Ie strijd om de man en de vrouw ventarisatie: vanaf '96 400 illegale situaties Eenzame brandbestrijder in De Mars Crossterrein MAB: hoezo bezwaren ingetrokken? ^1-1-2 itAüL&ti J) COURANT Wat ik zeggen wou... Handhavingsambtenaar actief dere auto voor dupeerden brand WOZ-taxatie passantenhaven driekwart te hoog Feestje rond Durper haven TP YPI op DINSDAG 11 JULI 2000 DAAR RED JE LEVENS MEE Uncvea vm kunBuittn vmnt»ocrtdijfchf»d dt rcdjcut ger gekregen, zo bleek zondag. Fanfarelid Martien Witte - ook wel bekend als Teun of Tinus de melkrij der-was ringmeester, een functie die vroeger veelvuldig in handen was van lange Kees Kok of zijn broer Ide. Witte had voor de gelegenheid een appa raatje gemaakt met een lichtje enn, dat alleen voor het fanfarekorps te zien was en dat met een druk op een knopje door één van hen kon worden gedoofd, waarna de muziek stopte. Anne Boon had het ook gezien, liet hij hard lachend weten: 'Ze gaan zelfs met het Strijden met hun tijd mee.' Bij de Strijd om de vrouw is het de man die door zijn eigen vaardigheid en snelheid bepaalt wie er het langst overblijft, zoals dat bij de Strijd om de man net andersom is. Een belangrijke rol speelt echter ook de ringmeester, die steeds iemand moet wegsturen om ervoor te zorgen dat het ene ge slacht een vertegenwoordiger minder houdt dan het andere. 'Als de muziek begint, neemt hij een punt in ge dachte. Dat was vroeger de kerk. Of het huisje van Dijker of de boerderij van Veeger. Of een andere plek. Wie daar liep wanneer de muziek stopte, wees hij aan en moest dus weg. Om er voor te zorgen dat mensen dat niet konden voorspellen en er op gingen lopen, nam hij steeds een ander punt in gedachte', wist Piet de Wit, die zelf ook wel eens als ringmeester was opgetreden. Er was zondag één iemand die zich niets van alle logica leek aan te trek ken, Esther Lap. Nadat ze eerst de 'prooi' was geworden van Henk de Ruyter, was ze in de tweede ronde - bij de Strijd om de man - de vrouw die als laatste overbleef. Maar of ze haar prooi ook als verovering heeft gezien, moest worden betwijfeld. Want de man die ze in haar armen sloot was niemand minder dan... haar kleine broertje. sen beetje lacherig maar gaan- I steeds fanatieker hebben (Jers zondag 'De strijd om de nde vrouw' doen herleven. Het idksspel was het klapstuk van izamenlijke barbecue, waaraan nvoners van Den Hoorn, 't een Wijk H meededen, onge- en kwart van de totale bevol- ocatie was de schuur van Arie het Klif. Het enorme gebouw hoor niemand erg mooi wordt den maar dat inmiddels menig eest heeft gehuisvest - daarmee een welkom alter voor het erf van de bollenteler, oor het natte weer geen ge- pleisterplaats was. tnjden' bleek aan populariteit lijks te hebben ingeboet. Zeker nder de ouderen, die in ge- even terug waren in de jaren sn zestig, toen het volksspel 's wekelijks werd gespeeld, jebeurde voor de toeristen, iUji ie deelnemers waren allemaal ars', herinnerde de 65-jarige a Wit zich. 'Pas in de tweede deden er ook gasten mee. Die eerst toe om te zien hoe het Om ervoor te zorgen dat de mannen toch met één meer blijven, verzoekt de ringmeester vervolgens een vrouw eveneens het strijdperk te verlaten. Dat gaat zo door, totdat er nog twee mannen over zijn, die daarna uitma ken wie van hen de overgebleven vrouw verovert Bij de Strijd om de vrouw waren dat zondag vijftiger Henk de Ruyter en zestiger Kees Kok, die het op tiener Esther Lap hadden gemunt. Het werd een spannend gevecht, waarbij de twee routiniers als ware prijsvechters los|es om het meisje heenliepen. Toen de muziek stopte, was De Ruyter er net even sneller bij dan Kok. Die vatte zijn verlies sportief op en drukte De Ruyter de hand, maar bleek toch weinig van zijn fanatisme is nodig, want hoewel de spel en het Strijden niet al te mge- zijn, oogt het toch wat id voor de onwetende buiten- Ier. Het spektakel doet wel ins denken aan het stoelen- n Bi| de Strijd om de vrouw de mannen in een kring om de en. die eveneens in een kring maar met één minder zijn. On- speelt fanfarekorps DEK een e. Stopt de muziek, dan moe mannen zo snel ze kunnen een in de armen sluiten. De man ar met in slaagt, is af en moet eer onder het publiek begeven. te hebben verloren. 'Het is dat ik last van mijn knie heb, want anders had De Ruyter er met aangekomen', oor deelde Kok, die erbij vertelde dat bij het Strijden nog een hoop tactiek komt kijken. 'Als je het goed doet, hoefje helemaal niet zoveel te lopen. Ik heb het wat dat betreft rustig aan gedaan. Het is vooral een kwestie van goed kijken en voelen wanneer de muziek gaat stoppen.' Maar hoeveel eerder dan zijn concurrenten heeft hij dan in de gaten wanneer het op een sprintje aankomt? Kok denkt even na en antwoordt dan: 'Een kwart se conde. Dat is net genoeg om er op tijd bij te zijn. Als het had gemoeten, had ik net ook gewonnen, maar dan had ik De Ruyter omver gelopen.' Dat het er ook vroeger al fanatiek aan Wanneer de muziek stopte, kon de Strijd om het andere geslacht beginnen. Het ging er soms fanatiek aan toe. (Foto Joop Rommots) toeging, kon de 57-jarige Riet Witte- Smit zich herinneren, die als 16-jarige met haar zus op de brommer vanuit Oosterend naar Den Hoorn reed om zich in de strijd te storten. 'Er deden toen véél meer mensen mee en de kringen lagen veel verder uit elkaar. Als de muziek stopte, moest je écht rennen. Dan werd je als vrouw soms meters over de grond meegesleurd. Daar zaten die mannen niet mee.' Niemand onder de deelnemers en toeschouwers had zondag de leeftijd om de precieze achtergrond van het volksspel te kennen. 'Je moest zes tien zijn om mee te mogen doen. Toen ik zo oud was, bestond het al. Dat is dus zestig jaar geleden', bere kende Piet de Wit. Anne Boon (72) beaamde die stelling: 'Het werd voor de oorlog al gedaan bij de volks spelen. Na de oorlog gebeurde het 's zomers iedere week, voor de toeris ten.'De Wit 'Dat was om de kas van het fanfare te spekken. Wie wilde meedoen, betaalde twee kwartjes. Het was een enorm succes. Er deden soms wel een paar honderd mensen mee. Ze kwamen van heel Texel.Riet Witte heeft thuis een foto liggen die vanaf de kerktoren is genomen: 'Die is uit 1937 of 1939. Op het landje er tegenover zie je twee ringen. Daar is het gras helemaal kapot gelopen, net als in een manege.' Onlosmakelijk met het Strijden ver bonden is de naam van de vorig jaar overleden Gerrit Coevert, alias Geraldo di Coeverti, die er met zijn welbespraaktheid altijd voor zorgde dat aan deelnemers geen gebrek was. De maestro leidde het fanfare met hoge hoed en wandelstok en wanneer hij met zijn stok aftikte, stopte de muziek, waarna de wedren op de mannen of vrouwen kon begin nen. Toen de Hoornders twee jaar geleden hun zeshonderdjarig be staan vierden, kweet Coevert zich voor de laatste maal van zijn taak. De maestro heeft geen echte opvol- meente is op het gebied van '%aving bezig aan een inhaal- Het eerste resultaat is een in- risatie van het aantal illegale ies over de periode vanaf de elling van het bestemmings- «litengebied in 1996 tot 15 n dit jaar. In die periode heb- r 400 handhavingskwesties ield bfnnen de gemeente Hiervan zijn er inmiddels 300 laan, deels via minnelijk over- leels via een procedure. 26 zijn nog in behandeling en |dl i loopt momenteel een proce- zkf :»3lemeentelijke handhavings- en Ie1 Jlebeleid staat in de belangstel- u» lil nadat tegen tal van illegale 'ta^esop het eiland in het verleden as opgetreden. 'Het is een lan- probleem dat overtredingen Df ajaren worden ontdekt. Terug la men sanctioneren is dan nau- tx s haalbaar', aldus b en w, die ka |ens benadrukken dat de con- rs van de gemeente de afgelo- jftien |aar niet hebben stilgeze- Er is een actief controle- en ihngsbeleid gevoerd. Kijk maar Ie recreatieve sector, met name beleid ten aanzien van j Jaravans, het kamperen bij de de vrijstelling en inrichting van itieterreinen en het beleid ten in van aanlegvergunningen, a i en tuinwallen. Veel niet ge le situaties - wij durven te stel- afgelopen vijftien jaar honderd- - zijn opgelost.' s over het aantal opname- rien en beroepszaken zeggen is het college niet alles. 'Veel edingen worden in minnelijk !9 opgelost. Daarvan wordt opnamerapport gemaakt en er via de media geen ruchtbaar- en gegeven.' Een werkwijze die «willen continueren Het werk 'handhavers blijft dus binnens ts. Personeelsgebrek hks aangescherpte en uitge- regelgeving kon aan het 'nngsbeleid, mede door oeelsgebrek, geen optimale icht worden gegeven. Bij voort - 9 van die situatie zou de ge le steeds dieper in de proble- komen, omdat burgers en ven in beroepsprocedures dan net succes naar bestaande si- s kunnen verwijzen. De nota Ihaving 1997' bood een leidraad een verbeterde aanpak in de van extra personeel, inventari- Pers van de Renault personen- lie donderdag door kortslui- |wand raakte, hoeven niet lang •'auto te zitten. Garagehouder "hagen uit Oudeschild meldde 'n dat de aspirant-kopers een aal geslaagde - proefrit in een ahebben gemaakt. 'Het istoch a'klanten me met laten vallen.' satie van de illegale situaties, controle en overleg, meldingsregelingen en toezicht. Met de komst van een handhavmgsambtenaar, een zuiver administratieve functie, heeft het college sinds 1 maart aan een inhaal slag ingezet. Op basis van een con statering of opname van een illegale situatie wordt onderzocht of legalisatie mogelijk is. bijvoorbeeld door het aanvragen van de beno digde vergunning, of dat op basis van minnelijk overleg tot een opheffing van een illegale situatie kan worden gekomen In dit laatste geval ver stuurt de gemeente een voornemen tot aanschrijving, waarbij de geadres seerde de gelegenheid krijgt een zienswijze in te dienen. Mocht deze zienswijze het college niet overtuigen en de illegale situatie voortduren, dan kiest het college doorgaans voor het opleggen van een dwangsom. Van de eerder genoemde 26 zaken (die dus voor 15 mei zijn geconsta teerd) die nu nog in behandeling zijn, verkeren er 9 in het stadium van con statering of opname. In 3 gevallen is een voornemen tot aanschrijving de deur uit, over 2 situaties is een collegebesluit genomen en worden er 2 gelegaliseerd. Er zijn 6 aanschrijvin gen de deur uit en 4 dwangsommen verbeurd verklaard. Woningen Over 3 andere zaken loopt nog een bezwaarprocedure en tegen 2 een beroepsprocedure. Uit de inventari satie is gebleken dat 13 kwesties nog niet zijn afgedaan en waartegen dus nog handelend moet worden opge treden. Van 65 zaken moet nog wor den onderzocht in hoeverre ze nog actueel zijn. In totaal zijn er sinds juli 1996 70 zaken op basis van een opnamerapport afgedaan of opge lost. Er is in die gevallen geen sprake meer van een illegale situatie, na minnelijk overleg of door legalisatie. Ten aanzien van toer- en/of sta caravans zijn in dezelfde periode 220 De Stichting Passantenhaven is bij het gerechtshof in Amsterdam met succes in beroep gegaan tegen de hoogte van de WOZ-taxatie die was vastgesteld voor het tijdvak 1995-1999. Dit leidde ertoe dat de getaxeerde waarde met ongeveer driekwart naar beneden werd bij gesteld. Het gerechtshof was gevoelig voor de waarde van de passantenhaven die was vastgesteld in een contra- expertiserapport dat was gemaakt door makelaarskantoor Eelman van Heerwaarden. 'Dit rapport moet spe cifiek zijn geschreven voor de WOZ, een taxatie voor bijvoorbeeld een hypotheek voldoet met', weet make laar Paul van Heerwaarden, die bij de Stichting Vakopleiding Makelaardij onlangs met succes de opleiding waarde dacht men hiermee te heb ben voldaan?) 19 oktober 1999. De verontruste buurtbewoners sturen een brief aan de raadscommissie. Het voorberei- dingsbesluit wordt - voorlopig - inge trokken. 8 november 1999: Tijdens het open bare overleg tussen de dorps- commissie en het college van b en w worden vragen gesteld over de plan nen van de MAB. Er is onduidelijkheid over het bestaan van een vergunning en de regelgeving omtrent de gebruiksuren van de bestaande motorcrossbaan. Staat er eigenlijk wel iets op papier? 6 maart 2000: Er vindt een bespre king plaats met de bezwaarmakers omwonenden en wethouder Schilling, die benadrukt dat deze bij eenkomst geen status heeft in de verdere procedure... Er volgt een uitleg over de procedure en het akoestisch rapport van de MAB. Er wordt vooral gesproken over geluid- snormen, metingen en andere tech nische aspecten. De bezwaren ten aanzien van de voorgenomen zes trainingsdagen (autocross) blijken niet bespreekbaar en vinden geen gehoor. De 'winst' na alle onderhan delingen zou zijn dat nu eindelijk dui delijkheid bestaat over het maximum aantal crossuren per week, namelijk acht uur (was ooit vijf). De verontrus ting bij de bezwaarmakers over de verdere ontwikkelingen rond het mo tor- en autocrossterrein wordt tijdens deze bijeenkomst niet weggenomen. April 2000: De vergunningsprocedure wordt in géng gezet, schriftelijke be zwaren worden ingediend, nu simpel weg betiteld als een handtekeningen petitie en zonder meer terzijde geschoven. Juli 2000: De Texelse Courant weet te melden: 'Meeste bezwaren inge trokken' en 'Aan langdurige ruzie lijkt een einde te zijn gekomen'. Al in een eerder stadium is door de Texelse Courant geheel ten onrechte de term 'ruzie' gebruikt. Er is. en dat is een democratisch recht, bezwaar gemaakt tegen de autocrossplannen van de MAB. Dat is iets anders dan ruzie. Er is nog steeds verontrusting rond de plannen van de MAB, omdat juist de laatste tijd weer is gebleken dat er van alles kan worden afgespro ken maar dat het in de praktijk altijd weer anders toegaat (gebruiksuren/- tijden motorcross, aangekondigde crossactiviteiten op het aangrenzend land en kamperen voorafgaand aan een evenement). Er zijn veel redenen om verontrust en kritisch te blijven. 'De meeste bezwaren ingetrokken'. Er zijn nooit bezwaren ingetrokken, onze bezwaren zijn keer op keer ver woord en kenbaar gemaakt. Het be richt in de Texelse Courant geeft dus een zeer vertekend beeld. Aan de hand van de eerste - ontnuchterende - feiten is af te leiden dat wij ons als bezwaarmakers afgescheept voelen met de gang van zaken en de berichtgeving. Wij verbazen ons over de souplesse van het gemeentebe stuur, waar zij op het ene moment geluidsrapporten in twijfel trekt (De fensie) en de helikopters wil weren, daar gaat zij in het andere geval uit van onaantastbare gegevens (het door de MAB aangeleverde akoes tisch rapport). Als wij onze twijfels hebben over die cijfers en aannames van grenzen, dan is dit opeens onte recht en worden onze bezwaren niet ontvankelijk verklaard. Van een gemeentebestuur dat een duurzaam - dus leefbaar - Texel na streeft, mag worden verwacht dat het een optelsom maakt van alle lawaai- bronnen in de polder en dat het - om verdere verstonng van de leef omgeving te voorkomen - beperkin gen oplegt. Wij hebben de indruk dat veel te gemakkelijk wordt toegege ven aan alles 'wat de MAB wil' en wij blijven dan ook zeer wantrouwend over 'wat de MAB biedt'. Vertrouwen in naleving van de regels door de MAB en handhaving van beleid door de gemeente, hebben wij gezien de ervaringen van de afgelo pen jaren niet gekregen. Vanaf de eerste voorlichtingsavond in 1998 tot nu, is er ondanks de goed bedoelde pogingen en zogenoemde tegemoet komingen om bezwaren uit de weg te ruimen mets gedaan met de belan gen van de omwonenden. Wij - de meer dan vijftien bezwaarmakers - zijn dan ook genoodzaakt in beroep te gaan bij de Raad van State tegen de door het gemeentebestuur ver leende milieuvergunning voor het crossterrein van de MAB Het was een uitgesproken wens van het ge meentebestuur en de MAB om met zo min mogelijk bezwaren het auto crossterrein te realiseren. Het mag duidelijk zijn dat 'niet ontvankelijk verklaren' van onze bezwaren wel een erg simpele manier is om dit doel te bereiken. Zeventien bewoners van de Post-, Muy- en Hoofdweg. zaken afgedaan. Het college bena drukt dat ook leegstand en strijdig gebruik van permanente woningen de aandacht heeft. De gemeente is ook scherp op het permanent bewo nen van vakantiehuizen, want hier door kunnen woonkernen ontstaan op plekken waar dat ruimtelijk gezien niet gewenst is. Het veroorzaakt een oneigenlijke druk op de voorzienin gen, voor de gemeente staan er wei nig extra inkomsten tegenover en de recreatiewaarde van de betreffende terreinen gaat achteruit, vindt het college. Theater, muziek en zilte lekkernijen vormen de belangrijkste ingrediënten van het vierde 'Feest achter diek', dat zaterdag wordt gevierd rond het ha ventje van De Cocksdorp. Het festijn begint om twaalf uur 's middags en zal zeker niet zijn afgelopen vóór twaalf uur 's nachts. Zoals inmiddels verwacht mag worden van de orga nisatoren Janka van de Brink en Sil Boon is er van alles te doen op de locatie aan het wad. Er is zelfs meer dan ze van tevoren bekend willen maken, want er moet volgend hen iets verrassends overblijven. Onder het publiek bewegen zich in ieder geval een mimespeler en een bewe gende bar, er is doorlopend poppen kast en kinderen kunnen zich laten schminken en spelletjes doen Muziek speelt een hoofdrol. Tussen 14.00 en 16.00 uur wordt gemusi ceerd door de Texelse band Expreszo, met zangeres Belinda van Diesen. Hoogtepunten vormen waar schijnlijk de drie optredens (aanvang 17.00, 18.00 en 19.00 uur) van II Fiduci en Fifi l'Amour, een act met een pianist, een violist en een Australische diva, waarbij muziek en theater worden vermengd. Ondertus sen kan de inwendige mens worden versterkt met op Turkse wijze ge rookte harder, gerookte poon, brood jes kokkel en garnalen en andere heerlijkheden. Een wonderlijke vogel- act zal de zonsondergang begelei den, waarna Hans Strick de rol van DJ op zich neemt, mogelijk (en zelfs waarschijnlijk) tot in de kleine uurtjes. Waardering Onroerende Zaken volgde. Van Heerwaarden wordt daardoor Texelse eerste beedigde WOZ-taxateur. Zijn collega Dennis Eelman volgt dezelfde studie. De makelaars stellen hun kennis in dienst van eigenaren, huurders of pachters van onroerend goed die twijfels hebben over de juistheid van de WOZ-taxatie door de gemeente. Momenteel wordt het onroerend goed getaxeerd voor het tijdvak 2001 tot en met 2005, waarbij 1 |anuari 1999 als peildatum wordt genomen. Deze taxatie is de komende vier jaar bepalend voor de hoogte van de Onroerend Zaak Belasting (OZB), het huurwaardeforfait, de vermogens belasting en de omslagheffing. Bij het aanvechten van de taxatie kan een goed onderbouwd contra-expertise- rapport in combinatie met juridische begeleiding goede diensten bewij zen, zoals onlangs bleek bij de waardebepaling van de passanten haven. Deze slepende zaak had be trekking op het tijdvak 1995-1999. De nuchtere feiten: Juni 1998: De MAB maakt de plan nen om de autocrossactiviteiten per manent te verplaatsen naar een locatie bij de motorcrossbaan be kend aan de buurtbewoners. 8 juni 1998: Er vindt een voor lichtingsavond plaats in het clubhuis van de MAB. Nadrukkelijk wordt ge steld dat het hier geen inspraakpro cedure betreft. Wel worden toezeg gingen gedaan omtrent het gebruik van de baan. Het zou gaan om het ruilen van motorcrossuren voor auto crossuren. Dit binnen de bestaande vergunning van vijf uur per week Er is die avond weinig belangstelling van omwonenden, zodat de indruk wordt gewekt dat er weinig bezwaren zijn te verwachten. Dit blijkt in een later stadium toch anders te liggen. Er zijn wel degelijk bezwaren, die bij de MAB en het gemeentebestuur kenbaar worden gemaakt. Er vinden persoonlijke gesprekken plaats met de directe omwonenden. De MAB verwijt hen een gewijzigde opstelling. Als gevolg van aanhoudende bezwa ren wordt er een gesprek gearran geerd tussen omwonenden (be zwaarmakers) en de MAB. 17 juni 1998: Onder leiding van wet houder Schilling vindt een bespreking plaats op het gemeentehuis. De be zwaren worden toegelicht en niet weggenomen. Er wordt van gemeentezijde aangedrongen om te komen tot een beter overleg met de buurt en regelgeving in een zogehe ten convenant. 18 januari 1999: Er wordt opnieuw een voorlichtingsavond georgani seerd door de MAB, ditmaal in Bet hel. Op deze avond krijgen de omwo nenden (waaronder natuurlijk ook voorstanders van de cross) het zoge naamde convenant (praatstuk ge noemd) onder ogen. Zoals was te verwachten, werd met dit eenzijdig opgestelde stukje tekst weinig nieuws gebracht. Er is mets gedaan met de bezwaren en ideeèn van de verontruste omwonenden. Er wordt gesproken in de trant van 'de MAB wil' en 'de MAB biedt'. Een echt zin nige discussie levert dit praatstuk op die avond dan ook niet op. Wethou der Schilling, die informeel aanwezig is, legt nog wel uit hoe de gemeente het een en ander dient te regelen. 12 oktober 1999: Er verschijnt een bericht in de Texelse Courant betref fende het voorbereidingsbesluit,. Er wordt gesproken over gemaakte af spraken tussen de MAB en de om wonenden. Hiervan is op dit moment nog steeds geen sprake! Wel wordt op verzoek van de gemeente het zo genaamde convenant (in ongewij zigde vorm) nog diezelfde week huis- aan-huis bezorgd (aan welke voor- werd veroorzaakt door spelende kin deren, trok vrijdagmiddag veel kij kers. Ze zagen hoe Noorlander aan vankelijk in z'n eentje en later gehol pen door een vooruitgesnelde brand weerman de vlammen doofde. Maar 'Moet je het helemaal in je eentje kla ren?', kreeg Ad Noorlander te horen toen hij met een emmer water het vuur bestreed dat woedde in het bosje aan de Schilpbank bij de toe gang tot De Mars. Het brandje, dat dankzij hun inspanningen, bleef de schade beperkt tot enkel zwart geblakerde plekken

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5