Divers theater in Horizontoer teso Willem Duyn attracts op Hollands Festiva Agenda .TEXELSE 2 COURANT' [Wat ik zeggen wou.. ƒ13.000,- méér voor Radio Texel Pleegkinderen Promotie CD 'Pluk de dag' Texelse atleten snel op Vlieland Dansoptreden Baha'i-jongeren Circus Althoff verzorgt toegift 'Gegabber' in Klif 12 DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 Oud-leerlingen van de Jan Drijverschool die in het schooljaar 1956/'57 in de (gecombineerde) derde en vierde klas zaten, hebben zaterdag een reünie gevierd Aanlei ding was het bezoek van Lia Broughton-Huisman, die in 1958 met haar vader en moeder naar Nieuw- Zeeland emigreerde en nu voor het eerst terug was op Texel. 'Het wordt wel honderd keer gezegd: we moe ten nog eens een reünie houden Maar voor mij was het nu of nooit', vertelde let de Ruyter-Goënga, die de organisatie op zich had genomen. Ze was erin geslaagd op één na ie dereen te lokaliseren Opmerkelijk veel klasgenoten van weleer wonen nog op Texel en zelfs in Den Hoorn. Een veel kleiner deel woont aan de overkant, terwijl er vier naar het bui tenland zijn verhuisd. Buiten Lia Huis man zijn dat Irene Pellat Fmet-Bak- ker (Frankrijk), Lia Quast-Schuijl (Duitsland) en Henk Hin (Portugal). Van hen was alleen Henk Hin, die een vakantiepark runt, verhinderd. Hein Bakker is wereldreiziger geworden en bleek als enige niet te achterhalen. De reünisten vormen een aparte groep, in die zin dat de oudsten in de eerste klas nog in de vroegere dorps school (nu dorpshuis De Waldhoorn) waren gehuisvest, terwijl de 'jonkies' op de gloednieuwe, in 1954 in ge bruik genomen, Jan Drijverschool terechtkwamen Wél hebben ze vrij wel allemaal hun kleuterschooltijd in het tegenwoordige dorpshuis door gebracht. Tijdens de reünie werd, zoals te ver wachten viel. voornamelijk gepraat. Zaterdag 5 augustus 2000: de reünisten in zoveel mogelijk dezelfde volgorde als destijds. Achterste rij van links naar rechts: Enno Drijver, juf Tme Krijnen-Baijs, Douwe Dijker, Dirk Drijver, Abe Zijm, Geert Timmer, juf Ria Witte-Slegh en Jacob Lap. Middelste rij: Piet Witte, Irene Pellat Finet-Bakker, Souwie Duinker, Engelien Kraal-Lap, José van der Gracht-Bakker, let de Ruyter-Goënga. Bep van Duijn-Rodenburg. Lia Broughton-Huisman, Cees Bakker, Kees Duinker en Jos Timmer. Voorste rij: Joke Kuijper-Roeper, Ria Witte-Rodenburg, Simona Spek-Lap, Nelie Vinke-Goënga, Margriet de Graaf, Marga Maas-van Heerwaarden, Miep Speets-Comman- deur, Lia Quast-Schuijl, Anneke Hillebrand-Kikkert, Biem Lap en Theo Jonker. Albert Bakker, Arie de Hoog, Hans Lap, Martien Commandeur, Henk Hin, Joke Bakker en meester Th. Ineke waren verhinderd. Hein Bakker bleek met te achterhalen Ton Bakker is enkele jaren geleden overleden. Daarnaast maakten de deelnemers met paard en wagen een tochtje naar de Dennen, waar op de Fonteinsnol het glas werd geheven. Terug op school werd een nasimaaltijd genut- tigd. Bijzonderheden over hun studie, werkzaamheden en gezinsleven had den de reünisten op een A4-tje ge schreven, een 'huiswerkopdracht' die ze van De Ruyter hadden gekregen en die ze vijfendertig keer hadden ge kopieerd. Sommigen hadden er veel werk van gemaakt en bovendien de 'nodige herinneringen aan hun schooltijd aan het papier toever trouwd. Dirk ('Dickie') Drijver, sinds 1971 getrouwd met Marian Hin van 'de Witte Engel' en in 1975 naar Dirkshorn verhuisd, vertelt dat hij en f, ET U Het schooljaar 1956/'57: leerlingen van meester Th. Ineke poseren voor de school- fotograaf. Muzikanten, acrobaten, cabare tiers en andere kunstenaars strij ken maandag op Texel neer tijdens de traditionele Horizontoer. Op het Dorpsplein in De Koog begint om 16.00 uur een gevarieerd en gratis theaterprogramma, dat vanaf 21.30 uur in een vijftal horecagelegenheden van de bad plaats wordt voortgezet. De Stichting Zeilgenieters van de Waddenzee is organisator van de Horizontoer. die sinds bijna vijfen twintig jaar iedere zomer plaatsvindt. Het wezen van het festival is dat de artiesten met platbodems van de bruine vloot een tournee langs Vlieland, Texel, Terschelling en Ameland maken In hun gezelschap bevinden zich vakantiegangers, die behalve hun eigen logies ook dat van de kunstenaars betalen. In ruil wor den ze zes dagen lang op een zeer diverse portie cultuur getrakteerd. Een andere financiële bijdrage komt van de organisatie in de haven plaatsen. Op Texel is dat de Stichting Horecabelangen De Koog. De toe schouwers hoeven niets te betalen. Het duo Cees en Cees, in het programmaboekje aangeduid als 'snel, humoristisch en muzikaal', opent om 16.00 uur het festival. Tot circa 18.30 uur zijn er vervolgens optredens van Vermakelaar Vincent ('eenmanscircus'), Marken in de Kist ('zeemans- en drinkliederen') en de Red Shorts Band ('Belgische cover band'). De presentatie is in handen van Henk en Willem ('Twentse welbespraaktheid gekoppeld aan Rotterdams showmanship'), terwijl Richard Viguurs aan de lopende band karikaturen tekent. In Eethuis De Tijd speelt vanaf 21.30 uur Half Chickens ('van smartlap tot Nirvana'), gevolgd door Halfbroer en anderhalf broer ('luid zingend, vra gend en plagend') en Born in a barn ('country en countryrock'). Café On der de Pomp biedt onderdak aan Marken in de Kist ('s middags al op het Dorpsplein te zien geweest) en Elvis Haarzelvis, in wie bezoekers van het Huiskamerfestival op Klif cabaretière Heieen Suiker kunnen herkennen. Ook in De Koog brengt zij haar Elvis Presley-act Wie wil kan dansen, kan terecht in café De Kuip, café W'tjewel en discotheek De Me tro. waar wordt opgetreden door res pectievelijk Dijkzight ('Nederpop van De Dijk'), Johnny Blue ('recht toe recht aan rock 'n' roll en blues') en de Bluesmasters ('pretblues'). De cafés krijgen ontheffing om tot 4.00 uur open te blijven. B en w willen de Stichting Lokale Omroep Texel jaarlijks ƒ13.000,- méér subsidie geven. De omroep heeft het geld nodig en voor de ge meente maakt het financieel niets uit want Texel krijgt hetzelfde be drag van het rijk als compensatie voor het vervallen van de lokale radio-opslag. Dat laatste heeft te maken met het afschaffen van de omroepbijdrage per 1 januari j.l. Daardoor kunnen uit de inkomsten daarvan ook geen pro vinciale en gemeentelijke opcenten (ten bate van resp. regionale en lokale omroep) meer worden geheven Radio Texel heeft heeft het afgelopen jaar 1 094,- winst gemaakt, wat aan zienlijk minder is dan het jaar ervoor toen de winst ƒ11.126,-bedroeg. Een van de oorzaken was een boek- waardeverlies door de verkoop van de zendmast. De mast werd van de hand gedaan omdat een zwaardere mast nodig was, zodat ook de an tenne van Dutchtone erin kon worden gehangen. Dutchtone heeft de nieuwe mast geschonken en betaalt jaarlijks ƒ7.000, - huur voor het plaat sen van de antenne. Het college vindt dat Radio Texel een goed financieel beleid voert en rekening houdt met toekomstige investeringen. Wat dat laatste betreft: binnen afzienbare tijd moeten de huidige analoge muziek- lijnen worden vervangen door ISDN, wat overigens door de KPN verplicht is gesteld. Dat betekent voor Radio Texel een investering van ƒ45.000,- Ook zal voortaan worden gereser- Ruiicn wnrw wonfcbjthrid on dt redac.y We vonden het verhaal over de pleegkinderen uit Berlijn een mooi stukje. Kinderen in moeilijke thuis situaties kunnen tijdens een vakantie op ons eiland enorm bijtanken. Toch willen we er iets aan toevoegen. Het ging over kinderen uit Berlijn, maar ook in Nederland zijn heel veel kinde ren in tehuizen of thuissituaties die een vakantie hard nodig hebben. Ook in Nederland komen alcoholisme, drugs, incest, verwaarlozing en ar moede voor. We schijnen dat snel te vergeten. Voor de tweede keer zijn wij dit jaar een vakantieadres voor kinde ren die via de Pleegzorg Centrale worden geplaatst. Die zoekt een pas send gezin voor kinderen die via ver schillende instanties worden aange meld Ze komen uit een tehuis of uit een moeilijke thuissituatie. Er is een schreeuwend tekort aan gast gezinnen. Wij hebben goede ervarin gen met de Pleegzorg Centrale Noord-Holland (tel. 023 5202500) en willen er daarom een lans voor bre ken. Wilt u een kind een leuke oppep per bezorgen? Dan vindt u dat mis schien dichter bij huis dan u denkt. Wie informatie wil. kan ons altijd bel len. Dirk en Marjolein Barends, Oudeschild. veerd voor de aanschaf van een nieuwe mast, als de levensduur van de huidige erop zit Want het is na tuurlijk niet zeker of er te zijner tijd weer een sponsor bereid is een mast te bekostigen. Voor Radio Texel is het zeer lucratief om nog andere telecommunicatiebedrijven dan Dutchtone de gelegenheid te geven een antenne in de mast te hangen. Men is daar vrij in. Er waren wel ge gadigden, maar dat is tot dusver mets geworden Mocht er toch nog een huurder worden gevonden, dan wil het college daarvan direct weten omdat het van belang is bij het toe kennen van subsidie in de toekomst. zijn vriendjes 'altijd met eenvoudige middelen' in de weer waren: hutten bouwen in de duinen of sleetje rijden op een oud spatbord van een auto. Met vrachtrijder Piet ('van Hans') Zijm mochten ze vaak meerijden. 'Eerst toeterend door Den Hoorn om de mensen in de gelegenheid te stellen naar buiten te komen om bood schappen of medicijnen te laten ha len. Ik herinner mij dat ik 6 jaar oud was en voor Piet van Hans medicijnendoosjes bij moest laten vullen bij dokter Elias. Dat kon alle maal in die tijd. Na mijn zakken vol medicijnen te hebben gestopt, liep ik naar het afgesproken ontmoetings punt. Piet van Hans bleek er niet te zijn. Na een tijdje gewacht te hebben, kwam ik tot de conclusie dat hij zon der mij naar Den Hoorn was vertrok ken en liep huilend met zakken vol medicijnen van Den Burg naar Den Hoorn. Toen ik Den Hoorn inkwam, liep ik direct Hanna, de vrouw van Piet, tegen het lijf. "Waar is Piet?" vroeg zij. Nog steeds huilend vertelde ik dat hij mij was vergeten. Ondertus sen was Piet van Hans heel Den Burg aan het afzoeken waar ik wel was ge bleven.' Met een helikopter trekt het van het televisieprogramma 'De Bus' be kende duo Jop en Antoinette vrijdag 11 augustus door Nederland om be kendheid te geven aan hun nieuwe CD-single 'Pluk de dag'. Van de vijf CD-winkels die tijdens die tour wor den aangedaan, is Nauta CD er een. Het duo wordt om ongeveer 13.30 uur in Den Burg verwacht, om drie kwartier later door te vliegen naar Apeldoorn De nieuwe single (waarop ook het nummer 'De Joptail' zal ruimschoots voorhanden zijn Maandag 7 augustus Vanavond start om 19 00uurbi|de wielerbaan een skeelertocht over het eiland. Goed geoefende rijders maken een rit van anderhalf uur, gevorderden rijden eén uur. In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur een klaverjasdrive voor ledereen. In de kantine van manege Aken- burg begint om 19.30 uur een bridgedrive, georganiseerd door bridgeclub Groot Slem. De in schrijving start om 19.15 uur en kost ƒ10,- per paar. Voor meer in formatie: tel. 312252. In de serre van de Twaalf Balcken kunnen Texelaar en toerist vanaf 20.00 uur vrijblijvend meedoen aan een schaakavond van de schaakvereniging. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Toegang 2,50. In theater De Kiekendief op Vakantiecentrum De Krim brengt vanaf 20.30 uur cabaretier Jelle Kuiper zijn programma 'Hulde'. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Dinsdag 8 augustus Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse ver gadering van de gemeenteraad. In de RK kerk van De Cocksdorp begint om 20.15 uur een zomeravondconcert door Wayside Music (renaissance-instrumenten. trompet en spinet). Na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In Cinema Texel draaien Me, Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur). Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21.45 uur). Woensdag 9 augustus De folkloremarkt, die tussen 10.00 en 16.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, staat in het teken van de oud-Hollandse kinderspelen De Wieringer Dan sers verzorgen voorstellingen om 11.00 en 13.30 uur. Om 15.00 uur begint in zwembad Molenkoog het Texels kampioen schap watertrappelen In Cinema Texel draaien Me. Myself en Irene (aanvang 14.30, 19.00 en 22.00 uur), Teigetjes Film (15.00 uur) en Mission Impossible (18.45 en 21,45 uur). Donderdag 10 augustus Circus Althoff verzorgt de laatste voorstelling op de Nikadel in De Koog. Aanvang 15.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa en bij de WV in Den Burg. In De Cocksdorp gaat om 19 00 uur de zesde wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken van start. In De Cocksdorp wordt de Durper markt gehouden. Met muziek, spelletjes en oude ambachten. Om 20.00 uur begint in de NH kerk van De Koog een (Duitstalige) dia avond over Texel. Toegang 2,50. Om 20.00 uur begint er een klaver jasdrive in Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken film Titan AE (aanvang 14.30 uur), Teigetjes Film (15.00 uur), Mission ImpossJ^J (18.45 uur), Gone in 60 secom (19 00 en 22.00 uur) en Me. Mysj Irene (21.45 uur). Vrijdag 11 augustus Het duo Jop en Antonette arnves omstreeks 13.30 uur bij Nauta Cl In Den Burg ter promotie vano te nieuwe CD-single 'Pluk de dag Op de wielerbaan in Den Burg j>> gint om 19.00 uur een critenu voor wielrenners van 15 jaar ouder. Gastrenners die willen me, doen betalen ƒ5,-. In Cinema Texel draaien de Neda lands gesproken film Titan {aanvang 14.30 uur), Teigetjes Fil (15.00 uur), Mission Impossib (18 45 uur), Gone in 60 secom (19.00 en 22.00 uur) en Me, Mys Irene (21.45 uur). Veerdienst Teso onderhoudt do-, derdag en vrijdag van 9.35 16.05 halfuurdiensten. Als verkeersdrukte daartoe aanleidin geeft wordt vrijdag langer nu twee boten doorgevaren. Zaterda j j gaat de Molengat om 8.35 uur de vaart en door tot 15.05 uur indien nodig langer. Zondag vas Teso tussen 16.35 en 20.05 u ter met twee boten. .i- k. Hoogwater te Oudeschili ce en iVi Di. 08 2.17 en 15.00H Wo. 09 3.10 en 15.56tt Do. 10 4.10 en 16.37U. Vr. 11 5.20 en 17.50)1. Za. 12 7.26 en 19 34ii. Zo. 13 8.05 en 20.24 a Ma. 14 9.06 en 20.57 u Di. 15 9.46 en 21.40U Aan het strand is het ongeveer een uur» der hoogwater De zon komt 9 augustusq om 6.13 uur en gaat onder om 21 14 uur augustus volle maan; 8 augustus doodii GIRO 909' Op uitnodiging van de Baha'i-ge- meenschap verzorgt de uit veertien jongeren bestaande dansgroep 'Awake!' maandag twee optredens op Texel. De eerste vindt plaats op de Groeneplaats in Den Burg en begint om 15.00. De ander is op het dorps plein in De Koog, aanvang 19.00 uur. Awake! bestaat uit veertien scholie ren en studenten, die samen een multiculturele groep vormen, afkom stig uit onder meer Nieuw-Zeeland, Indonesië, Iran en Nederland. Ze vin den hun inspiratie in de leer van het Baha'i-geloof, die alle vormen van vooroordelen verwerpt, de gelijk waardigheid van man en vrouw be nadrukt, de kloof tussen rijk en arm wil verkleinen en onafhankelijk en zelfstandig onderzoek naar de waar heid nastreeft, evenals 'de eenheid van de mensheid, onder één en de zelfde God'. Sinds zeven jaar verzor gen ze optredens in heel Nederland. Al eerder, in 1996, traden ze op Texel op, toen op initiatief van de werk groep antidiscriminatie van de ge meente. Na afloop van hun optreden in De Koog, rond 20.00 uur, is er een sa menkomst op het adres Plevierstraat 16, waar de dansers iedereen die dat wil vertellen over de thema's en de inspiratiebron van hun dansen. Meer informatie is in te winnen bij mevrouw A, Habraken, tel. 317 896. Vier Texelaars hebben zondag met redelijk succes meegedaan aan de halve marathon van Vlieland^ Robert Bakker uit De Koog was de snelste van hen. Een veel grotere delegatie waagde zich op het buur- eiland aan een wedstrijd over een kortere afstand. Hoornder Harry Bakker zegevierde op de vijf kilo meter. De lopers, die om 12.30 uur op cam ping Stortemelk het startschot hoor den klinken, hadden het niet makke lijk op Vlieland. De warmte was de grootste tegenstander. Een suizelend briesje en enkele verversingsposten zorgden voor de nodige verkoeling. Robert Bakker had kennelijk weinig last van de omstandigheden. Hij haalde volgens eigen zeggen met eens het onderste uit de kan en vol tooide de 21,1 kilometer desondanks in de snelle tijd van 1.22.07 uur, goed voor een zevende plaats in zijn cate gorie en een tiende in het overall klassement (in een veld van 165 deel nemers). Remko Nagtegaal, in training voor een marathon en de Zestig van Texel, voelde al na een paar kilometer pap in de benen en ging, zoals hij zelf zei, Circus Althoff, dat momenteel op de Nikadel in De Koog staat, verhuist donderdag na afloop van de laatste voorstelling naar vakantiecentrum De Krim, waar zaterdag en zondag twee extra optredens worden verzorgd. Deze beginnen zaterdag om 20.00 uur en zondag om 15.00 uur. Er gel den speciale tarieven. Kinderen van 3 tot en met 14 jaar betalen ƒ10,-, volwassenen ƒ17,50, ongeacht de rang. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de receptie van De Krim. De voorstellingen in De Koog beginnen vanavond (dinsdag) en morgen om 20.00 uur en donderdag om 15.00 uur. 'Gegabber' staat voor snelheid, bru taliteit, hardheid, vrijheid, absurditeit, hilariteit en feesten. Het is ook de ti tel van het nieuwe programma van Jochem Myjer, de vertegenwoordiger van het 'gaan-cabaret', waarin imita ties. parodieën, liedjes en dwaze in vallen in hoog tempo de zaal worden ingeslingerd. Jochem Myjer won het Groninger Studenten Cabaret Festival in 1997 en het RTL 5 Student Talent 1998. Een boodschap zegt hij met te heb ben, maar hij wordt buitengewoon geestig en een opmerkelijk talent 'sightseeing verder'. Hij kwam na 1.30.51 over de finish Voor Pieter Jan Kooger was 'Vlieland' de eerste loop over lange afstand na de marathon in Rotterdam. Hij merkte dat zijn kracht en snelheid nog met op het oude ni veau waren. Zijn eindtijd was 1.54.07. Bij René Guldemond eiste de warmte in de laatste kilometers zijn tol. Op dat moment had hij echter al de ba sis gelegd voor een aardige presta tie. Moe maar voldaan liet hij 1.55.44 klokken. De wedstrijden over 5 en 10 kilome ter gingen vijf minuten na de halve marathon van start. Het parcours liep onder meer via de haven, waar de deelnemers aan de 5 kilometer moesten afslaan om de eindstreep te bereiken. Harry Bakker moest op dit punt toeschouwers ontwijken om zijn eerste positie vast te houden. Hij slaagde en finishte in 21.49 minuten. Rob van Beurden liep met een gebro ken sleutelbeen een tijd van 2 Voor Marja Goslmga was hel eerste wedstrijd. Ze kwam in over de streep, net voor Annie die 33.05 klokte. Bij de 10 kilometer was Erik BS de snelste Texelaar. In 37.1 Owes vijfde. Piet Bakelaar liep keurig 41.32. Hij liep eerst nog op Norbert Dankers, maar deze m toch duidelijk een gaatje laten* en finishte in 44.31De oud-Tei Hanna Hoffmans zegevierde te vrouwen in 45.34, terwijl Laurieni ker derde werd in 50.58. Twee g lopers. Wil en Paul Schermer, 6 ;(i jaren op Texel hun vakantie viere er met diverse cross- en strandk s meedoen, finishten in respect© 47.10 en 52.37. De tijden van ds dere Texelaars waren: Cees Tin 45.50, Richard Bakker 48 14,6 Wiering 49.20, Cees Goslinga5! Arie de Ridder 52.15, Jaap Vooren 53.55 en Roos God 55.16. Willem Duyn is een van de artiesten die zaterdag 12 augustus hun mede werking verlenen aan het Hollands Muziek Festival in het centrum van Den Burg. Hij zal als mysteryguest een van de optredens verzorgen op het podium op de Groeneplaats, waar om 14.30 uur het feest losbarst. Tot 17.30 uur treden hier diverse ar tiesten op, afgewisseld door de Lucky Drive-in- Show Tegelijkertijd vindt op de Groeneplaats het Te 8 kampioenschap spijkerbroekhan plaats. Opgeven kan bij het poé 's Avonds om 22.00 uur zet hetfi zich voort in de cafés en uitgas gelegenheden in het centrum Den Burg. De optredens - van 0: Boys, Alex, Time Bandits, Ge Borst, duo Penotti. Kees Tesselaa 2 kornuiten - duren tot 4.00 uur er gratis toegankelijk. Alex is een van de artiesten van het Hollands Festival; te beluisteren in de Jelleboh

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2