pektakelopdrachten bij EK voor Duitse boulevardkrant andstorm teistert rijwilligers Ronde Matthijs Albers loopt opmerkelijke stage 'Spelers zaten te zingen en te zuipen in de tuin Jeu de boules 'vet gaafen 'cool' Qjeslacigd .IfcXhL^b y CQURANT Texels broers naar ereplaatsen in surfwedstrijd Weinig animo sportvissers footviswedstrijd Koger kreeg handschoenen Duitse keeper Nieuwe cursussen VU Den Helder Aardappelziekte steekt de kop op TPYPI QP T VRIJDAG 23 JUNI 2000 Bild Toen Vim, die kennis van m'n ouders, zijn huidige vrouw ontmoette, waren haar ouders helemaal ontdaan toen ze hoorden dat hij voor Bild werkte.' Eerder liep Albers al stage bij Party, een Nederlands roddelblad uit het genre Privé, Story en Weekend. 'Nee, ik hoefde niet in de bosies te liggen. Je belde gewoon op naar bekende Nederlanders en maakte een af spraak met ze Sterren hebben de publiciteit nodig, desnoods gaat het ten koste van hun privé-leven. Ik heb interviews gedaan met Johan Cruijff, toen die bij SBS 6 het programma De Aftrap ging presenteren. En met Gerda Havertong. Sugar Lee Hooper Ik begrijp er niets van dat mensen die bladen kopen, want alle verhalen zijn hetzelfde opgebouwd In de kop staat bijvoorbeeld dat Tatjana mis bruikt is. Dan volgt het artikel en uit de allerlaatste alinea blijkt dat Tatjana nog geld krijgt van haar manager, Tsja, dat noem je ook misbruikt. Soms moest ik in een artikel de naam noemen van een adverteerder. Daar raakte je wel bedreven in. Ik inter viewde bijvoorbeeld Stefan Rooks, de wielrenner en moest een merk naam van brillen noemen. Ik liet hem zeggen dat hij het leuk vond om een bekende Nederlander te zijn, omdat hij regelmatig leuke aanbiedingen kreeg, zoals bijvoorbeeld van... En dan noemde ik dat bnllenmerk. Dat had ik zelf bedacht, zoiets had hij helemaal niet gezegd. Ik heb er veel geleerd Ook dat je het allemaal niet zo serieus moet nemen. Net als nu bij Bild. Gaan we met z'n allen zitten kij ken naar elf voetballende miljonairs. Maar het is fantastisch Als je maar lol hebt, toch?' Hoe zijn werkzaamheden er in het vervolg van het toernooi uit zullen zien, nu Duitsland is uitgeschakeld, weet Albers niet. 'Bild moet nu een andere vorm zoeken Ze hadden zich er niet op ingesteld dat het al zo vroeg afgelopen zou zijn voor de Duitsers. Tot nu toe moesten we iedere dag twee pagina's schrijven. Dat zal wel iets minder worden. Maar ik denk niet dat ik van het weekend al weer thuis zit.' En na dit toernooi? 'Dat weet ik echt nog met. Ik moet eerst mijn opleiding afmaken. En daarna? Ik ga in ieder geval niet naar Duitsland verhuizen. Maar stel dat ze me vragen als cor respondent voor Bild Zeitung in Ne derland... Waarom niet?' Joop Rommets de foto tijdig hadden ontwikkeld, zou de Telegraaf de foto. tegen betaling van veel geld, voorop hebben ge plaatst. Ook naderhand is flink gebo den. Maar jullie van de Texelse Cou rant mogen hem zo plaatsen.' Gezien de lokale nieuwswaarde, ziet de re dactie daar nu geen aanleiding toe, maar als zich een passende gelegen heid voordoet, zal het aanbod zeker in overweging worden genomen. Inmiddels is De Groot alweer een nieuwe weddenschap aangegaan, met diezelfde Duitser. 'Als hij voor ons een Duits shirt met de handteke ningen van de spelers weet te ritse len, krijgt hij een gratis etentje.' Adriaan en Dorian van Rijssel- berghe hebben zich zondag uitste kend geweerd in de strijd om de Arrows Junior Cup, een landelijke wedstrijd voor surfers onder de achttien jaar die werd gehouden in Strandhorst, nabij Harderwijk. Na vier voorrondes en vier finales ver overde Adriaan de tweede prijs, Dorian legde beslag op de vierde plaats. De prestatie van de 16-jange Adriaan was knap, maar geen totale verras sing. Dorian, met zijn 11 jaar veruit de jongste van de tweeëntwintig deelne mers, baarde echter opzien Hij werd daarbij enigszins geholpen door het stille weer. dat in het voordeel van de lichtere surfers was. Die liepen ook minder kans aan de grond te lopen in het op sommige plaatsen nogal on diepe meer. Adriaan van Rijssel- berghe verspeelde er naar alle waar schijnlijkheid de overwinning mee. In de laatste race moest hij als eerste eindigen om als winnaar van de hele dag te eindigen, maar bij het start schot bleef hij tot zijn eigen schrik lig gen doordat de skeg in de grond stak. Daarna zette hij een geweldige inhaalrace in, die hem ten slotte nog naar de tweede plaats voerde, één plaats te laag dus voor de overwin ning. De komende zomervakantie gebrui ken de broers Van Rijsselberghe om al surfend een zakcentie te verdienen Wie de fijne kneepjes van het vak van ze wil leren en daar een kleine ver goeding voor over heeft, kan vanaf half juli dagelijks op het strandje van Dijkmanshuizen terecht. heeft, belt hij naar het redactie kantoor en wordt een afspraak ge maakt. Vervolgens doen ze er een bakkie koffie bij en nemen ze alle tijd voor een gesprek. Bij het Nederlands Elftal heeft niemand tijd. Je komt trouwens het trainingscomplex niet eens op.' De nogal speciale verhoudingen weerhouden Bild er met van om de spelers genadeloos aan te pakken. 'Ze spelen het vaak op de persoon. Bild Zeitung is echt wel wat extremer Ier is en dat ze gewoon harder moe ten trainen.' Een dankbaar onderwerp was ook hun gedrag na de uitschakeling, dins dag tegen Portugal. 'We kregen een tip dat sommige Duitse voetballers helemaal niet zo verdrietig waren. Ze zaten te zingen en te zuipen in de tuin. Ik ben er bijgeweest, met een fotograaf Een collega van een an dere krant had ons zien vertrekken. Hij belde me op m'n mobiele nummer om te vragen waar ik was Een valle- eeft sterspeler Lothar Matthaus gesproken, in Charleroi Belgische politieagenten gestaan toen Engelse gans hen met terrasstoelen te lijf gingen en opzichtig ver- »n zones in een stadion betreden om aan te tonen dat het iheidssysteem tijdens de EK-voetbal zo lek is als een jje. Matthijs Albers heeft een opmerkelijke baan deze ■n. Hij is assistent-verslaggever bij Bild Zeitung, Duitslands :ste boulevardkrant, die wordt gevreten door liefhebbers (gekotst door critici. De 22-jarige Texelaar heeft daar geen Ischap aan: 'Ik moet hard werken, maar het is fantastisch', nj telefonisch vanuit het Duitse trainingskamp in Zuid-Lim- weten. 'Als je maar lol hebt. Ja toch?' ib ontzettende mazzel gehad it baantje. Dat heb ik heus niet gen omdat ik zo goed ben, dat ikzelf ook wel. Ik ken niet eens urtse spelers. Het is pure vriend- itiek!' Matthijs Albers, student ichrijven aan de Hogeschool nd, schatert het uit wanneer hij over de manier waarop hij aan tageadres is gekomen. 'Mijn rs verhuren al jaren aan Duitse n. Eén ervan is Vim Vomland, Bild Zeitung werkt. Vorig jaar sn we het erover dat ik de alverslaggevers van dienst zou si zijn bi| de EK. Als Nederlan- jreek ik hier de taal, ik ben bru in zou wat contacten kunnen nmet de politie, de plaatselijke I, noem maar op. Hij heeft wgelegd aan de redactie en die het wel een goed idee.' rs de voorbereiding op de wedstrijd tussen Nederland en rand, afgelopen voorjaar, moest szich bewijzen. Hij kreeg de scht drie dagen lang het Neder- Elftal geen moment uit het oog teen, alle trainingen bij te wo- en bij de persconferentie een le stellen aan zowel bonds- Frank Rijkaard als vedetten Bergkamp en Ruud van tooy Albers slaagde voor zijn en', met als gevolg dat hij be- :e maand werd toegevoegd iet speciale EK-team van de krant, dat naast een niet- jende superieur bestaat uit drie journalisten, één fotograaf en êen technicus. Het gezelschap slaapt in het dorpje Epen, maar huurt voor z'n werkzaamheden een vleugel van kas teel Vaalserbroek, waar de Duitse selectie haar bivak heeft opgeslagen. Dat is overigens met het exclusieve voorrecht van Bild, want die Mannschaft mag zich in de belang stelling verheugen van in totaal zo'n duizend Duitse journalisten. 'Ik ben de olie in de motor', omschrijft Albers zijn eigen taak binnen het team. 'Schrijven doe ik niet. Daarvoor is mijn kennis van het Duits niet groot genoeg. Ik onderhoud een groot deel nig talenten hebben. Bild Zeitung maakte daarvan: De hele wereld lacht ons uit. Af en toe krijgt Albers daarnaast een spektakelopdrachtie, zoals hij het zelf noemt. Twee ervan hadden de be doeling om aan te tonen dat het veel besproken veiligheidssysteem niet werkt. 'Bij Vaals ben ik met een grote tas over mi|n schouder de grens over gelopen. Het was echt een giganti sche tas, waar van alles in zou kun nen zitten. Maar ik mocht gewoon doorlopen. Terwijl de regering had aangekondigd dat er streng zou wor den gecontroleerd, ook bij de grens Ze hadden óók gezegd dat Duitsers zonder geldig toegangsbewijs geen kans zouden krijgen ook maar in de buurt van het stadion te komen. Mid denin op de snelweg werden we aan gehouden door politiemensen. Wat gaan jullie doen?, vroegen ze. Naar het voetballen, antwoordden wij. Zij: Hebben jullie kaartjes? Wij: Nee. Toen moesten we onze ausweiss laten zien en mochten we weer verder In het stadion moest ik proberen om zonder pas in de zone van de fotografen te komen. Ook dat zou helemaal niet moeten kunnen, want in het hele sta dion zou streng worden gecontro- van de contacten met de buitenwe reld, waaronder de politie. In Charleroi (waar Duitsland de beladen wedstri|d tegen Engeland speelde, red.) spreken ze geen woord Duits. Of ze willen met. Maar het was in ieder geval handig dat ik Nederlander ben. Verder moet ik in de gaten houden wat er in de Nederlandse kranten staat. Bij Bild willen ze precies weten wat iedereen van het Duitse voetbal vindt. En daar schrijven ze dan over. Op hun manier. Jaap de Groot schreef in de Telegraaf dat de Duit sers wel hard werkten maar te wei- leerd. Maar het lukte, zonder pro bleem Daar schreven mijn collega's een vernietigend stuk over.' Albers geniet met volle teugen. 'Het is toch heel bijzonder, dat ik dit als voetbalfan mag meemaken. Ik heb alle wedstrijden van Duitsland gezien Ook die tegen Engeland. Dat was fantastisch, een schitterende sfeer. Jammer van die moeilijkheden. Ik heb de hele dag in Charleroi op dat grote plein gestaan waar de Engelse sup porters zich hadden verzameld. Sa men met een fotograaf. Ik moest Matthijs en Matthaus. 'ik dacht altijd dat het een vreselijke vent was, maar hij is best aardig', ontdekte de jeugdige Texelse stagiair van Bild Zeitung tijdens een interview met de Duitse recordmtemational. steeds doorbellen naar de anderen wat er gebeurde. Op een gegeven moment liep het uit de hand en be gonnen de hooligans met terras stoelen te gooien. Dat was met leuk. Gelukkig stonden vfij achter de mo biele eenheid. In 1998 was iemand van Bild in elkaar geslagen. Hooligans hadden hem herkend aan zijn perskaart om zijn nek. Die droe gen wij dus maar niet. We deden heel voorzichtig. Mochten zelfs met in onze eigen auto's naar het stadion.' De Duitse voetballers - van wie hij er inmiddels verschillenden heeft ont moet - en de Duitse media onderhou den een bijzondere relatie, heeft Albers gemerkt. 'Het gaat allemaal wat intiemer dan in Nederland. Hier zoeken de spelers ook zelf contact Als Lothar Matthaus iets te melden dan de Telegraaf in Nederland. Als het Nederlands Elftal verliest zou de Te legraaf bijvoorbeeld schrijven: Oranje verliest kansloos. Bild schreef in dit toernooi: Steht auf wenn ihr Manner seid. Ze doen alles om te onderstre pen dat de Duitsers slecht presteren en zich lamlendig opstellen Toen Duitsland voor de wedstrijd tegen Portugal met het vliegtuig van Maast richt naar Rotterdam reisde, vonden ze dat volstrekt belachelijk. Vijf minu ten voor de spelers uit het hotel ver trokken, kreeg ik de opdracht om zo snel mogelijk met de auto naar Rot terdam te rijden. Ik kwam een kwar tier later aan, maar had ongeveer een half uur vertraging opgelopen door dat ergens een ongeluk was gebeurd. Dat half uur hebben ze er afgetrokken en vervolgens geschreven dat de selectie verwend is, dat de bus snel- tje, in de hoop dat ik het zou vertel len. Journalisten onderling is een ver haal apart. We eten met elkaar en dan is het heel gezellig. Maar als je je werk doet, dan praat je met met elkaar. Dan ben je echt eikaars vijanden. Daar moest ik wel even aan wennen.' Dat Bild Zeitung een krant is die op z'n zachtst gezegd nogal tendentieus schrijft, kan Albers weinig schelen 'Je hebt journalisten en journalisten. De ene soort schrijft bij de Volkskrant, NRC Handelsblad, de Texelse Cou rant. Zij analyseren, proberen alles van alle kanten te bekijken, passen hoor en wederhoor toe. Dat vind ik helemaal niet leuk. Ik hou wel van een wat persoonlijkere benadering, van sensatie en van een creatieve manier van schrijven. Maar ik begrijp heus wel dat niet iedereen even blij is met achtige zuidwestenwind die srdag over het eiland joeg, een recordpoging door vijf en catamranzeilers in de weg. mstraliërs Mitch Booth en eberger en de Nederlanders arLarsen, Hans Bouscholten isja Larsen ondernemen mo- vandaag om 11.30 uur een ae poging om het oude ronde- d van Rienks en Warnaar te in. Gezien de weersvooruit- en voor zaterdag, een stevige ïnwind, zijn de verwachtingen de Ronde redelijk. Het start signaal wordt gegeven 11.30 en 12.30 uur. tussen iedstrijden om het Texels kam- ischap lokken weinig vissers de dijk. Aan de derde deden er iee, aan de vierde zelfs nog een- ■nder. Ook de vangsten houden iver. Tijdens de derde wedstrijd Map van der Zwaag een visje ten lengte van 17 centimeter. Hij er gelijk winnaar mee. Tijdens «de sessie ving zowel Frans ïsCor Huisman drie vissen. Bos [de strijd, aangezien zijn vangst il 74 centimeter mat, tegen 49 leter van zijn concurrent. 'Igende wedstrijd vindt zondag Plaats op het strand bij paal 17 lint om 8.00 uur. 'issers van Watersport- i-fiiging Texel hadden zaterdag 9oede dag. De 23 hengelaars die deden aan de eerste van vier l'wedstri|den ngen samen 75 waaronder enkele palingen. I'ootste, een exemplaar van 60 'meter werd gevangen door Ellen De totaal gevangen 's bedroeg 18,17 meter. Er werd met elf bootjes, die links van rudeschilder haven drie uur voor !r9ingen. Onder het genot van gebakken visje en een drankje wi de prijswinnaars bij clubhuis Snel bekend gemaakt. Winnaar 'Nico Tessel (elf vissen, 249 cm), ide Map van ^er Zwaag (7 vis- '52 cm) en derde Arnol lSe|man (5 vissen, 134 cm). De We bootviswedstrijd wordt ge- ;n op 29 juli, van 17.00 tot 20.00 °°r liefhebbers is op één van de "wellicht nog plaats vrij. Ze kun- acb aan melden bij Van der «9. tel 313 551. Bouscholte, als 25!l" op de wereld ranglijst de hoogst geplaatste Neder lander, doopte gisteren zijn nieuwe Mystére Formule 2000 om tot 'Are You Ready Cisco', een eerbetoon aan de sponsor van World's Bigges Catrace For The Cisco Trophy. Vlak voor de onthulling kreeg de storm bijna vat op het racemonster, dat op een haar na van de trailer werd ge blazen. Vol verwachting naar Texel gekomen zijn de Britten Will Howden en Rob Wilson, die vastberaden zijn een gooi naar de Ronde-overwinning te doen. De twee beroepszeilers van het eerste uur maken volgens insi ders een goede kans om een 'exiting race' te varen. Wegens de harde wind waagde gis teren niet één van de catamaran zeilers zich vanaf het strand bij paal 17 in het water. Doordat de wind haaks op het strand stond, werden de vele vrijwilligers die zich inzetten voor Se Ronde bijkans gezandstraald. Desondanks kon voorzitter Ina Schrama gistermiddag tijdens de sponsorbijeenkomst mel den dat de voorbereidingen goed waren verlopen. Er waren gisteren zo'n 430 van de 700 deelnemers ge arriveerd op het strand. Het Noord zeewater heeft een temperatuur van 15,5 graden Celsius bereikt, voor een gemiddelde zwemmer misschien aan de frisse kant, maar voor goed inge pakte zeilers prima te verdragen. De posities van de vijftig favoriete zeilers, én de skeelerrijders die gelijktijdig starten, zijn te volgen via internet en via de kabeltelevjge, op het kanaal van Het beste van Nederland (351 580.25 mHz). Op het kanaal van TV Texel (30-, 540.25 mHz) is de webcamp in Oudeschild te zien en op het kanaal van Discovery (49+ 696.25 mHz) worden beelden uitgezonden van de camera op paal 17. Wie zaterdag overdag nog met ge noeg heeft gezien van het rondje, kan 's avonds om 23.45 uur nagenieten tijdens een uitzending van Studio Sport. Zondag besteedt het pro gramma Regattime van SBS om 9.45 en 00.30 uur aandacht aan de Ronde. Hetzelfde programma zendt op zon dag 2 juli op dezelfde tijden een spe cial uit John Smit en Rob Valkenburg filmde voor TV Noordholland en voor RTL 5. De beelden worden vanavond om 19.00 uur uitgezonden. Leerlingen van groep zeven en acht van de Texelse basisscholen rekende deze week af met het vooroordeel dat jeu de boules een semorensport is. De jeugd mocht tijdens de jaarlijkse sportdag een balletje gooien op de jeu de boules baan bij zwembad Molenkoog. Leden van de vereniging uit Den Burg brachten de |eugd de fijne kneepjes van het balspel bij, wat niet zelden resulteerde in een span nende strijd. 'Sommige kinderen heb ben het goed in de vingers', prees voorzitter Ed Beekhuis, die in deze kennismaking een goede promotie voor de sport ziet. En ook wij steken er nog wat van op. doelde hij op uitin gen als 'vet gaaf' en 'cool'. De jeugd maakte ook kennis met tennis, golf, judo. atletiek, volleybal, triatlon, voet bal. peanutbal en andere sporten. Gadegsiagen door begeleider Martin Boogaard en een groepje leerlingen meet Ed Beekhuis op de jeu de boules sen de boule en de butt. baan de afstand tus- (Foto Qomrd Timmerman) Johan de Groot met de handschoenen van Oliver Kahn, doelman van het Duitse voetbalelftal. (Foto Gerand Timmerman) 'Als Duitsland uit het Europees Kam pioenschap wordt geknikkerd, dan bezorg ik jou de handschoenen van de doelman.' Die weddenschap ging Uwe Faust uit Hagen (Did.) twee jaar geleden aan met Johan de Groot uit De Koog. Gisteren maakte de Duitser zijn belofte waar. Met de twee hand schoenen van Oliver Kahn, doelman van het Duitse nationaal team, stapte Bij de bibliotheek in Den Burg is het nieuwe cursusprogramma van de Volksuniversiteit Den Helder verkrijg baar, waarin een overzicht van de dit seizoen te geven cursussen. De Helderse volksuniversiteit is al vijftig jaar actief op het gebied van vorming, scholing en algemene ontwikkeling en werkt daarbij zonder wints- oogmerk of subsidie. Sommige cur sussen worden 's avonds gegeven en zijn dus lastig te bezoeken voor Texelaars, maar de meeste lessen zijn ruim voor de laatste boot afgelopen. Het cursusprogramma varieert van boekbinden tot omgaan met internet en van porselein schilderen tot Por tugees spreken Bij het cursusboekje is een inschrijfkaart gevoegd waar mee kan worden ingeschreven voor het komend seizoen. Zaterdag 2 sep tember wordt van 10.00 tot 15.00 uur open huis gehouden in De Draaikolk in Den Helder. Voor meer informatie: 0223-632580 (telefoon en fax) of postbus 360,1780 AJ Den Helder, vu dhe!1@csnet nl de sponsor van Kahns club Bayern Munchen restaurant De Zandloper aan de Badweg binnen. 'Kijk, gesigneerd en wel', haalt De Groot de twee keeperhandschoenen tevoor schijn. Ze krijgen een plekje in het familiebedrijf aan de Badweg, wel licht vlakbij de foto die zoon Maurice in 1988 maakte van het wereldbe roemde doelpunt van Marco van Basten tegen de Sovjet Unie. 'Hij was toen nog een Jochie en zat wat te knippen met zo'n goedkoop came raatje Toen het filmpje naderhand was ontwikkeld kwam een overzichtsfoto tevoorschijn met daarop hét moment. Terwijl Van Bas ten heeft uitgehaald, de Russische keeper mistast, zweeft de bal in het doel. Het publiek, dat het nog nauwe lijks beseft, juicht nog nét niet. 'Als we In een aantal aardappelpercelen op het eiland heeft de aardappelenziekte (phytophthora infestans) de kop op gestoken. Veroorzaker is een schim mel die op het blad bruine vlekken veroorzaakt, met aan de onderkant wit schimmelpluis op de overgang van gezond naar ziek weefsel. Tij dens het vochtige en donkere weer van de voorgaande week won de in fectie snel terrein, maar het warme en droge weer van begin deze week remde de ziekte af. Nu het weer is omgeslagen, kan de aardappelziekte weer de kop opsteken. Voor de be strijding is het van belang de stengels en het aardappelblad van een be schermende laag te voorzien. Geheel afhankelijk van de druk van de schim mel en het weer moet een bespuiting met gewasbeschermingsmiddelen worden uitgevoerd. Als dit achter wege blijft, dan zullen de aardappel planten te vroeg afsterven en gaan eventueel gevormde knollen rotten. De 24-jarige Monique van den Broek uit Den Burg is aan de Hoge school van Amsterdam geslaagd voor de opleiding Sociaal Pedagogi sche Hulpverlening Sinds 1 juni is ze werkzaam bij gezinsvervangend te huis de Texelse Reede

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7