herbezinning op criteria grarische dienstwoning Gemeente was onzorgvuldig bij registratie grafrechten m Pamilie Dros mag naar kwekerij verhuizen P In vrede spelend kind terug bij Lubertischool Rechter geeft Hendrika Burie gelijk .TEXELSE J cOURANT- Schaduwraad op de hand van Dros Texelse Slhaduwraad Kwestie Dros verdeelt redactie ACCREDITATIERUIMTE Het is moeilijk bescheiden te blijven OR Bolder 'Vliegen' naar Den Helder Examens judo emeente gaat zich herbezinnen op de vereisten waar een agrariër moet voldoen indien hij bij een nieuw be- een woning wil betrekken of een schuur tot dienst- ling wil promoveren. De criteria staan vermeld in het temmingsplan buitengebied, maar de interpretatie er- is alles behalve duidelijk. Aanleiding voor de her- intatie is de discussie in de gemeenteraad over de toe- ijng van een dienstwoning aan biologieleraar en f kweker Jaap Dros. Met uitzondering van D66 waren alle lies het er dinsdagavond over eens dat het gezin Dros de Hallerweg mag verhuizen, ook al was volgens som- n niet zeker of Dros wel aan de gestelde vereisten oet. vrijdag 14 JULI 2000 heeft nu lang genoeg geduurd, eeft geen zin om opnieuw in een ange procedure verzeild te ra- Sovendien moet de familie Dros aar eens zekerheid krijgen', zo oordde wethouder Daan ing dinsdag de keuze van het ge om Jaap Dros zijn dienst- ng aan de Hallerweg te gunnen. 96 weigerden gemeente en pro- nog een 'A-blok' voor Dros in estemmingsplan buitengebied nemen, omdat zijn fruitkwekerij ils een 'volwaardig bedrijf' werd De volwaardigheid is naast de :aak tot toezicht op het bedrijf voorwaarde voor het toestaan ■en dienstwoning, «igeringsbesluit werd in maart [I jaar op verzoek van Dros door laad van State vernietigd. Ge- ite en provincie hadden volgens aad onvoldoende gemotiveerd lom het bedrijf aan de Hallerweg als volwaardig kon worden be- peld, terwijl adviseurs van de Landbouw Voorlichting in hadden geoordeeld dat de kwe- gezien de grootte (173,9 stan- ibedrijfseenheden, sbe's) en de binatie van fruitteelt en directe oop aan consumenten, levens aar is. Ook was onvoldoende in- san op het feit dat Dros zijn dberoep van biologieleraar wil uwen om meer tijd aan de kwe- le besteden. De criteria van Idberoep' en 'sbe's' zijn mede ilend voor de mate waarin van «jlwaardig bedrijf kan worden roken. Bias ook nu nog tegen de toe- van de dienstwoning aan 'De Raad van State heeft alleen gezegd dat we een nieuw besluit moeten nemen. De uitspraak bete kent niet dat we een a-blok moeten toestaan, alleen dat we ons besluit beter moeten motiveren', aldus Pieter de Groot. Hij stelde dat Dros met aan de criteria van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) beantwoordt. Volgens LNV moet de aanvrager van hoofdberoep agrariër zijn en de continuïteit van het bedrijf vaststaan, vereisten waar vol gens De Groot met. aan wordt vol daan. 'Laten we de zaak over dnejaar nog maar eens toetsen en bekijken of het reële bedrijf dan een volwaardig bedrijf is geworden Arthur Oosterbaan van GroenLinks daarentegen vond dat het hoofd beroep-criterium niet ter zake deed. 'Waar bemoeit de overheid zich mee? Voor mij part is het hoofdberoep wet houder.' Oosterbaan ging eraan voor bij dat dit criterium wel als een expli ciete voorwaarde in het bestemmingsplan buitengebied is opgenomen, omdat volgens het plan 'gewaakt dient te worden voor onei genlijk gebruik van de regeling voor hobby-activiteiten'. Oosterbaan was verder verbaasd over het tot achter de komma vaststellen van het aantal sbe's. 'Hebben ze soms iedere aard bei geteld?' Voor hem was doorslag gevend dat het om een kleinschalig bedrijf gaat dat toezicht nodig heeft. De Partij van de Arbeid twijfelde, maar wilde de artikel-19-procedure toch ingaan. Daarmee kan - vooruit lopend op een bestemmingsplan wijziging - bij de provincie een vrij stelling voor de dienstwoning worden verkregen. De sbe's stelden ook de t als de echte gemeenteraad kan ap Dros wat betreft de meerder- id van de Texelse schaduwraad schuur bij zijn fruitbednjf aan de illerweg als woning in gebruik ne st. Van de schaduwraad stemde ,9 procent voor en 42,1 procent jen, terwijl van de echte raad al- in D66 tegen was. it als de echte raad stemde de dA unaniem vóór. Maar opmer- '|k was dat de elektronische ach- tian van Texels Belang, die in de Me raad wél voor stemde, tegen is. Driekwart van de CDA'ers was or, terwijl bij GroenLinks de helft in de schaduwraadleden Dros nwoning gunde. Veertig procent m de D66-kiezers stemde voor, tl als zestig procent van de WD- Merban. Het kiesgedrag van de Me raad staat in het raadsverslag te in deze krant beschreven. "als gebruikelijk reikte de re actie de schaduwraad voor- en igenargumenten aan, op basis aarvan de leden hun stem kon- te uitbrengen Die bedenkt de dactie niet zelf, maar zijn door dans 'eerder, bijvoorbeeld in ornmissieverband, door raads man geuit. De redactie meende of ditmaal zuiverte hebben ge- andeld, maar kreeg stevige kri ek van Dros te verduren, die onddat een persoonlijke kwes- eals de zijne zich met leent voor Polletjes. De schaduwraad is <Mer geen spelletje, maar een ,erieuze toets van de echte raad, daarvan de vergelijking over een 1n9ere periode binnenkort zal ■ordengepubliceerd. Bovendien hudt de 'kwestie Dros' de ge lederen binnen de eiland- Witiek inmiddels zolang bezig, rechtvaardigt dat de schaduwraad een mening wordt gevraagd Over de deugdelijk heid van de argumenten die in deze kwestie zijn aangereikt (al of niet tendentieus) wordt binnen de redactie verschillend gedacht. Maar ervan uitgaande dat de le zers en kritische leden van de schaduwraad na de vele eerdere publicaties over deze kwestie goed geïnformeerd zijn, is toch besloten deze uitslag naar buiten te brengen. PvdA voor problemen. 'Wat moeten we met cijfers van jaren geleden?', vroeg fractievoorzitter Hans Roeper zich af. Roeper dacht dat de vol waardigheid van het bedrijf eerder zal worden bereikt indien Dros bij zijn bedrijf kan wonen. De mogelijkheid voor belanghebbenden om beden kingen tegen de vrijstelling in te die nen. was voor Roeper voldoende waarborg om het risico te nemen 'Laten we maar zien of de toekenning het overleeft.' De WD en het CDA gingen zonder dralen akkoord. Texels Belang schaarde zich eveneens achter het college, maar fractievoorzitter Dick Drijver erkende dat de gemeentelijke toetsingscriteria voor een nieuwe agrarische dienstwoning niet bepaald helder zijn. Hij ondersteunde het idee van D66 om die tijdens een commissievergadering eens uitvoerig te bediscussiëren. Ook wethouder Schilling kon zich daarin vinden. De raad wilde niet zover gaan dat de familie Dros de woning aan de Haller weg meteen mag betrekken. Een gedoogbeschikking volgt mogeli|k vier weken na de terinzagelegging, die voor de artikel-19-procedure no dig is. Als er geen bezwaren worden ingediend, mag de familie verhuizen. *JOA0T T-jO vOOR etn KOPSTOOTJE E PCAicoLO&O SPOR6kfSj ORDE IEDEREEN KAN DOORLOPEN MEER bukken MOET ER OOK NICO, DEZE NOG BÜ GROOT NIEUWS y-p VOOR DE HELE PERS: L/tK GA DE HELE WERELD ACCREDiTEREN.'/ WTÜ-tf DAT is 100 000 X TEX£ L^/RT-W *tf H+T-Wtf 4+tT IK BEN GEWELDIG OP DE VOORPAGINA H-n mi mr lil BEnFN 70, NICO KAN WEL WEER EEN VEER LATEN ofuew 'S Op f l c boto; Cfto-re ffREDifA TO* "«HUAWe» VERVOLG VAN PAGINA 1 dat compensatie van uren en de vrije vrijdagmiddag er weer toe leiden dat er in kortere tijd een grotere presta tie moet worden geleverd, waardoor extra werkdruk ontstaat Werkomstandigheden De Bolder besteedt volgens Noord zij veel aandacht aan de werk omstandigheden. 'We investeren bij voorbeeld in verstelbare tafels, zodat mensen niet hoeven te bukken. Een flink deel van onze investeringen is erop gericht om de arbeidsomstan digheden te verbeteren.' Maar het gebruik van machines die het werk verlichten heeft ook een keerzi|de. 'Mensen hoeven daardoor minder handwerk te doen. waardoor ze méér produceren. Dat geeft hen het gevoel dat ze méér werk moeten verzetten, terwijl dat niet het geval is. Over dit soort zaken praten we in functioneringsgesprekken. De meeste medewerkers geven daarin aan dat ze het prima naar hun zin hebben en dat het goed gaat. Maar dat wil met zeggen dat niemand pro blemen met de werkdruk heeft. Daarom benaderen we de mensen van persoon tot persoon.' Maar vol gens Raemaekers, die overigens aangeeft zelf met veel plezier bij De Bolder te werken, is er voor mensen die met problemen op de werkvloer kampen op Texel geen alternatief. 'Er is hier geen andere sociale werk plaats.' Noordzij: 'Kritiek vanuit de onderne mingsraad nemen we echt wel se rieus. Ik ben altijd bereid tot discus sie, maar ik wil één ding duidelijk benadrukken: De Bolder is een goed sociaal bedrijf. Mensen hebben recht op arbeid en wij ontvangen subsidie om dat te leveren. Ik ben hier nu tien jaar en merk dat mensen plezier heb ben in hun werk.' Snelle groei Noordzij heeft de indruk dat de snelle groei die De Bolder de afgelopen ja ren heeft doorgemaakt, de verhuizing en de daarmee gepaard gaande ver andering gevoelens over hoge werk druk kunnen versterken. 'Er lopen nu veel meer collega's rond en de diver siteit aan werksoorten is toegeno men. We hebben hier de sociale werkplaats voor mensen met een verstandelijke of lichamelijk handicap en sinds kort ook mensen die lang durig werkeloos zijn. We zijn niet meer het kleine clubje van voorheen Noordzij beziet de klachten over hoge werkdruk in een breder verband. 'Driekwart van de Nederlanders er vaart hoge werkdruk. Maar het leven, dus ook het werk, wordt er niet een voudiger op. Computers, de chipknip en noem maar op. Ik denk dat het te eenvoudig is om klachten alleen op het werk te schuiven. Aan de andere kant Is het als uitlaatklep wel goed als mensen ergens tegenaan kunnen schoppen.' Ondanks het verschil van inzicht dat de OR met de directie meent te heb ben betreurt Noordzij, die zegt dat het opstappen van de ondernemings raad hem totaal heeft verrast, dit be sluit 'Er hoort een OR te zijn. Maar de vakantietijd breekt aan en dat is een goed moment om de zaak even te laten betijen. Er komt een deskun dige die zal gaan kijken waar een ondernemingsraad nu precies voor staat en waarop de OR en de direc tie de aandacht moeten richten. Daarna gaan we weer verkiezingen houden.' Met speciaal daarvoor gemaakte 'vleugelpakken' zal een groep para chutisten volgende week donderdag of vrijdag proberen van Texel naar Den Helder te 'vliegen'. Daartoe springen zij op zes kilometer hoogte boven de Hors uit een vliegtuig en proberen al glijdend de afstand tot het kaaphoofd in Den Helder te over bruggen. Vaartuigen van de Duikclub zullen de vlucht volgen om bij even tuele ongelukken te kunnen ingrijpen De speciaal gemaakte vleugelpakken geven voldoende draagkracht om een behoorlijke voorwaartse snelheid te ontwikkelen, terwijl de valsnelheid relatief gering blijft. Tussen de groep springers bevinden zich twee cameramensen, die de hele presta tie proberen vast té leggen. Cameo Media verzorgt grorid- en lucht opnamen voor een vijftig minuten durende documentaire, die op 17 augustus door RTL 5 wordt uitgezon den. Aanvankelijk was het plan om van Den Helder naar Texel te vallen, maar gezien het beschermde karakter van het landingsgebied gaf de gemeente daar geen toestemming voor. Daarop werd besloten de vlucht andersom te laten verlopen. Bert Stoer, voormalig hoofd van de Lubertischool, mocht donderdag middag in de schooltuin aan de Brink in De Koog het gerestaureerde beeld 'In vrede spelend kind' onthullen Die eer viel Stoer te beurt omdat hij de gene was die het initiatief nam het beeld, dat ooit werd geschonken door de Georgische bevolking, te la ten opknappen. De restauratie werd vakkundig uitgevoerd in de werk plaats van smederij Boom in Oude- schild. De symboliek van het kunst werk, namelijk de wens om te leven in een maatschappij waarin vrede heerst, komt hierdoor weer volledig tot uiting Foto Dirit KwXat) Het graf van Pieter Kikkert en Antje de Ruiter op de alge mene begraafplaats van Den Burg moet onmiddellijk op naam van Hendrika Burie worden gesteld. De gemeente heeft onzorgvuldig en daarmee onrechtmatig gehandeld door het graf van Burie's grootouders, zonder Burie te ho ren of zelfs maar in te lichten, op naam van haar oom Frits de Jong te zetten. Dat heeft de president van de Alkmaarse rechtbank gisteren besloten in het kort geding dat Burie te gen de gemeente had aangespannen. Totdat het tegendeel is gebleken, moet Hendrika Burie als enige rechthebbende op het graf worden aangemerkt, aldus het vonnis. Negenentwintig jaar heeft het graf op naam gestaan van Frans Burie, die met de dochter van Kikkert en De Ruiter in gemeenschap van goederen was getrouwd. Toen Frans Burie in 1989 overleed, werd zijn vrouw als rechthebbende op het graf in de ge meentelijke administratie opgeno men. Burie's vrouw kwam op 20 ok tober 1996 te overlijden en liet één erfgename na: haar in Lijnden woon achtige dochter Hendrika Burie, die volgens het Nederlandse erfrecht al dus de beschikking kreeg over het graf van haar grootouders Daarvan is geen melding gemaakt op de graf- kaart in de administratie. Toen Hendrika begin van dit jaar met de gemeente correspondeerde over de ruil van het graf voor een andere plek op de algemene begraafplaats, meldde de gemeente tot haar grote verbazing dat het graf inmiddels op naam stond van haar oom, de 94-ja- rige Frits de Jong uit De Koog. De Jong bleek in 1998 een verzoek te hebben ingediend om als rechtheb bende op het graf van zijn schoonou ders te worden geregistreerd. Hij be weerde dat de grafregistratie sinds 1960 ondeugdelijk is geweest. Zijn vrouw - de zus van Hendrika's moe der - zou sinds het overlijden van Pieter Kikkert en Antje de Ruijter de enige rechthebbende op het graf zijn geweest en dat recht zou na het over lijden van zijn echtgenote op De Jong zijn overgegaan. De gemeente hono reerde De Jong's verzoek zonder te onderzoeken of zijn verhaal klopte en zonder navraag te doen bij de erfgename (Hendrika) van de recht hebbende die op de grafkaart stond vermeld (Hendrika's moeder). Onzorgvuldig Dat laatste wordt de gemeente door de president van de rechtbank ern stig kwalijk genomen. 'De medede lingen van De Jong maakten het noodzakelijk dat de ingeschreven rechthebbende, althans zijn erfgena men, in de gelegenheid werden ge steld daaromtrent te worden ge hoord, zeker nu kennelijk aan die mededelingen mets anders dan de eigen visie van De Jong ten grond slag lag', aldus de president 'Zeker waar het een delicate kwestie als het onderhavige grafrecht betreft, diende de gemeente de nodige zorgvuldig heid in acht te nemen, waarvan je gens Burie in het geheel met is geble ken Het gebrek aan toetsing van De Jong's beweringen wordt de ge meente des te zwaarder aangere kend, nu het bestaan van Hendrika Burie en haar status van rechts opvolger bij de gemeente bekend was, 'althans bekend behoorde te zijn'. De inschrijving van De Jong komt de rechtbankpresident al met al 'bijzonder onzorgvuldig voor'. De in schrijving vond plaats in 1998, maar De Jong werd met terugwerkende kracht sinds 20 oktober 1996 als rechthebbende opgevoerd - nota bene de datum van overlijden van Hendrika Burie's moeder. De ge meente had ter verdediging het ex cuus aangevoerd dat er destfjds een achterstand in de verwerking van grafkaarten bestond, maar het is vol gens de rechter 'onaannemelijk' dat dat de oorzaak is geweest. Erfrecht De gemeente heeft zich verder ver weerd door te stellen dat van haar met verwacht kan worden dat zij zich al te zeer verdiept in erfrechtelijke kwesties en dat de gemeente zich dan ook niet mengt in privaatrechte lijke geschillen De rechtbank president gaf de gemeente wat het eerste aangaat 'het voordeel van de twijfel', maar door te stellen dat 'De Jong volgens het commune erfrecht het gelijk aan zijn zijde heeft' heeft de gemeente zich wel degelijk gemengd in het privaatrechtelijke geschil tus sen De Jong en Burie, zo vond de president. De gemeente had het bij het ver keerde eind door te verklaren dat de inzet van de rechtszaak de vraag was aan wie de beschikking over het graf juridisch toekomt 'Deze vraag lag met ter beoordeling van de gemeente en ligt ook met ter beoordeling van de president', aldus het vonnis. Of het recht op het graf in 1960 is overge gaan op de ouders van Hendrika Burie of op de vrouw van De Jong dan wel onder beide erfgenamen is opgedeeld, is dus met beantwoord, en daarmee evenmin de vraag wie het recht heden ten dage toekomt. Feitelijk zei de rechter dat De Jong en Burie dat onderling maar moesten uitvechten en eventueel aan een rechter moeten voorleggen. Waar het volgens de president in dit kort ge ding om ging is of de gemeente zorg vuldig heeft gehandeld door de graf- kaart 'zo maar' te veranderen, zonder bij de erfgename van de geregis treerde rechthebbende navraag te doen. De president beantwoordde die vraag ontkennend en gelastte de gemeente Bune als rechthebbende te registreren totdat onherroepelijk is komen vast te staan dat zij het recht deelt met De Jong of dat het graf recht geheel aan De Jong toekomt. Het lijkt erop dat de 94-jarige De Jong aan zet is. Drie groepen van de judo-afdeling van budovereniging Shima hebben de afgelopen weken examen gedaan voor een hogere kleur band. Door gaans gaat het behalen van een an dere kleur in drie stappen, twee keer een slip. de derde keer een hele band. maar een aantal kandidaten bewees dat het ook anders kon. Zo gingen bij de beginners Tom Bom mel, Naomi van Sambeek en Eva Kruijsifix in een keer van een witte naar een gele band en Daniël de Boer van éen gele slip naar een gele band Ida Verpalen ging van een oranje naar een groene band. Bij de hogere banden is het vrijwel onmogelijk in één keer naar een an dere kleur te gaan. Zo behaalde Thijs Keyser zijn tweede bruine slip en gin gen Jonas Leenhouts, Dorian var\ Rijsselberghe. Ruben Verkaart en Peter Zijm van groen met twee blauwe slippen naar een blauwe band.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5