Tjepkema grote winnaar schapenfokdag Opmeer etcrawl en zaklopen op 50e Marine Waterkamp ipen voor kankerbestrijding 1-1-2 Een mand met een schaapje Om te onthouden .TEXELSE yCOURANT' ecorddeelname rimstrandloop ^^ZjOmQxverhaal Toerclub fietst rond IJsselmeer Italianen maakten dubbele overtocht Noordoostpolder komt op bezoek Nogmaals: 'Gegabber' VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 iL/>',V^f4 >w .v X' ■R'Xva :>- ngeest, motivatie, probleem op- end en kundig zeiler. Wie over eigenschappen beschikt kan bi] de Koninklijke Marine ver ppen. Zeker tijdens het Water- s, een jaarlijks terugkerend eve- untvoor kinderen van medewer- ran het ministerie dat deze week de vijftigste keer werd gehou- Honderdtwjntig jongeren, varië- in leeftijd van 15 tot 19 jaar en mstig uit heel Nederland, hielden in en rondom de Joost ileinkazerne bezig met activitei- izeilen, zwemmen, hardlopen, n bouwen, kettingsjouwen, len een amfibische cross door ikbaai, een geducht onderdeel van de mariniersopleiding. Een en ander gebeurde onder leiding van luitenant-kolonel der mariniers Han Thesingh, de commandant van het waterkamp. De jeugd werd ingedeeld in tien zo genaamde sloepen, groepen die on der leiding staan van een boots, die worden bijgestaan door een kwartier meester. Om de teamgeest te verho gen werden de jongens aangespro ken als Sjakies en de meisjes als Schuddebuikjes. Voor de officiële vie ring van het Waterkamp hadden ma riniers onder andere een klimwand, een Kop van Jut en een stier laten komen. Typisch Defensieonderdeel was de catcrawl, waarbij de jeugd zich moest verplaatsen via een hori zontaal gespannen touw. Tegenover deze eigentijdse oefeningen werden ook spelletjes van vijftig jaar geleden gedaan, zoals punniken, knikkeren en zaklopen. Voor de gelegenheid mochten ook de ouders van de deel nemers een kijkje in het kamp nemen, evenals oud-commandanten, be schermheren en andere vertegen woordigers van de Koninklijke Ma rine. Ter vermaak sprongen echte mariniers per parachute uit een heli kopter en voor de inwendige mens werd een blauwe hap geserveerd. (Foto Geraid Timmemxan) de eerste maal kunnen e atleten op eigen eiland ipen in een 'Terry Fox Loop', an de baten geheel bestemd ior het onderzoek naar kan kinderen, dat wordt gefinan- door het Koningin Wilhelmina Deze recreatieve sponsor- wordt gehouden op zondag igustus, het parcours loopt en rond vakantiecentrum De is vernoemd naar Terry Fox, lanadees bij wie op 18-jarige botkanker werd geconsta- waarna zijn rechterbeen moest geamputeerd. Dit weerhield met van om een loop te be- van de oost- naar de westkust iada, om op deze manier geld zamelen voor het kanker- zoek bij kinderen. Hij wist uit- 'ijk in 143 dagen 5373 kilome- te leggen en moest toen zijn ■g staken, omdat de kanker zich in zijn lichaam had uitgezaaid. "Jettien maanden later, op 28 juni 22 |aar oud. dien worden er ieder jaar in dan zeventig landen 'Terry Fox georganiseerd, waaraan we- 'jd meer dan een miljoen lopers ben. In Nederland vormt Den sinds twee jaar het decor van «ciële Terry Fox Loop. Atletiek ging Texel en de Texelse Sport- Itebben dit jaar toestemming gekregen van het Koningin Wilhel mina Fonds om dit evenement ook op Texel te houden Alle baten komen ten goede aan het onderzoek naar kanker. Geen over bodige luxe, want per jaar worden gemiddeld 60.000 nieuwe gevallen van kanker ontdekt en overlijden meer dan 38.000 mensen aan de ziekte. Texelaars (en toeristen) kun nen hun bijdrage leveren door op 20 augustus mee te lopen. Omdat het evenement is opgezet als recreatieve sponsorloop - en met als wedstrijd - is het geschikt voor iedereen. Hard lopers en wandelaars, jong en oud, iedereen kan meedoen. Er kan een keuze worden gemaakt uit een loop van 3,8 of 7.6 kilometer. Voor de jeug dige lopers wordt een aparte route uitgezet van 2 kilometer. Het startschot voor deze miniloop klinkt om 11.00 uur, de langere toch ten gaan een kwartier later van start. Locatie is het pleintje bij Paviljoen 0, waar de lopers zich vanaf 10.00 uur kunnen inschrijven. Deelname kost ƒ10,- per persoon of 25,- per gezin. Deelnemers kunnen zelf hun bijdrage verhogen door zich te laten spons oren door familie, vrienden of bedrij ven. Bij de inschrijfbalie zijn passende buttons en T-shirts te koop. Aan het eind van de tocht is er voor iedereen een certificaat. Meer informatie kan worden ingewonnen via tel. 315 421 DAAR RED JE LEVENS MEE ideale omstandigheden - laag niet te veel wind en een hard 4-werd woensdag de vijfde De handloop gehouden. Aan de verscheen het recordaantal van il|eten. onder wie Robert Bakker tons van Geel. Zij gingen tijdens apover 8 kilometer lang zij aan teindelijk wist Bakker zijn con- il te verslaan in de sprint. Hun iden waren respectievelijk 28.36 8.38 minuten. Eerste veteraan Jan Zijm in 30.47, beste vrouw aurien Bakker (39.30). e 4 kilometer was de zes- lnge Rob Ranzijn uit Eindhoven "e| Hij finishte in 14.43. Tweede 'Joris Ellen in 15.17. Bij de jeugd '200 meter zegevierde Stephan fokx uit Abcoude in 4.34, op een nrJe gevolgd door Michael 'ander Derde in 4.48 werd Pelle ter uit Darp. Eerste bij de meis pel Priscilla Noorlander in 4.52, werd Lisette Vos uit Hol- Veld in 5.54. de derde plaats '°or Melissa Hagen uit Elim in us volledige uitslagen zijn weer le vinden op de webpagina van ;*el (www.avtexel.net); woens- '6 augustus wordt de laatste ai°op van dit seizoen gehou- Sinds 1965 zijn wij, mijn vrouw Laura en ik, verwoede Texel- gangers. Elk jaar móoeten we naar het eiland. De ene keer drie weken, dan weer een week of soms een dag. Daar teren we dan een tijdje op Totdat de kriebels komen. Onze eerste vakantie in 1965 verbleven we in jeugdherberg De Zilver meeuw. De jaren verstreken en onze kinderen werden volwassen en vlo gen uit Toen wij in 1995 te horen kregen dat we opa en oma zouden worden, begon het direct te jeuken. Er moest een kraammand komen. Op Texel heb je van die leuke mand jes, met een schaap er op. Die wa ren natuurlijk nergens anders te krij gen. Dus gingen we naar het eiland, zoals gebruikelijk met de caravan naar Bloemwijk. In Den Burg lagen stapels met manden klaar, maar nee hoor, de aanstaande oma wilde er zelf eentje maken. Dus kochten we de benodigde spullen, inclusief locale lekkernijen. Mariska, de moe der van onze kleinzoon, mocht in augustus de eerste mand in ont vangst nemen. Tot onze verrassing werd met de kerst 1997 tweemaal een kleinkind aangekondigd. Dus moesten er nu twee manden ko men, minstens zo mooi als de eer ste Dus in april: op naar Bloemwijk. Eerst bij tante Johanna op de koffie en daarna nog een bakkie. Korte tijd later stonden twee manden, inclu sief schapen, te pronken. In fraai borduurwerk stond erop geschre ven Alleen op Texel te halen. In au gustus werden twee prachtige kleindochters geboren. Soms gaan we wel eens vreemd. Zo hadden we het volgend voorjaar een weekje Schiermonnikoog ge boekt Laat nu net kleinkind num mer vier zich aankondigen. Maar op heel Schier was niet één zo'n mandje te koop. Op de terugweg zij mijn vrouw bij Den Oever: 'Als |e nu afslaat kom je vanzelf bij de Texelse Tky-ff4— boot en dan kan ik mooi een mandje met een schaapje halen. De haring smaakt ook prima en daar kan jij dan mooi van genieten.' Omdat ik altijd de zee even wil zien knoopten we er een nachtje in een hotel aan vast. Toen besloten we maar wat extra manden en schaapjes mee te nemen, want je weet het maar nooit. En ja hoor: toen we afgelopen weekend met onze kinderen en kleinkinderen koffie zaten te drin ken, verhief zoonlief zijn stem en zei: 'Zeg pa, zit je volgend jaar weer in de caravan op Texel? Zo ja, dan zou ik hem maar een meter groter ne men.' Het kwartje viel direct. Op nieuw een kleinkind in aantocht. Maar ditmaal hebben we de mand en het schaapje al.' Texel Stil ligt zij daar, daar in de mist Glinsterend goud om haar heen. Een kotter vaart langs, er wordt ge vist Hé ahoy daar, /e bent niet van steen. Er scharen lange ronkende rijen, 't blijft rustig, ze zijn tevree. Ze willen allen daar, daar op you dijen hij komt en gaat, neemt ieder mee. Eenmaal per uur, te laat is wachten zowaar in de mist staan ze te smachten. Daar benye dan, de zon breekt door een stralend eiland komt in zicht. Betreden je dan als nooit tevoor Voor ons ben je het fi/nste licht. Texel, o Texel, ye bent me er een Texel, o Texel, ye bent niet van steen. Jan van der Schui/I, Baarn. Dertien leden van Toerclub Taxi 312000 hebben zondag een ronde om het IJsselmeer gefietst. Het traject was 250 kilometer lang, de 'Texelse' kilometers buiten be schouwing gelaten. Het was de laatste lange tocht in de voorberei ding op de 350 kilometer lange monsterrit Vaals-Texel, die voor 27 augustus op de kalender staat. Met de boot van 7.00 uur vertrokken de elf mannen en twee vrouwen rich ting Enkhuizen, alwaar de eerste koffiestop werd gehouden. Hierna volgde het hobbelige fietspad langs de dijk naar Lelystad. Voor Lelystad ging de tocht meteen linksaf buiten de dijk langs. Hier was het wegdek met al te best, wat twee lekke ban den opleverde Deze werden snel gewisseld door de ervaren mannen, zodat de rit via Emmeloord kon wor den vervolgd richting Lemmer. In Lemmer werd gestopt voor een kop soep. Aangezien "^ó'n lange tocht heel wat vergt, is het zaak voldoende te eten en te drinken onderweg. De bidons werden dan ook herhaaldelijk gevuld. Vanaf Lemmer peddelden de deelne mers richting Sneek, Bolsward en Zurich, waar nog een keer werd op gestoken voor een verfrissing. Vervol gens ging het gezelschap de Afsluit dijk op. De wind was aangewakkerd en noordwest geworden Niet echt ongunstig, omdat grotendeels in de Een Italiaans echtpaar dat gister middag met een camper naar Texel kwam zal de overtocht niet snel vergeten. In de veronderstel ling dat de reis van 17 35 uur uit Den Helder veel langer zou duren dan een twintig minuten, had het stel zich geïnstalleerd op. het bo vendek van veerboot Schulpengat en genoot intens yan het uitzicht. Ze gingen zo in de reis op, dat ze vergaten dat de boot tegen 18.00 uur afmeerde op 't Horntje. Met als gevolg dat de camper, met daarin een slapend kind van onge veer twee jaar, pontificaal op het benedendek achterbleef In de veronderstelling dat ook haar ouders lagen te slapen, probeerde Teso-personeel de passagiers met klopsignalen en door het heen en weer schudden van de camper te wekken. Toen er geen enkele reactie kwam, werd beslo ten de wagen dan maar te laten staan en de andere auto's erom heen te laten rijden. Om de eige naars alsnog naar beneden te krij gen. werden in de salon boodschappen omgeroepen. Omdat dit niet in het Italiaans ge beurde werd de boodschap niet begrepen. Pas in de haven van Den Helder meldde het tweetal zich bij hun vervoermiddel, dat inmiddels was omringd door een grote schare belangstellenden. Toen de taalbarrière was doorbro ken begreep het tweetal dat het weer terug was bij af en werd voor de tweede maal, ditmaal met suc ces, de overtocht naar Texel ge maakt. De raad van de gemeente Noord oostpolder komt vrijdag 1 septem ber voor een tweedaags bezoek naar Texel. De 27 raadsleden vor men met aanhang een gezelschap van meer dan vijftig personen, aan gevoerd door burgemeester W. Ridder van Rappard, oud-burge meester van Texel. In het Texelse raadhuis zal de internetsite worden gepresenteerd die de gemeente Noordoostpolder onlangs heeft laten maken. Speciale aandacht heeft de bezoekende ge meente voor het jeugd- en jongeren beleid van Texel en zal zich daarover dan ook uitvoerig laten informeren. luwte van de dijk gefietst werd. In Noord-Holland moesten de renners nog wel even op de pedalen om de forse tegenwind te trotseren, maar de boot van 19.05 uur bereikten ze toch zonder al te veel problemen.Voor doordouwer Ger Dobben volgde ten slotte nog een serieuze cooling- down. Hij woont in De Cocksdorp en maakte van alle dertien dus de meeste kilometers. Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-ver voer, tel. 1-1-2. Ook kan de Meld kamer Noordholland-Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Voor niet- spoedeisende zaken: 072 - 564 63 64. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon tijdens kan tooruren 072-5498360. Voor spoed eisende gevallen: 1-1-2. Bij nachte lijke overlast, opstootjes etc. die NIET-spoedeisend zijn: 072- 5122222. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J Geldorp (bestuur en organisatie), wethouder N.D.K. Eelman-van 't Veer (welzijn en onder wijs), wethouder D.F.G. Schilling (ruimte, wonen en economie) en wet houder P. Bakker (financiën, werken en milieu): elke dinsdag vanaf 15.00 uur. De spreekuren zijn in het raad huis op de Groeneplaats in Den Burg. Men moet vooraf een (telefonische) afspraak maken via de centrale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21). Spreekuren raadsfracties: CDA, WD en Groen Links: iedere donder dag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissie vergaderingen worden gehouden. Voor een afspraak met D66 kan men tevoren bellen met Pieter de Groot (D66), Bernhardlaan 67, Den Burg tel. 313083. PvdA: woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-65 02 22. -Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur. -Uitleenmagazijn/Thuiszorgwinkel: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 48 87. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223- 65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar). Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG), voor infor matie, advies en ondersteuning bij vragen en klachten over de gezond heidszorg. Van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 15.00 uur be reikbaar via tel. 0223-618284. Psychologen: dhr. J van den Berg en mevr. M. van den Berg-Lenters, in. gebouw Keesomlaan 11, Den Burg. Tel. 310386. Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. Hulp bij verslavingen: Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15-17.15 u. in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg. Maatschappelijk werk: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg, tel. 314185. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur: vrijdag 15.30-16.30 uur. Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ)- RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg). Spreékuur op afspraak in d'Ouwe Ulo: tel. 315813, b.g.g. 0223- 615805. Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 316270. Baha'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896 Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i-geloof van 19.30-21.30 uur. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden zijn in de krant van dinsdag de laatste regels van dit bericht weggevallen. Daarom nogmaals: 'Gegabber' staat voor snelheid, bru taliteit, hardheid, vrijheid, absurditeit, hilariteit en feesten. Het is ook de ti tel van het nieuwe programma van Jochem Myjer, de vertegenwoordiger van het 'gaan-cabaret', waarin imita ties, parodieën, liedjes en dwaze in vallen in hoog tempo de zaal worden ingeslingerd Jochem Myjer won het Groninger Studenten Cabaret Festival in 1997 en het RTL 5 Student Talent 1998. Een boodschap zegt hij niet te heb ben, maar hij wordt buitengewoon geestig en een opmerkelijk talent genoemd. 'Een ongericht projectiel, maar een absoluut natuurtalent- Jochem Myjer met 'Gegabber'; zon dag 13 augustus. Klif 12. aanvang 20.30 uur, toegang ƒ20,- (vrienden prijs ƒ15,-). Diner vooraf mogelijk vanaf 18.30 uur, reserveren: 319633. De kampioensram, het beste schaap plus lammeren, de beste eenjarige ooi met lam én twee ram- lammeren onder de beste tien. De keuringen in Opmeer zijn voor Koos Tjepkema maandag uitzon derlijk goed verlopen. 'Ik ben er wel vaker in de prijzen gevallen. Maar zo goed als dit keer is het nooit gegaan', aldus de fokker uit De Waal. De keuring in Opmeer vormde een bevestiging van de tendens die sinds enkele jaren te zien is, namelijk dat steeds meer fokkers en keurmeesters een voorkeur hebben voor grotere ooien, die makkelijker bevallen, en rammen met een hoge vruchtbaar heidsindex. 'Er is jarenlang gefokt op klein en luxe, maar de kleintjes vallen nu echt met meer in de prijzen. Dat was goed te zien bij de eenjarige ram men. De kampioen was nu zo'n 73, 74 centimeter hoog. Een paar jaar geleden was 64 of 65 centimeter nog het ideaal Tjepkema's prestatie was onomstreden. Bij de keuring van de oudere rammen kreeg hij van alle vijf de juryleden twaalf punten, de hoog ste waardering. 'Dat gebeurt onaf hankelijk van elkaar. Ze moeten alle maal tegelijk de bordjes met punten in de lucht steken. Gelukkig hebben de meesten nu dezelfde normen en wordt één lijn getrokken. Eerder wa ren er wel keurmeesters van de oude stempel die tóch hoge punten gaven aan kleine dieren. Maar het gebeurt nog steeds dat er grote verschillen zijn. Of gemaakt, eigenlijk, want de kwaliteit ligt dicht bij elkaar. Bij de eenjarige rammen kreeg een dier van drie juryleden twaalf punten en van twee éen punt.' De waardering voor zijn dieren vormt volgens Tjepkema een aanwijzing dat het eiland een vooraanstaande rol speelt in het fokken van het Texelse schaap, temeer daar ook de andere Texelse deelnemers met weinig in zendingen tóch in de prijzen vielen in Opmeer. Cees Commandeur leverde de reservekampioen bij de oudere rammen, terwijl Dirk Kikkert net als Tjepkema twee van zijn ram- lammeren zag uitgeselecteerd onder de beste tien van het kampioen schap. 'En dan deden Kees Kikkert en Piet Verberne nog met eens mee in Opmeer. Die hebben dat ook niet meer nodig. Ik probeer op deze ma nier wat reclame voor mijn bedrijf te maken, bij hen komen de kopers van zelf wel op bezoek. Er is ook geen enkele andere Texelaar die met alléén de fokkerij zijn brood kan verdienen', aldus Tjepkema, die zelf daarnaast Koos Tjepkema en zijn dochters Laura, Thera en Merel poseren met de kampioensram en de keurmeesters onder de beste tien werden geschaard. de twee ramlammeren die in Opmeer door (Foto Joop Rooviiets) melkkoeien houdt en aardappelen verbouwt. Kees Kikkert was wél aanwezig als keurmeester, net als collega en eilandgenoot Carlo Veeger. Gevolgen voor de waardering voor de Texelse fokkers heeft dat niet. 'Ze zijn onpar tijdig. Ze letten uitsluitend op de kwa liteit van de dieren.' Die kan nog steeds omhoog, denkt Tjepkema. 'Het verhaal dat de Swifters het gaan overnemen, is volgens mij absoluut met waar Je kunt nog zóveel kanten op met Texelaars, het is nog lang met met ze gedaan Het volgende evenement waarnaar de fokkers uit heel Noord-Holland uitkijken, is de Texelse schapenfok dag, die op 4 september wordt ge houden. Daarna volgen nog keunn- gen in Purmerend en Alkmaar. In Alkmaar volgt aan het eind van de dag nog een kampioenskeuring, waarbij alleen de kampioenen van de keuringen aan een beoordeling wor den onderworpen. Dat zijn er in alle categoneén vier, want het dier dat eenmaal als beste is uitgeroepen, is bij de andere keuringen van deel name uitgesloten. Uitslagen Opmeer Kampioen oude rammen: 3884-2490 eig. K. Tjepkema; reservekampioen oude rammen 3938-2701, eig. C.A. Commandeur. Kampioen 1-jarige rammen. 3881-1700. eig D van Ark. Westwoud; reservekampioen 1 -jarige rammen: 4244-1453. eig. fa J Worp en zn. Beets Beste schaap lammeren: eig K. Tjepkema. Beste 1-jarige ooi lam(meren): eig. K. Tjepkema. Beste drietal ramlammeren: eig. D van Ark. Westwoud. Kampioensgroep oudere ooien eig. S Bierman. Heerhugowaard; reserve- kampioensgroep oudere ooien, eig D van Ark. Westwoud Kampioensgroep 1-jarige ooien eig. M Wagemaker. De Weere; reserve- kampioensgroep 1-jarige ooien: eig. F Dekker, Oterleek. Kampioensgroep ooilammeren eig D. van Ark, Westwoud. reservekampioens- groep ooilammeren eig. S Tuynman, Zuid- Scharwoude De tien uitgeselecteerde ram lammeren 3881-1812. eig D van Ark. Westwoud; 3881-1818. eig D van Ark 3996- 0590. eig J.F Hokkelmg, Enkhuizen; 4112- 1241, eig G.A. Nuyens. Burgerbrug; 4112- 1251, eig. G.A. Nuyens. 4112-1259. eig. G A. Nuyens 4380-3050 eig. K Tiepkema. 4380- 2950. eig K. Tjepkema 4031-2184. eig. D Kikkert; 4031-2175. eig. D Kikkert.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7