I Echte Vriend van Texel krijgt rondvlucht 'Carmiggelt wilde altijd nasi met saté teso 1-1-2 Geknip$<f 1-1-2 .TEXELSE 2 COURANT" Kees Meerman in Klif 12 Azad Saber exposeert Wayside Music in De Cocksdorp SV Oosterend weer in training Ds. Niemeijer Radio Texel 106.: de £)uinpan Agenda Weekendienst Texelse artsen oud Papil Veel animo bootvissen 'Hulde' ook op De Krim Bondstrainers geven surfles Burgemeester T 4'^fvK DAAR RED JE LEVENS MEE Orkaan Wiesje VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2000 De chronisch zieke Paul de Jong, hier samen met zijn vader m het vliegtuig, geniet van het eiland beneden hen. IFoto Gorard Timmerman) Al dertien jaar brengt Paul de Jong uit Nieuwegein zijn vakantie door op Texel. Seizoenen lang bewoont hij met zijn ouders drie weken een vakantiehuis van Dirk Kuip aan de Boodtlaan in De Koog, waar de chro nisch zieke Paul het enorm naar zijn zin heeft. Stilzitten is er niet bij. Paul is gek van de zeehonden in EcoMare, maakte een uitstapje naar Vlieland, stapte voor een robbentocht aan boord van een rondvaartschip en vertoefde op het strand. En zodra de vakantie er op zat vertelt hij aan ie dereen die het maar horen wil en thousiast hoe mooi zijn geliefde ei land is. Een echte ambassadeur dus. Genoeg reden om Paul. die in z'n le ven al heel wat tegenslag heeft gehad maar met bij de pakken neerzit, in het zonnetje te zetten. Woensdag werd hij met z'n ouders uitgenodigd op het vliegveld, waar hij door Wim Gouwens van het Vliegveldrestaurant werd onthaald op koffie en cake. Zijn tafelgenoot, burgemeester Joke Gel dorp, had een tweede verrassing voor Paul in petto. Na een korte, maar plechtige toespraak overhandigde ze hem een oorkonde die behoort bij de titel Echte Vnend van Texel, een titel die nog met eerder is verleend. Daarop nodigde Texel Air-piloot Olov Bakker Paul uit plaats te nemen in zijn Piper Cherokee 6-vliegtuig om, in gezelschap van onder andere de bur gemeester, een rondvlucht boven het eiland te maken, zodat hij ook vanuit de lucht van zijn geliefde eiland kon genieten. Een vlucht waarvan hij zichtbaar genoot. Drummer Kees Meerman speelde mee in Herman Broods The Wild Romance en stond in het voor programma van Foreigner en The Kinks. Onlangs besloot hij deze pe riode af te sluiten en een carrière als zanger op te bouwen. Na een solo uitstapje naar Duitsland, waar hij on der meer titelsongs voor 'krimi's' van Schimanski opnam, formeerde hij zijn eigen band. Hij speelt veel 'unplugged' wat hem de gelegenheid De uit Irak afkomstige kunstenaar Azad Saber, woonachtig in de Vogelmient, exposeert tijdens het Noordwijks Straattheater Festival zijn kunstwerk 'Lost object', dat al tijdens de manifestatie Kunst in Zee op Texel te zien was. Het contact tussen kun stenaar en festival kwam tot stand toen de Noordwijker organisatie alle deelnemers van Kunst in Zee een uit nodiging stuurde te exposeren op het Zomer Schilder Festival, dat onder deel is van het straattheaterfestival. Door zijn deelname dingt Saber mee naar de 'Brand Noordwijk Painting Award 2000'. De tentoonstelling is geopend tot en met 30 augustus. biedt met andere dan zijn vaste mu zikanten te werken. In Klif 12 wordt Meerman terzijde gestaan door Mick Heine op gitaar en Ramon Rambaux op drums. Heme werkte eerder met Kaz Lux, Matilde Santingh en Ruth Jacott, Rambaux werkte onder meer met Robbie Valentine, Powerplay en The Wild Romance. De verwachting is dat de Kees Meermanband een afwisse lende avond brengt, met eigen werk en covers, variërend van stevige rock tot gevoelige ballads Kees Meerman Band in Klif 12, don derdag 10 augustus, aanvang 21.00 uur, toegang gratis. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 319633. Roger en Margaret Smith, die sa men 'Wayside Music' vormen, ver zorgen dinsdag het zevende zomeravondconcert in de serie die wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Het concert vindt plaats in de RK kerk van De Cocksdorp en begint om 20.15 uur. Het duo Wayside Music, dat al ver-, scheidene malen eerder op Texel optrad, is actief sinds 1988. Roger en Margaret Smith, die wonen en wer ken op de Scilly Eilanden, ten zuid westen van Engeland, bespelen naast trompet en fluit ook instrumen ten uit de Renaissance als krom hoorn, gemshoorn en serpent. Hun repertoire bestaat uit kerk- en volks muziek en countrydances, ook zeer geschikt om te vertolken in de open lucht. Op Texel wordt evenwel geconcerteerd in een kerk. De toe gang is gratis. Aan het eind wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. De voetballers van SV Oosterend hervatten dinsdag 13 augustus de training. Nadat er jarenlang op dins dag en vrijdag is getraind, gebeurt dat dit jaar op dinsdag en donderdag. De training duurt van 19.00 uur (een half uur vroeger dan gebruikelijk) tot 20.30 uur. De diensten van de Gereformeerde gemeente (vrijgemaakt) die dit week end in de Doopsgezinde kerk van Den Burg worden gehouden, staan onder leiding van dominee P. Niemeijer. De Kerkagenda is opgeno men in de Vakantiekrant DAAR RED JE LEVENS MEE Radio Texel is te beluisteren op 106 1 FM. via de kabel (98.5), of via De Licht boei (100 4). De programma's van 's avonds worden de volgende morgen tus sen 11 30 en 13 30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald. Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 14,00 u Ministry of sound (muziek) 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 9 30 u Kerkdienst vanuit NH kerk Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Nieuwtjes en achtergronden 14.00 u Goud van Noud (Nederlandsta- lig) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u Time travelling (muziek) 21 00 u. Proefproject (muziek) 22.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u Doopsgezinde kerk Den Burg 19.00 u Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19 00 u. Even bijpraten met. (herhaling van donderdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19 00 uur verzoek platen) 19.45 u. Gelezen verhalen (Westfries) 20.00 u Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws). 20.00 u. Radio Noordholland Voor het derde achtereenvolgende jaar draait de keuken van Oranjerie Het Vogelhuis met dezelfde ploeg. Een ongewone situatie in de horeca, waar personeel net zo gemakkelijk van baan verandert als van kleding. 'De sfeer is hier gewoon goed. Af gelopen weekend hadden we 450 mensen te eten, maar ik jaag de boel niet op. Dat heeft helemaal geen zin. We hebben lekker een ra diootje aan. Als de sfeer goed is, wordt er ook hard gewerkt', ver klaart Joop Dekker (47) het succes. Hij baseert zijn kennis op een ruime ervaring. De chef-kok van het Koger restaurant staat al tweeendertig jaar in de keuken en heeft al heel wat be drijven van binnen gezien. Dekker begon zijn carrière als twaalfjarige aan de banketbakkersschool in Alkmaar, de plaats waar hij op groeide en die hij jarenlang trouw zou blijven. 'Noodgedwongen, want in Alkmaar was geen koksopleiding. We waren thuis met zeven kinderen en mijn vader werkte in de metaal, dus elke dag naar Amsterdam gaan zat er met in.' Op zijn vijftiende dook hij het leerlingenstelsel in: één dag per week in de banken van de Sint Hubertusschool in Amsterdam, vier dagen werken in restaurants in Ber gen, Egmond en later ook Amster dam. Nadat hij zijn diploma had be haald, werkte hij zeven jaar lang voor Motel Alkmaar. Tijdens die pe riode werd Dekker voor een jaar uit geleend aan De Kelderhof in Am sterdam, waar hij tijdens zijn opleiding ook al had gewerkt. 'Een hele mooie zaak, gevestigd aan de Prinsengracht. Het zat er altijd vol hotemetoten. Simon Carmiggelt kwam er geregeld. Dan kreeg ik een briefje in de keuken waar alleen Kronkel op stond en dan wist ik genoeg. Hij wilde altijd nasi met een satéspies. Dat stond wel niet op de kaart, maar een uitje, een prei en wat kruiden had je altijd wel in huis.' 'Ik was nog jong, maar ik werd er meteen chef-kok. Ik kreeg er alle vrijheid en heb de kaart een beetje veranderd. Van bistro-achtig naar veel vis. Het recept dat ik voor jullie heb, stamt uit die tijd. Het werd al tijd gegeten door meneer Orlandim, toentertijd directeur van KLM, die er vaak met z'n vrouw kwam eten. Op een dag legde een rondvaartboot aan, de rode loper ging uit en daar kwam Orlandini van boord, samen met een gezelschap heel dure men sen. De buurt werd afgezet, er gin gen hoesjes over de parkeer automaten en twee politieagenten gingen aan de bar zitten. Een buur man, die verderop een kroeg had, zette z'n Mercedes voor de deur. Wel mooi dat-ie binnen vijf minuten in de takels hing. Toen het gezel schap was uitgegeten, gingen ze aan boord, de rode loper werd op gerold en daar vertrokken ze weer.' Het was een attractieve baan, die Dekker desondanks al snel weer opgaf. 'Het was elke keer weer hard lopen om de laatste trein naar Alkmaar te halen. Want Amsterdam is een leuke stad om te winkelen, maar ik moet er niet aan denken om er te wonen.' Hij werkte twee jaar bij het Boule vard Hotel in Egmond aan Zee om vervolgens een uitstapje te maken naar Van der Valk in Akersloot. 'Ik was er rotisseur. Alle bestellingen vanuit het restaurant kwamen bij mij terecht, daarna gaf ik de opdrach ten en bij de uitgifte moest ik con troleren of iedereen kreeg wat hij had besteld. En tussendoor bakte ik het vlees. Veel koks moeten niks van Van der Valk hebben, maar het is me er zó meegevallen. Ze werken alleen met verse producten en wat 's avonds overblijft, gaat de voedselvernietiger in. Ik heb er een leuke tijd gehad en goed verdiend, maar mijn dochter was nog klein en die zag ik nooit. Ik heb voor mijn gezin gekozen en ben terug gegaan naar het Boulevard Hotel.' Toen dat tien jaar geleden werd ge sloopt, kreeg Dekker een baan aan- Joop Dekker: ...met geen tien paarden meer van het eiland te krijgen. (Foto Joop Rommots) geboden bij een groot conferentie oord in Amersfoort, net als het Bou levard Hotel een 'dochter' van Euroase. Maar al na anderhalve maand verzocht de directie hem chef-kok te worden van hotel De Kogerhoop en het bijbehorende vakantiepark de Turkse Tent, even eens van Euroase 'Mijn vrouw wilde met, het leek haar niks. Maar nu krijg je haar met geen tien paarden meer van het eiland af. Mij ook niet trou wens. 's Zomers naar het strand gaan, ik heb er geen tijd voor en ook geen zin in. Overal komt zand tus sen. Maar 's avonds, na mijn werk, loop ik er uren Ik kom er helemaal tot rust.' Toen De Kogerhoop veranderde in een bednjf waar alleen nog logies en ontbijt werd verzorgd en hij in de Turkse Tent op zeker moment al leen nog maar schnitzels en patat stond te bereiden, pakte hij zijn bie zen en streek neer in De Raads- kelder, waar hij drie jaar lang be drijfsleider annex chef-kok was. Ook daar beleefde hij een mooie tijd, mede doordat eigenaar Jan Stolk hem volledig de vrije hand gaf. Maar drie jaar geleden ging De Raadskelder dicht en moest Dekker wederom verkassen, ditmaal naar Oranjerie Het Vogelhuis van Paul en Anton van der Vis, waar hij nu nog werkt. Hij heeft het er prima naar zijn zin. 'Er is de laatste jaren hard gewerkt aan dit bedrijf. Het terras is ver nieuwd, het interieur vervangen, nu wordt een tuin aangelegd. En we hebben een mooie, uitgebreide kaart, met veel vis, vlees en vege tarische gerechten en alleen maar verse producten. Tja, ik ben nog van de oude stempel. Pakjes komen er bij mij niet in.' Samen met het Arbeidsbureau or ganiseerde hij twee jaar lang een cursus voor jonge koks die hun ken nis willen verbreden. 'Dat is mooi werk, net als het koksvak trouwens. Maar die jongens moeten wel willen. Dat zeg ik ze altijd van te voren. Vind je het erg om 's avonds te werken en in het weekend en met de feest dagen, kan je vriendin er met tegen, of moet je voetballen op zondag, dan moet je er met aan beginnen. Ik heb zelf ook redelijk hoog gevoet bald in Alkmaar, maar op een gege ven moment moet je kiezen.' Zalm in folie 4 zalmfilets a 200 gram 200 gram roomboter 2 flinke teent/es knoflook 1 eetlepel gehakte peterselie 2 theelepels grove mosterd sap van een halve citroen zout, peper 4 flinke trostomaten 250 gram champignons 8 takjes verse tijm 8 vellen aluminiumfolie Maak een kruidenboter van de bo ter, peterselie, knoflook, mosterd en citroensap en breng deze op smaak met wat zout. Ontvel de tomaten door aan de bovenkant met een scherp mesje een kruisje te maken, ze 15 a 20 seconden in kokend wa ter te houden en dan direct in koud water de schil eraf te halen. Maak de champignons schoon met een borsteltje of een droge doek ('Nooit wassen!'). Leg dan twee vellen fo lie op elkaar. Doe in het midden een kwart van de kruidenboter, leg daar een zalm op en daar bovenop een kwart van de (gesneden) tomaten en champignons. Leg er twee tak jes tijm op, ga er even met de peper molen overheen en vouw of bind de folie goed dicht, zodat de boter - wanneer die straks smelt - er met tussen uitloopt. Maak zo vier porties en stoof ze gaar in de grill of in de oven (of, als het weer een beetje meewerkt, op de barbecue). Vrijdag 4 augustus In De Lindeboom in Den Burg wordt tot en met zondag een pop pen- en berenbeurs gehouden. Deze is geopend van 10.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 20.00 uur (zondag van 10.00 tot 16.00 uur), de toegang bedraagt ƒ6,-. Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Zaterdag 5 augustus Vier Texelse bloembollentelers houden in het kader van de Natio nale Bollendag tussen 10.00 en 16.00 uur open huis. Het zijn de bedrijven van Theo Kooiman, Pelikaanweg 1, nabij De Koog; Jaap Duinker, Herenstraat 6, Den Hoorn; Maatschap Kuip, Wester- weg 40, tussen Den Hoorn en Den Burg; en Johan Hin, Burgerdijk 21 nabij Den Burg. Bij het surfstrandje op Dijkmans huizen geven twee bondstrainers les aan leden van de wmdsurfclub en niet-leden die al wel kunnen surfen. Aanvang 10.00 uur. In De Cocksdorp begint om 19.30 uur de jaarlijkse Ronde van Zuidema, voor fietsen met dikke banden, trapauto's en skeelers; voor deelnemers van alle leeftij den. Deelname is gratis; inschrij ven kan vanaf 19.00 uur bij het Texaco-benzinestation in de Kikkertstraat. Het Oudeschilder Visserskoor ver zorgt op de 'eigen' haven een op treden. Aanvang 19.30 uur, toe gang gratis. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Zondag 6 augustus Op het parkeerterrein bij Calluna in De Koog wordt van 11.00 tot 15.00 uur een kofferbakmarkt gehouden. Om 12.00 uur begint in het Zeemanskerkje in Oudeschild een concert van het Trio Sonata (hobo, clavecimbel, piano en cello). Ge speeld worden werken van onder anderen Veracini, Schubert, Vivaldi en Piazolla; de toegang is gratis. In de Worsteltent treedt vanaf 15.00 uur het jazzduo Izzatso op, dat onder meer nummers speelt van Cole Porter. Toegang gratis; bij mooi weer buiten. In Klif 12 in Den Hoorn treedt Jelle Kuiper op met het programma 'Hulde' Aanvang 20.30 uur. toe gang ƒ20,-. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Maandag 7 augustus Vanavond start om 19.00 uur bij de wielerbaan een skeelertocht over het eiland. Goed geoefende rijders maken een rit'van anderhalf uur, gevorderden rijden één uur. In de kantine van manege Aken- burg begint om 19.30 uur een bridgedrive, georganiseerd door bridgeclub Groot Slem. De in schrijving start om 19.15 uur en kost ƒ10,- per paar. Voor meer in formatie: tel. 312252. In de serre van de Twaalf Balcken kunnen Texelaar en toerist vanaf 20.00 uur vrijblijvend meedoen aan een avond van de schaak vereniging. In dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive voor iedereen. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Toegang 2,50. In theater De Kiekendief Vakantiecentrum De Krim bre cabaretier Jelle Kuiper zijn p gramma 'Hulde'. Aanvang 20 uur. In Cinema Texel draaien Myself en Irene (aanvang 14 19.00 en 22.00 uur), TeigetjesFl ef< (15 00 uur) en Mission Imposst (18.45 en 21.45 uur). Dinsdag 8 augustus igi Op de wielerbaan in Den Burgb ig< gint om 19.00 uur een critem FIS voor wielrenners van 15 jaar ouder. Gastrenners die willen rm doen betalen ƒ5. In het gemeentehuis begint 19.30 uur de maandelijkse verg dering van de gemeenteraad. us in lin us 0 In de RK kerk van De Cocksdo »f begint om 20.15 uur zomeravondconcert door WaysiL, Music (renaissance-instrument trompet en spinet). Na aflo er wordt een inzameling gehouö ter bestrijding van de onkosten ,1 ar In Cinema Texel draaien fc 1 Myself en Irene (aanvang 14 19.00 en 22 .00 uur), Teigetjes Fid (15.00 uur) en Mission Impossi si (18.45 en 21.45 uur). iei Veerdienst Teso zet ook deze we n geregeld twee boten in en verza y in die periodes afvaarten op led half uur, zowel vanaf Texel als *a uit Den Helder. Dat gebeurt »a :<j daag (vrijdag) en maandag 9.35 tot 16.05 uur (en later mó j noodzakelijk), zaterdag van 8; n tot 15.05 uur (en eventueel laterji g, zondag van 16.35 tot 20.05 u Vrijdag moeten automobilisten Den Helder tussen 12.00 en 17.! uurevenwel rekening houdenm wachttijden dié kunnen oplop- tot anderhalf uur. Zaterdag zijn op Texel tussen 10.00 en 13.00u mogelijk wachttijden van eenh uur en in Den Helder tussen 101 en 17.00 uur van een uur u <t n Uitsluitend in spoedgevalle van zaterdag 8.00 tot 'maand 8.00 uur: Dokter W. Vos, Haffelderweg Den Burg, tel. 312023. Zaterdag halen ouders en leerli van o.b.s Durperhonk Cocksdorp en omgeving oud p op. Men wordt verzocht het ui! om 8.30 uur aan de weg te zetti Middags van 13.00 tot 15.00 uurl de Strijbosschool oud papier op rest van de Eierlandse polder. De bootvissers van de Waters? vereniging hadden zaterdag mooie dag voor de tweede van wedstrijden. Onder de 32 deelnefl waren vier liefhebbers uit Belg* zelfs een vrouwelijke sportvisse wist met 12 vissen van in totaal centimeter als vierde te eindige* Cabaretier Jelle Kuiper, die zondag met zijn programma 'Hulde' in Klif 12 staat, brengt hetzelfde programma dinsdag in theater De Kiekendief op De Krim. De voorstelling begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt 22,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie van De Krim, Roggesloot- weg, tel. 390111 De training van een bondstrainer op 23 en 24 juli is Windsurfclub Texel zo goed bevallen, dat die zaterdag wordt herhaald. Met name onder de jeugd rond 12 jaar was de animo groot Verder pikten de 28 leden van een club uit Ter Aar die een weekend op Texel te gast waren het nodige van de instructies op. Zaterdag komen zelfs twee bondstrainers naar Dijk manshuizen. Leden en met-leden die kunnen surfen zijn welkom. Zij moe ten zich om 10.00 uur - het liefst met een plank - melden bij het clubhuis op de waddendijk. In haar column in het Dagblad Flevoland beschrijft Marjan Berk hoe men in Den Hoorn bezig was met heel ander zaken dan met het oranje ballonen en vlaggetjes versieren van huis en straat. 'Behalve een enkele ballon en een verdwaald vlaggetje staat alle versiering in het dorp in het teken van Wiesje 2000', schrijft Berk, die als deelnemer naar dit theater festival was gekomen. Eén klein schoonheidsfoutje siert het artikel: Berk beschrijft de openings handeling, onder meer verricht door Joke Geldorp-Pantekoek, burge meester van Den Hoorn. :,iu i t iMarjan Berk Een vriend die me vertelt Zestien bootjes verlieten de hi om drie^uur lang voor anker te g De grootste vangst was een p van liefst 53 centimeter, gevar door Jos Thilemans uit België voor het overige werd veel p gevangen, maar ook makreel, fó kabeljauw, scharren en steenbul De vangsten waren goed te noe" na drie uur vissen waren in totaal vissen boven water gehaald me' totale lengte van 45 meter en 9c timeter. De volgende bootviswedstrijd gehouden op zaterdag 26 augi^ van 17.00 tot 20.00 uur. Uitslagen: 1Nico Tessel (22 vis 526 cm); 2. Jos Thilemans (17.- 3. Sjaak Tessel (14, 281); 4 Cnsi linden (12, 277). En zelfs het weer deed mee aan dit evenement, tijdens de opening in de tent, waar Gerda Havertong de burge^l meester van Den Hoorn Joke Geldrop-Pantekoek ('Ik woon hier nu anderhalf jaar, na mijn periode in Mep-J pel, maar ik wil hier met meer weg!') en Cor van Heer-| waarden het woord voer den, brak er een tropische tornado mét hagelstenen los, die spontaan 'Orkaan Wiesje' werd gedoopt. Na-

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2