Texels eigen mening over natuur en landscha Zuidema-race trok minder deelnemers Levensechte babypoppen Beleid nu versnipperd en zonder samenhang Even een vlekje wegwerken Wf>* in uitvoering Noord-Ierse jeugd weekje zonder spanni 070 - .TEXELSE j COURANT' Bekenden winnen Hoornder cross De zaterdag in De Cocksdorp ge houden Zuidema-race trok niet meer dan 76 deelnemers, een derde minder dan vorig jaar. Dat was teleurstellend voor de organi serende buurtcommissie, die er met 26 vrijwilligers veel tijd en energie had ingestoken. Opvallend was dat vooral de eigen inwoners het hadden laten afweten, ondanks de uitgebreide reclame die voor dit typisch 'durper' evenement was gemaakt. Vooral de skeelers lieten het afweten. Evengoed was het zaterdag een gezellige bedoening rond de start- en finishplaats in de Kikkertstraat met vooral veel ouders die hun deelnemende kin deren kwamen aanmoedigen. Het was de tweede keer na het over lijden van grondlegger en naamgever Kees Zuidema dat de race werd ge houden. Zijn portret was echter op vallend onderdeel van de reclame. Aan de door Zuidema geïntrodu ceerde traditie om de startschoten bij de verschillende wedstrijdonderdelen te lossen met een groot geweer is een eind gemaakt.Vorig jaar waren er klachten omdat veel kinderen erg schrokken van de knal van het jacht geweer. Daarom is nu overgescha keld naar een minder luidruchtig alarmpistool, dat zaterdag werd ge hanteerd door Peter van der Gracht. Belangrijk voor de sfeer was ook speaker Theo van Manen, die de spanning erin hield en de deelnemers met veel effect wist aan te vuren. Bij de race ging het overigens niet alleen om snelheid. Er kon ook worden ge scoord door een onginele aankleding of uitbeelding. Uitslagen: Meisjes toten met 7 jaar. 1Carllen van Dijken. 2. Paulien Robijn; 3 Maartje Monen De origi neelste was Maartje Monen Jongens tot en met 7 jaar 1 Sylvester Hoven; 2. Maartje Duyst; 3. Kevin de Graaf. De origi neelste was Mayern Daalder Trapauto's 1Simon Gerritsen, 2. Edwin Boon 3. Dennis Boon. Meisjes 8 tot en met 12 jaar (zonder versnel ling). 1. Fiona Duyst; 2. Lisa Diepenbrock; 3- Gea Robijn De origineelste was Nienke Sieprath. Meisjes 8 tot en met 12 jaar (met versnelling) 1. Esther Binnenveld; 2. Sanne Sieprath 3. Anouk Hoven De origineelste was Sanne Sieprath Jongens 8 tot en met 12 jaar (zonder versnel ling). 1. Henk Plooyer; 2. Remco Boon; 3. Paul Binnenveld Jongens 8 tot en met 12 jaar (met versnelling). 1. Jacob Dijkstra. 3. Danny Robijn. 3. Klaas Douwes Skeelers tot en met 12 jaar. 1Westley Mast 2. Joppe Hornes Skeelers 12 jaar en ouder. 1Tessa Reynders; 2. Ribbers Win; 3. Gemt Koorn Dames (zonder versnelling). 1Trudie van Dijker; 2. Anme Binnenveld, 3 Wil Sieprath Dames (met versnelling). 1 Vivian Karels/Janny Wierda, 2. Anette/Patty. 3. Angelique Veldman/ Lianne Hooijschuur. De origineelste was het duo Angelique/Lianne. Heren (zonder versnelling). 1 Remco Pieper; 2. Dirk Zuidam; 3,.Peter van Dijken. Heren (met versnelling) 1Wil Haven. 2. Wine en Harm. 3. Armstrong en Dekker. De ongineel- ste was het duo 'Peleton de Papa's' De hoofdprijs van de verloting (Texeler dekbed) die is gevallen op nummer 407 ligt nog op de winnaar te wachten op het adres Kikkertstraat 25. De overige prijzen zijn al afgehaald. doet mee voor het eindklassement. De prijzen worden na afloop van de zesde en laatste wedstrijd uitgereikt. Naast teddyberen, poppen en fantasiefiguren waren op de poppen- beurs in hotel De Lindeboom levens echte babypoppen te bewonderen. Voor sommige bezoekers was het wel even schrikken toen zij de 'original babydolls' van Nel de Man uit Vlaardingen bij elkaar in een mandje op een wit laken zagen liggen: het leken cp het eerste gezicht net lijkjes. 'Sommige mensen kopen een pop omdat zij een miskraam hebben ge had of hun kind zijn verloren. Zij leg gen de babydoll in de kinderkamer en bedekken haar met een dekentje. Dat halen zij in de loop van de tijd steeds een stukje verder weg. Het onder steunt het rouwproceszegt De Man. De poppen zijn uit één stuk gemaakt van synthetische klei - een soort fimo - en sommige hebben echt haar. Ondanks de forse prijs (vanaf f900,- wist De Man er zaterdag meerdere te verkopen. De mystieke en sprook jesachtige figuren en indianen van Dorien Touzi - van der Molen uit De Koog verkochten eveneens heel re delijk, ook al viel het aantal bezoekers Nu de zon zich wat vaker laat zien, worden ook de Texelse stranden beter bevolkt. Dit tot tevredenheid van de strandtenten en de verhuur ders van ligstoelen en windscher men. Traditioneel veel bekijks trekt de Jan Plezier van Arie Kikkert, die zijn rondje begint op het Kogerstrand. Maar een verse hoop paardenmest in het rulle zand is geen visitekaartje voor het strand. Voor dit soort noodgevallen heeft de koetsier altijd de schop mee, zodat de hoop direct diep onder het zand kan worden gespit. Strandgangers grepen de tussen stop zaterdag aan om alvast een plaatsje te reserveren voor de vol gende rit van de Jan Plezier. (Foto Gerard Timmerman) De kinderen zijn een weekje bevnjd van spanningen, die ondanks het vredesproces in Ulster voortduren. Hier poseert de grot potvis op het buitenterrein van EcoMare. flink tegen. Die konden verder terecht bij een taxateur, een poppendokter en kraampjes met zelfmaakpakketten, boeken en tijdschriften en allerhande stoffen, vulsels en onderdelen. Op de beurs waren naast winkel-atelier De Witte Engel drie Texelse poppen- maaksters present. 'Vrouwtje bloot, handeltje dood', zeg ik maar altijd, aldus organisator Niesje Wolters van Bemmel uit Epe, die daarmee zeggen wilde dat het mooie weer de mensen mogelijk van een beursbezoek heeft doen afzien. Ver spreid over drie dagen kochten 450 bezoekers een kaartje. 'Voornamelijk Texelaars. Die kwamen vooral op zon dag De standhouders hebben goed verkocht en voor hen was het een leuke combinatie van werk, vakantie en het aanhalen van onderlinge con tacten. Volgend jaar komen we weer en dan beperken we ons tot één dag. De rest van het weekend gaan we dan lekker fietsen of naar het strand. Want de eerste keer op Texel is ons uitste kend bevallen. Ml K Bel voor brochure of verkooppunt'. Het Texelse beleid voor natuur en landschap is versnipperd en vertoont weinig samenhang. Die conclusie trekt het college in het discussiestuk Natuur en Landschap op Texel, een nota waarin wordt getracht samenhang te brengen in de vele notities en plannen die door de verschillende over heden zijn gemaakt. Hoog tijd dat Texel een eigen geluid laat horen, is de conclusie. Geen onnodige bebouwing in het buitengebied, luidt één van de stellingen waarover de raadsleden zich mogen buigen. waarden is gebaat bij een strakke zonering (het uit elkaar houden van strijdige functies in het buitengebied). Het eiland kent verschillende landschapstypen, het ruimtelijk be leid moet daarom gebiedsgericht worden uitgewerkt. Karakteristieke landschapselementen, zoals tuin- wallen en kolken, moeten in stand worden gehouden. De diversiteit aan natuurwaarden moet worden behou den en waar mogelijk uitgebreid. Om de gewenste oppervlakte grasland in stand te houden moet een actieplan Nel de Man met één van haar natuurgetrouwe babydolls. De poppen zijn niet alleen voor de sier maar dienen ook als hulp bij de rouwverwerking door ouders die een kind hebben verloren. (Foto Bart Bosch) Als het om beheer van natuur en landschap gaat, heeft de gemeente het met alleen voor het zeggen. Brus sel, Den Haag en Haarlem hebben een flinke vinger in de pap. Voor de Texelse bestuurders resteert maar weinig speelruimte. Maar juist daarom vinden b en w het van groot belang om ten aanzien van natuur en landschap een eigen, gemeentelijk, standpunt naar voren te brengen. Dat gebeurt nu al in verschillende overlegvormen waarin de gemeente is vertegenwoordigd. Te denken valt aan het convenant, Nationaal Park, het waddengebied, de Natuurbeschermingswet, en het Masterplan Water voor Texel over in tegraal waterbeheer. Schaalvergro ting in de landbouw, verdroging, verzilting, recreatieve groei, opruk kende woningbouw, bevolkingsgroei en verkeerstoename blijven niet zon der gevolgen voor natuur en land schap. Om de diverse functies in stand te houden moet het beleid vol gens b en w op de verschillende ter reinen op elkaar worden afgestemd. Versnipperd Verschillende bestuurslagen maakten beleid dat van toepassing is op Texel Zoals internationale verdragen, waar uit bijvoorbeeld de vogelrichtlijn is voortgekomen, die beperkingen voor de jacht tot gevolg heeft. Van natio naal niveau zijn het Structuurschema Groene Ruimte, de ecologische hoofdstructuur, Nationale Parken, Nationaal Landschapspatroon, Natuurbeleidsplan, de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en de Nota jacht- en wildbeheer, met als uitvloei sels de Natuurbeschermingswet, de Flora- en Faunawet en het subsidie stelsel Programma Beheer. Ook de provincie ontwikkelde plannen, die in veel gevallen voortborduren op natio naal en internationaal beleid Dat van de gemeente is versnipperd terug te vinden in het Structuurplan, het collegeprogramma, het bestem mingsplan buitengebied en de beleidsbegroting. Stellingen Het college bestudeerde de vele no ta's en destilleerde er een aantal stel lingen uit, die aan de raadsleden worden voorgelegd, die ze tot uit gangspunt voor beleid kunnen be stempelen. Genoemd worden de vol gende discussiepunten: het behoud van landschappelijke en natuurlijke behoud grasland worden opj volgens instrumenten die pa een rendabele agrarische t voering. Het bestaande pra microrelief die bepalend delen van het Texelse lam moeten behouden blijvea moet het imago van Texel i/oga behouden blijven. Onnodigel wing in het buitengebied mol den tegengegaan. Noodzakö bouwing moet zoveel worden geclusterd en mgepa omgeving. Waar nodig boomsingels rond de schuif den geplaatst. De Andere stellingen: het doordi gevormde landschap is waad moet worden behouden. NS bieden moeten toegantefj maar wel op een wijze p schade toebrengt aan de waarden. Vormen van ItiS medegebruik moeten worde» pecteerd Agrarisch natuurt moet worden gestimuleerd waar mogelijk sprake is schade aan landbouwge' moeten vormen van jachtn blijven. Als dit door regelge'. hogerhand met kan, moet dei worden vergoed De bes# van natuurlijke en landschad waarden kent wel grenzen. W namelijk met ten koste gaan» rendabel bestaan van de la»< de recreatie, de visserij w sectoren. De gemeente zal zelf een zo' lijk mogeli|k beheer voeren waarde wordt gehecht aan»' vormen, zoals in het convert Nationaal Park. Verder is held om een fonds in te stellen t< ciermg van projecten op hel! van natuur en landschap. DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 Gekostumeerde deelnemertjes in afwachting van de start. Robert Bakker uit De Koog zege vierde op de 8 kilometer. Hij deed er 33.51 over om de eindstreep te be reiken. Bakker was daarmee een stuk langzamer dan de snelste veteraan, Nico Kropman uit Zwolle, die zijn huzarenstukje van vorige week eve naarde. Kropman finishte in 29.39 Vrijdag wordt de vijfde cross gelopen. Wie ten minste drie keer meedoet, Goede weersomstandigheden lei den in de atletiek niet automatisch tot superprestaties. Dat bleek vrij dag in Den Hoorn, waar de win naars van de cross niet uitgespro ken snel de finish bereikten. Opmerkelijk was wél dat de sterk ste lopers al eerder zegevierden in de door ZDH georganiseerde loop, die ditmaal zo'n tachtig deelne mers trok. De miniloop over 1 kilometer werd net als vorige week gewonnen door Cas Willems uit Beek. Hij deed er dit keer 3.09 minuten over De loop over 4 kilometer bij de jeugd was opnieuw een prooi voor Joris Ellen uit De Koog. Hij kwam na 16.36 over de streep. Winnaar bij de volwassen mannen was in 15.42 Minne Goënga uit Den Hoorn. Hanne Hofmans uit Alkmaar won de loop voor de vrou wen in 17.54. Veertien zonen en dochters van Noord-Ierse politieagenten en vier volwassen begeleiders deden zondag een dagje Texel. Zij bezochten EcoMare, zwom men bij Calluna, maakten een fietstocht en besloten hun be zoek met een maaltijd op de Joost Dourleinkazerne. Daarna gingen zij terug naar Midden-Beemster, waar zij een week verblijven en van waaruit zij tochten door Noord-Hol land, Groningen en Friesland ondernemen. De kinderen zijn hier op uitnodi ging van de International Police Asso-ciation (IPA), om even te ontsnappen aan de dagelijkse spanningen die het werk van hun vaders voor het gezinsleven met zich meebrengt Enkele lokale Nederlandse afdelingen hebben voor hen een dagprogramma opgesteld Op Texel was Nico Drenth daarvoor verantwoorde lijk. Rabo-bankdirecteur Leo Timmers had een verrassing voor de organisatie. Het potje van de Texelse stichting Hulp aan Noord-lerland, die met meer ac tief is, bleek een overschot te be vatten van 6 500,-. Het geld werd afgestaan aan de IPA, die er activiteiten op het terrein van educatie, cultuur, sport en spel van betaalt. Voor de Noord-Ierse kinderen is de vakantieweek eerder bittere noodzaak dan luxe. Zij gaar, bukt onder de constante dre; van IRA-aanslagen 'Enkele ders zitten in een rolstoel of vermoord. Sommige kind; weten niet eens dat hun vad« de politie zit. Het uniform v,< zelfs niet thuis gewassen en huis permanent bewaakt', begeleider en politieagent Kj Sal. 'In het begin bleven de deren angstvallig als groep elkaar en keken ze herhaald over hun schouder. Maar nu ze al meer ontspannen. Eén de meisjes heeft voor het e sinds jaren een hele nacht d geslapen. Dan besef je hoe langrijk dit soort uitstapjes is

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 4