(uip, Sytsma en Brugge: EcoMare-mannen van het eerste uur blikken terug op chaotische en gestroomlijnde tijden Ronde van Texel watersportverenig! Het Bovenwater L' 'Zo Gerrit! Wat heb je toch béste knechten jongen!', zei een bezoeker. Het leven is sappelen, er is altijd wat 1-1-2 Geknipte/ £7 ïerrit Jan de Haan, daadkrachtig en koppig -TEXELSE J CouRANr Doorgaan Wiebe! Doorgaan!', riep Haan toen hij onder de modder zat. Ronde Blikvanger ^rtrmïï5ÏP*p 'ik van Hattem int maandbeker Dirk en Eddy Pool winnen EK Nacra Barrage beslist ringsteekstrijd DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 is deze zomer 25 jaar geleden dat drie medewerkers van Mare hun loopbaan begonnen bij het instituut voor wad- Noordzee. Kees Kuip, Wiebe Sytsma en Henk Brugge >nerbij toen het Natuurrecreatiecentrum (NRC) in 1975 aan iuyslaan zijn deuren opende voor publiek en een jaar later ieel werd ingewijd. Het NRC was de opvolger van het jurhistorisch Museum, de hoofdvestiging van het Texels ;eum die de jubilarissen aan de Monnikenweg in de Den- hadden helpen afbreken. Onder de bezielende leiding van Jealistische Gerrit Jan de Haan en zijn vrouw Annie maak- aj de onstuimige pionierstijd mee, en na 1985 de enorme •idie EcoMare onder directeur Jan Kuiper beleefde. Sytsma rugge verlangen nog wel eens terug naar die avontuurlijke ntijd, maar Kuip is blij dat de chaos van toen heeft plaats- aakt voor structuur. Deel één van een tweeluik. Het slot :hijnt vrijdag in deze krant. imensen zie Je dikwijls eerst in Ie acrobatische toeren uithalen uwen temmen en vervolgens in uze popcorn en suikerspinnen pen. Rangen en standen tellen idereen moet met alles meehel- m de zaak draaiende te hou- lo was het bij ons ook. Was Je stonden aan het voeren of een aan het bouwen, moest Je in- naar de kantine om klanten te a omdat het daar zo druk was. itond u net niet bij de zeehon- vroeg een vrouw mij eens toen koffie afrekende', zegt Henk (uip kon zich in de kantine nog bij zijn leest houden, maar i en Brugge werden met hun ische achtergrond door De op alle fronten ingezet. Brugge: ixelaars wisten De Haan altijd den, voor allerlei problemen, aiden ze tegen elkaar: "Ga d'r mee naar Gerrit." ledereen zei en iedereen wist dan wie er Jdwerd. Wij waren waarschijn- emgen die hem aanspraken inheerDe Haan Zat er een kat nauw of had je last van bok- of kakkerlakken dan ging je met naar de gemeente, maar naar Gerrit. Die ging er dan zelf heen of stuurde Wiebe en mij er op af. Ik vond dat prachtig, dat impulsieve, die haast anarchistische chaos. Mis schien had het ook met mijn jonge leeftijd te maken. Ik was hier met m'n 21 jaar het broekie onder het perso neel Purmerender Henk Brugge (46) was nadat hij zijn MTS-diploma elektrotechniek had gehaald in eerste instantie als tijdelijke kracht aange trokken. Een studievriend wilde zijn periode niet volmaken en Brugge nam zijn taak achter de balie waar als voorlichter en kaartjesverkoper. Toen in de winter van 1975-1976 de tijde lijke expositie door een permanente moest worden vervangen en er een hoop nieuwbouwklussen op stapel stonden, wilde De Haan hem graag houden vanwege zijn elektrotechni sche achtergrond In de eerste zaal hangen nog steeds de lampen die Brugge destijds heeft gemonteerd. Brugge vindt dat hij om meerdere redenen 'met de neus in de boter is gevallen'. 'Ik had hier een vriendin - dezelfde als nu - bij wie ik dolgraag in de buurt wilde blijven. En mijn De mannen van het eerst uur aan de Ruyslaan, vanaf links Henk Brugge, Kees Kuip en Wiebe Sytsma. hobby was altijd natuurstudie ge weest, dan zit je hier natuurlijk goed. Ik vogelde veel en kwam daarom al vaak naar Texel.' Veel mensen zien in Brugge een afgestudeerd bioloog, maar al zijn kennis van de vogels en de zee heeft hij zich via zelfstudie en werkervaring eigen gemaakt. 'Samen met Wiebe heb ik sinds 1975 de op vang van vrijwel iedere zeehond mee gemaakt. En vaak waren wij bij het uitzetten van de dieren betrokken.' Toen Gerrit de Haan in 1985 overleed namen Brugge en Sytsma de verzor ging van de zeehonden voor hun re kening. Vervolgens verliet Brugge de technische dienst en werd hij in de gaandeweg in gespecialiseerde tak ken opgedeelde organisatie hoofd dierenverzorging. Ook Wiebe Sytsma (53) kwam met een MTS-diploma op zak naar het eiland. De Fries was als bouwkundige in dienst bij de Leeuwardense archi tect Vegter, die de bouw van het Natuurrecreatiecentrum leidde. 'Ik was nog nooit op Texel geweest. Wij gingen altijd naar Schiermonnikoog. Als ons bureau de bouw van het NRC voor mij. Ik moest meer reuring om me heen hebben.' Daaraan was on der het bewind van De Haan geen gebrek. 'Ik herinner me nog dat ik met hem aan het betonstorten was voor de aanvoer van zeewater voor het (Foto Ban Botch) hoe |e De Haan ook omschrijft, je doet hem altijd tekort Toen Henk en ik met hem in de grond aan het wroe ten waren en een Texelaar een kijkje kwam nemen, zei die: "Zo Gerrit, wat heb je toch béste knechten jongen." met had gekregen, was ik hier nooit gekomen.' Toen eind '73 aan de Ruyslaan de eerste schop de grond inging, was Sytsma erbij. Het prak tisch bezig zijn beviel hem goed en toen hij de kans kreeg om dat tot zijn beroep te maken, had Sytsma nau welijks bedenktijd nodig. 'De hele dag achter een bureautje zitten teke nen en productie leveren was niks zeehondenbassin. De Haan stond beneden mij te spitten terwijl ik vanaf de kar het beton liet neerdalen. Dat ging mis: ik kieperde het hele zooitje vanaf drie meter over mijn baas heen. Hij zat helemaal onder de smurrie en ik kwam niet meer bij van het lachen. "Doorgaan Wiebel", riep hij toen, "doorgaan!" Een meewerkend direc teur die zijn mouwen opstroopt - ach, Vreemdelingen vroegen ons wel eens waar ze de baas konden vinden, want met zijn werkmanskleding aan her kenden ze in De Haan geen direc teur.' Sytsma zou zo weer terug wil len naar die pionierstijd. 'Ik kwam uit een strak georganiseerd bedrijf. Voor mij was het werken in wanorde onder De Haan een enorme opluchting.' Sytsma werd na het verscheiden van De Haan hoofd technische dienst en was tot zo'n anderhalf jaar geleden nog 'vliegende keep' bij de dieren verzorging. De geboren en (in De Koog) getogen Texelaar Kees Kuip (49) volgde na de ULO een koksopleiding en werkte eerst in Amsterdam en daarna op Texel in de horeca, toen hij naar aan leiding van een vacature in de Texelse Courant met succes solliciteerde naar de functie van 'hoofd theehuis'. 'We schonken toen alleen koffie en thee. In mijn eerste jaar heb ik de koek geïntroduceerd.' Toen de kan tine mede door Kuip was uitgegroeid tot de huidige omvang met het uitge breide assortiment, stapte hij vier jaar geleden over naar de technische dienst en werd Kuip de huisdrukker van EcoMare. 'Ik heb net het dak gerepareerd, we doen nog steeds veel zelf. Maar gelukkig besteden we ook dingen uit, dat was onder De Haan helaas met het geval. Die stuurde je gerust met een cirkelzaag de expositie in, ook al had je zo'n ding nog nooit in je handen gehad.' Kuip. die nog steeds over tien vingers be schikt, zegt dat het tijdperk-De Haan achteraf misschien een avontuurlijke periode lijkt, maar dat de 'verras sende momenten' destijds zeker geen pretje voor hem waren. 'Of het in de kantine nou druk was of niet, wanneer er iemand met een pro bleem langskwam of De Haan weer eens iets in z'n hoofd had gehaald, dan moest het meteen gebeuren en werden mijn medewerkers gewoon weggeroepen. Je kon nergens op rekenen.' Het team bestond tot 1980 in het hoogseizoen uit niet meer dan zeven medewerkers. Op winterse zaterdagen zat Brugge aan de balie, deed Kuip de kantine en ontfermde het echtpaar De Haan zich over de zeehonden Dat was de volledige bezetting. 'Als Henk me dan zou hel pen moest hij van De Haan bijvoor beeld de kelder in om de pomp te repareren. Stond ik daar alleen in het theehuis met al die klanten. Daar werd ik niet vrolijk van. Tegenwoordig is alles goed gepland en georgani seerd. Dat bevalt me een stuk beter.' van de Noordwijkse zeilvereniging. Ondanks dat hij tijdens een stevige windvlaag omging, wist de Texelaar het EK op zijn naam te schrijven. In de formule 18 kwamen 22 boten aan de start, waaronder Eddy Pool en Arie van der Plas jr. Verliep de samen werking aan het begin van het sei zoen nogal stroef, deze keer zeilde het duo met overmacht naar de titel. Jan en Karelien Schouwstra werden tweede in de 5-700-klasse, waarin vier boten uitkwamen. DAAR RED JE LEVENS MEE Bij Watersportvereniging Het Boven water Lelystad werd door de jeugdige deelnemers aan het 24ste Optimis ten-weekend een geheel eigen 'Ronde van Texel' gevaren. iLELYSTAD Van zeilen tot broodjes bakken en van slagroomtaarten tot glanzende bekers winnen Afgelopen weekend is bij Watersportvereniging het Bovenwater voor de 24e maal de Optimistenbeker gehouden Een jaarlijks gehouden evenement waar zeilers van zeven tot vijftien jaar aan deel kunnen nemen. Een zeer actief weekend, veel sport en spel, kamperen in eigen tent en (natuurlijk) weinig «slapen. Door Julta Hommes Zaterdagochtend is het zo ver, al weken van tevoren heb ben 'de kids' zich erop ver heugd, het is tijd voor de j.i.ir- Tijkse OpUmistenbckcr Van beginner tot ver gevendelde optimist-zeiler er wordt gestre den om de bekers in verschil lende klassen. Na het opslaan van hel tentenkamp kan er over worden gegaan tut de ope ning van het kamp Dc groepen worden ingedeeld, van D (be ginnelol A(vergevorderd)en hol wvdsirij(:|irogramma kan w'orden gestart Al snel vliegen de spiksplinternieuwe, door ABN Amro gesponsorde opti misten over het water De verder gevorderde zeilers vermaken zich de hele dag op een langere baan, te> een volc krij V op rein fit i stri1 Uitc 's m pod ker Nap Qui Tan Mee kaïr Bon Loe Sch Ma\ 'Het leven is sappelen', zegt een vriend van mij. 'Altijd weer'. Hij Is arts in een Amsterdams zieken huis, wordt beheerst door fusies en andere ellende en heeft de nei ging het leed van de wereld in de plooien van zijn gezicht te herber gen Vanochtend, toen ik slaap dronken op mijn terras verscheen, drongen die woorden opeens in alle hevigheid tot mi] door Ik zag een zeer klein vogeltje, net uit het nest, verwoede pogingen doen om letterlijk hogerop te ko men Met een angstig vleugel- gescharrel won hij aan hoogte, zakte weer naar beneden en be gon dapper voor de tweede keer. Hij landde steeds weer in het gras, bekeek mij met priemende oogjes als was ik een monster, en begon weer. Iedere keer plofte hij ver dwaasd op de grond. Maar oefe ning baart werkelijk kunst, na ze ven herhalingen kwam hi) over de schutting en verdween uit mijn ge zichtsveld. Mijn God, wat een gesappel voor je een beetje kunt vliegen Gedachten razen snel door je hoofd en de vogel bracht mij bij mijn eens vieriarige dochter en de befaamde zwemles die toentertijd plaatsvond. Ik haat zwembaden, de geur, het chloor, het gegil, laat staan zwemlés van een kind dat je in de kleren moet hijsen, die met meer willen passen. En dat temiden van allemaal rennende naakte lijfjes en zenuwachtige va ders en moeders, die met een over daad aan handdoeken elkaar van de banken duwen. Toch moest het, had ik bedacht. Dat zwemmen. Mijn dochter was een wild ontembaar wezen dat er van hield langs steile kades te gaan en heel vaak met een kwikzilveren snelheid ons ontglipte. En we woonden aan zee. Ook daar op het strand was ze herhaaldelijk ont snapt en de laatste keer tijdens mijn radeloze zoeken, zei haar zevenjarige broer met dromerige ogen: 'Ik denk dat ze verdronken is, dat zou kunnen.' Die woorden ga ven de doorslag. Zwemles en snel. Het was een kind zonder veel over bodige vrees, dus ik verwachtte geen problemen. Ze spetterde er dan ook vrolijk op los. duwde twee jongetjes om en sloeg wild met ar men en benen. Maar groot worden is bezig zijn met zeer veel herhalingsoefeningen. Ik verdrong de gedachten aan mijn eigen vre selijke wemlessen, ooit, aan een haak in een ellendig kanaal. Ik had er erg lang over gedaan, met heel veel absentie. Ook mijn zoon legde een lange weg af, bang en verlegen als hij was. Maar dit kind sprong, duwde, slikte en schreeuwde er vrolijk op los. Tot het gareel in al zijn kracht kwam opdagen De zwemjuffrouw. Met een stem uit de hel probeerde ze de krioelende bende in bedwang te houden, in het bijzonder mijn wilde dochter Haar stem klinkt nog na in mijn oren en brengt een zeer diepe huiver te weeg. 'Lange benen, lange benen, ja jij daar, lange benen maken.' Alsof een oude grammofoonplaat met een diepe kras erop bleef vast lopen Zo spoot ze haar macht langs de touwen en over de met kurken versierde kinderen. Na twee lessen was het afgelopen. Stamp voetend maakte mijn dochter mij duidelijk dat ze met meer ging Was ze bang, nee. ze was niet bang. 'Ik wil met met die stem', zei ze, 'dat enge mens met die rotstem.' We hebben het nog een keer doorge zet, je wordt met zomaar groot. Maar met natuurlijk elan wist ze zoveel agressie op te roepen dat de stem uitvergroot leek. We staakten de zwemlessen en een jaar later ging alles vanzelf. Mijn vriend met het zeer geplooide gezicht heeft gelijk. Het leven is sappelen, er is altijd wat. Want de volgende dag lag het vogeltje dood n de plantenbak. Dana Rover ^Hattem toonde zich zondag ^wedstrijden om de maand- ,s met 43 stablefordpunten de 9°lfer en verwierf het recht een lan9 op de speciale parkeer de mogen parkeren. Bij de maandbekers worden twee wedstrijden gespeeld: een voor golfers met een handicap van 0 tot 26,4 en een voor golfers met een handicap van 26,5 tot 36. In beide gevallen worden over achttien hole stablefordpunten geteld. Omdat hij meer dan 36 punten scoorde, speelt, Van Hattem volgende keer met een lagere handicap, evenals Margreet de Graaff, die tweede werd met 39 pun ten en Willem Speelman, derde met 37 punten. Bij maandbeker 2 eindigde Cees Boks met 41 'op een eerste plaats. Opponent Koos Jongebreur be haalde met evenveel punten, na ver rekening van zijn handicap, een tweede plaats Manty Wijsman werd derde met 37 punten. Van de spelers met een handicap boven de 36 was Ria Timmer de beste met 41 punten, gevolgd door Mary Eelman met 40 punten. Piet ..Brouwer werd derde met 36 punten Een neary werd geslagen door Jan van Wijk, de longest drives waren voor Jan van Wijk en Mary Eelman. mlzi/dige Gerrit Jan de Haan "dam 1924) heeft onbeschrtjf- 'Sel betekend voor de natuur tje en het Texelse natuurbe- i het toerisme, het sociale i en de conservatie van het idelijke culturele erfgoed. Hij els onderduiker naar Texel en öna de oorlog assistent-con dor van het Natuurhistorisch '*w>, dat in de Dennen in een ik ran de Wehrmacht was ge- 'Sd De collectie was tijdens de ■Srioorlog in het 'glazen paleis - ULO grotendeels gesneuveld rnd door De Haan onder zeer k'lke omstandigheden voortva- 1 hersteld en uitgebreid. De 1 volgde later de cineast Her ven der Horst op als museum- deur. haan was een meester m het 'aviseren die voor geen enkel ,ei zijn hand omdraaide. Hij "hineerde idealisme mei prak- bmzicht. Met zi/n vrouw Annie ÏÏ'jals eerste in Europa in 7952 een zeehond op. Behalve het tonen van opgezette vogels, schelpdie ren, insecten, vissen en robben wilde De Haan het publiek opvoe den door de bezoekers respect voor natuurwaarden bi/ te brengen. Hii deed alles voor een belangrijk deel zelf. Met hetzelfde gemak waarmee hij op De Hors een aan gespoelde potvis ontleedde, pre pareerde hi/ vogels, trok hi/ tangs de scholen om biologieles te geven, maakte hij gevederde olieslacht offers schoon, zette hij acties op touw voor hongerende vogels en de schoonmaak van bos en strand, maakte hij een film over hel mu seum om toeristen te trekken en vergaderde hij met autoriteiten om subsidies los te krijgen In een tijd waarin de zorg om de na tuur en het milieu nog in de kinder schoenen stond, sloeg De Haan at alarm. Mede doorzijn pionierswerk is de vervuiling in de Waddenzee teruggebracht en de jacht op zee honden verboden Daardoor ging de zeehond in 1984 niet verloren voor de westelijke Waddenzee - zoals biologen hadden voorspeld- maar zwemmen er momenteel net zoveel robben rond als in 1950 circa 3000 exemplaren. De Haan's daadkracht en gedre venheid hadden ook een schaduw zijde Hij was met goed in organi seren en werken in teamverband. Hij ging koppig zijn eigen weg en stelde mensen voor voldongen fei ten, meestal omdat hij haast wilde maken met projecten. Maar altijd had hl/ daarbij een nobel doel voor ogen en Texel zou er zonder De Haan anders hebben uitgezien. Vanwege zijn enorme verdiensten voorde Texelse natuur en cultuur is hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oran/e Nassau. Gerrit de Haan stierf op 16 juni 1985 in de leeftijd van 60 jaar aan een hersentumor en werd door honderden Texelaars naarzi/n laatste rustplaats begeleid. (Foto archief Texelse Courant Het Europees Kampioenschap dat catamaranbouwer Nacra vorige week in Noordwijk hield, is een groot succes geworden voor de familie Pool. Solozeiler Dirk Pool werd eerste in de inter 17 klasse. Zoon Eddy schreef het kampioen schap in de formule 18 op zijn naam met zijn zeilpartner Arie van der Plas jr. Van dinsdag tot en met zaterdag werden tien wedstrijden in de ver schillende Nacra-klassen gezeild onder zeer wisselende weersomstan digheden: van bijna windstil tot wind kracht 7. Alle typen zeilden in de zelfde regatta, maar de klassementen werden per boottype opgemaakt Het aantal deelnemers stelde teleur. In de soloklasse van Dirk Pool deden slechts zeven boten mee. Behalve Pool ging het uitsluitend om leden Het gelegenheidsduo Biem Trap en Jos Waterman heeft donderdag in Den Hoorn de vijfde wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken gewonnen. In de bar rage waren ze net iets beter dan Henk en Tineke Spigt. Het was een sfeervol evenement in Den Hoorn, waar achttien aan spanningen hun uiterste best deden om zich in de punten te rijden voor het kampioenschap. Combinaties moeten in ten minste vier van de zes 'buitendorpen' hun rondjes rijden, willen ze mogen meedoen aan de fi nale, die woensdag 16 augustus in Den Burg wordt gehouden. De sterk ste van allemaal mag uiteindelijk de Jan Agterbokaal in ontvangst nemen. In Den Hoorn deden de duo's Trap en Waterman en Spigt en Spigt niets voor elkaar onder, zodat zij aan het slot een rondje extra moesten ma ken. Dick Smit en steekster B. Schip per waren eveneens in vorm, maar kwamen net iets tekort op de win naars. Een mooie derde plaats was evenwel hun deel De volgende wedstrijd wordt donder dag in De Cocksdorp gehouden en begint om 19.00 uur. Inspannen ge beurt achter het Eierlandsche Huis (en dus met aan de Langeveldstraat).

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5