Welzijnsvoorzieningen bij )SG kost 3 tot 5 miljoen Sympathie voor reddingsplan stolpen Geen onderzoek naar opstappen OR Bolder Cjrotn Twartr jexeh in het harL, jHerhuisvesting pakt fors duurder uit Appartemen ten verh uur voor behoud boerderijen' awLIO] TEXELSE^COURANT srwondingen >arachutiste vallen mee Fikse boete voor knijpen in billen van politieagente Ploegelanderweg afgesloten Overvolle glasbak wekt ergernis ichtelijk brandje Onder de pomp m Ringsteken m Personeelswoningen m Strijdig huizengebruik Knipogende robben Eelman en Noordzij zien kwestie als afgedaan «RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11505 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. ynti ^man. frtxli la brl bart_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd9 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. fEXELSE .rtenties/abonnementen/bezorging: mbaan 6 I MC Den Burg Jloon 0222 - 36 26 00 ,fax 0222 - 31 41 11 COURANT Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 huisvesting van de welzijnsvoorzieningen bij OSG De eberg gaat de gemeente, afhankelijk van welke van de opties wordt gekozen, naar schatting 3,7 miljoen of miljoen kosten. Dat is te lezen in de tussentijdse rap- lage van de werkgroep die sinds maart van dit jaar de lelijkheden van de herhuisvesting onderzoekt. Op de leentebegroting is voor dit zogenaamde kanjerproject hts twee miljoen gulden uitgetrokken. In september zal /erkgroep haar eindverslag uitbrengen aan het college ben w. «kgroep kreeg als opdracht Ie onderzoeken in hoeverre de nenlijke huisvesting van de het Regionaal Opleidingen urn (ROC), de bibliotheek en de instellingen haalbaar is. Daar- id gedacht aan een combina- n het gezamenlijk gebruik van SG-gebouw met een nieuw te en gedeelte naast de school. In »g stadium werd de werk- duidelijk dat de Welzijns- ng Texel vooral behoefte aan njimte heeft om de dorpshuis- en het jeugdwerk verder te ti uitbouwen. De werkgroep jat deze functies niet pasten bij loogde ontwikkeling aan de Bsrweg, waarna de Welzijns- M) afhaakte. itntarisatie van de wenselijke sdzakelijke veranderingen in de iting van de organisaties werd n welke combinaties van in- 11-jarige parachutiste uit naai is woensdagavond ge- geraakt toen zij aan de tweg met de wind mee legen een blok beton op het sboerderij De Halm. Hoewel et de traumahelikopter is af- ird naar het VU-ziekenhuisin ifdam, blijken haar verwon- nmee te vallen. nkeli|k lieten de verwondingen to ernstig aanzien dat de ehelikopter van de ANWB en p Universiteit werd ingevlogen, n het ziekenhuis bleek het met rendige letsel enorm mee te De vrouw liep een gebroken en een gekneusde teen op. het paracentrum mag de waarschijnlijk vandaag het Ms al weer verlaten, as de eerste sprong die de 'haakte. Het paracentrum leert ftsten vanwege de remmende •9 om tegen de wind in te lan- maar de vrouw maakte een smak doordat zij haar laatste met de wind in de rug aflegde, luli kwam een 24-jarige Ierse om het leven toen hij in de i van zijn parachute verstrikt en zijn reservevalscherm te Penging. Ook de Ier maakte zijn sprong. stellingen het hoogste rendement zouden halen uit gezamenlijke huis vesting. Twee combinaties kwamen daarbij uit de bus: De eerste is die van de OSG, het ROC en de bibliotheek. In de tweede combinatie komt daar de Muziek- Dansschool Texel nog bij. Het gezamenlijk gebruik door de ver schillende organisaties van les ruimten, bibliotheek, mediatheek en studieruimten bleek binnen de eerste Kennelijk om stoer te doen tegen over zijn vrienden, heeft een 19- jarige man uit Noordwijkerhout in de nacht van dinsdag op woens dag een vrouwelijke politieagent in haar billen geknepen. Hij deed dat toen de agente een surveillance maakte in de Dorpsstraat in De Koog. Het geintje kwam hem duur te staan, want de vrouw en haar collega hielden hem aan en brach ten hem naar het politiebureau. De officier van justitie, die in het kader van het lik-op-stuk beleid direct in actie kwam, beoordeelde zijn daad als 'aanranding' en deed hem het voorstel om zijn vrijheid voor ƒ500,- terug te kopen of de zaak voor de rechter te laten komen en een (nog) hogere straf te riskeren. De man koos voor de boete. combinatie goed op elkaar aan te sluiten. Er zou op zo'n 1900 vierkante meter nieuwbouw gepleegd moeten worden voor een bedrag van 6,5 miljoen. Na aftrek van de bijdragen van de verschillende partners en de opbrengst van de verkoop van de bibliotheek blijft een netto investeringsbedrag over van grofweg 3,7 miljoen. De jaarlasten komen dan op circa ƒ430.000,-. De tweede combinatie bleek minder gunstig uit te pakken. Oe specifieke gebruikseisen aan de leslokalen voor muziekonderricht en de tijden waarop de Muziek- Dansschool van de ruimten gebruik wenst te ma ken, sluiten niet goed aan op de be hoeften van de overige organisaties. Daardoor moet er extra gebouwd worden, waarmee de meuwbouw- behoefte op circa 2400 vierkante meter komt. Na verrekening van de genoemde bedragen resteert een netto investering van 5,7 miljoen, oftewel ƒ670.000,- op jaarbasis. De werkgroep zal zich concentreren op de eerste optie. Behalve de lagere lasten speelt mee dat de levensvat baarheid van de Muziek- Dans school volgens de werkgroep minder afhankelijk is van een intensieve sa menwerking met de overige partners. Het onderzoek zal zich concentreren op een concept-bouwplan, de na dere uitwerking van investeringsla- sten en de aan de organisaties door te berekenen kosten. In afwachting van de bouwplannen stelt de werk groep voor het ROC en de OSG tij delijke huisvesting aan te bieden. In verband met reparaties aan het wegdek is van maandag 21 tot en met Vrijdag 25 augustus de Ploeg elanderweg tussen de Monnikenweg en de Randweg voor alle verkeer gesloten. Propvol zit hij Er bovenop staat een hele verzameling glaswerk dat er niet meer bij kon. De stoep is be zaaid met vervaarlijke, flinke scher ven. De glasbak aan de Kees- omlaan ter hoogte van het Pater Witteplein is een voortdurende bron van ergernis voor Rudolf Weijers en zijn buren. 'Onze kinderen lopen er langs als ze naar school gaan. Je moet er met aan denken wat er ge beurt als ze struikelen en met hun hoofd in zo'n grote glasscherf val len.' Herhaaldelijk heeft hij erover geklaagd bij de gemeente. Veel re sultaat had dat niet. 'Ze zeiden dat de chauffeur die het glas ophaalt de rommel moet opvegen, maar die heeft er geen tijd voor. Vervolgens zou De Bolder er voor zorgen, maar daar komt mets van terecht. Daarom heb ik maar een officieel protest ingediend bij het gemeente lijke klachtenbureau. Misschien dat er nu eindelijk iets gebeurt.' Het pro bleem is volgens Weijers verergerd sinds de twee containers zijn inge ruild voor één exemplaar met ver schillende compartimenten voor groen, bruin en wit glas. 'De capa citeit is daardoor een stuk vermin derd. Ik zie ook regelmatig horeca ondernemers hun bedrijfsglas erin werpen. Dat mag niet, maar als ze het naar De Hamster brengen moe ten ze ervoor betalen. Als de horeca zijn glas erin gooit, zit die ene con tainer natuurlijk zo vol.' oensdag op donderdag tegen fnacht rukte de brandweer uit sen brandje aan de derweg in Den Burg. Het was in •>e van de voormalige kantine '<el94 waarin onbekenden een hadden gestookt. De brand- M wat brandend kozijnhout dat snel was geblust. fcnderd gulden voor knij- da's een beste boete vind hel niet onbillijk tfoto Ban Boscfi) Ondanks een iets mindere dag van de steekster, hebben Henk en Tineke Spigt woensdagavond in Den Burg het Texels kampioenschap ring steken veroverd. Het echtpaar mocht uit handen van Gerard van der Kooi, voorzitter van de Stichting Folklore, de bijbehorende Jan Agterbokaal in ontvangst nemen. De dagprijs was voor Dick Smit en Bernadette Schip per. Pagina 2 Ondernemers die in of bij hun bedrijfspand app tementen willen in richten of kleine woninkjes willen bouwen voor de huisvesting van (tij delijk) personeel, kunnen hun gang gaan. Er bestaan - afgezien van bij zondere locaties zoals strand paviljoens - geen gemeentelijke be lemmeringen en de woningen komen niet in mindering op het contingent woningen dat de gemeente jaarlijks mag bouwen. Daarmee zijn de door het TVO aangegeven knelpunten maar ten dele op te lossen. Pagina 5 Treedt de gemeente binnenkort op tegen één of meer huiseigenaars die hun woning laten leegstaan of toeris tisch laten gebruiken? In de wandel gangen van het raadhuis was te ver nemen dat zo'n actie is te verwachten maar het gemeentebestuur zelf hult zich in stilzwijgen. Pagina 5 Een paar uur ontspannen op het wa ter, zwaaien naar zonnebadende zee honden, een druk draai- en trek- complex oplopen en alles te weten komen over het seksuele leven van de krab. Op de Emmie, het rond- vaartschip van de familie Boom, staan ze voor niets. Pagina 6 (Advertentie) Verhuur van luxe appartementen m een karakteristieke stolpop Hoeve Holland aan de Hollandseweg wordt het al gedaan. De raad staat sympathiek tegenover het idee van een groep stolpeigenaren om in de karakteristieke boerderijen inpandige appartementen toe te staan voor de verhuur aan toeristen. De opbrengsten moeten zowel het herstel van de soms erg vervallen panden als het onderhoud voor agrariërs betaalbaar maken. 'Als men niet voor deze oplossing kiest zal een flink aantal stolpboerderijen verdwijnen of in han den vallen van kapitaalkrachtige buitenstaanders', aldus Willem Bakker namens de vijfkoppige groep. Sommige raadsleden hebben moeite met het aanspreken van de slaapplaatsreserve van 2.000 bedden, maar alle fracties stemmen in met een inventariserend onderzoek. Het toestaan van recreatieve appar tementen dient volgens Bakker - die zelf appartementen verhuurt in hoeve Spyk aan de Hoornderweg - twee doelen. Enerzijds blijven de beeld bepalende en historische boerderijen behouden voor het Texelse land schap en anderzijds vullen de huur penningen het inkomen van agrariërs aan, zodat de overlevingskans van hun bedrijf toeneemt. Bakker: 'De leefbaarheid van het platteland is het best gewaarborgd als zoveel moge lijk agrariërs binnen hun vakgebied actief blijven.' De verkoop van stol pen aan rijke overkanters moet vol gens de groep worden voorkomen, omdat deze 'ook na verloop van ja ren weinig affiniteit met het Texelse platteland zullen hebben en veelal met bereid zijn te integreren.' Met hun dinsdag in de raads commissie Ruimte. Wonen en Eco nomie ingediende notitie willen de agrarische stolpbezitters een aanzet geven tot een brede discussie en een aanvullende bijdrage leveren aan de Toekomstvisie van de Texelse Land bouw, die onlangs het daglicht zag. De appartementen-suggestie werd daarin al kort genoemd. Jaren gele den verschenen gelijksoortige plan nen in de verkiezingsprogramma's van de WD en het CDA. In 1996 blok keerde de provincie nog het voorstel van het CDA. waarvoor een meerder heid in de gemeenteraad bestond, om het kamperen bij de boer in te ruilen voor twee inpandige, toeris tische appartementen. Diezelfde pro vincie heeft echter wel een reddings plan voor stolpen in de Kop van Noord-Holland goedgekeurd, waar veel karakteristieke boerderijen dreig den te verdwijnen. Dit zogenaamde Lees verder pagina 5 handdoek in de ring is geworpen. De bedrijfsmatige managementbena- dering (het streven naar winst, een marktgerichte en efficiënte bedrijfs voering) zou een te grote prestatie- druk leggen op een deel van de werk nemers. Directeur Noordzij sprak dit tegen: 'We zijn vooral een sociaal bedrijf.' Verder werd de directie ver weten dat zij met goed naar de on dernemingsraad luisterde. Het stak de OR vooral dat Noordzij geen on derzoek naar de tevredenheid onder de werknemers wilde (laten) doen De discussie zou zijn vertroebeld door onduidelijkheid over de status en bevoegdheden van de onderne mingsraad, die Noordzij en Eelman door een deskundigenbureau willen laten verhelderen. Klaas Modder verkeerde in de veron derstelling dat er een extern onder zoek zou komen, maar van die illusie werd hij snel verlost. Gerard Weijers probeerde het nog Vel door te stel len dat er 'wrijvingen' waren bij De Bolder. 'Die moeten worden afgevlakt, anders zal de nieuwe on dernemingsraad er ook maar kort zit ten. We moeten weten waar het bij De Bolder aan schort.' Eelman en Noordzij waren echter onverzettelijk in hun afwijzing Modder en Weijers ontbeerden de mogelijke steun van GroenLinks en D66. Beide fracties waren woensdag afwezig. Er komt geen onderzoek naar de reden waarom de onder nemingsraad van De Bolder is opgestapt. Wethouder Nel Eelman (CDA) en de directeur van de sociale werkplaats Leen Noordzij beschouwen de kwestie als afgedaan. Na dat de ex-voorzitter van de ondernemingsraad had opge roepen tot politiek ingrijpen, bepleitte raadslid Pieter de Groot (D66) onlangs een onafhankelijk onderzoek. Woens dag wensten ook Klaas Modder (PvdA) en Gerard Weijers (Texels Belang) meer duidelijkheid over de situatie bij De Bolder, maar in de commissievergadering Welzijn wimpel den Eelman en Noordzij deze verzoeken eendrachtig af. 'Ik vond een briefje op mijn bureau van de ondernemingsraad dat de le den waren opgestapt. Een verklaring daarvoor werd niet gegeven en die heb ik ook niet gevraagd', sprak Noordzij ti|dens de commissie vergadering. 'De ondernemingsraad had er kennelijk geen behoefte aan om dieper op de zaak in te gaan. Ik respecteer de vrijheid van de onder nemingsraad om ermee te stoppen Een onderzoek heeft geen zin.' Ge dane zaken nemen geen keer, was de redenering van Noordzij en Eelman. Alleen indien de nieuwe onderne mingsraad de reden van vertrek van de vorige OR en de achterliggende oorzaken boven tafel wil hebben, zal het punt op de agenda worden gezet, anders niet. Eelman en Noordzij zijn wel bereid een extern bureau te be naderen om de nieuwe OR met raad en daad bij te staan, zodat deze be ter zal kunnen functioneren. Bolderdirecteur Leen Noordzij: 'Geen on derzoek. (Foto arch-el Texelse Courant Tegenover de pers was de opge stapte raad aanvankelijk zwijgzaam, maar later werd duidelijk waarom de VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1