asi kaartenhuis werkt ijn wachtlijst weg De Russische broer van Andersen mm-m 1-1-2 Eend broedt in visrookvat fch?ird?fe"he; Nieuwste Toekomst ook weer met zo groot Deskundigen bekijken natte duinvalleien TEXELSE COURANT1 Groei naar 27 bewoners in 2002 GOS begint nieuw seizoen Geen wind ZDH verrast alleen voor rust Badminton begint Zoetelief Lessen GVT weer van start Trainingen volleybal Prima tennis Van Bommel Jeugd Texel'94 te sterk voor asielzoekers Tent uitgebrand Blikvanger DINSDAG 29 AUGUSTUS 2000 Maartenhuis in De Koog breidt Het aantal verstandelijk gehan- ipte bewoners zal binnen twee groeien tot maximaal 27, 9 .rdan het huidige aantal. Ver- ;ht wordt dat voor 1 december de vergunning komt voor de w van een vierde woonhuis, dat a et voorjaar van 2002 in gebruik dt genomen. Het aantal interne jewerkers (thans 14) zal naar louding meegroeien. de wachtlijst voor het Maarten- staan momenteel 11 personen. Inngend verzoek van de overheid jt nu al ruimte geschapen om van een aantal te kunnen opne- i. Daartoe wordt het oudste deel het complex, waarin tot dusver antoren waren ondergebracht, ,'oonruimte gemaakt. Het betreft gymzaal in Oudeschild begint lag het nieuwe seizoen van de eschilder gymnastiekvereniging Er wordt getraind volgens on- taand rooster; nieuwe leden kun- zich bij aanvang van de lessen iven en mogen twee weken vrij- nd meedraaien. Voor meer infor- Nico Stoter, tel. 315228. dag: 15.45 u. kleuters groep 1 (4 16.45 u. jongens en meisjes p3 (6 jaar); 17.45 u. jongens en jes groep 5 (8 jaar), derdag: 14.45 u. peuters (3 jaar); 5 u. kleuters groep 2 (5 jaar); 5u. jongens en meisjes groep 4 ar), 17.45 u. jongens en meisjes p6 en 7 (9/10 jaar); 18.45 u. jon en meisjes groep 8 en VO. het vroegere 'Kinderdok', dat in 1951 werd gebouwd op initiatief van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij (NDSM) om kinderen van werknemers herstel- en recreatiemogelijkheden te bieden. Inmiddels is hier een woonkamer met open keuken en appartement voor één van de bewoners tot stand ge komen. Dit werk werd in eigen beheer uitgevoerd, samen met bewoners en deelnemers van het Maartenhuis, onder toeziend oog van de firma TEBO. Ook de rest van het gebouw zal nu worden aangepast, zodat di verse nieuwkomers hier hun intrek kunnen nemen. Volgend jaar kan de bouw van het vierde grote woonhuis worden aangepakt en daarmee zal de opbouw van het Maartenhuis zijn definitieve eindfase bereiken. Het is niet de bedoeling meer dan 27 ge handicapten op te nemen. Als gevolg van de nieuwe bestem ming voor het kantoorgebouw moest er een ander kantoor komen. Geko zen werd voor een geprefabriceerd gebouw van ongeveer 100 m2, dat werd geleverd door Jan Keijser uit Den Burg en vervaardigd door de Het Open Texels Kampioenschap Kustzeilen werd afgelopen weekend gefrustreerd door een gebrek aan wind. Zaterdag konden slechts drie van de vier benodigde manches wor den gevaren en zondag was de wind zo zwak dat met één wedstrijd doogang vond. Op zaterdag 9 en zondag 10 september wordt een nieuwe poging gedaan. De briefing is beide dagen om 10.00 uur in het clubgebouw bij paal 33. Takken van bomen moesten worden gekapt om de onderdelen van het kantoor naar hun plek op het Maartenhuisterrein te kunnen vervoeren. firma Ni|bo in Winterswijk Vorige grote boomtakken week werd het in drie delen aange voerd met speciaal transport onder begeleiding. Met behulp van een telekraan werden de delen in elkaar gezet. Het eindproduct doet aller minst denken aan een kantoor container in de gebruikelijke uitvoe ring. Het is een rustiek houten gebouw met schuin dak, passend bij de architectuur van de bestaande bebouwing van het Maartenhuister rein. waren weg gezaagd. Verder liep alles volgens plan Het kantoor wordt deze week in gebruik genomen. De laatste fase van het transport van de drie delen had nog de nodige voe ten in aarde, want de weg die op het terrein moest worden gevolgd was feitelijk te smal. Er was pas doorko men aan nadat ter weerszijden wat Maandag begint het nieuwe badmin- tonseizoen in sporthal Ons Genoe gen. De speeltijden zijn onveranderd gebleven: van 19.00 tot 22.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Belang stellenden kunnen vrijblijvend een paar keer deelnemen aan de maan dagse clubavond. Meer informatie in de zaal of bij Margriet Reij, tel. 31 23 45. •VL-K-K VERVOLG VAN PAGINA 1 Een eend broedt in het Maritiem en Jutters Museum op een wel zeer vreemde plek haar eieren uit. Het dier heeft zich genesteld in één van de twee visrookvaten op het buiten terrein van het Oudeschilder mu seum, waar de eieren in een bed van dons liggen. De verwachting is dat ze binnenkort uitkomen. De visrokers gebruiken zo lang het andere vat. (Foto Gemt GemtsJMorlliem en Jutters Museum) ZDH heeft zondag bewezen op de goede weg te zijn, maar zal nog de nodige arbeid moeten verzetten wil het komend seizoen een goed figuur slaan in de achtste klasse. In de tweede bekerwedstrijd, thuis tegen Dirkshorn, leidde de ploeg bij rust met 2-1, maar gingen de bezoekers uiteindelijk nog met een ruime overwinning aan de haal: 2- 5. De Hoornders spelen verzorgder en met meer zelfvertrouwen dan vorig seizoen, zo mag na twee beker wedstrijden de voorzichtige conclu sie luiden. Maar negentig minuten lang goed spelen blijft vooralsnog een probleem. Zondag kon Dirkshorn - vorig jaar met 5-0 en 5-1 tweemaal duidelijk te sterk - één helft lang prima partij worden geboden. ZDH nam na tien minuten brutaalweg de leiding, toen Bernard Ipenburg Mike de Bruijn in stelling bracht. De spits, die opnieuw verrassend goed speelde, rondde koel af: 1-0. Dirkshorn pakte daarna het initiatief, maar creëerde zich weinig kansen. Er was een verdedigingsfout van de thuisploeg voor nodig om te scoren. ZDH raakte echter met in paniek en kwam kort daarop wederom op voor sprong. toen De Bruijn goed doorging aan de linkerkant en een scherpe voorzet losliet, waarna Wim Zoutselink het laatste zetje gaf: 2-1 Op slag van rust krulde één van de spelers van Dirkshorn de bal uit een vrije trap over de muur en keeper Christiaan Stolk in het doel. Hij deed dat echter zonder tussenkomst van een ploeggenoot of tegenstander, zodat de scheidsrechter - die een indirecte vrije trap had toegekend - de treffer afkeurde. Na rust was het gedaan met het goede spel van de Zwaluwen, bij wie de krachten langzaam wegvloeiden. Dirkshorn schroefde het tempo flink op, liet de bal in rap tempo rondgaan en schoof één van centrale verdedi gers steeds slim mee naar voren, waardoor het middenveld bij ZDH constant overlopen werd. Toen de gasten twee keer kort achter elkaar scoorden, was het met het verzet gedaan. Mike de Bruijn had zijn tweede treffer op de slof. maar schoof de bal net naast de voor hem verkeerde kant van de paal. Vanavond spelen de Hoornders in Winkel de derde en laatste beker wedstrijd, aanvang 18.30 uur. ■.vel het Buitenhof-park nauwe- klaar is, heeft Zoetelief alweer volgend project in de pen, waar- ieen nog aanzienlijk hoger be- is gemoeid: ongeveer zes mil- gulden. Hij heeft van Maarten m de appartementenboerderij dit gebouw verbonden aantal den te gebruiken voor oe douw elf recreatievilla's van ongeveer 'elfde type als op 'Buitenhof' is faliseerd. De boerderij zelf wil hij Jureren en gebruiken als bedrijfs- ing en kantoor voor zijn verhuur- «teiten. Sinds 6 juni ligt op het eentehuis een verzoek om ge estelijke medewerking voor dit Het kan nog wel even duren 'dat b en w beslissenDe ambte behandeling is wegens grote te op de afdeling nog maar nau- |ks begonnen. Zonder slag of )tlijkt het niet te zullen gaan. Met te het effect dat het villapark zal ben op het landschap, belooft punt te worden, hoewel Zoetelief vindt dat de omgeving er alleen v van kan opknappen, vooral 'het in oude luister terugbrengen de thans nogal verknoeide stolp, de huidige appartementen in "dzouden worden gehouden zou leen vuiltje aan de lucht zijn, maar telief voelt daar niets voor. Als het fege et plan van de hand wijst, de aankoop van 'Bleekers- :9h' met door. tlelief heeft de afgelopen weken 'bewondering geoogst voor zijn lenhofmaar er zijn er ook die la- ®9 doen over zijn expansiedrift, vom wil hij nog meer huizen bou- Heeft hij er onderhand niet ge- *9? Zoetelief 'Vreemd is dat. Ik "dag me als een normale onder- Je vraagt toch ook niet aan Postzegelverzamelaar waarom "bg meer postzegels wil?'. Het miljoenenproject 'De Nieuwste Toekomst' van horecaondernemer Tijs Blom is met een bouwoppervlak van 2100 vierkante meter vrij om vangrijk te noemen, maar zo fors als de foto in de Texelse Courant van vrijdag suggereerde, is het nou ook weer niet. Door een communicatie misverstand tussen de redactie en de technische afdeling werd een flinke hap bij het project betrokken die er niet bijhoort. Op deze foto staan de juiste grenzen aangegeven. Aan de Dorpsstraat-zijde beslaat het kavel de panden van de voormalige Rekra- winkel op de hoek met de Badweg (rechtsonder) tot aan Dio-drogisterij Wim Mets. Overigens heeft ook de gemeente - zij het op een iets kleinere schaal - de bouwgrenzen per abuis overtrokken. In de publicatie van de sloopvergunning stond in dezelfde krant dat ook het pand van Mets (nr. 66) tegen de vlakte zou gaan. Moge lijk wordt de vergunning daarom op nieuw gepubliceerd en tervisie- Een uitgelezen gezelschap des kundigen komt donderdag naar Texel om samen met de beheer ders ervaringen uit te wisselen over het herstel van de zoge noemde natte duinvalleien. Door de resultaten te vergelijken, hopen ze hun kennis te vergroten en toe komstige projecten met (nog) meer kans op succes uit te voeren. De studiedag wordt georganiseerd door het Expertisecentrum van het ministerie van Landbouw, Natuur- Maandag begint ook voor Gymnastiekvereniging Texel het nieuwe seizoen. De lessen gymnas tiek en turnen worden gegeven in de Beatrixzaal, de lessen jazz in de nieuwe aanbouw aan de sporthal. Nieuwe leden kunnen zich bij het be gin van de elke les aanmelden en kunnen twee lessen vrijblijvend deel nemen, Voor meer informatie: Yvonne Bruinmg of Nico Stoter, tel. 315228 Er wordt getraind volgens het vol gende rooster Maandag: 15.45 u. Meisjes 4'jaar groep 1; 16.30 u. E T. jongens B: 17.45 u. E.T. jongens A; 19.15 u. E.T. meisjes A; 20 30 u. Dames maandag: 17.30 u. Jazz 8-10 jaar groep 5/6; 18.30 u. Jazz 10-11 jaar groep 7/8; 19 30 u. Jazz 2e VO, 20.30 u. Jazz dames 2. Dinsdag: 15,45 u. Peuters 3 jaar; 16.30 u. Meisjes 6/7 jaar groep 3/4; 17.30 u. Meisjes 9 jaar groep 6; 18.30 u. Meisjes 11 jaar groep 8; 19.30 u. Meisjes 13 jaar 2e VO; 20.30 u. Meis jes 3e en 4e VO. Woensdag: 14.00 u. E.T. Meisjes C en B; 15.30 u. E.T. Jongens B; 17.00 u. E.T. Meisjes A; 18.30 u E.T. Jon gens A; 20.00 u. Springuur; 16.45 u. Jazz 6 jaar groep 3; 17.45 u. Jazz 7 jaar groep 4; 18.45 u. Jazz 12 jaar 1 e VO; 19.45 u. Jazz tieners vanaf 3e VO; 20.45 u. Jazz dames 1 Donderdag: 15.45 u. Jongens 4 jaar groep 1; 16.30 u. Meisjes 5 jaar groep 2; 17.30 u. Meisjes 8 jaar groep 5; 18.30 u. Meisjes 10 jaar groep 7; 19.30 u. Meisjes 12 jaar 1 e VO; 20.30 u. Dames aspiranten dames. Vrijdag: 15.45 u. Jongens 5 jaar groep 2; 16,30 u. Jongens 6 jaar groep 3; 17.30 u. Jongens 7 jaar groep 4; 18.30 u. Jongens 8/9 jaar groep 5/6; 19.30 u. Jongens 10/11 jaar groep 7/8; 20.30 u. Jongens 14-20 jaar; 16.30 u. E.T. meisjes A en B (in aanbouw sporthal) beheer en Visserij, met medewerking van Staatsbosbeheer. Texel is als locatie gekozen omdat aanspre kende voorbeelden hier ruim voorra dig zijn - het Moksloot-project is één van de grootste in heel Nederland - en omdat er veel onderzoek aan is voorafgegaan Het gezelschap krijgt een uitgebreid programma voorgeschoteld, 's Och tends worden in het auditorium van het NIOZ lezingen gehouden. Spre kers zijn onder meer dr. André Jan sen van het KIWA, dr. Ab Grootjans van de Rijks Universiteit Groningen en dr. Evert Jan Lammerts van Staatsbosbeheer Leeuwarden De Texelse boswachter Kees Bruin toont een video over het Moksloot-project en gaat in op de resultaten. Na de lunch (met Texelse producten, aldus de organisatie) gaan de deel nemers onder leiding van een weten schapper en een Texelse medewer ker van Staatsbosbeheer de duinen in om de resultaten van de werk zaamheden in de praktijk te bekijken Volleybalvereniging Tevoko start maandag 4 september met de trai ningen van het nieuwe seizoen. Deze staan onder leiding van Conny Joling en vinden plaats in de Burgemeester de Koninghal. Het schema luidt als volgt: Maandag 20.45-22.00 uur: recreanten; dinsdag 17.00-18.00 uur: mim/C-jeugd; woensdag 18-15- 19.15 uur: jeugd B; 19.15-20.45 uur: heren 1 met aanvulling heren 2; 20.45-22.00 uur: dames 2 en 3; don derdag 18.30-19.45 uur: recreanten; 19.45-21.00 uur: heren 2 en Kobeko; 21.00-22.15 uur: dames 1; vrijdag 16.30-17.30 uur: alle jeugd. Meer informatie kan worden inge wonnen bij Rita Dogger, tel. 313 387. en te bediscussiëren. Op het pro gramma staan excursies door de Geul en de Bodekamer. Koen van Bommel heeft zondag de B2-categorië gewonnen van een groot tennistoernooi in Schagen, dat werd georganiseerd door de vereni ging STC. In de finale klopte de 18- jarige Cocksdorper zijn opponent met 6-1, 3-6 en 6-4. Een knappe prestatie, want Van Bommel had de laatste tijd nogal te kampen met blessures. Door deze prestatie is hij gepromoveerd naar de B1 -categorie. Hij deed ook mee aan het B1 -toer nooi, maar werd daarin vroegtijdig uitgeschakeld door Bart de Gier, lid van Jong Oranje en de latere winnaar van het toernooi De B1 -junioren van Texel'94 heb ben zondag op eigen veld geoe fend tegen een elftal jeugdige asielzoekers die onderdak heb ben gevonden in Amsterdam. De jongens waren een weekend op Texel en werden begeleid door het Rode Kruis. Ze werden wel kom geheten door burgemeester Joke Geldorp, die vervolgens de aftrap voor haar rekening nam. Het werd een zeer vriendschap pelijke wedstrijd, waarin de inge speelde Texelaars duidelijk een maatje te groot waren voor hun buitenlandse gasten. Na afloop was er voor iedereen een herdenkingsmedaille en een be ker voor de winnaar. DAAR RED JE LEVENS MEE Een Duitse toerist heeft zijn vakantie vrijdag vroegtijdig moeten beëindi gen. De man was op camping Kogerstrand bezig met het afbreken van zijn tent om elders zijn vakantie voort te zetten, toen zijn gasfles door nog onbekende oorzaak vlam vatte en explodeerde. Bij het ontkoppelen van de fles was gas vrijgekomen. In korte tijd stond alles in lichterlaaie. Zijn tent en een groot deel van de inventaris gingen in vlammen op, voordat de brandweer het vuur bluste. Persoonlijke ongelukken de den zich met voor. Van de tent bleven alleen de stangen over. De inventaris kwam er niet veel beter vanaf. (Foto Ban Bosch) Het is zo'n dag waarop de wereld zich lijkt te verwijden. Bij het ontbijt spreidt mijn echtgenoot genadeloze kritiek over mij uit. Niet lang daarna komt er een regen aan complimen ten. Kosmische gerechtigheid, denk ik. Even heb ik geen weerwoord. Ik zwijg. Mijn moeder zei lang geleden: 'Ik heb een zwijgende mond gekre gen.' Even flitst het door mij heen, zou ik ook? Nu al? Nee, ik verwerp de gedachte met kracht. Ik begeef mij naar het zoveelste zomerconcert in de kerk. Het is niet zomaar een avond. Het is er éen waarop zon, maan en sterren hun verleidings kunsten dusdanig tonen, dat ook daar een zwijgen past. Wanneer ik mijn auto parkeer, draven drie paar den in de nabij gelegen wei opgeto gen naar mij toe en breken uit in een luid gehinnik. Een haas blijft vlakbij met gestrekte oren zitten en kijkt mij liefdevol aan. Een concert in niet zo maar een kerk. Nee, het tot eeuwig schilderij gedoemde kerkje van Den Hoorn. Schitterend torent het boven het landschap uit en hult zich in een mysterieuze gloed. Aukje Broers-orgel en Sergej Snergirov-tenor. Zo luidt het pro gramma, Ik ga onbevangen zitten, bereid tot veel. Ik verheug mij om ondergedompeld te raken in de Pas torale in F van J.S. Bach. Maar op deze avond gaat niets zo- maar. Want met het beeld van Sergej Snergirov verschijnt een andere we reld. Er klinkt met alleen een zielen- strelende tenor. Er vormen zich kra kende ijsvelden en wijde toendra's om mij heen. Er doemen beelden van Sint Petersburg op. Ik zie Oom Wanja lopen en waan mij in De Kersentuin. Een heftig verlangen uiting te geven aan het Russische gevoel danst door de kerk. En de tenor zingt ook de dichtregels van Brodsky: 't Is januan op de Knm. Aan deze kust komt winter om de mensen te verras sen; weg smelt de natte sneeuw die even rust op lemmeten van scherp gepunte grassen. Weg Texelgevoel dat ik vanaf nu zal zoeken op www.texelgevoel.nl. Dwars door het Ave Maria van L. Cherubini loop ik in Rusland. Deze man betovert. Met zijn stem. met zijn uitstraling, met zijn verschijning Als toegift een Russisch slaapliedje. En wanneer hij met zijn hand op zijn hart met een beminnelijke glimlach het applaus in ontvangst neemt, weet ik het opeens. Hij is eigenlijk de broer van onze sprookjesschrijver Ander sen. Zijn Russische broertje, ge plaatst in deze tijd. om ons eraan te herinneren dat er meer bestaat dan geld vergaren en volwassen worden. Ik weet het nu helemaal zeker. De toverstok van Andersen waart door de kerk. We zijn niet meer dan een willekeurig zooitje mensen, dat al of niet toevallig een zomerconcert be zoekt. We komen allemaal in de ban va het schitterende Preghiera Ridonami La calma van L.P Tosti. Ik waan mij eerst Het meis/e met zwavelstokjes. Vervolgens Het meisje met de rode schoentjes. Ik hoor De Nachtegaal jubelen. Ik hoor De kleine zeemeermin kermen. En wanneer ik de kerk verlaat, vliegen De wilde zwa nen laag over. De maan is vol en goudoranje. Misschien ben ik ge woon maanziek. Wat heb je gedaan. Sergej Snergirov? Ik zweef regelrecht die gouden bol tegemoet Maar wanneer ik nog even om de kerk heenloop, kom ik al snel weer op aarde terug Door het raam aan schouw ik de nuchtere werkelijkheid. De inhoud van de collectezak ligt uit gestort op een tafeltje en mensen buigen zich met gretige aandacht over briefjes en munten. Alles is op eens veel gewoner. Dana Rover

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5