Texelaars voelen weinig voor wildernis op 't wad 4 Vooral toeristen bij slotmanifestatie SP W^at ik zeggen wou.. 9' Basis Hondenclub feestelijk ingewiji Zorgcentrum probee wachtlijst in te korte Durpers en Hoorndef winnen slagbaltoerno Geslaagd .TEXELSE COURANT" Het hart hersteld Dirk Pool wint Zeeuwse zeilklassieker Zomerfeest 2000 op Thijsseschool Molenkoog eerder dicht Belg was beste schapenmelker Avondrit van menvereniging Klaverjassen in Zuid-Eierland Prijs 'Leefbaar Texel' voor twee plannen Geef om kinderen met een spijs verteringsziekte GIRO 2737 atef- '-V'.v DINSDAG 11 JULI 2000 m Bntrrn vin leitnHuilco vciintwx. Air li|kbc»J Jt mU De afsluiting van de politieke cam pagne 'De Wadden, houden wat we hadden' heeft zaterdag een kleine 150 bezoekers naar de haven van Oudeschild getrokken. Het waren voornamelijk toeristen en dagjes mensen die de manifestatie van de Socialistiese Partij bijwoonden. Een deel ervan tekende grif een pamflet dat opriep tot het staken van economische activiteiten op de Waddenzee. Ondanks een op treden van Eurovisiesongfestival deelnemer Linda Wagemakers was het aantal aanwezige Texelaars op de vingers van één hand te tellen. gasboringen zijn uit den boze. Het toerisme moet volgens de SP 'eco logisch verantwoord' worden inge past 'De economische exploitatie staat in geen enkele verhouding tot de onschatbare ecologische waarde van de Wadden. Wij. de onderteken aars, willen daarom afzien van ver dere economische exploitatie van dit bijzondere gebied.' Kaarten met deze tekst zijn de afgelopen weken op de waddeneilanden, de overige kust- gemeenten en de veerboten ver spreid. met als doel om ze in septem ber aan de Tweede Kamer aan te bieden. Een woordvoerder van de SP liet weten dat er inmiddels naar geenszins geïmponeerd naar de ver schillende sprekers. Een enkeling ging in discussie met vrijwilligers die met de pamfletten rondgingen. Op een handtekening van de vissers hoefde de SP niet te rekenen. Even had onder hen en een aantal solidaire collega's zelfs het idee geleefd om de komst van het SP-zeilschip 'Orion' te dwarsbomen door de havenmond te blokkeren. Uit voorzorg was de havenpolitie paraat, maar die hoefde niet in actie te komen. 'Na een half uurtje van discussie hadden we vo rige week onder de koffie al besloten om het met te doen. Op rottigheid zit niemand te wachten. Het had ons Een bezoeker schrijft zijn mening op één van de zeilen. vond het sportief dat de vissers ten minste waren komen opdagen, ook al hadden ze een andere mening dan de partij 'Op de andere eilanden hebben we ze niet gezien.' Songfestivaldeelnemer Linda Wagemakers deelt na afloop bij haar auto handtekeningen uit. (Foto Bart Bosch Volgens de Socialistiese Partij (SP) is de keuze simpel: óf we maken van de wadden een wildernis waarin de na tuur ongestoord haar gang kan gaan, óf we blijven het natuurgebied zien als een economisch wingewest, met alle negatieve gevolgen van dien. De partij kiest voor het eerste en wil de economische activiteiten aan banden leggen. Voor kokkel-, garnalen- en mosselvisserij is geen plaats meer, havens mogen met worden uitge breid en militaire oefeningen en schatting 10.000 handtekeningen zijn binnengekomen, inclusief de steun betuigingen die via internet zijn ont vangen. Blokkade Het is onwaarschijnlijk dat veel van deze adhesiebetuigingen van Texelaars afkomstig zijn. De Texelse' opkomst op de haven was vrijwel ni hil. Een handjevol schelpdiervissers zag de manifestatie met lede ogen aan en luisterde geïnteresseerd maar een hoop negatieve publiciteit kun nen opleveren', aldus kokkelvisser Schagen uit Oudeschild. Schagen benadrukt dat de blokkade in geen geval langer dan een paar minuten zou hebben geduurd - 'een beetje pesten' - en dat de havenmeester van te voren zou zijn ingelicht. Een SP-woordvoerder toonde wel begrip voor de kokkelvissers. 'Het zijn hardwerkende mensen met een dikke lening bij de bank. Dat is bij de NAM wel even anders natuurlijk Hij Geen Liesbeth List Enkele bezoekers waren teleurge steld dat de aangekondigde Liesbeth List niet optrad. Die bleek bij nader inzien toch te duur voor de SP. Ook de 4Tuoze Matrozen waren niet van de partij. Linda Wagemakers toonde wél over een paar uitstekende stem banden te beschikken. Het jeugdige Eerstekamerlid Driek van Vugt (20) brulde uitbundig mee met haar hit single 'No Goodbyes'. Na afloop kreeg Wagemakers een actieshirt - dat zij meteen aantrok - en werd zij bestormd door handtekeningen jagers. Handtekeningen werden ook gezet op een aantal kleine zeilen, waarop bezoekers (net als op de ove rige eilanden) hun boodschap aan politiek Den Haag kwijt konden. Na het zomerreces worden de zeilen op het Binnenhof bijgezet om de actie voor een Nationale Wildernis op het wad te ondersteunen. De actie wordt onderschreven door Greenpeace, de Waddenvereniging. Natuur en Milieu, en Milieudefensie. In de Texelse Courant van vrijdag 30 juni wordt weer eens gediscussieerd over 'het hart hersteld' en dan met name over de vraag wat de voorkeur verdient: 8,25 miljoen voor de aan passing van het huidige raadhuis of een nieuw raadhuis op een andere plaats. Voor veel Texelaars is dit een pijnlijke en beschamende discussie. Zij wor den namelijk dagelijks geconfron teerd met een probleem dat in een moderne welvaartsstaat eigenlijk he lemaal niet hoort te bestaan. Als op Texel een ouder echtpaar, na een leven van hard werken, de pech heeft dat één van de twee iets over komt, komt er een wreed einde aan hun gezellige oude dag Zij worden voor de tijd die hen hier op aarde nog rest alvast maar van elkaar geschei den: de één gaat naar Den Koogh in Den Helder, het andere oudje blijft op Texel achter! Het geld om aan deze misstand een einde te maken, kan maar niet wor den gevonden. Zo kun je op de boot dagelijks tachtigers tegenkomen die zich over het Marsdiep heen en weer slepen omdat zij hun partner zo mis sen. En maar lekker discussiëren over een gezellige Groeneplaats... 'Het hart hersteld' krijgt zo wel een bizarre dubbele betekenis. P. van Boven-van der Wulp. Den Burg. Catamaranzeiler Dirk Pool heeft dit weekend de zeilklassieker in het Zeeuwse Hargen gewonnen. Door het slechte weer van zondag vervie len drie van de zes geplande manches en beperkte de wedstrijd zich tot zaterdag, 's Morgens waren de omstandigheden met optimaal voor solozeiler Dirk Pool, die voer met een eenpersoons Inter 17. 'Er stond een licht windje en het zeetje was een beetje knobbelig. Zonder fok, maar met alleen een grootzeil ben ik dan in het nadeel.' Van de 35 deelnemers wist Pool tijdens de eerste manche toch als derde te eindigen. Tijdens de tweede race legde hij beslag op de vierde plaats, 's Middags, toen de wind aantrok tot kracht vier tot vijf, was Pool in het voordeel. 'Het was voor mij perfect zeilweer.' De Texelaar sloot de derde manche af als winnaar, wat hem in het algemeen klassement de eerste plaats opleverde. Mensen die op basis van hun me dische indicatie in aanmerking ko men voor een plaatsje in Zorg centrum Texel, maar voor wie geen plaats is, moeten regelmatig wor den bezocht om te kijken welke mate van zorg ze nodig hebben. 'Want zo'n indicatie is een mo mentopname en die kan zich wij zigen. Daardoor kan naderhand blijken dat opname in het zorg centrum niet nodig is, waardoor er meer ruimte ontstaat voor mensen die hier echt thuishoren', vindt locatiedirecteur Peter Veldhuis. De wachtlijst in het zorgcentrum schommelt tussen de 10 en de 35 personen. Zorgcentrum Texel kampt in toene mende mate met plaatsgebrek.Een alternatief voor Texelaars die toch in een verpleeghuis moeten worden opgenomen is zorgcentrum De Koogh in Den Helder. Maar dat is een optie die voor veel Texelaars eigen lijk niet acceptabel is. 'Het gebeurt in cidenteel'. reageert Veldhuis op een ingezonden artikel elders in deze krant, waarin over een 'misstand' wordt gesproken. De briefschrijver beklaagt zich erover dat hierdoor echtelieden van elkaar worden ge scheiden. 'Zo kun je op de boot da gelijks tachtigers tegenkomen, die zich heen en weer slepen over het Marsdiep, omdat ze hun partner zo missen.' Het Texelse verpleeghuis beschikt weliswaar over twee appar tementen voor echtparen, maar dat is gezien de vraag niet voldoende. Zorg op maat Veldhuis: 'Zomaar ergens op Texel een verzorgingshuis met wat bedden neerzetten, is niet de oplossing. Want er moeten ook medewerkers zijn en die moeten weer worden gehuisvest.' Veldhuis ziet meer heil in het bieden van de benodigde zorg bij de men sen thuis, mits hun gezondheid dit toestaat. 'Onze doelstelling is het bie den van zorg op maat, binnen de muren van het zorgcentrum, maar ook daar buiten. Hoe langerj thuis kunnen blijven wonen, beter het is. Daarmee komenn die werkelijk thuishoren in he centrum eerder voor een pla aanmerking.' Om tegemoet te komen aan hoefte van oudere thuiswor* wil het zorgcentrum de dagop de Irenezaal uitbreiden Mea dus voor een activiteitenprog voor ouderen. Te denken gezamenlijk koffie drinken (voor)lezen van de krant. And ven is om met mensen die wachtlijst staan regelmatig coi onderhouden, zodat preciest is welke mate van zorg ze vraj het moment dat ze worden oj men komen we niet voor ven gen te staan. Bovendien vooraf goede afspraken met di telzorg worden gemaakt.' Thuis 'e Gedurende de periode dat a moeten wachten op een plas het zorgcentrum, zijn ze vaak wezen op hulp van de Thu Maar door de gestegen vraa zorg en personeels- en andei blemen, is ook deze instantiei tijd in staat de gevraagde zorg lenen. Veldhuis: 'De contacts de Thuiszorg zouden beter ki Waar die niet in staat is om vraagde zorg te verlenen, mo gat op een andere manier gevuld. Eventuele problemenm we samen met de Thuiszorg ai ken.' Bij mensen met dementieprob voor wie nog geen plaats in hel centrum is, wordt de zorgbeho- al regelmatig gecontroleerd. D mtoren moet volgens Veldhu gebeuren bij mensen die weg; sieke klachten op de wachllij gekomen. 'Want als je beschit de meest actuele gegevens or cliënt, kun je bepalen of die ra in aanmerking komt voor opni er .01 j! de d< lei Ie vc X ei itri ill nc ïi sn s Carolien Bakker uit De Koog is in Den Helder geslaagd voor de oplei ding MDO. sector Economie. Vanaf september gaat ze de opleiding schoonheidsspecialiste/visagiste volgen bij het OLB in Amersfoort. Leerlingen, leerkrachten en ouders van de Thijsseschool sluiten het schooljaar vrijdag tussen 17.00 en 20.00 uur af met het 'Zomerfeest 2000'. Op het schoolplein wordt gebarbecued, er zijn allerlei spelletjes te doen en er worden lekkernijen als poffertjes, ijs en cocktails geserveerd. Daarnaast is er een rad van avontuur en een zomerse modeshow. Hoogte punt is de veiling, waarbij kan worden geboden op diensten en producten van leerkrachten en anderen die nauw bij de school zijn betrokken. Gewild zijn ongetwijfeld een tekening van Monica Maas, een pop van Marga Loos en een portret of groeps foto. te maken door March Heijnen Muziekschooldirecteur Maaike Deckers speelt voor de hoogst biedende twee cellosuites van Bach. Met de opbrengst wordt (een deel van) de nieuwe muziekinstallatie be kostigd. Wegens het grote aantal kinderen dat vrijdag afzwemt voor het C-diploma (ongeveer 85), zullen de examens in Molenkoog tot 21.00 uur duren. Voor de vier groepen die opkomen voor het C-diploma, wordt al vanaf 17.00 uur gezwommen voor de diploma's A en B. Om die reden sluit het zwem bad vrijdag al om 16.45 uur de deu ren voor het publiek. Een Belgische schapenfokker die het ook wel eens wilde proberen liet donderdag bij de Texelse kam pioenschappen schapenmelken alle Texelaars ver achter zich. Hij wist de uier van 'zijn' schaap pre cies een liter melk te ontfutselen Cees Commandeur, de beste Texelaar, moest het met 'slechts' 800 cc doen. Andere collega's moesten zich met nóg minder te vreden stellen. De minst succes volle schapenmelker ving 280 cc op in zijn emmertje. De kampioenschappen waren vol gens traditie het hoogtepunt van de eerste Hoornder Donderdag. Om iedereen evenveel kans op de winst te geven, had de organisa tie alle te melken schapen een nummer gegeven, waarna de deelnemers erom lootten wie welk dier kreeg. Bij het scheren bleek van groot be lang of je als deelnemer als eerste of als laatste aan de beurt was. In het begin, toen de zon het schapenvet nog lekker zacht maakte, werden de snelste tijden neergezet Uiteindelijk ging Barend Albers met de eer strijken. De grote winnaars waren echter de toeschouwers, die in behoorlijk groten getale waren opgekomen en dankzij het deskundig com mentaar van Renske van de Tem pel en Henk Tjepkema uitstekend op de hoogte bleven van het wedstrijdverloop. De schapen waren beschikbaar gesteld door Frans Bakker Uitslagen Melken: I.Cees Commandeur; 2.Mar van Maldegem-Bemt; 3.Wim Jan Bakker (Sint Anna). Scheren: 1 Barend Albers, 2.Harry Bakker; 3.Herman Barhorst. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zaterdag 22 juli een avondrit met aansluitend een barbecue. Er wordt om 16.00 uur gestart bij ma nege Akenburg. De kosten bedragen ƒ15,- per persoon. Opgave voor 16 juli bij Karin Brans, tel. 06 - 22147383. Naast de wekelijkse bingo op woens dag wordt in het Bethelkerkje aan de Muyweg deze zomer een viertal ke ren geklaverjast. Op donderdag 20 juli, 10 en 31 augustus en 21 septem ber kunnen Texelaar en toerist een kaartje leggen. De kaartavonden be ginnen telkens om 20.00 uur. Met de opbrengst wordt de schuld van de restauratie van Bethel afgelost. De leerlingen van de Texelse basis scholen hebben het sportieve ge deelte van het schooljaar afgeslo ten met het traditionele slagbal- toernooi. Dit grootschalige evene ment speelde zich af op twee locaties. In Oosterend won woens dag het eerste team van Durper- honk uit De Cocksdorp, in Den Burg ging een dag later de Jan Drijverschool uit Den Hoorn met de eer strijken. Basisschool De Akker was woensdag de voorbeeldige gastheer voor twaalf teams uit de noordelijke helft van het eiland, die op twee veldjes achter de school om de eer streden. Na de voorronden werden er vier poules van drie teams gevormd. Ondanks de regen werd er enthousiast gespeeld. In de sterkste poule, waarin de titel te verdienen viel, hielden de teams elkaar goed in evenwicht. Zij den gelijk, waarna er heel wal werk nodig was voordat ko«K vastgesteld dat Durperhonk gewonnen, vóór De Akker 1 Jacob Daalderschool 2. Een dag later kwamen in De' zestien teams aan slag op den. Ook hier was veel strijd! en regen de mooie acties zkJ een. Ondanks de massaliteii het speelschema met in geva was te danken aan de goede werking van de teams en hun leiders, prezen de vakleerkii die het toernooi organiseerde- finalepoule was het met zo sp: als een dag eerder Df Drijverschool speelde gea treerd en tactisch sterk en bo concurrentie geen enkele kï Fontein 1 en de Jozefschool 1 beslag op de tweede en derde Door leerlingen van de tweede klas van de OSG werd afgelopen week onderzoek gedaan naar het verbe teren van de leefbaarheid op Texel. Uit de plannen die hieruit naar vo ren kwamen, werden het plan om de strandhuisjes beter bereikbaar te maken voor mindervaliden en het aanleggen van de een bewegwijzerde skeelerroute be kroond met de 'Leefbaar Texel- prijs'. Het door de leerlingen te verrichten onderzoek was onderdeel van de vernieuwingen in het onderwijs De leerlingen moeten zelfs een onderzoeksvraag formeren, een en quête opstellen en de verzamelde gegevens uitwerken tot een plan. De leerlingen ondervonden veel steun van overheid en bedrijven, het alge mene niveau van de uitgewerkte plannen was zeer hoog. Een aantal is zelfs direct uitvoerbaar, zoals het met een drukhal overkappen van de vijfde baan van Deuce en het plaatsen van een douchegelegenheid bij het surfstrandje bij Dijkmanshuizen. Alle plannen worden aangeboden aan het college van b en w om op uitvoerbaarheid te worden bekeken De gemeente zal de leerlingen voorts in contact brengen met andere mo gelijk geïnteresseerde partijen. Het plan de bereikbaarheid van de strandhuisjes te vergroten werd ge presenteerd door Kim van de Vliet, Jeannita Heukers, Bart Laan en Charlotte Boon uit 2Ha; de bewegwijzerde skeelerroute werd uit gewerkt door Eva de Graaf, Lilly Witte, Patrick Simons en Bart Speekman uit 2Hb. De bedenkers zullen hun plannen toelichten in de raadsvergadering, waarna de ge meente zal bekijken of de uitvoering financieel haalbaar is. Voor de reali satie van beide plannen heeft de VW inmiddels medewerking toegezegd De Hondenclub Texel nam zater dag zijn nieuwe accommodatie in het sportpark in gebruik. Dat viel samen met het 15-jarig bestaan zodat er alle aanleiding was voor een feestje, temeer daar de club bloeit als nooit tevoren en momen teel 79 leden telt. De accommodatie bestaat uit een terrein waar de trainingen worden gegeven en waar de toestellen die nodig zijn voor het tonen van behendigheid kunnen worden opge steld. Het terrein is met exclusief voor de club maar kan ook worden ge bruikt door de bezoekers van het naburige zwembad Molenkoog en is de locatie voor onder meer het bouw- dorp. Het is dus zaak dat de honden- liefhebbers het terrein steeds brand schoon opleveren en daaraan zal het volgens voorzitter Heere Ooster haven niet mankeren1 'Elke honden drol wordt opgeruimd'. Eigen home Wèl uitsluitend bestemd voor de hondenclub is de kantine met berging, die is ondergebracht in een forse container, tweedehands voor een leuk prijsje overgenomen van aannemer Willem Bakker. Het ding is de afgelopen maanden door vrijwilli gers opgeknapt en geschilderd en is nu een prima accommodatie voor materiaal, theorieles en gezellig na praten. Het openingsritueel van zaterdag bestond uit het loslaten van een aan tal honden die in de kantine waren opgesloten. Vervolgens werden op het terrein diverse demonstraties gegeven waaraan het publiek maar ook de honden zelf duidelijk genoe gen beleefden. De dag werd afgeslo ten met een barbecue. Sociaal De Hondenclub Texel heeft de op voeding van honden als belangrijkste doelstelling. Een hond moet gehoor zaam en 'sociaal' zijn en geen gevaar of hinder betekenen voor anderen. Dat wordt bereikt met diverse cursus sen en trainingen, zoals de puppycursus en de gehoorzaamheidscursus. Daarnaast zijn er trainingen met een meer spe cifiek doel, zoals de opleiding voor het landelijk erkende diploma VZH (Verkeers Zekere Hond) waarbij het dier leert zich volgzaam, rustig en veilig te gedragen in (druk) verkeer. Naast deze 'sociale' opleidingen wordt veel aandacht besteed aan sport, spel en behendigheid i de bazen en bazinnen haast actief zijn als de dieren. Met hd africhten van honden - zoals pi - houdt de HondenclubTexelzi (meer) bezig. Daarvoor moett de andere Texelse hondencld zijn. Naast deze club is er ooki groep van Stella Dekker ad hondengebied Van de dried de Texelse Honden Club vei grootste.Van de 79 leden zij» actief, wat betekent dat ze vrijtf week met hun'dieren koment De club beschikt over eigengi meerde instructeurs: Marjon Ruud van Holland, Dirt Tatenhoven en Heere Oostef Twee tot drie keer per jaar examens afgenomen. MAAG LEVER DARM STICHTING ft Postbus 430, 3430 AK Nieuw»gcin mufmpn vXJ-'' Overzicht van het hondenterrein met op de achtergrond de kantine. Rechts: voorzitter Heere Oosterh<*ven laat honden los bij wijze van openingsritueel.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 4