m** in uitvoering Duden Gruttoprijs voor - eidevogelbeschermers pagne bermhooi volop aan de gang Vastgestelde vogelsoorten in 1999 gegroeid tot 356 Woedende Eel man dient De Groot fel van repliek Hoeve Brakenstein op monumentenlijst? TEXELSE j COURANT" Landbouw Snijmaïs Bedrijvig heid Thalassa verhuisd Smerum Wat ik zeggen wou. Verrommeling Deal Calluna gaat flink meer kosten Extra ambtenaar voor riolering Begrotingsdebat nr. vogelbeschermingsgroep heeft zaterdag de Gouden prijs in ontvangst genomen, else vrijwilligers (inmiddels pen de aanmoedigingsprijs meer omdat ze zich al ie- jaar lang ontfermen over logelbroedsels, op een op- kte die inmiddels is uitge- tot meer dan duizend hec- ilaar dat is coördinator Giel log niet genoeg. Hij greep de nheid aan om nog meer vrij- rs op te roepen zich aan te Want Texel kent vooral in irdelijke delen van het eiland veel witte vlekken.' iel werd al aan weidevogel- inning gedaan lang voordat iiapsbeheer Noord-Holland 1994 opwierp als stimulator »n|willigerswerk ten behoeve injAa en fauna in de provincie. :ri scherming had destijds con- afgesloten met boeren, die de morele verplichting «n de kogels op hun lande- beschermen. Een overeen- 6s de boeren geen geld op- maar waaruit ook geen i konden voortvloeien. De de weilanden werden met sfje gemarkeerd. Maar de af- ussen Vogelbescherming uit en Texel was groot, reden n de coördinator in 1983 vroeg Vogelwerkgroep op Texel dit wilde overnemen. Witte: 'We hebben toen een paar ervaren Friese vogel wachten gevraagd om ons instructies te geven. Die konden er wat van, want in tijd van een half uur hadden ze vijf nesten gevonden. Toen ik de zesde vond, met vijf eieren, was ik gelijk verkocht.' Effect De eerste nesten werden gezocht op 137 hectare land, bij boeren die een overeenkomst hadden met Vogel bescherming. 'Onder vrijwilligers be stond aanvankelijk niet zoveel be langstelling voor nestbescherming. Inventariseren vond men leuker. Maar nadat ervaren nestzoekers zich had den aangesloten, konden de activitei ten richting Oudeschild en De Waal worden uitgebreid. Inmiddels is het aantal vrijwilligers uitgebreid tot 24. De nestbeschermers volgen cursus sen en wisselen gegevens uit met nestbeschermers aan de overkant, waardoor het effect van de maatre gelen in groter verband kan worden gezien. De verstandhouding tussen de nestbescherming en agrariërs is goed Het weidevogelproject dat als proef werd opgezet, heeft geresul teerd in de Agrarische Natuur- vereniging. Dat op het merendeel van het Texelse land (nog) geen vrijwilli gers actief zijn, wil niet zeggen dat er met aan nestbeschermers worden gedaan. 'Er zijn veel boeren die het zelf doen. Daar hebben we dus niets vroegste maaidatum (1 juni) ecologisch bermbeheer is profiteren twaalf mede- 1 loonbedrijf Werner Dros weer om te zorgen dat |te van de gemaaide bermen zo in hooibalen wordt ge- die zo'n 300 kilometer voor 1 juli in het pak te krijgen, heeft hiervoor - waarbij de hooibalen met Rciale glijgoot naar de volg- wagen worden geleid. 'Hierdoor wordt de overlast voor het verkeer zoveel mogelijk beperkt, terwijl het voor de medewerkers een hele veilige manier van werken is', aldus de loon werker uit Oosterend, die een beroep doet op automobilisten de snelheid aan te passen. Het hooi wordt ge bruikt als voer voor paarden of zoog koeien. Hooi dat hiervoor ongeschikt is omda( het teveel 'onkruid' bevat, wordt gebruikt voor strandslagen. Hoe gemechaniseerd Dros ook is, niet altijd lukt het om het karwei zon der spierkracht te klaren. Op de foto harkt Ramon van Tongelen het hooi van de berm op de kruising Schans- weg-Schilderen op de juiste plek, zodat het in balen kan worden ge perst. (foto Gerard Timmerman) demonstratieveld nabij Avanti ^horrenweg wordt donder- bijeenkomst gehouden van hereniging voor Bedrijfs- Mng. Tijdens deze bijeen- wordt getoond met welke mid- combinaties van middelen iiS onkruidvrij kan worden ge- Hiertoe zijn twaalf verschil- toeveelheden en twaalf ver- mengsels bestrijdings- n toegepast. Zoals bekend met niet meer dan een kilo estof per hectare worden be- n°m in aanmerking te komen een volledige akkerbouw- bijdrage. Tevens moet het gewas éen keer worden geschoffeld of geegd. De demonstratie aan de Schorren- weg begint om 19.30 uur. Nadien toont mechamsatiebedrijf Bonne nieuwe schoffelmachines. Anuska van den Berg is met haar schoonheidssalon Thalassa verhuisd van Wintergroen 10 naar Zeekraal 1 in De Koog. Zaterdag hield zij open huis op de nieuwe lokatie, waar de salon is gescheiden van het woon huis en is voorzien van een aparte wachtkamer. De fraai ingerichte sa lon laat veel zonlicht toe en is volgens Van den Berg een stuk prettiger om De sleutelclub Smerum houdt zon dag 25 juni van 14.00 tot 18.00 uur een open dag bij hoeve don Bosco, de Zeshonderd 9. Tijdens deze open dag kunnen leden, aspirantleden en andere belangstellenden kennis ma ken met de activiteiten van de club. Leden van de club zijn aanwezig met hun auto's (al dan met rijdend) en tekst en uitleg geven. Voor meer in formatie: tel. 315434. in te werken. Nieuw is de algencréme van het huismerk 'Thalassa', die zo wel het gezicht als het lichaam een flinke oppepper kan geven. Van den Berg werkt op afspraak. Haar tele foonnummer blijft ongewijzigd 31 73 64. e van Weidevogelbeschermingsgroep Texel neemt van Onno Steendam van Landschapsbeheer Noord-Holland de Gouden ijs 2000 in ontvangst. Op de achtergrond de vrijwilligers. (Foto o«rwd rimmvimtnt te zoeken. Maar door de toenemende grootschaligheid van de bedrijven zijn er ook boeren die er zelf niet aan toe komen en die wel hulp kunnen ge bruiken. Vandaar dat extra vrijwilli gers welkom zijn. De inspanningen resulteerden vorig jaar in 252 nesten van scholeksters, 385 van kieviten, 22 van grutto's, 10 van kluten, 7 van wilde eenden, 1 van een zomertaling, 3 van veldleeuwe- rikken en 1 van een bontbekplevier. De vrijwillige nestbeschermers kun nen ook helpen bij het inventariseren van de plantensoorten aan slootkan ten. 'Want op die manier kunnen we met z'n allen het landschap op Texel naar een hoger niveau tillen.' Eigen initiatief Het eigen initiatief van weidevogel beschermingsgroep is één van de redenen waarom de groep voor de Gouden Gruttoprijs 2000 in aanmer king kwam, aldus uitreiker Onno Steendam van Landschapsbeheer Noordholland. Het juryrapport prees verder het opleiden van vrijwilligers, de start- en evaluatieavonden, de verwerking van gegevens per com puter, het onderhouden van contac ten met de betrokken partijen, de zelfstandige werkwijze en de ambitie. De prijs, een bronzen beeldje van een grutto met jongen, is gemaakt door kunstenaar Theo Mulder uit Noord- Holland. De trofee werd uitgereikt in de schuur van de familie Van Heer waarden in De Waal, een van de landbouwbedrijven die aan nest bescherming doen. Hoe vogelrijk Texel is, blijkt uit het enorme aantal van 265 soorten dat in 1999 werd waargenomen/Voor het eerst werden de steppekieke- dief (Circus macrourus), bonte tap- uit (Oenanthe pleschartka) en de struikrietzanger (Acrocephalus dumetorumgezien. Het totaal aan tal vogels dat tot en met 1999 is vastgesteld, steeg door de nieuw komers tot 356. De gegevens zijn opgenomen in het Ornithologisch jaarverslag Texel 1999, een uitgave van de Vogelwerkgroep Texel. De aalscholver broedde hier voor het eerst sinds 1904 weer broedde, de strandplevier sinds 1994. Van de smient en het porceleinhoen kon een territorium worden vastgesteld Ook de oeverzwaluw, een onregelmatige broedvogel, kwam dit jaar met één paar tot broeden. Met 19 paar blauwe kiekendieven, 45 paar bontbek- plevieren, 99 paar dwergsterns en 12 paar velduilen kan Texel voor deze soorten een bolwerk worden ge noemd. De vestiging van de boom leeuwerik lijkt met 6 territoria een de finitief karakter te hebben. Nog niet eerder werden 5 territoria van de roer domp vastgesteld. Maar de Vogelwerkgroep heeft niet alleen positief nieuws te melden. Zo waren er slechts 2 territoria van de zomertaling en 6 territoria van de wintertaling. De kemphaan ontbreekt nog steeds als broedvogel en ook van de watersnip en de grote stern werden geen territoria gevonden. De broedpopulaties van de tapuit en de kleine barmsijs bereikten een bedroe vend laag niveau. 'Het is een schande dat men ook dit jaar weer volop getuige kon zijn van het ziekmakende beeld van dode en stervende olieslachtoffers. Het is (al lang) de hoogste tijd de verant woordelijken hiervoor hard aan te pakken', aldus Arend Wassink na mens de Vogelwerkgroep. De bonte tapuit (Oenantje plechanka), één van de vogels die in 1999 voor het eerst op het eiland werd waargenomen. De foto werd gemaakt op 6 oktober door Eric Menkveld. Wethouder Nel Eelmart (CDA) is tij dens het begrotingsdebat fel uit gevallen naar raadslid Pieter de Groot (D66). Eeiman veroordeelde de manier waarop De Groot in zijn algemene beschouwingen haar welzijnsbeleid op de korrel heeft genomen. 'Daarmee heeft u de fatsoensnormen overschreden. 'De vervulling van de portefeuille welzijn is inmiddels een dramatisch zwakke schakel geworden in het collegebeleid', zo schreef De Groot in zijn algemene beschouwingen. Hij vond het 'onthutsend' dat in de be groting met geen woord wordt gerept over de aanpassing van raam- subsidies voor de noodlijdende welzijnsinstellmgen. Het welzijns beleid kwam volgens D66 neer op het aanleggen van noodverbanden, waarbij o.a. de kinderopvang als voorbeeld werd aangehaald. 'D66 heeft lang gedacht dat het wel goed zou komen en dat je een broedende kip niet te veel moet storen: inmiddels moeten wij echter constateren dat uit het constante broeden geen Nieuw Leven lijkt te ontstaan', waarmee De Groot verwees naar de naam van Eelmans woning. Eelman betaalde donderdag met ge lijke munt terug: 'D66 is inmiddels een zwakke schakel in de raad ge worden.' Eelman zei dat het niet haar stijl was om op deze manier te rea geren op de opmerkingen van een raadslid, maar zij interpreteerde de beweringen van De Groot als een persoonlijke aanval die zij bij wijze van uitzondering moest pareren. 'U heeft het college en mij in diskrediet gebracht en de ambtelijke organisa tie gekwetst. Ik ben al zes jaar bezig het beleid nieuw leven in te blazen. Dat blijkt wel uit de lijst met 37 pun ten waarop ik actie heb onderno men.' Eelman zei verder dat het met paste in de begrotingssystematiek van het college - 'waarvan ik mij een volwaardig geaccepteerd lid voel' - om met een voorstel voor verande ring van het systeem van raam- subsidies te komen. 'Dat gebeurt bij de Najaarsnota.' De Groot reageerde rustig en zei dat zijn aanval was gericht op het beleid en niet de persoon van de wethouder. 'Wees ervan overtuigd dat ik het heb over een dramatisch zwakke schakel in het collegebeleid Bovendien zou u moeten weten dat wanneer ik over het beleid spreek ik nimmer de amb tenaren op het oog heb.' Het derde ornithologische jaarverslag is, mede dankzij een donatie van Ver eniging Natuurmonumenten, een kleurig boekwerkje geworden waarin een systematische lijst van waarge nomen vogelsoorten is opgenomen. Hierin staan onder andere vermeld de wetenschappenlijke (Latijnse)naam, de broedplaats(en) en de periode waarin de soort is waargenomen. Ook de rmgvangsten in de Kover- verskooi en de terugmeldingen zijn vermeld. Het verslag is samengesteld op ba sis van het recordaantal van 10.000 data, afkomstig van de .Vogel werkgroep, de ringgroep Koverskooi, de Stichting Orntithologisch Veld onderzoek Nederland. Natuur monumenten en Staatsbosbeheer. Het jaarverslag is voor ƒ12,50 te koop bij boekhandel Het Open Boek of te bestellen door overmaking van ƒ15,50 op girorekening 6417822, t.n.v. de Vogelwerkgroep Texel, onder vermelding van 'Jaarverslag 1999' en naam en adres. Op het pand Flora zit volgens het bestemmingsplan buitengebied een agrarische bestemming. Al het onder ling gekissebis tussen het Juttersmuseum en de Stichting Texel Museum is van generlei belang meer. Het is jammer dat het zo is gelopen en de schuldvraag laat ik in het mid den. Het enige dat nu telt, is de agra rische bestemming die op het pand zit; mets meer en niets minder. Het zijn allemaal aardige mensen die wat te vertellen hebben (zo wordt ge zegd), maar daar gaat het niet om Als ik morgen in het buitengebied in een schuur een museum wil beginnen, dan rollen het hele college en alle raadsleden over mij heen. En terecht Waarom vindt een deel van de ge meenteraad dat nu niet? Omdat het zulke aardige mensen zijn? Zo kun je geen beleid voeren. Ik citeer een stukje uit een brief van de gemeente gedateerd 15 septem ber 1998, gericht aan de heer J. Uit geest van Flora: 'Wij zullen er nog maals op wijzen dat er ter plaatse een agrarische bestemming geldt, der halve geen museum is toegestaan. Indien geconstateerd wordt - er zul len vanaf heden regelmatig controles worden uitgevoerd - dat er sprake is van verlegging van activiteiten, zullen er nadere maatregelen worden geno men, waartoe onder meer kan beho ren het beëindigen van de strijdige activiteiten door middel van bestuursdwang.' En wat doet de gemeente vervol gens? Niets. Er wordt van alles on dernomen, maar dat levert geen en kel resultaat op, de activiteiten gaan gewoon door. Voor 1 oktober 1999 wordt er een beslissing verwacht. Nee dus. In februari 2000 wordt we derom een beslissing verwacht- Nee dus. Op 31 mei 200 wordt gedreigd met een voornemen tot aanschrijven onder oplegging van een dwangsom van 500 gulden per dag. Het college is unaniem, totdat er door de voltal lige raad gestemd moet worden. Dan Het lijkt er inderdaad op dat de ge meente in de 'Callunadeal' met de Hoge Raedt Groep (HRG) en Staatsbosbeheer flink meer geld kwijt zal zijn dan oorspronkelijk werd verwacht. Staatssecretaris Geeke Faber wil circa vierenhalve ton meer hebben voor de grond dan met SBB is afgesproken. Afgesproken is dat de gemeente zwemparadijs Calluna aan HRG ver koopt onder de voorwaarde dat Staatsbosbeheer het omliggende perceel aan HRG zal overdragen. HRG wil bij het zwemparadijs een hotel realiseren dat het gesloopte Koogerhoop moet vervangen. In 1998 werd met SBB een bedrag over eengekomen van ƒ438.000,- maar in maart van dit jaar bleek dat de Dienst Domeinen van het ministerie van Fi nanciën de marktwaarde van het ter rein veel hoger inschat. Staatssecre taris Geeke Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft het uiteindelijk voor het zeggen, en niet Staatsbosbeheer. Faber heeft het advies van Domeinen zwaar laten wegen en wil bijna negen ton voor de grond incasseren. Dit zou voor de gemeente een grote financiële ader lating betekenen aangezien de HRG met meer dan ƒ350.000.- voor haar rekening hoeft te nemen. Het reste rende deel moet door de gemeente worden opgehoest. valt wethouder Schilling plotseling uit de boot. De activiteiten worden voor lopig weer gedoogd. Eerst nog een onderzoekje van pakweg een ton en aan de bestemming van het pand verandert niets. Hoezo geloofwaar dig? Gelukkig staan wij met meer al leen in onze opvatting en daarom ci teer ik een stukje uit het zojuist verschenen rapport van Van de Bunt (geschreven in opdracht van de VW Texel): 'Om Uniek Eiland te kunnen realiseren, moeten er de komende jaren belangrijke beslissingen worden genomen. Texel voert een zonerings- beleid. Daarbij kritisch op de vingers gekeken door de provincie Noord- Holland. Maar de zonering en de con centratie kunnen nog strakker. Dat vergt standvastigheid, zeker in een kleine gemeenschap waar men el kaar iets gunt. Maar een schuur hier, een bungalow daar, een uitbreiding zus en een gebouw zo leveren uitein delijk verrommeling op. Want wat men de een gunt, kan men de ander niet onthouden.' Het is betreurenswaardig dat een deel van de gemeenteraad zich in wil spannen voor een individueel belang en niet inziet dat het in ons aller Texel belang is. Namens 10 voor Texel, Menno Stam. De gemeente gaat een ambtenaar aantrekken die vooral belast zal worden met het aansluiten van het buitengebied op het riool. Aanvan kelijk leek voor de formatieplaats geen meerderheid in de gemeen teraad te bestaan, maar na een pleidooi van wethouder Peter Bak ker (GroenLinks) deed raadslid Pieter de Groot (D66) een com promisvoorstel waar behalve het college alle raadsfracties - met uit zondering van CDA en Texels Be lang - mee konden instemmen. De ambtenaar zal zeker zeven tot tien jaar met het rioolproject bezig zijn en tegen die tijd uitstromend personeel vervangen, zodat het volgens Bakker op termijn feitelijk niet om een personeelsuitbreiding maar -vervan ging gaat. Het inhuren van externe expertise werd door hem van de hand gewezen. 'Een ingenieurs bureau kost al gauw ƒ20.000,- per maand. Het salaris voor een ambte naar hebben we dus al binnen vier termijnen terugverdiend.' Over het aantrekken van een tweede ambte naar, voor de afdeling civiele tech niek, wordt op aanraden van De Groot later definitief besloten. VERVOLG VAkt PAGINA 1 Hoeve Brakenstein aan het Skille- paadje komt mogelijk op de monumentenlijst. Texels Belang wil de tuin in oude glorie herstellen en het geheel tot gemeentelijk monument uitroepen, zo bleek tijdens het begrotingsdebat. Vooral de teloor gang van de ooit fraaie tuin werd door meerdere fracties betreurd. Maria van der Spek (WD): 'De mooie tuin van vroeger is door gras en onkruid over woekerd en de beelden zijn richting Den Hoorn verdwenen', waarop Peter Bakker (GroenLinks) gevat nep: 'Stienenpikkers!'. Wethouder Daan Schilling (Texels Belang) zal de eige naar polsen of hij iets voor de monumentenstatus voelt en onder zoeken in hoeverre en tegen welke kosten de tuin geherstructureerd kan worden 'We zullen steeds meer van dit soort kleine landschaps monumenten krijgen', aldus Schilling net i-nese paard Wietske heeft weinig bezwaar tegen het gras in de tuin van Brakenstein. De2e volgorde van belangrijkheid werd door alle fracties overgenomen. Mogelijk komt het gemeentehuis desalniettemin eerder aan de beurt dan de centrale post voor de hulp diensten, omdat de gemeente het in die kwestie niet alleen voor het zeg gen heeft. De plannen met het ge meentehuis worden op aanraden van Texels Belang, CDA en D66 te zijner tijd gekoppeld aan de herinrichting van de Groeneplaats en omgeving. Lastenverhoging Zoals verwacht ontmoetten de belastingvoorstellen van het college nauwelijks weerstand. De WD stond alleen in haar verzet tegen de verho ging van de Onroerende Zaak Belas ting (OZB) met dne procent, maar kreeg wel steun van Texels Belang toen zij ageerde tegen de even hoge stijging van de leges voor de afgifte van bouwvergunningen Het Texels Verbond van Ondernemers had per brief geklaagd over deze verhoging en volgens Texels Belang grfcieit de opbrengst voor de gemeentekas al genoeg door de gestegen bouw prijzen Maar ondanks het protest gaan de bouwleges net als diverse andere leges, de precano-, forensen en hondenbelasting met drie procent omhoog. Dat geldt ook voor de reinigingsrechten, die bovendien worden verhoogd met een door het Rijk voorgeschreven toeslag van 25,- per huishouden. De toeristen belasting stijgt met een stuiver en de rioolrechten gaan met twee tientjes omhoog, om de aansluiting van het buitengebied op de riolering te finan cieren De lastenstijgingen zijn voornamelijk bedoeld om de toegenomen kosten het hoofd te bieden en niet om in komsten voor nieuw beleid binnen te halen. Daarvoor zouden de lokale belastingen en heffingen veel meer dan 'trendmatig' moeten stijgen. Zo is gesproken over een verdubbeling van de toeristenbelasting en een toe name van de OZB met tientallen pro centen om de kanjerprojecten te fi nancieren. Verschillende fracties lie ten alvast weten hier mets voor te voelen, maar deze harde noten wor den pas gekraakt zodra de ambiti euze voornemens het stadium van concrete besluitvorming hebben be reikt

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5