Spoedig actie tegen strijdig huizengebruik? Bouw woninkjes voor personeel geheel vrij Eigen 'weerbericht' Waddeneilanden? Kust versterkt met 25 miljoenste kuub zand igroup onderzoekt ialbaarheid 'Flora' tXhLbfc, j) couRANT -- tonder verhuur gaat hoeve Akenbuurt tegen de vlakte Reddingsplan KNBRD bewaakt vandaag alle strandslagen arkensexcursie litici en klagers Hoorzitting over bestemmingsplan Den Burg Buurman vindt vleugel terug Eilandcompetitie Treedt de gemeente binnenkort op tegen één of meer huiseigenaars die hun woning laten leegstaan of toeristisch laten gebruiken? In de wandelgangen van het raadhuis was te vernemen dat zo'n actie is te verwachten maar het gemeen tebestuur zelf hult zich in stilzwij gen. Om effectief tegen strijdig gebruik van woningen te kunnen optreden moet het bewijs worden geleverd dat het betreffende huis met of minder dan een bepaald aantal nachten per jaar permanent wordt gebruikt. De gemeente trok enige tijd geleden lan delijke aandacht door het besluit om bij dit controlewerk de parkeer wachten in te schakelen, naast an dere manieren om vast te stellen of het huis wederrechtelijk buiten de woningvoorraad wordt gehouden en dus niet beschikbaar is voor mensen die er permanent in willen wonen. De gemeentesecretaris wekte woens dag tegenover de pers de indruk dat er wat staat te gebeuren maar wilde verder mets zeggen. VERVOLG VAN PAGINA 1 medewerker een half jaar lang twee keer per week aan. Als uit deze proef blijkt dat iemand minder dan 92 keer in het huis heeft overnacht, moet hij voor de bestuursrechter komen. Uit jurisprudentie blijkt dat een half jaar lang aanbellen genoeg bewijs ople vert. Toch heeft de gemeente Veere in Zeeland besloten een héél jaar te controleren voordat er iets wordt on dernomen, naar aanleiding van een uitspraak van een officier van justitie die een half jaar aan de korte kant vond. 'Boerenkamerproject' voorzag in de exploitatie van luxe hotelkamers in Waterlandse boerderijen en is vol gens Bakker een groot succes ge worden. Hij heeft goede hoop dat de door zijn groep aangedragen 'even simpele als doeltreffende oplossing' voor het verval der Texelse stolpen net als het Boerenkamerproject deze keer wél op steun uit Haarlem kan rekenen. De eerste reactie van de Texelse po litiek was overwegend positief. PvdA- raadslid Klaas Modder, die commissielid Hans Roeper verving, was de enige die sceptisch was. Modder dacht met dat de verhuur van appartementen de boeren in bedrijf zou houden. 'Het behoud van de agrariërs voor het platteland hangt niet af van de verhuur. Ik vrees dat boeren die daarvan afhankelijk zijn hun land op den duur verkopen en zich concentreren op het toerisme.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond het plan 'sympathiek', maar wenste niet te tornen aan de slaapplaats reserve en de verdeling van eventueel beschikbare bedden over de ver schillende vormen van logies- verstrekking, zoals campings, hotels en bungalows. Texels Belang, CDA en WD spraken volmondig hun steun uit. Dick Drijver (Texels Belang) wilde zelfs overwegen om de reserve aan te spreken omdat het om 'een sector overschrijdend belang' gaat. Omdat met duidelijk is hoeveel stol pen voor de regeling in aanmerking zouden komen en hoeveel slaap plaatsen ermee gemoeid zijn, zal het aantal geïnventariseerd worden, alvo rens verdere besluitvorming volgt. Tegenover het dagblad 'Trouw' is de gemeente blijkbaar iets openhartiger geweest. In een artikel 'Permanente bewoning lastig te controleren' (dins dag, pagina 4) staat: 'Texel laat nu precies een jaar regelmatig controles uitvoeren door parkeerwachters. Tot beëindiging van ongewenste situa ties heeft het nog met geleid, zegt de gemeentevoorlichter. Maar binnen kort gaat een stapeltje brieven de deur uit. waarin van de eigenaar wordt geëist dat hij zijn woning spoe dig beschikbaar stelt aan de perma nente woningvoorraad'. Het artikel gaat verder voornamelijk over Terschelling waar het toeristisch gebruik van huizen die voor perma nente bewoning zijn bedoeld een groot probleem is. In de diverse dor pen staan minstens honderd perma nente woningen die aan toeristen worden verhuurd terwijl er grote wo ningnood is. Een harde aanpak is op handen, maar er is nog mets gebeurd. De lijst van 'verdachte' woningen moet nog worden opgesteld. Vlieland heeft recentelijk twee rechtszaken aangespannen tegen huiseigenaren. Eén zaak is gewonnen; bij de andere is de eigenaar in beroep gegaan. De aanpak van Vlieland lijkt op die waar mee de gemeenteraad van Ter schelling onlangs instemde: 'Ver dachte' huiseigenaren worden eerst antwoorde wijze worden bijgenomen, uitgenodigd voor een gesprek. Levert zij het met een minimale bezetting per De Utrechtse studenten die de stranden paal 9,12,15 en 17 bewa ken, wonen vandaag in Rotterdam allemaal de crematie bij van hun 21-jarige collega Vincent Struik, die overleed als gevolg van het let sel dat hij woensdag opliep bij een reddingsoefening. De strand- bewaking wordt waargenomen door de Texelse Reddingsbrigade van de KNBRD. Doorgaans bewaakt de KNBRD al leen bij de strandslagen van De Koog en paal 28. Door wat extra krachten in te schakelen kunnen de andere strandslagen er voor één dag op ver dat mets op dan belt een gemeente- post. Ondernemers die in of bij hun bedrijfspand appartementen willen inrichten of kleine woninkjes willen bouwen voor de huisvesting van (tijdelijk) personeel, kunnen hun gang gaan. Er bestaan - afgezien van bijzondere locaties zoals strandpaviljoens - geen gemeen telijke belemmeringen en de wo ningen komen niet in mindering op het contingent woningen dat de gemeente jaarlijks mag bouwen. Dat verklaarde ambtenaar Jan Commijs dinsdag tijdens de vergade ring van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie. Daarmee rea geerde Commijs op een brandbrief van het Texels Verbond van Onderne mers (TVO), waarin werd gesteld dat het steeds moeilijker wordt personeel te werven vanwege het ontbreken van betaalbare huisvesting op Texel. De voorwaarden die de gemeente stelt aan de personeelsverblijven zijn er puur op gericht te voorkomen dat ze aan toeristen worden verhuurd. Dat de problemen met Commijs' sug gestie met allemaal zijn opgelost, gaf wethouder Daan Schilling (Texels Belang) ronduit toe. Vooral de werk nemers in de horeca die door de seizoensverbreding een groot deel van het jaar werken maar net geen 'jaarrond arbeidscontract' hebben, vormen een knelpunt. Zij zouden per manent op het eiland willen verblijven maar zonder een volledig contract vallen zij buiten de boot voor het langs reguliere weg huren van een woning, omdat zij dan geen woon vergunning krijgen wegens het ont breken van de vereiste economische binding. Alleen als die binding er is kunnen de werknemers bij de Stich ting Wonen Texel terecht en legaal een beroep doen op de beperkte Texelse woningvoorraad. Dat het gebrek aan 'starters- woningen' voor minder kapitaal krachtige jongeren ook gevolgen heeft voor het aantrekken van vast personeel, spreekt voor zich. De ge meente start binnenkort met een on derzoek naar de mogelijkheid voor de bouw van honderd betaalbare wonin gen. 'Ik zou niet weten wat we verder nog kunnen doen', sprak raadslid Arthur Oosterbaan (GroenLinks). De woningen zijn niet bedoeld voortijde lijk personeel. PvdA-raadslid Klaas Modder waarschuwde wel dat 'de doelgroep moet worden beschermd'. 'Het mag niet zo zijn dat mensen er van profiteren en zeggen "we zitten hier lekker goedkoop, we blijven hier lekker zitten." TPYRI CR c VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000 er Jan Koolhof had onlangs tij- Je hoorzitting waarop de kla- tet woord konden voeren voor- 'd dat deze maar eens in een 'Je varkensschuur moesten kijken, omdat de angst voor Jsbedrijven zou worden inge- door vooroordelen en nega- 'erhalen in de pers. 'De werke- d valt enorm mee', sprak Ij, 'of Wijtten heeft de suggestie n Pikt en organiseert een busreis ,p 'etzuiden des lands. Het voltal- ellege heeft zich inmiddels voor saangemeld. Wanneer die gaat j. 'vinden is nog met bekend, i hks talrijke en felle protesten "Jvonenden, die vooral vrezen stank- en lawaaioverlast en Je voor het milieu, zijn alle 'fracties vóór verplaatsing van «drijf van nabij de golfbaan naar e Bland en Berg op Postweg GroenLinks, PvdA en D66 gaan akkoord met de verdubbeling it Je veestapel, maar een raads- Jertieid steunt ook deze uitbrei dt college heeft inmiddels de jr sle planologische procedure in lüezet. Of het tijdens het uit- 8 ook komt van een potje Wetikke', zoals Dick Drijver van Belang heeft geopperd, mag w betwijfeld. De VW's van de vijf Wadden eilanden zijn de mogelijkheden aan het bekijken om via een webcam op internet een indruk te geven van het weer op de eilanden. Een foto, die bijvoorbeeld iedere tien minu ten wordt gewisseld, moet laten zien hoe de weersgesteldheid op dat moment is. Het is de bedoeling dit 'weerbericht' uit te zenden via www.vvv-wadden.nl. Daarnaast wordt de mogelijkheid onderzocht of per Waddeneiland een eigen weerbericht op dezelfde website kan worden geplaatst. Bij WV Texel wordt druk nagedacht over de plannen De kosten spelen ui teraard een rol. In verband hiermee wordt aan sponsoring gedacht. Eventuele locaties voor de camera's zijn de molen van Oudeschild, de vuurtoren of de TESO-boot. 'Er is tot nu toe heel veel gepraat over dit on derwerp, maar de juiste oplossing hebben we nog niet gehoord', aldus directeur Veronica Bos. 'Vandaar dat we zelf het voortouw maar nemen. Alle mogelijkheden worden op een rijtje gezet. Bijvoorbeeld of voor een apart Texels weerbericht samenge werkt kan worden met het KNMI of Meteoconsult. Wat kost zoiets en is het dat waard?' Via de informatie hopen de Wadden eilanden een juister weerbeeld onder de aandacht van de toerist te bren gen. Het weer in deze streken steekt vaak gunstig af tegen het weer elders in het land, maar in de voorspellingen wordt dat onderscheid niet gemaakt. Een slechtweervoorspelling in het hoogseizoen scheelt de eilanden 4000 dagjesmensen, wat een econo mische schade van ongeveer ƒ200.000,- per dag tot gevolg heeft. Over de teleurstelling van de dagjes mensen, die door de voorspelling toch maar geen dagje op pad gingen en later hoorden dat het weer toch knap was, maar niet gesproken. Het zelfde effect hebben slechtweer- voorspellingen voor het weekend- toerisme in voor- en naseizoen. Rijkswaterstaat (RWS) brengt van daag op het strand tussen paal 26 en 27 de 25 miljoenste kubieke meter zand aan sinds de Texelse kust in 1979 voor het eerst door middel van een suppletie werd ver sterkt. RWS doet dat om de struc turele erosie van de kust te com penseren. Geen overbodige luxe, want zonder de zand suppleties zou Texel er heel anders uitzien. Plaat selijk zou het duingebied vijftig tot tachtig meter smaller zijn. In totaal zou een oppervlakte ter grootte van tweehonderdvijftig voetbalvelden in zee zijn verdwenen. De suppletie kostte ongeveer ƒ10,- per kubieke meter, zodat op deze manier inmid dels zo'n ƒ250 miljoen is gespen deerd aan de verdediging van de Texelse kust. De inzichten en de technieken zijn in 21 jaar behoorlijk gewijzigd. Ge durende de eerste zes jaar leverde de Steenplaat in het Robbengat, even ten noordoosten van Texel, het zand voor drie suppleties. Later werd ingezien dat door het wegha len van zand uit de Waddenzee el ders juist nieuwe gaten ontstaan Tegenwoordig zuigen sleephopper zuigers het zand van de bodem van de Noordzee. Het schip brengt het zand naar een persleiding aan de kust en de persleiding vervoert het zand vervolgens naar het strand. Een succes noemt RWS de aanleg van de strekdam voor de kust van Eierland, nu vijf jaar geleden. De dam werkt als 'zandvanger'. In de omgeving vormen zich nieuwe zandplaten die de kust bescher men De 'gewone' werkzaamheden bij Eierland worden binnenkort afge rond, waarmee de suppleties voor dit jaar bijna tot het verleden beho ren. Extreme omstandigheden bui ten beschouwing gelaten, wordt er pas in 2002 opnieuw zand opge spoten. iderzoeksbureau Lagroup, Arts Consulting in Am- im zal onderzoeken wat de ogelijkheden zijn van uitbrei- lan het museale aanbod op Daaruit moet blijken of er is voor het juttersmuseum ora en welke consequenties «ft. Het bureau moet uiterlijk ember a.s. rapport uitbren- iderzoekers zullen visies en es inventariseren, vervolgens inds en ontwikkelingen op tal gebied bekijken, een scena- gemeentelijk beleid ontwer- m een eindnotitie maken op «aarvan de gemeenteraad een S'ng kan nemen, iderzoek kost ƒ45.000,-. in de sntebegroting is daar geen re- jmee gehouden, zodat de ge- teraad bij de behandeling van ollege, de raadsleden en de onenden en belangen- isaties die hebben geprotes- tegen de verplaatsing en uit- ng van het varkensbedrijf van trischap Wijtten, kunnen bin- oit bekijken wat de varkens- er nou eigenlijk van plan is op e Bland en Berg. Zij mogen op excursie naar een mo- loop- en ligstal. de najaarsnota zal moeten aangeven waar dat geld vandaan moet komen. Zoals bekend wordt Flora hangende het onderzoek gedoogd als opslag plaats van museale goederen, maar niet als functionerend museum en de daarbij behorende reclame-uitingen. Het onderzoekbureau LAgroup is gespecialiseerd op het gebied van de 'vrijetijds' sector, zoals cultuur, toe risme. recreatie, horeca, evenemen ten etc. Het verrichtte onder meer een haalbaarheidsstudie naar het Delfts Aardewerkcentrum waar be zoekers het productieproces van het vermaarde Delfts aardewerk kunnen volgen en waar een collectie modern De vele indieners van bedenkingen tegen het nieuwe (ontwerp-)bestem- mmgsplan voor Den Burg kunnen hun grieven mondeling toelichten tij dens een hoorzitting in de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie. De openbare hoorzitting vindt op 14 september vanaf 14.00 uur plaats in het gemeentehuis. De pro vincie heeft in eerste instantie gema tigd positief gereageerd op de bouw plannen van de gemeente in zowel Den Burg-Oost als -West. Wel vragen de Haarlemse bestuurders Texel de exacte aantallen aan te geven van de huizen die worden neergezet. wwenoude hoeve Akenbuurt Ier vervallen bij. De muren lo- hrorn, vertonen barsten en hier Sar is een hele hap stenen ver ren Het rieten dak moet in zijn iel worden vervangen. Om de Ie stutten heeft agrariër Dirk ferm de stal zelfs hooibalen tot ie spanten opgestapeld. 'De inatie gaat tussen de drie en vijf rosten. Als het pand alleen een nfunctie heeft, is dat niet te Het is noodzakelijk dat ik in i geval de rente van de iecaire lening via de verhuur van appartementen kan opbren gen zegt Roeper. 'Anders zal ik er helaas voor moeten kiezen om de stolp te slopen en een nieuwbouw woning neer te zetten. Dat zou zonde zijn. Het is een bijzondere boerderij met een kort voorhuis en staat er al enige honderden jaren. Roeper behoort tot de initiatiefne mers van het plan om herstel en onderhoud van agrarische stolpen mede te financieren uit verhuur van inpandige appartementen aan toe risten. 'Maar ik kan er ook mee in stemmen dat we aan anderen ver huren. Aan seizoenswerkers bijvoor beeld of aan yonge Texelaars die op de woningmarkt niet aan de bak komen. Dan is dat probleem ook weer voor een deel opgelost, zon der dat het ten koste gaat van het contingent dat de gemeente mag bouwen.Deze alternatieve vorm van verhuur is Roepers persoonlijke keuze en met die van de groep van Willem Bakker, zo benadrukt hij. 'Het zou voor het Texelse landschap erg jammer zijn als lelijke maar goedko pere nieuwbouw de historische stol pen gaat vervangen. In en rond de dorpen zijn er al zoveel verdwenen. Roeper kent in ieder geval op Spang, Gerritsland en in Eierland enkele stolpen die spoedig plat zul len gaan als er niets gebeurt. Het bewaard blijven van de boerderijen zal volgens een grove schatting van Roeper hooguit vierhonderd toeris tische slaapplaatsen kosten. 'Daar weegt het cultuurhistorisch en land schappelijk belang van het behoud van de boerderijen toch ruim schoots tegenop?' (Folo Bah Botch) en antiek aardewerk is te bewonde ren. Ook heeft LAgroup een plan ge maakt voor het historische Hof- kwartier van Dordrecht. Een ander onderzoek betrof de haalbaarheid van een nieuwe museumattractie 'Themapark Fryslan', waar van alles is te zien op het gebied van natuur, landschap, landbouw en milieu van Friesland GS van Friesland besluiten binnenkort of zij dit plan zullen steu nen. Verder hield het bureau zich De vleugel van één van de duiven van het beeld 'In vrede spelend kind' bij de Lubertischool, dat af gelopen weekeinde werd vernield, is terug. Het kleinood werd in de buurt teruggevonden door een omwonende, de heer Nouwen, die de gewoonte heeft om geregeld een rondje te maken om rommel op'te ruimen. bezig met exploitatievraagstukken rond het museum Asten in Noord- Brabant, een educatief attractiepark in Noord-Nederland, een educatieve attractie op het gebied van reptielen en een dagattractie rondom water bouwkundige werken. Lang met altijd vallen de bevindingen inzake haalbaarheid gunstig uit. Zo werden bijvoorbeeld geen mogelijkheden gezien voor een Onderwatermuseum in Amsterdam, omdat de concurren tie van Artis en NewMetropolis te groot werd geacht. De eilandcompetitie volleybal gaat dinsdag 19 september van start. Nieuwe teams kunnen zich tot en met vrijdag 25 augustus opgeven bij Ernst-Jan de Graaf, tel. 310565 of 06- 51533259. Teams die vorig jaar aan de eilandcompetitie deelnamen, doen zonder tegenbericht automa tisch weer mee. De gemeente is erg blij met de vondst, zo laat woordvoerster Lia Witte van de afdeling Welzijn weten, aangezien de kosten voor het herstel nu een stuk lager zullen uitpakken dan wanneer er een nieuwe vleugel zou moeten worden gemaakt. Hoe veel de schade precies bedraagt, is nog niet bekend. De gemeente heeft Hans Boom van de gelijknamige scheepssmederij in Oudeschild om een offerte gevraagd voor herstel werkzaamheden. De verwachting is dat het Georgische beeld van de sok kel moet worden gehaald, wat bete kent dat de school het nog maar zo kort na de restauratie opnieuw een tijd zonder het kunstwerk zal moeten stellen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5