i'SKT is hongerig kind iat niets te eten krijgt' olitieke discussie over ndschap en economie Rotonde Akenbuurt komt stap dichterbij Cjroen 'wartrjexeh 'in het harL, Konijnenstand door ziekten erg laag Jong en oud talent tfodder (PvdA) hekelt traagheid Eelman Explosieve bloembol... texelseScourant SUPER DE BOER Ajax geeft voetballes m Vogelexcursie Cabaret-café op andere dag Seniorenreis Oosterend ■rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. gang vrij. (Advertentie) </fw» 'ZmJrL'Jrtth ia l*t bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De aanleg van een rotonde op het kruispunt Akenbuurt-Pontweg bij Den Burg is een stapje dichterbij gekomen. Gedeputeerde Staten (GS) hebben besloten dat de pro vincie in ieder geval een kwart van de aanlegkosten voor haar reke ning neemt. Het Texelse gemeen tebestuur hoopt op meer geld van de provincie uit het zogenaamde GDU-fonds. Planologisch staat alles al op de rails en de benodigde grond is aange kocht. Op het gemeentehuis wordt alleen nog gewacht op voldoende fi nanciële middelen om de vierde Texelse rotonde aan te leggen. Het drukke kruispunt heeft hoge prioriteit op het verlangliistje van het college, mede vanwege de gevaarlijke situa ties die ontstaan doordat ruiters die op weg zijn naar de nabijgelegen manege er de oversteek maken. Volgens de zogenaamde 'poten- theorie' is de provincie als eigenaar van een deel van de Pontweg voor een kwart partner in het project Eén van de vier wegen die op de rotonde uitkomen, is van de provincie, de overige drie zijn van de gemeente. Vlak achter het kruispunt gaat de Pontweg over in gemeentelijk eigen dom, anders zou de provincie vol gens de potentheorie de helft van de aanlegkosten uit haar potje 'wegen krediet' moeten betalen. Nu blijft het bij een kwart van de totale investering van ƒ825.000,-, ruim ƒ206.000.- Los van deze bijdrage heeft de ge meente het verkeersplein ook aange meld voor de zogenaamde GDU-lijst van de provincie. Op die Gebundelde Doel Uitkehngslijst is het project in de wacht gezet. Indien overige gemeen ten aangemelde projecten met op tijd rond knjgen en er daardoor geld over blijft, krijgt Texel alsnog de helft van de aanlegkosten uitgekeerd. Daar mee zou dan nog maar een kwart van de kosten voor rekening van de ge meente komen. Eind september zul len GS hierover naar verwachting uit sluitsel geven. 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11506 DINSDAG 22 AUGUSTUS 2000 jverlenties/abonnementen/bezorging: Vibaan 6 .r.nbaan 6 91 MC Den Burg Jloon 0222 - 36 26 00 efax0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 itichting Kinderopvang Texel (SKT) zit ondanks een gemeentelijk cruggmgskrediet van vier ton en met een professioneel manage- I in het vooruitzicht volgens PvdA-raadslid Klaas Modder nog ds in de problemen. Modder vergeleek de SKT tijdens een missievergadering met een hongerig kind dat ondanks de aanwe- iid van voldoende graan geen voedsel krijgt omdat er maar niet ogst en gebakken wordt. 'Und als das Brot gebacken war, lag das jsufder Totenbahr!'was de dichtregel waarmee Modder de situa- «j de SKT kenschetste. Verantwoordelijk wethouder Nel Eelman gaf toe dat de sanering enige vertraging heeft opgelopen, maar lat de dagelijkse gang van zaken aan de Burdetstraat daar los van dagelijks leider van de kinderop- I aan de Burdetstraat, Nel Pijl- had Modder vernomen dat de net water tot aan de lippen staat, hebben vier ton beschikbaar ddom de eerste nood te lenigen en interim-manager aan te stel le zou de SKT onder meer door imermaanden moeten loodsen, ide interim-manager is er nog Js met. Het geld komt maar oiesmaat beschikbaar. Zelfs voor eparatie van het hek van de eiboet was geen geld.' Daarmee =erde Modder aan het incident enige tijd geleden waarbij een jan het oog van de leidster ont- te, door een hekje kroop en bijna verdronk in de vijver van de achter buren aan de Wilhelminalaan. Met gevoel voor drama droeg Modder enkele strofen voor van de vroeg-19" eeuwse dichters Von Arnim en Brentano, die door de componist Mahler op muziek zijn gezet: 'Mutter, ach Mutter, es hungert mich, gib mir Brot sonst sterbe ich!' 'Warte nur, warte nur, mem liebes Kind! Morgen wollen wir backen geschwind!' 'Moeder Nel' was fel in haar reactie en gaf weliswaar toe dat de toege zegde tussenrapportage mede door de zomervakantie later komt dan was toegezegd en dat er 'vertraging in de voortgang' van het sanerings- en reorganisatieproces is opgetreden, maar zei dat 'het dagelijks functione ren van de kinderopvang op korte termijn losstaat van het traject dat we mogelijk ingaan.' Dit traject behelst een professionalisering van de kin deropvang door het management onder te brengen bij het landelijk opererende Catalpa. Een medewer ker van deze Hengelose organisatie brengt momenteel de problemen en mogelijke oplossingen van de SKT in kaart. De dagelijkse leiding van de SKT kreeg van de wethouder een flinke veeg uit de pan 'Indien er problemen zijn moeten die op de daarvoor be stemde plek aangekaart worden. Het zijn interne kwesties.' Pijlman had zich dus tot Eelman moeten wenden en met tot een raadslid - laat staan een lid van de oppositie. De wethou der wenste om die reden ook niet in te gaan op de door Modder te berde gebrachte acute problemen. 'Ik sluit het hiermee afwaarna de PvdA-er niet veel verder kwam dan de consta tering dat er tussen de SKT en de wethouder 'kennelijk iets vervelends aan de hand is' en het voltooien van zijn poétische voordracht. ambtelijke discussienota 'Natuur- Landschapsbeleid Texel' heeft aan haar doel beantwoord: het aanwakke- van een politieke discussie om te komen tot nieuw be- I. Er moet gekozen worden voor de volgorde in belang- heid van 'de drie E's': Economie, Ecologie en Esthetiek, et de landbouw wijken voor natuurontwikkeling? Is de landhouding van 4000 hectare grasland heilig? Moet de eling voor agrarische dienstwoningen worden veranderd ir het behoud van het open Texelse polderlandschap? dens de commissievergadering Ruimte, Wonen en Eco- nie bleek dat de tot nu toe zo harmonieuze coalitie- lioudingen wel eens onder druk kunnen komen te staan de partijen op principiële punten met hun billen bloot leten en zich daarbij niet voor hun achterban kunnen schuilen. Mkweker Theo Kooiman uit 'Toog trof zaterdag een onbe- '<f metalen voorwerp aan tussen bloembollen die hii bezig was Meren. Het bleek een nog vrij 't handgranaat te zijn, vrijwel wafkomstig uit de Tweede We ioorlog Het stuk munitie moet fs grond hebben gezeten van perceel narcissen aan de 'faanweg en is daar tegelijk met bollen machinaal gerooid. Kooi- meldde zijn vondit bij de po- de de granaat een dezer da- 'zal laten vernietigen. (Foio Harry do Graaf) Zoals te verwachten viel openbaar den zich tijdens de commissie vergadering fundamentele menings verschillen tussen de partijen die zich traditioneel sterk maken voor de agrariërs en de vissers - coalitie genoten Texels Belang en CDA, op positiepartij WD - en de coalitie partij die een ecologische achtergrond heeft en voor de natuur op de bres hoort te staan, GroenLinks. Alle fracties waren blij dat het ondoordringbare woud aan bindende nationale en internationale regels die op het Texelse grondge bied van toepassing zijn in de nota Natuur- Landschapsbeleid op Texel eens helder op een rijtje zijn gezet. De ruimte die resteert voor een eigen, gemeentelijke invulling, vormt het territorium waarop in de komende tijd slag zal worden gele verd tussen economische belangen enerzijds, en landschappelijke en natuurlijke belangen anderzijds. De commissievergadering van vorige week was net als het begrotings debat van juli een voorbode van wat onvermijdelijk komen gaat, ook al zei wethouder Daan Schilling (Texels Belang) tijdens beide gelegenheden optimistisch dat de partijen wel naar elkaar toe zouden groeien en sprak hij de hoop uit dat het debat met een voor iedereen aanvaardbaar com promis zal eindigen. 'We moeten een evenwicht zoeken.' Dat zal met mee vallen. Is in een tijd waarin alles be spreekbaar is en de verschillen tus sen links en rechts verdwenen lijken dankzij het befaamde poldermodel op vri|wel ieder punt overeenstem ming te bereiken, als het gaat om natuurbehoud kan een partij als GroenLinks onmogelijk zijn wortels verloochenen en ter wille van de lieve vrede water bij de wijn doen. En boe ren zullen het 'hun' CDA nooit verge ven indien voor de 'groenen' een knieval wordt gemaakt. 'Agrarisch landschap' De partijen moeten zich net als het college nog op de nota beraden en hun standpunten bepalen, maar Texels Belang voorman Dick Drijver wond er alvast geen doekjes om. 'De natuur heeft op Texel haar plaats wel gekregen. Het landschap raakt ondergesneeuwd door het natuur- Op 7 juli vong jaar werd de uitkijkpost op de Kampeersnol heropend. Mede dankzij subsidie van de provincie is dit duin nu voor rolstoelers toeganke lijk. Dit past in het streven van Staats bosbeheer om de toegankelijkheid van de natuur voor mindervaliden te verbeteren. Keerzijde is dat wandel paden steeds meer als fietspad wor den gebruikt. In de Seetmg (bij De Koog) is daarom geëxperimenteerd met sluizen, die voor rolstoelers rede lijk passeerbaar zijn en fietsers toch duidelijk maken dat fietsen met de bedoeling is. In combinatie met dui delijke borden en meer toezicht (en overtreders verbaliseren) is het fiet sen hier sindsdien sterk verminderd. Een nadeel zijn volgens Staatsbos beheer de kosten (ƒ5000.- per sluis), plus dat de boswachters de 'onbe vredigende taak' erbij hebben gekre gen bonnen uit te schrijven. Deson danks is het de bedoeling om in 2001 ook het wandelpad van Loodsmans duin naar Paal 9 van dergelijke slui zen te voorzien. Het jaarverslag is voor ƒ5,- verkrijg baar bij EcoMare en kan besteld wor den door ƒ7.50 over te maken op banknummer 376424605 ten name van Staatsbosbeheer, regio Noord- Holland Ze waren één tot twee jaar jonger en twee koppen kleiner dan hun Texelse opponenten, maar de E-pupillen van Ajax hebben de D-spelers van Texel'94 zondag alle hoeken van het veld laten zien. In de typische Ajax- stïjl, die de jongens van 10 tot 12 jaar met de paplepel knjgen ingegoten, werd Texel'94 met 11-1 en 10-0 af gedroogd. Het weekendje Texel is Ajax zo goed bevallen dat de club ieder jaar met de junioren naar het eiland wil komen. Pagina 4 'Texelaars roepen: veuls te veul feugeltjes. maar ze weten er geen een te benoemen, alleen de meeuw.' Klaus Brass probeert daar verande ring in te brengen, maar krijg ze maar eens mee op een excursie. Pagina 5 De konijnenstand is als gevolg van enkele ziekten overal in de Texelse duinen erg laag. Dat betekent voor het milieu in dit gebied een onge wenste ontwikkeling. Het konijn zorgt als 'natuurlijke begrazer en graver voor het instandhouden van leefomstandigheden voor veel planten en dieren.' Dat valt te lezen in het jaarverslag van Staatsbos beheer over 1999, dat deze week uitkwam. Anders dan op de affiches, in diverse agenda's en op de publiekspassen staat vermeld, vindt de eerstvolgende aflevering van het Cabaret-café niet plaats op zondag 27 augustus, maar een week later, op zondag 3 septem ber. Dit in verband met vakantie van de medewerkers. Ook op de nieuwe datum begint het Cabaret-café om 11.00 uur in de serre van hotel De Lindeboom in Den Burg en is de toe- Zodra het geld binnen is kan de schop bij wijze van spreken In de grond. Aan de oversteek met paarden zal bijzondere aandacht wor den besteed. (Foto Bart Bosch) waarna Maria van der Spek (WD) die weer in de oorspronkelijke versie her stellen. Oosterbaan: 'De ontwikkeling van de landbouw en de visserij mag juist niét ten koste gaan van de na tuur.' Als voorbeeld haalde hij het ste ken van zagers aan, zoals dat op het wad bij de Texelse Noordkop gebeurt ten behoeve van de verkoop aan Lees verder pagina 5 In hetzelfde verslag worden ook ver heugende mededelingen gedaan Zo zijn in het gebied rond de Moksloot enkele nieuwe plantensoorten ge vonden, zoals pluimzegge, moes paardebloem en moeraswolfsklauw. Laatstgenoemde soort werd voor het laatst in 1948 op Texel gevonden. In de Geul werd een uniek korstmos aangetroffen, de Gyalides psam- moica. Daarmee is het Texelse na tuurgebied de enige bekende groei plaats in de wereld van deze enkele millimeters grote soort. Staatsbosbeheer is ook positief over het beheer van de natuur en de recreatieactiviteiten in het zuidelijk duingebied. 'Het algemene beeld van deze evaluatie is dat de hoge natuur waarden van dit gebied bewaard zijn gebleven. De beëindiging van de waterwinning in 1993 en het daarop volgende herstelbeheer gaven de ontwikkelingen een belangrijke im puls. Het effect van de begrazing is nog steeds aan veranderingen onder hevig. De resultaten zijn in het alge meen bevredigend, maar er kan door aanpassingen nog wel wat worden verbeterd', aldus het persbericht dat het jaarverslag begéleidt. De dorpscommissie Oosterend houdt vrijdag 15 september het jaar lijkse reisje voor de Strender senio ren De tocht leidt dit jaar in leder geval naar de vaste wal. maar waar de reis precies naar toe gaat, blijft traditiegetrouw geheim tot in de bus. De senioren worden 's morgens om half acht verwacht bij De Bijenkorf. Kosten: 25,- per persoon. Opgave bij Esther Hm, Ankerstraat 15 (tel. 318783): Tiny Boonman, Oost 16 (tel. 318394) of bij Henk Snijders, Blazer- straat 1 (tel. 318874). De negende aflevering van Strenderpop is zaterdag een groot succes geworden. Gezelligheid vierde hoogtij op het terreintje aan de Oranjestraat, terwijl naast gevestigde namen ook jonge, getalenteerde muzikanten van zich deden spreken. Helemaal nieuw was de band 'Snevlmg Maya'. Ondersteund door drummer Leander Blom (niet op de foto) brachten bassist Wessel Schenk, zanger/gitanst Willian Blom en gitarist Erik Ellen een half uur lang liedjes ten gehore die de oudere jon geren onder het publiek deden terug denken aan de hoogtijdagen van de punk. Elders in deze krant staat een uitgebreider sfeerverslag van het fes tival. (Foto Joop flom/7»is) beleid. Ik wil het landschap voorop plaatsen. En dat moet vooral een agrarisch landschap zijn. Er hoeft geen natuur meer bij te komen.' Jan Koolhof (CDA) brak zoals verwacht eveneens een lans voor de landbouw. 'Het landschap moet zoveel mogelijk open blijven. Er moet zo min moge lijk aan natuurontwikkeling worden gedaan. Het gaat er vooral om dat we houden wat we hebben, inclusief de landbouw, de stolpen en de boeten. We moeten niet streven naar een soort openluchtmuseum.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) betrok de stellingen naar aanleiding van het discussiepunt B5, dat volgens hem de overigens goede nota volledig onderuithaalde. 'De bescherming van natuurlijke en landschappelijke waar den mag niet ten koste gaan van een economisch rendabele bestaans mogelijkheid van de verschillende Texelse bedrijfssectoren'zo luidt de bewering die hij om wilde draaien,

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1