Sea Street Festival heeft zijn draai gevonden TV-ploeg SBS 6 legt tuin aa 2 i teso Geknipt Kaarten TEXELSE COURANT' Cursussen ROC Clubmiddagen koersbalclub Koor zoekt nieuwe leden Agenda Laatste folklore Introductiecursus countryline-dance 'Samen op weg' viert start van kerkelijk seizoen DINSDAG 29 AUGUSTUS 2000 'Het heeft een paar jaar gekost, maar nu hebben we de juiste formule gevonden. Een groot succes, zowel voor het publiek als de deelnemende horecabedrijven. De inciden ten die er zijn geweest hadden op zich niets met het festi val te maken. Die hadden bij wijze van spreken ook vorige week kunnen plaatsvinden.' Rein Stam, voorzitter van de organiserende Stichting Horecabelangen De Koog, is tevre den over het Texel Sea Street Festival, dat de badplaats het afgelopen weekend in zijn greep hield. Duizenden men sen hebben zich overdag en 's avonds vermaakt met muzi kale optredens en straatacts. De sfeer was allesbehalve agressief. Zelfs toen zondagnacht de kroegen sloten en hele volksstammen tegelijk op straat stonden, bleef het opvallend kalm. Gezelligheid voerde de boventoon in de badplaats die vanwege de overlast zo vaak onder vuur ligt. Met een spetterend vuurwerk boven de Nikadel ging het Texel Sea Street Festival - in de volksmond nog steeds Tropical genoemd - vrijdag avond van start. Daarna haastten velen zich naar de keet in de Dorps straat om een groen armbandje te kopen, het passepartout voor drie avonden en nachten feest in de veer-, tien kroegen en discotheken. Er wer den er iets meer verkocht dan vorig jaar. De drukte concentreerde zich 's avonds bij café Sam Sam en disco theek De Toekomst. Tussen de ove- nge etablissementen kwam een grote stroom bezoekers op gang die tussen de live-optredens door van de ene naar de andere locatie toog. Zaterdag overdacj kon je over de hoofden lopen in een zonnige Dorps straat. waar tal van acts het publiek vermaakten. Een levensechte robot joeg menigeen de stuipen op het lijf, achtervolgde verlegen meisjes en vertederde kindergezichten. Schitte rend uitgedoste steltlopers leken zo weggelopen van het carnaval in Venetië en levende 'bronzen' stand beelden deden oude tijden herleven. Een clowneske acrobaat uit Wales trok verspreid over verschillende op tredens honderden kijkers terwijl hij gehuld in tijgervel het slappe koord bewandelde en jongleerde. Mooie jongedames in gele jurkjes deelden namens de sponsor Leerdammer kaas uit op de goedgevulde terrasjes, waar de mensen vanaf hun comfor tabele zitplaats de optredens bewon derden. Ondertussen deden de win keliers en de standhouders op de braderie goede zaken. Lange rijen Zaterdagavond was het in alle kroe gen flink druk. Voor De Toekomst stonden zelfs lange rijen, maar het wachten werd beloond met soul, disco en tropische klanken van Los Bucaneros, de swingende band die het festival al heel wat jaartjes opluistert Frutta Bomba - een echte Tropical- act - spant wat dat betreft de kroon. De Amsterdamse band trakteert het publiek in Onder de Pomp al zestien jaar achtereen op Caribische muziek en wist ook deze keer tot in de vroege uurtjes te boeien. In de andere zaken speelden bands die voornamelijk top 40-hits Het ROC (Regionaal Opleidings centrum) Kop van Noord-Holland houdt dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in d'Ouwe Ulo in Den Burg een inschrijfavond voor het nieuwe cursusseizoen. Eerder deze week zijn al inlichtingen over de nieuwe cursus sen te verkrijgen via telefoonnummer 310233, of 0223-616171. Alle hier genoemde cursussen worden op Texel gegeven. In veel gevallen gaat het om een vervolg op bestaande cursussen waarbij nieuwe cursisten welkom zijn; soms gaat het om een tweede of een examenjaar, waarbij beperkte nieuwe instroom mogelijk is. MAVO Spaans, 2de jaar: De cursus Spaans (anderhalf uur per week) is gericht op het MAVO exa men. Naast kennis en vaardigheid in de taal, is ook het verwerven van enige kennis van de Spaanse cultuur- en literatuurgeschiedenis doel van de cursus. In de loop van het cursusjaar worden schoolonderzoeken en het examen MAVO Spaans afgenomen. Zij die reeds enige kennis van het Spaans bezitten, kunnen na overleg instromen in dit tweede- en examen jaar. Eenvoudig Engels, 2de jaar: Deze cursus is bestemd voor volwas senen die na de lagere school enig Engels hebben gehad. De cursisten leren eenvoudig Engels spreken en verstaan. Ook wordt gepraat over verschillen en overeenkomsten tus sen Engelse en Nederlandse ge woontes. Instroom van nieuwe cur sisten is mogelijk. De cursus start in september en duurt één schooljaar (tweeëneenhalf uur per week). MAVO Nederlands, Engels en Aardrijkskunde: Deze drie cursussen zijn voor cursis ten die het mavo-diploma voor een van deze vakken willen behalen. Aan de hand van wekelijkse opdrachten doen zij zelfstandig - weliswaar on der begeleiding van een docent - de nodige kennis en vaardigheden op en oefenen deze. De begeleide studie van vroeger en nu ten gehore brach ten. 'Het is een festival voor iedereen ge worden De groepen jongeren die vroeger Tropical aangrepen om zich al lallend te manifesteren of rotzooi te trappen zijn afgehaakt. Ik zag hele gezinnen door de Dorpsstraat wan delen. Dat was vroeger ondenkbaar', Nadat hij hem eerst angst had ingeboezemd probeerde de robot met een treurige grimas een zoen los te krijgen van deze toerist, maar die was daar niet van gediend. zegt Stam. Mogelijk heeft de nadruk kelijke aanwezigheid van politieagen ten - die ook te paard surveilleerden l I- V Venetiaans carnaval in de Dorpsstraat. huisuren zijn voor deze cursisten wekelijks op de woensdagmorgen van 9.00 tot 10.30 uur, daarnaast kunnen zij in overleg met de docent ook op andere tijden gebruik maken van het studiehuis. Voor Nederlands is dit cursusjaar tevens examenjaar (mei 2001); voor Engels en Aardrijks kunde is het het eerste jaar van een tweejarig programma (examen mei 2002). Voor het succesvol verloop van dit begeleide zelfstudie programma is doorzettingsvermogen belangrijk. Eenvoudig Nederlands voor Ne derlanders: Lezen en vooral schrijven is met voor iedereen even makkelijk. Veel men sen hebben al van jongs af aan moeite met goed lezen. Het begrijpen van een gebruiksaanwijzing, het snappen van een artikel in de krant, voor de een is het vanzelfsprekend, voor een ander valt het echt niet mee. Daardoor kan men veel informatie mislopen in deze informatie maatschappij Het schrijven van een briefje kan ook een heel probleem zijn. Deze cursus richt zich op vol wassenen die hun taalvaardigheid willen verbeteren. Er wordt met boe ken en met de computer gewerkt. Staatsexamen NT2: Volwassenen die geen Nederlandse taalachtergrond hebben, maar be hoorlijk vaardig in het Nederlands zijn, kunnen overwegen het Staats examen Nederlands als tweede taal af te leggen. Deze cursus helpt hen zich daarop voorbereiden. Zowel luis teren en spreken als lezen en schrij ven worden geoefend, veelal met behulp van authentieke examen opgaven. Op grond van de aanwe zige kennis en vaardigheid bij de cursist en van het doel van de cursist, kan de docent adviseren te kiezen voor examen 1 of examen 2. Tijdens de cursus wordt informatie gegeven over data, plaats en kosten van de examens. Conversatie Duits: Deze cursus is vooral bestemd voor volwassenen die werkzaam (willen) zijn in de toeristische sector (winkels, horeca) en duurt 20 weken (anderhalf uur per week). Enige voorkennis van het Duits wordt verwacht Cursisten dienen rekening te houden met en kele uren huiswerk. Conversatie Engels: Bij deze cursus ligt de nadruk op de gespreksvaardigheid, het les- en oefenmateriaal is levensecht. Daar naast wordt aandacht besteed aan het lezen van korte teksten; schnjf- vaardigheid komt met apart aan bod. Een vooropleiding van enige jaren Engels (ca. MAVO-niveau) is ge wenst. De cursus start in november en duurt 20 weken (anderhalf uur per week). Koersbalvereniging Strender Koers uit Oosterend hervat maandag 4 sep tember de clubmiddagen. De leden komen wekelijks van 14.30 tot 16.30 uur in actie in het Jeugdgebouw aan de Oranjestraat. Nieuwe leden zijn welkom. Geïnteresseerden kunnen vrijblijvend een kijkje nemen om ken nis te maken met het spel. Voor het bijna honderdjarige ge mengd zangkoor Soli Deo Gloria be gint dinsdag het nieuwe seizoen. Bestuur en dirigent hebben inmiddels de muziek uitgezocht die de leden de komende maanden instuderen. Ie dere dinsdagavond wordt gerepe teerd in het muziekcentrum in de Peperstraat in Oosterend. Het leden bestand baart het bestuur zorgen; het koor lijdt aan toenemende vergrijzing, leder jaar vallen leden af en de ge middelde leeftijd begint aan de hoge kant te raken. Het verbaast het be stuur dat onder de Texelaars - die altijd veel en graag hebben gezongen - zo weinig animo bestaat om de ge lederen van het koor te komen ver sterken. Zanglustigen worden met klem opgeroepen eens vrijblijvend te komen kijken en luisteren -en dorpswachten potentiële heme- zoekers op andere gedachten ge bracht. Hoe dan ook, er was nauwe lijks een wanklank te horen. 'Zelfs het aantal dronkenlappen bleef beperkt.' Ovengens denkt Stam dat het geweld in de badplaats sinds vorig jaar alleen maar statistisch is toegenomen, maar dat er in werkelijkheid niet veel is ver anderd. 'Er zijn gewoon meer dorps wachten en agenten paraat. Dan wordt er natuurlijk ook meer qereqis- treerd.' Onbekende drug Vooraf had de politie gewaarschuwd dat er tijdens het festival mogelijk onverlaten actief zouden zijn die stie kem een onbekende drug in drank jes van bezoekers gooien, maar bij de politie zijn geen meldingen van die aard binnengekomen. Volgens inge wijden gaat het overigens om een kulverhaal dat in de wereld is gehol- Ifoto's Bart Bosch) pen door druggebruikers die zichzelf onlangs niet meer in de hand wisten te houden en achteraf een smoes hebben bedacht om hun vreemde gedrag tegenover hun ouders en de politie te verklaren Hoe het ook zij, het verdovende middel is niet gesig naleerd. De enige smet op het festival was het handgemeen tussen de politie en een snackbarhouder op vrijdagavond - zie daarvoor elders in deze krant - en een knokpartij in de nacht van zater dag op zondag. De aanleiding voor het laatste incident is onduidelijk. Zeker is dat een vrouw uit Putten te horen had gekregen dat haar man, die op weg was naar Texel, bij Sloot- dorp dodelijk was verongelukt. In de commotie die het bericht teweeg bracht is het tot een vechtpartij ge komen waarbij een jongeman in el kaar is geslagen. Het is echt niet ongewoon dat toeristen de win kel binnenstappen met de begroeting 'Daar zijn we weer...'. 'Vooral bij de kaarten vinden we een persoon lijke benadering van de klant belangrijk,' meldt Carry Welboren, 'Het komt zo vaak voor dat je - vaak wat oudere mensen - wat hulpeloos tussen I de molens ziet staan. Met een paar woorden kun nen we ze dan op weg helpen. Het is ook niet makkelijk om hetgeen je zoekt in al die veelkleuri ge wandkasten en kaartenmolens te vinden. Wat je ook veel ziet is, dat oudere mensen I meteen koers zetten naar de everyday collectie. Als ze hun keus niet kunnen maken, is het tijd om ook eens te wijzen op de vele collecties bij zondere kaarten. Je moet mensen echt op ideeën brengen en we merken vaak dat velen die cate gorie nooit goed hebben bekeken. Er gaat dan echt een wereld voor ze open...' Dinsdag 29 augustus Om 13.30 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Wo nen in een walvis' Toegang ƒ12,50, inclusief entreebewijs. Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In de NH kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een zomeravond concert door het mannenkwintet La Notte. Na afloop wordt een in zameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In theater Klif 12 in Den Hoorn treedt het Groot Niet te Vermijden op met het programma 'Tour unlimited'. Aanvang 20.30 uur, toegang ƒ35,-. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken film Titan AE (aanvang 14,30 uur), Teigetjes Film (15.00 uur). Me, Myself Irene (18.45 uur), Gone in 60 seconds (19.00 en 22.00 uur) en Scary Movie (21.45 uur). Woensdag 30 augustus De laatste folkloremarkt van dit seizoen, die tussen 10.00 en 16.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, staat in het teken van het boerenerf. De Texelse Dansgroep Oude Dansen verzorgt voorstellingen om 11.00 en 13.30 uur. Om 15.00 uur begint in zwembad Molenkoog een 'pannenkoeken race'. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een bingo De op brengst is ten behoeve van de res tauratie van Bethel. In theater Klif 12 in Den Hoorn treedt voor de tweede en laatste maal het Groot Niet Te Vermijden op met het programma 'Tour unlimited'. Aanvang 20.30 uur, toegang 35,-. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken film Titan AE (aanvang 14.30 uur), Teigetjes Film (15.00 uur), Me, Myself Irene (18.45 uur). Gone in 60 sg (19.0,0 en 22.00 uur) en Movie (21.45 uur). Donderdag 31 augustus Om 20.00 uur begint er eenk lasdrive in Bethel aan de Mn in Zuid-Eierland. In Cinema Texel draaien deli lands gesproken film Tita (aanvang 14.30 uur), Teigetji (15.00 uur), Me, Myself S (18.45 uur), Gone in 60 s« (19.00 en 22.00 uur) en Movie (21.45 uur). Vrijdag 1 september In Cinema Texel draaien det lands gesproken film Tita (aanvang 14.30 uur), Teigetje (15.00 uur), Me, Myself 8 (18.45 uur), Gone in 60 sa (19.00 en 22.00 uur) en Movie (21.45 uur). TESO zet deze week gei twee boten in, waardoor er periodes zowel vanaf Te» vanuit Den Helder ieder ha een afvaart is. Dat gebeurt do dag, vrijdag, zaterdag en mai van 9.35 tot 16.05 uur en ze van 16.35 tot 20.05 uur. Afh lijk van de drukte wordt mogelijk langer met twee I gevaren. Toch bestaat er ka wachttijden. Op vrijdag kano Texel tussen 9.00 en 13.00 ui lopen tot één uur; in Den H moet op die dag tussen 13 17.00 uur waarschijnlijk eer uur worden gewacht. Óp do dag zijn de afvaarten van 10.0 vanuit Den Helder en vanaf uur vanaf Texel uitsluiten! stemd voor het vervoer van vaarli|ke stoffen. Hoogwater te Oudesi Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 29 30 31 1 2 3 4 5 9.04 10.16 11.06 11.40 0.20 0.40 0.56 1.04 22.0 23.0 23.3 12.2 12.4 13.1 13.4 Aan het strand is hét ongeveer een der hoogwater. De zon komt 29 augu; om 6.45 uur en gaat onder om 20 32 augustus nieuwe maan, 5 septemb ste kwartier; 30 augustus springtij Het Art Expressions Magazine (over kaarten, beelden en lijsten) besteedt in het zomer-herfstnummer liefst twee pagina's aan Nauta Boek in Den Burg en dan met name aan de kaartenafdeling van deze 'geheel onafhankelijke boekhandel'. Onder nemer Daan Welboren merkt hierin op dat hij vaak wordt geconfronteerd met de uitspraak dat hij heel bijzon dere kaarten verkoopt. 'Die heb je bij In Den Burg wordt woensdag tussen 10.00 en 16.00 uur de laatste folklore van het seizoen gehouden. De Groeneplaats in Den Burg wordt voor de gelegenheid omgetoverd tót een boerenerf en -keuken van rond 1900 De wastobbe en het wasbord worden in ere hersteld, een historische vee wagen rijdt een rondje en er zijn de monstraties van oude ambachten. In een show is historische kleding te bewonderen. De Texelse Dansgroep Oude Dansen treedt tweemaal op en begint rond 11.00 en 13.30 uur. De leden gebruiken tussendoor een lunch die voor een deel wordt bereid in de boerenkeuken. De kinderdans groep sluit het programma rond 15.30 uur af. De Hillbilly Dance Club Texel organi seert vanaf maandag in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild een introductie cursus countryline-dance. Instructrice Marleen Terwindt brengt de cursisten gedurende vier les- avonden de beginselen van de popu laire westerndans bij. ledereen van 10 tot 100 jaar is welkom op de les- avonden, die telkens om 20.00 uur beginnen. Het cursusgeld bedraagt 25,- Aanmelden kan aan de zaal. Bij voldoende belangstelling zullen de lessen na de introductiecursus wor den voortgezet. Binnenkort starten ook in De Waal danslessen. Voor meer informatie; tel. 32 90 10. ons niet.' Welboren: 'Dat is natuurlijk niet zo, maar thuis gunt men zich gewoon de tijd met om eens gezellig wat kaarten uit te zoeken. Het grote verschil is dat men hier op vakantie is, weg van de stress van alledag en dat is goed aan de mensen en onze omzet te merken.' Leden van de Hervormde en de Ge reformeerde kerk, tegenwoordig ac tief in het samenwerkingsverband 'Samen op weg', vieren zondag met z'n allen de start van het nieuwe ker kelijk seizoen. Gemeenteleden, jong en oud, komen op deze 'Startzondag' om 10.00 uur bijeen in een grote tent op het terrein van zwembad Molenkoog in Den Burg. Na een kopje koffie, thee of limonade, stu deert het gezelschap onder leiding van Dyo Wassink enkele liedi Daarna begint een gezair dienst, met als thema 'kiezen len', waarin samen het Avo: wordt gevierd. Daarna is er ge heid tot napraten en wordt mé en vis de maaltijd gedeeld verleiden' is er ook linzensoeXj 's Middag is er een speurtoc per fiets wordt gereden. 0: kunnen met een auto mee. H tijn wordt rond 17.00 uur afgt in de tent. Om de kosten tet den wordt aan het eind ochtenddienst een bijdrag vraagd. Met de armen over elkaar kijken Martin Kok en Florien Lutke Schipholt deze week toe hoe medewerkers van het televisieprogramma 'Tuinieren met kijkers' van SBS 6 hun voortuin aanleggen. Het stel, dat aan de Korfbaeck in De Mars woont, was bang dat de zeewind en de ligging van het schuin aflopende stuk grond een goede groei zouden belemmeren en vroeg de redactie van het pro gramma daarom vorig jaar per e-mail om suggesties. Enkele weken gele den kwam het antwoord: een tot in detail uitgewerkt ontwerp, met di verse soorten grassen en planten als hertshooi, ganzerik, brem, lavendel en rozemarijn, waarvan bekend is dat ze prima bestand zijn tegen de moei lijke Texelse omstandigheden Nadat Kok en Lutke Schipholt, die vorig jaar samen met hun twee dochters van Alkmaar naar Texel verhuisden, 'ja' hadden gezegd, arriveerden gister morgen de geheel door SBS 6 be taalde benodigde materialen, ge volgd door de televisieploeg. Deze bestond onder meer uit presentator Jurgen Smit, die het grootst van de werkzaamheden zelf ui Hij heeft het druk deze week, #fny doet tevens het onderhoud tuin van Emmy en Albert Scho derop in De Mars. Het televis ro gramma was gisteren nóg of naar een opvallende tuin, omi namen te maken. De uitzending is op zondag 1i tember en duurt van 17.30 tol uur. Een deel van het prograiw een week later zal waarschiinlj nog zijn gewijd aan de Texslset <fl Jurgen Smit, presentator van Tuinieren met kijkers', legt uit hoe de tuin er uiteindelijk uit komt te zien. Martin Kok en FlorienU Schipholt, die hun grond afgelopen week 'kaal' hebben gemaakt, kijken belangstellend toe. Verder op de foto regisseur Noe& Wit, cameraman Louis Favier en geluidsman Linray Pormes. (fotoles*

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2