'Contact met leerlingen was vroeger veel afstandelijker' Kwart-triatlon voor Piet Kingma tussenstap op weg naar de halve Open kampioenscha skates in Dorpsstrai 'Kinderen moeten ook plezier hebben Scheidend onderwijzeres prijst veranderingen bedrijvigheid Culinair cadeau: Texelse Dinerbon Volleyballen Moelands snel in strandloop Diplomazwemmen TEXELSE C0URANX De 44-jarige Piet Kingma uit 't Horntje ziet de kwart-triatlon die morgen op Texel plaatsvindt vooral als een goede trai ning voor de halve triatlon die hij in augustus in Leiden voor het eerst hoopt te volbrengen. Samen met zijn maatjes Guido Betsema, Menno Goënga en Natascha van der Vis is Kingma de laatste maanden fanatiek in training. Naast zijn werk bij de Texelse Wol Onderneming komt Kingma verder nergens meer aan toe. Maandag: 35 kilometer fietsen. Dins dag: fietscriterium op de wielerbaan, één uur en vijf ronden. Woensdag: een uur en een kwartier hardlopen. Donderdag: zwemmen, in zee als het niet te koud is. Vrijdag: tijdrit bij de wielerclub. Zaterdag- fietstraining on der leiding van Theo Boom Zondag: als zwemtrainer ook meezwemmen. Zie daar de sportweek van Piet Kingma. 'Na m'n werk begin ik met een met trainen. Eten doe ik daarna. Tussendoor eet ik wel eens een pud dinkje. Eigenlijk zou ik veel pasta's moeten eten, maar daar hou ik niet zo van. Ik eet veel fruit en neem multivitammen- en mineralenpoeder. Krachtvoer, ja. Voor de rest eet ik heel normaal. Misschien wel veel boter hammen, zo'n twaalf stuks per dag.' Zwemmen is Kingma's sterkste on derdeel. Daarmee is het triatlonavontuur voor hem ook be gonnen In 1992 ging hij in zwem- training, waarna hij de Texelse titel op de 1500 meter in de wacht sleepte. Sinds vijf jaar neemt Kingma regel matig deel aan kwart-triatlons, met als beste prestatie de 2 uur en 14 minuten die hij in Huizen nodig had voor de zwem-, fiets- en looprace. 'Ik hoop morgen onder de twee uur tien te blijven.' Of hij ooit een hele triatlon zal voltooien? 'Dat denk ik niet. Die 42 kilometer hardlopen breken me op.' Gunstig weer De weersvooruitzichten voor de 17° Texelse triatlon zijn een stuk gunsti ger dan vorig jaar. Donder en bliksem en slagregens deden een kwart van het deelnemersveld toen voortijdig afhaken. Meer dan tachtig triatleten zullen om 12.00 uur bi) Dijkmans huizen te water gaan voor de 1000 meter zwemmen. Daarna wordt ge fietst richting noorden. De eerste at leet zal naar verwachting rond 13.15 uur voor dorpshuis 't Skiltje de loop schoenen aantrekken voor het fraaie parcours over het Hogeberggebied (10 kilometer). De winnaar zal om streeks 13.45 uur aan de Ruyterstraat finishen. f 1 U - V- - ]z Tffi Jj :'i 'Z - -- ft ■Be Crxclse Bincrbon 50,00 CcVoeht b«j (ip ie vuOen door het vcr>oopadrtï) Ingeleverd tyj (m te Vullen door het reitocran») Deelr-t/nénde Mrtjv« On/vtc« Ird.ty» ö^lotronf ftestwroht PaioSo VtktXio. Hotel"RcStmrcntJie LirdebevW.jtn&bres'ïbh Rcstauro/it Duma Ketjil, - Ccfc EctWirKÜf *3 KM >2 Strondpoviljcen Pool 9 Restotronf VoêèlhW Résrourorrt Wet Bmner^of Hotel Ccstoiront Hel Coftxt^ S*wdp<*"ljt*n Pool 28 (U^'^rccntKjrkï) - -'r -• 5;. -• Voorwoorden, zie deelnemerslijst <fo' V y De Texelse Dinerbon is hier en daar ook te gebruiken om gerechten af te halen. Piet Kingma zit vrijwel dagelijks op de racefiets. (Folo Bad Bosch) Vanaf 1 augustus is er een nieuw geschenk verkrijgbaar: de Texelse Dinerbon. Met de bon kan in één van de dertien deelnemende Texelse restaurants gegeten wor den. Deze culinaire cadeaubon kost 50,- en is een uitgave van Jolande Kloosterhuis-Blom van Sacra Promotions in Oudeschild. De Texelse variant van de nationale dinerbon is bedoeld als verjaardags- of ander geschenk, of 'gewoon om iemand eens lekker te verwennen', zegt Kloosterhuis. 'Een geschenkbon is veel leuker om te geven en te krij gen dan geld. Het voordeel van deze bon is dat iemand met in een bepaald restaurant moet gaan eten, maar kan kiezen uit verschillende keukens en locaties. Het is misschien ook een stimulans voor mensen om eens een keer ergens anders dan hun vaste plek te gaan dineren.' Behalve Neder landse en Texelse restaurants zijn ook een Italiaans, Chinees en Indone sisch restaurant in de bijbehorende 'Een zomeravondcompetitie voor ie dereen die wel eens wil volleyballen Aldus omschrijft de organisatie van Smash '68 het toernooitje voor jong en oud dat zaterdag in Oosterend wordt gespeeld. De wedstrijdjes vin den plaats bij de muziekms aan de Oranjestraat en beginnen om 19 00 uur. Opgave van tevoren wordt erg op prijs gesteld: Ineke Witte, tel 318 870. deelnemerslijst opgenomen, en ver der twee strandpaviljoens en een eetcafe. De bon is te besteden in alle Texelse dorpen behalve Oudeschild. De deelnemerslijst geeft een korte omschrijving van de gerechten die op het menu staan. Een enkel restaurant stelt een speciaal 'dinerbonmenu' samen De lijst vermeldt verder de prijsklasse, openingstijden en spe ciale voorwaarden. Zo zijn met overal de drankjes met de bon af te rekenen. De bon heeft een onbeperkte geldigheidsduur en zal verkrijgbaar zijn bij de deelnemende restaurants, de WV, Nauta CD en Sacra Promotions. Het opkomende water vormde woensdagavond geen beletsel voor Ruud Moelands uit Ulvenhout om de overwinning in de strandloop bij De Krim voor zich op te eisen De acht kilometer voltooide hij in de snelle tijd van 28.38 minuten. Moelands was tevreden. Hij wil het record van de Hoornder crossloop verbeteren en beschouwde zijn prestatie als een goede generale Robert Bakker hield hem in het begin nog enigszins bij, maar moest toch zien dat het gaatje steeds groter werd. Hij finishte in 29.49. Derde in 31.58 werd Remco Nagtegaal. die de eerste veteraan. Rudi Engeltjes uit Leuvenheim, acht tellen voor moest laten gaan. Op de vier kilometer was Erik Dulfer de snelste in 14.50 en werd de vijfen twintig jaar jongere Joris Ellen tweede in 15.54. Bij de mini-jeugd was de overwinning een familieaangele- genheid. Bij de jongens won Maurice Mulder uit Meckenheim in 5.08. Bij de Naast Las Vegas in de Dorpsstraat in De Koog worden vrijdag 28 juli de open Texelse skatekampioenschap- pen gehouden. Deelnemers strijden in drie categorieën om de eer: junio ren. inlmers en skateboards. Elke deelnemer - het kampioenschap staat open voor Texelaar en toerist - krijgt twee minuten om zijn kunnen te tonen in een half-pipe van 150 cm hoog en 375 meter breed De jury, bestaande uit Cocky Penha. Theun de Winter en demonstratie- skateboarder Erwm Riezebosch. houdt zitting op een balkon aan de •overkant van de straat. Van de deel nemers worden géén halsbrekende toeren verwacht, maar wel eenvou dige trucks als een kick-flip. Het dra gen van een helm is verplicht; even tueel stelt de organisatie deze ter beschikking. Tussen de wedstrijdonderdelen door worden demonstraties gegeven door het Happy Kingdom Skateteam. Erwin Riezebosch uit Zwolle laat een Zwem- en Poloclub TX '71 sloof de periode voor de zomervakantie woensdagavond af met diploma- zwemmen in Molenkoog. Het weer werkte prima mee, waardoor het aan genaam zwemmen en kijken was. De club verzorgt sinds enige maanden ook trainingen voor het C-diploma van de ABC-serie. Saskia van der Vis mocht dit felbegeerde papiertje in ontvangst nemen. De andere zwem mers hadden flink geoefend voor de diverse vaardigheidsdiploma's en stickers Marit Rijk en Peter Zijm had den het proefzwemmen gemist, maar verdienden tot hun verrassing toch 'Zwemmend redden 1'. De andere diploma's en stickers gin gen naar: Zwemvaardigheid 1Ruben meisies was zijn zusje de sterkste in 5.25. De volgende strandloop wordt woensdag gelopen. De volledige uit slagen zijn te vinden op de web pagina van Atletiekvereniging Texel, www avtexel net. di vai 50: invert zien, een handstand mf »d skateboard, en de miller-flipmi sprong half over de kop. Nielsl man uit Swifterband springt v» ter hoge method-airs en dras Je/ waartse salto's van anderhalvei De schutting naast Las Vegas voorzien van graffity en de DJtnd, radio Kink FM verzorgen de mil De omlijsting. Lokale discodansa we nen hun kunnen en capoeira-i geven een demonstratie. Hete ment begint om 19 00 uur en 22.00 uur duren. Na afloop tred n. Texelse bands Déluge en FFF W'tjewel. samen met Assistance uit Emmen. Inschrijven voor de kampioens*ne pen kan bij Vonkie's Snackbar art Dorpsstraat of bij de kiosk o ;sn skatepark in Den Burg. maaro bli een half uur voor het beginati wedstrijd. Als eerste prijs hei Je: grootste indoorskatebaanvanli H land - Skateland Rotterdam jaarabonnement beschikba* steld. Legierse. Zwemvaardigheid 2: Verkaart en Simon van dei Kunstzwemmen 1: Marco Bit Nostalgische zwemslagen 1 F Hollenberg. Nostalgische slagen 2. Laura Vinke. Zwem redden 1Nadja Pluylaar. Zwem redden 2: Renske van Raap1 Ariane Standaart, Vibeke Brug Kim Vlaming. Zwemmend redo Niek van Egmond. Snorkeldui Yvonne Huisman, Kevin vandef en Karlijn van der Burg Sr duiken 2: Ruda-Ann Vledder, V Brozius en Ariane Sta" Snorkelduiken 3: Laura Albert vaardigheid 2: Bram Ruarus.l Kiewiet en Maikel Pool. Met ingang van de vakantiei wordt de training op zaterdar kort. Deelnemers wordt gear1 goed op de juiste tijden te Nieuwe leden mogen eersteen keer meezwemmen. Zij zijn op. dag welkom om 9.30 uur en»3 dag om 18.15 uur. VRIJDAG 21 JULI 2000 Lesgeven leerde ze bij de nonnen, die de post van hun pupil len openden en haar als 17-jarige verboden alleen te gaan wandelen. Toen ze in 1959 als invalster aan het werk ging op de Jozefschool, stond ze op een verhoging voor de klas, voor leerlingen die niet wisten wat ze moesten verwachten en soms zelfs gewoon bang waren. Sindsdien is veel veranderd, erg veel. Kinderen gaan met meer in schoolverband naar de kerk en ze praten met juf of meester over hun problemen thuis. 'Het on derwijs is voortdurend in beweging. En dat is goed', vindt 'juf' Tonny Giling-Van de Wetering, die na de vakantie niet meer op school terugkeert. 'Je moet dingen eisen van de leerlingen, maar ze moeten ook plezier hebben. Dat is goed voor hun motiva tie.' Een gesprek met Tonny Giling (61) over het onderwijs gaat over veran deringen. 'De hele samenleving is veranderd', constateert ze 'Het con tact was vroeger veel afstandelijker. Veel kinderen waren een beetje ang stig. Zeker in het begin van het schooljaar. Ze wisten met wat hen te wachten stond. Niet iedereen had al op de kleuterschool gezeten. Ik her inner me een jongetje uit de Prins Hendrikpolder. Zijn naam weet ik ook nog wel, maar ik vind het met aardig om die te noemen. Hij zat alleen om zich heen te kijken, durfde niets te zeggen. Tot ik hem een complimentje maakte, over de sigarendoos die hij had meegenomen om zijn potloden in te stoppen. Toen kwam er een eer ste glimlachje. Daarna ging het al beter met hem Dat zal ik nooit ver geten.' Brabant naar Texel, dat was wat. Bi|na een emigratie. Samen met de klas waarin ik zat, hebben we op de kaart gekeken waar het lag, dat verre Texel Ze ging naar school in De Cocksdorp en later in Oosterend. Op haar twaalfde herhaalde ze thuis dat ze onderwijzeres wilde worden, een wens die ze als achtjarige voor het eerst had geuit. 'Mijn vader woog alle mogelijkheden af. Ook de financiële en het gegeven dat ik om de middel bare school te bezoeken iedere dag vanuit Het Noorden, waar we woon den, naar Den Burg zou moeten. Uit eindelijk werd besloten dat ik nog een jaar langer op de lagere school bleef, om de zevende klas te volgen. Ik kreeg toen een beetje bijles in Engels en Frans, Op mijn dertiende ben ik naar het internaat van de Zusters Om de afstand te benadrukken, gaf de onderwijzer tot de jaren zestig les vanaf een lessenaar. 'De vloer was van hout en er stonden schoolban ken. Dat heb ik nog één jaar meege maakt, daarna kwamen de tafeltjes. Je zat letterlijk boven de kinderen. Later heb ik nog een tijdje op een podiumpje gezeten. Uiteindelijk ging dat ook weg. Net als de houten vloer. Dat werd zeil. dat was goed schoon te houden. Tegenwoordig hebben we vloerkleed. Dat klinkt niet zo hard. En het is een stuk gezelliger.' Ook vreemd in moderne oren klinkt het ontslag dat ze kreeg toen ze in 1963 in het huwelijk trad. 'Zo ging dat. Daarna kreeg ik twee kinderen. Toen de jongste naar school ging. in 1971was het al wat normaler gewor den om als getrouwde vrouw te wer ken. Maar ik ben wel eens een ont aarde moeder genoemd toen ik weer aan het werk ging. Als ik terloops opmerkte dat ik het druk had, kreeg ik soms als antwoord: Maar je hoeft toch niet. Ze werd in 1939 geboren in het Brabantse Nistelrode. In 1949 ver huisde het gezin Van de Wetering naar Texel, waar haar vader een baan kon knjgen als boerenknecht. 'Van Ursulmen in Bergen gegaan. De eer ste drie jaar volgde ik er een opleiding die je kunt vergelijken met de MULO en daarna nog eens vier jaar Kweek school. Ik heb er tot mijn twintigste gezeten.' Ze kreeg er een gedegen opleiding, waar ze veel van heeft geleerd 'De nonnen leerde met alleen regelmatig te studeren, maar ook regelmatig te leven. En om samen te zijn, liedjes te zingen. Je kreeg er ook schrijf- examen. Ik ben er nog steeds blij mee dat ik netjes heb leren schrijven. Je handschrift is nu eenmaal je visite kaartje.' Zwaar was het soms ook. 'Je mocht alleen in de vakanties naar huis. En dan was Bergen een eind weg. Als ik maandagochtend van huis ging, stapte ik om vier uur op de fiets. De eerste boot ging om vijf uur, als ik me goed herinner. Daarna fietste ik van Den Helder naar Bergen. Van de reis naar Texel weet ik nog dat we als klas een keer straf hadden. We moesten een kwartier nablijven. Daarna heb ik echt heel hard gefietst om de boot van kwart voor vijf te halen. Als ik die zou missen, zou ik tot half acht moe ten wachten. Ik haalde het net. Toen ik de boot op fietste, trokken ze de plank achter me weg geleden, maar hij staat ook v« ceptatie, zorg vqor elkaar. Wet dus wel vieren. En we hebba steeds goed contact met de Een collega zit in de parochiers als kinderen hun eerste commj vormsel doen, proberen we d de klas op in te haken. Nu wou sproken over het opnieuw int van weekopemngen en -sluit; We zijn dat altijd een beetje b doen. 's Ochtends samen in de een liedje zingen, een gebedie of gewoon wat praten over verwacht van de dag. Ik vind d: langrijk. ■Juf' Tonny Giling-Van de Wetering: 'Respect hebben voor elkaar, accepteren hoe een ander Is. dat vind ik heel belangrijk. De nonnen waren streng. 'Ze lazen eerst je brieven, vóór je ze zelf kreeg. Dat was toen gewoon zo. Je mocht op je zeventiende ook met alleen gaan wandelen Ze zagen je met als volwaardig persoon. Het was ook bezorgdheid. De nonnen kwamen met zo veel buiten het klooster en hadden gewoon weinig levenserva ring.' Eenmaal aan het werk veranderde er veel, in die zin dat ze niet alleen vol wassen was maar ook als zodanig werd behandeld. Maar in alle open heid praten over zaken die haar be zighielden, was er nog steeds niet bij. 'leder draaide zijn les af, onderling contact was er nauwelijks, ledereen gaf les zoals hij of zij dacht dat het goed was. Binnen de normen dan die je van hogerhand werden opgelegd. Je was slaaf van de methode. Tegen woordig praat je veel met collega's. Iedere woensdagmiddag is er over leg, We zijn niet meer allemaal eiland jes. En we zijn veel kritischer. Ook ten opzichte van de methode. Niet dat ik mets moet hebben van methodes, hoor', haast ze zich te zeggen. 'Me thodes moeten er zijn. Die worden ontwikkeld om op een goede manier kennis te kunnen overdragen. Maar je moet er wel over kunnen nadenken en er met anderen over praten. Te genwoordig gaat het niet meer om het lesje zelf, maar om wat de kinde ren er aan hebben.. Ik heb bijvoor beeld een rekenmethode, die hele maal geent is op de praktijk.' De inzichten zijn anno 2000 ingrij pend veranderd 'Niet voorkauwen, maar zelf denken, dat is belangrijk. We begeleiden nu meer, in plaats van alleen maar les te geven. Daardoor heb je als leerkracht meer tijd voor zorgkinderen En ook voor meerkunners. We moeten kinderen motiveren om te leren en om elkaar te leren. Ik vind dat een prima zaak', zegt ze bevlogen 'Een kind moet ook plezier hebben. Dat is goed voor motivatie. Daar sta ik erg achter. Je moet wel dingen eisen, maar als de prestaties minder zijn dan je had ver wacht, moet je ook met ze praten. Waarom lukt het niet? Het kan best iets van thuis zijn. Ik heb veel ge sprekken met kinderen. We doen dat ook vaak in een kring. Het leuke is dat sommigen heel goed hun gedachten kunnen overbrengen. Zoals anderen goed kunnen rekenen of goed zijn in gym. Ik zeg altijd: Jullie kunnen alle maal iets goed. Ik vind het heel be langrijk dat ze dat beseffen. Dat ze respect hebben voor elkaar, accep teren hoe een ander is. Ik ben heel fel op uitlachen, daar zeg ik iets van. Iets goed kunnen is een gave, dat heb je gekregen. Iemand die zo'n gave met heeft, moet je niet uitlachen. Je kunt tri agi act en: Giling heeft in haar loopbaan alle leeftijdsgroepen les gegew de kleuters en de leerlingen r: oudste groep na. Een uitgesj» M voorkeur heeft ze niet. 'De kit zijn leuk, maar de ouderen oo een heel andere manier. Ik heb schien een lichte voorkeur vck middengroepen, omdat je daa alleen bezig bent met rekenen zen, maar ook met de oriënterende vakken. Maar wa P ik die groepen een paar jaar ha had, vind ik weer hartstikke lei een andere groep te krijgen, het altijd een goede ervaring den om kinderen van alle leeffij e| de klas te hebben gehad. Je ks hele lijn, weet waar je naartoe Ik heb nu een dubbelgroep, gij en 5. Dat is bewerkelijk. In hel bereiden van je les, maar ooko je minder individuele aandacht schenken dan ie misschien wel zou willen.' rap (Folo Gerard Ttmmermar) ook goed zijn in met elkaar omgaan, met elkaar spelen. Daarom vind ik schoolreizen één van de leukste din gen. De grootste boeven leer je op een andere manier kennen. Zoals ze bijvoorbeeld spontaan naar je toe komen om zomaar iets te vertellen.' Het zal niet verbazen dat ook het geloof in de loop der jaren een andere rol is gaan spelen op school. 'We behouden onze Rooms Katholieke identiteit, hebben regelmatig zelfs identiteitsvergaderingen. Maar de in vulling is anders geworden. Vroeger gingen we op feestdagen met de hele school naar de kerk. Nu doen we dat in de hal van de school. Zo'n viering staat veel dichterbij de belevingswe reld van de kinderen. De bijbelverha len worden nog steeds verteld, maar die passen nu in een breder verband. Jezus van Nazareth is met alleen maar een belangrijk iemand van lang Woensdag nam Tonny Gilinj scheid van leerlingen, ouderse lega's. Ze gaat met FPU, heteo lent van de VUT in het onds dv Gemengde gevoelens overhe sB bij dat vertrek. 'Mijn man en ik eet ben altijd allebei gewerkt, nu het tijd om samen dingen te doefende hebben een caravan waar we ((je Europa mee door reizen. Dat do Or al een paar jaar, maar er zijn na mc paar landen over die we nog bezoeken. Aan de andere kanii jammer om te stoppen. Je Ml Jer wordt kleiner en ik weet zekeri 0,1 de kinderen nog ga missen, wel een beetje willen afbouvw het begeleiden van kinderen, ft Af hadden we een hulpklas, via "j aparte begeleiding was. Daa- geen geld meer voor. Er zijn ie 13lll lijk ouders die bijspringen. Ent ren van groep 7 en 8 helpend: ïl- tjes met rekenen en lezen. Gild noemen we dat. Naar het sj met leermeesters en leerling vroeger. En er is een assistent, die de verschillen®: sen af gaat om te helpen, is er maar één. Ik denk dat ik bes waarde zou kunnen zijn. Maj iedere dag, hoor. En we gaan maar eens een tijdje op vakan! w: imi nge esl rap Joop Rot

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6