TEGEN KANKER weker Keyser plukt vreemde pruim ter ziele was' Iedereen dacht al dat ZDH Acht junioren en nieuwe coach voor SVO 0 Het zag zwart van de ooievaars... Luc Kedde en Leon zijn winnaars van Jeugddarttoernooi Robert Bakker sterk in Helderse overlevingsloop Nagtegaal wint laatste strandloop Ajax-pupillen naar Texel Vervolgcursus inline-skaten Golfen Surfwedstrijd 'l nnismaken met e notorcrossen Custers Co in Worsteltent BLIJF GEVEN! GIRO 26000 Eind vorige week hield zich een groep van minstens 14 zwarte ooievaars op Texel op. De opval lende vogels zijn door tientallen Texelaars en toehsten waargeno men. De zwarte ooievaar ziet eruit als de bekende gewone ooievaar, maar is zwart met uitzondering van de witte borst. Ze broeden in Midden- en Oost-Europa en trekken in deze tijd van het jaar naar hun overwin- tenngsgebied in Afrika. Op weg daarheen kiezen ze aanvankelijk vaakeen westelijke koers en vol gen daarbij onze kust. Haast elk jaar worden daarom boven Texel wel enkele zwarte ooievaars waar genomen. maar tot dusver nooit zo'n grote groep. De vogels wer den woensdag, donderdag en vrij dag onder andere gezien in de buurt van De Geul. waar ze sterk opvielen. Ze hebben Texel inmid dels verlaten. Zwarte ooievaars hebben een an dere levenswijze dan gewone ooievaars. Ze nestelen niet op schoorstenen of op hooggeplaat ste wagenwielen maar in bomen van rivierbossen. altijd solitair, dus niet in groepsverband. Tijdens de trek zoeken ze elkaar wel op. Het jeugddarttoernooi dat woens dag in zwembad Molenkoog werd georganiseerd leverde in de twee leeftijdscategorieën respectieve lijk Luc Kedde en Leon Zijn als win naars op. Meer dan twintig jeug dige darters waren afgekomen op het toernooi, dat in de buitenlucht werd afgewerkt. Extra moeilijkheid waren de dwarrel winden, die vooral tijdens de start van het toernooi menig pijl van koers de den veranderen. Gelukkig ging de wind in de loop van de dag liggen, zodat het toernooi onder goede en vooral voor iedereen gelijke omstan digheden kon worden afgewerkt. Luc Kedde trof in zijn leeftijds categorie de sterke Niels Busker- molen in de finale. Deze 'overkanter' had in de voorrondes Kedde al ver slagen. In de finale liet de Texelse jeugdkampioen zich het kaas echter niet nogmaals van het brood eten. Hij versloeg zijn opponent met 2-1. Op de derde plaats eindigde Maarten Eelman, die Mels Daalder versloeg. Bij de oudere jeugd was Leon Zijm de terechte winnaar. Hij won met prima darten al zijn poulewedstrijden en was in de finale vervolgens te sterk voor Boy van de Vis. Daar waar de weten hebben Cees Keysers ouders, die het bedrijf tot 1978 exploiteerden, ook nog nooit boom gehaald. zo'n als een rugbyshirt gekleurde (Foto Bart Bosch) TP VPI op VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000 1 LAtiLbt. CqURANT getraind en volgens mij is hij best gretig. Ik hoop dat Feyenoord zich plaatst voor de Champions League. Dan spelen ze hun competitie wedstrijden al op vrijdag of zaterdag en speelt Ton bij ons.' Wat Van Elk van het komend seizoen moet verwachten, weet hij met. 'Met het vertrek van Jan de Wit en Robert Jalving hebben we natuurlijk aan er varing ingeboet. Aan de andere kant eisten ze veel op en lieten sommige jonge jongens zich misschien wel eens wat wegdrukken. Nu zullen ze hun verantwoordelijkheid moeten nemen en ik hoop dat ze dat doen. Ik denk dat er best kwaliteit in dit team zit. Maar naast De Koog en Oosterend zijn we ingedeeld met ploegen als Knollendam, Monmcken- dam, ASV'55. Dat zegt me niks. ASV schijnt wel een goede ploeg te heb ben. De Koog heeft vorig jaar twee keer van ze verloren.' Ook wat zichzelf betreft hoopt Van Elk op een beter seizoen. 'Ik heb het best moeilijk gehad. De trainingen gingen me wel aardig af, maar bij wedstrijden merkte ik duidelijk dat ik weinig ervaring heb in het voetbal. Dan bedacht ik bijvoorbeeld te laat dat ik beter een vent op een andere plek had kunnen zetten. Het was beter geweest wanneer ik eerst wat had kunnen proef draaien met een ervaren trainer naast me. Maar ach, ik geloof dat ik het inmiddels al wat beter ben gaan zien.' En strijdbaar: 'Er zijn genoeg mensen geweest die dachten dat ik wel zou stoppen en die dat ook tegen me zeiden. Nou, dan kennen ze me nog met. Nooit!' Robert Bakker uit De Koog is acht ste geworden in de 'Lang zal die le ven overlevingsloop', die woensdag bij Huisduinen werd gehouden. Hij finishte na 7,2 kilometer in een tijd van 35.25 minuten, ongeveer drie kwart minuut achter winnaar Arno van de Berg, maar twee minuten sneller dan zijn eigen tijd van vorig jaar, toen hij op een zevende plaats eindigde In totaal verschenen zo'n honderdvijftig lopers aan de start van deze monstertocht, waarin de deel nemers zes keer tweehonderd meter door de branding moesten ploeteren en verder te maken kregen met mul zand èn steile duinhellingen. In het laatste deel moesten de lopers nog acht maal over een hek springen. t De laatste strandloop bij De Krim is woensdag gewonnen door Remko Nagtegaal. Het zakkende water liet een goed te belopen parcours ach ter, al was er hier en daar nog aardig wat mul zand. De winnaar, die de klok na 8 kilometer op 29.52 minuten liet stilstaan, was - logischerwijs - tevre den: 'Het ging lekker, de benen voel den goed en dat nadat ik maandag nog een duurloop van 30 kilometer had gelopen en de onderdanen als lood aanvoelden.' Nummer twee. Hans van Ooteghem uit België, finishte in 30.26 Eerste veteraan werd Ad Oeldenburg uit Zoetermeer in 33.41Bij de loop over 4 kilometer zegevierde Niek Vollen broek uit Weerselo in 15.29. Eva van Zoonen kwam als eerste meisje over de streep in 17.43. De 1200 meter was in 5.11 wederom een prooi voor Stephan Hendrikx uit Abcoude. Tweede in 5.28 werd Patrick Zijm uit Den Hoorn, de derde plaats was voor Felix Hermsen uit Zwolle, die 5.52 nodig had. Bij de meisje werd Monique Gruizinga uit Hollandsche- veld als winnaar begroet (5.40), tweede werd Debbie Hendrikx uit Abcoude in 5.44, terwijl Ilse Pastoor uit De Waal met een tijd van 5.48 de derde plaats voor zich opeiste. De uitslagen staan op de webpagina van atletiekvereniging: www.avtexel.- net. vooruitzichten waren even ber afgelopen voorjaar, maar staat toch weer 'gewoon' aan jart van een nieuw voetbal en. En dankzij de herstart van ecreatie-elftal zit er zelfs weer )0rlijk wat muziek in de Hoorn- fereniging. 'ledereen dacht al we ter ziele waren. Nou mooi ^constateert trainer Leen van rolijk. 'We gaan lekker verder olgend jaar zomer vieren we zeventigjarig bestaan.' ff' AB-club houdt zaterdag 9 en "i 9 ig 10 september urn smakingsmiddagen op het ito ircrosscircuit aan de Hoofd- rc De trainingen, in samenwer- P1 met de Koninklijke Neder- en ie Motorrijders Vereniging w ganiseerd, zijn bedoeld voor it,: sren van circa 5 tot 14 jaar iq Kj I ddagen staan onder leiding van ïfr KNMV-jeugdmotorcrosstrain- w onder wie Texelaar Maarten enbosch. De trainingen vormen waartepunt van de bijeenkom- Jl Tegen betaling van 50,- per m Jg (die duurt van 14.00 tot 17.00 an gebruik worden gemaakt van T tassende crossmotor, inclusief ig, helm en verzekering. Deel- ie verplicht tot mets. De midda- d' jaan door bij voldoende belang- ig. Als er teveel aanmeldingen in telt de volgorde van binnen st. Nadere inlichtingen en aan- ing bij Rob Bakker, tel. 314542. overige deelnemers veel moeite had den met de 'dubbels', gooide Zijm ze snel en goed. Een derde plaats was er voor Martin Zijm, die Joey van de Vis versloeg. Die laatste had wel de hoogste score van de dag. Hij gooide 140 punten bij elkaar. Zaterdag komen 32 pupillen van Ajax naar Texel voor een trainings weekend met recreatie. Het zijn E1 - en E2 junioren (van 10-12 jaar) die in gezelschap zijn van zes me dische en andere begeleiders Ze vertrekken 's morgens vroeg met een speciale bus vanaf de Amster dam Arena en zullen zich na aan komst op Texel eerst bezig houden catamaranzeilen en strandspelen. Overnacht wordt in het groepsverblijf 'Nieuw Leven' van de familie Eelman. Zondagochtend wordt meegedaan aan een spel in het bos. 's Middags wordt op het veld van Texel '94 in Den Burg twee keer gevoetbald tegen (iets oudere) Texelse spelers. Deze wedstrijden beginnen om respectie velijk 13.00 en 14.45 uur. Het zijn 'vol waardige' wedstrijden van twee keer drie kwartier op een héél veld. Pu bliek is welkom en kan rekenen op voetbal van niveau. Na afloop reizen de Ajax-pupillen terug naar Amster dam. Het programma is op poten gezet door Texelaar Martijn Eelman. Zijn bedrijf 'Texel Adventures' houdt zich bezig met het organiseren van spor tieve activiteiten, teambuilding en trainingsweekends. In dit geval zijn de sportonderdelen in handen gege ven van het bureau 'Zandbank'. Eelman kreeg de opdracht dank zij een tip van een collega van het be drijf 'Events Training' in Hoofddorp. Dat inline-skaten ook op Texel erg in trek is, is gebleken uit de vele aan meldingen voor de basiscursus die begin deze zomer plaatsvond in Den Burg. Ruim veertig enthousiaste beginners werkten onder het plengen van de nodige zweetdruppels hard aan de basistechnieken: de juiste houding, de balans, het remmen en bochtjes draaien. Ook voor het ne men van een helling of stoep werd de hand met omgedraaid. Omdat er nog zoveel te leren valt op skategebied, start Eagle Inline- skating een vervolgcursus. Daarin komen nieuwe remtechnieken, ach teruit skaten, springen en het rijden op straat (met verschillende soorten wegdek, trappetjes en andere obsta kels) aan de orde. De cursus wordt gehouden van maandag 11 tot en met woensdag 13 september. Er is ook een nieuwe basiscursus op die dagen. Beide kosten ƒ110,- Deelne mers moeten in het bezit zijn van skates met een remblokje en be schermend materiaal. Skates en toe behoren kunnen eventueel worden gehuurd. Voor meer informatie en opgave kan contact worden opgeno men met Jur Hildering en Bianca Talsma, tel. 072 - 534 64 04. Op golfbaan 'De Texelse' worden zondag de Open Texelse Putt-kam- pioenschappen gehouden. Aanmel den kan tussen 12.00 en 14.00 uur en kost ƒ5.-. Ook niet-golfers zijn wel kom. De hoofdprijs bestaat uit een 'straatje' staatsloten, beschikbaar gesteld door Rabobank Texel. De opbrengst van de wedstrijd is geheel bestemd voor de 'Stichting Handicart' (voor mindervalide golf- spelers). Wind Surf Club Texel houdt zondag een wedstrijd. Afhankelijk van de wind wordt ter hoogte van het strandje bij Dijkmanshuizen een slalom of een course race gevaren. Van de vier voorgaande wedstrijden kon er maar één doorgang vinden. De organisatie hoopt dan ook vurig dat deze wél kan worden gevaren, zodat toch nog een competitie-uitslag kan worden vastgesteld. De beste vijf krij gen een uitnodiging voor de Texel Race, de race om Texel die 16 sep tember wordt gehouden. Er wordt om 11.00 uur gestart. Inschrijven - ook door niet-leden - kan vanaf 10.00 uur. iad maar het een haartje ge- >ld of ZDH was een vereniging irden zonder eerste elftal. On- sredelijk spel bleven goede re en vorig jaar uit en aan het eind len de Hoornders met zes pun- ttwmtig wedstrijden stijf onder- ïde zevende klasse. Degrada- sk de club echter te ontlopen, ïlweg omdat er zo weinig spe- iverbleven dat het doek leek te i. Jan de Wit besloot na meer nintig jaar in het eerste te heb- gevoetbald te stoppen, terwijl ïidere routinier. Robert Jalving. t| at was om iedere wedstrijd te e zen en overschrijving naar ijli 94 aanvroeg. Eerder in het sei- i* waren Niels den Braven, ird Bousma en Sander de Rid- in uiteenlopende oorzaken ook jevallen 'We hadden gehoopt 'e ji samenwerkingsverband met ié 94. Jongens die daar met aan r" kkomen, kunnen wij vaak prima s liken. Dat is in het verleden al m «aker gebeurd. Jongens die a' zin meer hadden in voetbal of lft al waren gestopt, bloeiden bij weer helemaal op. Daar profi- ïn ie Texel'94 ook van, want |on- 3® als Arie van der Vis en Bart erhof hebben er later alsnog het 'l jelftal gehaald. Maar ze hadden xel'94 iedereen nodig Jr' idelijk slaagde ZDH er alsnog in a electie weer op peil te krijgen. 5jm en Michael Novak, die ooit e' Texel'94 speelden maar al lang e bal meer hadden aangeraakt, ten hun schoenen weer van rte halen, terwijl ook Dirk Bout- i, eerder actief in Den Hoorn, zijn 011 i-back hoopt te maken. Speel- :htigd is ook de tweeling Nielsen 'J Leen van Elk'Bij wedstrijden merkte ik duidelijk dat ik weinig ervaring heb in het voetbal. (Foto orchiot foelie Courant) Michiel Dekker, beiden oud-lid van Texel'94. Nieuw in de Texelse voetballerij is Wim Zoutseling, één van de havenmeesters in Oudeschild,, die eerder in Den Helder speelde. De nodige verwachtingen heeft Van Elk ten slotte van Ton Dubbelt, de oudere broer van Niels Dubbelt, die vorig seizoen plotseling doorbrak bij Texel'94 'Ton heeft een paar jaar niks gedaan, maar hij kan goed voetbal len. Een echte spits. Hij heeft een seizoenskaart bij Feyenoord en wilde zich daarom eigenlijk met binden aan een club. We hebben hem overge haald met de verzekering dat we heus niet elke week op hem rekenen. Maar hij heeft al een paar keer mee- Het theaterduo Custers Co speelt zondag 20 augustus in restaurant De Worsteltent het nieuwe programma 'Van DJ tot draaiorgelman'. De muziekshow. die om 15.00 uur be gint, is vooral bedoeld voor kinderen, maar kan ook aardige momenten opleveren voor ouderen. Er zijn oude en nieuwe liedjes te beluisteren. Hoogtepunt is het 'omverzingen' van de orgelman. aan. maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt. Een verklaring heeft Keyser met. Volgens bioloog Arthur Ooster- baan betreft het vermoedeli/k een zeldzame genetische afwijking die vergelijkbaar is met de albino bij men sen en dieren. 'De cel hééft zich bij de "geboorteeen beetje raar gesplitst, waardoor de pruim zowel groene als rode eigenschappen heeft meegekre gen.' Overigens heeft Keyser dit jaar over de oogst niet te klagen Door de uit- Het eerste voetbalelftal van SV Oosterend lijkt een moeilijk jaar te gemoet te gaan. Naast trainer Bep Vonk nam op één man na de gehele as van het elftal afscheid. Er zijn echter ook lichtpuntjes voor Sil van Dijk, de spits die komend seizoen leiding geeft aan de training en daarnaast zélf blijft spelen. Hij zag de selectie versterkt met vrijwel het hele A-juniorenteam van afge lopen jaar. De jeugd heeft de toekomst, wordt wel eens gezegd, en dat zal bij SVO inderdaad het geval moeten zijn, wil er in de nabije toekomst nog een sëniorenelftal op de been kunnen worden gebracht. Aan het eind van het afgelopen seizoen - waarin de Oosterenders vooral in de eerste fase de nodige punfen bij elkaar sprokkel den en zichzelf uiteindelijk net onder de middenmoot terugvonden - lieten keeper Marco Drijver, laatste man Piet Graaf, voorstopper Ralph Keijser en middelste middenvelder Dennis Vonk weten te zullen stoppen. Eerder al had trainer Bep Vonk te kennen gegeven het niet meer zo leuk te vin den bij de club als in de voorgaande achttien jaar. Een trainer van de overkant, met een hoge onkostenvergoeding en dito reiskosten, zag het bestuur van het niet zo rijke SVO niet zitten, waarop routinier Sil van Dijk werd gevraagd of hij de trainingen voor zijn rekening wou nemen. 'Een logische keuze', vindt de nieuwe oefenmeester zelf. 'Ik gaf al een paar jaar training aan de junioren. Veel van diezelfde jongens maken nu de overstap naar het eer ste elftal. Het zijn er waarschijnlijk acht. Als ze inderdaad allemaal blij ven voetballen, heb ik een selectie van achttien of negentien man. Het zou mooi zijn als we twee elftallen op de been konden brengen, maar het lijkt me zeer de vraag of dat lukt.' Het is geen eenvoudige klus, waar aan Van Dijk is begonnen. Want de brede selectie maskeert een beetje dat de club aan ervaring heeft inge boet. Dat geldt waarschijnlijk ook voor de kwaliteit. Het kiezen van de juiste spelers voor de eerder genoemde as, baart Van Dijk nog de meeste zorgen. Hij prijst zich geluk kig dat Ger Vlaming, die vorig seizoen als spits of aanvallende middenvelder veel scoorde, toch niet naar Israël verhuist en bij de club blijft. 'Ik ben er nog met helemaal- uit, maar ik denk erover om Ger laatste man te maken. Natuurlijk, het is jammer dat hij dan niet zoveel doelpunten meer zal ma ken, maar hij is mijn beste man, die een belangrijke rol kan spelen in de verdediging. Die jonge spelers kun je gewoon nog niet op zo'n positie neer zetten.' Van Dijk, vorig seizoen nog de meest trefzekere spits van alle clubs uit de vijfde tot en met achtste klasse van Noord-Holland, overweegt zelfs om zichzelf tot voorstopper te bombar deren. 'Je moet er nu eenmaal eerst voor zorgen dat je met te veel doel punten tegen krijgt. Daarna kun je aan je eigen spel gaan denken. Ach, we verwachten er maar met te veel van. We moeten gewoon zo voetbal len als Oosterend eigenlijk altijd heeft gedaan. Als iedereen enthousiast blijft en we hebben het gezellig met elkaar, dan gaan we echt wel een paar wedstrijden winnen.' Veel zin heeft Van Dijk in de derby's met De Koog en ZDH. 'Die geven al tijd wat extra's. De wedstrijden tegen ZDH worden in ieder geval twee hele leuke. De spanningen van vroeger heb je niet meer. want aan beide kan ten voetballen bijna allemaal nieuwe jongens.' Jammeren zelfs ergerlijk vindt hij het dat de KNVB de drie clubs heeft in gedeeld met verenigingen als Knollendam en Monnickendam, die allemaal in de zuidelijke helft van de provincie hun thuiswedstrijd spelen, terwijl bijvoorbeeld Petten, Oudesluis en Nieuwe Niedorp in de andere poule van de achtste klasse zijn in gedeeld. Op Van Dijks initiatief heb ben De Koog, ZDH en Oosterend een gezamenlijk verzoek aan de bond gericht om naar de andere poule te worden overgeheveld. 'Wat is er nou logischer dan de Texelse clubs inde len met die uit de Kop van Noord- Holland? We zijn anders alleen maar langer onderweg en op de extra reis kosten zitten kleine clubs als die van ons ook niet te wachten.' SVO heeft de trainingen inmiddels hervat. Die vinden iedere dinsdag en vrijdag plaats, van 19.00 tot 20.30 uur. De eerste wedstnjd van het sei zoen is op zondag 3 september, wan neer Oosterend thuis tegen Wherevogels speelt. In verband met (seizoens)werkzaamheden van de spelers, heeft SVO zich niet inge schreven voor de strijd om de districtsbeker, die dinsdag begint. van Dijk, de nieuwe trainer van SV Oosterend, instrueert twee jonge leden van zijn selectie (Foto Du* Kuiter) N E 0 E R I A N 0 S E mm KANKERBESTRIJDING Keyser heeft deze week in zijn gaard aan de Molenbuurt bij end een pruim geplukt die hij 22-jarige loopbaan als fruit- r nog nooit had aangetroffen, e claude d' oullins is half rood groen. Een haarscherpe schei- lussen beide kleuren loopt pre- het midden van de vrucht, k geregeld rode pruimen die vlekjes en spikkeltjes hebben, ne met rode. Ook tref ik regel- vreemd gevormde exemplaren zonderlijk zonnige maand mei ston den de appel- en pruimenbomen al vroeg in bloei, zodat de kratten met vruchten en versgeperste appelsap al gauw in zijn schuurwinkeltie konden worden neergezet. Een deel van de pruimen is helaas gesneuveld door de recente regenbuien. Is het over de hele linie een slecht vlinder/aar. in Keysers boomgaard stikt het van de atalanta 's die zich tegoed doen aan de verrotte vruchten.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7