Loodsbotter beleeft tweede jeugd Eilandcomplot gesmeed iet getuigenverklaringen Texelstroom gerestaureerd terug in haven Oudeschild mst over verkoop binnenvaartschip TEXELSE courant 'SPERANTCN (wekerij Dros 00 flessen Juffertje voor jutter Cabaret-café Esperantisten aller landen verenigt u! Gospelkoor Texelstroom bij Straalbedrijf Heerhugowaard. <Foto Peter Lock) EEN CURSUS TESSELS WAS TOCH BETER GEWEEST JA MfNSÉN, oir is wECR ZO'H TYPiSCH 1 KANJER.-PROJECT ^VAN MtT COLLEGE y Fw OMS lot bUÏGlLt VOOR HEN DIE VIELEN VOOR DEZE TAAL fSPERAHTfe LiO NR 1 ft f- 'k'Oorocn Aos/i IK BROEO MAAR vii op een andere ta judeschilder Adrlaan Hutjes e nieuwe eigenaar noemen it binnenvaartschip De Meer- ja, vindt hij zelf. Nee, zegt d Pronk uit Den Helder. Hut- Kan mening dat hij op 22 mei r aan de toog van De Kom en 'perfecte overeenkomst' ronk heeft gesloten over de op van het schip, idag troffen Hutjes en Pronk in kort geding voor rechter Croes in Alkmaar. Hutjes Ie via zijn Haagse advocaat diverse getuigen zijn die zijn al kunnen bevestigen. De irse advocaat die Pronk bij- bestrijdt deze visie en stelt dat er een 'eilandcomplot' is eed met de getuigen- iringen. imaakt met zijn garnalenkotter educatieve en recreatieve chten vanuit Oudeschild. Door pgang van het schip is het met ijk dicht bij de zandbanken te i waar de zeehonden verblij- rwijl zijn vaargasten dat natuur- I graag willen. Pronk kan met leermm', waarmee hij educa- m recreatieve vaartochten van- nHelder maakt, wél dicht bij de inden komen. 'mei, meerde Pronk zijn schip Oudeschild voor 'een nachtje 'met een groep recreatieve vis- iie op een meerdaagse vaar- «as. Hutjes en Pronk raakten shet afmeren aan de praat en het gesprek voort in De Kom- Jutjes zei in het schip van Pronk ;esseerd te zijn, gaf deze hem tndleiding op De Meermin. Dit niet door Pronk ontkend, maar nadrukt dat hij een rondleiding gegeven omdat hij trots was op bp. De rondgang zou niets met i/entuele verkoop te maken ngehad. Vervolgens zou Hut bedrag van twee ton hebben bi en zou Pronk dat hebben fpteerd Volgens de advocaat bnk, meester Koster, zou er sn bedrag van drie ton zijn waarvan één ton zwart, maar daar zou Pronk niet op zijn in gegaan. De pachter van De Kombuis, de heer Kloos, was speciaal met Hutjes mee naar Alkmaar gekomen om desnoods onder ede de twee-ton-koop-ver- koop versie te bevestigen. Hij had dat staand achter de bar van De Kombuis gehoord. Rechter Croes maakte ech ter geen gebruik van de mogelijkheid om Kloos te horen. Na de eerste rondleiding op De Meer min zou er nog een tweede zijn ge weest waarbij ook de zoon van Hut jes aanwezig zou zijn geweest. 'Pronk zou na de verkoop van De Meermin stil gaan leven in zijn bungalow', al dus Hutjes. Volgens Hutjes' advo caat, meester L. Ph. J. baron van Utenhove, zou Pronk de verkoop van zijn schip ook gemeld hebben aan zijn gasten op De Meermin. Deze gasten maken jaarlijks een trip met De Meermin en Texelaar J. Tuitman zou dat verklaard hebben. Een van Pronks gasten had op 23 mei bij Tuit man aangeklopt om te zien of er een alternatief voor 2001 zou zijn nu De Meermin was. Notaris Volgens Van Utenhove ging Hutjes op 23 mei 'in alle vroegte' naar de ge meente om te kijken of hij een rond vaart- en sportvisvergunning voor De Meermin zou kunnen krijgen. Van Utenhove heeft deze lezing schrifte lijk laten bevestigen door een amb tenaar. Hierna ging Hutjes naar de bank om te proberen de koopprijs vrij te maken of te financieren. Ook de bankdirecteur was naar Alkmaar ge komen om dit te bevestigen. Na het bezoek aan het gemeentehuis en de bank overlegde Hutjes met een rijkshavenmeester over een ligplaats voor De Meermin. Ook dit gesprek is schriftelijk bevestigd. Hierna zouden Hutjes en Pronk nog nader overleg met elkaar hebben gehad en zou Pronk hebben gevraagd de verkoop akte (transportakte) niet bij de nota ris op Texel in orde te laten maken maar bij 'zijn' notaris (Van Riessen) in Den Helder. Afgesproken zou zijn dat Pronk contact zou leggen met zijn notaris, ('een scheepstransport kan ÏERVOLG VAN PAGINA 1 de verkoop aan consumenten ratbaar is. De criteria van beroep' en 'sbe's' zijn bepa- toor de mate waarin van een ardig bedrijf kan worden ge in. De volwaardigheid is naast odzaak tot toezicht op het be llet bestemmingsplan buiten- 1 opgenomen voor het toe van een dienstwoning. de raadscommissie RWE de )ros dinsdag opnieuw bekeek, tij net als het college tot het il dat de dienstwoning maar iliseerd moet worden. Daar- lordt een artikel-19-procedure d, waarmee vooruitlopend op stemmingsplanwijzigmg bij de cie een vrijstelling voor de wo ning kan worden verkregen. De com missie wilde nu nog niet zover gaan dat de familie de woning meteen mag betrekken krachtens een gedoog- beschikking. Die volgt mogelijk vier weken na de tennzagelegging die voor de artikel-19-procedure nodig is. Als er geen bedenkingen tegen de legalisering worden ingediend, mag de familie Dros verhuizen. Agrariër J. Bakker uit De Koog was eveneens naar de Raad van State gestapt vanwege de weigering van een dienstwoning op zijn bollen- bedrijf aan het Mienterglop. Ook hij werd om soortgelijke redenen als Dros in het geiijk gesteld. In tegen stelling tot Dros vindt Bakker bij het nemen van een nieuw besluit het college en de raad niet aan zijn zijde. De gemeente zal deze keer beter motiveren waarom het bedrijf met als volwaardig kan worden bestempeld en Bakker geen recht heeft op een dienstwoning. se Krijger uit Den Burg zal zijn giarige verjaardag niet snel i Men. Toen hij dinsdagmorgen ker werd trof hij op zijn erf sl de gebruikelijke Abraham en fe versieringen een stapel van iskisten aan, die waren gevuld vijfhonderd lege flessen ertjè. 'Ik drink af en toe wel teen glaasje. Kennelijk heb- vrienden of kennissen dat gegrepen voor deze streek.' cadeau is mooi, maar waar moet je met zóveel flessen naar toe? Toen bedacht Krüger zich dat de jutters van Flora er misschien wel blij mee zouden zijn. Eén tele foontje met Jan Uitgeest volstond om de jutter met aanhanger en al naar het huis aan de Noordwester te krijgen. 'Ik denk dat de flessen als decoratie van ons museum niet zullen misstaan. En voor de vis- kisten, die zo te zien allemaal zijn aangespoeld, heb ik ook al een plaatsje in gedachten.' (Foto Gerard Timmerman) nu eenmaal niet van de ene op de andere dag geregeld worden', aldus Van Utenhove) en ook de bank had tijd nodig om een en ander voor Hut jes te regelen. Afgesproken zou zijn dat de verkoop ieder geval voor Pink steren rond zou zijn. Toen Hutjes op 30 mei nog niets had vernomen van Pronk of van notaris Van Riessen belde hij met Pronk. Volgens Van Utenhove hoorde hij toen dat Pronk niet van plan was te leveren omdat hij een beter bod op De Meermin had gekregen. De advocaat van Pronk, meester Koster, bestijdt de visie van Hutjes en diens raadsman. Er is aan de toog van De Kombuis misschien een ge sprek geweest van vijf minuten.' Mijn cliënt heeft nog twee schepen waar hij rondvaarten mee verzorgd en hij wil helemaal niet stil gaan leven. Het verhaal van de bungalow in Den Hel der klopt ook met want mijn cliënt woont in een rijtjeshuis.' Volgens Koster rust er op De Meermin nog een hypotheek van drie ton en is de waarde zeker 275.000,-. 'Als er over aan- of verkoop is gesproken, dan is het normaal dat er bij een schip eerst een onderwaterinspectie plaats vindt', aldus Koster. 'Deze heeft ook met plaatsgevonden. Ook heeft mijn cliënt medewerkers voor De Meermin en de andere schepen in vaste dienst, onder wie twee van zijn broers.' Hutjes zou de meetbrief van De Meer min bij de bank hebben overlegd om geld los te kriigen 'Kan best zijn', aldus Koster, 'maar deze heeft hij niet van Pronk gekregen.' Ook stelt Kos ter dat de genoemde notaris Van Riessen met de huisnotaris van Pronk is. 'Dat is een andere notaris, dus mijn cliënt zal de naam van Van Riessen nooit genoemd hebben.' Koster beeindigde zijn betoog met de mede deling: 'Het lijkt een complot van de eilandbewoners met hun getuigen verklaringen.' Croes wijst op donderdag 29 juni schriftelijk vonnis. Dan wordt duide lijk of Pronk naar de notaris moet om 'De Meermin' aan Hutjes over te dra gen. Hutjes heeft de rechter gevraagd toestemming te verlenen om des noods de hulp van de sterke arm in te roepen, mocht Pronk met tot leve ring over gaan. Dit naast de dwang som van 20.000.- per dag. Ook wil Hutjes via het vonnis te weten komen wat het banknummer van Pronk is. Hij wil de 'overeengekomen' twee ton overmaken In het maandelijks Cabaret-café, waarin Pip Barnard en Jamen de Bruijn het lokale nieuws bespreken, wordt zondag uitgebreid aandacht besteed aan de huis- en gedragsre gels van de Texels horeca en aan het huiskamertheaterfestival Broadway Wiesje 2000. Verder wordt de cursus Echt Tessels behandeld en de verbroedering die zowel het EK-voet- bal als luilak met zich meebrengt. Maar ook Flora, de herinrichting van de haven en andere onderwerpen uit de actualiteit van de afgelopen maand worden niet geschuwd. Daar naast zullen beide artiesten liederen ten gehore brengen en wordt een zomergast aan de tand gevoeld. Het Cabaret-café wordt zondagmorgen tussen 11.00 en 12.00 uur gehouden in de serre van De Lindeboom. Ht I UUtl I IJ GKUIt UtUOD DA! U ALLEN IN 20 GROTEN GETALE GEKOMEN BENT.- WEET lErtAND WAAR HET ÜSBEERTJE iS HET ESPERANTO VOORKOMT VERKOKERING VAN ON1E V MAATSCHAPP'j De antieke loodsbotter Texelstroom is terug in Oudeschild. Zes plaatst of nagemaakt, verder blijft het maanden verbleef het schip bij overkantse werven waar de sta- een sch|P met °Pen verblijven, zon- len romp grondig onder handen werd genomen. Dat de kost- der aparte hut'en. 'We willen ook het bare restauratie de moeite waard was, bleek uit de terugreis van Zaandam naar Texel. Al zeilend haalden schipper Peter Lock en Jos Engelvaart regelmatig snelheden van 8 knopen. In Oude schild wordt de tweede fase van het herstel aangepakt. Volgend jaar zomer moet de Texelstroom volledig inzetbaar zijn voor educatieve en pleziertochten op het wad, waar zij 22 jaren dienst deed. eenvoudige karakter van de Texelstroom behouden. Het wordt geen baden in luxe, zoals je tegen woordig op veel charterboten van de bruine vloot aantreft.' De authenticiteit wordt niet alleen bij de restauratie nagestreefd, als het schip klaar is zal ook in het gebruik Schipper Lock (I.) en matroos Engelvaart zijn in Oudeschild gearriveerd. Het gospelkoor Signalen uit Sneek, dat onder leiding staat van Akke Bosma, verleent medewerking aan 'Een uur voor iedereen', dat zondag in de Gereformeerde kerk van Den Burg wordt gehouden en om 19.00 uur begint. Deze speciale dienst heeft als thema 'muren vallen'. Voorganger is dominee H.D. van Zessen, Kees Prins speelt op het orgel. Wie de Texelstroom aan de kade ziet liggen zal zich afvragen wat er in al die tijd eigenlijk is gebeurd. Het dek, de opbouw en boeien wekken door de roest een verwaarloosde indruk. Maar ondertussen is bij scheepswerf 'Vooruit' in Zaandam wel 20 vierkante meter huidbeplating vervangen, zijn aan de binnenzijde tientallen dwars- spanten en langsdragers vernieuwd en alle deknaden 'tegen' gelast. De vijf schotten in het ruim, die de com partimenten afsluiten, zijn waterdicht gemaakt en op enkele plaatsen is een waterdichte deur geïnstalleerd. De motor is gereviseerd en in een rechte lijn achter de schroefas gezet. Eerder stond die ernaast en dreef een verbindingsstuk de as aan. Dat is met meer toegestaan. Voor een optimale bescherming tegen de elementen en het zout is de romp aan de binnen zijde gegritstraald en van een coating voorzien. Aan de buitenkant is die bëhandeling maar ten dele, vooral onder de waterlijn toegepast, het geen bijdraagt aan de wat mislei dende, sjofele uitstraling. Register Holland keurde de Texelstroom na mens de scheepvaartinspectie goed voor de vaart op zee onder 'vaar- gebied 4', wat betekent dat de Texelstroom als zeilend passagiers schip wereldwijd mag worden inge zet. Vrijwilligers De basis is zo degelijk als maar mo gelijk is Wat rest is het fijnere werk. Het dek en de opbouw worden hand matig geschilderd. De inrichting en betimmering moeten worden aange bracht en gas-, elektra-, water- en olieleidingen geïnstalleerd 'We willen zoveel mogelijk met vrijwilligers wer ken, die onder leiding van een vak man komen te staan. Schilders, tim merlieden en andere klussers zijn van harte welkom', aldus Jos Engelvaart, voorzitter van de Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom. 'En ver der zoeken we mensen die de zoveel mogelijk worden aangesloten bij de historie. De passagiers zullen kennismaken met traditionele nautische vaardigheden als loden, loggen, peilen en sterrenschieten. nieuwsbrief willen schrijven, een ad ministrateur, een archivaris die histo rische gegevens van de Texelstroom verzamelt en ordent en iemand die sponsors wil werven 'Mogelijk wordt een vereniging 'Vrienden van de Texelstroom' opgericht om de band tussen de vrijwilligers onderling en die met de stichting te vergroten. De club zou zeiltochten en andere acti viteiten voor de leden organiseren. 'Maar ook als de restauratie voltooid is hebben we enthousiaste liefheb bers nodig voor het lopende onder houd en de exploitatie.' Loggen en peilen 'We willen de authenticiteit van het schip zoveel mogelijk bewaren en waar het kan terugbrengen. Maar soms zul je een compromis moeten sluiten vanwege de veiligheidseisen', zegt stichtingssecretaris, beoogd schipper en deeltijd-vuurtoren wachter Peter Lock, de 'Grote Roer ganger' achter het project. 'Vandaar dat we de oorspronkelijke bouw tekeningen uit 1906 van het Loods wezen bij het Rijksarchief hebben opgeduikeld en als leidraad hanteren. Zo zullen we de twaalf kooien voor de loodsen in ere herstellen.' De loods- kooien met schuifluikjes zijn zorgvul dig gedemonteerd en worden her- Lock: 'Deze oude handtechnieken werken nog prima. Door de werkwij zen zelf toe te passen en de oude naast de nieuwe technische midde len te zien functioneren zal het verle den weer gaan spreken Want be halve het aanbieden van een plezierige tocht hebben wij als doel gesteld om een stukje zeevaart- geschiedenis te behouden en uit te dragen.' Lock is nog even lyrisch over de Texelstroom als toen hij haar als schipper van charterschip Betsy in 1994 voor het eerst in de Zeeuwse wateren zag varen. Het was liefde op het eerste gezicht. 'De Texelstroom zeilt geweldig Ze heeft weinig diep gang, is wendbaar en daardoor uit stekend geschikt voor het wadden gebied De meeste charterboten zijn van die logge vrachtschepen waar voor bij de bouw het laadvermogen en met de wendbaarheid voorop stond. De Texelstroom was een pas sagiersschip dat de loodsen snel aan boord van binnenkomende schepen moest brengen. Ze is rank en heeft sierlijke lijnen. Een kenner ziet met een dat ze als zeilschip is gebouwd, voordat de motor haar intrede deed Maar ze is ook stoer en stevig. De romp is van een kwaliteit die niet meer wordt gemaakt.' Exploitatie Als de 94 jaar oude Texelstroom vol gende zomer haar tweede jeugd be leeft, zal de 17 meter lange Noord- zeebotter op dagtochten plaatsbieden aan twintig personen Tijdens meerdaagse tochten is ruimte voor twaalf personen. Voor de exploi tatie zijn contacten gelegd met het Maritiem Jutters Museum en de VW. 'Een bezoek aan het museum kan prima gekoppeld worden aan een kort tochtje op het wad. Dat sluit naadloos aan bij de expositie. Deze tochtjes willen we een paar dagen per week maken. De overige dagen zijn voor vierdaagse tochten die bij de WV kunnen worden geboekt.' Qua duur (een half uur of vier dagen in plaats van pakweg drie uur) en aard zijn de tochten volgens Engelvaart niet te vergelijken met de rondvaarten die nu in de haven van Oudeschild worden aangeboden. 'De zeilen hij sen en het kompas lezen is toch iets heel anders dan de visvangst bekij ken.' Groepen, verenigingen, bedrijven en instellingen kunnen de Texelstroom ook voor één of meerdere dagen - inclusief schipper - boeken. Spon sors die ƒ10.000,- of meer betalen mogen het schip met bemanning één dag per jaar naar believen benutten. 'Er is nu al een gevecht onder de sponsors uitgebroken wie de Texelstroom tijdens de Ronde om Texel mag gebruiken.' De net gegritstraalde VRIJDAG 23 JUNI 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5