'Raadhuis moet weg van huidige plaats' Cjroen '2tmrL- Jexels in het harL> liuiszorg kan vraag naar hulp niet aan Wandelen we links- of rechtsom? Hutjes verliest kort geding om Meermin feirajffDal? TEXELSE COKRAXT 'Zet i^vnedictwt, (AOW (AZ&ZAttievieretul ~7exel Dorpsherstel: kans nu grijpen! 3d fe zorgbehoefte en moeizame werving iubsidie voor gekkenschip' ij voorrang zelf igboom openen Onder de pomp 'Leefbaar Texel' thema bij OSG Para's gewond Medische Post weer geopend Provincie draagt bij aan project Ploegelanden Schoolhoofd voor De Cocksdorp en Eierland benoemd Tenniskampioen m Landbouwvisie m Herrie om Veerhuis Groene stroom Theun de Winter TEXELSE^COURANT Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11491 VRIJDAG 30 JUNI 2000 jrtenties/abonnementen/bezorging: baan 6 MC Den Burg wn 0222 - 36 26 00 x 0222 - 31 41 11 chijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Byrg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. ,n die een beroep doen op [org Texel voor verpleegkun- iulp, lopen grote kans dat ze lirect worden geholpen. De itiedrukte, een hoger dan ge- :ld aantal Texelaars dat hulp heeft, langdurig zieke mede- irsen moeizame invulling van lires zijn er de reden van dat zorg Texel meer tijd nodig om de planning rond te krij- ineen patiëntenstop is voor- 9 geen sprake, verzekert de isatie. am van wijkverpleegkundigen zich in alle bochten om te vol- aan de vraag naar hulp, maar ,<tra inzet en overuren door het eel kunnen niet voorkomen op het planbord steeds meer aarties blijven staan. 'Het kan ren dat nieuwe cliënten een meten wachten, want het kost iméér tijd om de planning rond jen', aldus Thuiszorg-woord- ïMaartje Wiermga. Maar uit de Idiomen geluiden dat het wel iger kan duren alvorens nieuwe ten worden geholpen. Daar- internationaal befaamde (gezelschap Azart krijgt (subsidie om begin augus- tl het Ship of Fools af te hde haven van Oudeschild stellingen te geven van het erna 'Op het Randje'. legeverwacht dat de voorstel- veel landelijke publiciteit zullen ren omdat het om de première p het Randje gaat en het aan- tedens in Nederland beperkt is. I Azart een groep van interna- allure is zullen de voorstellin- goede aanvulling zijn op het Se aanbod voor Texelaar en van deze zomer, aldus b en w. de subsidie van (9.000,- kan ^angsprijs beperkt blijven tot it per kilo lichaamsgewicht per Aer. Jtreden stuitte aanvankelijk op ische bezwaren. Die zijn onder door de tribunes op het par- ïrein tussen het havenkantoor 'tOude Veerhuis te bouwen en flip elders af te meren. De op zijn op 2, 3, 4, 5 en 6 augus- ers van een voorrangskaart at met ingang van komende dag zelf de slagboom van de angsbaan openen. Dat kan met iter die is geplaatst in de zuil op pvan de voorrangsbaan op het tenopstelterrein in Den Helder J baan vijf op Texel. Alleen op te dagen controleren auto-op- ts de voorrangskaarthouders, s de bedoeling dat in de baan laangesloten, zodat de capaci- an de voorrangsbaan zo goed !li|k wordt benut. Zodra de hg begint, vervalt het recht op 'aeg. Als de voorrangbaan is 'en en de slagboom aan de apszijde is gesloten, kunnen agiers voor de volgende boot er inrijden. (Tl staat wel in de belanqstel- hé. straks herkennen ze hem 109 op straat. door kan het gebeuren dat bepaalde nieuwe patiénten meerdere weken moeten wachten. Er zou een wachtlijst zijn aangelegd, waarbij degene die het eerst aan de beurt is met automatisch degene is die boven aan de lijst staat. Nadruk kelijk wordt gekeken of de zorg behoefte van de patiënt aansluit bij de beschikbare ruimte binnen het verpleegkundigenteam, dat het mo menteel moet stellen zonder drie langdurig zieke krachten. Ze wijst de groeiende vraag aan als hoofdoorzaak voor de problemen. 'Dat komt door het toerisme, maar er zijn ook veel meer zieke Texelaars dan normaal.' Het aantal beschikbare verpleegkundigen houdt geen gelijke tred met de vraag naar zorg. 'We zijn constant op zoek naar nieuwe krach ten. Maar op het eiland moeten we concurreren met de horeca en recreatiesector, waarin de vraag naar personeel ook enorm is. Om dit pro bleem te ondervangen proberen we mensen van de vastewal te werven. We maken het ze aantrekkelijk door ze op Texel woonruimte aan te bie den. Dan kunnen ze hun werk com bineren met vakantievieren. Met de ervaring die we dit jaar op Texel op doen. kunnen we ook elders ons voordeel doen.' Maar vooralsnog heeft de wervingsactie er niet toe geleid dat het tekort aan verpleeg kundigen is verdwenen. Volgens Wieringa is de combinatie van onder bezetting en grote vraag naar zorg echter tijdelijk, mede door de seizoensinvloed. In de aula van OSG De Hogeberg wordt vrijdag een markt gehouden, waarop leerlingen plannen presente ren die zij in de loop van de week hebben uitgewerkt. Tijdens de markt zal het beste idee met een prijs wor den beloond. Leerlingen van de tweede klassen van de OSG gaan deze week de straat op om oplossingen te vinden voor door hen gestelde problemen. Onder de werktitel 'Leefbaar Texel' kiezen zij een onderwerp dat jonge ren bezighoudt, formuleren een onderzoeksvraag en stellen een en quête op Met deze enquête gaan zij vervolgens de straat op om menin gen te peilen en vraaggesprekken te voeren. De aldus verkregen informa tie dient vervolgens verwerkt te wor den en als plan te worden gepresen teerd De behandelde onderwerpen zijn zeer divers en lopen uiteen van het voor mmder-validen bereikbaar maken van het strand tot het pro bleem van de te zware schooltassen en de mogelijkheid tot het stichten van een low-budget eetcafé voor jon geren. De plannenmarkt in de aula van de OSG duurt van 10.00 tot 11.00 uur. Om 11.30 uur worden de beste, uit te voeren plannen, bekend gemaakt. -v>"- BW. Slufter Bij trap naar de Slufter staat één van de nieuwe borden van het Nationaal Park de Duinen van Texel. IFoto Gerard Timmerman) De vijftien informatiepanelen die Staatsbosbeheer op verschillende plaatsen op het eiland heeft staan, worden dit jaar allemaal vervangen Het werk is inmiddels in een gevor derd stadium. Omdat sommige pa nelen op (landschappelijk) minder geschikte plaatsen stonden of op plekken waar weinig mensen kwa men, is een aantal panelen verplaatst en het totaal met vier verminderd Door samenwerking met onder meer Natuurmonumenten (zoals bij Zee burg en het Skillepaadje) en Defen sie (bij de Geul) houdt Staatsbos beheer het plaatsen van borden in eigen hand en hoeven niet alle terreineigenaren eigen panelen te plaatsen. Op de informatiepanelen staan landschapsimpressies en afbeeldin gen van voor het gebied kenmer kende planten en dieren. Verder ge ven zij informatie over de recreatiemogelijkheden en een overzichtskaart van het eiland Nieuw is dat de tekst ook in het Duits en Engels wordt gesteld. De panelen zijn ontworpen door Bos Tekst in uitvoe ring, de schilderingen zijn van oud- Texelaar Frits-Jan Maas Een deel van de afbeeldingen zal ook gebruikt worden voor de internetsite van Staatsbosbeheer over Texel. De Stichting Dorpsherstel Texel zet grote vraagtekens bij het gemeentelijke besluit om 8,25 miljoen te steken in aan passing van het raadhuis op de huidige plaats. In een brief aan college en raad wordt gepleit voor een andere oplos sing van de gemeentelijke huisvestingsproblematiek en wel op zodanige wijze dat het centrum van Den Burg weer le vendig en attractief wordt. Dus: een nieuw raadhuis op een andere plek. Verwezen wordt maar de discussie die er de afgelopen jaren was rond 'Het Hart Hersteld' en de diverse plannen die daarbij op tafel kwa men. Daarbij was niet omstreden dat door de bouw van het raadhuis in de zestiger jaren veel historische Rondvaartondernemer Adri Hutjes uit Oudeschild heeft het kort geding verloren dat hij tegen eigenaar Gerard Pronk van binnenvaartschip De Meermin had aangespannen. Hutjes beweerde dat hij met de uit Den Helder afkomstige Pronk een koopovereenkomst had gesloten en eiste de levering van De Meer min. Voor het bestaan van het mon delinge contract bestaat volgens de Alkmaarse rechtbankpresident echter te weinig bewijs. Hutjes en Pronk zouden in mei aan de bar in café De Kombuis op de Oude schilder haven een overeenkomst hebben gesloten over de verkoop van De Meermin, Hutjes wilde daar mee het wad op. Door de geringe diepgang zou de boot veel beter dan Hutjes' TX 27 geschikt zgn om dicht bij de zandbanken te varen en de gasten de zeehonden te tonen. De pachter van De Kombuis (dat eigen dom is van Hutjes) had Hutjes' ver haal bevestigd. Medewerkers van de gemeente Texel, Hutjes' bank en de havenmeester hadden getuigd dat Hutjes bij hen had geïnformeerd naar de mogelijkheden voor een vergun ning, financiering en ligplaats voor De Meermin, De rechtbankpresident hechtte wel geloof aan deze verkla ringen. maar vond de daaraan ver bonden conclusie dat er inderdaad een overeenkomst was gesloten te ver gaan, nu de getuigen waren afge gaan op informatie die hun door Hut jes was verstrekt. Ook de barkeeper had weliswaar het gesprek gehoord, maar volgens de rechter zijn eigen conclusies getrokken. De rechtbankpresident stelde in dit geval zeer strenge eisen aan het be wijs: 'Gelet op het verstrekkende ka rakter van het gevorderde, kan de eis slechts worden toegewezen indien ervan kan worden uitgegaan dat de bodemrechter (de rechter die een 'gewone' rechtzaak in plaats van een kort geding behandelt, red.) ook tot toepassing zou beslissen.' Om hem daarvan te overtuigen was het bewijs voor de president te mager. waarden verloren zijn gegaan. Bij elk plan voor herstel van de histo rische kwaliteit was datzelfde raadhuis echter een belangrijk (fi nancieel) obstakel. Nu echter blijkt dat dit raadhuis ingrijpend moet worden veranderd om te voldoen aan een reeks nieuwe huisvestingseisen, is er volgens het bestuur van de Stichting Dorpsherstel een eenmalige, histo rische buitenkans om de zaak heel anders aan te pakken: reconstruc tie en herstel van het hart van Den Burg en nieuwbouw van het raad huis op een andere goed bereik bare plaats in de buurt van het cen trum. Ook financieel lijkt dat haalbaar: er zi|n realistische berekeningen die aantonen dat met de opbrengst van de bouwplaats tezamen met de hoge investering voor aanpassing van het bestaande gemeentehuis, vervan gende nieuwbouw budgettair neu traal mogelijk is. Twee parachutisten zijn woensdag middag gewond geraakt nadat zij ongelukkig ten val waren gekomen bij hun landing. Omstreeks 17.50 uur landde een 19-jarige man uit Bezel Hij kwam daarbij verkeerd terecht en liep rugletsel op. Hij is voor onder zoek overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis. Een goed uur later over kwam een collega-springer hetzelfde. Hij brak vermoedelijk een enkel en werd eveneens voor behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. Het bestuur: 'De bouwplaats op en om de Groeneplaats biedt ruimte voor omvangrijke multifunctionele voorzieningen met zowel publieks functies als een goede diversiteit aan woningen. Een zorgvuldige architec tuur kan er mede voor zorgen dat de historische waarden van het plein worden hersteld. Een goed idee is ook om hier ook welzijns voorzieningen (bijvoorbeeld de bibli otheek) onder te brengen. Samen met bewoning en gezellige terrassen zal dit de Groeneplaats weer leven dig en attractief maken. De Stichting Wonen Texel heeft de ambitie om een dergelijk project te realiseren". Voorzitter Jos Engelvaart en secreta ris Kees Hin pleiten voor het instellen van een werkgroep (bestaande uit mensen van de gemeente, maat schappelijke groeperingen en des kundigen) die een 'breed gedragen' plan gaat ontwikkelen. Ze bieden daarbij hun medewerking aan. Een gunstige factor is dat daarbij gebruik kan worden gemaakt van de resulta ten van het onderzoek dat de afge lopen jaren al is gedaan. De Medische Post aan de Nikadel in De Koog is dit jaar van 3 juli tot en met 2 september geopend. Gedurende die periode kunnen met-ingezetenen van Texel dagelijks tussen 8.00 en 22.00 uur een beroep doen op de daar aanwezige arts. Uitgezonderd de eerste en de laatste week is de post - na telefonische afspraak - ook 's nachts te bezoeken. Deze zomer wordt de post bemand door de artsen Resa Broere. Marten van Dijk en Fien Maijers. Zij worden geassisteerd door Jantien Berbee Janneke Buitenweg, Gretha Stiggelbout, Cordula van Vijfeijken en Jan Vonk. Het is nadrukkelijk met de bedoeling dat Texelaars de Medische Post be zoeken. Zij kunnen terecht bij hun eigen, of de dienstdoend arts De provincie betaalt de helft van de kosten van de recreatieve voorzienin gen die worden aangelegd bij de her inrichting van de landbouwenclave de Ploegelanden in de Dennen, Het project dat volgend jaar van start gaat, omvat zo'n dertig hectare ter weerszijden van de Ploegelander- weg, die grotendeels bestaan uit weiland en deels uit heideveld. Op het terrein wordt natuur ontwikkeld en worden wandelpaden, bruggen, oversteekplaatsen en een uitkijkpunt aangelegd. Genoemde voorzienin gen kosten 55.080,-. De aanvraag door SBB past in het provinciale be leid voor openluchtrecreatie. Het hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen, het ministerie van LNV en SBB betalen de rest. Kor Posthumus is per 1 augustus de nieuwe directeur van de basis scholen van De Cocksdorp en Mid- den-Eierland. Hij volgt mevrouw Loning-Glasbergen op. Posthumus is momenteel directeur van de algemeen-bijzondere jenaplanschool in Heerenveen en heeft twintig jaar ervaring in het on derwijs, waarvan 14 jaar als directeur. Posthumus was onder meer hoofd van de openbare basisschool op Schiermonnikoog. Posthumus heeft een vriendin en twee kinderen. In De Cocksdcrp zijn de club kampioenschappen van tennis vereniging Heri Hodie begonnen. In middels zijn de dames en heren enkel en dubbel en het jeugdkampioen schap gespeeld, waarbij de kleine vereniging zich in een vrij goede op komst mocht verheugen. Jeroen Plag eindigde als eerst bij de heren, Ingrld Saai werd eerste dame. Pagina 3 Bob Verburg, gedeputeerde van de provincie Noord-Holland, neemt op vrijdag 21 juli om 16.30 uur het eer ste exemplaar in ontvangst van het rapport 'De Texelse land- en tuin bouw: Vitaal en zelfbewust, met het oog op morgen'. Pagina 3 Horecaondernemer Willem Roeper moet restaurant 't Oude Veerhuis en café 't Vooronder op de haven van Oudeschild direct ontruimen omdat hij herhaaldelijk de huur niet op tijd heeft betaald. Roeper probeerde met een kort geding uitzetting door de vof Aubertijn-Dik te voorkomen. Tever geefs: de rechter oordeelde dat de betalingsachterstanden aan hemzelf zijn te wijten. Pagina 5 Nog geen tien jaar nadat de elektriciteitscentrale in Oudeschild buiten gebruik is gesteld, stuurt Texel aan op een onafhankelijke stroom voorziening. Maar dan door middel van duurzame energie. Pagina 5 'Piet Keizer dronk altijd dubbele jonge met cola, Ruud Krol campari. Wim Suurbier lustte alles.' Dichter Theun de Winter vertelt graag over de sterren van het Ajax van de jaren ze ventig, met wie hij bijzondere vnend- schappen opbouwde. Een aantal van hen figureert in 'Het gras voor mijn voeten', dat de Texelse dichter mor gen officieel presenteert Pagina 7 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) voor de vakantiekrant van 14 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 5 juli a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1