Ooilege: twee locaties voor windturbines Tesselhuus profiteert van opening Hebrotex Weer hoop voor Boersen en Vlaming TEXELSE J C0URANT Pa-Niek in de keuken Winst Teso in 1999 naar 6,5 miljoen Schaduwraad stemt over bordeel Vliegveld Badgasten (II) Informatieavond voetreflexologie Langs de weg VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2000 EN NU GA IK VOOR DE DROOGTROmEL TiS VANDAAS SUN DAG ^TV/AS5£N gratis ATO- ATvVAW<T[fl r "^rtANAGE Hf NT Z'jN SLAGZiNNEN Z->jN UNIEK.' gekregen van de elf vakantieweken die we dit seizoen hebben aangebo den aan zwaar gehandicapten. Dit bedrag is een mooi begin voor de vakantieweken van 2001We hopen natuurlijk dat dit gebaar ook anderen op een gedachte brengt'. Voor elf vakantieweken is totaal ƒ165.000,- nodig. Van de vakantieweken van dit sei zoen profiteerden totaal 88 gehandi capten. Eén van hen is de 31-jarige Vincent Straatman uit Wageningen die lijdt aan ALS (Amyotrofisch Laterale Sclerose). Nog maar kort geleden was hij volop actief als staf medewerker bij de NS- verkeersleiding in Utrecht. Thans is hij aan de rolstoel gekluisterd Over zijn vakantie op Texel is hij opgetogen. Hij is van plan wat terug te doen voor het Tesselhuus via zijn stichting 'Val scherm' die informatie geeft en actie voert via www. valscherm nl Wat betreft leeftijd is Straatman een uitzondering. De vakantieweek- gasten van het Tesselhuus zijn bijna allemaal kinderen. Toch zullen de komen de jaren wat meer kansarme volwassen gehandicapten in de ge legenheid worden gesteld om naar Texel te komen omdat er binnen die categorie veel behoefte aan is. 1999 is voor Teso financieel gezien een beter jaar geworden dan ver wacht. De veerdienst boekte, na belastingen, een winst van 6,5 miljoen, tegen ƒ5,1 het jaar ervoor. Het gunstige resultaat was vooral te danken aan de aanzienlijk groei (5,3 procent) van het vervoerde volume. Ook voor dit jaar zijn de financiële vooruitzichten goed. De cijfers worden besproken tijdens de algemene vergadering van aan deelhouders, die wordt gehouden op vrijdag 29 september. De volumegroei deed zich in alle ca tegorieën voor. Debet hieraan was het fraaie zomerweer, een schril con trast met de koele zomer van een seizoen eerder. De grootste stijging voltrok zich in juli en september. Met 1.048.005 (plus 5,4%) personenauto equivalenten (PAE) overschreed Teso voor het eerst in de geschiedenis van de veerdienst de grens van 1 miljoen. Het autovervoer groeide met 5,6 pro cent tot 870.154, Opvallend is dat de groei van het vervoer van Texelse auto's (plus 3,8 procent) achterbleef bij de groei van niet-Texelse perso nenauto's Dit is een indicatie dat de Nu met ingang van 1 oktober het to taal bordeelverbod wordt opgeheven neemt het Texelse college maatrege len. Dit omdat het gewenst wordt ge acht regels te hebben voor prostitutiebeleld Hiervoor wordt de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) aangepast en het bestem mingsplan. B en w stellen zich op het standpunt dat er maximaal één bor deel in het buitengebied mag komen, zonder dat sprake is van nieuwbouw. De vraag aan de leden van de schaduwraad is of ze het er al dan niet mee eens zijn dat het aantal bor delen op Texel beperkt moet blijven tot één. Deze elektromche raad, die z'n stem uitbrengt via het internet, heeft als doel het stemgedrag van raadsleden te vergelijken met dat van de achterban. Binnenkort presenteert de Texelse Courant een overzicht over de achterliggende periode. Nieuwe leden van de schaduwraad kunnen zich aanmelden via tcnieuws@tref.nl. idee is er gedurende decennia door de radionieuwsdienst ingestampt en elke zomer kon je op de voorpa gina's van de dagbladen de foto's zien van zeeen wachtende auto's in Den Helder. Die beelden hadden een enorme inpact. Het idee Tang wachten' wordt namelijk direct ge associeerd met 'té druk en over vol'. hoewel dat op het 16.000 ha grote Texel met niet meer dan 40.000 slaapplaatsen maar op een paar plekken soms het geval is. Zelfs in het hoogseizoen kun je in grote delen van het eiland nog uren wandelen zonder iemand tegen te komen. Texel hoort tot de stilste waddeneilanden als je kijkt naar het aantal toeristen per vierkante kilo meter, maar niemand gelooft dat Laat de VW geld steken in een campagne om bekendheid te ge ven aan dat andere Texel, bij voor keur onder doelgroepen die nooit op Texel zijn geweest of zich het ei land slechts vaag herinneren van een schoolreisje uit een ver verle den Het zal jaren duren voordat het effect heeft, maar het is de moeite waard. Want op deze manier krijg je de fijnproevers, die waardering hebben voor de specifieke kwalitei ten van het eiland, daar ook goed mee omgaan en zorgen voor het economisch draagvlak om het ka rakteristieke uit te bouwen of te herstellen. Zodat Texel nergens meer op lijkt, in de beste zin van het woord. Evengoed moet je het gewone volk ook blijven binnenha len, niet alleen omdat je anders met je patat en |e gehaktballen blijft zit ten maar ook voor de contrast werking. Iemand voelt zich pas be schaafd, rijk en keurig als hij af en toe onbehouwen armoedzaaiers aan zich voorbij ziet trekken. Want dan voelt hij onbewust: ik heb het gemaakt en zij niet. Ik kom wel eens in hotel Opdum en bij kennis sen die verderop een huis op de duinen hebben. Vanuit beide ge bouwen heb je een prachtig uitzicht over de camping Kogerstrand Niets is heerlijker dan om als 4- sterrengast neer te kijken op het sociaal toerisme dat daar voort woekert. Omgekeerd werkt het ook. Met hetzelfde soort interesse waar mee de sociale toerist voor zijn bungalowtent in de Story zit te bla deren en zich verlangend vergaapt aan de daarin geetaleerde glitter, kijkt hij op naar de accommodatie waarin een goed gesitueerde doel groep aan de champagne zit. Niet voor niets heeft de visionaire Gerard Zoetelief het terrein waarop hij zijn 7 sterren-villa's heeft ge bouwd, eerst opgehoogd. In het nieuwe recreatieplan zou de ge meente daar rekening mee moeten houden Is het jullie niet opgevallen dat mensen die een verre reis heb ben gemaakt naar een of ander af gelegen tropisch land, idolaat zijn van de kleurrijke contrasten die ze daar hebben gezien? Naast elk sjiek resort zou daarorh wat arme- luisaccommodatie moeten worden geprojecteerd. Dus naast het Bui tenhof een sloppenwijkje voor kansarme woningzoekenden, rand groepjongeren of minima-senioren. Het probleem is alleen waar haal je op dit moment nog zulk volk van daan? Als gevolg van dat vervoekte poldermodel heeft nu ook het grauw de beschikking gekregen over geld. waardoor het betere pu bliek zich helemaal niet zo best meer voelt. Het wachten is op een recessie Harry gemiddelde bezetting per voertuig blijft afnemen. Deze is de laatste ja ren gedaald van 2,6 naar 2,3 perso nen. Dit is voor de wachttijden een ongunstige ontwikkeling. Het vracht vervoer steeg met 5,6 procent, dat van caravans en aanhangers bleef steken bij 0,4 procent. Relatief de sterkste stijging (9,6 procent) deed zich voor bij de tweewielers. Dit is een direct gevolg van de mooie zomer. De maand september steeg het aantal wielrijders zelfs met 60 procent. Het aantal afvaarten nam toe van 13.044 tot 13.280, een gevolg van de voortdurende vervoersgroei, waar door de tweede boot regelmatiger werd ingezet. De bezettingsgraad per afvaart steeg, gemeten in PAE, van 33, 2 tot 35 procent. Vier van de ge plande afvaarten konden niet worden uitgevoerd Twee vervielen door een technische storing aan de ms. Molen gat en twee andere konden door een stroomstoring aan de bruginstallatie niet worden uitgevoerd. Ondanks het vaker inzetten van de tweede boot steeg het aantal wachtende PAE met 20 procent tot 97.184 eenheden. De langste wachttijd bedroeg 2,5 uur. In de drukke maanden juli en septemer moest het vaakst worden gewacht 243 (1,2) procent van de afvaarten ondervond vertraging, gemiddeld tien minuten. 65 procent kwam voor rekening van spoedeisend ambulancevervoer. Hiervoor zijn bui ten de dienstregeling 100 extra af vaarten gemaakt. Op twee avonden is daarvoor de Koegelwieck van Re derij Doeksen ingehuurd. VERVOLG VAN PAGINA 1 minister. Ze laten echter duidelijk merken dat de overlast verder terug moet. 'We zijn met u van mening dat het vliegveld Texel een versterkende functie heeft voor de recreatieve voorzieningen op het eiland. De grote natuurgebieden van Texel met hun rust en bijzondere fauna zijn echter de voornaamste reden dat recreanten het eiland bezoeken Omdat er nog steeds sprake is van overlast van de kleine luchtvaart (voor 1% van de Nederlandse bevolking) achten wij het van groot belang dat hier actie wordt ondernomen'. Vliehors Wat GS betreft kan inperking van de luchtvaarthinder met zonder gevol gen blijven voor de militaire schiet oefeningen op de Vliehors. 'Het kan niet zo zijn dat de minister met een verbod komt voor de kleine lucht vaart om boven het waddengebied te vliegen om de rust te waarborgen, terwijl dezelfde minister ontheffing verleent aan Defensie om straaljagers zeer hard en laag te laten vliegen over het wad voor schietoefeningen op de Vliehors Hierbij zal worden verwezen naar het eerdere verzoek van Provin ciale Staten aan de betreffende mi nisters om schietkamp De Vliehors te sluiten'. Directeur Ed de Bruijn van het Vlieg veld Texel heeft hoop geput uit de antwoorden van Gedeputeerde Sta ten. 'Het is in ieder geval duidelijk dat ze het vliegveld Texel willen behou den. Maar ik zet wel vraagtekens bij de manieren waarop men de hinder wil terugdringen, zoals het voorschrij ven van een minimum vlieghoogte van 600 meter Een groot deel van de tijd bevindt zich bewolking beneden die hoogte en dat houdt dus grote beperkingen in'. En paar maanden geleden werd even gedacht dat het percentage Duitsers onder de gasten aanzien lijk was teruggelopen. Later bleek dat er verkeerd was omgesprongen met de enquêtecijfers en dat er mets aan de hand was. Evengoed gaven sommige reacties op die ver onderstelde terugval te denken. Hel was niet zo erg en het kwam eigen lijk wel goed uit omdat veel Neder landers met zo gesteld zijn op Duit sers! Toch vind ik dat je best kritisch mag staan tegenover wat je typisch Duits gedrag zou kunnen noemen, zoals men in het buitenland ook kri tisch mag staan tegenover het soms zeer stuitende gedrag van Hollandse vakantiegangers. Gast vrijheid hoeft met te ontaarden in hielen likken. Omdat ik in de oorlog ben geboren mag ik een béétje anti-Duits zijn en dat laat ik ook wel eens blijken, maar ik zorg wel dat het leuk af loopt. Voorbeeld: In de loop van hei jaar gebeurt het ettelijke keren dat vakantiegangers ongevraagd over ons afgelegen erf lopen en zich dus mets aantrekken van de bordjes waarop in het Nederlands, Engels en Duits (in die volgorde!) staat dat we dat niet willen. In meer dan drie kwart van de gevallen zijn het Duit sers. Twee keer maakten we mee dat die mensen in onze tuin narcis sen of paddestoelen gingen pluk ken, heel bedaard, alsof het de ge woonste zaak ter wereld was. Als je daar wat van zegt, reageren ze stomverbaasd. 'Mag dat niet? Dat wisten we met. Is dit uw grond? Waar staat dat bordje dan? O, daar? Hebben we niet gezien'. Het is de kunst om de woede die je dan voelt opkomen te onderdruk ken, maar toch voet bij stuk te hou den. Kalm, vooral kalm uitleggen: 'Ja meneer, het is onze grond. En al zou het onze grond niet zijn, het is in elk geval met uw grond!' En als ultieme uitsmijter leg ik dan uit dat juist Duitsers in dat opzicht voor zichtig moeten zijn: 'Als er één volk ter wereld is dat onderhand zou moeten weten dat je niet onge vraagd (ohne Einladung) ander mans land mag binnenlopen, dan zou dat toch het Deutsche Volk moeten zijn!' Vervolgens relativeer ik de boel weer een beetje en vertel waar ze wél vrij mogen rondbanjeren en dat is altijd vlakbij: aan de andere kant van dat bordje, weet u wel? De laatste tijd geef ik er ook een VW-foldertje over wandelroutes bij, zodat goed dui delijk wordt waar je op Texel alle maal vrij kunt rondlopen. Ik lijk wel een Jehova's Getuige. Als je het goed brengt kan het leiden tot een aardige discussie met na afloop wederzijds handen schudden en op de schouders slaan. Auf Texel wer den alle Menschen Bruder. Een keer werd ik zelfs uitgenodigd om in hun bungalow etwas te komen drinken, wat uitliep op zuipen en zingen tot diep in de nacht en nog elk jaar een ansicht met kerst. Zelf hebben wij in ons Seumer- huussie regelmatig Duitse gasten. Sinds het gebouwtje vier sterren heeft met het daarbij behorende prijskaartje zijn nogal wat bodem- prijsbewuste Nederlanders wegge bleven. Daar zijn allemaal Duitsers voor in de plaats gekomen, zodat onze klantenkring nu voor driekwart Duits is. Ik mag dat met erg vinden, maar helemaal lekker zit het me met, hoewel de Duitsers zich als gasten over het algemeen beter ge dragen dan veel Nederlanders. Ze zijn rustiger, hebben hun kinderen beter onder controle en laten het huisje keurig schoon achter. Hoe wel, dat geldt voor 'onze' Duitsers die vooral uit Nordrhein-Westfalen komen. Bij Zuid-Duiters moet je bij het controleren van de Endremi- gung wat scherper opletten. Daar staat tegenover dat die mensen wat joliger en gemoedelijker zijn Sommigen begroeten je zelfs met Gruss Gott! en dat is nooit weg. Je moet niet alle Duitsers op één hoop vegen. Net als binnen andere volkeren zijn de cultuurverschillen groot, maar blijkbaar is één cultuur het meest in zicht gekomen en dat is het etiket dat we nu op alle Duiters hebben geplakt. Dat is het imago van de Duitsers en ze zullen van goeden huize moeten komen om daar ooit vanaf te komen. Intussen kan het geen kwaad het imago dat Texel heeft bij (nog) niet- Texelgangers te corrigeren. Onge veer zoals dat nu gebeurt met Spanje. Dat land heeft in de jaren zeventig en tachtig een 'ordinair' imago gekregen, veroorzaakt door het bekende beeld van hoogbouw- kustplaatsen die wemelen van Hol landse gehaktballen etende arbei ders en lagere employees, die tot overmaat van ramp ook nog uit Amsterdam komen en dus heel geselllg zijn. Dat het overgrote deel van het land uitblinkt door cultuur, natuur en rust, kan men zich haast met meer voorstellen. De Spaanse toeristische organisaties benadruk ken nu in kostbare advertentie campagnes dat 'andere' Spanje. Dat gebeurt intensief en vergt dus kapitalen want mets is zo hardnek kig als een imago. Voorbeeld: nog altijd denkt meer dan half Neder land dat je vele uren moet wachten voor de boot naar Texel. Want dat ico Boersen en Simon Vlaming hebben hoop dat zij als- og windturbines mogen oprichten in de buurt van de jyinweg langs de binnendijk in de polder Het Noorden, eze strook grond is één van de locaties die b en w heb- •n aangewezen voor de bouw van molens. De andere plek het haven- en bedrijventerrein van Oudeschild, waar ians al de windmolens van het NUON en Dirk Schagen [aan. Als de gemeenteraad dit standpunt overneemt we it initiatiefnemers waaraan zij toe zijn: aan molenbouw in idere delen van Texel zal geen enkele medewerking wor- jn gegeven. Toch voldoet het plan van Vlaming en Boersen (die hun windturbines willen neerzetten op grond van Kees Vla ming van 'De Bol') niet aan de voor waarden die provincie en college nu hebben gesteld. Immers, ze zullen tenminste drie molens in lijn moeten plaatsen. Volgens Boersen is dat geen breekpunt. 'We kunnen er ook drie van elk 400 kW neerzetten. Maar veel liever hebben we drie grotere molens want die hebben een veel beter rendement'. w geliefd onderwerp van gesprek altijd weer het feit dat zich onder nze toeristen flink wat Duitsers svinden. Er komen veel meer Ne- srlanders naar Texel, maar de luilers blijven gemiddeld langer, adat zich in een deel van het sei- oen toch haast evenveel Duitse als Isderlandse toeristen op het eiland avinden. Laten we daar maar aen probleem van maken en er blij 'ee zijn. Het zou met best zijn als swegbleven, want het zijn er niet Heen veel, ze besteden hier per ersoon per dag ook nog belangrijk 'eer dan Nederlanders. Maar ook is dat laatste niet het geval zou A moet ie er met moeilijk over den zolang ze zich houden aan de sjels. Echte gastvrijheid behoort ■et rekenkundig afhankelijk te zijn an het profijt. 'al met wegneemt dat er nog al- d bosjes Nederlanders zijn die Nffen' niet moeten. Als dat men- =n zijn die als gevolg van de oor bellende hebben ondervonden, '"etje daar begrip voor hebben, 'aar anderen die deze gevoelens lasteren moeten zich in een afge ven uithoek van de Hors zitten 'Tarnen. Wie ook maar een beetje "npees denkt, moet zich met la- in meeslepen door antieke senti- -nten als zou het hier alleen maar dkziin met veel eigen volk om je aan. ■t college onderschrijft het beleid I de provincie recentelijk heeft itwikkeld wat betreft de toelating n windturbines. Daarbij zijn twee orwaarden van essentieel be- ig. De molens mogen een mast- ogte hebben van maximaal 60 iter (waar de lengte van een wiek snog bijkomt) en ze moeten in n lijn van tenminste drie stuks :rden opgesteld. Op beide aties zou de Vogelrichtlijn geen lemmering zijn voor molens. I' de keus op het 'industne'- jeelte van Oudeschild is gevallen, voor de hand gezien het reeds viezig zijn van windturbines en nge bedrijfsbebouwing van haven omgeving. Ondernemer Dick ■afwil hier twee turbines oprichten het formaat dat onlangs door Dirk School voor Voetreflexologie uit maar houdt woensdag een rmatieavond over de opleiding tot treflextherapeut. Deze opleiding jaat voor mensen met een medi- e vooropleiding acht weekenden, lessen zijn één keer per maand en iden op Texel gegeven. De vakken ïin les wordt gegeven zijn: treflexologie, handreflexologie, rdiaanleer, vijf-elementenleer, ira's, metamorfosemassage, so- evaardigheden, natuurvoeding en opzetten van een praktijk. Wie het it stellen zonder medische voor lis, wordt ook in medische vak- onderricfit lens de informatieavond, die rdt gehouden op het adres Schil- end 19 te Den Burg en begint om 00 uur, geeft docente Manda ■gsma uitleg over de vakken en ihet lesmateriaal worden ingezien. i voetreflexologie gaat er vanuit dat de voet het hele lichaam wordt H trspiegeld. Blokkades in het (■f aam kunnen worden herkend aan voet. Door de voet(zones) op de ie wijze te behandelen, kunnen de "Jiten in het lichaam verminderen lerdwijnen, luidt de opvatting. De eiding is erkend door de VNT, 3T en de VBAG en staat inge- reven bij de FONG. Voor nadere ihtingen kan contact worden op- inmen met Manda Bergsma, tel. 1708 Bloem (links) neemt de cheque in ontvangst van Broekman. (Foto Hony do Graaf) Schagen is gerealiseerd. De planolo gische procedure daarvoor is gaande en er zijn ook al bezwaren, maar het is niet uitgesloten dat het plan wordt gewijzigd: in plaats van twee turbines één veel grotere met een masthoogte van meer dan 60 meter. Ook de vier bestaande molens van het NUON zouden op de nominatie staan om door twee grote te worden opge volgd, waardoor in deze omgeving uiteindelijk slechts drie grote en één kleinere turbines zouden staan. Tijd werkt mee Ook de locatie Het Noorden is niet toevallig gekozen, want Simon Vla ming en Nico Boersen pogen al sinds zes jaar om hier twee windturbines van totaal 1200 kW van de grond te krijgen. Tot dusver hebben ze nul op het rekest gekregen, maar ze zijn stel lig van plan nieuwe mogelijkheden aan te grijpen. Boersen: 'We zijn nog volop bezig. We denken dat de tijd in ons voordeel werkt. Van hogerhand is nu eenmaal bepaald dat wind energie een behoorlijke kans moet krijgen en lagere overheden zullen zich daaraan niet kunnen onttrekken. Bovendien, de olieprijs stijgt flink en dat is ook een stimulans voor het ontwikkelen van duurzame energie'. Kabel Destijds was de beperkte capaciteit van de bestaande kabel (waarlangs de molens de opgewekte stroom in het net moeten 'pompen') reden om geen grotere capaciteit dan 1200 kW na te streven, maar daar zou nu ook een mouw aan gepast kunnen wor den. Vlaming en Boersen hebben de ontwikkeling van hun molenplan in handen gegeven van de Stichting Windenergie Noord-Nederland, die thans bekijkt welke mogelijkheden door de veranderde omstandigheden zijn ontstaan. Henk Broekman wilde bij de ope ning van zijn 'Hebrotex' dekbed- denfabriek geen bloemen of an dere geschenken. Daarom had hij zijn relaties gevraagd in plaats daarvan een gift beschikbaar te stellen voor het 'Tesselhuus' in De Koog. Dat leverde ƒ3.500,- op. De symbolische cheque overhandigde hij woensdag aan Tesselhuus- voorzitter Jan Bloem. Broekman: 'Ik dacht: wat moet ik met al die bloemen? Het geld dat daaraan wordt uitgegeven, is veel beter be steed als het naar een goed doél gaat. Dat het Tesselhuus in aanmer king moest komen, stond voor mij direct vast. Wat daar gebeurt spreekt me zeer aan'. Jan Bloem nam de cheque met grote blijdschap in ontvangst 'We hebben nog maar net de financiering rond

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5