ER ZIJN REGELS PUNT UIT! Rekening houden met elkaar Uitgaan moet veilig en plezierig blijven Openbare verlichting Molenkoog weer vol activiteiten Gevelreiniging gebouwen voortaan aanmelden Melding van de maand Informatierubriek van de Scholieren werken aan leefbaar eiland Ecocar komt weer .TEXELSE g couRANT Niet eens met de huurverhoging? gemeente Texel 14 juli 2000 Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Bijstandsverlening aan zelfstandigen verbeterd Hertaxatie WOZ Vakantiefun voor de Texelse jeugd Thema-expositie "Tusse de banke" Zomercampagne drugs en alcohol Overlast? Bel de politie! Meldingen seizoen Eiland ,>590-0» Leerlingen uit de tweede klassen van OSG De Hogeberg hebben de laatste schoolweek nog even hard gewerkt. Verdeeld over circa 40 groepjes hielden zij zich bezig met de toekomst van het eiland. Voor het thema "Leefbaar Texel" bedach- Maandag 7 augustus komt de ecocar weer op Texel. Hier kunt u uw klein chemisch afval kwijt. Hoe laat de ecocar bij u in de buurt komt, kunt u zien in het schema in de Texelse telefoon gids. ten ze zelf allerlei projecten. Om er achter te komen wat er allemaal voor nodig is om de (wilde) ideeën uit te voeren, benaderden de scho lieren tal van instanties en bedrij ven. Bij het gemeentehuis werd de deur bijna plat gelopen Want voor veel plannetjes heb je bijvoorbeeld vergunning nodig of is er subsidie te verkrijgen. De projecten leverden zowel voor de OSG'ers als de amb telijke medewerkers vaak interes sante resultaten op. Alle plannen worden daarom aangeboden aan wethouder Eelman van onderwijs. De twee hoofdprijzen, een invalidenpad bij strandhuisjes en een skeelerroute, krijgen speciale aandacht. Beide voorstellen zullen echt door de ge meente in behandeling worden ge nomen. Dus wie weet geeft het schoolproject werkelijk een impuls aan de leefbaarheid van Texel! Je bent binnen niet welkom als je je buiten misdraagt stappen. Uitgaan op Texel is plezierig en veilig. Dat moet zo blijven, daarom: Op Texel gelden huis- en gedragsregels Oc/e regel» tqn vaugraeld door Horer» Tciel f0l.lt» rn dr- Gi-meenlr Tei*l Oc complete hun rn grdrzgwegelv rijn grati* bevhikbaar bij de horeciibednpen VRIJDAG 14 JULI 2000 Geen agressie Geen wapens Geen drugs Geen ongewenste intimiteiten Geen racisme en discriminatie Geen hinderlijk gedrag Geen overlast voor anderen justitie en gemeente. Deze geza menlijke aanpak moet bijdragen aan een geslaagd verloop van het zo merseizoen. De aanpak past in het beleid dat Texel een vakantie-eiland moet zijn voor een gevarieerd pu bliek. Dit betekent echter wel dat de ene "soort" gasten geen irritatie en overlast mag veroorzaken voor an deren. Om het uitgaan, vooral in De Koog, zo soepel mogelijk te laten verlopen is een pakket maatrege len vastgesteld. De uitgaansregels zijn daar een onderdeel van Wie de regels overtreedt, mag di rect worden verwijderd. Van straf bare feiten wordt altijd aangifte bij de politie gedaan. Beslissingen van portiers zijn bindend. Wie zich agressief gedraagt, krijgt eerst een waarschuwing Bij herhaling volgt verwijdering plus twee maanden ontzegging van de toegang. De politie wordt in ernstige gevallen direct gewaarschuwd. Misschien heeft uw verhuurder voor dit jaar al een huurverhoging voorgesteld. Als u het niet eens bent met deze verhoging, dan kunt u bij uw verhuurder bezwaar maken. Bezwaar maken moet binnen zes weken na de voorgestelde ingangs datum van de huurverhoging, op grond van de volgende redenen: 1u vindt dat de puntenwaardering onjuist is; 2. de woning vertoont ernstige ge breken; 3. vormverzuim (bijv. de verhoging is niet op tijd voorgesteld). (advertentie) berichten Het gemeentehuis is geopend: 's morgens van 8.30-12.30 uur. 's Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. treden met de indieners van oude plannen voor de herinrichting van de Groeneplaats en omgeving. Maar nu eerst het zomerseizoen. Zoals gezegd werken we samen aan een goed verloop. De aandacht richt zich weer in het bijzonder op het beperken van nachtelijke over last. Uitgaan op Texel moet plezie rig zijn, echter zonder de nachtrust van anderen te verstoren. De ge dragsregels voor het uitgaans publiek dragen hier hopelijk posi tief aan bij. Er zijn ook enkele andere wijzigin gen, zoals het terrassenbeleid en de proef met taxi's in de Dorpsstraat. Het besluit over de eventuele voort zetting hiervan valt volgende week. Een maatregel die nu al positief lijkt te werken, is de langere open stelling van ontnuchterings- bedrijven (broodjeszaken e.d.) Dit leidt tot een gespreide afvoer van het publiek, en daar is het precies om te doen. Tot slot een persoonlijke ervaring: wees in het verkeer bedacht op ver rassend afslaande toeristen. En zorg dat u een kwartier eerder van huis gaat, want het is weer druk op het eiland. Dat is maar goed ook. Een plezierige zomer gewenst! De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. De volgende bezwaren gelden niet. 1 u vindt dat u een te hoge huur betaalt ten opzichte van uw in komen; 2. andere huurders betalen voor een soortgelijke woning een lagere huurprijs; 3. u vindt uw woning niet modern genoeg. Als uw verhuurder de voorgestelde verhoging toch wil doorzetten, dan moet hij zijn voorstel binnen twaalf weken voorleggen aan de huur- commissie. Deze neemt het geschil dan in behandeling (kosten 25,-). Wanneer u niet binnen zes weken een bezwaarschrift indient en ook de voorgestelde huurverhoging niet betaalt, dan kan de verhuurder eveneens naar de huurcommissie "Er zijn regels. Punt uit!" Met deze campagne zetten horeca, politie en gemeente gezamenlijk in op de zomer 2000. Als iedereen de regels naleeft, moet een prettig verloop van het seizoen zeker mogelijk zijn. Ook op andere terreinen zijn er re gels. Soms geschreven, soms on geschreven Dit laatste geldt bij voorbeeld voor de viering van lui lak. Een oude traditie met als kenmerk "jong maakt oud wakker". Maar het is natuurlijk niet de bedoe ling dat men nog een halve dag bezig is om de smeerboel en ver nielingen van anderen te herstellen. Boter vermengd met zand op de ramen smeren past niet bij de tra ditie. Luilak wil en kan ik niet ver bieden, maar laat het wel leuk blij ven. Dus jeugd, volgend jaar beter! Verder wil ik nog even terugkomen op de begroting. Voor het gemeen tebestuur telkens weer het politieke hoogtepunt van het jaar. Uit de me dia heeft u inmiddels begrepen dat de gemeente dankzij een flinke meevaller in een ruime financiële jas kwam te zitten. Gezien de "kanjer projecten" die op de rol staan, was dat mooi meegenomen. Zo komt de realisatie van de haven van Oude- schild 2° fase (recreatieve invulling) en het fietspad Westerweg snel dichterbij. Verder werken we hard aan de huis vesting van welzijnsinstellingen, hulpverleningsdiensten. de gemeentewerf en het gemeente huis. Daarbij zullen we ogen en oren voor ideeen van anderen open hou den. Het college wil o a in overleg Voor vragen kunt u terecht op het telefonisch spreekuur van de huur commissie: tel. 023 - 5121500 op dinsdag en woensdag 14.00-16.00 uur en vrijdag 10.00-12.00 uur. Internet: www.minvrom.nl/wonerV huurcommissies/home.htm. Gemeente Texel: bureau volks huisvesting, tel. 362124 (mevr. Jongeneel). Onlangs zijn de Algemene bij standswet en het Besluit bijstand verlening zelfstandigen aange past. Via deze regelingen kunnen ondernemers financiële hulp krij gen. Dit geldt voor gevestigde, be ginnende, oudere, beëindigende en arbeidsongeschikte onderne mers. Informatie is verkrijgbaar bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Texel, tel. 362104. De wijziging betekent met name een verruiming voor startende onderne mers. Personen met een grote af stand tot de arbeidsmarkt knjgen de kans om, met behoud van uitkering, zich een jaar lang voor te bereiden op het zelfstandig ondernemer schap. Deze voorbereiding gebeurt onder begeleiding. Starters kunnen de eerste drie jaar een uitkering voor levensonderhoud ontvangen. Ook komen zij in aan merking voor een bedrijfskrediet van maximaal 60.000,- Financiële hulp wordt alleen geboden als er sprake is van een levensvatbaar bedrijf(splan). De ondernemer zal op termijn zelf met het bedrijf in zijn inkomsten moeten voorzien. Ook voor gevestigde zelfstandigen zijn er mogelijkheden voor financiële hulp. De Nederlandse economie kent een langdurige periode van hoogconjunctuur. In het midden- en kleinbedrijf zullen er echter altijd ondernemers zijn met wie het min der goed gaat. Redenen hiervoor kunnen zijn bijv. ziekte, het wegval len van de belangrijkste opdracht gever, schade, een opgebroken weg, etc. Niet altijd kunnen onder nemers in een dergelijke situatie een beroep doen op banken en andere leningverstrekkers. Via het Besluit bijstandverlening zelfstandigen zijn er voor hen wel mogelijkheden. Ook het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK Intermediair) geeft inlichtingen over de diverse regelingen. Informatie: tel. 023 - 5434210. Uitgaan op Texel is veilig en ple zierig. Dat moet zo blijven, daarom wordt deze zomer de gezamenlijke actie "Er zijn regels. Punt uit!" gehouden. Opvallende stickers bij de toegang van cafés en discotheken moeten de bood schap onder de aandacht van het uitgaanspubliek brengen. Zeven punten worden er uit gelicht: geen agressie, geen wapens, geen drugs, geen ongewenste intimitei ten, geen racisme en discriminatie, geen hinderlijk gedrag, geen over last voor anderen. Wie deze "huis- en gedragsregels" overtreedt, is niet meer welkom in de horecabe drijven. Dat geldt ook voor dege nen die zich op straat misdragen. De regels zijn opgesteld door Ko ninklijke Horeca Nederland, afdeling Texel, in samenwerking met politie, De gemeente is op grond van de Wet waardering onroerende za ken (WOZ) verplicht om eens per vier jaar alle onroerende zaken opnieuw te taxeren. De hertaxatie is nog steeds in volle gang. Binnenkort zijn de volgende straten aan de beurt: Akenbuurt, Amalia- weg, Binnenburg, Burgwal, Dorps straat, Driehuizen, Fonteinsweg. Gravenstraat, de Grie, Groene plaats, Hemmerkooi. Hemmerweg, Hogerstraat. Hoornderslag. Hoorn- derweg. Jan Ayjeslag, Jan Ayeweg. Kantoorstraat, Lagewegje, Lands- diep, Molwerk, Monnikenweg, de Volgende exposities: 19/8 - 2/9: Mathias Klawon, b#* dend kunstenaar uit Keulen; 8/9 - 25/9: Groepstentoonstelli'l professionele Texelse kunstenaar cl &r Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende za ken efficiënt en adequaat kunnen afhandelen. Naai, Nattevlakweg, Nikadel, Park straat, Ploeglanderweg, Pontweg,' de Rede, Rommelpot, Rozendijk, Smitsweg, Stenenplaats, van der Sterrweg, Vismarkt, Vogelmient, Watermolenweg. Westerslag, Westerweg, Weverstraat, Witteweg, Zuid Haffel en Zwaanstraat. In sommige gevallen is het nood zakelijk om de panden van binnen te bekijken. U bent met verplicht aan dit verzoek tegemoet te komen, maar met het oog op een goede voortgang van het taxatieproces rekenen we op uw medewerking. Informatie: bureau belastingen en vastgoed, kamer 0.09, tel. 362129. Vakantie, dus tijd voor... actie! Voor de Texelse jeugd is er deze zomer van alles te doen. Het Bouwdorp en de Texelse Jonge ren Vakantiekaart zijn weer de grote hits. Veel jongeren gaan met met vakan tie maar blijven op het eiland. De gemeente en de welzijnsstichting vinden het daarom heel belangrijk dat er wat te doen is. Het jeugd- en jongerenwerk gaat in de zomer daarom gewoon door. Nou ja. ge woon". Omdat iedereen lekker vrij is, zijn er tal van extra activiteiten. Liefst 300 jongeren uit groep 8, de brugklas en 2" klas hebben voor 35,- de Vakantiekaart aange schaft. Hiermee krijgen ze deze zo mer korting op allerlei avontuurlijke dingen, zoals catamaranzeilen, kanovaren, karten, paardrijden, abseilen en boogschieten. Het jaarlijkse Bouwdorp. voor kin deren van 6 t/m 11 jaar. is ook al vele jaren een groot succes. Ditmaal kunnen tijdens drie weken 420 kin deren naar hartelust timmeren en zagen op het terrein van zwembad Molenkoog. Bouwdorp 2000 staat in het teken van de Middeleeuwen. Bij gevelremiging worden apparaten toegepast, zoals slijp- en/of polijstmachines, compres soren, pompen en hogedruk- reinigers. Daarnaast bevat het ai valwater vaak middelen die aan tè reinigingsproces zijn toegevoegd zoals polijstpoeders, reinigingsmid delen en chemicaliën. Door het tref fen van goede apparaten en mid delen kunt u geluidsoverlast, stc* overlast en bodemverontreiniging voorkomen. Tot voor kort was echter onduu lijk aan welke voorwaarden goed uitgevoerde gevelremig^ moest voldoen. Daarin is nu veran dering gekomen. De rechter he«f m zich over deze problematiek uitgfr sproken, waardoor het volgende# komen vast te staan. Gezien de mogelijke gevolgen voer mens en milieu mag gevelremiginj uitsluitend uitgevoerct worden mï toestemming van de gemeente Hiertoe zal de reiniger zijn beoogd; ln, werkzaamheden middels ee* meldingsformulier tijdig moete melden bij de gemeente. Formulieren zijn verkrijgbaar b de afdeling milieu, kamer 2.05 va het gemeentehuis. Voor informs tie kunt u bellen met 362188. in et ee ld kt De gemeentelijke expositieruimS "Tusse de banke" aan de Groen? plaats is de afgelopen maanda volledig verbouwd. Vrijdag 28 jo kunt u er voor het eerst weer ea kijkje nemen. Tegelijk met de here |P' pening gaat die dag de thema-ei positie "De toerist" van start Tc taal 23 Texelaars hebben vorm g? geven aan dit thema. Bezoek# kunnen weer hun stem uitbrenge voor de publieksprijs. De tentoo" stelling duurt tot 14 augustus em open op werkdagen en zondag va za 13.30 tot 16.30 uur. Op zaterdt van 10.30 tot 13.30 uur. Een team van de Brijderstichting komt deze zomer weer naar Texel om jongeren te informeren over het overmatig gebruik van alcohol. Het infoteam zoekt de jongeren op, o.a. op camping Kogerstrand, De Krim, Eyercoogh en de noodcamping. Dat gebeurt van 20 tot en met 23 juli en op 28 en 29 juli. Aan de kosten van deze campagne dragen de ge meente en ondernemers bij. Een ander inititatief is het drugsinfo- team dat met medewerking van Texelse jongeren voorlichting geeft bij evenementen en in de uitgaans centra. Zwembad Molenkoog is ook deze zomer weer het bruisende centrum voor de vakantievierende Texelse jeugd. Het gemeentelijke openluchtbad heeft bi/ mooi weer dagelijks om 15 00 uur een verrassingsspel waar iedereen aan kan meedoen. Daarnaast is er regelmatig een grotere activiteit, zoals topgtibberen, pannekoekenrace en fop woensdag 26 juli) een watermodeshow. Ditmaal zullen de deelnemers van het eerste Bouwdorp. dat in de week van 24 juli op de speelweide bij Molenkoog wordt gehouden, als mannequins optreden. Vandaag (14 juti) sluit het zwembad overigens ai om 16.45 uur wegens het afzwemmen. Van de grote groep kandida ten voor diploma C komt liefst 99% via het schoolzwemmen, wat op Texel dus een groot succes mag worden genoemd. De zwemlessen, zowel particulier als school, gaan ti/dens de vakantie trouwens gewoon door. Ook bi/ het nu wat minder fraaie zomerweer is het aangenaam toeven in het 23 graden warme water, dat met behulp van zonne- energie wordt verwarmd Wie geen abonnement heeft, kan in Molenkoog terecht met een dagkaart of 5-badenkaart. Ondervindt u overlast, bijvoorbe# van lawaai of vernielingen, belt dan de politie. Bel in acute gev3 len 1-1-2, dan gaat de politie erd- reet op af. Voor minder spoedt sende zaken kunt u terecht op0'< 5498360 Wie opmerkingen en/of tips over openbare orde en leefbaard tijdens het zomerseizoen, kand# melden bij de gemeente. Hierv# kunt u tijdens openingsuren van I® gemeentehuis contact opriep met Rom van Schaik (tel. 36215 en Marc Oosterdijk (tel. 36224') Het reinigen van de gevels van gebouwen is iets wat gelukkig niet vaak voorkomt op Texel. We hebben op het eiland weinig last van industriële activiteiten die het nodig maken om de gevels schoon te maken. Maar als het af en toe voorkomt moet u wel af doende maatregelen nemen te gen nadelige gevolgen voor mens en milieu. Nieuw is dat u gevel reiniging voortaan tevoren moet aanmelden bij de gemeente. Misschien heeft u het al gemerkt: bijna alle lichtmasten op het ei land hebben een nummer gekre gen. Dat maakt het voor u mak kelijker om melding te maken van een kapotte lichtmast. U hoeft alleen nog maar de straat en het mastnummer door te geven. Na tuurlijk bij de servicebalie: 362111. De gemeente heeft de zorg voor de openbare verlichting op Texel. Nu de meeste lantaarnpalen de afge lopen maanden zijn genummerd, is het een stuk eenvoudiger om de juiste locatie door te geven. Alleen het mastnummer doorgeven, is ech ter niet genoeg. Graag hebben we nog een toelichting over de plek, omdat het ook voor de medewer kers van de buitendienst nog even wennen is aan het nieuwe systeem. In de zomer worden de lantaarnpa len elke zes weken en in de winter elke vier weken gerepareerd. Repa ratie gebeurt naar aanleiding van uw melding. De meldingen worden ver volgens gebundeld en in één keer afgewerkt. Het is veel te duur om voor elke kapotte lichtmast apart uit te rukken. De wagen waarmee dat gebeurt, zou dan telkens moeten worden omgebouwd tot hoog werker Het reparatieschema voor de rest van dit jaar is: week 32, 38, 42, 46 en 50. SERVICEBALIE 362111 VOOR AL UW MELDINGEN

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8