bordeel niet door truc uiten deur te houden Grote belangstelling voor artiesten Horizontoer Bliksem vernielt tv's, video's en computers Lijken in zee blijken Britse pleziervaarders Cjroen Twartrjexeh in het harL., Schade en letsel )ij auto-ongeluk Dorpentocht Visserskoor Excursie van Vogelwerkgroep Gas in de ogen Badmeester overleden Georgisch beeld in De Koog vernield Vernielzuchtige zwartdrinkers Macabere vondst Texelaars texelse'^courant SUPER DE BOER Spijkerbroekhangen Mooi schouwspel m Grote uittocht erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. iemand een aanvraag indient voor een seksbedrijf, moet gemeente er vanuit kunnen gaan dat de verstrekte ver- ming ook wordt gebruikt, dus dat het bedrijf er werke- komt en wordt geëxploiteerd. Het is niet mogelijk om iseksbedrijf te weren door de enige vergunning die ver- nd kan worden, aan iemand te geven die belooft er niets te doen. Want een exploitant die wèl serieuze plannen eft, zou dan met succes naar de rechter kunnen lopen. was gisteravond Jan Koolhof van CDA die in de vergadering van de Iscommissie voor Bestuur en Or- jsatie informeerde of deze truc worden toegepast om Texel Jeelvrij te houden. De burge- iler moest dat dus ontkennen, ma de CDA-man vroeg om dan igeval zo streng mogelijke voor den te stellen aan een vergun- zodat eventuele gegadigden hoge drempels zouden staan, wan een ontmoedigend effect uitgaan. Maar ook een toezeg- ivan dien aard kon hij met loskrij- al zei ook de burgemeester er- overtuigd te zijn dat op Texel aan seksbedrijf geen behoefte be lt en dat ze verwachtte dat er «aanvragen zullen komen. is Modder van de Partij van de id vroeg zich af of het gewenst m het hele buitengebied aan te Jen voor dat ene bedrijf. Je zou bepaalde delen kunnen aanwij- Ovengens verwachtte ook Hert geen stormloop van aanvra- maar hij ging er wel vanuit dat mige voorwaarden zullen gelden te zaken in de hand kunnen wor- gehouden en dat met name zeer jdigen niet met de seks- liijvigheid worden geconfron- H. Hij voelde ervoor om seks leven alleen toe te laten in de eeh minikettingbotsing op de lerweg, waarbij drie auto's be iken waren, is zaterdag flinke rede ontstaan. De bestuurders amen er op het oog zonder let- vanaf, maar de middelste, een jarige man uit Oudeschild, had leren nog nekklachten en est zich vandaag in het zieken- s melden voor röntgenfoto's. ongeluk ontstond rond 15.00 uur, 0 de 36-jarige Oudeschilder, op S naar huis, moest remmen voor 145-jarige dorpsgenoot. Die had bestelauto stilgezet voor een =atje met zijn broer en stond nog Jeeltelijk op de weg. De 36-jarige 1 kon net op tijd remmen, maar 143-jarige eveneens uit Oude- "d afkomstige bestuurder die %hem reed, slaagde daar niet in. middelste auto werd daardoor lalleen van achteren flink geraakt, Jrbovendien met een forse vaart sn de voorste geduwd en wordt 'olg daarvan waarschijnlijk S-loss verklaard. Beide andere »'sraakten eveneens beschadigd, kunnen nog worden gerepa- id. Visserskoor uit Oudeschild gaat frdag 19 augustus op dorpen- Mom de CD's 'Langs De Haven' Behouden Vaart' te promoten, 'schema van optreden is als volgt: 00uur De Waal (bij hotel De Wael), '5 uur Oosterend (hoek Peper a-Oranjestraat), 16.30 uur De nisdorp (bij supermarkt Garant), 'Muur Den Hoorn (bij supermarkt iènga) en 20.45 uur De Koog (plein 'Psstraat). De optredens duren 9eveer een half uur ^werkgroep Texel houdt zater- 9ten excursie bij de IJzeren Kaap "natuurgebied het Wagejot. De ■to 9aat om 10.00 uur van start r"' de naburige parkeerplaats, bonder leiding van Marco Witte duurt ongeveer twe uur. Deelname voor leden als met-leden gra- landschappelijk minst waardevolle delen van Texel, dus de jonge pol ders. Sociale controle... Maria van der Spek (WD) meende dat er voor een seksbedrijf op Texel geen markt is. 'De sociale controle is hier zó groot...' Maar ook zei sugge reerde dat de regelgeving zo strak kan worden gemaakt dat er voor een exploitant geen lol meer aan is. Arthur Oosterbaan van Groenlinks liet een heel ander geluid horen en er gerde er zich aan dat sommige raadsleden proberen de moraalridder uit te hangen. Hij verwachtte dat er wel degelijk aanvragen zullen komen. Die sociale controle is op een toeristeneiland nogal beperkt, meende hij. 'We moeten met willen dat het aanvragers zo moeilijk moge lijk zal worden gemaakt. Waarom?' Oosterbaan verwachtte dat de pros- De politie heeft zondag een 19-jarige jongen uit Den Helder aangehouden nadat hij een man met gas in de ogen had gespoten. Het incident vond plaats in de Dorpsstraat in De Koog. De dader was al een tijdje lastig en werd door politie en toezichthouders in de gaten gehouden. Opeens pakte hij een spuitbusje uit zijn zak en spoot hiermee een 20-jarige man in het gezicht. Het slachtoffer moest zich onder doktersbehandeling stellen. titutie na de opheffing van het bordeelverbod spoedig uit de huidige louche sfeer zal komen, wat hij van harte toejuichte. Het is nu mogelijk om de misstanden in deze branche aan te pakken, zoals vrouwenhandel en het laten onderduiken van illega len in het prostitutiecircuit waar hun arbeidsomstandigheden vaak ten hemel schreiend zijn. Het idee om een dergelijk bedrijf alleen in een jonge polder te willen hebben vond hij verwerpelijk. 'Alles wat we vervelend vinden moet maar naar die polders. We kunnen wat de plek betreft beter andere criteria aanleggen: bij voor beeld met in de buurt objecten van sociaal-maatschappelijke aard zoals het Maartenhuis of De Skuul'. De burgemeester zei dat een regeling zoals die hu wordt voorgesteld, be hoorlijke controlemogelijkheden geeft. Verder meende ze dat als er op Texel werkelijk behoefte zou zijn aan een seksbedrijf, dat er al lang zou zijn geweest. De 21 -jarige badmeester die woens dag zwaar gewond raakte tijdens een reddingsoefening bij paal 15, is in het Rotterdamse Dijkzicht Ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De Utrechtse student werd op het strand van Westerslag door ambulance personeel gereanimeerd nadat hij uit een reddingboot was gedoken en op een zandplaat zijn nek had gebroken. In kritieke toestand is hij eerst naar het Gemini en later naar Rotterdam gebracht. De strandwacht deed voor het tweede jaar dienst op Texel en had hier ook buiten zijn collega's om vrienden gemaakt. In de vijftig jaar dat de Utrechters de Texelse stran den bewaken, is dit het eerste onge val met dodeli|ke afloop. Het afgelopen weekend is het Georgische beeld 'In vrede spe lend kind' in de tuin van de Lubertischool op de Brink vernield. Volgens ooggetuigen is de vleugel van één van de duiven op de sok kel bezweken toen nachtelijke feestvierders een vlag op het metershoge beeld wilden plaatsen. Het bronzen beeld is na restauratie door Hans Boom en Harry Tielemans amper herplaatst op het Koger schoolplein, of het is al weer stuk. Het herstel zal de gemeente een fikse kostenpost opleveren, tenzij de ver dwenen vleugel weer wordt terug bezorgd Bovendien zou het resultaat mooier zijn indien het origineel er weer aangelast kan worden. De ge meente hoopt daarom dat de vanda len of anderen die in het bezit van de vleugel zijn hem terugbezorgen op het gemeentehuis. Dat zal volgens een woordvoerder geen strafrechte lijke consequenties hebben. Het on derdeel zou ook anoniem kunnen worden ingeleverd bij de balie. Voor meer informatie: Lla Witte, afdeling welzijn, tel. 36 22 18 De artiesten die gisteren in De Koog neerstreken in het kader van de Horizontoer hadden over belangstel ling niet te klagen Al voor de eerste optredens op het Dorpsplein verza melde zich een enorme menigte. Tot genoegen van de artiesten zelf, uiter aard. Het gezelschap, dat bestaat uit enkele tientallen muzikanten, goo chelaars, cabaretiers en andere theatermakers, vaart deze week met platbodems van de bruine vloot van het ene naar het andere wadden eiland om er optredens te verzorgen Ze ontvangen daarvoor een beschei- den vergoeding, die bij elkaar wordt gebracht door de andere passagiers van de schepen, die niet alleen voor hun eigen onderhoud betalen maar ook voor dat van de artiesten. Het festival kreeg gisteravond een ver volg in een vijftal horecagelegenhe den in de badplaats. Vandaag trekt het gezelschap verder naar Ter schelling. Ifoto Harry de Graaft De bliksem heeft in de nacht van zondag op maandag vooral in Den Burg en De Koog voor tienduizen den guldens schade aangericht. Aardlekschakelaars, televisies, vi deorecorders, computers en tele foons bezweken onder de hoog spanning die vermoedelijk via allerlei kabels de huizen was bin nengedrongen. Volgens de Texelse installateurs en hifizaken is het op Texel gebruikelijk dat bij hevige onweersbuien gevoelige appara tuur bezwijkt en was de schade niet groter dan anders. Aan de Buytengors in De Mars liepen vier huishoudens schade op, waar schijnlijk doordat een extra stroom stoot via de telefoon-, televisie- of stroomkabel de huizen was binnen gedrongen. Daarvoor is het niet noodzakelijk dat de bliksem ook daadwerkelijk 'in de achtertuin' in slaat: het elektromagnetische veld van de bliksem kan zich via de kabels een flink stuk verplaatsen. 'Dan komt er in plaats van 220 volt gedurende een fractie van een seconde ineens een paar duizend volt op de stroom draden te staan De aardlek- schakelaar bezwijkt en kan de extra stroom niet meer afvoeren, zodat elektrische apparatuur een enorme oplawaaier krijgt. Gevoelige appara ten als computers, tv's en videorecor ders raken daardoor al dan niet on herstelbaar beschadigd', zegt Toon van Beek van VEM Installatie techniek. De VEM rukte behalve naar De Mars uit naar De Krim, waar de verlichtingsregelaar in het paviljoen was getroffen Van Beek: 'Alleen via een getrapt systeem van spannmgs- (Advertentie) beveiligers is bescherming mogelijk. Een bliksemafleider op het dak is niet voldoende.' Een compleet bevei ligingssysteem zou inclusief instal- latiekosten voor een gemiddeld huis tussen de vijf- en tienduizend gulden kosten. Omdat de verzekering de schade toch wel dekt of omdat zij het risico laag inschatten, zien veel men sen er echter vanaf, denkt Van Beek. Zijn verhaal wordt bevestigd door Installatieburo Schuijl, dat gisteren eveneens in De Mars een 'bliksem- klus' had. De firma Stiehl had het vooral druk in De Koog. waar volgens Stiehl senior 'zoals gebruikelijk' op circa tien locaties televisies, videorecorders en elektronica van satellietschotels het moesten ontgelden. 'Het was niet erger dan anders. Met zulk weer is het op Texel altijd raak.' Jan Brouwer van de gelijknamige hifizaak in Den Burg spreekt precies dezelfde woor den. Hij adviseert om bij onweer in ieder geval de stekkers van alle ap paratuur uit het stopcontact te trek ken Brouwer kreeg een vijftal schadegevallen in de winkel. Bij Ex pert Schoorl meldde zich éen klant met een defecte videorecorder. Frans en Lies Pietersen hebben in en om hun bedrijf De Karseboom aan de Vismarkt ai veel meege maakt, maar wat in de nacht van zondag op maandag gebeurde, is nog niet eerder vertoond. Onbe kenden hebben zich na sluitings uur geruime tijd vermaakt op het overdekte terras en zich daarbij tegoed gedaan aan bier van Pieterse. Daartoe sloten ze een vat, dat ze vonden temidden van opgeslagen lege vaten, aan op de tap en zetten het op een drinken. Zeven Bavaria-blerglazen die daarbij blijkbaar zijn gebruikt en die van elders moeten zijn meege nomen, lieten ze achter. Pieterse constateerde ook dat in een der plastic terrastafels een groot gat (foto) was geslagen, de zoveelste vernieling in een lange reeks. Pieterse hoopt dat zich voorbij gangers melden die er iets van hebben gezien. irotoHaayoa Graai) De beschadigde duif aan de voet van het beeld Het kunstwerk is een geschenk van de Georgische bevolking aan Texel. (Toto Hany do Graat) y rL Jixti i In bd birL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HEI BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Voor de kust van Den Helder en Texel zijn zaterdag drie lijken aan getroffen. Het gaat om de Engelse opvarenden van het plezierjacht Tuila dat eind juli tussen Nederland en Groot-Brittannië is vergaan. Het stoffelijk overschot van een vierde bemanningslid is ondanks een grootscheepse zoekactie, waarbij vijftien reddingboten en helikop ters werden ingezet, niet gevon den. De Texelse schipper Rutgert Ooster huis zal de afgelopen zaterdag ochtend niet gauw vergeten. Met zijn sportvissersschip Het Sop voer hij zijn gasten in alle vroegte de haven uit voor een dagje hengelen op de Noordzee. Rond 7.30 uur zag hij aan de rand van het Schulpengat, een goede kilometer uit de Helderse kust ter hoogte van de Nieuwedieper vuur toren, iets drijven dat leek op een pop. Hij voer erheen om poolshoogte te nemen en kwam tot de ontdekking dat het een lijk was. 'Het lichaam zag er opgeblazen en allesbehalve fris uit, maar was nog redelijk ongeschon den. Ik dacht uit de kleding op te maken dat het om een sportvisser ging', zegt Oosterhuls. Hij meldde de macabere vondst bij de Kustwacht, die hem verzocht het stoffelijk over schot te bewaken opdat het niet zou zoekraken door de stroming. Omdat zijn schip snel is en slechts enkele decimeters boven de waterlijn uit komt, was Oosterhuis goed in staat het lijk te volgen totdat de Helderse reddingboot Dorus Rijkers het stoffe lijk overschot twintig minuten later uit het water viste om het aan land over te dragen aan de politie. Het Sop vervolgde zijn weg, maar na een paar minuten werd een tweede lichaam gevonden Inmiddels had een plezierjacht dit lijk al bij de Kust wacht gemeld. Het Marine Bewakingskorps nam het stoffelijk overschot over en bracht het aan wal Lees verder pagina 4 De wedstrijd 'spijkerbroekhangen' bleek zaterdag een nieuw en veelbe lovend onderdeel van het Hollands Festival in Den Burg. Telkens twee kandidaten lieten zich dooreen kraan ophijsen boven een bassin terwijl ze zich vastklampten aan de pijpen van een spijkerbroek. Pagina 2 De tweede en laatste Texelse auto cross van dit jaar is er één geworden om niet snel te vergeten. Niet alleen omdat het wellicht de laatste was die op het vertrouwde parcours aan de Genteweg werd verreden, maar vooral ook omdat het 'gewoon' een mooi schouwspel was, waarbij de coureurs zich niet spaarden. Pagina 4 Voor tienduizenden toeristen zat de vakantie er vrijdag weer op. De mas sale uittocht zorgde voor problemen op de Pontweg doordat de politie geen mankracht beschikbaar had om de verkeersstroom als gebruikelijk over het fietspad te geleiden Pagina 5 iGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11504 DINSDAG 15 AUGUSTUS 2000 rEXELSE^COURANT idvertenties/abonnementen/bezorging: ptnbaan 6 791 MC Den Burg rieloon 0222 - 36 26 00 felax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1