Antwoord nu! giro 70703 Jessica met zwemdiploma terug naar Berlijn politie reageert snel ip klachten burgers' Jop en Antonette laten op zich wachten Het groen is moe en hangt loom en zwaar aan alles Blik vanger amilie Kropman beheerst cross TEXELSE J courant- Grote uittocht zonder politie leidt tot files Darttoernooi in de openlucht Burgemeester over overlast: 035-6284984 0228-592824 De schapen verdwijnen van Texel. De duiven laten slordig hun eieren na in mijn tuin. Ik moet mij met ie dereen digitaal verhouden. Moe. Moe van alles. Eigenlijk bij voorbaat, omdat het augustus is. In ieder ge val bij de aanblik van de volgepakte auto's, die met een zekere over moed komen aanrijden, fietsen ach terop, boot bovenop. Kroost, bambix. spenen, luiers, stapels handdoeken, zwemspullen, spelle tjes. Tot alles bereid. Verwachting en 'mens erger |e niet' gaan hand in hand. Vakantie staat zeer hoog op de stresslijst. Gaat dit ook op voor mensen die niet op va kantie gaan, maar wel hun ver trouwde eiland zien omgetoverd tot een veld van vermaak? Folklore, festival, uitverkoop, pa rade, fanfare, braderie, broddelrie, broddel niets. Ik heb inmiddels mijn zoveelste overbodige kannetje aan geschaft Ze grijnzen me aan en ik bezwijk. Ik heb rijkelijk met guldens gestrooid voor elk muziekmakend kind dat zich van zijn. of haar aanbiddelijkheid nog met bewust is. Ik heb zelfs naar het volksdansen gekeken, misselijk was ik al van de loempia, die haring opvolgde en die werd afgemaakt met zowel een stroopwafel als een ijsje. De mensen willen brood en spelen. Dat stamt uit zeer oude tijden Dat gaat nog steeds op. Ik ben ook een mens, dus probeer ik in vreugde te delen en mijn ontroering ergens vandaan te halen. Maar er valt niets te halen Al die geuren- en kleuren- volheid zijn een gruwel en onvermij delijk land ik aan in het vertrouwde en beroerde augustusgevoel. Het is gewoon te vol en te groen. Het groen is moe en hangt loom en zwaar aan alles dat boom of struik is. En ik ben moe van dit soort al les. dat niets is. Soms zei mijn va der onverwacht fel: 'Die man is een briljante gluiperd.' Die woorden dansen in mijn hoofd. Augustus is voor mij die 'briljante gluiperd'. De zonovergoten dagen tillen mij op, ik hou toch ook van zomeren Maar allengs gooit het zwerk de re gen weer uit. Dondert met, ik hou van die luchten vol dreigende wol ken. Er wordt gemaaid alsof het niets is, miljoenen klavers liggen weer voor lijk langs de weg. In mijn tuin neemt het taai ongerief van de iepgroei weer toe. Zóveel soorten onkruid staren mij aan, dat ik wan hopig bedenk dat het gewoon mooie planten zijn, laat maar staan. De vlinderstruiken hangen als mis vormde heksen te zwaaien. Onmacht bezet mijn hoofd. Er vindt iets onverkwikkelijks plaats. Augustusdepressie Nee, geen angst voor vallende blaadjes, kale winters of het naderend gevoel van 'waar laten we moeder met de feestdagen'. Ook geen verloren liefde of nijpende geldzorgen. Ik kan de bomen wel kaal kijken, de hordes vakantiegangers van het ei land duwen. Ik verlang naar de bes sen en de druiven, mistflarden en vochtige grond. Ik verlang naar de versterving van hortensia's en de parelende spinnenwebben tussen roestbruine bladeren. Ik verlang veel wind en veel stilte. Je hoort van augustus te houden, maar je kunt het niet. Vergeet dus het woord briljant en hou het bij gluiperd. Wat bedoelde mijn vader toch met deze samenhang? Ik heb een vriendin die aan dezelfde kwaal lijdt. Ze klinkt vreemd afgemeten door de telefoon. Ze werkt zich te pletter. Vaak met de radio hard aan en de gordijnen dicht. 'In de stad is het veel erger', zegt ze strak, 'Op de terrassen stinkt het naar zweet, bier en tatoeage. Er zijn geluiden die je gehoor afbeulen. Het gaat door tot in de ochtenduren. Mannen denken nog steeds dat het voor hen niets uitmaakt. Dat ze gewoon mogen rondlopen met zo'n bollende pens, waarover zo'n vreselijk hemd is ge trokken. Bijna alles dat wordt ver toond had bedekt moeten blijven. Miserabel.' We schelden nog even door. In sep tember zullen we elkaar pas weer zien. 'Nou sterkte', zegt ze en smijt de telefoon erop, alsof ik de perso nificatie van augustus ben gewor den. Augustus is briljant. Wanneer ik de volgende ochtend over mijn onkruidtapijt loop, parelt alles. Ik ontwaar dofblauwe bessen aan de ribushaag. De herfstfee penseelt heimelijk en te vroeg. Zij stelt mij gerust Het is zo weer voorbij. Dana Rover NOODHULP ETHIOPIË 't •*'<-, V Ethiopië verhongert. De honger en oorlogsdreiging kennen geen grenzen. Door droogte, ondervoeding en ziekten kunnen ze geen kant op. Massale sterfte dreigt, tekort aan alles, 'n Drama dat zich wederom in Afrika afspeelt. Daarom is uw steun voor voedsel- pakketten en transport, medische zorg en structurele hulp noodzaak om Ethiopië weer hoop op leven te geven. Samen met ICS, Dorkas en World Vision. Maak voor hoop op leven uw steun |CBFc over op Giro 70703 - Hilversum o.v.v. Noodhulp Ethiopië. World Vision 033-4643444 ^"nen kijkt Jessica tijdens de schoolslag naar haar steun en toeverlaat juf Ria of zij het er goed vanaf brengt. Juf Ria was vol bewondering voor de prestatie van de 8-jange tjjfde door ZDH georganiseerde sloop, die vrijdag werd gelopen, 31 groot succes geworden voor amilie Kropman. Tweelingbroers en en Maarten, die voor het eerst deden, kwamen in de miniloop i1 kilometer samen in 3.44 minu- over de finish en deelden de eer- ïijs. Hun vader, Nico, was al eer- succesvol geweest in de ranenloop over 8 kilometer. Hij rvierde vrijdag wederom in 29.52 «as daarmee bovendien ruim Br dan de winnaar bij de 'jon- Remko Nagtegaal, die 32.06 zijn race deed rap over 4 kilometer werd een i voor Harry Bakker uit Den «n. Het was zijn eerste overwin- I in eigen dorp van dit jaar, maar hij in vorm was, was vorige week ebleken op Vlieland. Joris Ellen opnieuw de snelste bij de jeugd. Jeed de klok stilstaan na 16.13. lette ter Steege won in 19.33 de d bij de dames. aschenen zestig deelnemers aan tart Vrijdag staat de laatste loop iet programma. Na afloop worden vrijwilligers getrakteerd op een je en een drankje. dag voordat ze weer naar haar kin tehuis in Berlijn vertrok, heeft de rge Jessica Leonard haarzwem- tona A gehaald. Jessica, die drie !en in Den Burg te gast was bij ishna en Bibi Fokkens, heeft een edcursus in zwembad Molenkoog ofgd Gedurende veertien dagen egze elke dag (ook op zondag) les sen enthousiaste badjuf Ria ser. Op het laatst nam Jessica s twee zwemlessen per dag, met t één doel voor ogen: met haar Mdiploma op zak terugkeren in de Se hoofdstad. Vnjdag was het zover Aangemoedigd door een enthousiast Molenkoog- team. de vrienden die zij in korte tijd op Texel heeft gemaakt - zoals haar tijdelijke buurmeisje Myrthe uit de Warmoesstraat - en natuurlijk haar vakantiemoeder Christina en dochter Bibi, legde Jessica als enige kandi daat in hoog tempo de pittige examenonderdelen af. Schoolslag met kleren aan. borstcrawl. rug- zwemmen, drijven en watertrappelen: Jessica deed het vol bravoure. Onder luid ge/uich en geklap hoorde Jessica dat zij met vlag en wimpel was ge slaagd. waarna zij met gepaste trots het felbegeerde papiertje in ont vangst nam van examinator Gert Pan sier. Haar 'fansonthaalden haar op bloemen en presentjes. Jessica deelde zelf ook een cadeautje uit: voor de mensen van Molenkoog had zij als dank voor hun grote inzet spe ciaal bij de bakker een fraaie taart la ten maken, geïnspireerd op het Disney-verhaal De kleine zeemeer min. Zij liet de taart pardoes uit haar handen vallen, maar de schade viel mee. Zaterdag is Jessica tesamen met de dinsdag 15 AUGUSTUS 2000 Voor tienduizenden toeristen zat de vakantie er vrijdag weer op. De massale uittocht zorgde voor pro blemen op de Pontweg doordat de politie geen mankracht beschik baar had om de verkeersstroom als gebruikelijk over het fietspad te geleiden. kilometerslange files van de Amaliaweg tot de veerhaven het ge volg. Teso bootdienst was vooraf in gelicht door de politie dat er het hele weekeinde geen agenten konden worden ingezet omdat de prioriteit bij andere taken lag. Volgens een woordvoerder van Teso heeft het ei gen personeel de drukte goed weten te hanteren en zijn er geen al te lange wachttijden ontstaan. Op vrijdag, zaterdag en zondag heeft Teso halfuursdiensten gedraaid. Tegen over het massale vertrek stond een evenzo massale aankomst van va kantiegangers zodat ook in de Helderse haven lange wachtrijen te zien waren. Zondagavond is nog laat met de dub bele dienst doorgevaren omdat de circuswagens van Althoff overgezet moesten worden. Even sloeg de pas sagiers voor de laatste boot vanuit Den Helder*de schrik om het hart toen zij de boot reeds om 21.25 uur zagen vertrekken. Het bleek gelukkig niet de laatste boot van 21.35 uur te zijn. De boot van 21.05 uur was na vertrek weer naar Den Helder terug gevaren omdat er drie mensen op het toilet bleken te zitten die onbedoeld weer mee teruggingen naar het eiland en daar noodgedwongen zouden hebben moeten blijven. Met name vrijdagmiddag waren Voor het eerst wordt op Texel een darttoernooi in de openlucht gehou den. Het gebeurt zondag 20 augus tus in de Kantoorstraat in Den Burg, aanvang 16.00 uur. Er kan gratis wor den meegedaan door mensen van 16 jaar en ouder die zich tevoren moe ten aanmelden. De organisatie is in handen van café De Pilaar, disco dancing De Jelleboog en dart- speciaalzaak Switzer. andere drie Berli/nse kinderen die door bemiddeling van Pax Christi Kinderhulp op Texel te gast waren, weer naar huis gegaan. De laatste dagen kreeg Jessica last van heim wee. omdat zij haar vriendinnetje en begeleiders miste. Zij heeft het erg naar haar zin gehad en ook Christina Fokkens is de tijdelijke opvang zo goed bevallen, dat Jessica hoogst waarschijnlijk met kerst terugkeert op het eiland Dat was een hele opluch ting voor de jonge Duitse: van haar vorige Nederlandse gastouders mocht zij niet terugkomen. Tijdens de topdrukte van vnjdagmiddag was er geen politiepersoneel beschikbaar om het verkeer in goede banen te leiden. (foto Bal Boschi) zich over de horecaondernemers die hun best doen om het dealen van drugs in hun bedrijven terug te drin gen: ze waarschuwen de politie als ze iets zien. Ze had ook nog een verzoek aan de mensen die aan de 'jeugdroute' wo nen. dus het traject dat de uitga anders in De Koog volgen als zij na het stappen naar de camping terug gaan. zet de huisvuilcontamer pas de volgende ochtend aan de straat, an ders is de kans dat hij door passan ten wordt omngetrokken of meege nomen nogal groot. De politie kan beter andere dingen doen dan huis-, vuil opruimen. De borrelbussen functioneren goed. Per avond/nacht wordt er totaal door zo'n 140 mensen gebruik van ge maakt Commissielid Jan Koolhof deed de suggestie om het gebruik van de borrelbussen nog meer te stimuleren. Arthur Oosterbaan vond dat de bur gemeester zich wat betreft de orde handhaving rechtstreeks tot de jon geren moet richten via de gemeentelijke rubriek in de Texelse Courant. 'Spreek hen aan op hun verantwoordelijkheid en sociaal ge voel'. Maria van der Spek was daar sceptisch over. Jan Koolhof zag ook een taak voor het voortgezet onder wijs. langs werd inzake de openbare Ie van het thans lopende zomer- zoen gemeld dat er meeropen- e geweldpleging is dan vorig rt maar dat het wat betreft uidsoverlast gunstiger is. Gis- avond liet burgemeester Joke dorp weten dat deze trend zich afgelopen weken heeft voortge- ,jn Texelaars die menen dat er wel jelijk veel of zelfs méér geluids- rlast is, met name in nachtelijk De ig maar dat mensen minder kla- i omdat ze denken dat het toch i helpt De burgemeester deed r aanleiding daarvan een klem- nde oproep: 'Bel in elk geval de tie als er lawaaioverlast is. In het Bkend patrouilleert de politie (rtdurend en is binnen enkele mi- en ter plaatse, tenzij er op dat ment iets anders is dat vóórgaat, oorbeeld een ongeluk', dorp deed in de commissie- gadering van gisteravond mede- ngen naar aanleiding van het ileg dat zij die middag met de itie had gehad. Ze vertelde onder er dat nu ook wordt nagegaan of horecaportiers voldoen aan de üficaatseisen. Gebleken is dat het overal in orde is en er komt dus ivervolg op. communicatie tussen politie en psvvachten in De Koog is nu ook echnische zin verbeterd, want de mobilofoons werken op dezelfde fre quentie waardoor nog sneller optre den mogelijk is. Texelse jeugd De Texelse jeugd draagt zijn steentie bij aan de seizoenproblematiek. Al eerder werd geconstateerd dat eilandelijke jongeren nogal eens bij wanordelijkheden zijn betrokken maar ze belemmeren ook een goede uitvoering van de afspraken die zijn gemaakt bij het nachtelijk taxivervoer. In plaats van naar de aangewezen taxistandplaatsen te lopen, dwingen ze op de routes taxi's tot stoppen en stappen in. Gasten zijn geneigd dit voorbeeld te volgen.Geldorp kan hier met goed tegen optreden omdat taxi's nu eenmaal het recht hebben om te stoppen. Ze deed daarom de oproep: hou daarmee op, anders is het dweilen met de kraan open. Taxi's die op weg zijn naar de standplaats moeten niet aangehouden worden. Tevreden toonde de burgemeester Den Helder via het Texelse vliegveld dan eindelijk in de Weverstraat wa ren gearriveerd, werd hun de vertra ging nauwelijks kwalijk genomen. 'Ik kan natuurlijk moeilijk zeggen dat de brug openstond', grapte Jop. De getapte volksjongen had meteen de lachers op zijn hand. Daarna was het dringen om de felbegeerde autogrammen te bemachtigen. Het waren hoofdzakelijk jeugdige vakantiegangers die al ruim voor half twee in en rond Nauta CD samendromden. De meesten wens ten hun positie in de rij niet op te geven, maar een deel van de fans nam plaats in het zonnetje op de stoep van overbuurman Simon Smit. In de winkel werd muziek ge draaid, zoals Jop's zomerhit-'Jij bent de zon' Het succes van het plaatje toont aan dat je in deze tijd met getalenteerd hoeft te zijn om rijk en beroemd te worden. Een vrolijk kop- pie dat regelmatig op de televisie komt, is genoeg. Jop kan helemaal met zingen, maar de single stond in korte tijd op nummer 1 in de hit lijsten. Jop had evenmin acteer talent nodig om te worden uitverko ren voor het SBS-programma De Bus. Integendeel, het megasucces van het voyeuristische programma ligt juist besloten in de massaal on der het volk levende behoefte om gewone mensen dag en nacht te observeren, ook al doen ze niets bij zonders De toeschouwer krijgt net Ze kwamen niet met de bus maar met de helikopter. Toch waren Jop en zijn vriendin Antonette vrijdag meer dan een uur te laat bij Nauta CD voor de 'afspraak' met hun fans. De sterren uit het populaire televi sieprogramma De Bus zouden om 13.30 uur handtekeningen zetten op hun nieuwe CD-single 'Pluk de dag', maar lieten het talrijke publiek erg lang in een bloedhete platen winkel in de rij staan. Hun bewon deraars maalden er niet om. In de tussentijd werd het plaatje al vast aangeschaft om startklaar te zijn voor het moment suprème. Toen de zangers na een druk bezochte handtekeningensessie in als bij voorganger Big Brother het idee dat hij zelf die 'ster' op het te levisiescherm zou kunnen zijn waar hij en miljoenen anderen naar zitten te kijken, zoals hij of zij ook net als Jop en Antonette de hitparades zou kunnen bestormen met een simpel deuntje. Dat 'iedereen' Ruud van Big Brother alleen bij de voornaam kent, past in het beeld. Het is 'ge woon' Ruud, Ruud de allemans vriend die iedereen kent en tu toyeert, Ruud de buurman, ónze Ruud. En zo is Andy Warhol's voor spelling dat iedereen zijn fifteen minutes of fame zal krijgen, alsnog uitgekomen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5