Brede' OSG onmisbaar voor de leefbaarheid' Cjroen 2mtrL- Jexels in het harL, Flora moet dicht gedurende seizoen iXF mCOURANT ^Medium (MMVl OLo&euttietAi&iertd Stormloop op zwembad Politieman trekt pistool Kweker Dros mag naar de Hallerweg verhuizen PvdA onzeker Ier vernieuwing ftrijbosschool Jnder de pomp Zoeken naar brand Ultralights Loveboat Bild Zeitung 1Motie verkeerd uitgelegd Ongerustheid over 'tijdelijk' dagverblijf Reddingboot pikt zeiler op TEXELSEÜCOURANT vjt lai&fj A. Advertenties flICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11489 VRIJDAG 23 JUNI 2000 ertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 I MC Den Burg loon 0222 36 26 00 ax0222 - 31 41 11 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. mdhouding van de Openbare Scholen Gemeenschap het huidige brede onderwijsaanbod is niet alleen van ng voor de betrokken leerlingen en hun ouders maar sentieel voor de leefbaarheid van het hele eiland. De «ezigheid van zo'n school is bijvoorbeeld van belang et vervullen van vitale vacatures in allerlei bedrijfs- en heidssectoren. Ouders bedenken zich wel twee keer dat zij zich vestigen in een betrekkelijk geïsoleerd ge- als Texel als daar het onderwijsaanbod beperkt is. as Jaap Vlaming van Groen- die dit argument benadrukte in lensdag gehouden vergadering raadscommissie voor Welzijn Kjerwijs. In volledige eenstem- nd werd daar opnieuw uitge- en dat een 'complete' OSG idhaafd moet worden, nadat in egrotingsvergadering al een ran die strekking was aange- Het is een kwestie van geld de huidige OSG is een schip bijleg. Het gemeentebestuur dat het rijk moet bijspringen, brief aan staatssecretaris K. wnd is al de deur uit met het Ekom een gesprek, samen met wncie. Dat Texel zelf 'iets'doet ij/o -Jé P. Strijbosschool in Mid land zal een ingrijpende ludsbeurt ondergaan en ijzodanig worden aangepast ijgeheel voldoet aan de he- sgse eisen. Daarmee is dan een half miljoen gulden leid.De leden van de raads- nissie voor Welzijn en Onder- nï temden daarmee woensdag- d in, met uitzondering van Modder van de Partij van de d bedenkingen wat betreft de skansen van deze school in de «rist. Nu al gaan niet alle kinde- Ide polder naar deze school.1 Er er ook naar De Cocksdorp waar raitis begonnen met de bouw van iieuwe school en zelfs naar De en Den Burg. De verwachtingen de toekomstige leerlingen- Hen van de school zijn mede ieerd op een enquête die onder ders is gehouden, waarbij Mod- ich afvroeg hoe de vragen van enquête zijn geweest en of aan ders ook alternatieven zijn voor- Ik geef daarom nog geen ig' aldus Modder, die eraan her- de dat de toekomstperspectie- >an de IJska-school in De Waal niet lang geleden ook gunstig maar wegens vertrek van leer- naar andere scholen toch it sluiten. ouder Nel Eelman zei dat de fijking met de Waalder school pgaat want de school van Mid- Eierland zit wat het leerlingen- il betreft nog niet in de buurt van iheffingsnorm. Opheffing is niet de orde en daarom heeft de ol gewoon recht op deze ver- wg. Bovendien zijn voor en te- samen met deskundigen afge- 91 en heeft ook overleg met de I betrokkenen via Onderne- sraad en Medezeggenschaps- aangegeven dat het om een itwoorde en gewenste stap 's toch wat. die klachten orar vlieghinder. the zijn uit de lucht gegre- ben en eventueel ook het bedrijfsleven is daarbg met uitgesloten. Om duidelijk te maken waar de pro blemen liggen en wat de gevolgen zijn als de OSG bepaalde afdelingen zou afstoten, was de voltallige schoolleiding aangetreden om aan de hand van een 'gespreksnotitie' met scenario's en grafieken die met de overheadprojector op het scherm werd gebracht, uitleg te geven De bekostiging van het onderwijzend personeel spoort niet met de uitga ven. Een van de oorzaken is dat de te besteden gelden zijn gebaseerd op 'Duinbrand bij Den Hoorn' was de wel erg weinig concrete melding die de brandweer dinsdagavond van de alarmcentrale doorkreeg. Met twee voertuigen rukte de brandweer van uit Den Burg uit voor wat in het vak- largon een gesplitste verkenning heet. maar een brandhaard werd met gevonden. Uiteindelijk bleek het om een kampvuurtje te gaan in de omge ving van de Joost Dourleinkazerne. Het vuur is op last van de politie ge doofd, zodat de brandweerlieden niet in actie hoefden te komen het leerlingenaantal van het afgelo pen jaar. Omdat het aantal leerlingen aan de Texelse OSG nogal stijgt (vol gens de prognose van 760 nu tot ca 900 in 2007) is er dus telkens een tekort. Verder is de gemiddelde groepsgrootte klein, vooral bij de beroepsopleidingen en daar zit dan ook het knelpunt. In de metaal afdeling zitten thans 20 leerlingen en in de houtafdeling 10-12. (Elke klas extra kost ƒ120.000.- per jaar aan onderwijskosten) Dat is op te lossen door bepaalde afdelingen af te sto ten, maar dat verkleint de keuze mogelijkheden voor de leerlingen en er zal personeel herplaatst moeten worden. Een andere oorzaak van de financieel moeilijke situatie is dat er naar verhouding veel niet-onderwij- zend personeel is, een gevolg van afspraken die bij de fusie zijn ge maakt. Op korte termijn is dat op te lossen door dat aantal terug te bren gen (maar dat kost wachtgeld) of door natuurlijk verloop af te wachten. Belastende financiële gevolgen ko men verder voort uit extra investerin gen die nodig zijn om bijvoorbeeld oude machines te vervangen en de aanschaf van computers. Recapitulerend ziet de schoolleiding weinig heil in het schrappen van onderwijsrichtmgen als middel om uit de rode cijfers te komen. Het huidige brede aanbod wordt beschouwd als minimum vooreen behoorlijke keuze mogelijkheid, een opvatting die in middels door college en raad is on derschreven en waarvoor men in Den Haag om financiële steun zal vragen. Veel kinderen zochten begin deze week verkoeling in zwembad Molenkoog. Met een frisse duik ontsnapten veel Texelaars begin deze week aan het hittegolfje. De eén zocht het strand op, anderen vonden verkoeling in zwembad Molenkoog. Leerlingen van groep vijf en zes van de Texelse ba sisscholen hadden er dinsdag sport dag, terwijl groep zeven en acht woensdag een zwem-, loop- en fietsestafette hadden. Met als gevolg dat de teller aan de balie de bezoekersstroom nauwelijks kon bij benen. 'Het is gezellig druk. Er komen hier veel families. Er heerst grote vraag naar vijfbadenkaarten en dag kaarten', constateerde badjuf Barbara Boon, die woensdag Jessica van 't Hooft met een taart verraste omdat ze de 17.999ste bezoeker was. 'Een raar getal, maar daarom wel zo leuk', aldus Boon. De zesjarige Texelse, die samen met haar zusje Marissa en haar moeder een duik kwam nemen, is vrijwel dagelijks in het zwembad te vinden. Het buiten gewoon fraaie weer zorgde ervoor dat de zonnecollectoren hun werk uitstekend deden. De water temperatuur liep dinsdag zelfs op tot 28 graden Celcius. Het ziet er niet naar uit dat de Rijks luchtvaartdienst spoedig akkoord zal gaan met het toelaten van ultralichte vliegtuigen ('ultralights') op het vlieg veld Texel, ondanks het feit dat vlieg tuigen die tot deze categorie behoren tegenwoordig belangrijk minder la waai maken dan een gewoon sport- vliegtuig. 'We kunnen de mogelijkhe den voor de luchtvaart op Texel met verruimen nu het parlement net heeft besloten tot het omgekeerde', aldus RLD-ambtenaar Karei Wassink. Pagina 3 'Ze is rank en heeft sierlijke lijnen Maar ze is ook stoer en stevig. De romp is van een kwaliteit die niet meer wordt gemaakt.' Peter Lock praat over de Texelstroom alsof het schip een mooie vrouw is. Zijn ge liefde is na een half jaar teruggekeerd in de haven van Oudeschild. Het grove restauratiewerk is af. Nu de make-up nog. Pagina 5 De zesjarige Jessica van 't Hooft (links) hier met zusje Manssa en haar moeder, kreeg een taart omdat ze de 17.999ste be zoeker was. Hij heeft sterspeler Lothar Matthaus gesproken, in Charleroi tussen Belgische politieagenten gestaan toen Engelse hooligans hen met terrasstoelen te lijf gingen en opzich tig verboden zones in een stadion betreden om aan te tonen dat het veiligheidssysteem tijdens de EK- voetbal zo lek is als een mandje. Texelaar Matthijs Albers heeft als as sistent-verslaggever van het Duitse boulevardblad Bild Zeitung een op merkelijke baan deze weken. Pagina 7 De jutters van Flora moeten van b en w per direct hun museum activiteiten staken. Zij mogen geen bezoekers meer toelaten en de reclameborden langs de Pontweg moeten worden verwijderd. Met dit besluit geeft het college uitvoering aan de motie die de gemeenteraad onlangs in de langslepende kwes tie aannam. De jutters zijn het niet eens met deze interpretatie van de motie. De raad heeft vorige week met de kleinst mogelijke meerderheid be paald dat er een extern onderzoek moet komen naar de kansen op Texel voor 'elk-weervoorzieningen' en het tentoonstellen van verzamelingen. Wanneer de uitslag van het onder zoek bekend wordt zal een definitief besluit volgen over het voortbestaan van het juttersmuseum aan de Pont- weg. Tot die tijd moet de agrarische bestemming die op Flora rust worden nagekomen. In de lijn van dit raadsbesluit heeft het college de jutters per brief opgedra gen om gedurende het onderzoek, dat binnen zes maanden moet zijn afgerond, de museumactiviteiten te staken. Dat betekent dat de tracto ren en juttersspullen wel bij Flora mogen worden opgeslagen, maar niet aan publiek getoond mogen worden. Omdat er formeel een ver schil bestaat tussen een opslag- en een agrarische bestemming, zal het college binnenkort een officieel be sluit nemen waarmee het opslaan van de materialen tijdelijk wordt gedoogd. Verder zijn b en w van plan om zo snel mogelijk een onderzoeksopdracht te formuleren en de klus bij een advies bureau onder te brengen. Dat zal onder meer moeten bekijken of op het eiland naast de bestaande musea een markt is voor Flora. Ook het Luchtvaartmuseum zal bij het onder zoek worden betrokken. 'Schandalig' De jutters hebben geen moeite met het verwijderen van de reclame borden, maar het sluiten van de poor ten stuit op weerstand. 'We moeten ons nog beraden en overleggen met het bestuur en onze advocaat Maar ik zou het een schandalige afloop vin den als we geen mensen meer op het erf mogen toelaten. Dat is niet wat de gemeenteraad heeft besloten. Wet houder Schilling heeft toegezegd dat gedurende het onderzoek onze acti viteiten worden gedoogd', reageert Jan Uitgeest namens de jutters. Het hoogseizoen staat voor de deur. Indien Flora juist nu enkele maanden dicht moet, lopen de jutters veel entreegelden mis. 'Maar dat is nog met eens zo erg', zegt Uitgeest 'Vooral voor de bedrijven en scholen die al een bezoek hebben geboekt zal het een grote teleurstelling zijn.' Wethouder Nel Eelman zal zoveel mogelijk spoed zetten achter de nieuwe huisvesting van het uit zijn jasje gegroeide kinderdagverblijf (De 'Buitelboet') van de Stichting Kindercentra Texel. Op dit moment is men nog doende met het rege len van het interim-management dat vooraf gaat aan het overnemen van de leiding door Catalpa uit Heerhugowaard, zo deelde ze mee in de vergadering van de raads commissie voor Welzijn en Onder wijs. Aanleiding was een brief van de fa milie A.J. Buijsman uit Den Burg die door het commissielid Martin Trap in de rondvraag aan de orde werd ge steld. Het zoontje Mike verdronk on langs bijna toen hij aan de aandacht van de leiding ontsnapte en even la ter in het water werd gevonden. Het dagverblijf geldt als tijdelijk, hoewel deze locatie al acht jaar in gebruik is en het nog zeker twee jaar zal duren voordat nieuwbouw kan worden be trokken. Door die tijdelijkheid, zo meent de familie, is met het nodige gedaan aan veiligheid en onderhoud van de omgeving. Nu het ongeluk is gebeurd, wordt een hekwerk ge plaatst. De familie meent dat krach tens de vergunning voor het dagver blijf eens per jaar een keuring moet plaatsvinden en vraagt wanneer dat voor het laatst is gebeurd en wie deze heeft uitgevoerd. 'Het is ons er niet om te doen om iemand in een kwaad daglicht te zetten, maar wij zijn heel bezorgde ouders en willen dat ons zoontje en alle kinderen van nu en in de toekomst een veilig onderkomen hebben, zodat je als werkende ouder niet bang hoeft te zijn dat er iets ern stigs gebeurt' Wethouder Eelman en het sector- hoofd Bernadette Nouwen van Wel zijn en Onderwijs toonden begrip voor de gevoelens van de familie Buijsman, maar ontkenden dat het rond de Buitelboet een rotzooi is. Het ongeluk was veel meer het gevolg van een bijzondere samenloop van omstandigheden, In afwachting van de nieuwbouw zal zeker niet licht vaardig worden omgegaan met de veiligheidsaspecten. Naar nu is gebleken heeft een po litieman op 10 juni in de Dorps straat zijn dienstpistool gericht op een bemoeizuchtige passant. De agent voelde zich tijdens een woordenwisseling zodanig be dreigd dat hij zijn pistool trok. De recherche heeft de zaak in onder zoek. De politieman was rustig bezig met het uitschrijven van een bekeuring toen een passant zich ermee ging be moeien. Er ontstond een woorden wisseling tussen de agent en de pas sant - een Amsterdammer die de laatste jaren merendeels op Texel (Advertentie) verblijft. Het meningsverschil liep uit de hand, waarbij de politieman zou zijn beledigd en bespuugd Toen de man de agent fysiek bedreigde, zag deze zich genoodzaakt zijn vuurwa pen te trekken. Om verdere escala tie te voorkomen is de politieman in de auto gestapt en weggereden De recherche stelt een onderzoek in naar het incident. Hangende het on derzoek blijft de agent in functie. Het dienstwapen van de politie is altijd geladen, maar niet doorgeladen en van een extra veiligheidspal voorzien. (Advertentie) VONDSTEN De reclameborden langs de Pontweg zullen door de jutters worden weggehaald. De an dere 'museumactiviteiten' willen zij niet staken, zoals het college opdraagt. (Faio Bar! Bosch) was gegroeid. Toen de gemeente raad over de kwestie besloot telde de kwekerij 101 'standaard bedrijfs- eenheden' (sbe's) maar later stelden adviseurs van de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) het aantal op ruim 173. De DLV oordeelde dat de kwe kerij door de combinatie van fruitteelt Lees verder pagina 5 De bemanning van reddingboot Beursplein 5 heeft woensdag rond het middaguur een catamaranzeiler uit het water opgepikt die in de Eierlandsche Gronden overboord was geslagen. De man voer met z'n medeopvarende in oostelijke richting, toen hij tijdens het opzetten van de spinaker werd getroffen door de giek en overboord sloeg. Doordat hij met met een leeflijn aan de catamaran zat, zag zijn maat hem steeds verder af drijven Reden om de reddingboot te laten uitrukken, die de drenkeling op circa een halve mijl ten noordwesten van de vuurtoren in veiligheid bracht Gisteren sloeg de catamaran van een zeiler die vanaf het strand bij Callantsoog de oversteek naar Texel wilde maken stuk op het talud van de Texelse zeewering. Jaap Dros en zijn gezin mogen ver huizen naar de bedrijfswoning bij hun fruitkwekerij aan de Hallerweg bij Den Burg. Naar aanleiding van de uitspraak van de Raad van State over het bestemmingsplan buiten gebied heeft de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie (RWE) unaniem besloten om de woning te legaliseren door er de status van een agrarisch A-blok aan te geven. Wanneer de familie de woning mag betrekken, is nog niet duidelijk. Aan het jarenlange getouwtrek om legalisering van de woning van de familie Dros was ook na de uitspraak van de Raad van State van 30 maart geen einde gekomen. De Raad ver nietigde weliswaar de weigering van gemeente en provincie om de woning toe te staan, maar droeg de ge meente op een nieuw besluit te ne men dat wederom op een weigering neer zou kunnen komen Daarbij zou de gemeente de weigering wel beter moeten motiveren en ingaan op de door Dros naar voren gebrachte ar gumenten. Gemeente en provincie waren vol gens de Raad van State onvoldoende ingegaan op het feit dat Dros zijn hoofdberoep van biologieleraar wil verruilen voor dat van fruitkweker en dat het bedrijf in de tussentijd flink (jntt Zgtrl- Jrsrh it bd bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant e£n folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'1 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 voor de vakantiekrant van 7 juli a.s kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 28 juni a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1