Iquarelleren dankzij ouwewijvencursus Van projectontwikkelaar tot horeca-exploitant Ondernemers: 'Gratis arkeren naast circus' 1-1-2 JT Oeverzwaluw weet betonnen wand te vinden Zwaar parcours strandloop .TEXELSE COURANT" Schaduwraad stemt over straatnaam Texelsex? luid-Amerikanen praten over onze toekomst Ed Momberg pacht restaurantgedeelte Tropenmuseum Toch kapvergunning voor notarisbomen Sfl DAAR RED JE LEVENS Noordhollands kampioenschap tijdrijden Antiek vlaggenschip drie dagen op Texel JOud-Texelaar en projectontwikke- maar neem maar van mij aan: het is name afwisseling op zijn loopbaan i Amiiiitionri irci ic' 7/-»alc 70 maalrt 'c At/nnrt<! Hp Ii irht want Hip If1 Aj*jc- _j_ 'ouwenwiivencursus1, zoals ze gevoel voor zelfspot zegt, gaf van Heerwaarden-Schraag vier geleden het duwtje in de rug om oude hobby weer op te pakken ,nd al schilderde ze graag 'Dat ;s niet veel voor, hoor. Bij ons _ik kom uit een groot gezin van ebuurt - waren we allemaal wel 0/erig Mijn moeder zei altijd dat og eens een grote tentoonstel- :ouden organiseren, met van ie- ;nz'n eigen werk. Het is er nooit gekomen. Ik ben de enige die naar buiten treedt.' Ze lacht: klinkt dat? Ach, schrijf dat ook niet op.' van Heerwaarden exposeert weken in ontmoetingscentrum ,val 37 een collectie aquarellen ixelse landschappen en boende rs onderwerp hebben Het zijn inde schilderingen, die vaardig spier zijn gezet. De maakster is wars van enige pretentie, gerzei ik altijd als de kinderen njn, dan ga ik weer schilderen. je weet hoe dat gaat. Werk, e, ik kom er eigenlijk nog steeds an toe. Nu schilder ik als ik ver te doen heb. Een voordeel jat snertweer is dat ik de afge- ti|d hard heb gewerkt. Anders ktoch maar in de tuin gezeten. igens heeft ze weinig slecht weer om tot haar productie te ko- 'Oenken als een slak, werken als laas. heb ik geleerd van Kees talst, bij ik wie een cursus heb igd. Bij aquarellen moeten on- Jen in elkaar overvloeien. Daar- moet de verf nog nat zijn, anders et met. De twee Slufters die hier en heb ik in één weekend ge- VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2000 maakt, 's Avonds de lucht, want die moet wel even drogen. En de vol gende dag nog een paar uur voor de rest. Een beetje snelheid, daar houd ik wel van.' De aquarellen van Van Heerwaarden zijn desondanks opmerkelijk gede tailleerd. Dat geldt vooral voor de boerderijen De Blauwe Tocht (haar ouderlijk huis), het Torenhuus, het Sandershuus en Bargerhof, ze zien er allemaal bijzonder 'echt' uit. 'Op de cursus heb ik geleerd dat aquarellen niet gedetailleerd hoeven. Aquarellen van Kees van Aalst zijn bijvoorbeeld heel waterig. Bij een landschap van hem vraag je je echt af: is dit nu een slootje of wat andersIk vind dat ook mooi, mijn landschappen zijn meestal behoorlijk vaag. Maar ik vind dat als je Texelse boerderijen maakt, ze wel een beetje moeten lijken. Zodat de bewoner z'n eigen boerderij een beetje herkent en niet hoeft te zeg gen ja maar dat raam daar zit op een heel andere plek.' Het wil niet zeggen dat ze er persé naar streeft om de werkelijkheid vol ledig weer te geven. 'Langs het weg- getje naar Bargerhof staan bijvoor beeld heiningen. Dat is geen porem. Daarom heb ik er paaltjes geschil derd.' Ze pakt een ander werk: 'Kijk, hier zie je in het echt nog een stuk van een grote schuur in de verte. Die hoefde er van mij echt met op en heb ik dus weggelaten. Ik heb niet de behoefte om Texel zo precies moge lijk vast te leggen. Het is trouwens nog een heel speurwerk. Echt oude boerderijtjes zijn er met veel meer. De één heeft een grote dakkapel gekre gen, bij een ander is er een heel stuk aangebouwd. Van de boerderij waar ik ben opgegroeid zijn de wagende- 'Het is nog een heel speurwerk werk. Echt oude boerderijtjes zijn er niet veel meer', vindt Thea van Heerwaarden-Schraag. uren vervangen door grote ramen. Maar goed, dan verander je wat of probeer je het vanuit een andere hoek.' Drie jaar geleden exposeerde ze voor het eerst in Burgwal 37. De aquarel len van bloemen die er toen hingen, heeft ze allemaal thuis gelaten. 'Ja zeg, ik wil niet steeds hetzelfde. Bij ons thuis hing vroeger een schilderij van Souwtje de Wijn met een boer- groepje ondernemers uit De j heeft zich tot de gemeente end met het verzoek om het eren op de Nikadel gedurende eiiode dat het circus in de bad- S is gratis te maken. De slenten nemen 161 gratis par- plaatsen in beslag waardoor slen - tevergeefs - op zoek naar kostenloze alternatie- Het gevolg is dat her en der «ordt geparkeerd en de men- een boete van ƒ83,- riskeren, s geen reclame voor Texel', initiatiefnemer Dirk Koning tstaurant De Taveerne. 'aw; igheeft het aantal parkeerplaat- geïnventariseerd dat na het op- h van de circustenten op het parkeerterrein aan de Nikadel srgebleven. Hij kwam tot 165 sen voor betaald parkeren en its 96 plekken voor gratis parke- Dat zijn er veel te weinig. Het site voor betaald parkeren biedt soelaas want daar mogen de 's maar twee uur staan. Een eDe Koog is dan onmogelijk. Wij in ervoor om gedurende evene- ien als het circus alle resterende ierplaatsen vrij te geven. De teente heeft de pachtgelden voor terrein dan toch al binnen.' Ko- kreeg voor zijn idee bijval van een aantal collega's. Ondernemings vereniging De Koog Badplaats moet zich er nog over buigen. Bij de gemeente werd in eerste in stantie afhoudend gereageerd. 'De ambtenaar die mij te woord stond verwees naar de ruime, gratis parkeermogelijkheden bij Calluna. Maar dat is natuurlijk veel te ver weg. Bovendien moet je die als toerist maar net weten te vinden.' Het pro bleem is volgens Koning des te nij pender nu de gemeente fysieke bar rières heeft opgeworpen bij de onofficiële parkeerplaatsen, zoals de grasveldjes rond het dorpscentrum. 'Op zich is dat terecht, maar als door een evenement 160 gratis parkeer plaatsen verdwijnen moet je als ge meente wel een uitwijkmogelijkheid bieden. Het uitschrijven van een parkeerbon is wel het laatste wat je moet doen. Dat is met bepaald een gebaar van gastvrijheid.' Inmiddels heeft Koning een kort onderhoud gehad met wethouder Peter Bakker van verkeer. Die beloofde spoedig op de suggestie van de ondernemers te reageren. De MBoon Mzn. Straat of de Schip per Boonstraat? Welke naam krijgt de straat tussen de Cocksdorper bejaardenwoningen en het Eierlandsche Huis? Die vraag wordt voorgelegd aan de Texelse Schaduw raad. Een meerderheid van de poli tieke fracties die zijn vertegenwoor digd in de raadscommissie Bestuur en Organisatie adviseerde tot M. Boon Mzn. Straat. Maar het college van b en w vindt de naam Schipper Boonstraat duidelijker en leesbaar der, waarbij in het onderschrift de toelichting M. Boon Mzn. was van 1887 tot 1923 schipper bij de reddingmaatschappij kan worden vermeld. Leden van de Schaduw raad, die via email bericht krijgen, kunnen tot dinsdagavond 19.30 uur, het tijdstip dat de reguliere raads vergadering start, hun stem uitbren gen. Nieuwe leden kunnen zich aan melden bij tcnieuws@tref.nl. 'Hallo schat, welkom op dit bloed hete nummer...' Aldus fluistert een zwoele stem na het draaien van 0906-9090198, het telefoonnummer van Texel Sexadressen, volgens het telefoonboek gevestigd in 's Gravenhage. De vrouwenstem op het bandje verwijst liefhebbers met be paalde voorkeuren naar anderen, maar geeft geen opheldering over de vraag wat een sexlijn die een postbus heeft in Den Haag met Texel te ma ken heeft. 'serre van De Twaalf Balcken in Burg discussieerden dtnsdag- tf negen studenten uit Argentinië liuguay over de toeristische toe- 7 van Texel, vooral over de wijze i>p de diverse belangengroep- jen bij de planvorming werden otten en welke problemen zich tij voordeden. De studenten zi/n 'graduetes die in hun vaderland betrokken bij (duurzaam) toeris- bprojecten Ze verblijven gedu- fe drie maanden in ons land om tb hier opgedane ervaringen ken 's nemen. Ze waren twee dagen to onder leiding van Koen van der Velden, medewerker van de Landbouwuniversiteit Wageningen, die het eiland kent door het leefbaarheidsonderzoek dat hij hier momenteel uitvoert. In De Twaalf Balcken spraken de studenten in in formele sfeer met diverse Texelaars, waaronder vertegenwoordigers van de WLTO die met hun onlangs uitge brachte rapport over de toekomst van de landbouw op Texel iets wilden toe voegen aan het toekomstplan 2030 dat het bureau Van de Bunt onlangs ontwikkelde Ook mensen van 'Tien voor Texel' deden mee. De voertaal was Engels, wat soms problemen gaf. Het was bijvoorbeeld moeilijk uit te leggen hoe de verschillende belangengroeperingen op Texel zich tot elkaar verhouden. Evengoed had den de bezoekers het gevoel dat ze er wat van hadden opgestoken. De studenten maakten verder een rondrit over Texel onder leiding van een Spaans sprekende VW-gids en luisterden m het raadhuis naar liW- directeur Veronica Bos en wethouder Peter Bakker, waarbij het onderwerp duurzaam toerisme uitgebreid aan de orde kwam. Verder werd een bezoek gebracht aan EcoMare, waar direc teur Jan Kuiper inging op de toe komst van Texel en de visie van de WLTO In Vakantiecentrum De Krim kreeg het gezelschap het nodige te zien en te horen over de golfbaan en de plannen tot uitbreiding en ten slotte werd onder leiding van Renske van der Tempel kennis gemaakt met schapenboerderij De Noordkroon (Foto Harry da Graaf) Oud-Texelaar en projectontwikke laar Ed Momberg, tegenwoordig woonachtig in Wieringerwaard, heeft een opmerkelijke carrière switch gemaakt. Samen met zijn zoon Jurriaan pacht hij sinds kort het horecagedeelte van het Tropenmuseum in Amsterdam. Dit omvat theatercaférestaurant het souterrain en museumrestaurant Ekeko. Zijn werkzaamheden als projectontwikkelaar bouwt hij af. Volgens Momberg is voor hem een droom in vervulling gegaan. 'Ik heb hier al vijftien jaar mijn zinnen op ge zet. Het Tropeninstituut is zo'n hon derd jaar oud en heeft veel bouwkun dige details. Om de sfeer te proeven moet je het met eigen ogen zien, maar neem maar van mij aan: het is geweldig. Via Jurriaan, die er als kok werkzaam was, kwam het balletje aan het rollen. De pacht van de horeca werd ons aangeboden. Mijn zoon zwaait de scepter in de keuken van het restaurant. We voeren een in ternationale spijskaart met gerechten uit Derde Wereldlanden zoals Ghana en Kenia. In september wordt een driedaags feest gehouden ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van Nigeria, met 150 gasten, waaron der ambassadeurs. Maar we hebben ook een middagje bongo-turnen voor dames van boven de zestig, waarbij een kopje thee niet meer dan twee kwartjes mag kosten. En zondag hadden we een stel buik danseressen.' Momberg senior is verantwoordelijk voor de administratie van het bedrijf. 'En bij grote drukte spring ik in als barkeeper.' Hij ervaart het leven in de hoofdstedelijk horeca als een aange name afwisseling op zijn loopbaan in de projectontwikkeling, waarin de stressfactor hem parten ging spelen. Momberg is zich al geruime tijd aan het terugtrekken uit zijn in De Koog gevestigde bedrijven MO Projekt Texel BV en B&M Projektadvisering. 'Mijn medewerkers zijn bekwaam genoeg om die werkzaamheden over te nemen.' De bouw van 120 woningen in De Mars nadert de eindfase. Het is de bedoeling dat de infrastructuur van de nieuwe wijk komend voorjaar aan de gemeente wordt overgedragen. Op het Mieland in Oudeschild wor den, deels in eigen beheer, nog een klein aantal woningen gebouwd. Ook de vakantiewoningen op De Waddenparel zijn klaar. Momberg ziet in medewerkers Marcel Uriot en Her men Groote goede kandidaten voor overname van zijn bedrijf. (Foto Joop Hommels) derij aan de muur. Dat leek me ook wel eens leuk om te proberen En die Slufters vind ik prachtig om te maken. Maar misschien dat ik nu wel heel wat anders ga doen. Tenzij ik straks van iedereen opdracht krijg om zijn huis te schilderen.' Met een brede lach: 'Nee, schrijf dat maar niet op, hoor. Wie iets van wat me moet, die vindt me wel.' Ondanks bezwaren van omwonen den heeft de gemeente zichzelf vergunning gegeven voor het kap pen van een tiental bomen op en rond het terrein aan de Beatrixlaan, waar thans het nieuwe notaris kantoor wordt gebouwd. De be zwaren zijn door b en w ongegrond verklaard. Bij de gemeente kwam een door acht buren ondertekend bezwaar binnen Dat kwam erop neer dat er begrip was voor het verwijderen van een aantal bomen, maar de resterende tien zouden moeten blijven omdat ze niet in de weg staan. De meeste bo men zijn veel oud^r dan 15 jaar en vormen een aangename aankleding van de omgeving. Als ze de aanleg van parkeervakken belemmeren moeten die vakken maar op een an dere plek komen. In elk geval zou de plicht tot herplanten moeten worden opgelegd, maar dan duurt het zeker een jaar of vijftien voordat je weer bomen hebt van een behoorlijk for maat. De gemeente nodigde de buurtbe woners daarop uit voor een gedachtewisseling in de bouwkeet op het bouwterrein. Buitendienst medewerker Warner Schreurs legde bij die gelegenheid uit dat de betref fende bomen niet zo héél waardevol zijn. De kroon van de bomen is niet mooi en bovendien zijn het iepen die groot gevaar lopen ziek te worden. Namens het projectadviesbureau liet M. Uriot middels een tekening zien hoe de situatie wordt na het kappen en het planten van nieuwe bomen, wat bij de buren met slecht viel, al wilde men toch wel graag één boom (geen iep) vlak bij de inrit van het notariskantoor in stand laten. Daar wilde de gemeente niet van weten omdat die ene boom zal misstaan in de toekomstige nieuwe aanplant. Het college heeft ook vergunning gegeven aan de familie Van der Star voor het kappen van drie iepen bij café-restaurant De Slufter. Daardoor ontstaat ruimte voor de bouw van een serre. Bezwaar werd gemaakt door L. Jumer uit Den Burg, die aan voerde dat de bomen minstens vijf- Tergend lang leek er geen interesse te bestaan voor de oeverzwaluwen- wand die Meijert Boon in de dijk bij natuurgebied Mmkeswaal heeft ge bouwd. Maar nadat vorig jaar één paartje nestelde in de nagebootste steile zandheuvel, broedden er dit seizoen liefst zes paartjes. Reden tot vreugde bij de Vogelwerkgroep, die het initiatief nam om de wand te bou wen. Vogelkenner Bob Loos twijfelde er eigenlijk geen moment aan dat de oeverzwaluw de constructie zou we ten te vinden. 'Vroeger zaten hier ook oeverzwaluwen. De omstandigheden zijn goed. dus waarom nu met?' Om de zwaluwen te lokken worden de ronde gaten in de wand elk voorjaar gevuld met leemhoudend zand, dat de vogeltjes met hun pootjes uitgra ven. Loos verwacht dat ook de nako melingen van de huidige paartjes volgend jaar een gat in gebruik zul len nemen. 'Want veel vogels hebben de gewoonte om terug te keren naar een succesvolle broedplek.' (Foto Gerard Timmerman) tig jaar oud zijn en beeldbepalend. En als ze toch weg zouden moeten, zou den er bomen van minstens 10 jaar voor in plaats moeten komen. Zelfs stelde hij voor een enquête te houden over de instandhouding van de bo men. De groendeskundigen van de gemeente dachten er anders over: zo mooi zijn de drie iepen niet en het weghalen leidt niet tot onevenredige schade aan het landschap, zeker niet in dit van nature open polder- en duinengebied De familie Van der Star moet binnen een jaar na het gereed komen van de bouw drie vervan gende bomen hebben geplant, maar dat hoeven geen oudere te zijn, om dat dit erg kostbaar is Volgens traditie organiseert Wielervereniging Texel ook dit jaar het Noordhollands kampioen schap tijdrijden voor recreanten (dames en heren, sportklasse A en B), alsmede de strijd om de Texelse Bedrijvenbokaal. Deze vindt zater dag 2 september plaats en wordt verreden op een parcours van 40 kilometer, dat van Oudeschild naar De Cocksdorp en terug loopt. De inschrijving is nog met gesloten, toch tekent zich nu al een sterk deelnemersveld af. Publiekstrekkers zijn de acht tandems, waarvan één van de rijders (de stoker) visueel ge handicapt is. Onder hen is Jan Mul der uit Twello, die samen met piloot Pascal Schoots.uit Tiel in 1995 een gouden medaille won op de 4 kilome ter achtervolging tijdens de Paralympics in Atlanta. Daarnaast hoopt de organisatie op de deelname van Pascal Arts - die vorig jaar Noordhollands kampioen werd in een tijd van 55.33 minuten - terwijl de bekende triatleet Marcel Smppe wel licht ook weer meedoet. De Texelse kleuren zullen worden verdedigd door cracks als Jordy Vinke en Robbert Boersen. De ploeg van Hotel Molenbos zal pro beren voor de tweede achtereen volgende maal de Texelse Bedrijven bokaal te veroveren. Zij toonden zich vorig jaar de sterkste van de zes deel nemende teams. Een relatief klein aantal, dat in het verleden geregeld veel hoger lag. De organisatie hoopt dat de belangstelling ditmaal weer toeneemt. Een ploeg moet bestaan uit ten minste drie renners, die alle maal ook daadwerkelijk werken voor het bedrijf waarvoor ze fietsen. De renners rijden individueel, aan de fi nish worden hun tijden bij elkaar op geteld. Wanneer een ploeg met vier of meer renners aan de start ver schijnt. tellen de beste drie eindtijden. Aanmelden kan bij Dirk Vinke, tel. 313 814, of per e-mail: wvt@tref.nl. De organisatie heeft ook een site op het internet: www.tref.nl/texel/ wielervereniging. Wie eerst wel eens wil ervaren wat zo'n wedstrijd van hem of haar vraagt, kan op vrijdag 18 augustus meedoen aan een tijdnt over 32 kilometer. Deze gaat om 19 00 uur van start bij het bedrijf van Tatenhove (de voormalige elektriciteitscentrale) aan de IJsdijk nabij Oudeschild. De replica van het vlaggenschip 'Shtandart' van tsaar Peter de Grote brengt eind deze maand een driedaags bezoek aan Texel. Het antieke vaartuig met zijn beman ning van 38 koppen zal onderweg van Sail Amsterdam naar Bremen Oudeschild aandoen en daar op bijzondere wijze worden verwel komd. De organisatie is in handen van de VW en het Maritiem en Juttersmuseum. De 'Shtandart' komt aan op maandag 28 augustus en krijgt een mooie lig plaats in de havenkom. Het schip zal worden ontvangen door vertegen woordigers van Rijkswaterstaat, VW en het Maritiem en Juttersmuseum, waarbij ook het Oudeschilder Visserskoor en Peter Kaan met zijn draaiorgel zich zullen laten horen. De opvarenden krijgen gelegenheid om vanuit een tentje op de kade sou venirs te verkopen ten bate van de exploitatie van het schip, ze zullen van de douches bij de jachthaven gebruik kunnen maken en de be schikking krijgen over fietsen waar mee ze de Texelse musea gratis kun nen bezoeken. Dinsdag 29 augustus kunnen belang stellenden het schip bezichtigen voor 5,- per persoon (kinderen half geld). Tussen 12.30 en 13.30 uur is aan boord de officiële ontvangst door het gemeentebestuur, waarbij een lunch met Texelse producten wordt geser veerd. Mogelijk is daarbij ook een vertegenwoordiger van de Russische ambassade aanwezig. De gelegen heid zal worden aangegrepen om de banden tussen Texel en Petersburg aan te halen. Woensdag 30 augustus kan de be manning van de 'Shtandart' nog wat op Texel rondkijken In de loop van de dag vertrekt het schip naar Bremen. De organisatoren hadden de ge meente Texel gevraagd om ƒ3 420,- als bijdrage in de kosten van de komst van het schip B en w hebben besloten alleen de kosten van de lunch voor gemeenterekening te ne men, wat neerkomt op 1.250,-. De rest moet komen van sponsors, zo als bedrijven en instellingen Harde zuidwestenwind en opko mend water zorgden voor zware omstandigheden bij de vierde strandloop bij De Krim, die woens dag werd gehouden. Het werd een soort survival of the fittestwaar uit Lutz Lohse voor de tweede maal als sterkste vandaan kwam. Tussen de vierde en zesde kilometer achterhaalde de Duitse Texelaar zijn Duitse kompaan André Kirch uit Stol berg, om hem op de streep met 17 seconden te verslaan: 30.52 om 31.09 minuten. Lohse was snel weer hersteld. 'Het strand was erg zwaar en ik geloof dat ik een klacht indien bij de organisatie over het parcours', grapte hij. En laconiek: 'Maar ja. de omstandigheden waren voor ieder een gelijk en volgende week is het weer laag water.' Jan Zijm eindigde in 32.42 als derde op deze loop over 8 kilometer en was daarmee de eerste veteraan Een zelfde tijd werd voor Remko Nagtegaal geklokt, die komende zon dag de halve marathon op Vlieland wil lopen. De 4 kilometer was een prooi voor Joris Ellen. Het aanstor mend talent van Atletiekvereniging Texel deed er 17.46 minuten over en eindigde precies één seconde voor veteraan Piet Bakelaar. Ook Ellen had veel last gehad van het opkomende water. 'Daardoor moest je steeds uit wijken om geen natte schoenen te krijgen.' Bij de jeugd tot en met 12 jaar, voor wie een parcours van 1200 meter was uitgezet, werd ondanks de zware omstandigheden flink hard gelopen. Cas Willems uit Beek, die vorige week nog tweede werd, was de snel ste in 5.22, op twintig seconden ge volgd door Pelle Pleister uit Darp. Bij de meisjes zegevierde Priscilla Noorlander (5.46), die vorige week eveneens tweede werd. Annelies Fortuin uit Stiens werd tweede in 6.17 minuten. Woensdag staat bij paal 28 de vijfde strandloop op het programma. De volledige uitslagen zijn zoals ge woonlijk terug te vinden op het inter net: www.avtexel.net.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5