issiw 2 Uiteenlopende kunst in Het Posthuys Gejutte flessen van glascontainer gered teso Gelaagd E Agenda mmmm 1-1-2 .TEXELSE COURANT" Sponsoring van Tesselhuus nog niet geheel rond Maatschappelijk Werk Afscheid lerares Jozefschool Wat ik leggen wou. Wie bepaalt wat? Jongeren gezocht mr 'f' i "iïwi Kippen trekpleister zwembadfeest KTF in Cocksdorp Toeristische informatiefilm Radio Texel Wolter Kroes in De Zwaan DINSDAG 11 JULI 2000 Olieverfschilderijen, keramiek, brons sculpturen en gemengde techniek vormen samen de nieuwe expositie van art gallery Het Posthuys, die zondag 16 juli om 15.00 uur feestelijk wordt geopend en tot en met 8 september te be zichtigen zal zijn. De olieverfschilderijen zijn gemaakt door Lieuwe Kingma (1957), die al tij dens zijn studie aan de Minerva Aca demie te Groningen naar het zuiden trok om te schetsen en fotograferen. Het levendige kleurgebruik in een groot deel van zijn werken roept dan ook associaties op met mediterrane streken in Zuid-Europa. Hij legde het licht vast, evenals grillige muren, ver veloze deuren, paarse lavendel- velden, schaduwrijke pleinen met platanen en aardkleurige huizen, die verankerd lijken in het landschap. het ministerie van Justitie. Djoeke van Zwetselaar maakt bron sculpturen. Van beroep is ze cesar- oefentherapeute, met als uit de hand gelopen hobby beeldhouwen, een vri|etijdsbesteding die bijna professie is geworden. De mens en de natuur staan centraal in haar werk, evenals de groep en het individu Momenteel werkt zij aan enkele portretten, die zij op haar eigen wijze in het brons uit werkt. Van Zwetselaar werkt vaak in opdracht, ook voor bedrijven en in stellingen. De keramiek in de nieuwe tentoon stelling is gemaakt door Lida Dijks tra-Pastoor, die in 1958 werd gebo ren in Middenmeer Van jongs af aan is ze bezig geweest met tekenen, schilderen en later met beeldhouwen en keramiek. Overdag is ze werk zaam in de huisartspraktijk van haar man en in haar vrije ti|d is ze vaak te lllls II :<i..y> li '1 vim i; 'Zoals het was II', een gouache van Magda Luttikhuizen. Bij Kingma ontstaan zijn schilderijen uit een combinatie van wat hij ziet en wat hij zich herinnert. Indrukken van jaren her worden gefilterd van alle 'ruis' en komen op vereenvoudigde wijze - maar wel duidelijk herkenbaar - in geabstraheerde kleurvlakken op het doek. Door verschillende verfla gen over elkaar aan te brengen, geeft hij het beeld een interessante struc tuur en textuur mee. Hij laat zich daar bij beïnvloeden door voorgangers uit diverse stromingen en tijden. Kingma exposeert afwisselend in Frankrijk en Nederland. Werk van hem is onder meer aangekocht voor de collecties van grote organisaties als TNO, ING Bank Amsterdam en vinden in haar atelier Een prima com binatie, vindt ze zelf. Dijkstra is autodidact. Ze vindt het fantastisch om zelf te ontdekken en te proberen. Om haar werk te vervol maken volgden ze cursussen bij on der meer Henry de Bruijn (beeld houwen), Ada Strooper (keramiek), Gerlpch Baas (glazuren van steen). Daarnaast bekwaamde ze zich in raku en edelsmeden, om koper en messing in haar beelden te kunnen verwerken. Op dit moment gaat haar meeste aandacht uit naar beelden van steen. Vaak maakt ze twee of drie beelden achter elkaar, die bij elkaar geplaatst een mysterieuze sfeer doen vermoeden. De beelden hebben een bijzondere band met elkaar, aldus Dijkstra. Dijkstra organiseert geregeld exposi ties, soms samen met anderen, bij voorkeur in kerken. Een bekende, erg grote expositie is 'Kunst in de kerk' te Hensbroek, die ze ieder jaar met wisselende kunstenaars organiseert en waarop steeds veel toeschouwers af komen. Ook Magda Luttikhuizen (1949) inte resseerde zich al vroeg voor beel dende kunst. Toch koos zij aanvan kelijk voor andere richtingen. Ze was onder meer lerares in het basisonder wijs, volgde een opleiding tot pro grammeur en studeerde bouwkunde aan de Technische Universiteit in Delft. Op het moment dat haar kinde ren naar school gingen, pakte zij het schilderen weer op en sinds 1992 werkt ze fulltime als beeldend kunste naar. Vanaf haar jongste jeugd werd Luttikhuizen gefascineerd door de ruimte van de polder. Het gedicht met de beginregel 'Denkend aan Holland' van Hendrik Marsman sprak haar als kind zeer aan. De polder met de lange rechte wegen en de eindeloze bomenrijen hebben een eigen ritme, vond ze Toen kon ze nog met ver moeden dat ze zelf poëzie zou schrij ven om haar eigen ervaring vorm te geven. De gedichten gebruikt ze in haar beeldende werk. Naast de inhoud wordt ze geboeid door de visuele kant van gedrukte en hand geschreven tekst. Los van de woor den krijgen de letters een functie in het beeld. Vaak gaat het slechts om losse woorden, die gevoelens van heimwee, verlangen naar vrijheid en eenzaamheid oproepen. Ze schildert meestal op papier, in een gemengde techniek met gouache als hoofdbe standdeel. Maar ze gebruikt ook kar ton en de laatste tijd acryl op linnen. Luttikhuizen exposeerde bij diverse galeries in Noord-Holland, Friesland en Zeeland en maakte deel uit van de tentoonstelling 'Taal in Beeld' van de Stichting Kunst en Cultuur in Noord- Holland. Ze verkocht werk aan onder meer het ABP in Eindhoven, het Me disch Centrum Alkmaar en particulie ren. Op dit moment neemt zij deel aan de reizende tentoonstelling '30 Visions on water', die in samenwer king met de stichting Ocean '98 ge stalte kreeg. In het Tesselhuus, de aangepaste vakantiewoning in De Koog, is za terdag de eerste groep gasten, af komstig uit Limburg, gearriveerd. Ze maken deel uit van de 88 zwaar gehandicapten die er dit jaar een vakantie doorbrengen. Het bestuur van de Stichting Texel-Vakantie Gehandicapten en de begelei dingscommissie hebben alle voor bereidingen getroffen en ook de 85 vrijwilligers zijn er klaar voor. De gehandicapten worden over het eiland vervoerd door Jos Slikker, sinds jaar en dag de vaste chauffeur van de aangepaste touringcar. De Kringloopwinkel die hij met echtge note Marian exploiteert sponsort het vervoer van de gasten van de huidige groep gasten van en naar Limburg Het Tesselhuus wordt beheerd door Abe en Petra Keyser, die voor mond voorraad zorgen en regelen dat alles schoon is en klaar staat voor de gas ten. Iedere vakantieweek wordt be geleid door twee bestuursleden van de stichting en een lid van de Rotaryclub Texel, de Lionsclub Texel of de Overkoepelende Vrouwen Or ganisatie. Ze vangen de gasten op in Den Helder, staan de groep met raad en daad bij, verzorgen eens per week een uitgebreide barbecue en escor teren deelnemers en begeleiders naar Den Helder. Voor de bekostiging van de vakantie weken (van 1 juli tot en met 16 sep tember) is een bedrag van ƒ165.000,- nodig. Dit bedrag is echter nog niet geheel bij elkaar gebracht. Donateurs en sponsors kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 327 025 Bij het Maritiem en Jutters Museum (MJM) in Oudeschild zijn de 3500 gla zen flessen die wijlen Meijert Spigt in zijn leven bij elkaar heeft gejut over zichtelijk uitgestald voor publiek. De flessen zijn uit kisten gepakt, van een dikke laag stof ontdaan en op kleur gesorteerd tegen de achterwand van de juttersschuur geplaatst. 'Een hei dens karwei', verzucht beheerder Gerrit Gerrits. 'Het idee kwam van onze technische man Willem Keijzer, die ons daarmee verloste van de vraag hoe je al die flessen in hemels naam tot hun recht kunt laten komen. Over de volle breedte van de wand en van de bodem tot de nok zijn de fles sen op planken neergezet. De dertien etages glaswerk ontlokken goedkeu rende reacties aan de familie van va der Spigt, die op uitnodiging van het museum een kijkje komen nemen. Bepaalde flessen maken herinnerin gen los. 'Daarmee ben ik nog op de foto geweest!', zegt kleindochter Imelda, als zij een bijzonder exem plaar herkent Zelf speurt zij op het strand vooral naar stenen. 'Het juttersbloed zit er bij alle Spigten nog in. We lopen allemaal met de neus naar de grond over het strand. Meijert Spigt begon rond 1935 met het jutten van w/fte flessen om bessensap in te bottelen. Zijn vrouw perste het sap van de bessen die in de tuin van hun boerderij aan de Ruigendi/k groeiden. Toen de eerste plastic flessen hun intrede deden, dacht Spigt dat het spoedig gedaan zou zi/n met de glazen flessen en be gon hij alle soorten te verzamelen. 'Hij moet een encyclopedisch geheugen hebben gehad', zegt Gerrits, 'geen één fles is dezelfde. Van één soort zitten er wel meerdere tussen, maar dan is er bijvoorbeeld eentje met een kroonkurk en een andere met een schroef dop, of wijkt het opschrift een beetje af. Tussen de bonte verzameling zitten nostalgische merken als 'B3' appel sap, 'Exota' gazeuse en limonade van 'Green Spot' ('zonder prik!'). Enkele flessen zijn inmiddels f75, - waard en in afwachting van een beveiligde vitrinekast apart gezet. Behalve de soms zeer buitenissig vormgegeven limonade-, whisky-, bier-, likeur- en wodkaflessen heeft Spigt ook de gla zen flacons vergaard waarin eens after shave, autowas en eau de cologne heeft gezeten. Tot zijn 75' is Spigt doorgegaan met zijn hobby. Toen hij stopte en de hele zwik in de glascontainer wilde gooien, zocht zijn familie contact met het MJM. Op een videoband, die even eens in de juttersschuur is te zien, zegt de oude Spigt dat hij blij is dat de collectie in het museum bij elkaar zal blijven. Het Texelse kantoor van het maat schappelijk werk is in verband met vakanties gesloten van 17 juli tot en met 18 augustus. Wie in deze penode contact wil hebben met een maat schappelijk werken kan elke werkdag van 9 00 tot 12.00 uur telefonisch contact opnemen met het hoofdkan toor van de Stichting voor Welzijns zorg en Maatschappelijk Dienstverle ning in Den Helder, tel. 0223-628384. Ter gelegenheid van het afscheid van Tonny Giling-Van de Wetering van de Jozefschool kunnen ouders en (oud- )leerlingen haar woensdag 19 juli tus sen 18.30 en 19.30 uur gedag zeg gen. Locatie is het schoolgebouw. 'Juf' Tonny gaat met pensioen, na 34 jaar in het onderwijs werkzaam te zijn geweest. De broers Dirk en Johan Witte uit Den Burg zijn beiden geslaagd aan het Alkwaard College in Heerhu- gowaard. De 21 -jarige Dirk voltooide zijn koksopleiding bij hotel-restaurant Opduin in De Koog. Johan (20) mag zich nu zelfstandig werkend scheepstimmerman noemen. Hij is werkzaam bij Jongert Jachtwerf BV in Medemblik. De nazaten van Meijert Spigt bewonderen de uitstalling in de juttersschuur. In november kan de collectie weer worden ingepakt om- datjde schuur wordt geteisterd door houtworm en moet worden ontsmet. (roto Bon Boxhi Ik wil het even hebben over een paar vrouwen die graag op Texel wilden wonen, ik geloof ieder apart. Die kwa men dus hier wonen, hoewel ze denk ik toch wel wisten dat hier ook een vliegveld was. Alles ging blijkbaar goed, totdat ze in de tuin lagen te rusten of te zonnen en ineens een vliegtuigje over hen heen zagen en hoorden vliegen. En later nog één en misschien meerdere. Dat was toch niet mogelijk om zo in je rust gestoord te worden, en je mag er toch niet aan denken dat zo'n ding misschien ook nog eens een camera met een tele lens aan boord zou hebben. Binnen de kortste keren zou je jezelf tegen komen op een pornowebsite op inter net (zo noemen ze dat geloof ik). Nu is het lawaai van de meeste vliegtuig jes denk ik met zo groot dat het de decibellen die de kerklokken produ ceren te boven gaat, maar toch klom men de twee in de pen en verzoch ten alle Texelaars te protesteren tegen deze geluidshinder. Ze hebben inmiddels en groepje mensen om zich heen verzameld die dezelfde ideeën hebben. Ze zijn aan het lobbyen in de Tweede Kamer en we ten blijkbaar de juiste mensen te vin den. De reden dat ik dit schrijf is dat ik vind dat je als je speciaal op Texel wilt wonen (en dat lukt lang niet iedereen), je je aan moet passen aan de ideeën die de bewoners (Texelaars) al had den over het leven hier. Zij zijn beslist wel in staat te bepalen wat wel en niet mag. Zelf ben ik altijd tevreden ge weest met de komst van het vliegveld en de levendigheid die dat voor ons meebracht. Voor mij had de Fokker, de 'Blauwe Texelaar', nog wel wat door mogen gaan met zijn retour vluchten van en naar Schiphol. Ik zou de Texelaars die geen proble men hebben, willen oproepen eens contact op te nemen met hun verte genwoordigers in de verschillende commissies of een brief te sturen aan de leden van de Tweede Kamer. Ze lezen zulke brieven heus wel, heb ik ondervonden. We willen Texel toch houden zo het is, ook met de vliegtuigjes die af en toe over je heen komen. Je kunt ten slotte niet allemaal naar de pier van Schiphol gaan om vliegtuigen te kij ken. (Dit was wat ik even kwijt wou. Sorry jongens, maar dut most effe beure.) P.S.: Wees er wel van overtuigd dat de anti-vlieglobby al veel kwaad heeft gedaan in gezagskringen. J.D. Koning, Den Burg. Holland World Youth is nog op zoek naar jongeren die gedurende een jaar willen participeren in een uitwisselingsproject met het Afri kaanse Benin. Deelnemers tussen de 17 en de 22 jaar wonen gedurende een half jaar afwisselend in Neder land en in Benin, waarna ze op scho len presentaties geven over hun er varingen. Het project gaat eind juli van start en richt zich met name op jongeren uit Groningen, Friesland en de kop van Noord-Holland. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Holland Word Youth, tel. 030-2368448 Dinsdag 11 juli Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen meedoen betalen ƒ5,-. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse vergade ring van de gemeenteraad In de NH kerk van Oosterend begint om 20.15 uur een zomeravond concert, dat wordt verzorgd door Arnaud Rosdorff (piano). Cellist James McLaren zal ondanks eer dere berichten géén medewerking verlenen. Na afloop wordt een inza meling gehouden ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30, 18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Woensdag 12 juli De folkloremarkt, die tussen 10.00 en 16.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, staat in het teken van de oud-Hollandse kinderenspelen. Dansgroep 't Volk van Grada uit Emmen verzorgt de monstraties om 11.00 en 13.30 uur De Vrije School, Gasthuisstraat 55, houdt van 15.30 tot 16.30 uur een voorleesmiddag voor peuters en kleuters. Op het strand bij paal 28 gaat om 19.30 uur de eerste van zes Krimstrandlopen van start. Inschrij ven kan vanaf 19.00 uur in het strandpaviljoen. Deelname kost ƒ6,- de jeugd tot en met 12 jaar betaalt ƒ3,50. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij via tel. 318 512. Vier Texelse bands die het afgelo pen jaar de richting popmuziek aan de muziekschool hebben gevolgd, laten vanaf 20.00 uur in jongeren centrum Time Out horen wat ze hebben opgestoken van de lessen. De toegang is gratis. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30, 18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Donderdag 13 juli Om 13.30 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Wonen in een walvis'. Toegang 12,50, inclu sief entreebewijs. De Hoornder Donderdag, die van 19.00 tot 21.00 uur in Den Hoorn wordt gehouden, staat in het teken van de muziek Met onder meer een optreden van fanfarekorps DEK. Vanaf 15.30 uur is er markt In De Cocksdorp wordt van 17.00 tot 21.00 uur de Durper markt ge houden. Met muziek van de Boerenkapel, spelletjes en oude ambachten. Om 19.30 uur start in de RK kerk van De Cocksdorp een concert van fanfarekorps KTF. Vooraf maken drumband en majorettes een rond gang door het dorp. In het kader van het samenspel project geeft het kinderkoor van de Muziek- en Dansschool een con cert in de NH kerk van Den Burg. Het koor wordt begeleid door een speciaal geformeerd begeleidings- orkest en ook musicalvereniging 'Geen C te hoog' zal acte de présence geven. Bij de ingang wordt een bijdrage gevraagd, die geheel ten goede komt aan de stichting War Child. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30, 18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Vrijdag 14 juli Vandaag neemt de Bruinvisschool afscheid van directeur Ria Visser. De receptie duurt van 16.45 tot 19.00 uur. Tevens is er een reünie voor ie dereen die ooit op de school in Oudeschild heeft gezeten. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur de première van de nieuwe kindervoorstelling va 'eigen' theatergroep De Vanta De Thijsseschool sluit het se laar tussen 17.00 en 20.00 u met het 'Zomerfeest 2000' onder meer een modeshow, et van avontuur, spelletjes, veel en drinken en een veiling vam sten en producten van de leert? ten. Bij de voormalige elektrici centrale aan de IJsdijk nabij 0 schild gaat om 19.00 uur wielertijdrit over 32 kilometei start. Deelname is gratis. In Cinema Texel draait Mr Impossible (aanvang 14.30, en 21.45 uur), Teigetjes film uur) en Three to tango (19.0 21.30 uur). Veerdienst Teso zet vrijdag, z dag en zondag gedurendei delen van de dag twee boten i de te verwachten drukte de bs kunnen. Vrijdag wordt van 9.3 16.05 uur volgens een halfi dienst gevaren, zaterdag van tot 15.05 uur en zondag van 1 tot 20.05 uur. Automobilisten i ten evenwel rekening houden wachttijden. Vrijdag moet opl tussen 10.00 en 12.00 uur en in Helder van 12.00 tot 16.00 mq een half uur worden gewacht. Z dag is de wachttijd in Den Hi tussen 9.00 tot 16.00 uur een tot een heel uur en op Texel tui 10.00 en 12.00 uur een half u Hoogwater te Oudesct Di. 11 4.10 en 16.35 Wo. 12 5.10 en 17.47 Do. 13 6.47 en 19.00 Vr. 14 8.00 en 20.05 Za. 15 8.34 en 20.40 Zo. 16 9.14 en 21.10 Ma. 17 9.44 en 21.51 Di. 18 10.24 en 23.00 Aan het strand is het ongeveer een uu der hoogwater. De zon komt 10 juli Q| 5.30 uur en gaat onder om 21 57uur i volle maan, 17 juli springtij. A'i., --- Terwijl op de achtergrond pop muzikanten het publiek vermaken, heeft deze jonge bezoeker van de 'van Top tot Teen dagzaterdag in en rond zwembad Molenkoog meer oog voor de kippen. Behalve luisteren naar muziek van Expreszo (zie foto), Jug Bros en ShakinLegends, waren er playbackacts, kon er jeu de boules worden gespeeld en was er ander vermaak. (Foto Gerard Timmerman) De Koninklijke Texelse Fanfare geeft donderdag om 19.30 uur een concert in de katholieke kerk van De Cocksdorp. In de Vakantiekrant van vrijdag stond per abuis vermeld dat het optreden in De Koog zou plaats vinden. In De Koog wordt echter pas aanstaande maandag geconcer teerd. Ook die uitvoering vindt plaats in de katholieke kerk en begint om 19.30 uur. DAAR RED JE LEVENS MEE Gasten van Texelse logiesbedrijven hoeven hun kamer niet meer uit om van het eiland te genieten. Filmer John Smit verspreidt dezer dagen 1200 kopieën van een informatieve film over het eiland, die speciaal voor toeristen is gemaakt. In 34 minuten tijd krijgt de gast een beeld van alle dorpen, het landschap en andere toeristisch bezienswaardigheden, voorafgegaan door een introductie door burgemeester Joke Geldorp Aan het eind van de Texelfilm wordt een beeld gegeven van het Tesselhuus. Onderdeel van de film is een reeks commercials, waarvan de presentatie aansluit bij het onder werp. De spots zijn nodig ter finan ciering van de film, waarvoor de logiesverstrekkers geen cent hoeven te betalen. Smit kan vakantieparken De Krim en de Sluftervallei tot zijn klanten rekenen. Gegadigden die geen film ontvangen, kunnen alsnog een exemplaar aanvragen bij Smit (tel. 315 153). Door een storing bij de zende dio Texel al enkele dagen s! ontvangen, een probleem d name ïn herdér geïegen gebiïf uiting komt. Het probleem isï dels onderkend en maandag een poging ondernomen rep uit te voeren. Daarvoor was eer van overkant gekomen, gooide de krachtige wind roei eten en bleek het niet verantwo werkzaamheden uit te voere dezer dagen de wind afneemt een tweede poging ondernor de hoop dat de lokale omroe( over het hele eiland probleenf te ontvangen. De storingen zij rigens niet merkbaar op de frequentie van de omroep. De tekst van zijn eerste hit, me los', werd geschreven Texelaar Theun de Winter. Wj later, zaterdag aanstaande on cies te zijn, verzorgt zanger# Kroes een optreden in cal Zwaan in Den Burg. Hij bel het podium om 22.00 uur. Dr gang is gratis. Een superster is hij (nog) met duidelijk is dat 'Laat me los' geen kwaad heeft gedaan. Toer hit scoorde, zat hij vijf jaar artiestenvak, nadat hij op twii rige leeftijd een talentenjach! gewonnen en de muzikale zake Willem van Kooten hem lam: aan zijn platenmaatschappi Bullet had gebonden. Een ho punt na 'Laat me los' was he schijnen van zijn eerste CD-a met bijdragen van bekende schrijvers als Ton de Zeeuw, de Winter, Gerrit den Braberer Driessen, die vroeger deel uitir van de groep Spargo. Met l'i Alberti nam hij het duet 'Eens'; als jij' op. Afgelopen voorjaar kwam derde CD uit, getiteld 'Nieman ders'. Ook de single 'Ik heb® nacht liggen dromen' bleef ongedraaid. Wolter Kroes.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2