xotisch tafereel langs het Hoornderslag Texel Race 'Hier onze culinaire mbities waarmaken' 'Molen is een plaatje en moet dat ook blijven' endenrace trekpleister van tweede autocross estaurant 'Bij Jef' verhuist naar 't Wapen van Texel BPRE Bezwaar tegen crossterrein ongegrond Cocksdorp krijgt Schipper Boonstraat Mooi tennisweer oornder biljarters onder dorpscafé Texelse Schaduwraad Haker: kritiek van politiek op offerte misplaatst .TEXELSE J COURANT .if w 1 Ben w hebben het bezwaar dat door 15 omwonenden was inge diend tegen de aanleg van een autocrossterrein in Eierland, onge grond verklaard. Conform de una nieme mening van de raads commissie voor ruimte, wonen en economie vindt het college dat de te verwachten aantasting van de leefomgeving acceptabel is, mede dank zij diverse voorwaarden. Door het crossterrein te plannen in de buurt van het vliegveld worden geluidsbronnen geconcentreerd, wat beter is dan het spreiden van geluidsbronne, zo meent het college- Bovendien wordt dit aspect onder vangen door de inmiddels verstrekte milieuvergunning (waartegen overi gens beroep is ingesteld bij de Raad van State). Verder is van belang dat het terrein maar voor een beperkt aantal crossen per jaar mag worden gebruikt en dat voor andere evene menten speciale toestemming nodig is. Anders dan de omwonenden vreesden zullen op het terrein geen kampeermiddelen, bebouwing en opslag van materiaal worden toege laten. Het college bestrijdt de klacht dat er naar de omwonenden te wei nig is geluisterd. Er is de afgelopen jaren veel overleg geweest en de be woners hebben een wensenlijst ge maakt waarmee de MAB-club zoveel mogelijk rekening houdt. 'De ge meente heeft zich meer ingespannen dan wettelijk verplicht is'. B en w zullen nu bij de provincie een verklaring van geen bezwaar aanvra gen, waarna de aanleg van het cross terrein kan beginnen. Waar de raadsleden in commissie verband nog de voorkeur gaven aan M. Boon Mzn. Straat als naam voor de verbindingsweg tussen de bejaar denwoningen in De Cocksdorp en het Eierlandsche Huis. stemden ze dinsdagavond zonder er een woord aan vuil te maken unaniem in met Schipper Boonstraat. Daarmee week hun stemgedrag weinig af van dat van de Texelse Schaduwraad, waar bij alleen de helft van de achterban NEE (11,0%) van de WD en een kwart van Texelse Belang voor M. Boon Mzn. Straat koos. Van de leden van de elektroni sche raad gaf 89 procent de voorkeur aan Schipper Boonstraat. es/eek de zomer woensdag te zijn begonnen en prompt lagen de Texelse stranden vol zonaanbidders. De Schotse Hooglanders die de vegetatie in de Bollekamer beheren, tisamen met duizenden vogels verkoeling in het water van het Groote Vlak. De 'buren' uit de Geul deden hetzelfde in het water aan de overzijde van de weg. Het leverde t/i aandoende taferelen op, die menig bezoeker van het strand bij paal 9 even deed stilstaan. IFoto Joop Rommels) iweld van de 'buiten-Texelse' icarcoureurs van de eerste valt moeilijk te overtreffen, heeft het er alle schijn van dat wede en laatste autocross tseizoen een bijzonder leuke I Trekpleister vormt de mee, een onderonsje van alen van de Nederlandse iitclub, die er een eigen com- >op na houden en op diverse tin heel Nederland hun wed en rijden. voo' het eerst dat ze acte de nee geven op Texel. Ze doen el zo'n vijfentwintig coureurs, in2CV's hebben omgebouwd euse crosswagens. Erg veel eschjnen ze daarvoor niet te at hoeven doen. Met het Inbou- an een kooi en enkele andere eidsbevorderende maatrege len voldoen ze aan alle eisen van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Vereniging, de voorwielaandrijving doet de rest. Een ander spektakelstuk wordt de rodeoafvalrace, die na de finale van de Formule 1 op het programma staat. Volgens een goede traditie gaat dan alles aan flarden, hoewel er de laatste jaren nogal wat coureurs zijn die meedoen aan de races op het asfalt van Lelystad, later in dit sei zoen, en om die reden hun auto pro beren te sparen. Een reden voor de andere crossers overigens om er extra tegenaan te gaan en hun voor zichtige concurrenten een paar deuk jes te bezorgen. Het geheel wordt vanuit een trailer van de firma Bakker aanschouwd door een gezelschap senioren, opa's en oma's van de crossers, die de ere gasten van de organiserende MAB- club zijn. Ze krijgen ook de tweezitsstockcar te zien waarin wet houder Nel Eelman tijdens de eerste aflevering een paar rondjes maakte. Ook het rondje vooraf, waarin alle Texelaars aan het publiek worden voorgesteld, wordt in ere hersteld, nadat deze vorige maand door een gebrek aan tijd was gesneuveld en de MAB vervolgens een stroom aan klachten had gekregen. De cross wordt van commentaar voorzien door Martin Trap, die dat vroeger vele malen deed en de huidige vaste speaker, Marco van Sambeek, voor één keer vervangt. Het racegeweld op het bekende par cours aan de Genteweg (nabij Oosterend) begint net als vorige keer om 12.00 uur. Een toegangsbewijs kost ƒ15,-, kinderen tot en met 12 jaar betalen half geld. Bij prachtig weer is afgelopen week end op de banen van het Eierland sche Huis een recreatief toernooitje voor tennissers gehouden. De orga nisatie was uiterst tevreden over het verloop. Sommige spelers maakten het zichzelf behoorlijk moeilijk door aan drie onderdelen mee te doen. Uitslagen Herendubbel 1 Harald en Alexander Grzywatz; 2.Leo en Dirk Jan Saai. Damesdubbel. 1 .Els Ooyevaar en Ditte Westdorp; 2 Anneke Saai en Jolanda Stark. Herenenkel. 1 .Harald Grzywatz. 2.Dirk Jan Saai Mixdubbel 1 Dirk Jan en Alicia Saai; 2.Harald en Michaela Grzywatz. Verliezers herenenkel 1 Alexander Grzywatz; 2.heer Reinardt. In de damesenkel werden geen wedstrijden geen gespeeld. Kok John Stevens, nu nog in dienst van 't Wapen van Texel, treedt in dienst bij de nieuwe exploitanten. lel, het restaurant aan de enstraat, verhuist naar Den n Uitbaters Jef Schuur en üaKeijser worden met ingang iktober de nieuwe eigenaars Wapen van Texel, het hotel- restaurant in de Herenstraat, snds halverwege de jaren tg eigendom is van Henri van en William Pijnacker. De agnons, die naar eigen zeg- 1e laatste vijf jaar 'dag en (hebben gewerkt, gaan zich mtreren op de exploitatie van 5e Zwaan in Den Burg. Dank- I afstoten van hun bedrijf in toorn krijgen ze ook meer tijd hun gezinnen. ir startte 4,5 jaar geleden zijn irant Bij Jef, dat zich onder als culinaire verwennerij en danig verschillende malen de jjtrders van de biljart- fnigingen in Den Hoorn heb- »an Jef Schuur, de nieuwe toitant van 't Wapen van *1, te horen gekregen dat ze rend seizoen op zoek moeten 'een nieuw onderkomen. Bil- en is nu eenmaal moeilijk te dineren met de functie van daliteitenrestaurant, zoals :!ers in het verleden ook heb- ondervonden. Om die rede huisden clubs toen van 'dsmanswelvaren naar het nmalige Happy Days, het hui- Wapen, dat komende herfst ill omgedoopt tot Bij Jef Het taekt met aan begrip voor besluit van Schuur, maar t'inee is nog met de vraag htwoord waar de biljarters hde drie clubs ditmaal naar- rioeten Met het nieuwe sei- 31 m aantocht, breken de be nders van de drie clubs zich hoofd over een oplossing, 'nurant-partycentrum Loods- jjtdum? De kantine van ZDH? ren Hoorn waren ze er gister- *d nog niet uit. Zeker is dat rerdwgnen van het laatste ®e dorpscafé menig Hoornder redenken stemt (landelijke) publiciteit haalde. Schuur 'Het was een mooie tijd en we heb ben het met veel plezier gedaan. Ik vind het nog steeds heerlijk om in de keuken te staan en lekkere dingen te maken. Maar koken is niet mijn hele leven. 11^ben ook ondernemer en wil verder groeien. In de Gravenstraat zijn we te beperkt in onze mogelijk heden. De ruimte om op culinair ge bied iets bijzonders te doen is ge woon te klein. We zijn al een paar jaar om ons heen aan het kijken. Op Texel zijn maar een paar panden waarin wij ons verhaal kwijt kunnen. Als locatie past Den Hoorn goed in ons plan. Dit is een schitterend pand, statig, met veel ruimte, dat veel mogelijkheden biedt. We maken er een mooie keu ken in en het restaurant passen we helemaal aan onze eigen sfeer aan. De culinaire verwennerij gaat verder in Den Hoorn.' Culinaire themaweken 'Met de ruimte die we straks tot onze beschikking hebben kunnen we leuke dingen doen. Je moet denken aan culinaire themaweken en proeveriien. We staan regelmatig in landelijke bla den en krijgen vragen of mensen bij ons kunnen blijven slapen. Het komt dus mooi uit dat dit pand tien hotel kamers heeft. De korte vakanties worden steeds belangrijker, mensen hebben meer vrije tijd en geld. Daarop kunnen wij met eet- arrangementen mooi inspelen. Een restaurant waar je kan blijven slapen. In dat opzicht is Den Hoorn een prachtige locatie. Alleen al doordat je hier op loopafstand twee andere unieke restaurants (Schuur doelt op 't Kompas en Klif 12, red.) hebt. Hier kunnen we onze culinaire ambities waarmaken.' Net als andere restaurants in Den Hoorn, zal Bi] Jef een jaarrond bedrijf worden. Daarbij komt de nadruk te liggen op het restaurant. 'We houden natuurlijk een bar in de zaak, voor gasten die na de maaltijd of 's avonds een drankje willen, maar de huidige functie van dorpscafé zal verdwijnen.' Gezin Met de verkoop nemen William Pijnacker en Henri van der El afscheid van de zaak die ze een jaar of vijftien geleden betrokken. De twee uit Ridderkerk afkomstige compagnons namen hun intrek in het hotelcafé, aanvankelijk met de ambitie om met name het café uit te bouwen. De jeugd wist het toenmalige Happy Days uitstekend te vinden. 'Maar toen de jongerencamping een jaar of tien geleden verdween, droogde de klan dizie op en hebben wij het roer omgegooid en zijn we ons meer op eters en het hotel gaan richten.' Om de zaak meer bekendheid te geven, werd de naam veranderd. De laatste vijf jaar combineerde het tweetal het bedrijf in Den Hoorn met andere za ken. Eerst was dat het cafetaria van camping Dennenoord, een zaak die vorig jaar werd verruild voor De Zwaan 'Twee zaken draaien gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Als je jong bent maakt het allemaal niet zoveel uit. De beuk er in en we gin gen er voor. Maar nu we een gezin hebben, willen we ook meer aan dacht geven. Nu café De Zwaan lek ker draait, kunnen we ons deze stap permitteren.' De Texel Race, algemeen gezien als Europa's zwaarste surfwedstrijd, wordt dit jaar op 16 september geva ren. Het startschot van deze elfde editie, die tevens geldt als het Neder lands kampioenschap marathon- surfen, klinkt om 10.00 uur bij paal 9. De vijftig (geselecteerde) deelnemers varen vervolgens met de klok mee om het eiland en finishen bij paal 9. waar ze, net als het publiek, worden getrakteerd op gebakken vis. 's Avonds is er een feest in vakantie centrum De Krim, hoofdsponsor van de race, georganiseerd in samenwer king met het bekende merk Simmer JA (89 0%) PvCA Het stemgedrag van de Texelse Schaduwraad. Jef Schuur en Christa Keijser zullen 't Wapen van Texel, nu nog eigendom van William Pijnacker en Henri van der El, omdopen in 'cu linaire verwennerij Bij Jef'. (Foto Goraid r/mmomwnj 'Een gouden aandrijfriem? Ik denk dat politici die zulke opmerkingen maken, niet weten waarover ze het hebben. Het is jammer dat ze zich niet beter hebben laten informe ren.' In de woorden van Dick Haker, samen met de gebroeders Keijzer molenaar van de molen Het Noor den, klinkt verbijstering door. Oor zaak is de kritiek die raadsleden Jan Koolhof (CDA) en Dick Drijver (Texels Belang) hadden op de of ferte die hij heeft laten maken voor de vervanging van een nieuwe aandrijfriem voor de pompen van de monumentale molen Van de raadsleden werd dinsdag avond instemming gevraagd om ƒ9.000,- beschikbaar te stellen voor de vervanging van de riem voor de aandrijving van de drie verticale pom pen die het polderwater in de molen- kolk pompen. De 15 meter lange le ren verbindingsriem tussen de molen en het pompensysteem, dat in 1928 werd geplaatst, is in oktober gebro ken. Sindsdien draaien de wieken nog wel, maar de pompen werken niet meer. Plannen om de riem te vervangen zijn er al lang, maar de uit voering strandde op de bekostiging. 'We hebben zoveel pech gehad', doelt Haker op vitale onderdelen als de achterkeuvelens en de lange en de korte spruit waarvan het hout was doorgerot en vervanging nodig was. Daarvoor moest eigenaar de vereni ging De Hollandse Molen zodanig diep in de buidel tasten, dat geen geld overbleef om de leren riem te vervangen. Molenkolk Teneinde een oplossing te vinden, deden de molenaars en beroep op de gemeente, hoewel die op papier niet verantwoordelijk is voor de molen. Die heeft sinds 1976 de status van rijksmonument, evenals het uitwatenngs- en bemalingscomplex. Maar het budget dat het rijk beschik baar stelt, is verre van toereikend voor de vervanging. 'Langer wachten is echt niet verantwoord', doelt Haker op de stilstaande pompen. 'Alles dat stil staat, gaat achteruit. Je moet niet gek opkijken als de boel straks hele maal vastzit. En dan zijn we verder van huis. Bovendien is het waterpeil in de molenkolk al veertig centimeter gezakt. Het begint helemaal te stin ken. De molen zorgt ervoor dat het water stroomt en dat er zuurstof en leven in komt.' Haker weet het als geen ander, want als molenaar is hij er bijna dagelijks te vinden 'Zo'n molen vergt héél veel onderhoud.' Met mede-vrijwilliger Willem Keijzer is hij er elke zaterdag aan het werk. Zo hebben ze afgelopen winter het hekwerk rond de molen en de kruivlonder vernieuwd en delen van de molen van een nieuw verfie voor zien 'De molen is een plaatie en dat moet zo blijven Op gezette tijden laten ze de molen draaien Dat zal ook gebeuren tijdens de Open Monumentendag die op 9 september wordt gehouden, maar de eigenlijke functie van de molen, het wegpompen van water, kan dan nog met worden gedemonstreerd. Want er is wel offertje aangevraagd bij een Hillegoms bedrijf dat de riem kan le véren, maar in afwachting van het be sluit van de raad om de kosten te dekken, is de bestelling nog niet de deur uit. Over de offerte was dinsdag avond in de raadszaal héél wat te doen. 'Een riem die ƒ600,- per strek kende meter kost, is die soms van goud of zo?', vroeg Jan Koolhof, die wel een adresie wist waar dezelfde riem voor honderd gulden per meter te koop is. 'Zijn we hier met als Sin terklaas bezig?' Ook Dick Drijver was van mening dat de ƒ9.000.- die werd gevraagd veel te hoog was. 'Dit be drag kan een stuk worden verlaagd.' Verkeerde maat Maar volgens Haker hebben de poli tici het bij het verkeerde eind. 'Zij ba seren zich op een riem met een door snede van 16 centimeter. Maar praten hier over een riem van 26 cen timeter breed. Meet maar na', haalt hij de rol uit het pomphuis tevoor schijn. 'Toen ik in de gaten kreeg dat het in de gemeentelijke stukken ver keerd stond genoteerd, heb ik dat meteen aan een ambtenaar doorge geven. Maar nu blijkt het toch er weer verkeerd in te staan. Het was beter geweest als de betreffende raadsle den zich tevoren beter op de hoogte hadden gesteld. Zo'n riem is ge maakt uit één stuk. De montage moet gebeuren door een gespecialiseerd bedrijf van de overkant, dat hiervoor naar Texel moet komen, waarmee ook de nodige kosten zijn gemoeid. Die ƒ9.000,- is echt niet te hoog in geschat. Maar als onze raadsleden het beter weten, dan zijn ze welkom.' Te duur of niet, de raad stemde dins dag. mede gezien de toeristische functie van de molen, wel unaniem in met de aanschaf van de riem, zodat de molen in ieder geval bij de vienng van het 125-jarig bestaan van polder in 2002 water kan pompen. Molenaar Dick Haker toont de leren aandrijfriem die in oktober is gebroken en waar door de pompinstallatie sindsdien niet werkt Het waterpeil in de molenkolk is daardoor al veertig centimeter gezakt. Enkele raadsleden vinden de offerte voor een nieuwe riem veel te hoog, maar die zijn volgens Haker verkeerd geïnformeerd. tFoto Genre VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5