:amilieleden vechten via emeente om grafrechten Cjroen "ZwarLrJexeh ïn het harL. pCO^RANT Graf als object van ruil en schenking Beker voor 20 jaar 'man sen' Dozen inpakken voor Roemenië fpz&ztttiefAi&iettcC *7e%el he farkeerplaats lOudeschild fjgt gevoelig Horecaondernemer na ontruiming van diefstal beticht Theaterfestival brengt meer op dan verwacht Vernielingen in De Koog Onder de pomp Ambulance zoekt naar Markgrave Bruine kiekendief blijkt vergiftigd Eerste huiler TEXELSE^COURANT UUlm fflets (MMVl Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11493 TEXELSE VRIJDAG 7 JULI 2000 COURANT ertentles/abonnementerybezorging: baan 6 v I MC Den Burg oon 0222 36 26 00 bx 0222 - 31 41 11 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11.1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. de Alkmaarse rechtbank diende deze week een op- telijke zaak tussen de gemeente Texel en mevrouw drika Burie uit Lijnden bij Aalsmeer. Burie vorderde in r j geding de exclusieve rechten op het graf van haar X itouders die op de algemene begraafplaats aan de erstraat rusten. De gemeente heeft de grafrechten in 1998 buiten haar medeweten administratief overgedra- aan haar oom, de 94-jarige Frits de Jong uit De Koog. Jong had daar schriftelijk om verzocht. Een mm iddelingspoging van burgemeester Joke Geldorp gde maar ten dele omdat Burie niets met haar oom te en wil hebben. lika Burie is in Amsterdam ge- als dochter van Riek Kikkert en Burie en heeft lang op Texel ge- _jd. Zi) heelt hier een tweede huis :oekt het eiland nog regelma- ler meer om de graven van iders te verzorgen, die net als ipa en oma Pieter Kikkert en de Ruijter op de algemene be its van Den Burg liggen. Vol- [Burie is zij als enig erfgenaam ■rans Burie de rechthebbende wel de graven van haar ouders van haar grootouders. Frans zou in 1960 de 'eeuwige rech- beide graven hebben verwor- Iwas Buries schrik toen zij er vo- illege houdt vast aan de aan- n een parkeerplaats achter oningen aan de Barents- it op het terrein van Rab in schild. Maar de buurt vreest idoor dichtslaande portieren snsen die na een avondje en hun auto's opzoeken, t het dorp zelf geen alterna- larkeervoorziening aanbiedt het college voet bij stuk. sdagavond bespraken wet- rs Schilling en Bakker de be- zijn afgestapt van het plan om keerplaats via de Vlamkast te len. Dit stuitte echter op kritiek, ernatief presenteerde de ge- e gisteren een toegang via de n de Laagwaalderweg, waar- Ie oprit een helling krijgt van graden. Een oplossing die kosten met zich meebrengt, waardoor de bezwaren van >ers van de Vlamkast uit de zijn. tersvan de Barentszstraat blij- vrees voor overlast echter kri- irwerd gewezen op de moge- om het grasveld langs de De straat in gebruik te nemen, in van het terrein van Rab, dat de ote huurt voor een periode van ar iet college geeft de voorkeur Iplan, omdat de parkeerplaats lansluit op de herinrichting van ven en de geplande trappen dijk. Het terrein biedt plaats tot 110 auto's. De oprit naar agwaalderweg, in plaats van eVIamkast, gaat ten koste van antal plaatsen. Het college binnenkort een definitief be- rer de parkeerplaats. Het betwiste graf van Pieter Kikkert en Antje de Ruijter op de algemene begraaf plaats aan de Kogerstraat. (Foto Ba* Bosch) Tegen de Texelse horecaonder nemer die deze week zijn etablis sement in Oudeschild moest ont ruimen omdat hij de huur herhaaldelijk niet tijdig had be taald, is aangifte gedaan wegens verduistering en vernieling. Daar naast is hij in een civiele procedure gedagvaard, waarmee de eigena ren de spullen willen terugvorderen die tijdens de ontruiming van het café-restaurant zouden zijn ver dwenen. Volgens de eigenaren zijn tijdens de ontruiming van het café-restaurant spullen gestolen die de pachter van hen had gehuurd. Het gaat om een biljart, stoelen en tafels, spotjes, plafonddelen, keukenapparatuur en andere roerende zaken. Verder zou de horecaondernemer leidingen heb ben gesloopt en het pand in een grote puinhoop hebben achtergela ten. Daarom hebben de eigenaren bij de politie aangifte gedaan van ver duistering en zaaksbeschadiging. De recherche is gisteren met een onder zoek gestart. Ook langs privaatrechtelijke weg pro beren de eigenaren hun goederen terug te krijgen. Dinsdag dient voor de Alkmaarse rechtbank een kort geding tegen de voormalige huurder, waarin zij eisen dat hij de spullen te ruggeeft, althans zegt waar die zich momenteel bevinden. rig jaar achter kwam'dat met zij maar haar oom Frits de Jong in de ge meentelijke administratie als 'vergunninghouder' van beide graven stond geregistreerd. Na overleg tus sen burgemeester Geldorp en De Jong is de administratieve verande ring - die in 1998 op verzoek van De Jong was aangebracht - in maart van dit jaar deels ongedaan gemaakt: Burie staat sindsdien geregistreerd als degene die over het graf van haar ouders mag beschikken. Burie vindt dat echter niet genoeg: zij wil dat het graf van haar grootouders eveneens op haar naam wordt gezet. Burie wil de rechten op het betwiste graf rui len tegen een plekje naast het graf van haar ouders. De Jong wil de rech ten echter met afstaan. Niet omdat hij zelf in het graf van zijn schoonouders wil worden bijgezet - hij wil verderop naast zijn vrouw Nel Kikkert begraven worden - maar om het graf bij wijze van dank te schenken aan het echt paar dat hem al jarenlang met veel liefde verzorgt. Volgens de gemeente zijn de graf- Lees verder pagina 3 Flet theaterfestival 'Broadway Wiesje 2000', dat tijdens het pink sterweekend werd gehouden in dertig huiskamers, garages en schuren in Den Floorn, heeft een bedrag van 26.700,- opgebracht. Vooraf had de organiserende Stichting Theateractiviteiten Texel gerekend op een opbrengst van 25.000,-. Het geld is bestemd voor de Stichting Wiesje, een initiatief van actrice Gerda Havertong, die een zorgcentrum voor demente rende ouderen in Suriname wil rea liseren. Bij het opstellen van de begroting was de organisatie ervan uitgegaan dat er zo'n 2500 kaarten verkocht moesten worden om het streef bedrag te halen. Tien gulden van ie der kaartje was bestemd voor het goede doel. De concurrentie van de voetbalwedstrijd tussen Nederland en Tsjechië op de slotavond was ech ter groter dan ven/vacht, terwijl de kaartverkoop op vrijdagavond een beetje was tegengevallen. In totaal werden er ruim 1800 kaarten ver kocht. Een kleine honderd daarvan gingen voor de helft van de prijs naar liefhebbers die pas halverwege de Orgelman Peter Kaan werd woensdagochtend gehuldigd omdat het 20 jaar geleden was dat hij begon met 'mansen' (geld ophalen tijdens het orgeldraaien) ten bate van de reddings maatschappij. Dat gebeurde tij dens de folkloreactiviteiten op de Groeneplaats, één van de vele gelegenheden waarbij Kaan met zijn orgel aanwezig is. Hij werd daar lovend toegesproken door folklorevoorzitter Gerard van der Kooi. die erop attendeerde dat deze eerste folkloredag van het seizoen in het teken van de zee stond. Kaan voelt zich erg ver bonden met de zee en zeevaren den. Het idee om dat thema te kiezen voor een folkoredag en die te laten samenvallen met zijn vierde lustrum, werd twee jaar geleden al door hem naar voren gebracht. Het folklorebestuur had dat in de oren geknoopt en nu was het dus zover. Als blijk van dank voor de 20-ja- rige inspanning ten gunste van de KNRM kreeg Kaan een reus achtige bokaal met inscriptie. Het was de bedoeling dat deze zou worden overhandigd door burge meester Geldorp, maar die had geen tijd. Daarom gebeurde het door wethouder Daan Schilling (foto) en die bood daarvoor 'dui zend maal' zijn excuses aan. De jubilaris had er echter alle begrip voor: 'Druk had ze 't, nou!!'. Schilling liet geen twijfel bestaan over zijn bewondering voor de langdurige inzet van de orgel man. 'Je bent uit hetzelfde hout gesneden als de KNRM. Altijd klaar staan voor anderen'. De wethouder vond het wel merk waardig dat nooit eerder iemand op het idee is gekomen om de zee te kiezen als thema voor een folkloredag, terwijl dat op het door de zee omspoelde Texel ei genlijk zo voor de hand ligt. fFöfo Harry oe Graaf) avond een kaartje kochten en dus met meer alle voorstellingen konden bezoeken. Het begrote bedrag werd echter toch gehaald - en zelfs over troffen - doordat een bedrag van ƒ2550,- aan giften binnenkwam. Een groot deel. 500.-, was afkomstig van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. De verloting bracht nog eens ƒ700,- op, terwijl de rest van de opbrengst afkomstig is uit de verkoop van consumptiebonnen, waarvan even eens tien procent naar 'Wiesje' gaat. Op de Nikadel in De Koog hebben onbekenden in de nacht van dinsdag op woensdag verscheidene vernielin gen aangericht. Van een geparkeerde schaftwagen werden vijf ramen ver nield- Ooggetuigen zagen een blonde jongen in een wit T-shirt en een don kere man in een blauw shirt. Later in de nacht werden twee bushokjes vernield. Hiervan hebben zich geen ooggetuigen gemeld. /e het nieuwe toetje van Parel? Oe coup(e) Aubertijn met TOcaaf/j's. öftfe vraag is: waar serveren dat? De organisatie 'Texel Helpt' is goed te spreken over de inzamelingsactie die in Oudeschild werd gehouden, ten bate van de bevolking van het Roemeense platteland. Er werden 115 dozen met levensmiddelen op gehaald en nog eens een bedrag van 1.885,-. Met dat geld werden onder meer de andere dozen gevuld die op 14 augustus naar het dorp Roem eense dorp Cherlas worden ge bracht. De bevolking van het dorp is van Hongaarse afkomst en kampt door de hittegolf dit jaar met een mis oogst. Ze kunnen de levensmiddelen goed gebruiken, maar ook de kleding die door de Texelse vrijwilligers op maat wordt geselecteerd Verder krij gen ze 150 Texeler dekbedden, die door de fabrikant zijn toegezegd. In de vrachtwagen gaat ook een partij overtollige Texelse schoolbanken, een weegschaal, een bascule, een deegmachine en andere apparatuur die is geschonken door bakkerij 't Gouwe Boltje. De depots van 'Texel Helpt' zijn inmiddels in gebruik ten bate van andere probleemgebieden, zoals Albanië en Kosovo. Vrijwilligers van 'Texel Helpt' pakken in hoeve 'Vogelvreugd' van de familie Van Maldegem dozen met levensmiddelen in voor Roeme nie. (Foto Gerard Timmerman) Voor menigeen is het zoeken naar een straat in nieuwbouwwijk De Mars een hele klus. Het wordt nog moeilijker indien het om een nieuwe straatnaam gaat die bo vendien nog niet staat aangege ven. Dat ondervond de bemanning van een Texelse ambulance deze week. De ambulance - die was opgeroepen om reeds gearriveerde collega's te assisteren - was op zoek naar de Markgrave, waar een vrouw was ge troffen door een hartaanval. Er wer den meerdere minuten verspeeld doordat pas na intensief radiocontact en het inslaan van een verkeerde route aan het ambulancepersoneel duidelijk werd waar de straat zich bevindt. Een bruine kiekendief die in april dood in het poldertje Ceres werd aangetroffen, blijkt aan parathion te zijn gestorven. Het landbouwgif was in kippenvlees verwerkt. Een duidelijk geval van opzettelijke ver giftiging, constateert Vogel werkgroep Texel. Tot dusver zijn op Texel vier dode kiekendieven aan getroffen, waarvan overigens maar bij één exemplaar vergiftiging kon worden aangetoond. Ook van een gestorven torenvalk is de doods oorzaak onbekend. Het vergiftigmgsgeval staat niet op zichzelf. Nog niet zo lang geleden werden dode buizerds gevonden die muizen in hun maag hadden die van vergiftigde graankorrels hadden ge geten. Was het in die gevallen niet zeker of er opzet in het spel is, bij het vergiftigde kippenvlees lijkt dat wel het geval. Naar het doel van de da der is het gissen. Roofvogels staan bij sommigen in een negatief daglicht, omdat ze bijvoorbeeld wel eens een jong uit een nest weidevogels pikken. Volgens Adriaan Dijksen is dat nega tieve imago onterecht. 'Want de ene vogelsoort kan de andere nooit nega tief beïnvloeden.' Overigens gedijt de bruine kiekendief tegenwoordig goed op het eiland, in tegenstelling tot de blauwe kieken dief, waarvan het broedresultaat de laatste jaren wat afneemt. Dat neemt met weg dat openvallende gaten in het jachtterrein van roofvogels, door natuurlijke afname van de soort of door vergiftiging, door andere dieren snel worden ingevuld Het blijkt op Texel geen automatisme dat hulpdiensten als politie, brand weer en ambulance door de ge meente worden geïnformeerd over de ligging en naam van een nieuwe straat. 'Wij lezen dat net als ieder ander in de krant', zegt Paul Smidt van Ambulancedienst Texel. 'Ik vind ook dat het bij ons vak hoort om dat bij te houden. En het is aan de andere kant ook heel normaal dat je eens iets navraagt bij de centrale, dat doe ik ook wel eens. In dit geval heeft het zoeken niet geleid tot overschrijding van de tijd waarbinnen wij bij een ongeval of calamiteit behoren te ar riveren.' Toeval of met: na het voor val is door de gemeente een straat naambord aan de Markgrave geplaatst. Belgische toeristen vonden woens dag op het strand bij de vuurtoren de eerste zeehonden-'huiler' van het jaar. Een 'huiler' is een zeehonden jong dat door de moeder uit het oog is verloren. De jonge zeehond, die naar de vinder 'Gerda' is genoemd, is door de dierenarts onderzocht en blijkt gezond, maar veel te mager. Het diertje weegt nog geen zeven kilo. terwijl een normaal geboortegewicht tien kilo bedraagt. Als de zeehond na een maand of drie voldoende is aan gesterkt. wordt hij weer in zee uitge zet. Souffleuse De spelers moesten haar goed kun nen verstaan, maar het publiek mocht haar nooit horen. Souffleuse Dien Plaatsman vervulde geen ge makkelijke rol bij toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal. Omdat ze 25 jaar in 'dat hok onder het toneel' heeft gezeten speldde Henk Tjepkema haar woensdag het zilveren insigne van de Nederlandse Vereniging voor Amateurtoneel NCA op de revers. Pagina 2 Geliefd eiland Al een leven lang komt Diet Verschoor op Texel. Toch noemt ze haar geliefde eiland pas bij naam in haar tweeën dertigste boek, dat eind vorige maand verscheen. 'Maar de zee is erg belangnjk voor me en die keert terug in ieder boek, net als de sfeer die Texel biedt. Eigenlijk wonen al mijn boeken een beetje op Texel.' Pagina 3 m Sterallures Harry vindt dat er onderhand genoeg publiciteit is geweest over de film waarin hij centraal staat. Evengoed werkte hij graag mee aan de vele in terviews waarbij hij probeerde veran dering te brengen in het stereotype beeld dat veel overkanters van Texel hebben. Pagina 5 m Texel schapeneiland? Het verzoek van slachter Aad van Heerwaarden om compensatie van de pachtverhogmg voor zijn bedrijf maakte pijnlijk duidelijk dat het niet goed gaat met onze lokale trots: het Texelse schaap Pagina 7 (Advertentie) L - Trxrh i* hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folder van: drogisterij NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) voor de vakantiekrant van 21 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 12 juli a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1