komen, de ramen worden dichtgemetseld en de inrichting aangepast. Daarmee is een flink bedrag gemoeid. Ander pro bleem is dat de gemeente met over een gediplomeerde archivaris be schikt, wat overigens allerminst wil zeggen dat het archief bij beheerders Karei van Empel en Jan van der Pijl niet in goede handen is. De taken van Van Empel worden overgenomen door Wil Braam, maar die zal alleen 's morgens aanwezig zijn, zodat geïnteresseerden 's middags aan de vaste deur komen. Al met al genoeg reden voor de pro- Eén of twee tweelingen is normaal, maar dat er binnen één jaar tijd zes tweelingen worden geboren, dat is voor Texelse begrippen een unicum. Vandaar dat ze werden uitgenodigd in het consultatiebureau aan de Schoonoordsingel. 'Je moet in één keer zoveel namen verzinnen', 'Je hebt dubbel zoveel kleren nodig', en 'Je moet een organisatorisch talent zijn, zeker als je nog meer kinderen hebt', waren ervaringen die werden uitgewisseld. Gemeenschappelijk was de belangstelling die mensen in het algemeen aan de dag leggen bij het zien van een tweeling. 'Soms wildvreemde mensen vragen of ze even in de kinderwagen mogen kij ken.' Van de zes tweelingen waren Marit en Hugo Schaafsma als enige eeneng. vinciaal inspecteur om er bij het col lege op aan te dringen het archief over te dragen aan het Regionaal Archief in Alkmaar. 'Dit archief be schikt over een optimale klimaat regeling en is goed toegankelijk.' in de Alkmaarse instelling liggen inmid dels de archieven van negentien Noordhollandse gemeenten opgesla gen, goed voor een totale lengte van drie kilometer stukken. Verder be heert het streekarchief archieven van kerken, families, verenigingen en stichtingen. Deze bundeling van ma teriaal uit verschillende gemeentes, biedt volgens mevrouw Loef grote voordelen. 'Want een zoektocht naar B en w hebben geweigerd geld be schikbaar te stellen voor de bestrij ding van houtworm in de jutterij- afdeling van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Ze vinden dat het fonds voor kunst aankopen en aankopen ten be hoeve van musea waar dit geld uit zou moeten komen, niet voor dit doel is bestemd Advies van die strekking had het col lege ingewonnen bij de gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid. De directeur van het Maritiem en Juttersmuseum had om een bijdrage van ƒ16.390,- ge vraagd. De totale kosten van de be strijding waren geraamd op ƒ23.891 ,- maar het museum wilde zelf de kos ten voor ontruiming en herinrichting voor haar rekening nemen historische gegevens houdt vaak met op bij één gemeente. Je kan in Alkmaar van het ene naar het andere archief overstappen. Samenvoeging levert in dit geval meer op dan de som van de delen.' Ze erkende dat door de verhuizing de afstand van de Texelaars tot het ar chief groter wordt. Maar de praktijk leert volgens haar dat het merendeel van de geïnteresseerden op zoek is naar geneologische gegevens. Via technische hulpmiddelen, zoals microfiche, zijn die gegevens héél toegankelijk te maken. Emoties Maar volgens wethouder Daan Schilling onderschat de inspecteur de tijd die nodig is voor Texelaars om naar Alkmaar te reizen. Bovendien vindt de wethouder dat Loef voorbij gaat aan de emoties van de Texelaars, die het historische mate riaal op het eiland willen houden. 'Want het is toch wel héél bijzonder om zo'n oud document in je handen te houden.' Schilling liet weten dat de gemeente bekijkt op welke wijze het archief op verantwoorde wi|ze op Texel kan worden gehouden. Harry de Raad van het Regionaal Ar chief maakt zich grote zorgen over de archieven van kerken. 'Door het ont breken van geld en menskracht, mede door de ontkerkelijking, wordt er vaak niet meer goed op de stuk ken gepast. Er is al veel kostbaar materiaal verdwenen.' Pagina 2 Wie iets over de Texelse water schapsgeschiedenis te weten wil komen, moet voortaannaar het Re gionaal Archief in Alkmaar reizen. Dijkgraaf Simon Steltenpool droeg gisteren de stukken over. Het was alsof archiefbeheerder Karei van Empel een kindje kwijt raakte. Pagina 3 Arie Koopman (78) uit Oosterend maakte een rondvlucht van bijna drie kwartier boven Texel. De door het paracentrum bekostigde vlucht was hem aangeboden omdat hij zich in november had aangemeld als 999' sympathisant van 'Vrienden van De Vlijt'. Pagina 5 Overal op Texel werden deze week de schooltassen in de vlaggenmast ge hesen. Het wemelde van de geslaag den. De namen staan in de krant. Pagina 5 De organisatie verwacht zaterdag enige honderden skeelers aan de start van de eerste grote tocht die op Texel wordt gehouden: Door het hart van Texel. Routiniers en onge- oefenden kunnen de tocht rond De Waal zo zwaar maken als zij zelf wil len. Alleen een helm is verplicht. Pagina 7 en de gemeente heb- een akkoord flag alleen open met weer. De zes tweelingen poseerden bereidwillig voor de foto. Te zien zi/n. Kevin en Meaike Timmer, Ivo en Lieke Zoetelief, Svdnev en Liem Boom, Demi en Chloë Bouland, Mant en Iris Schaafsma (I oio Gorjid liniiTHNm.vi)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1