Muziek- en Dansschool als centrum voor kunsten 'Het moet bruisen van de activiteiten' rogramma Muziek en Dansschool seizoen 2000-2001 If' 1-1-2 ïiemaster Eendracht blikvanger in Oudeschild Politie in colonne naar sportdag bij paal 9 (jeslaagd .TEXELSE ^7 C0(JRANT Sculpturen in Het Posthuys |penbare avond pationaal park Zwemvierdaagse in teken energie ■JJ M VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2000 ideren vinden muziek maken It Maar niet alleen met instru- uten. Muziek maken is ook zin- dansen en toneelspelen. Niet gr niets wint de musical enorm populariteit. Landelijk, maar op Texel. Onder leiding van neke Stoverinck start de Mu- en Dansschool dit seizoen Hessen die een combinatie vor- van muziek, dans en theater, tente Betty de Regt is aange ven als coördinator voor de sopleidingen en Iris van der igh verzorgt de nieuwe toneel- sussen voor jongeren. De mu- school ontwikkelt zich steeds Ir tot een centrum voor kun deree moeten ti|dens hun crea- ontwikkeling zoveel mogelijk en aangereikt', vindt Maaike kers, directeur van de Muziek- en sschool Texel, die dit seizoen in wordt uitgebreid met een afde- voor drama, theater en toneel. 'Ik gemerkt dat kinderen het leuk en om dans, zang en expressie mbineren. Bij het muziektheater Jen deze verschillende discipli- ipelenderwijs met elkaar verbon- Het slaat enorm aan. Dat onder- jen we vorig jaar, toen we zijn irt met de musical voor kleuters jnderen van groep drie en vier. De so was overstelpend. Dat heeft ons tot nadenken gestemd. We moe ten ook die richting meer uit. Het is een landelijke tendens dat muziek scholen zich ontwikkelen tot centra voor kunsten. Ik vind dat een hele interessante ontwikkeling De combi natie van muziek, beeld en dans biedt veel mogelijkheden voorde muziek- sen leren de kinderen de basis technieken van het toneelspelen. Wat komt er kijken voor het maken van een voorstelling en het spelen van een rol? Welke trucjes of methodes gebruiken professionele acteurs om een scène geloofwaardig te spelen. De lessen verlopen heel speels en we school Het is een welkome aanvul ling van het bestaande muziek- en dansonderwijs.' Met musical-, dans- en toneel- en theaterlessen aan groepen kun je met een beetje subsidie veel doen. Zo'n financiële impuls kunnen we goed gebruiken. Zonder dat we ook maar reclame hebben gemaakt voor de nieuwe lessen, is de animo al enorm. We kunnen nu al probleemloos twee groepen voor de nieuwe toneel cursussen vullen. Die worden gege ven door Iris van den Burgh, docent dramatische vorming. Ze maakte als docent en regisseur diverse producties en gaf toneel- en theater- onderwijs. De lessen zijn vooral op kinderen gericht. Tijdens dertig les- houden rekening met de eigen in breng en creativiteit van de kinderen. Dat wil niet zeggen dat we maar wat aanrommelen. Iris heeft als drama docent en regisseur diverse producties op haar naam staan. Onze vakopleiding drama voldoet aan de landelijke richtlijnen, is professioneel opgezet en steekt vakinhoudelijk goed in elkaar. Een erkende opleiding dus.' Fantasie Van der Burgh: 'Kinderen hebben van zichzelf altijd veel fantasie. Tijdens de basiscursus leiden we dat in banen. Ik breng ze wat bij over samenspel en er komen verschillende stijlen van het toneelspel aan de orde, het gebruik van muziek, beweging en allerlei Docent drama en regisseur Iris van der Burgh van de Muziek- en Dansschool verzorgt de basiscursus toneel voor jongeren. theater- en toneelelementen. In de laatste vijftien lessen werken we aan een presentatie. Dat gebeurt voor een groot deel vanuit improvisatie, wat dingen uitproberen. Deze toneel afdeling kan leiden tot een soort theaterschool binnen de muziek- en dansschool. Het mooie is dat er ver schillende disciplines onder éen dak zijn samengebracht, zodat kan wor den samengewerkt.' De basiscursus toneel is bestemd voor jongeren van 13 tot 18 jaar, die willen kennismaken met toneel en diverse elementen van het theater en die een (korte) productie willen ma ken. Ervaring is niet vereist. Een beetje lef en enthousiasme wel. Ver der start er voor kinderen van 6 tot 9 jaar en van 9 tot 12 jaar een cursus improvisatietoneel. Dat de animo groot is blijkt uit de vele aan meldingen die al zijn binnengeko men. Betty de Regt, de nieuwe coördina tor'van de dansafdeling volgde de docentenopleiding aan de Theater school in Amsterdam en zit al negen jaar in het vak. Ze gaf les en danst zelf. Naast haar werk op Texel is ze verbonden aan De Blauwe Schuit, het cultuurcentrum in Hoorn. Nieuw zijn ook dansdocentes Klarina Combé en Els Wennckendonk. Het dansaanbod omvat lessen als: spel en dans, im proviseren op muziek, dansmix, klas siek ballet, streetdance en jazzdans. Bruisend Wat betreft Maaike Deckers zal het niet bij muziek, dans, toneel en thea ter blijven. 'Voor een instelling als de onze is het héél belangrijk om in be weging te blijven. Om mee te gaan met de landelijke ontwikkelingen. Kunst en cultuur zijn enorm in op komst. Mensen willen er graag mee bezig zijn en daar moeten wij op in spelen. De muziek- en dansschool is de aangewezen instelling om deze nieuwe zaken op zich te nemen. Het moet hier gaan bruisen van de acti viteiten. zodat het een goede omge ving is om elkaar te inspireren en waarin kruisbestuivingen kunnen plaatsvinden.' Een van de exposanten in de nieuwe expositie van Art Gallery Het Posthuys in De Koog is de uit Amster dam afkomstige Charles Henri. Hoofdthema bij zijn bronzen sculptu ren is de mens, waarbij Henri pro beert de beweging te vangen. Niet in een klassieke vorm of als schoonheidsideaal. Henri wil losko men van de erfenis van de beeld houwkunst en probeert eigentijdse realistische beelden te maken, zon der dramatische effecten. Henri ex poseert in gerenommeerde galeries en zijn werken vinden een plaats in openbare tuinen en bij bedrijven en particulieren. Naast de sculpturen van Charles Henri zijn in Het Posthuys keramische plastieken van Anneke Harting te zien. Haar vaasachtige vormen wor den bij voorkeur gedecoreerd met herkenbare kalligrafie, maar ook met Chinese, Arabische of Oosterse te kens. Vaak met een verborgen bete kenis en steeds uitgevoerd in zachte tinten. Aan de wanden van de galerie han gen etsen van Jolanda Eveleens en schilderijen in acryl van Nom Plomp. De nieuwe tentoonstelling in Het Posthuys is te zien van 10 septem ber tot en met 3 november; de gale rie (aan de Brink in De Koog) is geo pend van dinsdag tot en met zondag van 13.30 tot 18.00 uur. ordt muziekles gegeven in de inde vakken: ikfluit, dwarsfluit, klarinet en lofoon mpet, bugel, cornet en mbone cordeon, piano, keyboard, dronisch orgel en kerkorgel aar, electrisch gitaar, bas- aar d, cello, harp gwerk ig, licht en klassiek gtember wordt er gestart met leuwe basisopleiding voor mu- Leerlingen die vanuit de speel- )l het IMV-project instromen in iciekschool komen in de basis- Jing terecht. Na een 3-jarige apleiding kunnen leerlingen kie- oor de verschillende vervolg- lingen: 1popschool 2. instru- ile leerrichting en 3. samen- _fchting (ook wel instrumentale lichting genoemd) - ipschool. ogen die drie jaar les hebben en I !ums, gitaar, basgitaar of toet- I pelen, kunnen instromen in het te jaar van de Popschool. De chool van de Muziek- en Dans- ol Texel kent vanaf september een vierjarig traject, strumentale leerrichting. strumentale leerrichting is een zetting van de basisopleiding richting is bedoeld voor leerlin- fie duidelijk veel aanleg en inzet bij het spelen op hun instru- maar ook voor leerlingen die ndividuele aandacht nodig heb- 3. Samenspelrichting. Vanaf schooljaar 2001/2002 is er ook de mogelijkheid om te kiezen voor de richting Samenspel. Deze richting is bedoeld voor leerlingen die na drie jaar een redelijk niveau hebben op hun instrument en vooral plezier be leven aan samenspelen. Hier maken leerlingen kennis met uiteenlopende muziekstijlen en manieren van samenspelen. Ook het computer lokaal zal regelmatig gebruikt kunnen worden door leerlingen die voor deze richting kiezen. Overig aanbod HaFaBra- opleiding In samenwerking met de fanfare verenigingen KTF en Excelsior orga niseert de muziekschool de opleiding HaFaBra (Harmonie, Fanfare, Brassband). Dit is een opleiding spe ciaal voor leerlingen die aspirant-lid zijn van Excelsior en KTF. Lesvorm: wekelijks 25 minuten, les privé, of 40- 60 min, in kleine groepjes. Voorbereiding vakopleiding Leerlingen die van muziek hun be roep willen maken kunnen zich in schrijven voor de cursus 'voorberei ding vakopleiding'. In deze cursus worden ze voorbereid op het toela tingsexamen voor het conservato rium. Lesvorm: Tweewekelijks 30-50 min. les privé of in kleine groepjes. Ensembles Vanaf het eerste jaar van de instru mentale basisvorming kan al worden meegespeeld in een ensemble van de muziekschool Hoewel het niet verplicht is wordt het wel sterk aan geraden en bovendien is het bij het lesgeld inbegrepen. Het is niet alleen leerzaam maar ook erg leuk. De en sembles houden ook rekening met het speelniveau van de kinderen. In het eerste jaar van de basisvorming komen leerlingen in het speelorkest (de Rampestampers). In het tweede jaar wordt er onderscheid gemaakt tussen leerorkest 1 (harde instrumen ten) en leerorkest 2 zachte instru menten). In het derde jaar zijn er drie ensembles: 1Het 'Mixorkest', 2 De 'Werkgroep lichte muziek' en 3. De 'Snarengroep'. Overige ensembles Kinderkoor. Voor kinderen vanaf de speelklas of het IMV-project. Accordeonensemble. Voor gevor derde accordeonisten. Ensemble verstandelijk gehandicapten Gezel lig samen muziek maken. Muziek op schoot Bestemd voor kinderen van 1 -3 jaar. Kleine kinderen vinden het heerlijk als er met hen gezongen en gespeeld wordt. Ze hebben grote aandacht voor klanken en geluiden. Al snel herkennen ze liedjes en reageren hierop met geluid of beweging. Cur susduur 10 lessen van 45 minuten op woensdagochtend, start: na de herfstvakantie, Kosten 95,- (eenmalig). Musical voor kinderen Groep 1 en 2 van de basisschool. Muziek maken, dansen en toneelspe len zijn de uitgangspunten van deze cursus. Aan de hand van een al dan met zelfbedacht verhaal kunnen de kinderen hun fantasie de vrije loop laten. Groep 3 en 4 van de basischool De combinatie van muziek maken, dan sen en toneelspelen zorgt elke week weer voor een nieuwe uitdaging. Beide cursussen eindigen met een kleine presentatie voor ouders en andere belangstellenden. Cursus duur: 20 lessen van 1 uur, start: na de kerstvakantie, kosten ƒ27,50 per maand 5 maanden). Algemene Muzikale Oriëntatie Groep 5 en 6 van de basisschool. Deze cursus is bedoeld voor kinde ren die op de basisschool met het IMV-project meedoen of dat al afge sloten hebben. Het kan zijn dat deze kinderen wel op muziekles willen maar nog niet weten welk instrument ze willen leren spelen. Cursusduur.' 10 lessen van 1 uur, start in februari, kosten ƒ95,- (eenmalig) Speelklas Groep 5 en 6 van de basisschool. De mogelijkheid om speelklasles te vol gen blijft voorlopig bestaan naast het IMV en de Algemene Muzikale Oriën tatie. In de speelklas wordt de muzi kale basis gelegd en worden kinde ren voorbereid op het leren spelen van een instrument. Cursusduur 1 jaar wekelijks les, 40 a 50 min.. Start: september, kosten 27,50 per maand (10 maanden). Opstapcursus viool/cello Groep 3 en 4 van de basisschool. In deze lessen leren de leerlingen de grondbeginselen van het viool- of cellospel. Het is de bedoeling om een ouder/verzorger zeer nauw te betrek ken bij de les van het kind. Lesvorm: wekelijks les in kleine groepjes of privé, kosten 52,- per maand AMV voor volwassenen Bestemd voor volwassenen die vroe ger geen gelegenheid hebben gehad muziekles te nemen maar alsnog een instrument willen bespelen, zelf wat aan muziek willen doen omdat hun kind naar de muziekschool gaat of al muziek maken (bijvoorbeeld in een koor zingen) of veel naar muziek luis teren en er wat meer van af willen weten. Voor wie zich hierin herkent is wellicht de cursus AMV (Algemene Muzikale Vorming) geschikt. Meer informatie in het cursusboekje. Bij voldoende be langstelling is er een vervolgcursus mogelijk. Start beginnerscursus: na de herfstvakantie, duur: 10 lessen van 1,5 uur, kosten ƒ165,-. De vervolgcursus start in 2001 Workshop stemvorming Speciaal voor mensen die graag in een koor zingen en/of op een ont spannen manier wat meer willen le ren over hun zangstem Er wordt ge werkt aan stemvorming en koorvorming. Er wordt ook veel aan dacht besteed aan zangtechniek en presentatie. Start: na de herfst vakantie, cursusduur: 8 lessen van 60 minuten, lesvorm: kleine groep jes, kosten 125,- Cursus koorscholing Deze cursus is in principe bedoeld voor een heel koor. De cursus koor scholing bestaat uit de onderdelen 'stemvorming' en 'notenlezen'. Na afloop van de cursus zijn cursisten met meer afhankelijk van iemand die voorzingt. Start op aanvraag, cur susduur: 10 lessen van 1 1/2 uur, lesvorm: koor of grote groep, kosten. ƒ150,- p.p of aparte prijs voor een heel koor. Liedbegeleiding op de gitaar Deze cursus is bedoeld voor volwas senen die graag in een korte tijd wil len leren om met de gitaar liedjes te begeleiden Centraal in deze lessen staat het spelen van akkoorden, zo danig dat men zelfstandig allerlei lied jes en songs kan begeleiden. Start na de herfstvakantie en duurt 10 lessen van 60 minuten. De lessen worden gegeven in groepjes van 6 tot 8 leerlingen, de kosten zijn ƒ165,-. Cursus fluitenbouw In yijf lessen wordt er aan het bouwen van verschillende soorten fluiten ge werkt. Eerste les: bouwen. Tweede les: af werken, verven en speelinstructie. Derde les: onderhoud, speeltechniek en begin noten lezen. Vierde les: fluit spelen oefenen en meer noten, vijfde lep: liedjes instuderen. Start na de herfstvakantie, maandag van 19.00 tot 20.30 uur. Chileens zang Informatie over deze cursus zal t.z.t in de krant verschijnen. Datum: 14/15 oktober Iers weekend en bal 's avonds Een groot te verwachten evenement is het Ierse weekend datop18en19 november a.s gehouden zal worden in de Lindeboom. De voorbereidin gen van de verschillende onderdelen zullen in de muziekschool plaatsvin den De onderdelen zijn: zang, dans en muziek. De organisatie is al in volle gang. Klezmerweekend Klezmer is Jiddische volksmuziek die gespeeld wordt op feesten en par tijen. De muziek is afkomstig uit Oost- Europa en heeft invloeden uit de Bal kan, Polen en Rusland- Wie Joodse volksmuziek wil spelen en wil optreden met de populairste Klezmergroep van Nederland kan zich opgeven bij de Muziek Dans school Texel. Datum: 10 en 11 fe bruari 2001, DAAR RED JE LEVENS MEE lestion Plaza in Den Burg donderdag de tweede open- javond over de aanpak van het ir- en Inrichtingsplan Natio- 'ark Duinen van Texel gehou- Deze begint om 20.00 uur. De is vanaf 19.30 uur open. Overlegorgaan en het uitvoe- bureau Arcadis hebben de af gelopen maanden gewerkt aan de totstandkoming van dit plan, dat de basis moet gaan vormen van een gezamenlijke aanpak van de inrich ting, het terreinbeheer, de educatie en de voorlichting en het recreatief medegebruik van het duingebied. Het Beheer- en Inrichtingsplan is bo vendien noodzakelijk wil het Natio naal Park projectsubsidie ontvangen van het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij. Bij aanvang van de werkzaamheden, in november vorig jaar, belegde het Overlegorgaan (bestaand uit het rijk, de provincie, de gemeente, het waterschap en organisaties van na tuur en milieu, recreatie en landbouw) een eerste openbare avond. Bij die gelegenheid brachten de aanwezigen hun wensen en ideeën naar voren Die zijn, samen met de resultaten van circa twintig interviews met vertegen woordigers van betrokken organisa ties, verwerkt in het Beheer- en Inrichtingsplan, waarvan de totstand koming zich in de 'eindfase' bevindt. Op 12 oktober bepaalt het Overleg- 1 het Russische zeilschip lart onlangs afmeerde in ihild vereerde de Hollandse itschoener Eendracht de ha- londerdagmiddag met een be- Met aan boord 39 vrouwen van renigmg Vrouwen Zeilen had het vanuit het Engelse Great Uth de oversteek gemaakt naar Een enerverende zeiltocht, die dankzij windkracht acht tot negen een vlot verloop kende. Toen haven meester Cees de Graaf er lucht van kreeg dat het imposante zeilschip in de buurt was, nodigde hij kapitein Theo Handstede uit om af te meren in Oudeschild. 'Een paar jaar geleden heb ik het ook al eens gevraagd, maar toen stond er met genoeg wa ter. Het schip heeft namelijk een diep gang van vijf meter.' Nu het zeewa ter bijna tot aan de rand van de ha ven stond, kon de elf jaar oude Een dracht met gemak de haven binnenvaren Het 59 meter lange en 12,35 meter brede vaartuig, met een masthoogte van bijna 42 meter, trok woensdag veel bekijks. Vanmorgen om zeven uur koos de Eendracht weer het ruime sop (Foto Gerard Timmerman) orgaan een voorlopig standpunt. Daarna volgt nog een formele in spraakprocedure. Voor het zover is, wil het orgaan de voorlopige resulta ten voorleggen aan iedereen die geïn teresseerd is. Tijdens de informatie avond bestaat ook de mogelijkheid vragen te stellen en kritiek te leveren op het voorgestelde beleid. De bij eenkomst wordt georganiseerd door het bureau Arcadis en voorgezeten door E. Vermeer, voorzitter van het Overlegorgaan. In zwembad Molenkoog in Den Burg wordt komende week de 27ste zwemvierdaagse gehouden. Er kan dagelijks tussen 18.00 en 20.00 uur worden gezwommen, met uitzonde ring van de inhaaldag, woensdag, wanneer het bad voor de deelnemers is geopend van 12.00 tot 18.00 uur. Het evenement staat dit keer in het teken van energie. Aangezien het een vierdaagse betreft, staan ook vier vormen centraal, zonne-, water-, wind- en bio-energie. Alle spelletjes, demonstraties en andere gebeurte nissen die in en om het bad plaats vinden, alsmede de verrassing die deelnemers krijgen wanneer ze na het zwemmen hun stempeltje afha len, hebben te maken met het dag thema. Zo is er een demonstratie met radiografisch bestuurbare bootjes, een wedstrijd 'bio'- modder- worstelen, brood van door de molen gemaald tarwe, zijn er spelletjes met een surfplank, kunnen deelnemers een eigen molentje of boot|e vouwen en wordt informatie verstrekt over zonne-energie. Op vier avonden kan ook worden gegeten in het zwembad. Er wordt iedere keer een andere maaltijd bereid. Een abonnement kost 25,- Inschrijfformulieren voor de zwemvierdaagse zelf zijn af te halen bij de kassa van Molenkoog. h.X .X, Ruim 250 medewerkers van de lan delijke politie waren woensdag op het eiland voor de landelijke sportdag die zich afspeelde op het strand van paal 9. Onder begeleiding van verschil lende voertuigen reed de colonne vanaf de veerhaven per fiets naar het strand. Dat gebeurde niet ongemerkt, want het gezelschap werd voorafge gaan door een viertonner vrachtauto met op de laadbak een grote muziek installatie die de komst van de politie mensen luidruchtig aankondigde. Een rit waarvoor het college van b en w speciaal toestemming hadden ver leend. De opzienbarende optocht werd begeleid door Texelse politie agenten. Op het strand had het orga niserende Kernteam Noord en Oost Nederland in samenwerking met mariniers van de Mok verschillende activiteiten op touw had gezet. De agenten kregen les in aerobics, hiel den een wedstrijd brandingvaren en klauterden over een opblaasbare hindernisbaan, de grootste van Ne derland. Ander programmaonderdeel was een wedstrijd beachvolleybal, maar toen de harde wind aan de haal dreigde te gaan met de bal, werd gekozen voor tref bal Ook werd op het strand gevoetbald, waarvoor ZDH de doelen beschikbaar stelde. Toen de regen in de loop van de mid dag onaangename vormen aannam, verplaatste het gezelschap zich naar de Joost Dourleinkazerne, alwaar de sportdag werd afgesloten met mu ziek en een barbecue. (Fofo GtvnnJ Tinvnemun) Oud-Texelaar Daniel Witte (25). te genwoordig woonachtig in Ashford- Kent in Engeland, is geslaagd voor een Engels commercieel vliegbrevet met instrumentbevoegdheid (het di ploma CPUtR Frozen Airline Trans port Pilots Licence) J

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7