teso Media bespringen eilandverslaggeve i Pietelepote in de stuurhut van de Molengat 'Goede uitstraling gerecht helft van succes' Agenda E Henk van Ulsen in kerk Den Burg 'Rondje' toch op televisie Radio Texel 106J Zomermarkt De Gollards Schapen scheren Voorleesmiddag in Vrije School .TEXELSE 2 COURANT" Concert met viool uit 1686 Weekendienst Texelse artsen Afgelastingen wegens EK-finale de Duinpan oud Papier Hoorzitting parkeerplaats Uitdaging: schrijf zomerverhaa VRIJDAG 30 JUNI 2000 Pietelepote moest eerst wakker worden gezongen voordat hij via de stem van Wijkje van den Berg rechtszijn vragen ging stellen. (Foto Ban Bosch) Hij mag dan dom en een beetje bru taal zijn, Pietelepote opent wel deu ren die anders gesloten blijven Zo nam de pop, die de hoofdrol speelt in het gelijknamige programma van Radio Texel, de kinderen van groep 1 en 2 van de Jan Drijverschool uit Den Hoorn mee op een rondgang door de veerboot Molen gat. Een unieke kans voor de leerlingen om plaats te ne men in de stoel van de stuurman en de machinist, en op het radarscherm de Schulpengat te zien bewegen. Hoe stop je de boot nou als er een heel klein bootje aankomt?', vroeg Pietelepote aan Marco Witte van de Teso 'Dan stoppen we met', was het antwoord, 'de veerboot heeft vrijwel altijd voorrang.Na een kijkje in de machinekamer werden aan boord de opnamen gemaakt voor de radio- uitzending die morgen vanaf 17.00 uur is te beluisteren De bekende acteur Henk van Ulsen brengt op zondag 16 juli zijn pro gramma 'Psalmen vroeger en nu' in de NH kerk van Den Burg. Bij dit pro gramma is enerzijds uitgegaan van de oorspronkelijke inhoud van de Ondanks de afgelasting van de Ronde om Texel zal televisiezender SBS 6 aandacht aan de zeilrace be steden. Zondag wordt in het pro gramma Regattatime de voorberei ding op de 23e Ronde belicht. Een week later volgen de verrichtingen van de teams van Gunnar Larsen, Hans Bouscholte, Mitch Booth en Andrew Landenberger in hun poging om het ronderecord te breken. Regattatime wordt om 9.45 en 00.30 uur uitgezonden. Radio Texel is te beluisteren op 106 1 FM, via de kabel (98 5). of via De Lichtboei (100.4). De programma's van "s avonds worden de volgende morgen tussen 11 30 en 13.30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 14 00 u. Ministry of sound (muziek) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinder programma) Vandaag Schipper, mag ik overvaren? Samen met de kinderen van de Drijverschool bezoekt Pietelepote de veerboot Molengat 18 00u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit de gerefor meerde kerk van Oosterend 11 00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u. Natuurwijzer 13.00 u Nieuwties en achtergronden 14 00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 16 00u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18 00 u. Time travelling (muziek) 21 00 u Proefproiect (muziek) 22 00 u Radio Noordholland Lichtboei 19.00 u Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00u Symphomca (klassiek) 19.00 u Even bijpraten met.. (herhaling van donderdag) 20 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18 00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u Gelezen verhalen (Westfries) 20 00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u Country time (muziek) 19.00 u Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u. Radio Noordholland psalmen en anderzijds van de zeer uiteenlopende taalvormen waarin die inhoud is verwoord. Onder meer ko men de psalmen 122,23,42,53, 88 en 102 aan bod, alsmede het 'Gebed van de onwetende' van Multatuli De muzikale ondersteuning is van orga nist Willem Tanke. De voorstelling begint om 16.00 uur, de toegang bedraagt ƒ15,-. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar, of in de voorverkoop op maandag en woens dag, als ook de toren van de kerk kan worden beklommen. Medewerkers en bewoners van De Gollards houden woensdag tussen 14.30 en 16.00 uur een zomermarkt, waarbij ze tweedehandsspullen, stekkies, boeken, handwerk en an dere artikelen aan de man brengen. Ook is er een rad van avontuur, waar bezoekers een gokje kunnen wagen. Kinderen kunnen zich vermaken met onder meer een sjoelbak en een grabbelton. Er wordt een kopje kof fie geschonken. De opbrengst is be stemd voor de bewoners van het seniorencomplex, dat is gevestigd aan De Zes in Den Burg. Tijdens de eerste Hoornder Donder dag van het seizoen worden donder dag vanaf 19.00 uur de Texelse kam pioenschappen schapenscheren en schapen melken gehouden. Vooraf gaand aan het kampioenschap - dat plaatsvindt op het pleintje bij Goënga - is al vanaf 14.30 uur markt in de Herenstraat. Als tegenhanger van de televisie en de computer houdt de Vrije School iedere woensdagmiddag van 15.30 tot 16.30 een voorleesmiddag voor alle peuters en kleuters van Texel. 'Het is voor kinderen fijn zich te laten meeslepen in een verhaal. En het ini tiatief kan voor alle vadérs en moe ders met kleine kinderen een plezie rige onderbreking zijn', motiveert de school, die onlangs een nieuwe start maakte en de toegankelijkheid wil vergroten. De voorleesmiddag, waar bij ook ouders en verzorgers welkom zijn, wordt gehouden in de school aan de Gasthuisstraat 55. Voor vra gen kan men bellen met 313 231 of 315 867. Else Schaaij (fluit), Anique van Neer (viool) en Wil Leising (piano) verzor gen dinsdag in de NH kerk van Oosterend het tweede zomeravondconcert. Het trio brengt werken van Martinu en Poulenc ten gehore. Het is wederom een uitgelezen gezel schap dat medewerking verleent aan de door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken georgani seerde serie. Anique van Neer stu deerde viool bij Vera Beths aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Jarenlang was zij concert meester in Haarlem Sinds een jaar speelt zij freelance bij vrijwel alle (gro tere) orkesten in Nederland. Van Neer speelt veel kamermuziek. Haar in strument is een Jacobs-viool uit 1686. De fluitiste Else Schaaij begon haar studie aan het conservatorium van Alkmaar. Leermeester was Eugenie van der Grinten. Zij voltooide haar opleiding bij Abbie de Quant aan het conservatorium te Utrecht. Tegen woordig geeft ze les aan het Kooren huis in Den Haag. Ook Schaaij speelt veel kamermuziek en vormt een vast duo met haar echtgenoot, Wim Leising. Deze pianist volgde zijn opleiding bij Damele Dechenne aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Later volgde hij nog lessen bij Willem Brons en studeerde hij muziek wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Thans is hij als do cent aan het hoofdstedelijke conser vatorium verbonden. Het concert in Oosterend begint om 20 15 uur. De toegang is gratis. Na afloop gaat de collectebus rond om de kosten te bestrijden. Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter J. Dros/K. Eissen/J F Hoekstra, Molenstraat 87, Den Burg, telefoon 312039. Aanvra gen visites s.v.p vóór 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur, zonder afspraak. In verband met de finale van het Eu ropees Kampioenschap voetbal gaat het optreden van Big Band Texel, zondagavond in paal 28, met door. Ook Cinema Texel houdt die avond de deuren gesloten. "t Boodthuis had voorheen een kok in dienst, maar dat was een drama. Koks kunnen zó eigenwijs zijn. Als hen iets met zint, zijn ze vertrokken. Er zijn er tekort en daardoor kunnen ze overal terecht. We konden het ons met veroorloven een nieuwe in dienst nemen. Toen hebben we maar besloten dat ik in de keuken zou gaan staan.' Danny Verswij- veren, de man van mede- exploitante Eveline, werkte op dat moment in de bediening bij restau rant De Taveerne 'Dat is een lang verhaal. Ik stam uit een horecafamilie uit IJmuiden. Mijn opa had een strandpaviljoen. Al op de LTS had ik een bijbaantje in de horeca. Ik begon in de keuken en mocht later oberen. Na de techni sche school volgde de MTS, waar mee ik overigens voortijdig ben ge stopt. Ik heb als stratenmaker gewerkt en ben nog croupier ge weest in een casino. Toen dat dicht ging ben ik in De Taveerne gaan werken en zo heb ik Eveline ont moet. Ze was de zaak zo'n zes jaar geleden gestart met Piet de Wit en toen die stopte zijn we het samen gaan doen Ik had nooit de ambitie om kok te worden, maar Eveline was hét gezicht van de zaak en dat zet je niet in de keuken. Ik zag er eerst best wel tegenop, want ik was niet tot kok opgeleid Een vriend van me, René Groot uit Hoorn, is één van de betere chef-koks van Noord- Holland. Hij is naar Texel gekomen en heeft me een spoedcursus gege ven. Rene gaf me recepten en we deden samen inkopen Hij heeft een week meegedraaid en daarna van een afstandje toegekeken. Het eer ste jaar was zwaar en er ging best wel eens iets fout. Maar ik vond het koken steeds leuker. Ik las veel re cepten en probeerde veel gerechten uit Gewoon een beetje pielen. Als het lukte, gaf dat veel voldoening. En we gingen regelmatig uit eten. Goed kijken hoe de collega's het deden, nog steeds trouwens. Klan ten hebben me nooit verweten dat een gerecht met smaakte. Maar we hadden veel vaste gasten die ge wend waren aan de samenstelling van bepaalde gerechten. Onze vo rige kok was wat makkelijk. Zijn sausies kwamen gewoon uit een pakje Vaste klanten die hadden gereserveerd, wilde ik iets professioneels voorzetten. Dus liet ik de bouillon al dagen van tevoren trekken. Maar toen Eveline ze het sausje voorschotelde zeiden ze: We vonden het vorige keer toch lekker der. Maar gelukkig hebben de meeste gasten het perfect naar hun zin.' Gasten die de zaak in de kelder van appartementenbedrijf Catharina aan de Boodtlaan in De Koog voor het eerst binnen komen, voelen zich doorgaans aangenaam verrast door het kabbelende water, de drijvende eettafeltjes en het scheepsjournaal, Danny Verswijveren van restaurant 't Boodthuis vernoemde een ijscoup naar zijn dochtertje Dominique. waarin de menu's zijn opgenomen. 'Zoiets verwachten ze helemaal met. Het is hartstikke leuk om zo'n zaak te runnen, al vergt zo'n grote vijver vol met vissen wel de nodige aandacht. Maar dat heb ik er graag voor over De mensen vinden het leuk om in zo'n bootje al dobberend te eten Zo'n ambiance is leuk, maar de keuken moet het natuurlijk doen. Ik probeer creatief te zijn en de ge rechten iets extra's geven. Want dat maakt nu net het verschil Het hoeft helemaal met ingewikkeld te zijn. Bijvoorbeeld gefrituurde schorsen eer als garnering bij het hoofdge recht, dat ziet er prachtig uit en kost haast niks. Een gerecht dat een goede uitstraling heeft, is al voor de helft een succes. We zijn wel een boothuis, maar geen echt vis restaurant, al hebben we elke week een andere vissoort op het menu staan. En buiten de kaart om doen we altijd wel wat seizoensgebonden dingetjes. Ik bereid veel dingen zelf. Ijs bij voorbeeld. Een dessert op onze kaart is naar mijn vier maanden oude dochtertje vernoemd. Poire Belle Dominique, een variant op Poire Belle Hélene, vanille, peer met chocoladesaus. Daarvan hebben wij een exclusief toetje gemaakt. Met chocoladebavarois, peren- sorbetijs en verse peer en cranberries erbij. De mensen smul len ervan. In de winter voeren we een wat gro tere kaart dan in de zomer. Mensen die in het hoogseizoen komen wil len sneller worden geholpen en iets simpeler eten. Een schmtzeltje en dat soort dingen. Buiten het seizoen nemen gasten er toch meer de tijd voor Die gaan er de hele avond voor zitten. Een voorgerecht en een glaasje wijn erbij. Dan kan je er wat meer aandacht aan schenken. We krijgen hier nogal wat klanten naar aanleiding van onze internetsite. Die heb ik zelf in elkaar geknutseld, een hobby van me. Er staan een paar gerechten op, wat foto's van de zaak en van mijn doch ter. Ik kijk ervan op hoeveel mensen die van plan zijn om naar Texel te komen de pagina weten te vinden. Dat heeft ons al aardig wat klanten opgeleverd.' Romige briesoep met bieslook en versgemalen peper 1 liter room 0,75 liter droge witte wijn 3 kleine pakjes brie, zonder schil groente bouillon peter en zout bieslook gesneden wups (wortel, uien, prei en selderij) De witte wijn laten koken met wups, room toevoegen en weer laten ko ken, de brie toevoegen en goed doorroeren. Het geheel zeven en op smaak brengen met bouillon, peper en zout. Vrijdag 30 juni Met het schilderen van een kunst werk openen kinderen uit De Waal om 16.45 uur het Waalderfeest. Om 20.00 uur begint een salsaworkshop, met aansluitend een swingend feest. In de Burgemeester de Koninghal houdt OSG de Hogeberg tussen 20.00 en 22.30 uur een feestelijke bijeenkomst. Hoogtepunt vormt de diploma-uitreiking. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Stuart Little, om 15.00 uur Teigeties film, om 21.30 uur Final Destination en om 21.30 uur The Whole Nine Yards. Zaterdag 1 juli De tweede dag van het Waalder feest begint om 10.00 uur met een poppenkast Om 10 45 uur is er een tweekamp voor de kleintjes, om 14,00 uur voor grote mensen, 's Avonds is er feest van The Buzz. In manege Akenburg wordt tussen 10 00 en 13.00 uur de jaarlijkse keu ring van de Geitenvereniging ge houden Van 11.30 tot 14.00 uur is dierenarts Loek van Vliet aanwezig in manege Akenburg voor de jaarlijkse inentin gen tegen influenza en tetanus. Van 11.00 tot 15.00 uur houdt het asielzoekerscentrum op de Vogel- mient aan de Ruyslaan in De Koog open dag. Op de wielerbaan aan de Haffel- derweg wordt het clubkampioen schap van de Wielervereniging Texel verreden. Het startschot klinkt om 16.00 uu(. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Stuart Little, om 15.00 uur Teigetjes film, om 19.00 uur Deuce Bigalow en om 21.30 Final Destination en The Whole Nine Yards. Vanaf 20 00 uur wordt in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend een countrydisco gehouden. Toegang ƒ5,-. Zondag 2 juli Op het strand bij paal 17 begint om 8.00 uur een sportviswedstrijd, meetellend in de strijd om het Texels kampioenschap. Om 10 30 uur begint op speelweide 'Het vierkante stuk' aan de Ploeg- elanderweg het jaarlijkse hand- boogtoernooi (de Texelronde) van De Eilandschutters. In sporthal Ons Genoegen zijn tus sen 12.00 en 16.00 uur judo wedstrijden voor leden van de Texelse budovereniging Shima en tegenstanders uit Enkhuizen, Den Helder en Andijk. Het Waalderfeest wordt om 12.00 uur hervat met een optreden van leerlingen van de muziekschool en de musicalvereniging. Om 13.00 uur wordt afgesloten met een brunch. In Oudeschild wordt de tweede wedstrijd om het Texels kampioen schap ringsteken verreden In ver band met de finale van de Europese kampioenschappen voetballen be gint deze al om 17.00 uur. In de Worsteltent treedt vanaf 15.00 uur de country- en folkband Brotherflower op. Ze spelen covers van onder andere REM en The band, Er wordt gespeeld op het ter ras en bij slecht weer binnen. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Stuart Little en om 15.00 uur Teigetjes film. In verband met de EK-finale is de bioscoop 's avonds gesloten. Maandag 3 juli Vanavond start om 19.00 uur bij de wielerbaan een skeelertocht over het eiland. Goed geoefende rijders maken een rit van anderhalf uur, gevorderden rijden één uur. Om 19.30 uur start aan de Schoudieck in De Mars in Den Burg een optreden van fanfarekorps KTF. Vooraf maken drumband en majorettes een rondgang. In de kantine van manege Akenburg begint om 19.30 uur een bridge drive, georganiseerd door bridge club Groot Slem. De inschrijving start om 19.15 uur en kost ƒ1 paar. Voor meer informat» 312252. In Cinema Texel draait om 20. The Whole nine Yards en om uur Deuce Bigalow. Tot en met woensdag 5 juli v/o Fietsdriedaagse gehouden, steeds tussen 18.00 en 19 00i De Lindeboom. In d'Ouwe Ulo begint om 20.( een open klaverjasdrive. In de serre van de Twaalf B< kunnen Texelaar en toerist 20.00 uur vrijblijvend meedot een avond van de sc vereniging. In de NH kerk van De Koog om 20.00 uur een dia-avond Texel. Dinsdag 4 juli Op de wielerbaan in Den Bui gint om 19.00 uur een critenurr wielrenners van 15 jaar en Gastrenners die willen mee betalen ƒ5,-. In de NH kerk van Oosterendt om 20.15 uur een zomera concert door Marlies Klump (klarinet), Anique van Neer (vip Wim Leisting (piano). Na wordt een inzameling gehoudi bestrijding van de onkosten. In Cinema Texel draait om 20.0 The Whole Nine Yards en omj uur Deuce Bigalow. Veerdienst Teso vaart zaterdaa sen 8 35 en 16.05 uur meh boten en zondag van 16.ï 20.05 uur. Automobilisten m vrijdag in Den Helder tussen: en 18.00 uur rekening houds een half uur wachttijd. 9' KRO's Ontbijttelevisie, dagblad Trouw, treinkrant Metro, het Noord-Hollands Dagblad en an dere regionale kranten, TV Noord- Holland, Radio Noord-Holland en het Algemeen Dagblad: journalist Harry de Graaf komt dezer dagen amper toe aan zijn werk voor de Texelse Courant omdat andere media zijn aandacht opeisen. Aan leiding voor de grote belangstel ling is De Graaf's hoofdrol in de documentaire De Eilandverslag- gevervan cineast Gerard d'Olivat, die vandaag in Klif 12 voor een se lect gezelschap in premiere is ge gaan. De film is gemaakt in op dracht van de provincie Noord-Holland en is de tweede in de serie 'Markante Noord-Hollan ders'. De Graaf heeft gemengde gevoe lens over al die publiciteit. 'Van mij hoeft het allemaal met, maar aan de andere kant wil ik ook geen nee zeggen, al was het maar om het eiland te promoten. Ik hebg! beerd het stereotiepe, fott tische beeld van Texel eentt bij te stellen door te laten zie: we hier heus wel meer hebbel schapen, duinen en dorpsgeï Dat Texel Nederland in hetkla met alles erop en eraan daarvoor is geen belangstel De media zijn alleen maar gei resseerd in de dingen die vooroordeel bevestiqen. ach...' I Harry de Graaf haast zich uit zijn gele bolide' richting redactiekantoor, terwijl de ploeg van KRO's Ontbijttelevisie op de acht*', opnamen maakt. {fo.3y Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beieren- straat, Jan Dirkszoord, Jonker straat en De Zes. De hoorzitting van 5 juli op de beden kingen die tegen de geplande par keerplaats achter Rab in Oudeschild zijn ingediend, vindt met zoals gebrui kelijk om 19.30 uur maar al om 16 30 uur plaats. De bezwaren worden door het gemeentebestuur behandeld in dorpshuis 't Skiltje. Een excursie door de Geul, een bezoek aan een dorpsmarkt, een vaartocht met een garnalenkotter, paardrijden, een cursus cata maranzeilen, een tochtje naar Vlieland of een wandeling door een museum. Het eiland staat 's zo mers bol van de activiteiten en de beleving daarvan is voor iedereen verschillend. De Texelse Courant daagt lezers uit hun ervaringen tij dens zo'n zomers uitstapje op pa pier te zetten en in verhaalvorm op te sturen naar de redactie. Het is aan de schrijver (m/v) zelf om een onderwerp uit te kiezen, zolang het maar betrekking heeft op de zo mer en op Texel. Het onderwerp hoeft niet noodzakelijk een recrea tieve activiteit te zijn, want ook de belevenissen van een (vakan- 3Ti tie)baan - in de horeca, een» kei, de bollen of een seizoenbedrijf - kunnen insp rend zijn. De leukste verhalen» den in eén van de zomerseed' van de Texelse Courant geplat Voor de schrijvers ligt bovend een leuk presentje in het verscti De verhalen mogen maximaal* lengte hebben van 1250 woont maar korter is ook toegestaan I verhalen kunnen met ingang' heden onder vermelding vanns en adres (bij voorkeur dig® worden ingeleverd bij de redao van de Texelse Courant, W moesstraat 45.. 1791 CN f Burg, of via email tcnieuwsë'tref nl. Voor vragen1 men contact opnemen met de' dactie, tel 362 620 II

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2