Knipogende robben en een zeemeermin Zuid-Russische gast in Koger tu Foutje... Avontuur op het wad met de 'Emmie' hAbL^fc couRANT Peter Timoffeef lost startschot voor sponsorloop Om te onthouden Schaderegeling waterschappen De hort op adviseren wanneer mensen schade ondervinden door werk zaamheden die het waterschap taak uitvoert. In de dagelijkse praktijk voeren de waterschappen taken uit die nadeel kunnen opleveren voor de burgers (reconstructiewerkzaamheden, het afsluiten of verleggen van wegen of het treffen van waterhuishoud- kundige voorzieningen). Voor alle werkzaamheden en de eventueel bij behorende schade geldt een zeker maatschappelijk risico Als er sprake is van bovenmatige schade, kan een beroep worden gedaan op de nadeelcompensatieregeling. Dit is een voorziening voor die gevallen waarin een wettelijke schaderegeling ontbreekt. Met de nieuwe regeling kunnen burgers en bedrijven recht streeks bij het waterschap terecht. waardoor de proceduretijd enorm wordt bekort. Aanvragen tot verle ning van schadevergoeding kunnen schriftelijk worden ingediend. Nadere informatie over de nieuwe regeling is verkrijgbaar bij de jundische afdeling. De bekende weerman Peter Timof feef is bereid gevonden zondag op vakantiecentrum De Krim het start schot te lossen voor de Terry Fox Loop, waarvan al het inschrijfgeld voor het onderzoek naar kanker bij kinderen is. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij 'Paviljoen 0', de loop - over verschillende afstanden - begint om 11.00 uur. 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur. -Uitleenmagazijn/Thuiszorg- winkel: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 48 87. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223- 65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar). Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG), voor infor matie. advies en ondersteuning bij vragen en klachten over de gezond heidszorg. Van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 15.00 uur be reikbaar via tel. 0223-618284. Zes waterschappen in Hollands Noorderkwartier - waaronder ook Texel valt - hebben sinds kort de beschikking over een gezamen lijke Adviescommissie Nadeel compensatie. Externe deskundi gen gaan de waterschappen De 'parapluregeling' waarmee di verse verouderde maar nog gel dende bestemmingsplannen wor den aangepast aan hedendaagse planologische inzichten, heeft een vertraging van vier maanden opge lopen als gevolg van een ambte lijke nalatigheid. Vergeten is de aankondiging van de eerste ter- visielegging van de regeling in de Staatscourant te zetten. Door deze vormfout moet de hele procedure worden overgedaan, wat betekent dat de parapluregeling sinds maandag opnieuw een maand ter visie ligt. B en w moeten daarna beslissen over eventuele bezwaren en vervolgens bii Gedeputeerde Staten de verklaring van geen be zwaar aanvragen. Bi/ de eerste tervisielegging waren enkele bezwaren binnengekomen, die door het college ongegrond zijn verklaard In theorie is het mogelijk dat nu opnieuw bezwaar wordt gemaakt. De parapluregeling voorziet vooral in thans met bestaande, weinig in grijpende bouw- en uitbreiding smogelijkheden die algemeen als redelijk worden ervaren. Er staat onder andere een regeling in voor de bouw van serres. Ook zijn de uitbreidingsmogelijkheden van bestaande woningen en de maxi mum oppervlakte van bijgebou wen verruimd. Wie deze mogelijk heden wil benutten, moet dus nog enkele maanden geduld hebben, tenzij een omslachtige artikel 19- procedure wordt gevoerd. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000 jes en krabbetjes. Dat wordt] aj len, jongens. Durf jij er een ove te laten lopen? Het is duidelijl hier aan de kinderen geen kinc hebt. Drukken, draaien, tre j? De volwassenen proberen int '9 op aanwijzing van de bemanra j versgekookt garnaaltje te ver ken. Iets wat nog met direct m v Het is een handigheidje. Mas 2 deweg worden de mensen eil 3, vener in en tegen de tijd dat haven van Oudeschild binnen ij' vinden we van de meeste ga alleen het harnas nog terug. E man heeft geluk vandaag. Eu een zeemeermin in het nei blonde nog wel, zoals het hoon .c zonder staart. Ze staat met benen stevig op het dek, het re 7,1 in de hand. 'Een beetje op dei j-s lieke kerk aanhouden', adviseej- man. 'Goed dat je het zegt. li lt( automatisch op de Hervorm r Kun je gelijk zien uit wat voon kom.' Het is Afine van Gra Kleindochter van de bij de n j,. boeren welbekende landbou lichter. Cor van Groningen. Pa studeerd als arts en op dit n dienst doend in de Medische j De Koog. Als de schipper tegen half een tl een de stuurhut uitstuurt om j ic centreerd de havenmond bin si varen, zit de gezellige ochlt rc bijna op. Een jongetje loopt ui 0 zeester op zijn hand de looppl n 'Voor onder mijn kussen ie Sommeltjes ruilen hem om jj vijfentwintig gulden vannacht, m meneer.' Een enkeling strijkt no neer langs de dijk om het mee gen zakje garnalen leeg te 1 Nauwlettend in de gaten gelt 1 door een paar brutale meeuw 01 zon schijnt. e Ui Tekst en foto's Cornel t Jongeren Informatie Punt: voor vragen en advies over wonen, wer ken, studie, recht, relaties, sexualiteit, verslavingen en vrije tijd. Openings tijden dinsdag en woensdag van 15.00 tot 17.00 uur. d'Ouwe Ulo, Wil- helminalaan 1Den Burg. tel. 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aan ouders. Spreekuur elke donderdag in het Jongeren Informatie Punt, d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, Den Burg. Aanmelden: op donderdag van 13.30 tot 14.30 uur in het JIP of via telefoonnummer 315582, op andere dagen: Bureau Jeugdzorg Den Hel der, 0223-684000. Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 316270. Opvang gevonden huisdieren: te Dierenpension 'Slufterweg, terweg 216, Eierland, tel. 3114i gemeentewege aangeweze opvangadres van onbeheerd: a; troffen katten en honden Men ,g hun huisdier kwijt zijn, kunnenl formeren. Spreekuur Buureton: Op wi gen van 9.00-10.00 uur en 16.00 uur. Praten over allerlei v en problemen m.b.t. ouder we Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-ver voer, tel. 1-1-2. Ook kan de Meld kamer Noordholland-Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Voor niet- spoedeisende zaken: 072 - 564 63 64. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon tijdens kan tooruren 072-5498360. Voor spoed eisende gevallen: 1-1-2. Bij nachte lijke overlast, opstootjes etc. die NIET-spoedeisend zijn: 072- 5122222. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J Geldorp (bestuur en organisatie), wethouder N.D.K. Eelman-van 't Veer (welzijn en onder wijs). wethouder D.F.G. Schilling (ruimte, wonen en economie) en wet houder P. Bakker (financiën, werken en milieu): elke dinsdag vanaf 15,00 uur. De spreekuren zijn in het raad huis op de Groeneplaats in Den Burg. Men moet vooraf een (telefonische) afspraak maken via de centrale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21). Enthousiast gaf Herman Blom uitleg over de vangst. scheerborden open gehouden. Het grootste deel van de vangst bestaat gewoonlijk uit garnalen, maar ook een haring, een schol, een zeester, een knorhaan of zelfs een pieterman kunnen worden aangetroffen. En Herman hoopt op een zeemeermin. Het schip vaart rustig over een vlak zeetje en de gasten krijgen gelegen heid om in de stuurhut te kijken of in de kombuis wat te drinken te kopen. Op tafel liggen een paar ringbanden met foto's die een mooi beeld geven van wat er op het schip zoal gebeurt. Het is een vondst en de albums wor den gretig bekeken. De platen aan de wand met afbeeldingen van allerlei schelpen zijn het bestuderen waard. De vissenposter. De kabeljauw en de schelvis zijn ons allemaal wel bekend, maar heeft u wel eens gehoord van een diklipharder of een tilapia? Jos Witte van hoeve Leiden heeft zich even kunnen losrukken van zijn koeien en kijkt hoe een ander met zijn 'vee' omgaat. Het is voor Witte de eerste keer, maar Willie Vahl uit IJsselmuide is al voor de vierde keer met haar gezin aan boord. 'Het is zo leuk voor de kinderen hè. er is zoveel te zien altijd.' Ook de familie Eden- burg uit Rotterdam geniet volop. Op aanraden van hun zoon, die voor een werkweek op Texel bivakkeerde, kwamen ze naar het eiland om er hun twintigjarige bruiloft te vieren. Het werd een herhalingsbezoek. Grabbelen en griezelen Zodra het net ook maar iets boven water komt, dalen de ons begelei dende meeuwen erop neer om alvast een garnaaltje te verschalken. 'En jongens, als het net zo dadelijk open gaat, blijf met je handen uit die vis vandaan. Er kan een pieterman tus sen zitten en als die je steekt ben je nog met jarig.' Met veel enthou siasme roert Herman even later door de bak met de zojuist gestorte vangst. Zilverglanzende harinkjes lichten op tussen de grauwe garnalen en het groene wier. Voor de ogen van grie zelende kinderen houdt Herman een grote bloemkoolkwal omhoog. 'Als er hier dames zijn die siliconenborsten willen, dan kan daar voor gezorgd worden. We hebben ook een dokter aan boord. Kijk hier komt nummer twee. Kleinere maatjes hebben we ook.' Tussen alle flauwekul door krijgen de toehoorders ook serieuze informatie. Zo horen we dat de kwal eigenlijk een soort plankton is, dat hij voor 99 uit water bestaat en voor slechts 1 zichzelf is, een kwal dus. Hij laat zich met de ebstroom zes uur lang pas sief naar buiten drijven en komt met de vloed weer terug. Tussen zijn ten takels zwemmen allerlei kleine vissen mee, die bescherming zoeken tegen roofvissen. We horen dat een visser op de markt 9 cent maakt voor een kilo haring en dat de consument daar 2,75 tot ƒ3,- voor moet betalen. Dat de. grauwe garnaal zijn roze kleur krijgt bij het koken doordat zijn eiwit stolt. Dat de krab de vuilnisman van het wad is en het moeilijk heeft in een strenge winter. Dat hij binnen een paar weken een afgebroken schaar kan vervangen en dat je aan de vorm van het driehoekje onder zijn buik kunt zien of het een vrouwtjes- of een mannetjeskrab is. 'Heeft het drie hoekje een langgerekte vorm, laten we maar zeggen een vuurtoren model. dan is het een mannetje. Heb je 'm Bart?' Bart heeft hem. Al kletsende wordt intussen alles in de gaten gehouden. 'Hebben jullie in de gaten dat die zandbank de helft kleiner is geworden? Hé, die meneer daar voor op de punt! Misschien denkt u dat u op de Titanic zit, maar kom toch maar effe naar beneden. Met de zee valt niet te spotten.' Voor de kinderen worden een paar grote witte bakken neergezet, met water gevuld en voor hun gretige ogen schept Herman ze vol met allerlei vis- Spreekuren raadsfracties: CDA. WD en Groen Links: iedere donder dag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissie vergaderingen worden gehouden. Voor een afspraak met D66 kan men tevoren bellen met Pieter de Groot (D66). Bernhardlaan 67. Den Burg tel. 313083. PvdA: woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-65 02 22. -Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. Psychologen: dhr. J. van den Berg en mevr. M. van den Berg-Lenters, in gebouw Keesomlaan 11Den Burg. Tel. 310386. Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. Hulp bij verslavingen: Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15-17.15 u. in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg. Maatschappelijk werk: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39. Den Burg, tel. 314185. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur. Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ)- RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg). Spreekuur op afspraak in d'Ouwe Ulo: tel. 315813, b.g.g. 0223- 615805. Psychotherapie: drs. Christine Ruf, Doolhof 3, Oudeschild, tel. 313085. 'Wat is dat nou voor een rare plant?' dachten Jan en Marijke Hennink, toen ze in hun tuin aan het Wintergroen in De Koog een plant aantroffen met bladeren die wel een beetje deden denken aan die van een komkommer. Toen er vruchten aan de takken be gonnen te groeien met vlijmscherpe stekels, werd al gauw duideli/k dat het een heel andere soort gast moest zijn. De encyclopedie van een vriend bracht uitkomst. Het is een doorn appel. waarvan niet alleen de vrucht, maar ook de bladeren, de takken, de stam en de wortels 'zeer giftig' wor den genoemd. De plant komt van nature alleen voor in Zuid-Rusland en is in hun Koger tuin beland doordat de tuinaarde die ze gewoon op Texel hebben gekocht zaden van de exoot bevatte, vermoeden de verras.' naren. Omdat hij bang was dsi ren de plant zouden aanraM' den zich zouden verspreidt Hennink de plant uit de grond! ken en in zijn groene cont& stopt. 'Met handschoenen aa« wel uit. Eert paar uur ontspannen op het water, zwaaien naar zonneba dende zeehonden, een druk draai- en trekcomplex oplopen en alles te weten komen over het seksuele leven van de krab. Op de Emmie, het rondvaartschip van de familie Boom, staan ze voor niets. De zon laat zich vandaag stralend zien. Een luxe die je deze zomer moet uitbuiten. Bij het loket van de Emmie TX10 stellen twee gezinnen met kin deren zich op voor een tochtje op het wad. Helaas, helaas. Het mooie weer heeft meer mensen verleid en ook de wervende folder van Alfons Boom heeft zijn werk gedaan. Het schip is voor vanmorgen al volgeboekt. 'Jam mer nou zeg. Zijn er geen andere boten die vanmorgen uitvaren?' 'Ja wel. genoeg. Hier tegenover. Maar die hebben niet die unieke combina tie van garnalenvissen en robben kij ken die wij bieden. Ze gaan niet met u naar de banken. Hun netten heb ben een grotere maaswijdte en voor hen is vissen het belangrijkste.' Loopplank Er wordt even druk overleg gepleegd en dan geven de zeehonden de door slag. 'Okay, vanmiddag om twee uur dan. Dan gaan we nu maar even naar het strand of wat winkelen.' Een an dere kandidaat die wordt teleurge steld, zegt: 'Dan gaan we naar de concurrentie.' 'Dat kan hoor, geeft niks', is het gemoedelijke antwoord van Boom senior 'Maar we hebben geen concurrenten, we zijn allemaal collega's van elkaar.' Hoewel het schip pas om half elf ver trekt, komen de eerste gegadigden al om half tien op de haven. Het is er een gezellig heen-en- weergeloop. De restaurantjes zetten hun stoelen alvast buiten en in af wachting van het uitschuiven van de loopplank laten mensen een kopje koffie aanrukken. Robert Frido. de zoon van Alfons. en Herman Blom begroeten de mensen aan boord. Ze hebben voor iedereen een hartelijk woord of een geintje klaar. 'Zo, daar hebben we de jonge vader met zijn dochters', wordt een stel oudere mensen begroet. Er wordt smakelijk om gelachen en de dames schikken hun haar nog wat. Tegen een man die met een wit wollig hondje onder de arm geklemd aan boord stapt: 'U heeft de zeehond vast meege bracht?' De TX 10 vaart alleen in de zomer met gasten. In de winter wordt er be roepsmatig gevist. Er wordt altijd gevaren, weer of geen weer. 'De mensen moeten op je kun nen rekenen. Je vaart of je vaart niet. Of dat nou met tien mensen is of met honderd, het zal me m'n reet roesten. Soms, in het voor- of naseizoen, als er eens een hele poos weinig mensen zijn, doen we wel samen met de TX 27, van Adrie Hutjes. Dan vaart hij de ene dag en wij de andere. Dat gaat heel goed We hebben veel herhalmgsgasten. Er zijn mensen, die hier drie weken zitten en wel tien keer meevaren. Duitsers gaan altijd mee, of het nou slecht weer is of met. Als ze op woensdag willen varen, varen ze op woensdag. Nederlanders met. Die wachten af en als het ze te koud of te nat is komen ze op een andere dag. Nou moet je niet schrijven: die Nederlanders gaan niet, nee, ze wachten af en gaan later.' Rudi Carrell Vrolijk toeterend verlaten we de ha ven in het kielzog van de Vrouwe Frida Cornelia, een ander schip met dagjesmensen. Vanaf de pier uitbun dig nagezwaaid door de achterblij vers. In drie talen wordt ons op het hart gedrukt bij de afvaart vooral onze handen binnenboord te houden. 'Dat Frans hebben we laten vertalen, dat vonden we wel aardig staan. Het Duits dat we spreken is een soort kruising tussen Rudy Carrell en Linda de Mol.' De waterdiepte varieert behoorlijk van plaats tot plaats Van 18 meter tot 25 meter in het midden van de vaar geul. Op het wad hebben we op som mige plaatsen maar vijftig centimeter onder de kiel. Het schip heeft een diepgang van vijfenvijftig centimeter en kan zo doende bijna overal varen. Het wad bestaat maar voor vijfentwintig pro cent uit vaargeul en de resterende vijfenzeventig procent is zandbank. Vanaf het bovendek zijn de donker gekleurde geulen en de nog onder het water liggende banken goed te zien. We koersen naar de eerste droogliggende plaat in de hoop wat zeehonden te zien te krijgen "t Is nu laag water, maar de vloed komt al op en we kunnen de natuur niet voor u programmeren.' Zeehonden op elf uur Opstomend kriigen we 'op z'n Booms' nog wat aanwijzingen over het met zuiver biologisch-dynamisch zeewater gespoelde toilet, dat eigen handig met een handpompje moet worden bediend. 'En geniet van deze dag op het wa ter, mensen. Sodemieter even je da gelijkse zorgen over de reling. Ik zie nu gelijk gnjpende handen, maar laat je kinderen en je schoonmoeder binnenboord. En als u gisteren te veel chips en bier naar binnen hebt gesla gen en u moet kotsen, doet u dat dan over de reling en vooral met de wind mee.' Van zeeziekte zullen we deze morgen geen last krijgen. Er is geen golfje te zien en er staat hoegenaamd geen wind. 'Met een zuidwester heb je op de ree veel golven', zegt Robert Frido. 'Dan moet je met beleid varen, want je ligt als het ware in moeders schoot. Het is niet de bedoeling onze gasten zeeziek te maken.' 'Dames en heren! Als de voorkant van ons schip nu twaalf uur is, dan liggen op elf uur de zeehonden. Aan de ach terkant van de plaat liggen er nog meer, dus we varen even om de bank heen.' ledereen dromt naar de voor kant. Er wordt driftig gefotografeerd en meters videofilm worden vol- gedraaid 'Het kan zijn dat we even aan de grond lopen. Kijk uit dat u met van uw bank afstuiten en houd u goed vast.' We krijgen uitgebreid de gelegenheid om de zonnebadende zeehonden te bekijken. Als je ze zo dik en rond ziet liggen lui te wezen, kun je de vier kilo vis die ze per dag verorberen wel plaatsen. Er is nogal wat kleurverschil. Van bruin en bruin- gespikkeld tot grijs en zwart. Een aalscholver staat met zijn vleugels wijd te drogen We zien de schepen van de bruine vloot voorbij varen en hebben Texel als decor. Het wad is een levend schilderij, waarin wij een paar uur meespelen. Het mooie weer en de wervende folder lokten veel passagiers naar de TX 10. Zeemeermin of tilapia? We varen nu om de bank heen en dan gaan de netten te water. Er wordt gevist met het zogenaamde scheer- bordensysteem. Het net, dat een lengte heeft van zestien en een breedte van acht meter, loopt met rollen over de grond en wordt door de

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6