2 Wereldberoemde gitarist treedt op in Zeemanskerk Rek- en strektoestellen in een opgeknapt park Respect hebben voor de ingrediënten Goud voor KTF-trompett\ .TEXELSE COURANT" Muzikale Duits- Nederlandse dienst Zeehonden via webcam te volgen Radio Texel ÏQO de Duinpan b£ Agenda do t teso 'Een kandidaat voor grote zaal' in Klif 12 Excursie Mokbaai Mandala tekenen in White Eagle Weekendien#» Texelse arts* Wethouder nee plaats in crossa VRIJDAG 21 JULI 2000 HOVE BA 4.4NN1 Aldo Lagrutta komt opnieuw naar Texel. Hij maakte vorig jaar herfst tijdens een optreden in de RK kerk van Den Burg zó veel indruk, dat één der leden van de concert commissie van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken hem direct vroeg snel terug te ko men. Met succes. De wereldbe roemde gitarist musiceert dinsdag in de NH kerk van Oudeschild. Lagrutta werd geboren in Zuid-ltalié, waar hij gitaarles kreeg van Antonio Lauro en Leopoldo Igarza. Een stu die waarvoor negen jaar stond, rondde hij in drie jaar af. Nog maar 17 jaar oud werd hij in 1980 als profes sor aangesteld aan het Nationale Conservatorium van Venezuela in Caracas. Hij gaf vele recitals in de Verenigde Staten, Canada, Zuid- en Midden-Amerika en in Europa. Daar naast treedt hij geregeld op voor ra dio en televisie en speelde hij samen met de legendarische gitarist Alirio Diaz. Lagrutta gaf lang les in de Ver enigde Staten. Tegenwoordig woont hij in Duitsland en houdt hij zich uit sluitend nog bezig met het geven van concerten. Aan de toekenning van pri|zen en ti tels is Lagrutta inmiddels al aardig gewend. Hij won diverse internatio nale muziekcomposities, draagt de hoogste titel van het Venezolaanse ministerie van Cultuur - Professor Ejacutante - en is in het bezit van het Artist Diploma van de Hartford University. Eén van zijn laatste onder scheidingen werd hem toegekend door de Presser Stichting voor zijn boek How to maximize your technique with the study of the Villa- Lobos Etudes Het concert in het Oudeschilder Zeemanskerkje begint dinsdag om 20.15 uur. Op het programma staan werken van Bach (waaronder zijn eerste luitsuite), Guliana, Tarrega en Tedesco. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd om de kosten te bestrijden. Een medewerker van aannemer Tatenhove kon al redelijk uit de voeten met één van de drie speeltoestellen. (Foto Ban Bosch) Het park achter het gemeentehuis is deze week opnieuw aangekleed. De modernere lantaarnpalen zijn vervangen door twaalf antiek ogende lichtmasten, het half zachte pad naar makelaardij Eelman van Heerwaarden is met tegels verhard en er zijn houten speeltoestellen en zitbanken ge plaatst. In het najaar wordt verder aan de opknapbeurt gewerkt. Nadat eerder een paar kleine bomen die te dicht op elkaar stonden of zon licht voor andere planten wegnamen waren gerooid en de struiken ge snoeid. waren nu de 'harde elemen ten' aan de beurt De gemeenteraad wenste geen flitsende, schreeuwerig gekleurde speeltoestellen, maar hou ten. Die zijn er gekomen, zij het dat het afgezien van de wip meer om fitness-apparaten gaat. waarmee loop- en rek- en strekoefeningen kun nen worden gedaan. Ook de zes ban ken zijn van hout en 'vandaal- bestendig'. Verder zijn er twaalf ouderwetse lantaarnpalen geïnstal leerd De afvalbakken worden nog vervangen door exemplaren die de zelfde donkergroene kleur als de lichtmasten hebben. Van het idee van de GroenLinks-fractie om een ter rasje met kiosk aan te leggen, is af gezien. Na de zomer wordt - indien nodig - nog meer gesnoeid en nieuwe, lage beplanting aangebracht. Dan start ook het overleg met het bestuur van de NH kerk over de restauratie van de oude kerkhofmuur Na het herstel wil de gemeente een coatinglaag aan brengen waardoor graffiti makkelijker te verwijderen is. Door planten te ver wijderen moet de monumentale muur beter zichtbaar worden. De fikse opknapbeurt is een stuk min der ingrijpend dan de herinrichting Zondag vindt in de katholieke kerk van De Koog de jaarlijkse interna tionale zomeravonddienst plaats van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse Kerken. De oecu menische dienst is tweetalig: de teksten worden afwisselend in het Duits en het Nederlands gezongen en gesproken. Alle kerkgangers kunnen de teksten volgen: in de liturgie staan vertalingen van zowel het Nederlands- als Duits talige deel. Naast de schriftlezingen en gebeden is er volop ruimte voor muziek. De al dertig jaar op Texel spelende organist Fokke Walstra uit het Friese Kootstertille en trompettist David van Kwawegen zorgen voor de muzikale omlijsting. Voorgangers zijn die wethouder Daan Schilling oor spronkelijk voor ogen stond. Voor het veranderen van de structuur van het park en de vestiging van een pizzeria kreeg Schilling te weinig politieke steun In een latere fase wordt het park mogelijk wel door een sierhek omheind en voorzien van toegangs poorten. In dat geval zou er nog eens 30.000,- bovenop de huidige kosten ter grootte van ƒ65.000,- komen. de Duitse priesters B. Enners uit Fulda en B. Wolharn van het bisdom Essen, en de Texelse toeristenpastor Bram Guiljam. De ervaring van de afgelopen jaren leert dat de internationale viering be halve door toeristen ook door Texelaars wordt gewaardeerd De dienst aan de Nikadel begint om 19.30 uur. Er wordt nagepraat en kof fie gedronken in gebouw 'De Schuil hut' aan de Parnassiastraat, achter de NH kerk. Gebruikers van internet kunnen sinds kort de zeehonden van EcoMare 'live' op hun beeldscherm bekijken. Van achter hun computer kunnen zij de webcams bedienen en in- en uitzoo men op de dieren of de camera positie veranderen. De webcams zijn toegankelijk door de zwemmende zeehond aan te klikken op de infor matieve website van EcoMare: www.ecomare.nl. Ook op de site van Bureau Interwad - de organisatie die de camera's heeft geïnstalleerd - zijn de zeehonden te volgen: www.waddenzee.nl Momenteel zijn onder meer de onlangs geboren die ren te zien. Radio Texel is te beluisteren op 106 1 FM. via de kabel (98.5), of via De Lichtboei (100.4) De programma's van 's avonds worden de volgende morgen tussen 11.30 en 13.30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 11 00 u Rechstreekse reportage over de kwarttriatlon met om 12.00 uur de start bij het surfstrandje bi| Dijkmanshuizen. 16 00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Oudheidkamer. Pietelepote vraagt zich af waarom in de kerk wordt ge breid en warom de bedden in de Oudheid kamer zo klem zijn 18.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 9 30 u Kerkdienst vanuit de Hervormde kerk van Den Hoorn, ds. Van Ri|n uit Bergen 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12 00u Natuurwijzer 13.00 u. Rechtstreeks verslag van de autocross aan de Genteweg 18.00 u. Time travelling (muziek) 21.00 u Proefproiect (muziek) 22.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u Doopsgezinde kerk Den Burg. dhr M D. Kuiper 19.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg, ds. H Buurmeester Maandag: 18 00u Symphonica (klassiek) 19 00 u Even biipraten met. (herhaling van donderdag) 20 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20 00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19 00 uur, verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen verhalen (Westfries) 20.00 u Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u Radio Noordholland Tot haar veertigste had Ans Keularts nooit iets met de horeca van doen gehad. Dat veranderde toen ze als gescheiden moeder met een kind van drie geen zin had om voor een baas te werken en ze ontdekte dat er voor een diëtiste voor mensen met gewichts problemen 'geen droog brood te verdienen viel'. Ze besloot van haar hobby - koken - haar beroep te maken en verkocht haar huis in Naarden. Op Texel, waar ze als ge passioneerd zeiler al drie tot vier keer per jaar kwam, ging Keularts op zoek naar een horecapand om over te nemen. Dat vond ze op de Nikadel in De Koog. waar ze in juni 1996 Eetcafé Anders opende Het werd geen succes. Niet omdat ze plotseling niet meer zou kunnen koken, maar de locatie bleek te ver 'uit de loop' te liggen om veel klan dizie te trekken, reden om de zaak een half jaar later alweer te verko pen. In 1997 pachtte ze The Talk of the Town van Frits Langeveld, dat werd omgedoopt in Coco's Cantina. Toen beiden vorig jaar ernstig gebrouilleerd raakten, kwam aan de overeenkomst een einde. Al snel daarna kwam een andere zaak in de Dorpsstraat, Jim Bob's Steakhouse, in de aanbie ding en kreeg Keularts een nieuwe kans om een Mexicaans restau rant te beginnen. Het ging op 29 januari van dit jaar open en heet Eduardo's, het Spaanse equivalent van de voornaam van haar ven noot, Edgard Kikkert. Met Kikkert, die in hun bedrijf 'over het drinken gaat', werkt Keularts al sinds 1997 samen. 'Ik ging altijd met mijn vriendin bij Ans eten. Toen ze een compagnon zocht, heeft ze mij maar gevraagd. Om dat ik haar eten in ieder geval lust', vertelt Kikkert met een uitgestre ken gezicht. Keularts kijkt hem vernietigend aan en zegt: 'Zo is het niet helemaal. Als Edgard binnen is, dan is hij binnen. Hij is de per fecte gastheer, ik kook. We vullen elkaar aan en dat is belangrijk.' Keularts heeft bewust voor de Mexicaanse keuken gekozen 'In Mexico wordt uitsluitend gewerkt met verse producten. Ze hebben er vijf verschillende klimaten, dus ze hebben er geen noodzaak om kunstmatig aardbeien te kweken omdat de klanten die in januari wil len eten. Mexicanen hebben res pect voor de ingrediënten die ze gebruiken en dat spreekt me aan.' Kenmerkend voor de Mexicaanse keuken zijn daarnaast kruiden en specerijen als epazote, verse ko riander, komijn, anijs, scherpe rode en witte uien en vers geperste limoenen, die de gerechten hun ty pisch Mexicaanse karakter geven 'Essentieel zijn bijvoorbeeld ook vier soorten verse peper. Heb je die met dan kun je het vergeten. En als de koriander ontbreekt in de guaca- mole, dan is het geen guacamole Zo is het gewoon.' Blikken komen er niet in bij Keularts en daar is ze trots op Of het nu de rijst, bonen, soepen of sauzen be treft, ze beroemt zich erop dat ze alles vers bereidt. Bezwaar is - ook omdat op de Nederlandse markt geen goede halffabrikaten te koop zijn - dat ze langer bezig was om de Ans Keularts: 'Onze muziek is echt. We draaien geen popmuziek.' (Foto Joop Rommnts) juiste ingrediënten naar Texel te halen, dan om Mexicaans te leren koken. Tegenwoordig betrekt ze veel kruiden en specerijen van Texelaar Erik Kossen, die is aange sloten bij Hanos, een goed gesor teerde groothandel voor de horeca. Keularts en Kikkert - de laatste is gespecialiseerd in het maken van originele cocktails als margarita, pma colada en tequila sunrise - streven ernaar om méér te zijn dan een Mexicaans restaurant alleen. 'We willen een combinatie bieden van muziek, sfeer, eten en drank, die maakt dat je bijna zou vergeten dat je in De Koog uiteten bent. Onze muziek is ook echt. We draaien geen popmuziek.' De enige 'con cessie' die het tweetal aan het Mexicaanse karakter doet is dat er enkele vleesgerechten op de kaart voorkomen, waaronder ossenhaas, mixed-grill, een rundstoofpotje en Texels lam. 'Echt waar, het is geen Nieuw-Zeelands vlees Ons vlees betrekken we van lepe de Boer. We willen dat bieden omdat er in een groep mensen altijd wel iemand zit die geen Mexicaans eten lust.' Over aanloop hebben ze niet te kla gen, aldus Keularts. 'We krijgen ook veel Texelaars over de vloer. Daarom willen we nu onderzoeken of we bestaansrecht hebben om elf maanden per jaar open te zijn. We gaan het gewoon proberen. Maan dag komt de serre gereed. Dan be schikken we over honderd stoelen De maaltijdsoep waarvan Keularts het recept wel kwijt wil - hoewel die op de kaart staat en behoorlijk po pulair is -, is afkomstig van Yucatan, waar oorspronkelijk de Maya-india- nen vandaan komen. Omdat het een schiereiland is, en dus een beetje geïsoleerd, is de keuken er nog zeer traditioneel. Specialiteiten zijn er diverse maaltijdsoepen en stoofpotten. Sopa de frijoles negro - zwarte bonensoep (een maaltijdsoep, genoeg voor tien flinke koppen) 1 schenkel met been 2 kilo droge zwarte bonen 1 deciliter oli/folie 1 kilo verse tomaten, bij voorkeur trostomaten 4 teentjes knoflook 4 middelgrote uien, bij voorkeur rode 2 chilipepers 2 theelepels zeezout, zwarte peper, venkelzaad, basilicum, mosterd en selderiezaad. De bonen 24 uur laten weken. Zet de schenkel met been op in 5 liter water. Snij de uien, chilipepers en de knoflook en voeg dit met het zeezout en alle kruiden en spece rijen aan het water toe. Breng de soep aan de kook en voeg de bo nen en de olijfolie toe Rustig laten doorkoken, liever iets te lang dan te kort Als het vlees en de bonen gaar zijn. verwijder dan het been van de schenkel Voeg pas daarna de in stukjes gesneden trostomaten toe. Deze dienen beetgaar te zijn. Que aproveche - Eet smakelijk Vrijdag 21 juli In Oosterend gaat om 19.30 uur de derde wedstri|d om het Texels kampioenschap ringsteken van start. Op het bedrijf van Bert en Meina Keijser op Ongeren wordt om 16.30 uur de toekomstvisie 'Met het oog op morgen' over de Texelse landbouw gepresenteerd. In Cinema Texel draaien Me. Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Zaterdag 22 juli Om 12.00 uur begint op het strandje van Dijkmanshuizen de kwarttriatlon. Op het terrein bij de muzieknis aan de Oranjestraat in Oosterend be gint om 19.00 uur een volleybal- toernooitje voor jong en oud. Op gave viatel. 318870. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt vanaf 20.30 uur een dansavond gehouden. Jong en oud is welkom, de toegang bedraagt ƒ3,-. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur). Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21,45 uur). Zondag 23 juli Bij de opgang naar de Hors meertjes aan de Mokweg gaat om 9,00 uur een excursie van de Vogelwerkgroep Texel van start, die de deelnemers door de Mok- baai en omgeving leidt. De tocht duurt ongeveer drie uur. Deelname is gratis. De Vereniging Interessante Moto ren (VIM) uit Schagen maakt een rondrit op Texel. Texelse eigenaars van oude of anderszins interes sante motoren kunnen zich aan sluiten. Start om 10 00 uur bij de veerhaven. Lunchpauze op het vliegveld tussen 12.30 en 13.30 uur. De op het platform opgestelde motoren kunnen dan door belang stellenden worden bekeken. Op het bekende terrein aan de Genteweg nabij Oosterend wordt de eerste Texelse autocross van deze zomer gereden. Vanaf 12.00 uur zijn er activiteiten. De toegang bedraagt ƒ15,- voor volwassenen en 7,50 voor kinderen. In de Worsteltent treedt vanaf 15.00 uur Carel Adriaans op. Op het repertoire staat jazz en Braziliaanse muziek. Toegang gra tis. Op de tennisbanen van Deuce in Den Burg staan vandaag de fina les van het zestiende Tesseltoernooi op het programma. De prijsuitreiking vindt rond 17.00 uur plaats. In Klif 12 in Den Hoorn treedt Robert Brouwer op met het pro gramma 'Schijtlijs'. Aanvang 20.30 uur, toegang 20,-. In Cinema Texel draaien Me. Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Maandag 24 juli Om 19.00 uur gaat op de wielerbaan in Den Burg een skeelertocht over het eiland van start. Goed geoefende rijders ma ken een rit van anderhalf uur, gevorderden rijden één uur. In de kantine van manege Aken- burg begint om 19.30 uur een bridgedrive, georgamseérd door bridgeclub Groot Slem. De in schrijving start om 19.15 uur en kost ƒ10,- per paar. Voor meer in formatie: tel. 312252. In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur een klaverjasdrive voor iedereen. In de serre van de Twaalf Balcken begint om 20.00 uur een ar van de schaakvereniging. In de NH kerk van De Koog om 20.00'uur een dia-avond Texel, toegang 2,50. In Cinema Texel draaien I Myself en Irene (aanvang u) 19,00 en 22 00 uur), Teiget|es| (15.00 uur) en Mission Imposf (18 45 en 21.45 uur). Dinsdag 25 juli Op de wielerbaan in Den Burgl gint om 19.00 uur een critei voor wielrenners van 15 jaal ouder. Gastrenners die willenm doen betalen ƒ5,-. De vrouwenvereniging van dei reformeerde Gemeente vanaf 19.30 uur een verko avond. Locatie is het Jeugdl aan de Oranjestraat in Oostere In de NH kerk van Oudeschild gint om 20.15 uur zomeravondconcert door l Lagrutta (gitaar). Na afloop w een inzameling gehouden ter strijding van de onkosten. In Cinema Texel draaien Myself en Irene (aanvang 14 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes (15.00 uur) en Mission Imposs (18.45 en 21.45 uur). litn ira< iml got Veerdienst Teso zet dit weekei gedurende grote delen van de een extra boot in en vaart dan gens een halfuursdienst. Dat ie' beurt vandaag (vrijdag) nog 16.05 uur (en later indien noo zaterdag van 8.35 tot 15.05 uur later indien nodig), zondag 16.35 tot 20.05 uur en maan «ji van 9.35 tot 16.05 uur. danks kunnen er wachttijden! treden. Zaterdag moet in Denl der tussen 10.00 en 17.00 mogelijk anderhalf uur worden wacht. De vertraging op Texe r dan bescheiden: een half uuit§zei sen 11.00 en 12.00 uur. leg Oscar Siegelaar. Foto Tet Lagainaat) 'Al na tien minuten weet je het: Os car Siegelaar heeft het.' Aldus opende Hervormd Nederland okto ber vorig jaar een recensie over de cabaretier die zondag 30 juli in theater Klif 12 in Den Hoorn op treedt. Siegelaar brengt korte sketches, waarin hij afwisselend tekst, spel, beweging, zang en gitaar- (onder meer flamenco) en pianospel ge bruikt. Hij confronteert het publiek De Vogelwerkgroep Texel houdt zon dag een excursie in de Mokbaai en omgeving. Deze duurt ongeveer drie uur. staat onder leiding van Cor Smit en gaat om 9.00 uur van start vanaf de parkeerplaats bij de opgang naar de Horsmeertjes. De verwachting is dat de deelnemers een grote ver scheidenheid aan vogels te zien krij gen. Eind juli neemt het aantal noor delijke steltlopers dat na het broedseizoen in de Waddenzee ver blijft snel toe, terwijl ook de 'eigen' broedvogels nog volop aanwezig zijn. Deelname is gratis. In de White Eagle éan het Schilde rend in Den Burg wordt van 31 juli tot en met 4 augustus een cursus mandala-tekenen gegeven door Betty Nijenhuys uit Den Haag, die al eerder een dergelijke cursus op het eiland verzorgde. De hele cursus be staat uit vijf dagdelen, maar ieder dagdeel is ook afzonderlijk te volgen. Ook mensen die al ervaring hebben opgedaan in het tekenen van mandala's kunnen op deze cursus terecht. Voor inlichtingen en opgave: 314158. met de meest uiteenlopende onder werpen en dompelt ze onder in steeds wisselende sferen. Siegelaar doet dat op knappe wijze, zo blijkt uit zinsneden uit een reeks van recen sies. 'Een geboren cabaretier met een mening, die hij op geheel eigen wijze en zonder boodschapperig te worden verpakt in eigentijds intelli gent opgebouwd entertainment', schreef Hervormd Nederland. 'Hij kan veel met zijn z'n stem, het piano- en gitaarspel is stijlvol en het stoeien met taal en rijm gaat hem aardig af. Dan kunnen we echt even rechtop gaan zitten voor dit nieuwe talent', oordeelde het Noordhollands Dag blad, terwijl de Zwolse Courant vol vertrouwen naar de toekomst keek: 'Siegelaar heeft veel in zijn mars. Een muzikale jongen, die met gitaar en piano aardige vondsten uitdraagt. Hilarisch is zijn verhaal over alpinisme. Dan is Oscar Siegelaar op zijn best. Nu nog zijn muzikaal talent wat beter uitbuiten en er is weer een kandidaat voor de grote zaal opge staan. Siegelaar beklimt het Hoornder po dium zondag om 20.30 uur De entree bedraagt ƒ20,-: de 'Vriendenprijs' bedraagt ƒ15,-. Wie vooraf wil dine ren, kan dat doen vanaf 18.30 uur. Uitsluitend in spoedge» van zaterdag 8.00 tot msaü 8.00 uur: Dokter H. van Dijk en II Grave, Robbepad 2, Oosten telefoon 318234. Consult li tend na telefonische afsprz Nel Eelman, wethouder van zaken, maakt zondag voor<fc losbarsten een paar rondjes crossauto. Zij doet dat san» een ervaren coureur in de sj duowagen uit de Formule 1 die één van de publiekstrekke het parcours aan de Gentew de dijk zijn 's middags loten w baar, waarmee de toeschouw rondje in deze auto kunnen De cross begint officieel om uur, maar de organisatie belo vanaf 12.00 uur al van alles beleven op het terrein. Het laatste zomeravondconcert van het Koninklijk Texels Fanfare in de Katholieke kerk in De Koog werd on derbroken voor een opmerkelijk jubi leum. Het is dit jaar namelijk precies vijftig jaar geleden dat orkestlid Lo van der Wulp zich als dertienjarige knaap aanmeldde bij het (toen nog met Koninklijke) Texelse fanafare- korps. De trompettist was een vaste kracht tot zijn vertrek naar Oud- Beijerland in 1968, waar hij lid werd van de Koninklijke Muziekvereniging Harmonie. Binnen deze vereniging toonde hij zich zeer actief, getuige ook het feit dat hij als spoed voorzitterschap op zijn scho nam. Toen hij na zijn pens» terugkwam naar Texel meiddei weer bij KTF. Als kroon op zip rige muzikale carrière speldé houder Nel Eelman de P maandagavond de ondersc* van de Koninklijke Nederland deratie van Muziekveremginj de revers (zie foto) In haar toé refereerde ze aan de vele venü van Van der Wulp voor de au muziek.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2