onderden skeelers verwacht 3 eerste grote Texelse ronde SPort Fransen beproeven Texelse fietspaden A ff Schaduwraad wil andere rekenkamer m ui Jongens vangen reuzensnoek Texelse Schaduwraad .TEXELSE COURANT Schilders op bezoek Schapen k]feangereden Speelgoed dames Dijt naar Oudheidskamer Ongeval op kartingbaan bedrijvigheid Nieuwe apparatuur Sportschool Texel bewaakt hartritme Menwedstrijd jl Luilakgolf en vossenjacht Surfwedstrijd Texelse deelname Schuttevaerrace Pinksterdrukte isbrede steun \oor vliegveld Wat ik zeggen wou. Luilak ien, turi enfc fwissi 101, baar e bij: haatsen op wieltjes over gladde asfaltbanen in plaats van ft op Texel een hoge vlucht genomen. Een paar honderd rs rijden af en toe of regelmatig over het eiland; een fa- eclub van rond de twintig enthousiastelingen traint ge- a'st ilijk en maakt grote tochten tot maar liefst 200 kilometer, an hen is Han Pastoor, mede-organisator van Door het in Texel, de eerste grote skeelerronde die zaterdag op ivordt georganiseerd. 227; een perfect skeelereiland. De ometers gladde wegen en len door de weilanden, bos- lumen inspireren Texelaars en iters tot het maken van spor- recreatieve schaatstochten merikaanse lange-afstands- ian de rolschaats. Vorig |aar 'spontaan' veertig skeelers n een provisorisch georgam- wedstrijd, reden voor Han om de zaken dit jaar serieus pakken en een heuse locht op de agenda van de nd te plaatsen. 'Door het Texel' heet de 12 kilometer mde die rond De Waal is uit- jeen wedstrijd, maar deelne- mnen dat er wel van maken, mag de ronde zo vaak als leggen. De deelnemers kun- eigen sportieve doel formu- ijvoorbeeld het rijden van Ironden', zegt Pastoor. 'Maar ik fluitend een rondje afleg- n kopje koffie gaan drinken en o|ken of je nog een rondje wilt en. Alles mag, alleen het dra een helm is verplicht.' it staat open voor geoefende eoefende skeelers. Pastoor M 'enige honderden deelne- mede op grond van signalen van de skeelerschool in /heeft ontvangen. 'Vrijwel alle ss komen naar Texel om de wijze van afsluiting van hun te volbrengen. En de ervaring it veel skeelers die het bonds- zen op het laatste moment groep deelnemers aan het '-project van Art Gallery Het tal van 18 tot en met 23 juni bezoeken. Aan dit project enomen door schilders i- en buitenland die 'alles il typeert' in beeld proberen leggen. Een eerdere groep laars bezocht het eiland in ilgende groepen komen in leren november. Het project uit in een gezamenlijke ten- Hing in maart volgend jaar. de Oosterenderweg raakte lavond een auto van de weg Jl bestuurder de macht over het rloor. Door het damhek kwam opeen weiland met schapen Vijf schapen werden der- Instig gewond dat zij door de its moesten worden afge- Vijf andere schapen liepen ernstige verwoningen op. De der van de auto - een 44-ja- n uit Den Burg - bleef onge- besluiten aan een tocht mee te doen Het weer speelt daarbij een belang rijke rol.' De tocht start op de Bomendiek en voert via het dorp en de Polderweg naar het Zaandammerdijkje, waar het grote stuk over het fietspad van de Boerenroute begint. 'Het is prima skeeleren over de betonnen platen', zegt Pastoor. Bij de Driehoek volgt een hobbelig stuk tot aan het effen fietspad langs de Nieuwlanderweg, dat tot Den Burg wordt gevolgd. Via het fietspad langs de Waalderweg komen de schaatsers terug op de Bomendiek Langs het parcours staan stempelposten en standjes waar verfrissingen worden uitgereikt. Veiligheidsmensen houden op ge vaarlijke kruispunten een oogje in het zeil. Ondanks de grootschaligheid van het evenement mocht de organi satie het traject door het dorp niet voor autoverkeer afsluiten. Automo- Een speelgoedwinkeltje en een speelgoedwastafel afkomstig uit de inboedel van wijlen de Dames Dijt krijgen een plaatsje in de Oudheids kamer in Den Burg. De Stichting Texels Museum heeft deze antieke artikelen gekocht omdat ze door hun eigen aard en het Texelse karakter een mooie aanvulling vormen voor de collectie. B en w hebben voor de aan koop ƒ900,- beschikbaar gesteld, afkomstig uit het gemeentelijke fonds voor kunstaankopen en aankopen ten behoeve van musea, cultuur en historie. bilisten mogen alleen worden tegen gehouden met het verzoek de dorps kern te mijden. 'Misschien moeten we ons eerst bewijzen en mogen we, als blijkt dat dit een opstap is ge weest naar een nóg grotere ronde, volgend jaar wel wegen afsluiten.' De wedstrijd wordt georganiseerd onder auspiciën van de Atletiek Ver eniging Texel. Er is geen Texelse skeelervereniging en de officiële tochten moeten volgens de regle menten van de skeelerbond onder de verantwoordelijkheid van een vereni ging vallen. 'Anders zijn de deelne mers niet verzekerd. Nu is dat wel het geval.' Wordt het geen tijd voor een Texelse skeelerclub? 'Het is een in dividuele sport. Maar voor het hou den van wedstrijden en het verzorgen van lessen en trainingen zou het een uitkomst zijn', zegt Pastoor. Voor informatie en voorinschrijving: www.trefnet.net/texel/skeelertocht. In schrijven kan zaterdag vanaf 9.30 uur in dorpshuis De Wielewaal. Deelnemers kun nen vanaf 10.00 uur op de Bomendiek star ten. De laatste stempelpost sluit om 16.00 uur. De jeugd betaalt 7,50 en volwassenen ƒ10,- (met herinnering 2,50 extra). Helm verplicht. Bij een ongeval op de kartingbaan aan de Akenbuurt raakte vrijdag middag een 39-jarige bestuurder ge wond. Het karretje was tijdens een manoeuvre waarbij twee ander cou reurs betrokken waren over de kop geslagen, waarbij de man onder meer letsel aan de rug opliep. Het slacht offer maakte deel uit van een groep mensen van de Koninklijke Land macht. Een toegesnelde fotograaf van de Texelse Courant die het onge val op de gevoelige plaat wilde vast leggen, kreeg niet de kans. De terreineigenaar vond het slechte pro motie en toen de fotograaf toch aan stalten maakte, ondervond hij weer stand van een dreigende collega van het slachtoffer. Duursporters presteren dankzij de nieuwe cardiq-apparatuur in Sportschool Texel optimaal. behoort tot de jongste generatie cardio-apparaten waarmee Rob en Catherina van Beurden hun sport school hebben gemoderniseerd. De lopende band kent 36 programma's en heeft twee standen voor Coopertests. De band kan naar wens worden versteld, zodat een helling of een afdaling wordt nagebootst. Het ritme wordt zodanig ingesteld, dat de sporter nét onder het verzuringspunt blijft en waarop dus optimaal wordt gepresteerd. Voor wielrenners staat er een al even geavanceerde spinbike en ook het roeiapparaat is voorzien van de modernste technische snuf jes. Fanatieke sportbeoefenaars, zo als wielrenners, maken er graag ge bruik van. Met de aanschaf van de machines, en de daaraan gekop pelde uitbreiding van de sportzaal, Een hardloper wiens hart voor een optimale prestatie te snel begint te kloppen, moet het tempo eigenlijk iets verlagen. Maar veel lopers hebben dat niet in de gaten. De hartslagmeter die op de loopbank van Sportschool Texel in Oude- schild is aangesloten, registreert het ritme feilloos. De computer stuurt het looptempo bij. De computergestuurde loopbank (Foto Gerard Timmerman) spelen de Van Beurdens in op de toe nemende behoefte aan conditie training 'Natuurlijk blijft het traditio nele ijzer in trek voor het ouderwetse krachtwerk, maar duursporters stel len toch andere eisen. De nieuwe ma chines zijn ideaal om op gecontro leerde wijze de conditie te verbeteren. Dat kan op een veel con stantere manier dan met de traditio nele krachttraining.' Onderdeel van de sportschool zijn ook de lessen aerobics (verschillende varianten, ook voor kinderen), steps en seniorenjoggen, die door Catherina van Beurden worden ver zorgd. De sportschool is dagelijks open tussen 16.00 en 22.00 uur en vanaf 1 juli op dinsdag, woensdag en donderdag ook tussen 9.00 en 12.00 Dennis Boon en Henk Plooyer uit De Cocksdorp hebben voor een unicum in de Texelse sportvisserij gezorgd. De 12-jarige knapen brachten aan de Roggesloot een snoek van één me ter en 16,5 centimeter op het droge Volgens Sportvissersclub Texel is dit met alleen op het eiland maar waar schijnlijk ook in de regio Noord-Hol land-Noord een primeur. De roofvis ligt in de vriezer en wordt geprepa reerd. Dertig leden van de Texelse golfclub gingen zaterdag met zonsopgang van start om achttien holes te spelen. De spelvorm was greensome: twee spelers slaan ieder af, waarna mag worden gekozen met welke bal ver der wordt gespeeld. Daarna doet ie der om beurten een slag. Cees Duin speelde Samen met Hanke de Boef; zij behaalden 37 stablefordpunten. Hetzelfde punten totaal werd behaald door Reymer en Margreet de Graaff Bij een gelijke score wordt gekeken naar de punten op de laatste negen holes, waardoor Duin en De Boef winnaars werden van de luilakwedstrijd. Derde werden Peter en Elly Boorsman met 36 pun ten. Een extra prijs werd uitgereikt aan Piet Schuyl uit De Koog die een team vormde met A. van Schendel, maar door het lot een derde teamgenoot kreeg toegewezen. Samen met Ed Bril werd zo goed gespeeld, dat het team van Schuyl c.s. de meeste pun ten behaalde De wedstrijd commissie vond echter dat drie per sonen meer kans hadden en besloot daarom tot een extra prijs en een bij zondere vermelding. Op Tweede Pinksterdag werd op de golfbaan een vossenjacht gehouden, met als 'vos' de bekende golf-profes- sional Joost Brieko. De andere spe lers konden de vos vangen door zijn score op iedere hole te verbeteren (na verrekenwig van handicap). Bij elke geslaagde poging werd een plus ge noteerd, anders een min. Alle plussen en minnen tegen elkaar afstrepend, kwam Koos Jongebreur als winnaar uit de bus met drie plussen. Tweede werd Hans de Beer. ook met drie plussen, derde en vierde Bart Medema en Marin Bödeker, ieder met één plus. Bij de dames won Reina Speelman met acht plussen, net voor Martine Zandee met zeven. Derde werd Alexandra Woltjer met vijf plussen. Longest drives waren er voor Henk van Wijk en Reina Speelman, neary's voor Jan van Wijk en Tyneke Büthker. Wind Surf Club Texel houdt zondag een wedstrijd bij het surfstrandje bij Dijkmanshuizen. Afhankelijk van de wind wordt een slalom- of een courseracebaan uitgezet. Aan deze voor het clubkampioenschap meetel lende wedstrijd kunnen ook met-le den meedoen. De inschrijving gaat om 10.00 uur van start in de kantine op de dijk. De start is om 12.00 uur. Menvereniging Tussen Wad en Duin verreed maandag Tweede Pinkster dag de jaarlijkse onderlinge men wedstrijd. Bij het enkelspan paarden kwam Piet Beers als onbetwiste win naar uit de bus, bij het tweespan paarden eindigde Carlo Witte als eer ste. Vanuit de vereniging hadden zich dertien combinaties aangemeld, die in twee klassen (beginners en gevorderden) de stnjd aangingen De dag begon met de dressuurwedstrijd. waarna een marathon werd verreden over een dertien kilometer lang weg- parcours waarin drie hindernissen waren aangebracht. De afsluitende vaardigheidsproef gaf zoveel strijd dat er zelfs een barrage aan te pas moest komen om een winnaar aan te kunnen wijzen. Zowel deelnemers als publiek waren enthousiast over de wedstrijd, ook omdat voor een iets andere opzet was gekozen. De wedstrijd commissie heeft nu de hele zomer om zich voor te bereiden op de 'grote' menwedstrijd in september. Hieraan zullen zo'n 65 combinaties uit het hele land deelnemen. Uitslagen: Klasse 1 Erwin Brokken. Klasse 2. enkelspan pony 1 GemtWesterlaken; 2 Janny Westerlaken. enkelspan paarden 1Piet Beers, 2 Frits Witte; dubbelspan paarden 1 Carlo Witte. 2. Cor de Lugt DONDERDAG 15 JUNI 2000 Aan de achttiende editie van de Schuttevaerrace doet voor het eerst sinds enkele jaren ook een Texels team mee: Het zijn schipper Martin Brouwer, Jac Betsema, Theo Schraag. Jesse Hoven en Rob Teisman. De eerste drie namen al zeven keer eerder deel, maar Hoven en Teisman maken hun debuut in de race, die vanochtend om 7.00 uur van start is gegaan en die hen via de sluis- passage van Kornwerderzand, Oudeschild, Vlieland, Harlmgen, Ter schelling en wederom Kornwerder zand naar finishplaats Hindeloopen voert. De Texelaars zeilen op het schip Main van hun uit Oost afkom stige schipper. De wedstrijd is voor toeschouwers niet zo gemakkelijk te volgen. De eerste van de ongeveer zestig boten kwam vanmiddag rond 13.30 uur aan in de haven van Oudeschild, waarna de wielrenner in het gezelschap van boord ging voor een individuele tijd rit over 100 kilometer. Voor de Texelaars was dat Jesse Hoven. Het parcours dat hem wachtte liep via de IJsdijk en de Lancasterdijk. de Stuif weg, de Oorsprongweg, de Hoofd weg en de Stengweg naar het gemaal bij De Cocksdorp, alwaar het keer punt was. Dit parcours moest drie keer worden afgelegd. Zodra de wiel renner weer aan boord was. mocht de schipper vertrekken. Rond mid dernacht arriveren de boten op Vlieland, waar de hardloper (Rob Teisman bij de Texelaars) een halve marathon voor de kiezen krijgt. In Harlingen is vervolgens een tijdrit over 60 kilometer en op Terschelling wordt nog eens 14 kilometer hardge- lopen. De finish sluit zaterdag om 15.00 uur, 56 uur na de start. Niet zo'n spectaculaire stijging als met Hemelvaart, maar toch is het aantal passagiers dat Teso tijdens het Pinksterweekend heeft overgezet flink gestegen 37.021 mensen maak ten de overtocht, tegen 35.715 in 1999, een toename van 3,7 procent. Het aantal personenwagens steeg 0,8 procent tot 10.342, het aantal tweewielers groeide met 27.4 procent tot 2.460. De categorie vrachtauto's kende een stijging van 4,9 procent, het aantal aanhangers en caravans nam toe met 1,1 procent. Texelaars die vrijdag met de boot naar het ei land kwamen vertelden dat ze vier tot vijf boten moesten wachten, maar volgens Teso bedroeg de wachttijd in Den Helder een half uur tot een uur. Dezelfde wachttijden golden maan dag tussen 11.05 en 19.35 uur op Texel. else gemeenteraad heeft 'ond unaniem een door ingediende motie aan- ven waarin wordt gepleit het openhouden van het ie vliegveld. In de mede tot nslervan Verkeer en Water- berichte motie wordt de re- motie van de Tweede Ka len aanzien van stilte en een bedreiging voor de luchthaven genoemd. De ter wordt gewezen op de tmische en toeristische Je en het veiligheidsbelang Het vliegveld, die in het ge houden komen indien bo- Nedertandse stilte- den een vliegverbod wordt aangezien driekwart >et eiland als stiltegebied is twezen. Bovendien wordt Haag' verweten met twee R te meten nu de oefeningen tod- en luchtmacht op de die 'voor ernstige over een', onverminderd door ten afschrift van de motie tevens naar de staatsse- ls van Defensie en de be- vaste kamercommissies len. 'id Arthur Oosterbaan links) opperde om in de 'st actie te ondernemen de 'echteherriemakers: de 'helikopters van het leger oflshore-industrie die vol- hem iedere dag zonder "iak dwars over het duin- vliegen, terwijl zij net zo 0ver zee hun bestemming '4 bereiken. De roem van het Texelse fietspadennet is doorgedrongen tot Frankrijk. Gisteren kreeg de gemeente bezoek van een groep mensen uit het departement Somme, gelegen aan de kanaal- kust in Noordwest Frankrijk. Het waren bestuurders, ambtenaren en mensen die te maken hebben met civiele techniek en toerisme en die nauw betrokken zijn bij plannen voor een fietspadennet in hun re gio. Ze wilden daarom alles wilden weten over planning, techniek, fi nanciering en onderhoud van het Texelse fietspadennet. De Fransen hadden daarvoor in eer ste instantie Staatsbosbeheer bena derd maar daar vond men dat het fietspadennet in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid is, al lopen ook veel paden door (natuurgebied van Staatsbosbeheer. Wethouder Peter Bakker fungeerde daarom als gastheer toen het uit vijf tien personen gezelschap gister ochtend in de voormalige raads- kelder werd ontvangen. Ook de WV gaf daarbij acte de presence met twee informatrices, waaronder Lottie Lugtmeijer die de gasten in rap Frans te woord stond. De anderen, waaron der boswachter Erik van der Spek bedienden zich van Engels bij hun uitleg en het beantwoorden van di verse vragen. Zo werd duidelijk wat de voor- en nadelen zijn van beton-, tegel-, asfalt- en kleischelpenpaden, hoe het Texelse rijwielpadennet dat praktisch alle toeristisch interessante plekken met elkaar verbindt tot stand is gekomen en hoe profijtelijk het is gefinancierd met subsidies uit ver schillende provinciale bronnen. Lottie Lugtmeijer verzorgde een pre sentatie van Texel met geprojec teerde foto's waarbij het belang van de fietsvoorzienmgen goed tot zijn recht kwam. Tenslotte stapte het gezelschap de fiets om een flink deel van het Texelse rijwielpadennet aan den lijve te erva ren, met een lunchpauze in Catftarina-hoeve De Fransen toon den zich aan het slot van de tocht zeer tevreden en nodigden de Texelaars uit voor een tegenbezoek. Builen vcrMtuntfJtliikhciJ .-an Jc rc De Franse delegatie stapt op de fiets om het Texelse fietspadennet te beproeven. Het was dit jaar weer een groot feest. Er waren op 't Horntje geen fietsen met blikjes die je uit de slaap hielden, dus konden wij ongestoord slapen. Maar er was des te meer boter Waar schijnlijk kwam die van lieden die hiervan voldoende op hun hoofd heb ben en er vanaf wilden. Voordat mi|n vrouw en ik zaterdag morgen naar ons werk konden, moest eerst drie kwartier worden gesopt en gespoeld om de auto van mijn vrouw en mijn verkoopwagen weer bruikbaar te maken. Aangezien het luilak was. vonden wij dit met echt erg en deden alsof het normaal was. Wat ons wel opviel was dat degenen die voor dit soort 'grappen' in aan merking komen de auto's van hun ouders niet met boter hadden be smeurd en ook de ramen van hun woningen niet en uiteraard ook niet van de aangrenzende buren. Ik geloof dus niet dat er een of ander ventje op een brommertje uit Den Hoorn of Den Burg naar 't Horntje komt met een dozijn (maar waarschijnlijk meer) pak jes boter om selectief te gaan sme ren. Buiten alle ellende om heb ik voor 34 - en ƒ17,50 schade aan ruiten wissers en is er een verlichtingsset van 92,- vernield Maar blijkbaar hoort dit erbij en moet ik dat maar voor lief nemen. Het zal mij verbazen als ik van dit soort asociale lieden nog een excuus zal krijgen en ik vraag me al helemaal af of de schade vergoed zal worden. Eén ding weet ik zeker; volgend jaar zal dit mij niet meer over komen. W. Wiertz, 't Horntje. JA (15.7*) NEE (84,3%) 'Is de onafhankelijkheid van een in te stellen lokale rekenkamer vol doende gewaarborgd als de leden ervan gedurende de huidige en de voorlaatste periode geen deel heb ben uitgemaakt van de kieslijst van een van de politieke partijen?' Dat was de vraag waarmee de leden van de schaduwraad deze maand werden geconfronteerd. Zowel in de gemeenteraad als bij de 'electroraad' ging de discussie dus niet zozeer over het feit óf er een lokale rekenkamer moest komen, maar over de invulling hiervan. Bij de 'gewone' raad spitste de dis cussie zich daarbij toe op de zittingsperiode van de leden van de rekenkamer. Vervolgens werd het voorstel van het college unaniem aangenomen. De leden van de 'electroraad' had den echter moeite met de perso nele bezetting van de rekenkamer 84 procent van de stemmen was tegen het benoemen van oud-be stuurders - ondanks de daaraan gepaard gaande 'door ervaring ver kregen deskundigheid' -. zelfs als de leden gedurende meer dan zes jaar niet op de kieslijst van een van de politieke partijen hebben gestaan. GroenLinks, PvdA en WD waren unaniem in hun oordeel, bij de frac ties van Texels Belang en CDA wa ren twee van de drie stemmen te gen. terwijl bij D66 de stemmen gelijk waren verdeeld over 'ja' en 'nee' M I WD D66

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7