zeuwenoud scheepswrak geeft zijn geheimen prijs ■Hgyil m 5 Opvallende renners in NH titelstrijd tijdrijden ifc- Schot schiet Texel'94 naar tweede bekerronde Geknip$<f .TEXELSE 'Amsterdammertje' 10.000e LMT COURANT' Basketballers in training la 1-1-2 inenkoekenrace in Molenkoog andcompetitie Precisiesprongen en andere capriolen Gastvrij SSsERIt'l bWAKIE SCHAEP Ouderwets veel aandacht roest van verkochte liter TX 43 gehaald Pak slaag Winkel voor matig ZDH VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 rSvan het Nederlands Insti- voor Scheeps- en Onder- archeologie uit Lelystad heb- jntdekt dat een 17e eeuws pswrak, dat enkele kilome- it de kust bij Oudeschild op ibodem ligt, in uitzonderlijk conditie is en tal van voor- n bevat met een grote ar ische waarde. 'Het wrak honderden jaren onder een aag zand gelegen en is daar- met aangetast door paai en erosie. We waren e^ vroeg dere duikers hebben het nog eggeroofd', aldus duiker en schappelijk medewerker nManders. en consorten inventariseren geologische waarde van de en schepen die op en rond de an Texel zijn vergaan. Hun lig- bekend, maar lang met alle zijn onderzocht. Manders: (kijken wat de conditie van de en is en zo mogelijk welke goe- erin en rond de resten aanwe- Het onderzoek kost enkele )aarna gaan we bepalen welke en we zullen opgraven. Lei- daarbij is welke historische iwe willen beantwoorden. Die (palend voor de keuze en de ijze, want opgraven is vernie- Bovendien kunnen we met alle en bergen omdat het een kost- aak is en de financiële midde- tbreken. Het wordt moeilijk kie- ligt zóveel moois.' ize week onderzochte wrak is meter lang. Het stuurboorddeel («I helemaal in tact, compleet ling. 'Een unieke vondst', zegt •rs. Aan boord bevinden zich stenen kruiken en vaatjes met i, ansjovis en druiven, reden waarom het wel eens om een mediterraan schip zou kunnen gaan. Verder zijn leien dakpannen aange troffen en Nederlands aardewerk. Van het scheepshout en de lading zijn monsters genomen en naar het labo ratorium gestuurd om zowel het jaar van de bouw als van de ondergang vast te stellen. Het schip is waar schijnlijk van naaldhout gemaakt, ter wijl voor de Hollandse schepen meestal eiken werd gebruikt Dat het schip in de 17° eeuw is gebouwd, is vrijwel zeker. De lading is afgedekt met zandzakken en netten om te voorkomen dat die met de zware stroming wegdrijft en beschadigd raakt. De kans is groot dat dit wrak over enkele jaren zal worden gebor gen Het Luchtvaart Museum Texel (LMT) kon deze meek - in dezelfde periode als vorig jaar - de tienduizendste be zoeker van dit seizoen verwelkomen Het was Henk Mulder uit het Friese Beetsterzwaag. die samen met zijn vrouw Stieneke de expositie kwam bewonderen. Hij werd getracteerd op een LMT-pet, een boekje over de luchtvaart, een pen en een gratis toegangskaartje. Tessel Air voegde daar een rondvlucht boven het eiland aan toe. Hoewel het echtpaar zojuist een rondvlucht had gemaakt, nam het de uitnodiging dankbaar aan om be paalde plekken nog eens wat langer en uitgebreider te bekijken. De expositie over de Opstand der Georgiërs had Mulder's speciale be langstelling en daarna liet hij de piloot lang boven polder Eierland cirkelen, en dan in het bijzonder boven de Oorsprongweg. Mulder was als 13- jarig 'Amsterdammertje' tijdens de hongerwinter ondergebracht bit de familie Piet Roeper op de Joannishoeve, waar hij de gevolgen van de Russenoorlog aan den lijve ondervond. 'Ik zal nooit vergeten hoe in de donkere poldernacht de bran dende boerderijen in de omgeving oplichtten Dat maakte op een 13-ja- rige natuurlijk een enorme indruk.' Ook de Joannishoeve werd door de Duitsers in brand gestoken, omdat er in de schuur een gewonde Georgiër zat ondergedoken. 'Ik werd het woonhuis ingestuurd om met een natte dweil de opkomende blaren in het geverfde hout nat te houden, zo dat het huis bespaard zou blijven.De executie van de Rus heeft hij niet gezien, wel dat hij dood op de grond lag. De Roepers ontsprongen de dans omdat boer Piet beweerde dat hii niets met de onderduiker te maken had. In het museum kon Mulder oorlogs herinneringen uitwisselen met vrijwil liger Theo Witte, die eveneens als 13- jarige de opstand in Eierland heeft meegemaakt. 'We willen de Georgische opstand een ruimere plek in het museum geven. Er is nog zo veel materiaal dat door ruimtegebrek niet geëxposeerd kan worden. Die nieuwe schuur moet er hoognodig komenaldus Witte IFM Het sei?oen zit er voor Manders en zijn collega's na drie maanden infor matie verzamelen weer op. Volgend jaar gaat het team onder leiding van professor Arend Vos verder met de 'waardestellende verkenningen'. Het gezelschap zal dan wederom in con tainers nabij het NIOZ op 't Horntje verblijven. Onder leiding van Connie Joling gaan de basketballers van De Mareis dins dag weer in training. Nieuwe leden zijn welkom en kunnen vrijblijvend twee keer gratis meetrainen. Informa tie over het lidmaatschap kan worden ingewonnen in de zaal (van de Bur gemeester de Koninghal) of bij de secretaris van de vereniging, Christiaan Schlepers, tel. 06 - 2260 2853 Het trainingsschema ziet er als volgt uit: 18.15-19.15 uur: jeugd tot 12 jaar: 19.15-20.15: jeugd ouder dan 12 jaar; 20.15-21.15 dames; 21.15- 22.30: heren. Morgen (zaterdag) is er in de Burge meester de Koninghal een toernooi- tje, waarbij teams van drie spelers de strijd met elkaar aanbinden. Wie mee wil doen en 14 jaar of ouder is, is vanaf 10.30 uur welkom. De teams worden ter plaatse samengesteld Het toernooi duurt tot ongeveer 18.00 uur. Na afloop is er een barbecue. Wie vragen heeft, kan zich wenden tot Erik Venneker, tel. 310 427, of eerdergenoemde Christiaan Schlepers. WÊm 0 4, MM DAAR RED JE LEVENS MEE lal zes groepen, verdeeld over (leeftijdscategorieën, deden plagmiddag in zwembad :oog mee aan de 'Super de nnenkoekenrace'. Hierbij was Ibedoeling een parcours af te Idoor het ondiepe water en ft veld. Bij de finish ontving Deelnemer een pannenkoek, ten door vier hulpvaardige Igende evenement in het id is de zwemvierdaagse, die tot en met 15 september lehouden. Deze keer met het 'alle vormen van energie', jfformulieren liggen klaar bij koog aan de Slingerweg. enstelling tot eerder gemeld. Je Eilandcompetitie volleybal x pdinsdag 19 september maar 12 september. Nieuwe teams nzich niet meer opgeven, de 'jvingstermijn is verstreken. De «oma's worden zoals gebruike- we vrijdag in de Texelse Cou- spubliceerd :$2cc-; Door een verdiende overwinning (3-2) op het twee klassen hoger spelende ZAP (dat uitkomt in de eerste klasse KNVB) heeft Texel'94 zich geplaatst voor de volgende ronde om de districtsbeker. De opvallendste man aan Texelse zijde was nieuwkomer Nico Schot, die tweemaal scoorde. Texel'94 heeft dinsdagavond duide lijk laten zien wat het kan. Direct vanaf' de aftrap werd er fel gestreden. Maar ten Koorn bekroonde deze sterke start met een prachtig doelpunt. Vanaf de rechterkant komend, schoot hij de bal in de linkerbovenhoek. Met deze opsteker op zak, probeerde de thuisploeg het spel in handen te hou den. De verdediging van ZAP had de handen vol aan de wendbare voorhoedespelers van Texel'94. De voorstopper moest enkele malen aan de noodrem trekken en deze overtre dingen kwamen hem op een gele kaart te staan Tegen de verhoudingen in kwam ZAP terug in de wedstrijd. Een misver stand in de Texelse verdediging bracht de spits alleen voor keeper Pieter Daalder, die kansloos was op het stiftballetje. Maar nog voor rust nam Texel'94 een nieuwe voor sprong. De keeper van ZAP tastte mis op een voorzet van de rechter kant, waarna linksbuiten Nico Schot knap wist te scoren. Toen de thee al bijna was ingeschonken beging de voorstopper van ZAP een nieuwe overtreding, ditmaal nota bene op rechtsback Robert Jalving, wat hem op zijn tweede gele (en dus een rode) kaart kwam te staan. Texel'94 begon de tweede helft met twee verse spelers. Bart Heerschap verving collega-keeper Pieter Daal der, terwijl Marcel Ris zijn opwachting maakte voor de licht geblesseerde Maarten Koorn. Maar tegen de ver wachting in waren de tien van ZAP prima opgewassen tegen de elf van Texel'94. Door het wegvallen van Maarten Koorn aan de rechterkant, kon de bal onvoldoende in de ploeg worden gehouden. De gasten kwa men op gelijke hoogte toen de scheidsrechter een kleine overtreding van John List bestrafte en voor een strafschop floot. Zondag wist Heer schap er nog één te keren, maar dit maal was hij kansloos. ZAP pro beerde vervolgens door te drukken, maar de Texelse keeper redde twee maal knap. Toen iedereen al vrede had met een gelijkspel, profiteerde Texel'94 van een onoplettendheid bij ZAP. Terwijl de verdediging zich nog stond te or ganiseren, plaatste Marcel Ris de bal Een parachutist landt met grote pre cisie in de 'bak' op het Texelse vlieg veld, waar deze week het Nederlands Kampioenschap parachutespringen wordt gehouden. Met name woens dag waren de weersomstandigheden perfect en bekeek een flinke schare toeschouwers de vemchtingen van Neerlands beste springers. Behalve precisiespnngen staan de onderdelen formatiespringen, skysurfen en freestyle op het programma. Het NK duurt nog tot en met zondag. (Foto Bart Bosch) uit een vrije trap direct op Nico Schot, die zijn tweede doelpunt maakte en zijn ploeg de overwinning bezorgde. Na afloop bleek dat Texel'94 samen met WGW op de tweede plaats in de poule was geëindigd. Omdat het doelsaldo van de Texelaars beter was, mogen ze door naar de vol gende ronde De reguliere competi tie begint zondag met een thuis wedstrijd tegen MFC uit Medemblik. In de nieuwste 'Tip culinair' aandacht voor de Texelse brasserie 't Swarte Schaep'. 'Naast de lekkernijen uit deze verfijnde keuken kunt u rekenen op een grote mate van gastvrijheid.' Bruterlc t *w»rtc Z*«an>tra»t 1791 CM Oen t»"'9 .b (0222)32 27 61 iotterhaven in Oudeschild zijn tieten en verroeste onderdelen 1 TX 43 'Biem van der Visge en naar de oud-ijzerboer ge- De familie Van der Vis uit 'end heeft de boot verkocht en uwe Urker eigenaar wil er punt- onderdelen voor in de plaats "korf zal de 13 jaar oude kotter geleverd en omgedoopt tot Het duurt nog tot december nieuwe TX43 van de werf van tant Shipyards in Stellendam zal (Foto Bal Bosch) ZDH heeft in de derde en laatste wedstrijd van de eerste ronde om de districtsbeker een forse neder laag geleden tegen Winkel. De thuisploeg, van wie vorig jaar in de zevende klasse met beduidend minder grote cijfers werd verloren, was met 7-1 te sterk. Wisselvalligheid was opnieuw troef bij de Hoornders, die er maar niet in slagen om negentig minuten lang goed te voetballen. Net als zondag tegen Dirkshorn was de beginfase zeer behoorlijk. Het sterke Winkel, dat de zaken in het begin misschien wat te licht opnam, werd met de rug tegen de muur gezet en meermalen waren aan de kant van ZDH snelle en verrassende aanvalscombinaties te zien. Aan de basis stond meestal stand-in Kees van Heerwaarde, die vooral in de eerste helft sterk spel liet zien. Dat was nodig ook, want coach Leen van Elk moest het stellen zon der vaste krachten als Etienne van Bennekom en de broers Niels en Michiel Dekker. Na tien minuten kwam ZDH op voor sprong, toen Fedor van Elk zichzelf aan de rechterkant knap vrijspeelde en hard in de verste hoek schoot. Tot op dat moment had Winkel nog geen kans gehad en leek een verrassing in de lucht te hangen. Maar een misver stand bij een corner, een dekkings- fout aan de linkerkant en een su blieme maar wel zeer gelukkig vallende lob zorgden ervoor dat de thuisploeg binnen een kwartier een veilige 3-1 voorsprong kon nemen. Toen het vlak na rust 4-1 werd, gooi den de Hoornders de handdoek in de ring en kon Winkel er vrolijk op los combinerend nóg driemaal scoren. Voor ZDH kwam daarmee een einde aan een drie wedstrijden durend bekeravontuur tegen ploegen die in het komend seizoen één of twee klas sen hoger spelen. In de achtste klasse komt de ploeg wellicht ook tegenstanders tegen die minder effi ciënt met de kansen omgaan. Dat de Hoornders iets hebben geleerd van deze oefensessie, mogen ze zondag bewijzen. :i De Texelse Carla Roeper- Hoogenbosch is morgenmiddag om precies één minuut over één de eerste van meer dan honderd wiel renners die op de jachthaven van Oudeschild van start gaan in het twaalfde Open Noordhollands kampioenschap tijdrijden. Aan de wedstrijd, die wordt verreden op een parcours van 40 kilometer, doen naast dames en heren van allerlei leeftijden ook tandem rijders mee. Medewerkers van acht Texelse ondernemingen strij den om de bedrijfsbokaal. Het tijdrijden is misschien wel het zwaarste onderdeel van het wiel rennen. De renners leveren voortdu rend strijd met de elementen en met zichzelf, moeten eigenlijk voortdu rend proberen nét iets harder te rijden dan ze kunnen en hebben met de mogelijkheid even uit te rusten en in het luwtje van een andere renner te rijden. Een flinke opgave, zeker op het Texelse parcours, dat van Oude schild naar De Cocksdorp en terug loopt en waar de wind vrij spel heeft. In het verleden hebben veel renners van de overkant geklaagd dat ze langs de Waddendijk en in de winde rige Eierlandse polder met de presta ties konden leveren die ze van zich zelf gewend waren. Eén van de grote publiekstrekkers is zaterdag het tandemracen, dat (in deze vorm) voortkomt uit de gehandicaptensport. De meeste tan dems worden gereden door een slechtziende of blinde renner, ook wel stoker genoemd, en een niet-gehan- dicapte stuurman of piloot. Het orga niserende Wielercomité Texel is er trots op Jan Mulder aan te start te hebben, die bij de Paralympics in Atlanta een gouden medaille vero verde op het onderdeel 4 kilometer achtervolging. Hij en zijn stuurman Lennard van Drimmelen rijden tijdens dit Olympische |aar zó sterk, dat het in de verwachting ligt dat het parcoursrecord gebroken gaat wor den. Dat staat sinds vorig laar op 54.06 minuten en werd gevestigd door Mulder zelf, samen met Wijnant van Gortel Goede prestaties bij het tandem racen worden verder verwacht van Theo Verbouw en Arnold Polderman en het duo Hans Vogelzang en Alfred Stelleman. Texelaar Norbert Dankers vormt een gelegenheidscombinatie met de Belgische stoker John Nereat, terwijl oud-Texelaar Bram Bruin zijn krachten bundelt met die van de Duit ser Rudolf Hennig. Het zijn misschien met de snelste combinaties, maar ze geven wel internationale allure aan het kampioenschap. Peter Tromp uit Den Burg doet samen met zoen Joren mee met een ligfietstandem. Van hen wordt evenmin verwacht dat ze zich in de prijzen zullen rijden, maar ze vormen een opvallende ver schijning tussen de 'gewone' fietsen. Eén fiets doet buiten mededinging mee en dat is de roeiligfiets van Ed Komen uit Anna Paulowna. Het rijwiel wordt voortbewogen met arm- en beenkracht. Aangezien het erg laag is, worden supersnelle tijden ver wacht. aangenomen natuurlijk dat ook de renner zelf in een goede con ditie is. Het Wielercomité is benieuwd naar de ervaringen met deze experi mentele deelname en is graajj bereid, indien daar behoefte aan bestaat, in de toekomst een nieuwe categorie in het leven te roepen, zodat er dan ook een klassement kan worden opge maakt. Overigens heeft de vraag wie er mo gen meedoen aan het Open Noord hollands kampioenschap voor nogal wat discussie gezorgd in wielerkringen. Strikt genomen waren dat altijd de renners die alleen voor hun plezier fietsen en niet bij de Ko ninklijke Nederlandse Wieier Unie waren aangesloten. Dat betekende echter dat ook wel eens 'nee' moest worden gezegd tegen gegadigden, met tot plezier van het Wielercomité zelf, dat 'gewoon een leuke en gezel lige wedstrijd' wil organiseren. Van daar dat nu is besloten dat iedereen mag meedoen en zich zelfs tot vlak voor de start kan aanmelden. Eén van die licentierijders die vroeger dus met hadden mogen meedoen, is Pascal Arts uit Ede, die vorig jaar de titel veroverde in de categorie heren van 16 tot 40 jaar. Hij heeft dit jaar bij het nationaal kampioenschap laten zien in vorm te zijn. Aangezien hij vong jaar met 55.33 minuten op twin tig seconden van het parcoursrecord bleef steken, lijkt een nieuwe toptijd zaterdag tot de mogelijkheden te behoren. Een andere kanshebber is Fred Koenen uit Den Helder, even eens licentiehouder. Hij klokte vorig jaar 59.35, maar 'breekt' dit jaar 'door' en is inmiddels districts kampioen bij de eliterenners. Ook Ruud Lockx uit Wieringerwaard, die al vier keer eerder het kampioen schap op zijn naam schreef, maakt een goede kans, terwijl moet worden afgewacht of de 18-jarige Klaas van Wonderen uit Warmenhuizen, die vorig jaar zesde werd, weer net zo hard zal rijden. De lokale topper is Jordy Vinke uit Oosterend. Hij tobt al een hele tijd met een vervelende blessure, die voorkomt dat één van zijn benen goed wordt doorbloed en waaraan hij wellicht moet worden geopereerd. Maar als hij een goede dag heeft, is Vinke zeker één van de kanshebbers Hij is al vaak dicht in de buurt van de titel geweest en zal deze overwinning graag aan zijn palmares toevoegen. Van Robbert Boersen uit Oudeschild, die dit jaar de snelste tijden reali seerde bij de tijdritten van de Texelse wielervereniging, wordt verwacht dat hij één van de zeer weinige Texelaars zal zijn die de 40 kilometer binnen het uur rijdt. Erwin Goënga uit Den Burg rijdt dit jaar op proef bij de junioren van de landelijke Rabobank-ploeg en heeft in korte tijd grote vooruitgang geboekt. Als hij voldoende hersteld is van de blessure die hij vorige week opliep bij een vervelende valpartij, dan mag van hem een snelle tijd ver wacht worden. Hetzelfde geldt voor Jesse Hoven uit Oosterend, die vo rig jaar opvallend debuteerde en dit voorjaar in de Schuttevaerrace bin nen 24 uur tijdritten van 100 en 60 kilometer reed. Bij de veteranen (van 40 jaar en ouder) is Nico van Schaik uit Oostzaan de grote kanshebber. Hij is houder van het parcoursrecord, dat hij in 1998 op 55.13 stelde, en ver keert in uitstekende vorm. Aangezien hij relatief gezien een jonkie is - hij werd pas geleden 40 - mag worden aangenomen dat hij een gooi zal doen naar de zege. Ook mag iets worden verwacht van Bert Bakker uit Zaandam, trainer van de grote Zaanse club DTS en (dus) ook van Texelaar Erwin Goénga. Theo Boom uit Oudeschild, Jan Zijm uit Den Burg en Harry Klinkers uit Blokzijl - beter bekend als de fietsende groenteboer - completeren het rijtje kanshebbers. Torenhoge favoriet bij de dames is Natascha van der Vis uit Oosterend. die in 1999 al won en dit jaar nog aanmerkelijk sneller rijdt. De organi satie vindt het leuk dat er maar liefst negen dames meedoen, zodat ook in deze categorie een echte competitie ontstaat. Kanshebbers voor de prij zen zijn verder de nog jonge Gerie Vlas uit Den Burg en routinier Colinda Brouwer uit Oosterend. Bij de bedrijvenbokaal zal de titel worden verdedigd door hotel Molen bos. dat ook in 1992 al kampioen werd. De renners van Molenbos zijn Gisela Wolf, Corrie de Jager, Jesse Hoven, Stefan Smit en Rob Teisma, die volgens eigen zeggen tussen de drukke werkzaamheden van alle dag geregeld overleg hebben over de te volgen tactiek en het juiste verzet. Andere bedrijven die minimaal drie renners leveren - hun tijden worden bij elkaar opgeteld - zijn PTT Post, Vinke Schoonmaakbednjf. Sportshop Texel, RAB Betoncentrale, visserij bedrijf TX 37, de Gemeente Texel en het Pruttelhuus. Van deze teams lij ken vooral PTT Post (met Hans van der Sloot, Erwin Goënga, Leendert den Braven, Marijke Stark en Paul Verhagen) en Vinke Schoonmaak bedrijf (Jordy Vinke, Jan Zijm, Simon Appel en Jacco Vinke) de grote be dreiging van Molenbos, terwijl ook Shortshop Texel op voorhand niet kansloos is. Omdat ziekte, lekke ban den en andere pech altijd op de loer liggen, is niets echter zo moeilijk voorspelbaar als de uitslag van de bedrijvenbokaal, zo is in het verleden al herhaaldelijk gebleken.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5