I Studenten herdachten 50 jaar 'badmeesterij' 'Op de grond blijven en eerlijk koken teso Agenda TEXELSE 2 COURANT ■2*8» S* 9 Toernooi voor jonge tennissers Radio Texel _mJ de P)uinpan Weekendienst Texelse artsen Mooi weer bij strandloop Zomerexpositie op Gerritslanderdijkje n '4- VRIJDAG 14 JULI 2000 j I De feestgangers tijdens de lunchstop op het strand Westerslag. Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat Utrechtse studenten op Texel begonnen met het bewaken van de stranden. Het gouden jubileum werd het afgelopen weekend uit bundig gevierd, waarbij meer dan 100 studenten en oud-studenten waren betrokken. Een voorproefje van de herdenking was er al op 12 mei toen in Het Gele Kasteel (de sociëteit) in Utrecht een 'pre lustrumborrel' werd gehouden. Daarvoor was zelfs een reddingvlet van Texel gehaald om temidden van de feestenden als sfeerbepalend or nament te dienen. Vrijdag volgde dus de viering op het eiland zelf. Met de garnalenkotterTX 10 'Emmie' werden de feestgangers in Den Helder opgehaald. Tijdens de daarop volgende rondvaart werd vis gegeten en werden de eerste borrels geschonken. Op Texel werd het feest voortgezet in de vorm van een barbe cue op het erf van 'Scholleboe' aan de Westerweg (al vanaf het begin het overnachtingadres en zenuwcentrum van het werkkamp) en vervolgens in De Karseboom, de stamkroeg van de studenten. Daar was tevens de re ceptie waar vele zaken- en andere relaties van de strandbewakers hun opwachting maakten. President Dries Kruithof nam diverse geschenken in ontvangst, onder andere een groen zwarte vlag met jubileumopschrift van de gemeente. Andermaal ver plaatsten zich de feestvierenden, nu naar de kelderbar van het naburige Question waar het tot in de kleine uurtjes gezellig was. Zaterdag was de feestviering ge spreid over de vier strandslagen waar de studenten 's zomers de 'bad meesterij' uitoefenen. Na een ontbijt en ontvangst met drankjes in pavil joen Paal 9 lieten de feestgangers zich met een 'boevenwagen' en een shovel met aanhanger over het strand vervoeren naar paal 12, waar ook het nodige te drinken en te eten was. Vervolgens werd voor een uitge breide lunch Paal 15 (Westerslag) aangedaan en daar werd ook de of ficiële groepsfoto gemaakt. Die heeft zeker historische waarde want daarop staan met alleen tientallen studenten die de afgelopen jaren dienst hebben gedaan op het Texelse strand maar ook diverse mannen van het eerste uur. De feestelijke tournee eindigde bij 'Omejoop' bij Paal 17 en paviljoen De Zeester met tussendoor een barbecue op thuisbasis Scholleboe, waarbij een bus van Question voor het vervoer zorgde. De feestelijkheden rond het tiende lustrum waren georganiseerd door een speciale lustrumcommissie on der leiding van Alain Kok. Er was voor deze gelegenheid zelfs een speciale kledinglijn ontworpen, fraaie shirts en jasjes voorzien van het jubileumlogo. De studenten verzorgen momenteel de bewaking van hun vier strand slagen met 20 man.Voor ongeveer de (Foto Simon SrM) helft zijn het nieuwelingen, die door de ouderejaars in het reddingswerk worden getramd. Erg druk hebben ze het nog niet gehad wegens gebrek aan strandweer. Tennisvereniging Deuce organiseert voor de eerste maal Open Texelse kampioenschappen voor de jeugd van 12 tot en met 17 jaar. Deze vin den van 1 tot en met 3 augustus plaats op het tennispark aan de Emmalaan in Den Burg. ledereen die niet sterker is dan van D1 -niveau kan meedoen. Er worden in pouleverband zowel enkel-, dubbel- als mixdubbel- wedstri|den gespeeld. Deelname kost ƒ10,- per onderdeel per per soon; men kan maximaal voor twee onderdelen inschrijven. Inschrijf- kaarten kunnen worden opgehaald in de kantine van Deuce. De inschrijving sluit op 29 juli. Voor nadere inlichtin gen kan contact worden opgenomen met Janny Zutphen. tel. 314 454. Radio Texel is te beluisteren op 106.1 FM, via de kabel (98.5), of via De Lichtboei (100 4) De programma's van 's avonds worden de volgende morgen tussen 11.30 en 13.30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 14.00 u. Ministry of sound (muziek) 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma). Vandaag Folklore. Pietelepote gaat eens op woensdagmiddag in Den Burg kijken op de folkloremarkt. Maar ook gaat hij naar het diplomazwemmen in het zwem bad. En overal komt hij bekenden tegen 18.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst - RK kerk Den Burg (herhaling van de dienst van zaterdagavond) 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13.00 u Nieuwtjes en achtergronden 14.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 16 00u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Time travelling (muziek) 21.00 u. Proefproject (muziek) 22.00 u. Radio Noordholland De Lichtboei: 9.30 u. NH kerk Den Burg, ds. A Mulder uit Alkmaar 19.00 u. Geref. kerk Den Burg. ds. FJ Daane uit Gent Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u Even bijpraten met (herhaling van donderdag) 20,00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen verhalen (Westfries) 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18 00u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bi|praten met (Texelaars in het nieuws). 20 00 u Radio Noordholland 'Sinds de komst van Eric is de kwa liteit van het eten toegenomen Dat merken we ook aan het herhalings- bezoek. Mensen die hier een keer hebben gegeten, komen steeds va ker terug, ook Texelaars. Dat zorgt voor een sneeuwbaleffect, want ze komen vaak ook voor andere gele genheden; een huwelijk, een zilve ren bruiloft, er worden hier zelfs ver jaardagen gevierd.' Jan Bakker, general manager van Greenside, is erg blij met Eric Scheidemann, die sinds tweeën eenhalf jaar de scepter zwaait inde keuken van het hotel en die een flinke bijdrage heeft geleverd aan de verbreding van de clientele, waar door naast de eigen hotelgasten ook steeds meer anderen het res taurant bezoeken. Zijn chef-kok is allround, heeft veel vakkennis, geeft knap leiding aan een team van nog twee koks en een keukenhulp en slaagt er in om 'structureel een goed product tegen een betaalbare prijs' op tafel te zetten. 'We zijn niet su- per-exclusief en we streven er met naar om voortdurend culinaire hoogstandjes op tafel te zetten. Maar bij ons komt mets uit een pakje en voor de ingrediënten willen we alleen het allerbeste.' Daarnaast heeft Scheidemann een fijn gevoel voor promotie. 'Hij is met bang om af en toe wat populis- tischer te koken, bijvoorbeeld met thema-avonden. Zo zijn we van plan deze zomer een zwaardvis te laten aanvoeren en die op het terras te bereiden, waar iedereen bij is. Dat is uniek, zo'n enorme vis (Bakker spreidt zijn armen) maak je niet zo maar klaar.' Scheidemann luistert belangstel lend naar het verhaal van zijn chef en zegt dan: 'Ik wil met nadruk ge zegd hebben dat de mensen in de keuken samen een prachtig team vormen en veel kunnen. Mijn col lega Barry is patissier, echt super Zijn desserts zijn wel wat anders dan dame-blanches. Daar ben ik echt heel trots op.' Scheidemann (onder vrienden in De Koog ook wel bekend als 'de Duit ser') werd 35 jaar geleden geboren in Amsterdam, als zoon van een Ne derlandse moeder en een Duitse vader. Hij groeide op in Frankfurt, waar hij na zijn eindèxamen in 1983 aan een koksopleiding begon. 'Nee, het is met zo dat ik altijd kok heb ben willen worden. Maar het is een creatief beroep, waarbij je in korte tijd heel intensief bezig bent. Er wordt wel eens wat makkelijk over gedacht, maar je hebt jaren ervaring nodig voor je een goede biefstuk op tafel zet. Hoe kun je anders weten wanneer het vlees rood, medium of doorbakken is? En ik hamer altijd op de voorbereiding. Die moet perfect zijn, want daardoor kun je tijdens het koken aan bepaalde gerechten meer tijd besteden.' Na het behalen van zijn diploma in 1986 werkte Scheidemann bij di verse bedrijven in Frankfurt, totdat hij in 1991 neerstreek op Texel. 'Ik kom hier vanaf mijn eerste levens jaar. Mijn ouders hebben op Texel hun huwelijksreis gevierd en 's zo mers stonden we altijd zes of acht weken op camping Kogerstrand. Ik weet nog dat ik 's avonds naar de disco mocht in de Kaaps-nol. Om tien uur moest ik weer bij de tent zijn.' Met veel genoegen kijkt Scheide mann terug op het werk in hotel Opduin, zijn eerste Texelse werkge ver. 'Ik heb echt ontzettend veel ge leerd van koks als Jan Wolter Tim- Eric Scheidemann, chef-kok van hotel Greenside: 'Als het eten een klant echt niet bevalt, dan hoeft hij niet te betalen. (Foto Joop Rommel s) merman en Peter de Bruyn. 's Win ters, wanneer het rustig was, ging ik vaak naar Zwitserland en Italië. Om m'n kennis nog wat te verbre den. En om gewoon aan het werk te zijn. Ik heb één keer vier maanden in de WW gezeten en dat vond ik verschrikkelijk.' In 1997 was hij een paar maanden lang kok op de Holland-Amerika Lijn. 'Ik had daar het geluk op een oud stoomschip terecht te komen, de SS Rotterdam. Dat was echt het mooiste wat ik heb gedaan in mijn leven. Het was weken achter me kaar hard werken, twaalf tot veertien uur per dag. Met 60 koks voor 1200 passagiers koken. Maar het was prachtig Aan het eind van dat jaar werd hij aangenomen bij hotel Greenside, waar in totaal (inclusief medewer kers van de receptie, de administra tie, etc.) vierentwintig mensen werk zaam zijn en dat wat meer aan de weg wilde timmeren met het restau rant, dat 's zomers en met hoogtij dagen plaatsbiedt aan honderd twintig eters. Tot vreugde van Scheidemann, die ook zijn chef roemt, die hem de ruimte laat om zelf initiatieven te ontplooien. 'Ik heb hier alle vrijheid, zolang ik maar een beetje binnen het budget blijf. Die zwaardvis, dat is een ideetie van mij. Ik heb gelijk de leverancier gebeld en toen bleek het mogelijk. Zater dag hebben we een schnitzelavond. Normaal staat er geen schnitzel bij ons op de kaart. Die kun je overal krijgen. Maar dan serveren we al leen maar schnitzels. Een loeihete Killer-schnitzel bijvoorbeeld, met verse pepers en een gratis karaf water. Dat is gewoon leuk om eens te doen. Maar ik vind het vooral be langrijk om op de grond te blijven staan en eerlijk te koken. Het eten moet perfect zijn. Het is me nog niet overkomen, maar mocht een klant niet tevreden zijn, dan kom ik aan tafel om erover te praten. Het kan natuurlijk zijn dat hij alleen maar andere verwachtingen had, maar mocht blijken dat het hem echt niet bevalt, dan hoeft hij van mij niet te betalen. Dat zou m'n eer als kok te na zijn.' Killer-schnitzel 200 gram varkensentrecóte 15 rode en groene pepers 100 gram paneermeel 50 gram bloem 100 gram boter 1 ei zout. peper halve citroen anderhalve liter water aardappeltjes naar keuze salade naar keuze 'Moker' het vlees met een hakmes zo dun mogelijk. Snij de pepertjes inde lengte open en verwijder voor zichtig de zaadjes ('Daarna niet meer met de vingers aan de ogen komen!'). Hak de schoongemaakte pepertjes fijn en smeer ze uit over het platgeslagen stukje vlees. Be strooi het vlees met zout en peper en haal het achtereenvolgens door de bloem, het opgeslagen ei en het paneermeel. Verhit dan boter in een pan en bak de schnitzel goudbruin. Serveren met een citroen, (gebak ken) aardappeltjes naar keuze, een frisse salade en - 'last but not least' - anderhalve liter water. Vrijdag 14 juli De Thijsseschool sluit het school jaar tussen 17.00 en 20.00 uur af met het 'Zomerfeest 2000'. Met onder meer een modeshow, een rad van avontuur, spelletjes, veel eten en drinken en een veiling van diensten en producten van de leer krachten. Vandaag neemt de Bruinvisschool afscheid van directeur Ria Visser. De receptie duurt van 16.45 tot 19.00 uur. Tevens is er een reünie voor iedereen die ooit op de school in Oudeschild heeft gezeten. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur de première van de nieuwe kindervoorstelling van de 'eigen' theatergroep De Vantasjes. Bij de voormalige elektriciteits centrale aan de IJsdijk nabij Oude schild gaat om 19 00 uur een wielertijdrit over 32 kilometer van start. Deelname is gratis. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Zaterdag 15 juli Twintig teams van twee personen strijden tussen 9.30 en 17.00 uur bij zwembad Molenkoog om het Texels kampioenschap jeu de boules. Voor het vierde achtereen volgende jaar wordt rond het ha ventje van De Cocksdorp het 'Feest achter Diek' gevierd, met theater, muziek en allerhande zilte lekkernijen. Het festijn begint om 12.00 uur en is niet eerder dan middernacht afgelopen. Op het terreintje van de muzieknis aan de Oranjestraat in Oosterend begint om 19.00 uur een vier-te- gen-vier voetbaltoernooitje. Voor alle leeftijden. In café De Zwaan in Den Burg treedt vanaf 22.00 uur zanger Wolter Kroes op. De toegang is gratis. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Zondag 16 juli Zo'n 170 Texelse en overkantse tennissers doen op de banen van Den Burg de komende week mee aan het zestiende Tesseltoernooi, dat vandaag om 10.00 uur begint. Op het parkeerterrein bij Calluna in De Koog wordt van 11 00 tot 15.00 uur een kofferbakmarkt gehouden. Bij manege Akenburg is van 13.30 tot 17.00 uur een concours hippique, met naast de bekende hippische onderdelen ook trial- rijden met motoren, line-dancing en een show van acht Zeeuwse trekpaarden die de oude redding boot Joan Hudson voortrekken. Gratis toegang In zijn eigen atelier aan het Gerrits- landerdijkje 26 opent John Patrick Erskine om 14.00 uur een nieuwe expositie. In art gallery Het Posthuys in De Koog begint om 15.00 uur de fees telijke opening van een nieuwe expositie, die te zien zal zijn tot en met 8 september en waaraan wordt deelgenomen door de kun stenaars Lieuwe Kmgma, Magda Luttikhuizen, Lida Dijkstra en Djoeke van Zwetselaar. In de Worsteltent (bij mooi weer buiten) treedt vanaf 15.00 uur de top-100-band 'Move on' op. Toe gang gratis. Acteur Henk van Ulsen brengt vanaf 16.00 uur het programma 'Psalmen vroeger en nu' in de NH kerk van Den Burg. Toegang ƒ15,-. In theater Klif 12 in Den Hoorn treedt de Duitse cabaretier Sebastiaan Fuhrmann op met het programma 'Küstentour Sommer 2000'. Aanvang 20.30 uur, toe gang ƒ20,-. In Cinema Texel draait Mission Impossible (aanvang 14.30,18.45 en 21.45 uur), Teigetjes film (15.00 uur) en Three to tango (19.00 en 21.30 uur). Maandag 17 juli Het Ricciotti-ensemble verzorgt twee optredens. Eén begint om 11.30 uur in EcoMare, het andere om 20.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg (of, bij slecht weer, in de NH kerk). Op het programma staan werken van Surinaamse componisten, Beethoven, Sjosta- kovitsj en Jurriaan Andriessen. Om 19.00 uur gaat op de wielerbaan een skeelertocht over het eiland van start. Goed geoe fende rijders maken een rit van anderhalf uur. gevorderden rijden één uur. Om 19.30 uur begint in de RK kerk van De Koog een optreden van fanfarekorps KTF. Vooraf maken drumband en majorettes een rondgang. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 'uur de raads commissie voor Bestuur en Ore nisatie. In d'Ouwe Ulo begint om 20 OOi een open klaverjasdrive. In de kantine van manege I burg begint om 19.30 uur i bridgedrive, georganiseerd i bridgeclub Groot Slem De J schri|ving start om 19.15 uurl kost ƒ10,- per paar. Voor meerj formatie: tel. 312252. In de serre van de Twaalf Balei kunnen Texelaar en toerist vi 20.00 uur vrijblijvend meedi aan een avond van de sch; vereniging. In Cinema Texel draait Missie Impossible (aanvang 14.30,18.i en 21.45 uur), Teigetjes film (15j uur) en Three to tango (19.00i 21.30 uur). Dinsdag 18 juli Om 9.30 uur begint in EcoMarei 'rtl poppenkastvoorstelling 'Wonw een walvis'. Toegang ƒ12,50, clusief entreebewijs. Op de wielerbaan in Den Burg b 9 gmt om 19.00 uur een criten. voor wielrenners van 15 jaar ouder. Gastrenners die willen m lan doen betalen ƒ5,-. fd' ei In de RK kerk van Den Burg begi ilei om 20.15 uur een zomeravon i[l' concert door Bert Koelewijn (n 9 gel), Noortje van Middelkoop (pa di fluit) en Herman en Henk Jan Dra 1C< (trompet). Na afloop wordt eeni af zameling gehouden ter bestrijd! 101 van de kosten. ge In Cinema Texel draait Missi#öf Impossible (aanvang 14.30,18.1 en 21.45 uur), Teigetjes film (15 uur) en Three to tango (19 00#m 21.30 uur). W» id ira Ja: se Veerdienst Teso zet vandaag (i dag), zaterdag en zondag rende grote delen van de dag boten in om de te verwad drukte de baas te kunnen li daag wordt tot 16.05 uur volp een halfuursdienst gevaren, zffi dag van 8.35 tot 15.05 uur en dag van 16.35 tot 20.05 uur. Mi mobilisten moeten evenwel ret; ning houden met wachttijden Zi terdag moet in Den Helder tuss 9.00 en 16.00 een half tot een te uur worden gewacht en op Te' tussen 10.00 en 12.00 uur eenls Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 312016. Consult uitsluitend na telefonische af spraak De weergoden waren woensdag avond zowaar even vriendelijk ge stemd, zodat de 64 deelnemers aan de strandloop bij De Krim konden genieten van een ondergaande zon. Omdat het water al aardig gezakt was, viel bovendien een breed en goed beloopbaar stuk strand droog. Mooie omstandigheden voor snelle tijden, dus. Bij de loop over 8 kilome ter was Minne Goënga als vanouds In het atelier van John Patrick Erskine aan het Gerritslanderdijkje wordt zon dag de nieuwe zomerexpositie geo pend. Te zien valt werk van Erskine, voornamelijk olieverf op doek, maar ook tekeningen en aquarellen. Een deel van het werk verhuist gedurende de maand augustus naar een ten toonstelling in de Worsteltent, maar ook 'aan huis' blijft er genoeg te zien. Op de foto (van Jaap Feenstra) het schilderij 'Palmpasen', dat in april werd tentoongesteld op de manifes tatie Kunst in Zee in de kerk in Den Burg. De vernissage van de nieuwe zomer expositie plaats om 14.00 uur, het atelier aan het Gerritslanderdijkje 26 is daarna dagelijks geopend. de sterkste. Hij finishte in 29.3S nuten. Nummer twee, Me Buedorf, volgde op ruim één m in 30.48. Als derde passeerde Rr Nagtegaal de finish (31.24). fc veteraan in 32.12 werd Jan i Beste dame was Laurien Bi (41.22). De loop over 4 kilometer werd prooi voor de 16-jarige Bram Ooijen uit Nijmegen. Hij voltooidr parcours in 15.49. Knap tweedei de 14-jarige Joris Ellen (16.381 jeugd tot en met 12 jaar liep meter. Eerste in 4.35 werd Michael Noorlander, slechts twe len vóór Maurice Mulder Meckenheim. Bij de meisjes wt' familie Mülder na zware strijd ié familie Noorlander. Valerie finish 4 48, een tel voor Priscilla. Der dige uitslag is terug te vindend internetsite van de organised Atletiekvereniging www.avtexel.net. De volgende strandloop bij De wordt woensdag gehouden.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2