Ioor kamperend personeel is het seizoen te lang Nachtelijk avontuur verdwaalde kinderen Indernemers bezorgd over huisvesting tijdelijk personeel Croky feest kreeg happy end Bescheiden startschot... TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Jan Drijverschool Eigen geluid 25 jaar (bij) EcoMare Kampvuur geblust Groene routes weer open Herdershond sterft in auto Man zorgt voor stennis Auto te water Zalm schiet gezonken kotter te hulp "enfe/er Alfons Afschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. (Advertentie) (Foto GefOrd hmnmnun) 'Eet ik Croky chips, dan denk ik aan Texel.' Dat soort uitspraken, een goed afsluitend gesprek met de gemeente en een bruisende slot- avond hebben ervoor gezorgd dat Chipsfabrikant Croky het eiland toch nog met een uitstekend ge voel heeft verlaten. Woordvoerder Robert Piek sluit niet uit dat Croky Texel volgend jaar opnieuw aan doet. Het zag er allemaal even somber uit toen Croky donderdag, naar aanlei- cjing van aangekondigde geluids metingen door de gemeente, besloot de feestavond af te blazen. Maar tij dens een gesprek op vrijdagmorgen tussen Croky. de gemeente en Euroase, eigenaar van het festival terrein. werden alle plooien weer gladgestreken. 'Ik denk dat we de overlast alledrie een beetje hebben onderschat. We hebben ervan ge leerd en tegen elkaar gezegd: we zijn hier met z'n drieën aan begonnen en maken het samen af.De gemeente verrichtte vrijdagavond wél geluids metingen. maar volgens Piek heeft dit niet tot nadelige gevolgen geleid 'Het is een prachtige feestavond gewor den, waarbij jong en oud aanwezig was. ledereen was razend enthou siast. De mensen hebben er veel ple zier aan beleefd en het heeft ons veel positieve reclame opgeleverd Men sen die Texel associëren met onze chips, mooier kan het toch niet. We zijn dik tevreden.' Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- slicker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spin haan 6. iGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11502 1 DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 rEXELSE^COURANT dvertenties/abonnementen/bezorging: Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg pnbaan 6 y lil telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 791 MC Den Burg jTOfll 77/7 TT P VPC 1 Tl Tl fit 1/1/I TT e-mail: tcmeuws8tref.nl jefoon 0222 - 36 26 00 v \S 11 2^ HZL» Lt '4 Pr J 111 '(/vx r r/ W LBuiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 lefax 0222 - 31 41 11 J V_/ of 06-20 31 59 89 Kuip telt onder grote belanstelling een partij Carlton-narcissen. belronde langs een flink aan- leizoensbedrijven in De Koog - tdat veel ondernemers het on- jrengen van hun tijdelijke per- eel als een probleem ervaren, irze zijn er, soms met kunst en 0 jwerk, toch in geslaagd onder- j( te vinden. Afgezien van •npellers die een aantal weken peren op het erf van hun tgever, werd door de zegslie- over het langdurig onderbren- in tenten niet gerept. Daar- is het seizoen te lang orden. Hoek van strandpaviljoen :h-lnn op paal 21 heeft voor zijn medewerkers zelf woonruimte gere geld. 'Ik heb een huisje gehuurd bij Euroase. Het kost een hoop geld. maar je bent wel van het probleem verlost.' Verder heeft hij medewer kers ondergebracht in z'n eigen huis. Mark Rupke, exploitant van strand paviljoen Ome Joop en de Zeeaster op paal 17. beschikt zelf over een huisje waarin hij hij enkele medewer kers onderbrengt Anderen hebben woningen boven hun bedrijf of op creatieve wijze an dere huisvesting geregeld. Een onderneemster wilde, onder voor waarde dat haar naam niet in de krant zou komen, wel kwijt dat ze naar een clandestiene noodoplossing heeft moeten grijpen. 'Maar we kun nen niet anders.' Margriet Kossen van Timmers Bak kerij, dat zo'n dertig seizoenwerkers aan de slag heeft, doet er niet ge heimzinnig over. 'Voorheen, toen het seizoen nog niet zo lang was, kam peerden onze meisjes Maar tegen woordig kan dat echt niet meer. Ze ker omdat mei en juni nu ook drukke maanden zijn. Het seizoen wordt veel te lang om in een tent te verblijven. Het vinden van huisvesting wordt elk jaar moeilijker. Maar als je geen huis vesting kan bieden, hoef je er niet aan te denken om mensen uit bijvoor beeld Alkmaar te werven. Een aantal van onze mensen komt uit Den Hel der en gaat elke avond weer terug naar huis. De rest hebben we onder kunnen brengen. Eigenlijk wilden we boven onze winkel in De Koog personeelswoningen maken. De ge meente verleende medewerking, maar wel onder bepaalde voorwaar den, om te voorkomen dat we het aan toeristen gaan verhuren. Wat we na tuurlijk niet zullen doen. Maar de bouwkosten bleken zó hoog. dat we het nog maar even hebben uitge steld. Bovendien zijn we bij de aan nemer nog met aan de beurt.' Oud-leerlingen van de Jan Drijverschool die in het schooljaar 1956/'57 in de (gecombineerde) derde en vierde klas zaten, hebben zaterdag een reünie gevierd. Aanlei ding was het bezoek van Lia Broughton-Huisman, die in 1958 met haar vader en moeder naar Nieuw- Zeeland emigreerde en nu voor het eerst terug was op Texel. Pagma2 Het wordt hoog tijd dat Texel een ei gen geluid laat horen over hoe moet worden omgegaan met natuur en landschap op Texel. Want het huidige beleid is versnipperd en vertoont weinig samenhang. Geen onnodige bebouwing in het buitengebied, luidt één van de stellingen waarover de raadsleden mogen disscusiéren. Pagina 4 Was je de zeehonden aan het voeren of een vitnne aan het bouwen, moest je ineens naar de kantine om klanten te helpen omdat het daar zo druk was. "Hé, stond u net niet bij de zee honden?", vroeg een vrouw mij eens toen ik haar koffie afrekende', zegt Henk Brugge. Samen met Wiebe Sytsma en Kees Kuip is Brugge 25 jaar werkzaam bij EcoMare De jubilarissen blikken terug op de roe rige tijden onder de legandarische Gerrit de Haan. Pagina 5 Een meisje van 13 en haar broer tje van 11 jaar uit het Utrechtse Leusden hebben, nadat ze ver dwaald waren geraakt, de nacht van zaterdag op zondag in de Muy doorgebracht. Medewerkers van Staatsbosbeheer vonden het tweetal rond 6.30 uur, zo'n achten- eenhalf uur nadat ze vanaf hun vakantieadres waren vertrokken. De kinderen gingen zaterdag rond 22.00 uur de deur van hun vakantie huisje op Slufteroord uit om hun hond uit te laten. Ze zouden via het pad door de duinen richting het strand lopen. Toen ze om midder nacht nog met terug waren, werd een zoekactie gestart. Gezien de uitge strektheid van het gebied waar het tweetal zou kunnen zijn, werd de politie geassisteerd door leden van de KNRM en medewerkers van Beveiligings Service Texel en Staats bosbeheer. Halverwege de nacht werd de assistentie ingeroepen van de Dienst Luchtvaart, maar een ge plande helikoptervlucht kon met doorgaan als gevolg van de laaghan gende mist. Vlak voordat het toestel uiteindelijk wél kon vertrekken, von den Maarten Stoepker en Piet Postma van Staatsbosbeheer de kin deren. Die hadden hun nachtelijke escapade opmerkelijk goed doorstaan, consta teerden hun redders. 'Het was een pienter meisje', vond Stoepker. 'Ze waren niet in paniek geraakt toen ze in het donker de weg terug niet meer konden vinden. Ze hadden heel toe vallig de twee bankjes gevonden die er staan en waren er gaan zitten. Toen het licht werd, zijn ze weer gaan lo pen. Vlak daarna liepen ze ons in de armen.' De brandweer heeft zondag om 23.45 uur in het duinbos aan de Boodtlaan een kampvuurtje ge blust. Jonge knapen hadden voor de tweede achtereenvolgende avond een vuurtje gestookt, waar van vakantiegangers melding maakten bij de alarmcentrale. Het duurde lang voordat de drie uit gerukte bluswagens het vuur hadden gelokaliseerd. De melding 'duinbrand bij camping Kogerstrand' liet aan duidelijkheid te wensen over. Rond de ingang van het langgerekte kam peerterrein aan de Badweg was van vuur niets te bespeuren. Terwijl de wagens stilhielden bij apparte mentenhotel Juliana werd met de meldkamer gecommuniceerd. Gas ten van de familie Halsema aan de Boodtlaan bleken de melding te heb ben doorgegeven, waarop de brandweerauto's rechtsomkeert maakten. Nadat de trucks het bos pad aan de Boodtlaan waren ingere den. was het kampvuurtje snel ge vonden en gedoofd. Bij het zien van de zwaailichten maakten de aan stichters zich snel uit de voeten. De groene routes door de Texelse na tuurgebieden gaan woensdag 16 au gustus weer open. Een uitzondenng wordt gemaakt voor het pad dat ach ter de Geul loopt. Eigenaar Staats bosbeheer vreest verstoring van de late broedsels van lepelaars en de jonge vogels die momenteel leren vliegen. h-uisvesting van seizoensperso- baart steeds meer zorgen, dit seizoen bivakkeren er r heel wat medewerkers op e hiervoor eigenlijk on thikt zijn, zoals caravans en in uren', schrijft het Texels Ver van Ondernemers (TVO) aan gemeentebestuur. 'Wij vinden huisvesting niet toelaatbaar assend voor onze medewer- i,die een grote bijdrage leve- san de Texelse economie.' Di- 3 gesprekken met het college sn nog niet tot een oplossing i. iiromsche tekort aan betaalbare ruimte voor starters, maar zeker oor seizoenspersoneel, werkt ren rem op de economische 'Want door dit tekort kunnen gevers soms moeilijk vacatures uld krijgen', schrijft het TVO-be- raan de provincie. Bij welke in- iies de ondernemers ook aan- pen, begrip hebben ze allemaal de Texelse problemen, maar tot oplossing heeft het nog niet ge- De ondernemers hebben er be- voor dat de beschikbare bouw- iciteit wordt ingezet voor gezins- uderen woningen, maar consta- i gelijktijdig dat er onvoldoende te overblijft voor kleine en een- Ige woningen voor jongeren of wismedewerkers. delegatie van TVO reisde zelfs af andere waddeneilanden, zoals am, Nordeney en Sylt, om de te a hoe daar de problemen wor- opgelost. Het viel hen op dat de senten daar ten aan zien van sshng een redelijk liberaal beleid sn 'Er gelden meer flexibele nor waardoor ondernemers be- ibare ruimten sneller voor bewo- geschikt kunnen maken, ten resulteert in lagere woon- n.' beschikbaar stellen van huisjes Euroase geeft op Texel tijdelijk everlichting, maar door de de- 'ale ligging en de tijdelijke be waarheid biedt het weinig uit zicht. 'Er moeten minstens honderd woningen beschikbaar komen', stelt TVO. De ondernemers zijn goed te spreken over de mogelijkheid die De Krim, de RST en een aantal andere bedrijven is geboden om zelf personeelsruimten te creëren. Bij voorbeeld door bedrijfsruimten om te bouwen tot personeelsverblijf. Moch ten deze voorzieningen ooit ter dis cussie komen, dan hoopt TVO dat het college zich zal inspannen om deze personeelsruimte in het be stemmingsplan een passende status te verlenen. Hoop wordt geput uit een gesprek met Hans de Boer van MKB-Neder- land, waarin de huisvestings problematiek centraal stond en waarin het belang voor een uitzonde ringspositie voor Texel is benadrukt. De Boer is bereid de Texelse proble men met staatssecretaris G. Ybema van Economische Zaken te bespre ken. Een 7-jarige herdershond, eigen dom van een horeca-echtpaar in De Koog, heeft dinsdag het leven gelaten toen hij door een leveran cier was opgesloten in een auto en vervolgens vergeten. Een combi natie van warmte en een gebrek aan zuurstof zijn waarschijnlijk de oorzaak van zijn dood. De politie zag geen aanleiding proces-ver- baal op te maken, aangezien van opzet geen sprake lijkt. De tragedie begon rond 13.00 uur, toen de chauffeur van een Texelse groothandel de bestelling van een restaurant in de Dorpsstraat wilde afleveren. Om dat ongestoord te kun nen doen, loodste hij de loslopende hond van de eigenaar in diens auto. De man deed zijn werk, maar vergat nadien het dier weer los te laten. Rond 19.00 uur zag eén van de me dewerkers dat de ruiten van de auto waren beslagen. Toen hij op onder zoek uitging, ontdekte hij dat het dier was overleden. Hoe lang de herder heeft geleden, is niet duidelijk. Zeker is dat het naar de maatstaven van deze zomer een warme dag was en dat alle ramen van de auto dicht za ten, zodat de hond steeds minder zuurstof kreeg. Een lid van de Texelse afdeling van de Dierenbescherming, die door een getuige op de hoogte was gesteld en aanvankelijk meende dat de eigenaar Een 20-jarige man uit Oudeschild werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Dorpsstraat in De Koog aangehouden omdat hij een terras tafel tegen een meisje zou hebben aangegooid. Dat ging met vanzelf, want hij verzette zich stevig en bele digde de agenten. Uiteindelijk werd hij naar het bureau overgebracht en na verhoor weer vrijgelaten. Hij krijgt een proces-verbaal Een 38-jarige man uit Nieuw-Vennep raakte zaterdagochtend met zijn auto te water, toen hij rijdend over de Nieuwlanderweg op de kruising met het Oude Dijkje geen voorrang kreeg van een 22-jarige automobilist uit Alkmaar. Hij werd geramd in de flank en belandde met zijn auto in de sloot, aan de oostelijke kant van de Nieuw landerweg. Geen van de bestuurders liep letsel op. zelf het dier in de auto had opgeslo ten. bracht de zaak onder de aan dacht van politie. De geschokte eige naar bleek echter onschuldig. In strikte zin is de leverancier dat wél, maar aangezien hij aannemelijk kon maken dat hij geen boze bedoelingen had gehad, gaat hij vrijuit. Hoeveel van deze narcissen gaan er in een kratje? Op wat voor grondsoort groeien ze het best? Wanneer staan ze in bloei? Bloembollenteler Alfons Kuip van 'Op Ruimte' aan de Wester- weg, één van de bedrijven die tijdens de Nationale Bollendag de deuren openzetten voor publiek, kreeg zater dag veel vragen te verwerken. Kuip, die een maatschap heeft met vader Gerard en moeder Annelies, toonde zich zeer tevreden over het aantal bezoekers en de interesse die werd getoond. 'Het is een prima promotie voor ons vak', wist de Texelse bloem bollenvoorzitter, die met z'n familie veel werk van de open dag had ge maakt. Over het ruim dertig hectare grote bedrijf was een leerzame route uitgezet waarbij de deelnemers meer keuzevragen werden voorgelegd, die varieerden van het aantal maten waarin narcissenbollen worden ge sorteerd, tot welke bol bij welke bloem hoort. Hoofdprijs was - hoe kan het ook anders - een pakket bloembollen Kuip teelt tulpen, narcissen en lelies, met als wisselvruchten aardappels en brouwgerst en nam de tijd om zijn ge hoor hierover bij te praten. 'Anders dan aan de vastewal zijn de tulpen op Texel in het algemeen redelijk tot goed gegroeid. Dat komt onder an dere doordat het begin mei, toen het aan de vastewal bloedheet was. op het eiland net een graadje of vijf koe ler was. Tulpen kunnen niet zo goed tegen de hitte en legden elders het loodje. Maar hier hebben ze het nét gehaald.' Worden voor de tulpen dit jaar goede prijzen betaald, de handel in narcissen staat onderdruk. Menig toehoorder krabde zich even achter de oren toen bleek dat de bollenteler in zijn jeugd een studie aan de Wageningse Landbouwuniversiteit had voltooid 'Mijn vader heeft mij destijds gestimuleerd die te volgen en ik heb het ook met plezier gedaan. Maar voor mij heeft van begin af aan al vastgestaan dat ik dit bloembollen- bedrijf zou overnemen.' Het vak van bollenteler mag dan niet het meest logische vervolg zijn op de studie, de kennis die hij opdeed is volgens Kuip niet weggegooid. 'De bedrijfsvoering wordt tegenwoordig steeds ingewik kelder en er komt veel informatie op de ondernemers af. Tijdens mijn stu die heb ik geleerd om die snel te kun nen opnemen en dat komt me nu goed van pas Ook boll entelers Jaap Duinker, Theo Kooiman en Johan Hin hielden zater dag open huis. Het hoorde tot de traditie dat bij de start van de Zuidema-race in De Cocksdorp een groot geweer werd gebruikt. Totdat er klachten kwamen van ouders dat hun kin deren erg schrokken van de knal len die daarmee werden veroor zaakt Daarom werd bij de race van zaterdag gebruik gemaakt van een alarmpistool, dat goed hoorbaar maar niet oorverdovend was Als startschutter fungeerde Peter van der Gracht. De Zuidema-race trok ovengens veel minder deelnemers dan gewoon lijk. Meer daarover elders in deze krant. (Foto Harry de Graaf) Reddingboot De Zalm van station De Koog heeft gistermorgen assistentie verleend aan de Helderse garnalen- kotter Marian (HD 68). die rond kwart voor elf is gezonken. Het schip was lek en maakte slagzij in het Malzwin, het vaargebied ten zuidoosten van Texel. Aan boord bevond zich één opvarende, die door de Dorus Rijkers van de KNRM uit Den Helder is op gepikt. Een poging om de kotter door de in de buurt zijnde Rival op sleep touw te laten nemen is gestaakt toen de Helder 68 zwaar begon over te hellen. Volgens een woordvoerder van het Kustwachtcentrum in IJmuiden zonk de kotter vrij snel. 'Om 10.36 uur kregen we de eerste mel ding. Om 10.42 uur liet een schip dat ter plaatse was weten dat de kotter zware slagzij maakte en om 10.43 uur meldde de verkeerscentrale dat de kotter was omgeslagen en zonk Duikers probeerden gisteren de oor zaak van de lekkage vast te stellen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1