'De nieuwe directeur moest geld kunnen binnenhalen. We hadden geen betere kunnen krijgen dan Jan Kuiper ƒ100.000,- Laat hem niet vallen Brugge wordt nog steeds pissig als er een vergiftigde buizerd dood uit de lucht valt De naam EcoMare sloeg aan. Sommigi waren er al geweest voordat het bestoi] n .TEXELSE COURANT' 0900-821.24.ll Giro 222.111 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 LANGE A nj„ TERMIJN /\genda van de Waddenzee, zeggen Brugge en Sytsma. 'Door onze invloed op beleidsmakers en fabrieken en de aandacht in de media is de vervuiling van de jaren '70 met succes bestre den. De Haan had er al in 1962 mede voor gezorgd dat het |achtverbod werd afgekondigd. Later heeft de in stelling van rustgebieden en bewakingsboten een gunstig effect gehad', zegt Brugge. 'Maar we zijn altijd nuchter gebleven en hebben het wel en wee van het wad nooit hele maal opgehangen aan de zeehond. Nu proberen we bijvoorbeeld de wadpier naar voren te schuiven als graadmeter die aangeeft hoe het met de ecologie is gesteld. Daarmee heeft de ïeehond niet afgedaan: die blijft een goede indicator omdat hij aan het eind van de voedselketen staat.' Kees Kuip (49 jaar, technisch medewerker en huisdrukker), Henk Brugge (46, hoofd dierenverzorging) en Wiebe Sytsma (53, hoofd technische dienst) vieren hun 25-jarig ju bileum als medewerker van EcoMare, dat een kwart eeuw geleden onder de naam Natuurrecreatiecentrum de deuren opende aan de Ruyslaan. In de krant van dins dag blikten zij vooral terug op de avontuurlijke pionierstijd onder directeur Gerrit de Haan. Vandaag komen de verande ringen en de enorme groei aan bod die het centrum heeft on dergaan sinds de komst van diens opvolger Jan Kuiper. Sytsma: Toen hij hier begon stelde Kuiper meteen een meerjarenplan op. Ik zei nog tegen Henk: "Hij zit mooi te hemelvliegen." Maar hij kreeg alles voor elkaar.' Na al die ja ren gaan de mannen van het eerste uur nog steeds gemoti veerd en met veel plezier naar hun werk. Het meerjarenplan van Kuiper tekent het verschil in persoonlijkheid tussen de nieuwe en oude directeur, maar ook de verandering van de tijdgeest. Veertig jaar lang was het motto on der het bewind van Gerrit de Haan 'niet denken maar doen' geweest, 'geen woorden maar daden'. Gedre ven door idealisme en een onge kende dadendrang had De Haan geen tijd en aandacht voor organise ren, vergaderen, werkoverleg, be leidsplannen, fondsenwerving en public relations Brugge: 'Daar had hij een hekel aan. Daar was het bestuur voor, een noodzakelijk kwaad in zijn ogen. Hij was al lang blij als hij lekker bezig kon zijn De Haan was ook geen academicus - door de oorlog heeft hij met kunnen studeren. Maar als er geschept of stront geruimd moest worden stond hij met zijn rode zakdoek om in de voorste linies.' Sytsma: 'Hij dacht niet lang na, zette dingen met eerst op papier. "Kom op Wiebe, hang de kar erachter, we gaan!", dat was zijn manier.' Toch heeft De Haans praktische inslag veel opgeleverd. Het Maritiem Museum in 'Oudeschild bijvoorbeeld Sytsma: 'De gemeente had 35 mille gereser veerd voor de restauratie van de wier- schuur aan de Barentszstraat. "Geef mij dat geld maar, dan doe ik het zelf wel", zei De Haan. Van dat geld heb ben we in 1980 - toen de gemeente nog vond dat ieder dorp een museum moest krijgen - de wierschuur afge broken, gerestaureerd en ingericht. En jaren voordat de plannen voor het Natuurrecreatiecentrum rond waren, had hij al een pijpleiding vanaf één van de strekdammen bij paal 17 on der de zeewering en de duinen aan gelegd voor de aanvoer van water naar de zeehondenbassins.' De hui dige tijd met zijn bestemmingsplan nen, museumnota's, inspraak mogelijkheden, bezwaarschriften- en artikel-19-procedures zou een gruwel voor De Haan zijn geweest, zo den ken de jubilarissen. 'Daar zou die he- le-maal niks mee kunnen', lacht Brugge. Sinds 1980 was het personeelsbe stand gestaag uitgebreid en werd een structurele managementbenadering meer en meer een vereiste, niet in het minst vanwege het toegenomen be lang van fondsenwerving en de daar voor noodzakelijke publiciteit. 'De Haan dacht altijd: "Ach, als we een tekort hebben dan vullen de subsidie gevers het wel aan." En in de eerste tien jaar deden we helemaal méts aan reclame en PR. Van De Haan hoefden we ons met zo nodig voor de rest van Nederland te profileren. Hij wilde het 'Op het complex zijn we zo'n beetje uitgebouwd. Zo'n groot project als de Waterzaal zal er wel niet meer komenzegt Henk Brugge die hier een zeehond voert. 'Een nieuwe biotoop voor de zeehonden zou wel mooi zijn, met een zandplaat en andere natuurlijke elementen.(Foto Bart Bosch) had. 'We hadden geen betere kunnen krijgen. Binnen een jaar had hij het ggld bij elkaar voor een nieuwe zeehondenopvang.' Een hele presta tie, zeker tegen de achtergrond van de belabberde financiële toestand waarin Kuiper het Texels Museum had aangetroffen. De 36-jarige ecotoxicoloog doctor Jan Kuiper kwam over van de Helderse vestiging van het marien- ecologisch onderzoeksinstituut TNO. Hij werd op Texel meteen geconfron teerd met het gemeentelijke stand punt dat een Nationaal Park onge wenst was. Volgens Kuiper zou die status juist veel geld opleveren terwijl de gebruiksmogelijkheden voor de liefst in alle stilte zijn eigen gang gaan. Die media kwamen vanzelf wel. Maar de tijden waren veranderd', zegt Brugge Dat de aandacht in de lan delijke media gunstig kon uitpakken, was in 1983 gebleken toen de Evan gelische Omroep 'EO Ronduit Texel' uitzond, met beelden van het aange klede potvisskelet op het buiten terrein van het NRC. 'Het effect merk ten we al snel. Je zag meteen een flinke toename van de bezoekers aantallen', herinnert Kees Kuip zich. Toen De Haan met verlammings verschijnselen in het ziekenhuis lag, heeft Brugge de media in mei '85 voor het eerst actief benaderd. 'Lenie 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen was daar erg goed in. Op Inmiddels was het Natuurrecreatie centrum in 1987 omgedoopt tot EcoMare. De naam NRC dekte de lading van het Centrum voor wadden en Noordzee allang niet meer Duitse toeristen associeerden 'Natuur recreatiecentrum' nog al eens met een ontspanningsoord voor naturisten en Nederlanders dachten bij het NRC vaak aan het gelijknamige dagblad. Onder Texelaars was het begrip nooit ingeburgerd: die bleven volharden in 'het museum' Uit een lijst met tientallen suggesties - waar onder het Gerrit Jan de Haanmuseum - werd EcoMare gekozen. Uit straat- onderzoek in Den Haag was geble ken dat EcoMare goed aansloeg. Enkele ondervraagden beweerden zelfs dat ze al bij EcoMare waren geweest terwijl het nog met eens bestond. Voor het behoud van de soort is de opvang van zeehonden al lang niet meer nodig, want het gaat goed met de zeehond. 'Toen er nog maar 400 in de Nederlandse Waddenzee rond zwommen en er in bepaalde perioden in het westelijke deel geen enkel zee hondje werd geboren, was ieder ge red en uitgezet dier er natuurlijk één. Dat verhaal kunnen we nu niet meer verkopen', zegt Sytsma. die tot voor kort ook in de opvang werd ingezet. Toch blijft de belangstelling voor het fotogenieke roofdier onveranderd groot, zo bleek onlangs nog maar weer eens toen zo ongeveer de hele vaderlandse pers uitrukte voor een klassiek concert bij één van de bas sins. 'Het is altijd wat met die zeehon den. Of het gaat goed, of het gaat slecht of ze zijn ziek', zegt Brugge. 'Ik verbaas me er na 25 jaar nog steeds over dat die zeehond zoveel aan dacht krijgt. Daarom zijn we ook nooit afgestapt van de formule die al sinds het begin werkt: met zeehonden lok je de mensen en de media naar bin nen en vervolgens laat je zien wat er nog meer op het wad en in de Noord zee leeft en welke bedreigingen er voor het héle ecosysteem zijn.' EcoMare heeft zeker haar steentje bijgedragen aan de verbetering van de zeehondenstand en de ecologie een gegeven moment dacht heel Nederland dat alleen in Pieterburen zeehonden werden opgevangen - er zijn trouwens mensen die dat nog steeds denken en verbaasd zijn als ze bij ons de zeehonden zien. Ik dacht: "Verdomme, iedere keer weer Pieter buren! Ik zal ook eens bellen." Met toestemming van De Haan - als hij niet in het ziekenhuis had gelegen had ik het trouwens nooit gedaan - heb ik het Jeugdjournaal ingescha keld. Dat heeft een reportage ge maakt van het uitzetten van een vier tal zeehonden bij Terschelling.' De uitzending kwam op het juiste mo ment: het stichtingsbestuur had kort daarvoor nog geklaagd dat Texel de publiciteitsslag met Pieterburen dreigde te verliezen. Een maand later overleed de 60-ja- rige Gerrit Jan de Haan aan een her sentumor. Vervolgens opereerde de Stichting Texels Museum - waaron der behalve het Natuurrecreatie centrum ook het Maritiem Museum in Oudeschild, de Oudheidkamer in Den Burg en het inmiddels opgeheven Scheepvaartmuseum in Den Hoorn ressorteerden - een jaar lang zonder directeur. 'Wiebe en ik zaten in de sollicitatiecommissie. Onze belang rijkste eis was dat de nieuwe direc teur in staat in zou zijn om meerdere geldbronnen aan te boren', zegt Brugge. Jan Kuiper, de eerste univer sitair geschoolde die in juni 1986 werd binnengehaald, bewees dat hij wat dat betreft heel wat in zijn mars Wiebe Sytsma mag graag met zijn handen (maart 1998). werken. Hier knutselt hij aan de waterzaal (Folo archmt Tczolso Courant eilanders in bos en duin nauwelijks zouden worden beperkt. 'Het is meer een etiket', zei Kuiper destijds in de Texelse Courant. De afloop van die discussie is intussen bekend. Kuiper zette een promotiebeleid op poten, trok nieuwe, gespecialiseerde medewerkers aan die in verschillende diensten werden ondergebracht en verbreedde het werkterrein van het Natuurrecreatiecentrum, dat behalve een levendig museum een voorlichtingsmstituut werd met de Wadden- en Noordzee als onder werp. De educatieve functie kreeg een zwaarder accent, evenals de ac tieve informatievoorziening aan over heid, media en publiek Maar bovenal stak Kuiper zijn voelhoorns uit en bouwde hij zorgvuldig aan een net werk met als uiteindelijke doel het binnenslepen van financiële midde len. Hij had het tij mee: eind jaren '80 kwam het milieu bovenaan de natio nale politieke agenda te staan. 'Het is ongelooflijk wat Kuiper allemaal heeft bereikt, misschien nog wel meer dan De Haan', zegt Brugge Na de zeehondenbassins volgden kan toren, een educatieve vleugel en eer nieuwe vogelopvang. Kuipers mag num opus is de ondergrondse Water zaal die in 1998 door prins Willem Alexander werd geopend De kroon prins trad daarmee in de voetsporen van zijn vader, die in 1976 het NRC officieel in gebruik stelde door per he likopter een zeehondje uit te zetten. Onder Kuiper steeg de publieke be langstelling tot 300.000 bezoekers per jaar; in de jaren '70 lag het gemid delde op circa 120.000 en gingen er in de winter wel eens dagen voorbij zonder dat er ook maar iemand kwam. In die dagen moest het NRC het in het hoogseizoen niet zeven medewerkers stellen. Inmiddels staan er zo'n vijftig mensen op de loonlijst. Niettegenstaande zijn grote verdien sten is Kuiper nooit 'de man van het volk' geworden die De Haan was. Door de professionalisering en uit breiding van het NRC maar ook door zijn geheel andere achtergrond is de denker Jan Kuiper nooit zo dicht bij de Texelaars komen te staan als de doener Gerrit de Haan. Dieptepunt was de verhouding met de jutters van het Maritiem Museum; met enkelen van hen raakte hij al binnen een jaar na zijn aantreden gebrouilleerd. Toch werd de vrede weer getekend en het woordje 'Jutters' aan de naam van het museum toegevoegd. Rond 1993 ontstond een onverzoenbare breuk en vijf jaar later vertrokken de jutters uit Oudeschild en moest de rechter eraan te pas komen om de boedel te verdelen. EcoMare heeft met als uiteindelijk doel zichzelf op te heffen. 'Dat zou schitterend wezen', grinnikt Sytsma, maar hij meent er mets van, want hoe goed het ook met het wad of de Noordzee mocht gaan, 'het blijft van belang om het besef van de mensen te voeden', zoals hij het verwoordt. Door de natuur zichtbaar te maken krijgt de massa er meer belangstel ling en waardering voor en zal de publieke opinie zich eerder keren te gen eventueel menselijk ingrijpen dat het precaire evenwicht verstoort, denkt Sytsma, En als EcoMare zich- schaarste onder met name de schol ekster zal veroorzaken. De vissers bestrijden dat en dreigen met een miljoenenclaim als de start van het nieuwe visseizoen langer dan een paar weken op zich laat wachten De avontuurlijke tijden onder Gerrit Jan de Haan zijn voorbij en EcoMare is een heel ander instituut geworden dan het Natuurrecreatiecentrum uit de beginperiode van de jubilarissen. 'We hebben alle facetten meege maakt. Zoals het toen eraan toeging zou vandaag niet meer kunnen. Ik mis de reuring wel eens en met de zee- is mijn inspiratiebron. EcoMatj uitstekende deskundigen in hi mij van informatie voorzien. La die kennis maar vertalen na media. Vroeger stond ik op de caden, die tijd is voorbij. Maari nog steeds pissig als er een vergaat en voor duizenden olies offers zorgt of als er op Te» vergiftigde buizerd dood uit de valt. Dan denk ik: dit pik ik ni mag met. Maar gelukkig kan genieten als het goed gaat, ze met de zeehonden.' Kees Kuip heeft net het teer va Woensdag 16 augustus: Ringsteken in Den Burg; 19.00 u. Zaterdag 19 augustus: Strender Pop; 13.00-21.00 u.; muziekms Oosterend. Zondag 20 augustus: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u.; toegang gratis. Cabaretier Bert Hermelmk met het programma 'Raar'; Klif 12; 20.30 uur, ƒ20,-. Dinsdag 22 augustus. Zomeravondconcert met mezzo sopraan en orgel; NH kerk Den Hoorn; 20.15 uur. Vrijdag 25t/m zondag 27 augustus: Texel Sea and Street Festival in De Koog. Zondag 27 augustus: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u.; toegang gratis Cabaret-café; De Lindeboom; 11.00 uur. Maandag 28 en dinsdag 29 augus tus: Het Groot Niet Te Vermi|den met 'Tour Unlimited'; Klif 12; 20.30 uur, F35,- Dinsdag 29 augustus: Zomeravondconcert met mannenkwintet; NH kerk Den Burg; 20.15 uur. Zaterdag 2 september: Noordhollands kampioenschap tijd rijden. Zondag 3 september: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u.; toegang gratis. Op de haven van Oudeschild wordt het Nederlands kampioenschap ring steken verreden. Maandag 4 september: Schapenfokdag. Dinsdag 5 september: Zomeravondconcert met dwarsfluit, gitaar en accordeon; NH kerk De Cocksdorp; 20.15 uur. Donderdag 7 september: Een kijkje in de keuken van het caba ret met diverse cabaretiers; Klif 12; 20.30 uur, 22,50. Zaterdag 9 september: Open monumentendag. Zondag 10 september: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u toegang gratis. Dinsdag 12 september: Zomeravondconcert met sopraan, countertenor; viool en orgel; NH kerk Den Hoorn; 20.15 u. Zaterdag 16 september: Texel Race. Zondag 17 september: Muziek in de Worsteltent; 15.00 u.; toegang gratis. Cabaretier Hans Dorrestijn met het programma 'Professor Dorrestijn en zijn sprekende kat'; Klif 12; 20.30 uur, 22,50. Donderdag 21 september: Cabaretier Jan Rot met het pro gramma 'Meisjes'; Klif 12, 20.30 uur, 22,50. Vrijdag 22 en zaterdag 23 septem ber: Lionsveiling; bedrijfsschuur Rab, Vlamkast. Zondag 24 september: Cabaret-café, De Lindeboom; 20.15 uur. Muziek in de Worsteltent; 15 00 u toegang gratis. Donderdag 5 oktober: Folkconcert Bushbury's in Question Plaza; 20.30 u Zondag 8 oktober: Zangeres Natascha Emanuels met het programma 'I'll remember you, Chet Baker'; Klif 12; 20,30 uur, ƒ22,50. Vrijdag 13 t/m zondag 15 oktober: Bluesfestival in Den Burg. Donderdag 19 oktober: Cabaretgroep Kloosterboer met het programma 'Kloosterboer op zijn re tour'; Klif 12; 20.30 uur, ƒ22,50. Donderdag 28 oktober: Cabaretiers Johan Hoogeboom en Herman Erbè met het programma 'De buitenstaanders'; Klif 12; 20.30 uur, 22,50. Donderdag 2 november: Folkconcert van Allan Taylor in Question Plaza; 20.30 u. Zondag 5 november: Motorcross op het terrein van de MAB om de Gerrit Zijm-bokaal; 20.30 uur. Eenakterfestival in Klif 12; 14.00 uur. Zondag 19 november: Folkconcert van Magna Carta; Klif 12, 20.30 uur, 22,50. Vrijdag 24 november: Cabaretier Marcel Verreck met het programma 'Het tetrix-gevoel'; Klif 12; 20.30 uur, ƒ22,50. Zaterdag 25 november: Uitreiking 'lokaal compliment'; bgm. De Koninghal; 20.00 u. Zondag 3 december: Cabaretière Adèle Bloemendaal met try-out van het programma 'De Ve dette'; Klif 12; 20.30 uur, 35.-. Donderdag 14 december: Folkconcert van Iron Horse in Question Plaza, 20.30 u. In ons land wordt I op dc 150 mensen getroffen door epilepsie. Hel Nationaal Epilepsie Fonds staf j voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een info-lijn folders en brochures begeleide vakantieactiviteiten. individuele hulp. epilcpsicprojecten in ontwikkelingslanden Vragen over epilepsie.' Bel de Epilepsie Info-lijn. INntionual Epileps.e Fonds Postbus 270. .1900 (iB Houten Internet: www.cpilepsicfnnds nl /Tl', si u*«Vr 'r» vn w nxM.S' V KWCWINWtUV'NrtlW IV.'II Word donoteur. Er Is nog zoveel te doen. zelf al overbodig zou willen maken, dan is de tijd er volgens Henk Brugge nog lang niet rijp voor. 'Het is mooi om te zien dat het op onderdelen goed gaat, maar op bepaalde terrei nen gaat het helemaal niet goed. Wij denken bijvoorbeeld dat de schelp dier- en kokkelvisserij schadelijk is voor het ecosysteem. Het water dichte bewijs daarvoor is nog niet geleverd, maar soms moet je dan uit voorzorg alvast stelling nemen. Zo wordt er in ieder geval over het thema gediscussieerd.' In het geval van de kokkelvisserij is dat zeker zo: deze week schorste de Raad van State op verzoek van de Waddenvereniging en Vogelbescherming Nederland de vergunning voor de kokkelvissers op het wad. De natuurbeschermers vre zen dat de kokkelvisserij voedsel- honden heb ik een prachtige tijd ge had, maar iedere periode heeft zo z'n bekoring', zegt Sytsma. 'Ik heb lol in wat ik doe. Straks beginnen we met het inrichten van de nieuwe exposi tie, daar leef ik helemaal naartoe. Ik zie dan direct resultaat van m'n werk. Mij moet je niet achter de computer zetten. Dat is meer iets voor de nieuwe generatie, die groeit ermee op.' Als Sytsma ondanks zijn computerfobie even later de informa tieve CD-rom 'De Vleet' de hemel in prijst, beginnen zijn collega's harte lijk te lachen. 'Wat denken jullie? Ik zit ook wel eens achter zo'n ding hoor!', reageert Sytsma. 'Ik ben een mens die het publiek graag een boodschap meegeeft', zegt Brugge. 'Die milieuboodschap zit zogezegd voor in m'n hoofd. Dat handen gewassen. 'Ik heb geen drijfveer. Ik kom net van hi dat zegt genoeg', lacht hi|. Kuif nog altijd goed gemutst na werk, vooral omdat er bij Eci zulke leuke mensen werken, hier een prettige werksfeer, graag mensen om me heen naar hun zin hebben. Het gi verloop onder het personeel natuurlijk wel iets. Vroeger zatp met z'n zevenen om de koffieta nu zijn het er vijftig, maar ook de welmgen zijn okay. Ter gelega van ons jubileum hebben boot gehuurd en zijn we nas schelling gevaren, naar Oeral, een ging mee en we hebben lijk gelachen. Dan kun je hei goed met elkaar vinden.' Bart 8 ten behoeve -/an de bouw van een educatieve vVwgrt aan fte» gebouw ven EcoMare, centrun voor wadden en Noordzee, Texel v PEN energiebedrijf noord-holland_ Jan Kuiper (rwist waar Abraham de mosterd haalt: bij de overheid, bedrijven en charitatieve instellingen. Hier neemt hij syml een ton m ontvangst van W,m ten Have van energiebedrijf PEN. Het geld was bestemd voor de bouw van een educatieve view voor natuur- en milieuonderricht aan scholieren en volwassenen (juni 1991). (Foto are/.*/ AangekxxJen op 7 juni 19B1

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6