Irama: pony verdrinkt in haven Ë5». Groen 'Zwarts Texels 'in het harL, Bedreigde plantensoorten floreren rond Moksloot Als er één schaap over de rotonde is.... Bibliotheek m Doelpuntenfestijn Lionsveiling TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v T EXE LSE^COU RANT SUPER DE BOER Schroef 'Zeester' spoorloos Man slaat en dreigt met mes Adrie Hutjes in tv-serie 'Parallel' ,l Nieuwe irandweerman Surfer Adriaan van Rijsselberghe tweede bij NK (GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11510 efschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Wie in een bibliotheek werkt, wil veel weten. Dat geldt ook voor Gerdi Limonard, alweer enige tijd bibliothe caris (zelf houdt ze het op lokaal ma nager) op Texel en - hoewel woon achtig in Den Helder - hier al aardig ingeburgerd. 'Mensen die op een ei land wonen lezen van alles. Maar liefst over spanning en sensatie, boe ken over goed en kwaad, zo blijkt uit de uitleencijfers. Pagina 2 m Wielerkampioenschap De snelste deelnemer, Pascal Arts, reed ruim 'onder het uur' en liet een gemiddelde snelheid noteren van bijna 44 kilometer per uur. De lang zaamste deed bijna een half uur lan ger over 40 kilometer en haalde net geen moyenne van 29 kilometer. Het tekende het zaterdag gehouden Noordhollands kampioenschap tijd rijden, waar de niveauverschillen groot waren maar iedereen zich even fanatiek en enthousiast in het zweet reed. Pagina 4 Texel'94 is de competitie begonnen met een doelpuntenrijk duel, waarin zeer sterk en zeer zwak spel elkaar afwisselden. Tegen MFC uit Medemblik trok de ploeg van trainer Luc Post uiteindelijk met 6-5 aan het langste eind. Pagina 4 Goederen voor de Lionsveiling die op 22 en 23 september in de schuur aan de Vlamkast in Oudeschild zal wor den gehouden, kunnen vanaf heden worden vooringeschreven. De in breng van de goederen vindt plaats op zaterdag 16 september vanaf 9.00 uur. Per inbrenger mogen maximaal vijfentwintig kavels worden inge bracht; per kavel is ƒ15.- inschrijfgeld verschuldigd, direct bij het inschrijven te voldoen. Kopers betalen vijftien procent veilingprovisie voor kavels tot duizend gulden en voor hogere op brengsten tien procent. De gehele opbrengst van de veiling komt ten goede aan het Tesselhuus en andere plaatselijke goede doelen. De ingebrachte goederen kunnen worden bezichtig op domnderdag 21 september van 19.00 tot 22.00 uur en op de beide veilingdagen: vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 16 00 uur. De prijs van de catalogus kon dankzij de adverteer ders op ƒ2,50 worden gesteld. Voorinschrijven van goederen kan op de volgende adressen: Reisburo Texel, Warmoesstraat 23, Den Burg, tel. 212242; Vakantie bureau Kobeko, Nikadel 79, De Koog. tel 317746, P. Kikkert, Keidel- plein 14, De Cocksdorp, tel. 316600; Zuivelboerderij Donatus, Hoornder- weg 46. Den Hoorn, tel. 319426, J.C. Roeper, Achtertune 2, Oosterend, tel. 318204; C.D Boersen. Commandeur singel 18, Oudeschild. tel, 313016. (Advertentie) CfrNê ^min. ■Jftth u bd ban. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Westerweg en omgeving. Hier wonen ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt per fiets 1 uur tijd. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. Br Langevtld S dt Rooy L. I SpmbA.in c- UITfitVFR11 ®u"' f''*'*' ToWoon 0222 362600 F.tt 022? -314UI ijrua 7»\rh Itbtf bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. r E X E LS E«COU RANT dvertentles/abonnementen/bezorglng. t Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg lefax 0222 - 31 41 11 J 0f Q6-53 73 33 82 telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl ten naar de plek waar de combinatie water was geraakt. Gerrit Jan Betsema dook met een mes naar beneden en wist de belangrijkste rie men tussen paard en wagen door te snijden. Toen Hans Eelman ook het hoofd had vrijgemaakt, dreef het dier naar de oppervlakte en kon daar door brandweermensen aan de benen op het droge worden getrokken. Daar werd het in een zeil ingepakt en met de inmiddels gearriveerde telekraan van Piet Kager op een wagen gezet en afgevoerd. Met dezelfde kraan werd even later ook de wagen boven water gehaald. De zeer aangeslagen eigenaar en zijn vrouw werden intus sen in Het Pakhuus opgevangen door EHBO-ers die bij de ringrijderij be trokken waren. Mensen van het Agra risch en Wagenmuseum hebben aan geboden de wagen gratis te repareren en op te knappen. Goede actie Hoewel het voor het lot van de pony niets uitmaakte, had de bergingsoperatie een vlot en goed georganiseerd verloop. Alle beno digde mensen en materialen waren snel ter plekke, wat mede kwam omdat brandweercommandant Dick Jongeneel lid is van de organiserende ringsteekcommissie. De politie hield het publiek dat in verband met de wedstrijd in groten getale op de ha ven aanwezig was, op een afstand en het schokkende tafereel van het dode paard dat aan wal werd gehaald, werd buiten zicht gehouden. Het drama was een domper op een overigens zeer genoegelijke ontmoe ting tussen Texelse en overkantse paardenvrienden, waaronder zich naast 'De IJsselmenners' ook een afvaardiging van drie aanspanningen yan menvereniging 'De Friese Aan spanning' bevonden. Het begon za terdag in manege 'Akenburg' waarde gasten werden verwelkomd, 's Mid dags werd een rit door Den Burg ge maakt en 's avonds was er bij de manege een barbecue. Van hieruit startte de volgende ochtend een rondrit die onder meer door het land schappelijk fraaie Hogeberggebied voerde. Na een lunch in 'Het Eikenbossie' bij de Zandkuil vertrok ken alle aanspanningen richting ha ven, waar zich het ongeluk voordeed dat het festijn in één slag in een tra gedie veranderde. Het sportvis- en rondvaartschip 'Zeester' van Johan Hutjes uit Oudeschild is een van zijn twee schroeven verloren. Verondersteld wordt dat het ding ergens op de havenbodem ligt, maar langdurig speuren heeft tot dusver niets op geleverd. Vorige week merkte Hutjes bij terug keer in de haven dat zijn schip abnor maal reageerde. Toen duiker Jac. Betsema onder water een kijkje nam, bleek een der schroeven weg te zijn. Naar de oorzaak kan alleen maar worden geraden. Zowel Betsema als collega-duiker Hans Eelman hebben de havenbodem systematisch afgespeurd en afgetast, er rekening mee houdend dat de bronzen schroef, die een doorsnee heeft van ongevefer 80 centimeter, in de mod der op de havenbodem is weggezakt. Er werd niets gevonden. De 'Zeester' heeft intussen in het dok van Hans Boom een reserveschroef gekregen Daartoe moesten eerst de bijbeho rende ringen en bussen worden ge maakt die gelijk met de schroef zijn verdwenen. De meuwwaarde van de verdwenen schroef is ca ƒ10.000.-. Hutjes is tegen dergelijke schade verzekerd. Op de kale bodems vestigden zich veel pioniers. In het water waren dat vooral kranswieren en fonteinkruiden. Op de vochtige oevers o.a. de water- punge, late zegge, dwergbloem, dwergvlas en dwergbies, naast alge mene soorten als watermunt en waterpunge Op de kale bodems doken ook een enkele keer 'zout- plantén' als melkkruid en zeekraal op. In de duinpiassen werden zeven soorten kranswieren gevonden. Ook komen hier veel fonteinkruiden voor. Waaronder het zeer zeldzame weegbreefonteinkruid, dat maar liefst op acht plekken is gevonden. Een andere bijzonder vondst was het ongelijkbladig fonteinkruid, dat voor het laatst in 1870 op Texel gevonden was, in dezelfde omgeving. Van een aantal soorten van de vochtige duin valleien wordt verwacht dat zij zich pas over enkele jaren zullen vestigen. Tot de bijzondere soorten die zich al gevestigd hebben horen: teer guichelheil, zeegroene zegge, pad- denrus. moeraswespenorchis, geel hartje en knopbies. Veel van deze soorten kunnen zich in deze kalkarme omgeving vestigen door de toevoer van kalkrijk kwelwater dat uit de hoge duinen stroomt. De vondst van moeraswolfsklauw en moeraspaar debloem in 1999 en van klokjes- genitiaan, ronde zonnedauw, ko ningsvaren en ondergedoken moerasscherm in 2000 geven aan dat de ontwikkeling verder gaat. Het rapport over de eerste vijf jaar vegetatieontwikkeling in het Mok- sloot-project is voor ƒ10,- te koop bij EcoMare of te bestellen bij Staats bosbeheer door overmaking van ƒ15,- naar bankrekening 376424605 onder vermelding van: Flora en vege tatie Moksloot-project. De politie heeft in de nacht van don derdag op vrijdag in de Hogerstraat in Den Burg een 31-jarige man uit Alkmaar aangehouden. Hij werd er van verdacht kort daarvoor een 14- jarige jongen uit Den Burg op het gezicht te hebben geslagen. Ook zou hij de jongen en een andere man met een mes hebben bedreigd. Bij zijn aanhouding bleek hij in het bezit van een opengeklapt zakmes. Garnalenvisser Adrie Hutjes uit Oudeschild speelt een rol in een af levering van de serie 'Parallel' van de NPS. In de aflevering 'Adrie en Mustafa' die op zondag 10 septem ber is te zien om 16.25 uur (Neder land 3) wordt verteld hoe Hutjes, net als zijn vader en grootvader, de garnalenvisserij beoefent maar daar bij de gevolgen ondervindt van prijs- en vangstafspraken waardoor een rendale bedrijfsvoering moeilijker wordt. Daarom neemt hij in de zomer maanden toeristen mee, wat een welkome aanvulling van het inkomen betekent. In de film wordt een verge lijking gemaakt met een visser in een heel ander land, Turkije. Het is Mustafa, afkomstig uit het dorp Gure die zijn bestaan bedreigd ziet door de komst van grote trawlers. Hij hoopt op een snelle ontwikkeling van een jachthaven, om daar als kapitein van een van de plezierjachten wat extra's te verdienen, zodat hij in elk geval met de zee kan blijven leven. De film is gemaakt door Yuca-film uit Amster dam, hetzelfde bedrijf dat in opdracht van de provide de documentaire 'De Eilandverslaggever' produceerde. (Advertentie) Nederlands kampioenschap ringsteken dat zondag- lag op het haventerrein van Oudeschild zou worden ouden, werd afgelast nadat een der aanspanningen het er was ingereden. De uit Klarenbeek afkomstige twee j tenden konden snel aan wal worden geholpen en ble- i ongedeerd, maar de 7-jarige Welsh pony zonk met de en naar de 4,5 meter diepe havenbodem en kwam jam- lijk om. !*else brandweer werd giste- «ersterkt met een nieuwe II. Het is de 28-jarige Jan K. man die als 'medewerker 'weerzaken' in het raadhuis lt lolltime functie krijgt. Hij zal meer worden belast met 'preventie, in samenhang met Vergunningen en "'ksvergunningen.Tevens is Hwoon' brandweerman die 'e vrijwilligers uitrukt als er lis. "3n is geboren en getogen in [J1 Daar was hij actief in de bandweer en vervolgens in de vrijwillige brandweer. Voordat "Texel kwam werkte hij vijfjaar brandweer van Zoetermeer. an is inmiddels in Den Burg 1% Hij heeft een woning aan ebries Staatsbosbeheer toont zich zeer te vreden met de ontwikkeling van de natuur In de duinvalleien rond de Moksloot, waar in 1993 - na de beëindiging van de waterwinning - vijfendertig hectare duinvallei werd afgeplagd. Onlangs verscheen een rapport over de resultaten over de afgelopen vijf jaar. Tussen 1994 en 1998 werden jaarlijks alle op de afgeplagde terreinen voorkomende planten(soorten) genoteerd. In die periode werden 225 hogere planten en 7 kranswieren gevonden. Van de hogere planten staan er 27 op de 'rode' lijst van bedreigde planten soorten in Nederland. Vanaf 1999 worden alleen nog de planten van deze rode lijst genoteerd; dit leverde nog acht nieuwe planten op Surfer Adriaan van Rijsselberghe (16) heeft tijdens de Nederlandse kampioenschappen die afgelopen weekerld bij Uitdam (nabij Amster dam) werden gehouden beslag gelegd op de tweede plaats in de leeftijdscategorie tot en met 16 jaar. Zijn 11-jarige broer Dorian en een derde Texelaar, de 14-jarige Martijn Kooiman, deelden in de zelfde klasse de zeventiende plaats. Van Rijsselberghe was uitstekend op dreef. In vijf van de zes manches ein digde hij op de tweede plaats, zodat er niet aan hoefde te worden getwij feld dat de zilveren medaille hem ook in de eindrangschikking toekwam. Hij surfte zijn race (er werd alleen zondag gevaren, zaterdag stond er te weinig wind) op een van de bond geleende plank, aangezien hij tijdens de Euro pese kampioenschappen Super 8, die een week eerder bij Nabon in Frankrijk werden gehouden, te kam pen had gehad met zware materiaal- pech. Hij verspeelde er op de tweede dag drie zeilen en moest van verdere deelname afzien, nadat hij de eerste dag nog met een verdienstelijke elfde plaats had afgesloten. De tegenslag was te wijten aan het plotseling om slaande weer. Terwijl er anderhalve dag lang alleen maar kon worden gedobberd op een bijna vlakke zee, stak in het laatste gedeelte van het kampioenschap de wind op, om aan te trekken tot kracht 8. Gescheurde zeilen en geknakte masten waren het gevolg. Opmerkelijk genoeg sloeg de jongere en dus veel lichtere Dorian van Rijsselberghe zich er knap door heen. Hij voer in zijn klasse, tussen leeftijdsgenoten uit Nederland, Bel gië. Frankrijk. Italië, Denemarken en Polen, naar een prachtige vijfde plaats. De broers hadden zich voor de Europese kampioenschappen geplaatst op basis van hun goede prestaties eerder deze zomer. Schapenfokker Piet Kooiman maakt nooit gebruik van een vrachtwagen om zijn dieren naar de keuringen van de fokdag te brengen. Hij laat ze ge woon zelf naar de Groeneplaats lopen vanaf zijn bedrijf, dat op korte afstand van Den Burg aan de Hoornderweg ligt. Dat scheelt niet alleen in de kos ten maar de schapen maken op de keuring ook een betere indruk omdat transport per veewagen nogal eens leidt tot onderling bevuilen. Dus kon den wij gisteren om 6.00 uur nog vóór het ochtendgloren dit plaatje maken van 35 moederdieren, anderhaifjange schapen en ooi- en ramlammeren op het moment dat zij keurig in de juiste richting de rotonde passeren, uiter aard onder menselijke leiding. Meer over de Texelse Schapenfokdag el ders in dit nummer. iroio nvn o. g,..! nr duiken naar de oppervlakte gebrachte dode pony wordt door mannen van de keer op de kade getrokken. Met de kraan wordt de beschadigde wagen uit de haven gehesen. Het Agrarisch en Wagenmuseum zorgt voor de restauratie. (Fotoi Hve-o.Gn.il 11 jetsier-eigenaar ën zijn vrouw, is steekster meereed, zijn lid Ie IJsselmenners, een vereni- die met zeven aanspanningen I needoen aan het kampioen- p. Het ongeluk gebeurde toen 1 ak voor de aanvang van de trijd met de andere deelne- in een stoet vanaf de Laag- lerweg het haventerrein opre- Tijdens de afdaling van de dijk reed de wagen iets snel- in de pony. Het dier ving de n niet op maar vertoonde een Q kreactie, raakte met een der mover de stok van het lamoen e en sloeg op hol. Om te voor- a, ut dat de wagen vóór hem j geraakt, wist de koetsier de di panning naar links te sturen, c; richting van het water. Een 1S ig om te stoppen door het laaien van de rem had geen e effect omdat de ijzeren banden van de wielen op het plaveisel te wei nig grip hadden. Zo reed de hele combinatie tussen geparkeerde auto's door de Noorderhaven in. Omdat het water als gevolg van de noordwestelijke wind bijna tot de kade stond, tuimelde de combinatie niet waardoor de inzittenden zich makkelijk konden bevrijden en op het droge geholpen konden worden. De situatie waarin de pony verkeerde was hopeloos, omdat hij aan de zin kende wagen vast zat. Een paard dat zonder belemmering in het water te recht komt kan zich meestal zwem mend redden. Maar in dit geval was de situatie catastrofaal omdat de pony aan de zinkende wagen vast zat en naar de havenbodem werd getrok ken. Zelfs de snelst denkbare reddingsactie zou te laat zijn ge weest. Toevallig in de buurt zijnde duikers spoedden zich met hun bo- DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1